PDA

View Full Version : pet shop

agnes
05-12-2006, 00:09
I agree with all of you. Pet shop is not a place for selling dogs and cats.

Nikosg7
13-03-2007, 17:08
Erwthsh:leme oxi sta petshops pou exoun skylakia-gatakia-maimoudes?
Einai swsta mono ayta pou den exoun kanena zwaki mesa?
Dld ayta pou exoun psarakia kai poulakia mono einai la8os?
Thanx!

Marin
13-03-2007, 17:41
Εξαρτάται... αν είναι πουλιά παπαγαλακια μικρα, καναρινια, τότε είναι οκ... αλλά και τα ψάρια δεν πιστεύω οτι θα επρεπε να μας πειραζουν. Εκτος αν μαθουμε οτι και αυτα βασανιζονται αλλα δε το εχω ψαξει.

Μαρινα

gikkat
13-03-2007, 17:46
aaa!!! tha proteino merika stin perioxi tis Glyfadas... :D

Nikosg7
13-03-2007, 21:54
Apo ayto pou pswnizw egw exei polla psarakia kai arketa poulakia kai 2-3 megalous papagalous.
Alla einai swstos epaggelmatias giati de synostizontai polla poulakia sto idio klouvi kai arketa exoun kouvaki gia parth tous.Ta vgazei eksw (sto pezodromio) mono otan exei kalo kairo.
Dysthxws omws tis teleytaies 2 vdomades exei kai 2 koutavakia sth vitrina an kai eferne mono katopin paraggelias,den kserw ti alakse...
Omws ton empisteyomai apolyta giati kserei ta panta gia ta zwa apo psari mexri skylo kai symvouleyei swsta.

boxer2
14-03-2007, 14:09
Alla einai swstos epaggelmatias giati de synostizontai polla poulakia sto idio klouvi kai arketa exoun kouvaki gia parth tous.Ta vgazei eksw (sto pezodromio) mono otan exei kalo kairo.
Dysthxws omws tis teleytaies 2 vdomades exei kai 2 koutavakia sth vitrina an kai eferne mono katopin paraggelias,den kserw ti alakse...
Omws ton empisteyomai apolyta giati kserei ta panta gia ta zwa apo psari mexri skylo kai symvouleyei swsta.
προσωπικα δεν τον θεωρω σωστο επαγγελματια απο τη στιγμη που εκανε παραγγελια κουταβια και φανταζομαι απο που ακριβως τα εφερνε...!
ποσο μαλλον τωρα που τα βαζει και βιτρινα....!

gikkat
14-03-2007, 14:19
προσωπικα δεν τον θεωρω σωστο επαγγελματια απο τη στιγμη που εκανε παραγγελια κουταβια...

exo paradeigma pet shop pou poulaei MONO psaria (den to exo valei sti lista giati den exo ekrivi diefthinsi), gnosti tou epaggelmatos, me poli kala proionta pou polla den ta vriskeis efkola kai dexetai parageleies gia fyles skylon (synergazetai me ektrofeis), gia vitrina oute logos...

thelo na po oti yparxoun kai sostoi... gi aftos pou anefere o nikos den boro na ksero...

Marin
14-03-2007, 14:21
Gikkat αυτοί δε μας πειράζουν... το νόημα είναι να μην μένουν ζώα σε κλούβες με άγνωστο μέλλον.

Μαρίνα

boxer2
14-03-2007, 14:22
παραγγελλει κουταβια απο εκτροφεις του εξωτερικου?

σορυ αλλα δεν υπαρχει ηθικος, επωνυμος εκτροφεας που θα δινε κουταβια σε πετ σοπ. δεν υπαρχει.
τα παιρνουν απο puppy mills και το ψεμα και η κοροιδια παει συννεφο

Marin
14-03-2007, 14:24
παραγγελλει κουταβια απο εκτροφεις του εξωτερικου?

σορυ αλλα δεν υπαρχει ηθικος, επωνυμος εκτροφεας που θα δινε κουταβια σε πετ σοπ. δεν υπαρχει.
τα παιρνουν απο puppy mills και το ψεμα και η κοροιδια παει συννεφο

Δε μπορούμε να τα θέλουμε όλα... θα πρέπει πρώτα να παλέψουμε για το να μην υπάρχουν ζώα σε κλούβες και μετά κοιτάμε τα puppy mills. Αλλιώς θα κοιτάζουμε το δάχτυλο και θα χάσουμε το δάσος.

Εμείς για την ώρα λειτουργούμε και είμαστε εναντίον σε pet shops που έχουν ζώα σε κλούβες.

Μαρίνα

phantomas
14-03-2007, 14:28
Έχω εντοπίσει απέναντι απο το Fix στη Λ. Συγγρου pet-shop το τοποίο έχει βιτρίνα με puppies (6 κλουβιά) τα οποία πωλούνται με 0% προκαταβολή και άτοκες δόσεις..... :-x :shock:

gikkat
14-03-2007, 14:29
isos den katalaves ti ennoo...
kanei stin ousia to mesazonta se kapoion pou den gnorizei pou na apefthinthei gia kapoia fyli... (fysika tha kerdizei kai ekeinos...)
skylia se klouvia i vitrina den exei pantos...

puppy mills

??? thes na mou to eksigiseis kalytera ??? :?

Marin
14-03-2007, 14:31
Puppy Mills ειναι οι εκτροφείς που μόνο στόχο έχουν τη νέα γέννα και βάζουν τα ζώα να γεννούν ασταματητα, ενω κανονικα πρεπει να γεννουν καποιες συγκεκριμενες φορες στη ζωη τους.

Παραγωγή κουταβιών δηλαδή.
Τα περισσότερα ζώα από τα Puppy Mills έχουν προβλήματα συμπεριφοράς και υγείας.

Μαρινα

boxer2
14-03-2007, 14:31
ειναι καποιοι .. "χωροι" να το πω....?
οπου εχουν χυμα ενα σωρο σκυλια, που χρησιμοποιουνται ως μηχανες αναπαραγωγης και τελικα πεθαινουν απο τις πολλες γεννες..
τα ζωα αυτα πολλες φορες τα κλεβουν απο τους δρομους.
απο εκει προμηθευονται κουταβια τα πετ σοπ. γιαυτο και τα ζωα απο εκει εχουν τις χιλιες αρρωστιες.

πατα ενα "puppy mills" σε google search και θα μαθεις με λεπτομερειες τι γινεται.. :cry:

Marin
14-03-2007, 14:32
Έχω εντοπίσει απέναντι απο το Fix στη Λ. Συγγρου pet-shop το τοποίο έχει βιτρίνα με puppies (6 κλουβιά) τα οποία πωλούνται με 0% προκαταβολή και άτοκες δόσεις..... :-x :shock:

Κλασική περίπτωση ο Σπηλιώτης.

gikkat
14-03-2007, 14:37
ta puppy mills fantazomai pos xrisimopoiountai apo pet shop pou poulane zoa kata vasi...
den boro na skefto ena logo pou kapoios pou kanei mia sto toso paraggeleies katafevgei ekei... (to ftoxo mou myaloudaki skeftetai etsi)

pantos 2 paradeigmata gnoston pou tous exei ferei skylo o syggekrimenos den eixan kanena provlima, kai irthan me ola ta aparetita xartia klp.

alitheia ta koutavia ton puppy mills synodevontai apo xartia??? aporia :-)

boxer2
14-03-2007, 14:40
ναι συνοδευονται απο ψευτικα χαρτια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν χαρτι υγειας... :butthead:

gikkat
14-03-2007, 14:42
kalo!!! :-D

anyway, den nomizo oti einai tetoia periptosi alla tha prospathiso na to psakso kalytera :-)

Marin
14-03-2007, 14:49
ναι συνοδευονται απο ψευτικα χαρτια που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και σαν χαρτι υγειας... :butthead:

Αυτό πηγα να πω...
Όλοι νομίζουν ότι πήραν καθαρόαιμο με χαρτιά...

gikkat
14-03-2007, 15:07
pisteva pos ta skylia ton pet shops einai "perisevoumena" apo gennes ektrofeon pou den exoun vgei me ta standards pou aftoi tha ithelan...
alitheia afto simvainei???

gia ta puppy mills den gnoriza...

Marin
14-03-2007, 15:09
pisteva pos ta skylia ton pet shops einai "perisevoumena" apo gennes ektrofeon pou den exoun vgei me ta standards pou aftoi tha ithelan...
alitheia afto simvainei???

gia ta puppy mills den gnoriza...

Οχι αυτα τα κοιμιζουν οι περισσοτεροι. Ελαχιστοι τα χαριζουν.

gikkat
14-03-2007, 15:11
malista...
pao na enimerotho gia ta puppy mills... :wink:

Marin
14-03-2007, 15:15
malista...
pao na enimerotho gia ta puppy mills... :wink:

http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=364&Itemid=443

Νομίζω σε αυτό έχω γράψει κάτι σχετικό, για δες...

Μαρίνα

gikkat
14-03-2007, 15:31
vrika afto to site... http://stoppuppymills.org/

gikkat
14-03-2007, 15:35
einai friki... :cry:

gikkat
14-03-2007, 15:48
kai afta:

http://www.prisonersofgreed.org/
http://www.canismajor.com/dog/puppymil.html

gia perissoteres infos... :(

Marin
14-03-2007, 15:49
kai afta:

http://www.prisonersofgreed.org/
http://www.canismajor.com/dog/puppymil.html

gia perissoteres infos... :(

Θες να ασχοληθείς με κατι τετοιο? Πχ να μεταφρασεις ενα κειμενο για να φτιαξω φυλλαδιο?

Marin
14-03-2007, 15:54
What is the only way we can stop them?

Please don't ever buy your puppy from a pet shop. 90% of the puppies in pet shops come from these puppy mills. A lot of the puppies die on the way to the pet store, from diseases they already had, not being fed on route (sometimes up to a week), and excessive excrement. There is much more to tell but I hope you get my point -----> DON'T EVER BUY A PUPPY FROM A PET STORE. THIS IS THE ONLY WAY TO BREAK THE CYCLE. PLEASE TELL EVERYONE YOU KNOW SO THAT THEY CAN HELP US.

gikkat
14-03-2007, 15:55
nai ame!!! sou stelno pm...

gikkat
14-03-2007, 15:59
Εντελώς φρικιαστικό:

http://www.dcr.net/~humane/Puppy_Mills2.html

marina,
gia gera stomaxia pragmatika...

boxer2
14-03-2007, 16:02
:smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038 :smt038

gikkat
14-03-2007, 16:05
milame tha trellatho me afta pou vlepo to teleftaio misaoro...
pos mou eixe ksefygei emena afto???
theloun argo kai vasanistiko thanato aftoi oi "anthropoi"...

Nikosg7
16-03-2007, 19:48
kollasthreio kanoniko!!
Kala twra ta kalyptei o nomos ayta?
Edw exoume polla tetoia?

christinaa
18-03-2007, 00:10
erwtisi krisews mono gia ta skulia prepei na endiaferomaste? ta alla den ta kakometaxeirizonte sta pet shop??? poulia psaria kai idika ta psaria ta metaferous katw apo athlies sunthikes.apo oti kserw mesa se felizolenia koutia me elaxisto nero parapolla psaria kai ena xapaki mesa to opoio vgazei oksigono.kai osa zisoun.ta kanarinia katharizonte mia fora to mina kai an kai fai akoma pio spanio. vevea uparxoun kai oi eksereseis alla einai elaxistes.px ena paidi pou ta peripoieite para polu kai kathaisma kai ola ta sunafi tou kanan katagkelia kai ton travane sta dikastiria.

Marin
18-03-2007, 18:36
erwtisi krisews mono gia ta skulia prepei na endiaferomaste? ta alla den ta kakometaxeirizonte sta pet shop??? poulia psaria kai idika ta psaria ta metaferous katw apo athlies sunthikes.apo oti kserw mesa se felizolenia koutia me elaxisto nero parapolla psaria kai ena xapaki mesa to opoio vgazei oksigono.kai osa zisoun.ta kanarinia katharizonte mia fora to mina kai an kai fai akoma pio spanio. vevea uparxoun kai oi eksereseis alla einai elaxistes.px ena paidi pou ta peripoieite para polu kai kathaisma kai ola ta sunafi tou kanan katagkelia kai ton travane sta dikastiria.

Ιδανικά θα θέλαμε να μην πωλείται τίποτα ζωντανό αλλά πρέπει να συμβιβαστούμε για αρχή ωστε να μην τα βάζουμε με όλους...

Εγώ ψωνίζω μόνο από μαγαζιά που δε πουλάνε κανένα ζωντανό, παρόλο που έχω και γνωστούς ιδιοκτήτες μαγαζιών που πουλάνε ζώα, τους έχω κόψει και ξερουν οτι είμαι ενάντια αλλά η απαντηση είναι ότι μόνο ετσι βγαινουν.

Μαρίνα

christinaa
18-03-2007, 18:49
vevea afto den isxuei giati pio diskolo einai na suntirisoun tin epixeirisi otan den exoun zwa arkei na ta frontizoun.

11-05-2007, 19:24

Σωστότατος! :-D

Είδα τις εικόνες των Puppy Mills και έχω ανατριχιάσει!!!
Μερικές φορές νομίζω ότι οι Έλληνες και γενικά όλοι οι άνθρωποι (εκτός από μερικές εξαιρέσεις) κουβαλάνε μεγάάάάάάλη βλακεία! Ας ήταν αυτοί έτσι μπουρδουκλωμένοι, βρώμικοι, άρρωστοι και βασανισμένοι μέσα στα puppy mills και θα βλέπανε τι κάνουν! :evil:

Φώτης
02-10-2007, 15:25
Θεε μου. Ειδα τις φωτογραφιες απο τα puppy mills ειναι φρικιαστικο το θεαμα.
Τα πετανε ολα στη χωματερη σα να ειναι σκουπιδια. Αυτοι οι ανθροποι ειναι δεν κσερω πως να τους χαρακτηρισω.

zanou
03-10-2007, 11:04
vrika afto to site... http://stoppuppymills.org/
Παιδιά, έχω πάθει πλάκα. Ούτε που ήξερα οτι υπάρχουν τέτοια πράγματα. Τι άλλο μπορεί να σκεφτεί πια ο άνθρωπος για να βγάλει εύκολο χρήμα. Είναι λυπηρό σε τι κόσμο ζούμε. :smt011

vOOz
05-10-2007, 22:55
Δεν θεωρω παντως οτι τα πετ σοπς με ψαρακια/πουλακια ειναι κακα. Δηλαδη κουταβακι βρισκεις και αδεσποτο ή απο εκτροφειο. Ψαρακια/πουλακια δεν βρισκεις, πρεπει να πουλουνται καπου :Ρ
Οταν ειχα παρει τα χελωνακια μου παντως, ηταν ολα σε αψογη κατασταση..
Ουτε εξωφρενικες τιμες, ουτε τιποτα. Ισα ισα η κοπελα μου ειπε οτι εχει και 2 πιο μεγαλες που δεν αγοραζει κανεις, αν εχω την διαθεση να τις παρω δωρεαν για παρεουλα. Απο τα ψαρακια/πουλακια δεν βγαζουν και τρελα λεφτα (καλα δεν μιλαω για υπερσπανιες ρατσες), πιο πολυ απο την τροφη και τα κλουβια βγαζουν..

καρλόνιο
24-11-2007, 21:51
Να ρωτησω κατι??
απ τη στιγμη που εισαστε και στο περιοδικο ΓΑΒ, γιατι επιτρεπετε να γινεται διαφημηση σε πετ σοπ που πουλανε ζωακια μεσα στο περιοδικο??

Sofia
24-11-2007, 22:27
πουλακια δεν βρισκεις, πρεπει να πουλουνται καπου :Ρ
..

Γιατι να πουλιουνται?γιατι να εχουμε τα πουλια κλεισμενα σε ενα κλουβακι για να ακουμε εμεις το κελαιδημα?Τι ζωη ζει?Το ιδιο πιστευω και για ολα τα μικρα ζωα χαμστερακια η ποντικακια.
Πριν λιγες μερες εβλεπα κατι σκιουρακια να τρεχουν πανω κατω μεσα στα κλουβια,τα εβλεπες να φτανουν στην γωνια και παλι πισω σαν τρελλα
:cry:

noela
24-11-2007, 22:54
Να ρωτησω κατι??
απ τη στιγμη που εισαστε και στο περιοδικο ΓΑΒ, γιατι επιτρεπετε να γινεται διαφημηση σε πετ σοπ που πουλανε ζωακια μεσα στο περιοδικο??

Ποιός είναι στο ΓΑΒ; Το pets? Το stray? Πώς εννοείς το "είσαστε"? Έχουνε μετοχές? Έχουν καταχώριση?
Είναι γνωστό ότι τα περιοδικά ζουν από τις διαφημίσεις και όχι από τις πωλήσεις. Είμαι σίγουρη ότι πολύ θα θέλανε να πράττουνε αλλιώς στο συγκεκριμένο θέμα.

καρλόνιο
25-11-2007, 00:33
Απλα ρωταω γιατι βλεπω την ομαδα του περιοδικου ονοματα απο εδω μεσα που ειναι εναντια(και καλα κανουν) στις αγορες ζωων απο πετ σοπ, και μεσα στο περιοδικο επεσε το ματι μου σε διαφημηση πετ σοπ που πουλαει ζωακια, και δεν μου κατσε καλα στο ματι...

noela
25-11-2007, 01:35
Αν εννοείς τους συνεργάτες, υποθέτω ότι απλά γράφουν κάποια άρθρα και δεν τους πέφτει λόγος για τις διαφημίσεις.

καρλόνιο
25-11-2007, 01:52
OΛΑ για το χρημα
και σκεφτομαι εγω τωρα, αν δεν μπορεις να κανεις εναπεριοδικο να αποριψει αυτο το κακο νταλαβερι, πως μπορεις να κανεις τον κοσμο και τους πετ σοπαδες, δεν ειναι αιχμη για την ομαδα αυτο , ειληκρηνα, απλα στεναχωριεμαι με τη μαλακια του ελληνα....

Marin
25-11-2007, 05:17
Θανάση:

Αν εννοείς τους συνεργάτες, υποθέτω ότι απλά γράφουν κάποια άρθρα και δεν τους πέφτει λόγος για τις διαφημίσεις.

Προφανώς και δε μας πέφτει λόγος, αν μιλάς για μένα φυσικά... αν μιλάς για άλλους, ας απαντήσουν σχετικά.

Μαρίνα

καρλόνιο
25-11-2007, 20:42
Μιλαω για το περιοδικο, δεν λεω σποντα για κανεναν συγκεκρημενα, απλα ενα περιοδικο για να ειναι κυνοφιλο περιοδικο, πρεπει να σεβεται την γνωμητων ειδικων συνεργατων του, και να βγαζει χρημα απο διαφημησεις αλλου ειδους, οχι αυτα που κραζετε εσεις διοτι τοτε δεν ειναι ενα περιοδικο με αγαπη στα ζωα αλλα με αγαπη στα ευρω...