PDA

View Full Version : Γάτα και εγκυμοσύνη

Marianthy
27-12-2006, 09:21
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!!

Είχα μια συζήτηση τελευταία και θα ήθελα τη γνώμη σας. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης και όταν υπάρχει ένας γάτος μέσα στο σπίτι, θα έπρεπε για λόγους υγείας, να παίρνονται κάποιες ιδιαίτερες προφυλάξεις? Έχουμε ήδη κάποια ιδέα αλλά θα ήθελα αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία και έχει ψάξει το θέμα να μου πει λεπτομέρειες.

Μήπως για σιγουριά θα ήταν προτιμότερο ο γατούλης να μετακομίσει προσωρινά για αυτούς τους μήνες, αφού υπάρχει η δυνατότητα? Ή το θεωρείτε υπερβολή?

Marin
27-12-2006, 10:18
Καλημέρα, ξέρω αρκετά ζευγάρια που δεν έκαναν καμία αλλαγή με τις γάτες τους, αλλά μόνο χρησιμοποιούσαν γάντια ή απλά δεν καθάριζαν την άμμο κατά τους μήνες της εγκυμοσύνης.

Φιλικά
Μαρίνα

Marianthy
27-12-2006, 10:27
Αυτό τους είπα, απλά σκέφτονται και να τον αποχωριστούν μόνο γι'αυτούς τους μήνες για να είναι σίγουροι. Ξέρεις μήπως από τους γνωστούς σου, αν μπορούν να είναι καλυμένοι με κάποιες εξετάσεις στον γατούλη? Μιλάμε για το τοξόπλασμα, υποθέτω αυτός είναι ο κύριος κίνδυνος. Θα ρωτήσουν και γιατρό, αλλά από όσο περισσότερες μεριές μαζεύουμε πληροφορίες, τόσο καλύτερα. :-)

Αν υπάρχει τρόπος να γνωρίζεις πως ο γάτος σου δεν είναι φορέας ησυχάζεις, γι'αυτό ρωτάω.

aggeliki
27-12-2006, 10:56
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ 5 ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΙς ΕΠΙΑΝΑ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ 1. Η ΓΑΤΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΤΟ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΕΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ.2. ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙς ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΟΛΛΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΦΑΣ ΩΟΚΥΣΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΚΑ,ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ 3. ΑΝ Η ΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΓΑΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΩΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ 4. ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ,ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΕΙ Η ΓΑΤΑ ΞΑΝΑ.ΟΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΟΥΝ ΚΑΙ 5 ΟΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΑΘΕΙΣ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΑΠΟ ΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 5% ΕΝΩ ΑΠΟ ΚΡΕΑΣ Η ΛΑΧΑΝΙΚΑ 95%.ΦΙΛΙΑ

Marin
27-12-2006, 11:02
Το ένα ζευγάρι που θυμάμαι τώρα, είχαν κάνει κάποια στιγμή εξετάσεις στο γατούλη τους, γιατί είχε κάτι εντερικές ιστορίες και νόμιζαν πως μπορεί να έχει τοξόπλασμα... Δεν το έκαναν όμως λόγω εγκυμοσυνης, αλλά σε άσχετη φάση.

Μπορούν να κάνουν, αυτό σιγουρα γίνεται.

Πάντως τοξόπλασμα μπορεί να κολλήσει και από σκύλο... το ιδανικό είναι να μην αλλάξει τον τρόπο ζωής αλλά να προσέχει, πχ να φοράει γάντια στον καθαρισμό, ή να μην τα χαιδεύει. Το χειρότερο είναι να τα απομακρύνουν...

Εξαγριώνομαι όταν γίνεται αυτό γιατί δείχνει ανευθυνότητα ιδιοκτήτη και έλλειψη ζωοφιλικής παιδείας και κατά την υιοθεσία του ζώου αλλά και κατά την εγκυμοσύνη.

Μαρίνα

Marianthy
27-12-2006, 11:15
Κι εγώ ρώτησα στην αρχή πως θα απομακρυνθεί αν γίνει αυτό, ο γάτος θα πήγαινε στον αδερφό του παιδιού και μόνο γιάυτούς τους μήνες. Δεν έχουν σκοπό να τον παρατήσουν. Πάντως δεν είναι αυτή η πρώτη τους λύση αλλά γι'αυτό και θέλουν να ενημερωθούν, ώστε να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα γιατί είναι ένα σοβαρό θέμα.

Το οτι κολάει και από σκύλο ειλικρινά δεν το ήξερα και θα το ψάξω γιατί με ενδιαφέρει. Γιατί λοιπόν όλοι τα ρίχνουν στις γάτες? Μόλις ακούσουν πρόβλημα σε εγκυμοσύνη.. μήπως είχες γάτα? θα πουν... Τέλοσπάντων...

Ισχύει πως το επικινδυνο είναι αν το κολήσει για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης? Άν έχεις ήδη δεν έχεις κίνδυνο? Έχω ακούσει πολλές γνώμες γύρω από αυτό.. ούτε οι γιατροί φαίνεται να είναι σίγουροι..

Marianthy
27-12-2006, 11:19
Αυτό για τα λαχανικά το έχω ακούσει, αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει σε κάποια έρευνα πως το μεγαλύτερο ποσοστό που κόλησαν τοξόπλασμα ήταν από τρόφιμα και όχι από γάτα.

Απλά όταν πρόκειται για το μωράκι σου καμιά φορά φοβάσαι μήπως και είσαι η εξαίρεση που θα επιβεβαιώσει τον κανόνα. :-D Και προσπαθείς να φυλαχτείς από παντού.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας κορίτσια!! :-)

aggeliki
27-12-2006, 11:24
ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΑΛΛΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ ΟΠΟΤΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ.

aggeliki
27-12-2006, 11:44
ΛΟΙΠΟΝ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟ ΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 0.9% ΑΠΟ ΑΓΕΛΑΔΕΣ 39.7% ΑΠΟ ΚΑΤΣΙΚΕΣ 26.4% ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΡΟΒΑΤΑ 26.2%,ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΑ ΤΟΥ ΚΑΘΗΓΗΤΗ
Σ.ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗ ΤΜΗΜΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ, ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΑΖ,ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΟ ΕΔΩΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ.

Marianthy
28-12-2006, 08:17
Δηλαδή από τον σκύλο δεν κολάει ούτε από τις ακαθαρσίες?

Αγγελική απ'ότι ξέρω το οτι κολάει απο το κρέας, δεν ισχύει αν αυτό είναι καλά ψημένο σωστά?

Το οτι οι γάτες είναι παρεξηγημένες σχετικά με αυτό το θέμα το υποψιαζόμουν, αλλά τελικά είναι πολύ παρεξηγημένες οι καημενούλες! :-D :-D

aggeliki
28-12-2006, 09:48
απο τον σκυλο δεν κολλαει ουτε απο ακαθαρισιες,απο το κρεας κολλας μονο οταν δεν ειναι καλα ψημενο και ειναι μολυσμενο,και οι γατες κολλανε αν φανε κρεας που ειναι μολυσμενο.μπορει καποιος να εχει τοξοπλασμα και να μην το μαθει ποτε αν δεν κανει εξετασεις,σχεδον ποτε δεν εχεις καποιο συμπτωμα και ουτε ειναι επικινδυνο παρα μονο στην εγκυμοσυνη.

aggeliki
28-12-2006, 10:03
καικατι τελευταιο που διαβασα,γατες με κακη υγεια και ειδικοτερα γατες που ειναι αρρωστες απο fiv της γατας ειναι πολυ περισσοτερο υποπτες για τοξοπλασμα,μια υγιης γατα ειναι σχεδον αδυνατο να αποτελεσει πηγη μολυνσης.αλλα μολυνονται οπως ειπα μονο για μια φορα στην ζωη τους(αν μολυνθουν) και μονο το πολυ για 20 μερες αποτελουν πηγη μολυνσης και μονο αν φας τις ακαθαρισιες τους!!

Marin
28-12-2006, 11:32
Δηλαδή από τον σκύλο δεν κολάει ούτε από τις ακαθαρσίες?

Αγγελική απ'ότι ξέρω το οτι κολάει απο το κρέας, δεν ισχύει αν αυτό είναι καλά ψημένο σωστά?

Το οτι οι γάτες είναι παρεξηγημένες σχετικά με αυτό το θέμα το υποψιαζόμουν, αλλά τελικά είναι πολύ παρεξηγημένες οι καημενούλες! :-D :-D

Μάλλον κανείς δε ξέρει τελικά με σιγουριά, γιατί ξέρω πολύ καλά ότι κολλάει και από σκύλο και από γάτα.

Μαρίνα

aggeliki
28-12-2006, 12:50
ΑΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΜΟΝΟ?

Marin
28-12-2006, 14:17
ΑΝ ΚΟΛΛΑΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΑΤΕΣ ΜΟΝΟ?

Αυτό λέω, ότι δε το λένε όλοι...μερικοί υποστηρίζουν πως κολλάει και από σκύλο... θα το ψάξω και στο Internet να δω τι συμβαίνει τελικά και θα σας πω γιατί και εγώ έχω απορία τώρα...

Μαρίνα

Marianthy
28-12-2006, 14:35
Μου αρέσει που σας έβαλα σε σκέψεις! :lol:

aggeliki
28-12-2006, 14:44
ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ WWW.SPAZGREECE.COM (http://WWW.SPAZGREECE.COM) ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ BROCHURES ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ " ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ" ΕΚΕΙ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.

Marianthy
28-12-2006, 14:45
ok θα το διαβάσω

Σάκης
29-12-2006, 01:35
Εγω βρηκα αυτο

Τοξοπλάσμωση, μία παρεξηγημένη ασθένεια
Ημερομηνία δημοσίευσης: 17 Μαρτίου 2005
Γράφει: Κουπατσιάρης Χρ. Γιώργος, D.V.M. - Κτηνίατρος

Στο άρθρο αυτό θα μιλήσουμε για την τοξοπλάσμωση μια ασθένεια παρεξηγημένη από πολλούς. Θύμα αυτής της παρεξήγησης είναι κυρίως η γάτα.

Η τοξοπλάσμωση οφείλεται στο πρωτόζωο Toxoplasma gondi. Στην χώρα μας συναντάται στον άνθρωπο και στα ζώα (βοοειδή, πρόβατο, σκύλο, χοίρο, τρωκτικά, κουνέλι, πτηνά κ.α.)

Ο ρόλος της γάτας στον βιολογικό κύκλο του παρασίτου, είναι σύνθετος.
Η γάτα είναι ο τελικός και ο ενδιάμεσος ξενιστής του παρασίτου. Ο άνθρωπος και τα υπόλοιπα ζώα είναι οι ενδιάμεσοι ξενιστές.

ΤΡΟΠΟΙ ΜΟΛΥΝΣΗΣ
Ο άνθρωπος, η γάτα και τα υπόλοιπα ζώα μολύνονται με τους εξής τρόπους:
1. όταν τρέφονται με ωμό ή μισοψημένο κρέας (βοδινό, χοιρινό ,αρνίσιο, κ.α.)
2. όταν τρέφονται με άπλυτα ωμά χόρτα, λαχανικά και φρούτα ,τα οποία έχουν μολυνθεί από άρρωστα ζώα
3. ενδομητρικά και γαλακτογενώς (θηλασμός)

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
Η μολυσμένη από Toxoplasma ,γάτα, παρουσιάζει συμπτώματα μόνον όταν είναι σε πολύ νεαρή ηλικία ή όταν βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή. Στην περίπτωση που παρουσιάσει συμπτώματα αυτά είναι- πυρετός, διάρροια, ανορεξία, εμετός, ληθαργικότητα, κ.α. Η μολυσμένη γάτα απoβάλλει το παράσιτο συνολικά 2 έως 20 ημέρες σε όλη τη ζωή της γάτας. Αυτό συμβαίνει όταν η γάτα τρέφεται με ωμό κρέας.
Σύμφωνα με έρευνες, η συχνότητα μόλυνσης της γάτας στην χώρα μας είναι μόλις 0,9%.
Στον άνθρωπο οι βλάβες εντοπίζονται σε πολλά σημεία του οργανισμού –οφθαλμοί, ήπαρ, αίμα, ήπαρ, λεμφαδένες , κτλ. Κυρίως νοσούν άτομα σε ανοσοκαταστολή (λευχαιμία, AIDS,κα). Κίνδυνος υπάρχει για τις εγκύους (αποβολές) καθώς και για τα έμβρυα. Γι’ αυτό τον λόγο ο προγεννητικός έλεγχος στις γυναίκες έχει ιδιαίτερη αξία.

ΠΡΟΛΗΨΗ
Η γάτα και ο σκύλος πρέπει να τρέφονται πάντα με βρασμένη τροφή (βιομηχανοποιημένη ή μαγειρεμένη τροφή) ή ακόμη με κατεψυγμένο και μετά μαγειρεμένο κρέας.
Τα παραγωγικά ζώα (βοοειδή, αιγοπρόβατα, κουνέλι , πτηνά, κλπ) δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή με κόπρανα γάτας
Τα κόπρανα της γάτας πρέπει να απομακρύνονται από την άμμο υγιεινής πολύ συχνά (κάθε 1ή 2 ημέρες)

Ο άνθρωπος είναι σημαντικό:
• να καταναλώνει πάντα βρασμένο ή καταψυγμένο κρέας
• ποτέ να μην καταναλώνει ωμά κρέατα, μισοψημένα (πολύ συχνά το κρέας των παραγωγικών ζώων είναι μολυσμένο με τοξόπλασμα. Με το σωστό μαγείρεμα όπως και με την κατάψυξη, το παράσιτο εξουδετερώνεται εύκολα.
• να πλένει πολύ καλά χόρτα, φρούτα και λαχανικά που τρώγονται ωμά (καρότα, μαρούλι, ντομάτες, κλπ)
• να καταναλώνει πάντα παστεριωμένο ή καλά βρασμένο γάλα , ή γαλακτοκομικά παρασκευασμένα από παστεριωμένο γάλα
• να καθαρίζει τακτικά την άμμο υγιεινής της γάτας. Γυναίκες σε περίοδο εγκυμοσύνης να αποφεύγουν τον καθαρισμό της άμμου
• να φοράει γάντια όταν ασχολείται με την εργασίες του κήπου και χώματα
• να πλένει προσεκτικά τα χέρια του και τα αντικείμενα που χρησιμοποιεί όταν χειρίζεται ωμό κρέας

Σωστή ενημέρωση και όχι πανικός λοιπόν. Η τοξοπλάσμωση είναι μια σοβαρή ασθένεια για όλους μας - ακόμη και για ανθρώπους που δεν είχαν ή δεν θα έχουν ποτέ τους κατοικίδιο.
Η λύση βρίσκεται στην παιδεία και στην κουλτούρα μας.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=433

http://www.keelpno.gr/articles/topic/?id=537

Marin
29-12-2006, 01:46
ΑΝ ΠΑΣ ΣΤΟ WWW.SPAZGREECE.COM (http://WWW.SPAZGREECE.COM) ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ BROCHURES ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ " ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΓΑΤΑ ΚΑΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΣ" ΕΚΕΙ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑ.

Σήμερα έμαθα κάτι νέο από κτηνίατρο. Η γάτα μπορεί να μεταδώσει στον άνθρωπο μόνο για 15 μέρες από τη μόλυνση της την ασθένεια και μόνο μέσω των κοπράνων.

Ο σκύλος νοσεί δεν είναι απλά φορέας όπως η γάτα και δεν είναι σίγουρο πως το μεταδίδει στον άνθρωπο.

Η κύρια πηγή μόλυνσης για τον άνθρωπο είναι από τα ωμά λαχανικά.

Μαρινα