PDA

View Full Version : Rottweiler (+ Καθαρόαιμα γενικά!)

rottie28
20-11-2007, 00:20
ΘΕΛΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ, ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΣ ΜΙΑ ΦΑΡΜΑ, ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΚΑΙ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΤΟ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΣΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ 600 e.

gikkat
20-11-2007, 00:28
Η τιμή ενός κουταβιού εξαρτάται από πολλούς παράγοντες...

* Εξαρτάται από τους γονείς (πόσο καλοί και σύμφωνοι με τα πρώτυπα της φυλής είναι).
* Από τη φυλή και τη σπανιότητά της.
* Από τις δυδκολίες μιας γέννας (πχ. τα μικρόσωμα ζώα εμφανίζουν μεγαλύτερο ποσοστό θνησιμότητας κατά τη γέννα σε σχέση με τα υπόλοιπα).
* Από το αν υπάρχει ανταγωνισμός (αρκετοί εκτροφείς μιας φυλής στη χώρα).

Τα παραπάνω είναι τα πρώτα που μπορώ να σκεφτώ... Τώρα σχετικά με τα Rotweiller θεωρώ πως τα 600 € είναι πολύ φυσιολογική τιμή (έως λίγα) πάντα υπό την προϋπόθεση ότι ο εκτροφέας είναι τσεκαρισμένος... :wink:

ps. αλήθεια γιατί επέλεξες rott? έχεις ασχοληθεί με τη φυλή ή απλά σου αρέσουν φατσικώς?

ROTTIE
20-11-2007, 00:34
Καλησπέρα συνονόματε! :-)

Η τιμή που σου είπε ο εκτροφέας είναι μια καλή τιμή για τα ελληνικά δεδομένα.
Θα σου πρότεινα να μην βιαστείς. Τηλεφώνησε στον Κυνολογικό Όμιλο Ελλάδος (Κ.Ο.Ε.) και ζήτησε λίστα εκτροφέων Rottweiler.
Κάνε μια έρευνα αγοράς, συζήτησε και με άλλους εκτροφείς και δες του γεννήτορες πριν αποφασίσεις.

Σε καμιά περίπτωση πάντως, μην απευθυνθείς σε pet shop για αγορά σκύλου.

Edit: Τα rotts είναι μια κυριαρχική φυλή με ιδιαιτερότητες και χρειάζονται στιβαρό χειρισμό και έμπειρο ιδιοκτήτη, όπως επίσης πολύ χώρο, χρόνο, χρήμα και απαραίτητα εκπαίδευση.

Μην κολλάς μόνο στην τιμή του κουταβιού. Ένα rott έχει πάνω από 120 ευρώ πάγια έξοδα το μήνα και η εκπαίδευση του σε ένα καλό εκπαιδευτή θα κοστίσει (μόνο για βασική υπακοή) γύρω στα 800 ευρώ. Όπως καταλαβαίνεις η τιμή του κουταβιού μπροστά στα χρήματα που θα χρειαστείς για τη συντήρηση ενός τόσο απαιτητικού ζώου είναι μόνο η αρχή! :wink:

rottie28
20-11-2007, 00:58
SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΝΥΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ. Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΗ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑ, ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

vOOz
20-11-2007, 01:51
χωρις να θελω να γινω κακια αλλα ολα αυτα τα "γιος παγκοσμιου πρωταθλητη" με ανακατευουν.. σε λιγο θα δουμε και ολυμπιαδα..

Marin
20-11-2007, 02:25
SORRY ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΟΝΥΜΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑ. Ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΠΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Η ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΙΚΗ. ΕΠΕΛΕΞΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΝΑ ΕΚΕΙ ΣΤΗ ΦΑΡΜΑ, ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

Δώσε πολλή προσοχή σε αυτά που σου λέει η ROTTIE. Τα ροτβάιλερ δεν είναι εύκολα ζώα αν δεν έχεις ιδέα από σκύλους. Είναι αρκετά δύσκολα ακόμα και για κάποιους που έχουν μικρή εμπειρία.

Βέβαια έχουν καταπληκτικό χαρακτήρα, μου αρέσουν πάρα πολύ τα ροτβάιλερ, έχω μεγαλώσει ένα και ενώ ήταν πολύ δύσκολο, το ζώο αν το ζεις μέσα στο σπίτι, το χαίρεσαι πάρα πολύ.

Προσωπική μου άποψη (γιατί δε ξέρω τι θα πουν οι ιδιοκτήτες ροτβάιλερ) είναι ότι το ροττυ δε κάνει να ζει απομονωμένο σε αυλή/ταράτσα/μπαλκόνι και μη διανοηθείς να το δέσεις. Θέλει συνεχή επαφή με την οικογένεια του, παιχνίδια και πρέπει οπωσδήποτε η ζωή του να έχει ενδιαφέρον γιατί έτσι και αλλιώς για το ροτβάιλερ σημαντικότερο ρόλο στη ζωή του παίζει η οικογένεια του.

Μαρίνα

Marin
20-11-2007, 02:29
χωρις να θελω να γινω κακια αλλα ολα αυτα τα "γιος παγκοσμιου πρωταθλητη" με ανακατευουν.. σε λιγο θα δουμε και ολυμπιαδα..

Δε θεωρώ λάθος το να θέλει κάποιος να έχει γιο πρωταθλητή.

πρωταθλητής = πρότυπο φυλής = το πιο κοντινό στα χαρακτηριστικά της φυλής

Καλύτερα δηλαδή να έχεις ένα σκύλο - πρότυπο φυλής, παρά ένα σκύλο εκτροφή από puppy mills που τον έχεις αγοράσει από pet shop 300 ευρώ και μοιάζει στο περίπου με τη φυλή που επέλεξες. Στο περίπου από άποψη εμφάνισης αλλά κυρίως χαρακτήρα.

Γιατί όπως ακούσαμε και το πετυχημένο:

"Πάρε λαμπραντορ μωρέ, την ίδια δουλειά με το ροτβάιλερ κάνει"

:-)

Sofia
20-11-2007, 09:00
[Προσωπική μου άποψη (γιατί δε ξέρω τι θα πουν οι ιδιοκτήτες ροτβάιλερ) είναι ότι το ροττυ δε κάνει να ζει απομονωμένο σε αυλή/ταράτσα/μπαλκόνι και μη διανοηθείς να το δέσεις. Θέλει συνεχή επαφή με την οικογένεια του, παιχνίδια και πρέπει οπωσδήποτε η ζωή του να έχει ενδιαφέρον γιατί έτσι και αλλιώς για το ροτβάιλερ σημαντικότερο ρόλο στη ζωή του παίζει η οικογένεια του.

Μαρίνα

πιστευω οτι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα ισχυουν για ΟΛΕΣ ανεξαιρετως τις ρατσες η μη σκυλων και οχι μονο για τα ροτβαιλερ
Βεβαια αν το γραφεις γιατι πολλοι παιρνουν ρατσες που ειναι φυλακες και τα δενουν σε μια αλυσιδα,ενω δεν θα το εκαναν για ενα γκολντεν για παραδειγμα, καλα κανεις και το αναφερεις :wink:

platon
20-11-2007, 09:12

Εγώ πάλι θα ήθελα να ξέρω πόσοι είναι αυτοί οι πρωταθλητές γιατί έχω δει σκυλιά από πολλές ράτσες σε όλες τις ηλικίες που είναι όλοι γιοι και κόρες πρωταθλητών.

gikkat
20-11-2007, 10:20
Δε θεωρώ λάθος το να θέλει κάποιος να έχει γιο πρωταθλητή.

πρωταθλητής = πρότυπο φυλής = το πιο κοντινό στα χαρακτηριστικά της φυλής

Καλύτερα δηλαδή να έχεις ένα σκύλο - πρότυπο φυλής, παρά ένα σκύλο εκτροφή από puppy mills που τον έχεις αγοράσει από pet shop 300 ευρώ και μοιάζει στο περίπου με τη φυλή που επέλεξες. Στο περίπου από άποψη εμφάνισης αλλά κυρίως χαρακτήρα.

μια απ' τα ίδια κι εγώ... :wink:
αν επιλέξεις συγκεκριμένη φυλή, επιλέγεις όσο πιο κοντά στο πρότυπο γίνεται!

ROTTIE
20-11-2007, 11:25
Προσωπική μου άποψη (γιατί δε ξέρω τι θα πουν οι ιδιοκτήτες ροτβάιλερ) είναι ότι το ροττυ δε κάνει να ζει απομονωμένο σε αυλή/ταράτσα/μπαλκόνι και μη διανοηθείς να το δέσεις. Θέλει συνεχή επαφή με την οικογένεια του, παιχνίδια και πρέπει οπωσδήποτε η ζωή του να έχει ενδιαφέρον γιατί έτσι και αλλιώς για το ροτβάιλερ σημαντικότερο ρόλο στη ζωή του παίζει η οικογένεια του.
Πολύ σωστά! :wink:
Το Rottweiler είναι δυστυχώς άλλη μια παρεξηγημένη φυλή που έχει ταλαιπωρηθεί όσο λίγες από ανίδεους ιδιοκτήτες, που πήραν σκύλο για να βγάλουν τα κόμπλεξ τους και τα απωθημένα τους επάνω του, να αντικαταστήσουν τον συναγερμό στο σπίτι τους και για να αποκτήσει φύλακα το εξοχικό τους.

Η απομόνωση, η έλλειψη κοινωνικοποίησης και επαφής με ανθρώπους και ερεθίσματα μπορεί να κάνει το rott ένα απρόβλεπτο και επικίνδυνο ζώο. Όσο για το δέσιμο, η Μαρίνα έχει απόλυτο δίκιο!
Το δέσιμο, μετατρέπει όλα τα σκυλιά (και πολύ περισσότερο τα Rotts) σε σκυλιά για «δέσιμο»!

Με τη σωστή κοινωνικοποίηση, εκπαίδευση και εκτόνωση, το Rott θα βγάλει όλα τα υπέροχα στοιχεία του χαρακτήρα του. Πρόκειται για ένα αφοσιωμένο ζώο που δεν γνωρίζει φόβο, με ήρεμη δύναμη και ισορροπημένο χαρακτήρα, το οποίο είναι πάντα πρόθυμο και έτοιμο να δώσει ακόμα και τη ζωή του για να προστατέψει την οικογένεια του.

Παιδιά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Η ζωοφιλία, η κυνοφιλια και η κυνολογία είναι αλληλένδετα.

Οι διακρίσεις των γεννητόρων είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην απόφαση της αγοράς ενός καθαρόαιμου σκύλου. Ένας υπεύθυνος εκτροφέας είναι ο άνθρωπος που είναι εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ, που πληρώνει και συμμετέχει σε εκθέσεις στην χώρα μας και στο εξωτερικό, που αγαπά και που προσπαθεί να βελτιώσει τη φυλή με υγιή και αντιπροσωπευτικά δείγματα σε χαρακτήρα και μορφολογία. :wink:

rottie28
20-11-2007, 11:54
ΛΟΙΠΟΝ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΠΩΣ Η ΑΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ. ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΑΝ ΑΓΕΛΑΙΟ ΖΩΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.

gikkat
20-11-2007, 12:03
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.

Στο σπίτι?
Στο χώρο που θα του περιφράξεις - αν έχεις αυλή - για να μένει όταν λείπεις?

Υπάρχουν πολλές επιλογές, το δέσιμο δεν είναι λύση!
Μεγάλη προσοχή στο θέμα εκπαίδευση, καθώς και στην επιλογή εκπαιδευτή!!!

Strayshelp
20-11-2007, 12:04
Καλώς όρισες καταρχήν και να σου πω ότι συμφωνώ με τους προλαλήσαντες..

Οσο γι αυτό το ερώτημά σου,

ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.
θα σου πω πιθανά μέρη:
αν έχεις μονοκατοικία ελεύθερος στο κήπο-'η και σε χώρο με περίφραξη αν κάνει πολλές ζημιές ή όσο είναι μικρός για να μαθαίνει και να μη βγει και από καμια τρύπα εξω.
αν είσαι σε διαμέρισμα,ίσως θα πρέπει να ξανασκεφτείς ότι το συγκεκριμένο σκυλί μπορεί να μην είναι ευτυχισμένο σ ένα πολυ μικρό χώρο.Σιγουρα επιλογή σου δε θα είναι το..μπαλκόνι.

Φυσικά όσο είναι μωρό θα το έχεις μέσα στο σπίτι,μπορείς να το απομονώνεις σ ένα δωματιο όσο θα λείπεις όπου θα χει κ την πανα του για να λερωνει εκει.Πχ μπάνιο.
Οσο όμως μεγαλώνει θα πρέπει να του μαθεις όλο το σπίτι και να μπορείς να το αφήνεις άνετα στο σπίτι όσο λείπεις.

Για κανένα ζώο το δέσιμο δεν είναι αποδεκτό-πιστεύω.Σίγουρα κάποιες ώρες/φορές πρέπει να το περιορίσουμε.Πχ κάνουμε ένα χώρο με συρματοπλεγμα στο κήπο μας.Το δέσιμο είναι ο,τι χειρότερο γιατί ενώ βλέπει τα παντα και νιώθει ελεύθερο το τραβάει πίσω μια αλυσίδα και είναι καταδικασμένο στα 2-3 μετρα που του δίνει...
Εστω και σ ενα ''κλουβί'' από συρματοπλεγμα,εχει μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων,θα παιξει μ ενα παιχνίδι του κατι θα κανει.

Βεβαια παντα ο περιορισμός πρεπει να ναι ο πραγματικά αναγκαίος.ΠΧ οι 8 ωρες που θα λειπεις.Ολες τις υπολοιπες ωρες το ζωο πρεπει να ναι μαζί σου,μεσα,να κοινωνικοποιείται,να εχει επαφή και όλα όσα σου είπαν,μη τα ξαναλεω...

Επίσης το μπαλκόνι παρότι εύκολα το κάνουμε χώρο για το ζώο,γιατί αν λερώσει εκεί είναι πιο εύκολο να καθαριστεί και είναι και ΕΞΩ απ το σπίτι,δε παυει να είναι λάθος.ΑΛλο μερικές ωρες εξω για χ λογους(αλλωστε το χρειαζεται και το σκυλι) και αλλο 24 ωρες,χειμωνα-καλοκαιρι.Τα σκυλια τα παιρνουμε για να γινουν συντροφοι ,όχι αλλο ένα διακοσμητικό.Γιατί λοιπον να τα κοιταμε πισω απ το τζαμι του μπαλκονιου?

Πες μας λίγο το σπίτι σου να βοηθήσουμε περαιτερω.

Marin
20-11-2007, 13:32
πιστευω οτι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα ισχυουν για ΟΛΕΣ ανεξαιρετως τις ρατσες η μη σκυλων και οχι μονο για τα ροτβαιλερ
Βεβαια αν το γραφεις γιατι πολλοι παιρνουν ρατσες που ειναι φυλακες και τα δενουν σε μια αλυσιδα,ενω δεν θα το εκαναν για ενα γκολντεν για παραδειγμα, καλα κανεις και το αναφερεις :wink:

Ναι το σκέφτηκα όταν το έγραφα ότι ισχύει με τους σκύλους γενικότερα, απλά μιλάω για τους ενδιαφερόμενους που έχουν σα δεδομένο το ότι ο σκύλος φύλακας = σκύλος δεμένος και απομονωμένος.

Μαρίνα

Marin
20-11-2007, 13:37
ΛΟΙΠΟΝ, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΤ'ΑΡΧΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΠΩΣ Η ΑΣΧΟΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΡΟΤΒΑΙΛΕΡ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΗΣ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΗ. ΝΟΜΙΖΩ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΑΣ ΤΟ ΠΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΣΑΝ ΑΓΕΛΑΙΟ ΖΩΟ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΕΝΑ 8ΩΡΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΚΑΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.

Μέσα στο σπίτι σίγουρα θα πρέπει να είναι. Ο εκπαιδευτής που θα πάρεις ο οποίος είναι απαραίτητος όταν έχεις ροτβάιλερ αν θέλεις να καταλάβεις το σκύλο που πήρες, θα σου εξηγήσει διάφορες μεθόδους.

Μαρίνα

vOOz
20-11-2007, 14:41

Εγώ πάλι θα ήθελα να ξέρω πόσοι είναι αυτοί οι πρωταθλητές γιατί έχω δει σκυλιά από πολλές ράτσες σε όλες τις ηλικίες που είναι όλοι γιοι και κόρες πρωταθλητών.
αυτο ακριβως.. σε καθε αγγελια βλεπω το ιδιο πραγμα.. μα καλα, κανουν 1 πρωταθλητη ξερω γω και μετα τον ζευγαρωνουν συνεχεια? Το βλεπω τοσο συχνα που καταντησα αηδια... ολα τα παιδια "πρωταθλητων" στην Ελλαδα τα εχουμε δηλαδη? :lol:

sotiris_z
20-11-2007, 14:50
βασικα αν θες να παρεις ενα σκυλο λογω του οτι ειναι πρωταθλητης δεν εισαι φιλοζωος και μαλλον προσπαθεις να το παιξεις... παρε ενα σκυλακο που θα σε αγαπησει και αστα υπολοιπα... αν θες ελα στο pitbull-rescue.gr να σου δωσω εναν που θα σε εχει και αναγκη.... και για δεσιματα και οτι αλλο θες θα σου μιλησω μονο προσωπικα να σου πω ποσα δεμενα σκυλια εχω δει και τι εχει προκαλεσει στην προσωπικοτητα... κοιτα τι γραφει διπλα στο ονομα μου και μπορει να καταλαβεις τι λεω...

Marin
20-11-2007, 14:53

αυτο ακριβως.. σε καθε αγγελια βλεπω το ιδιο πραγμα.. μα καλα, κανουν 1 πρωταθλητη ξερω γω και μετα τον ζευγαρωνουν συνεχεια? Το βλεπω τοσο συχνα που καταντησα αηδια... ολα τα παιδια "πρωταθλητων" στην Ελλαδα τα εχουμε δηλαδη? :lol:

Ένα σκύλο τον βάζουν σε εκθέσεις για να τον κάνουν πρωταθλητή και να κάνουν εκτροφή. Και αρκετοί είναι αυτοί που ζευγαρώνουν το σκύλο τους συχνά. Κάθε γέννα έχει αρκετά κουτάβια, κάθε χρόνος έχει αρκετές εκθέσεις μορφολογίας, που σας φαίνεται το περίεργο?

Αν ο Κίτσος το Ακίτα βγήκε πρωταθλητής το 2006, συνεχίζει να είναι πρότυπο φυλής και το αναφέρουν όταν βάζουν αγγελία για τα κουτάβια του ότι ήταν πρωταθλητής τάδε του 2006, δε χάνεται ο τίτλος... Μαζί με τους νέους που βγαίνουν στις εκθέσεις του 2007, αυξάνονται.

Μαρίνα

gikkat
20-11-2007, 15:07
βασικα αν θες να παρεις ενα σκυλο λογω του οτι ειναι πρωταθλητης δεν εισαι φιλοζωος και μαλλον προσπαθεις να το παιξεις... παρε ενα σκυλακο που θα σε αγαπησει και αστα υπολοιπα...

Αν θες ένα σκύλο που είναι πρωταθλητής και σαρώνει όλους τους διαγωνισμούς είσαι εκτροφέας.
Αν θες να πάρεις σκύλο συγκεκριμένης φυλής καλό είναι να κοιτάς από που προέρχεται και μπορεί να σε αγαπήσει σε όλα τα υπόλοιπα χωρίς να ταλαιπωρηθεί στη ζωή του από προβλήματα υγείας!!! Μπορεί να είναι από γονείς πρωταθλητές και να μη χρησιμοποιηθεί ποτέ για τέτοιο λόγο...

Αυτή είναι και η βασική αιτία που διαλέγουμε φυλές από (σοβαρούς) εκτροφείς. Η σωστή εκπροσώπηση της κάθε φυλής, αλλιώς είναι ΣΑΝ Rotweiller, ΣΑΝ Boxer, ΣΑΝ...

gikkat
20-11-2007, 15:09
Ένα σκύλο τον βάζουν σε εκθέσεις για να τον κάνουν πρωταθλητή και να κάνουν εκτροφή. Και αρκετοί είναι αυτοί που ζευγαρώνουν το σκύλο τους συχνά. Κάθε γέννα έχει αρκετά κουτάβια, κάθε χρόνος έχει αρκετές εκθέσεις μορφολογίας, που σας φαίνεται το περίεργο?

Αν ο Κίτσος το Ακίτα βγήκε πρωταθλητής το 2006, συνεχίζει να είναι πρότυπο φυλής και το αναφέρουν όταν βάζουν αγγελία για τα κουτάβια του ότι ήταν πρωταθλητής τάδε του 2006, δε χάνεται ο τίτλος... Μαζί με τους νέους που βγαίνουν στις εκθέσεις του 2007, αυξάνονται.

Κι εγώ δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνουν... :roll:

vOOz
20-11-2007, 15:52
Δεν ειναι οτι δεν καταλαβαινω.. Απλα οι μισες αγγελιες ειναι για κουταβια πρωταθλητων, και μου φαινεται πολυ απιθανο οοοοολα αυτα να ειναι απο πρωταθλητη.. Πολυ κοροιδια μου μυριζει.. (Δεν μιλαω για κουταβια απο εκτροφεις, τα υπολοιπα λεω...)

ROTTIE
20-11-2007, 16:07
Αν θες ένα σκύλο που είναι πρωταθλητής και σαρώνει όλους τους διαγωνισμούς είσαι εκτροφέας.
Αν θες να πάρεις σκύλο συγκεκριμένης φυλής καλό είναι να κοιτάς από που προέρχεται και μπορεί να σε αγαπήσει σε όλα τα υπόλοιπα χωρίς να ταλαιπωρηθεί στη ζωή του από προβλήματα υγείας!!! Μπορεί να είναι από γονείς πρωταθλητές και να μη χρησιμοποιηθεί ποτέ για τέτοιο λόγο...

Αυτή είναι και η βασική αιτία που διαλέγουμε φυλές από (σοβαρούς) εκτροφείς. Η σωστή εκπροσώπηση της κάθε φυλής, αλλιώς είναι ΣΑΝ Rotweiller, ΣΑΝ Boxer, ΣΑΝ...
Σωστά!
Παιδιά όταν θέλουμε να πάρουμε ένα καθαρόαιμο σκυλί πρέπει πάντα να αναρωτιόμαστε το λόγο. Εάν δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος, τότε ένα αδεσποτάκι θα ήταν η καλύτερη λύση. :wink:

βασικα αν θες να παρεις ενα σκυλο λογω του οτι ειναι πρωταθλητης δεν εισαι φιλοζωος και μαλλον προσπαθεις να το παιξεις... παρε ενα σκυλακο που θα σε αγαπησει και αστα υπολοιπα...
Δεν συμφωνώ με αυτό που λες φίλε Σωτήρη.
Εάν κάποιος θέλει καθαρόαιμο σκύλο, είναι απόλυτα φυσιολογικό να θέλει κουτάβι το οποίο να προέρχεται από αναγνωρισμένους γεννήτορες με διακρίσεις.

Όσο πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα της φυλής έχει ένας εκτροφέας, τόσο περισσότερες διακρίσεις θα έχει στις εκθέσεις, με αποτέλεσμα το εκτροφείο του να αποκτήσει φήμη και παράδοση και να εδραιωθεί στο χώρο. Πίστεψε με, αυτό δεν γίνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Συνήθως αυτοί οι οποίοι παλεύουν για να προωθήσουν μια φυλή σε αυτή τη χώρα, είναι άνθρωποι που το μοναδικό τους κίνητρο είναι η αγάπη για τη φυλή.

Εκτός αυτού οι διακρίσεις των γεννητόρων είναι πολύ σημαντικές σε περίπτωση που κάποιος θέλει για παράδειγμα να ασχοληθεί με τις εκθέσεις μορφολογίας ή ακόμα και με κάποιο κυναθλημα (όπου θα πρέπει να στραφεί σε κουτάβι από εργασιακά αίματα). :wink:

Strayshelp
20-11-2007, 16:10
ΣΑΝ ...την Vodafone!

xixixixixix :-D :twisted: [smilie=to funny.gif]

ΣΑΝ Rotweiller, ΣΑΝ Boxer, ΣΑΝ...

e1drua
20-11-2007, 16:35
βασικα αν θες να παρεις ενα σκυλο λογω του οτι ειναι πρωταθλητης δεν εισαι φιλοζωος και μαλλον προσπαθεις να το παιξεις... παρε ενα σκυλακο που θα σε αγαπησει και αστα υπολοιπα... αν θες ελα στο pitbull-rescue.gr να σου δωσω εναν που θα σε εχει και αναγκη.... και για δεσιματα και οτι αλλο θες θα σου μιλησω μονο προσωπικα να σου πω ποσα δεμενα σκυλια εχω δει και τι εχει προκαλεσει στην προσωπικοτητα... κοιτα τι γραφει διπλα στο ονομα μου και μπορει να καταλαβεις τι λεω...

Πραγματικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
Δηλαδή αν δεν είναι συγκεκριμένης ράτσας ή δεν είναι από οικογένεια πρωταθλητών θα το αγαπάς ή θα σε αγαπάει λιγότερο? ή μήπως είναι λιγότερο έξυπνο? δηλαδή τι χαρακτηριστικά θα μπορούσε να έχει μια φυλή που δε μπορείς να τα βρεις στα αδέσποτα ημίαιμα? Αν θες φύλακα γιατι δεν βάζεις καλύτερα έναν συναγερμό? πιο φθηνά θα σου ερθει και δε μπορουν να στο "χαλασουν" με φόλα...
και δεν μιλώ για αυτούς που έτυχε να βρουν ρατσας αλλα πηγαν και αγορασαν ράτσας
Εξηγήστε μου αν κάνω λάθος..

gikkat
20-11-2007, 16:36

Εγώ πάλι θεωρώ ότι αν θέλεις συγκεκριμένη φυλή που ΔΕΝ προέρχεται από εκτροφέα αλλά είτε από puppy mill, είτε από petshop, είτε από γέννα σπιτιού τότε είναι που ΔΕΝ είσαι φιλόζωος, τότε είναι που δεν αγαπάς τη φυλή!!! Αφού ούτως ή άλλος κάτι ΣΑΝ αυτό που θες θα πάρεις, γιατί δεν πέρνεις ένα ημίαιμο??? :wink:

Θα συμφωνήσω στο ότι αν ο μοναδικός λόγος που κάποιος διαλέξει ένα σκύλο είναι επειδή ήταν/είναι πρωταθλητής τότε είμαι σίγουρη πως ο συγκεκριμένος τύπος οδηγεί αυτοκίνητο κ@λοφτιαγμένο, με νέον και άπειρα κοντέρ και συνεχώς επιδιώκει να... μετρήσει το ο,τιδήποτε!!! :wink:

gikkat
20-11-2007, 16:42
και δεν μιλώ για αυτούς που έτυχε να βρουν ρατσας αλλα πηγαν και αγορασαν ράτσας

Είναι θέμα επιλογών και προτιμήσεων, αν κάποιος λατρεύει μια φυλή για Χ λόγους απλά δεν μπορείς να του το αλλάξεις!!! Το θέμα είναι από που αγοράζει τα ζώα του...

Προσωπικά με τη μικρή έτυχε, με την ίδια ευκολία (το έχω κάνει και στο παρελθόν) θα έπερνα και ένα αδέσποτο και την ίδια αγάπη θα του έδινα.
Με την ίδια ευκολία όμως θα αγόραζα κι άλλο Boxer μελλοντικά, τι να κάνω εκπέμπουμε στα ίδια μήκη κύματος με τα άτομα!

Το θέμα είναι στο μέλλον, ποιος θα προλάβει (ανάλογα με τις συνθήκες) να μπει πρώτος/πρώτη στο σπίτι μου... Ελπίζω να τα λέω κατανοητά :?

e1drua
20-11-2007, 16:49

Είναι θέμα επιλογών και προτιμήσεων, αν κάποιος λατρεύει μια φυλή για Χ λόγους απλά δεν μπορείς να του το αλλάξεις!!! Το θέμα είναι από που αγοράζει τα ζώα του...

Προσωπικά με τη μικρή έτυχε, με την ίδια ευκολία (το έχω κάνει και στο παρελθόν) θα έπερνα και ένα αδέσποτο και την ίδια αγάπη θα του έδινα.
Με την ίδια ευκολία όμως θα αγόραζα κι άλλο Boxer μελλοντικά, τι να κάνω εκπέμπουμε στα ίδια μήκη κύματος με τα άτομα!

Το θέμα είναι στο μέλλον, ποιος θα προλάβει (ανάλογα με τις συνθήκες) να μπει πρώτος/πρώτη στο σπίτι μου... Ελπίζω να τα λέω κατανοητά :?

Συγχωρέστε με αλλα επειδη δε ξερω πολλά πράγματα για τα χαρακτηριστικα φυλών, τι συγκεκριμένο χαρακτηριστικο μπορει να εχει μια φυλή π.χ. boxer, που να σε αφορα αμεσα και να μη μπορεις να το βρεις σε ενα αποιοδηποτε "τυχαιο" σκυλάκι?

e1drua
20-11-2007, 16:57
και κατι ακόμα (ελπίζω μην μου κακιώσετε οι ιδιοκτήτες σκύλου ράτσας :) )
δεν ειναι πολύ ασχημο και υποτιμητικό για το ζωο να έχει μια τιμη πώλησης? τι είναι? αντικείμενο ή ρούχο? δε ξέρω εγω το βρίσκω πολύ άσχημο όταν μιλάμε για ζώο να μιλάμε ταυτοχρονα και για αγορά ή πώληση...
Παντα φιλικα, Δημητρα :-)

gikkat
20-11-2007, 17:02
Συγχωρέστε με αλλα επειδη δε ξερω πολλά πράγματα για τα χαρακτηριστικα φυλών, τι συγκεκριμένο χαρακτηριστικο μπορει να εχει μια φυλή π.χ. boxer, που να σε αφορα αμεσα και να μη μπορεις να το βρεις σε ενα αποιοδηποτε "τυχαιο" σκυλάκι?

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορείς να το βρεις σε κάποιο τυχαίο σκυλάκι! Φυσικά και μπορείς!

Απλά υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που ψάχουν σκύλο για φύλαξη ας πούμε... Με το να πάρουν για παράδειγμα ένα Γερμ. Ποιμενικό έχουν ένα τεράστιο ποσοστό να επιτύχουν αυτό που θέλουν. Υπάρχουν και Γερμ. Ποιμενικά ας πούμε που δεν κάνουν γι' αυτή τη χρήση αλλά είναι μικρό το ποσοστό. Όπως και υπάρχουν ημίαιμα που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά αυτό βγαίνει στην πορεία, δεν το έχει επιλέξει ο ιδιοκτήτης μιας και δεν έχει γεννήτορες και πρότυπα φυλής για να βασιστεί...

Μπορεί κάποιος ας πούμε να θέλει ένα σκύλο χαϊβάνι που να είναι από καναπέ σε καναπέ (θέλει να επιλέξει κάτι τέτοιο). Μπορεί να βρει ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σε διάφορες φυλές, πχ. Αγγλικό Bulldog...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν κάποιος ψάχνει κάτι συγκεκριμένο, δεν μπορούμε να το κρίνουμε και αντικειμενικά να το σκεφτείς μπορεί να το βρει σε συγκεκριμένες φυλές με μικρότερες αποκλείσεις...

Τώρα για τα boxer που ρωτάς (εγώ δεν το επέλεξα για κάποιο λόγο, βασικά δεν το επέλεξα)... Είναι πολλά, είναι ζώα υπερκινητικά, είναι περίεργα για τα πάντα, είναι αθλητικά (χαρακτηριστικά που εκ των υστέρων συνειδητοποίησα πόσο μου ταιριάζουν μιας και πριν αποκτήσω boxer απλά μου άρεσαν φατσικώς!)... Αλλά το βασικότερο? Είναι ξεροκέφαλα και σούργελα (παντού αναφέρονται ως οι "κλόουν" των σκύλων) και ως ξεροκέφαλο σούργελο που είμαι μάλλον "φέρνω" στη σκύλα μου...

gikkat
20-11-2007, 17:13
και κατι ακόμα (ελπίζω μην μου κακιώσετε οι ιδιοκτήτες σκύλου ράτσας :) )
δεν ειναι πολύ ασχημο και υποτιμητικό για το ζωο να έχει μια τιμη πώλησης? τι είναι? αντικείμενο ή ρούχο? δε ξέρω εγω το βρίσκω πολύ άσχημο όταν μιλάμε για ζώο να μιλάμε ταυτοχρονα και για αγορά ή πώληση...
Παντα φιλικα, Δημητρα :-)

Κι εγώ το πιστεύω αυτό που λες, είναι όντως υποτιμητικό αν ζούσαμε σε μια σωστή κοινωνία με σεβασμό προς τα ζώα...

Είναι όμως περισσότερο υποτιμητικό (από τη στιγμή πάντα που κάποιος επιλέγει συγκεκριμένη φυλή) να αγοράζει από κάπου (πχ. petshop) και στην ουσία να πληρώνει το γεγονός ότι τα ζώα απ' όπου προμηθεύονται ή που διαμένουν ζουν υπό άθλιες συνθήκες... Και ακόμα πιο υποτιμητικό ένα σκυλί να είναι ημίαιμο και να το βαφτίζουν ράτσας για να πουληθεί αφού θεωρητικά ως ημίαιμο δεν θα είχε πολλές ευκαιρίες!

Αγοράζοντας από (σοβαρούς) εκτροφείς με βάση τα παραπάνω δεν είναι...

e1drua
20-11-2007, 17:18
Οσον αφορά στο θέμα φύλαξης, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, γιατι δεν βάζει συναγερμο? (για οποιον ενδιαφέρεται δουλευω σε εταιρεια με συναγερμους, χωρις πλακα, χεχε :) )
τωρα όσον αφορά τα χαρακτηριστικά της ramone, θα σου πω για την κλειώ (μπασταρδεμενο γκριφονακι δρομου) πως είναι απιστευτα υπερκινητικη, πολυ γυμνασμενη παρα το μικρο της μεγεθος, τρεχει συνεχεια ακομα κ μεσα στο σπιτι, ειναι απιστευτα περιεργη και πααααρα πολυ πεισματαρα, επισης οσοι τη βλεπουν νομιζουν πως ξεφυγε απο τσιρκο απο τα πολλά "κολπακια" που κανει απο μόνη της, οποτε και παλι είναι σχετικο το θεμα των χαρακτηριστικών οπως φανταζομαι... Η δική μας δεν νομίζω πως γεννηθηκε ετσι αλλα τα απεκτησε καθως μεγαλωνε κοντα μου, γιατι έτσι όπως πιστευω και για τους ανθρώπους (κατα τη γενηση μας είμαστε αγραφο χαρτι και διαμορφώνουμε τον χαρακτήρα μας βάσει των ερεθισματων και βιωματων που έχουμε..), το ιδιο πραγμα πιστευω και για καθε άλλο ζωο.. :-)

Το θέμα δεν είναι ότι δεν μπορείς να το βρεις σε κάποιο τυχαίο σκυλάκι! Φυσικά και μπορείς!

Απλά υπάρχουν περιπτώσεις ανθρώπων που ψάχουν σκύλο για φύλαξη ας πούμε... Με το να πάρουν για παράδειγμα ένα Γερμ. Ποιμενικό έχουν ένα τεράστιο ποσοστό να επιτύχουν αυτό που θέλουν. Υπάρχουν και Γερμ. Ποιμενικά ας πούμε που δεν κάνουν γι' αυτή τη χρήση αλλά είναι μικρό το ποσοστό. Όπως και υπάρχουν ημίαιμα που μπορούν να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά αυτό βγαίνει στην πορεία, δεν το έχει επιλέξει ο ιδιοκτήτης μιας και δεν έχει γεννήτορες και πρότυπα φυλής για να βασιστεί...

Μπορεί κάποιος ας πούμε να θέλει ένα σκύλο χαϊβάνι που να είναι από καναπέ σε καναπέ (θέλει να επιλέξει κάτι τέτοιο). Μπορεί να βρει ένα τέτοιο χαρακτηριστικό σε διάφορες φυλές, πχ. Αγγλικό Bulldog...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όταν κάποιος ψάχνει κάτι συγκεκριμένο, δεν μπορούμε να το κρίνουμε και αντικειμενικά να το σκεφτείς μπορεί να το βρει σε συγκεκριμένες φυλές με μικρότερες αποκλείσεις...

Τώρα για τα boxer που ρωτάς (εγώ δεν το επέλεξα για κάποιο λόγο, βασικά δεν το επέλεξα)... Είναι πολλά, είναι ζώα υπερκινητικά, είναι περίεργα για τα πάντα, είναι αθλητικά (χαρακτηριστικά που εκ των υστέρων συνειδητοποίησα πόσο μου ταιριάζουν μιας και πριν αποκτήσω boxer απλά μου άρεσαν φατσικώς!)... Αλλά το βασικότερο? Είναι ξεροκέφαλα και σούργελα (παντού αναφέρονται ως οι "κλόουν" των σκύλων) και ως ξεροκέφαλο σούργελο που είμαι μάλλον "φέρνω" στη σκύλα μου...

e1drua
20-11-2007, 17:20
εχω μπερδευτει με τις παραθέσεις.... Συγνώμη..... :oops:

e1drua
20-11-2007, 17:22
βασικά για την ακρίβεια δεν εξεταζω τι είναι πιο ασχημο ή υποτιμητικό, μου φτανει πως απλα ειναι υποτιμητικό ή ασχήμο (τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω..)

e1drua
20-11-2007, 17:28
και κατι ακομα...
δε προσπαθω σε καμια περιπτωση να πω, πως ειμαι λιγοτερο ή περισοτερο φιλοζωη απο καποιον αλλον, ουτε να θιξω το σκεπτικο καποιον ατομων, αλλώστε δε θεωρω πως ο λογος που ειμαστε εδω ειναι να κανουμε διαγωνισμο ζωοφιλιας, ο καθενας μας γνωριζει αν κανει και τι μπορει να κανει για τα ζωακια με τον δικο του τροπο, απλα ειναι μια καταθεση της δικής μου αποψης για το συγκεκριμενο θεμα..
*(αυτο για να μην εχουμε παρεξηγησεις.. :-) )

platon
20-11-2007, 17:50
Σχετικά με τους πρωταθλητές, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ποσότητα που κυκλοφορούν.

Βγαίνει ένας πρωταθλητής ανα ράτσα...σωστά ?
Έχουμε πει επίσης πως ο σωστός εκτροφέας έχει 1 γέννα τον χρόνο. Άντε εγώ λέω να μην είναι σωστός και να έχει 2.
Αυτό σημαίνει περίπου 10-12 κουτάβια τον χρόνο που είναι παιδιά του πρωταθλητή.

Αν λάβουμε υπ'όψιν ότι πολλοί από τους πρωταθλητές παίρνουν 2-3 φορές τον ίδιο τίτλο, έχουμε να μιλάμε για καμιά 40αριά κουτάβια μέσα σε 3-4 χρόνια.

Παράλληλα, οι ιδιοκτήτες που δηλώνουν κάτοχοι γιου πρωταθλητή, είναι δεκαπλάσιοι και τα σκυλιά είναι σε παρόμοια ηλικία.

Αυτό δεν μου κολλάει :)

gikkat
20-11-2007, 18:36
Σχετικά με τους πρωταθλητές, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι η ποσότητα που κυκλοφορούν.

Βγαίνει ένας πρωταθλητής ανα ράτσα...σωστά ?
Έχουμε πει επίσης πως ο σωστός εκτροφέας έχει 1 γέννα τον χρόνο. Άντε εγώ λέω να μην είναι σωστός και να έχει 2.
Αυτό σημαίνει περίπου 10-12 κουτάβια τον χρόνο που είναι παιδιά του πρωταθλητή.

Αν λάβουμε υπ'όψιν ότι πολλοί από τους πρωταθλητές παίρνουν 2-3 φορές τον ίδιο τίτλο, έχουμε να μιλάμε για καμιά 40αριά κουτάβια μέσα σε 3-4 χρόνια.

Παράλληλα, οι ιδιοκτήτες που δηλώνουν κάτοχοι γιου πρωταθλητή, είναι δεκαπλάσιοι και τα σκυλιά είναι σε παρόμοια ηλικία.

Αυτό δεν μου κολλάει :)

Ο σωστός εκτροφέας ναι, μπορεί να έχει μια γέννα το χρόνο (με διάφορα θηλυκά)... Με ένα ανά 2 χρόνια...
Ο επιβήτορας στα περισσότερα εκτροφεία είναι ένας.
Αν ο επιβήτορας είναι πρωταθλητής, τα παιδιά του είναι παιδιά πρωταθλητή, βάλε και τη μ@λ@κί@ του Έλληνα που έχει την τάση το "γιος πρωταθλητή" να το κάνει με την αφαιρετική μέθοδο σκέτο πρωταθλητής και θα καταλάβεις το concept :wink:

Υπάρχει και το ενδεχόμενο κάθε θηλυκό του εκτροφείου να έχει διακριθεί σε μια κατηγορία, ξαναβάλε κι εδώ το concept της αφαιρετικής μεθόδου και είναι crystal clear!!! :-D

Το θέμα το δικό μου είναι άλλο και με βάση το πώς έχει πάει η κουβέντα μέχρι στιγμης... Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υπάρχει έστω και μία "σκιά" ότι υπάρχει ρατσισμός απέναντι σε σκυλιά καθαρόαιμα. Άλλωστε όλα τα ημίαιμα που υπάρχουν από αυτά προήλθαν... :wink:

gikkat
21-11-2007, 09:43
Οσον αφορά στο θέμα φύλαξης, όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ, γιατι δεν βάζει συναγερμο?

Ένα σκυλί, όπως ο Γερμ. Ποιμενικός του παραδείγματος, που κάποιος το επιλέγει για φύλαξη, δεν είναι απαραίτητο ότι θα το παρατήσει στην αυλή να γαυγίζει στους εισβολείς!
Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων με τέτοια σκυλιά τα οποία έχουν κάνει καθήκοντα φύλαξης ή σωματοφυλακής και κατά τ' άλλα μένουν εντός σπιτιού, κοιμούνται σε καναπέδες κλπ. :wink:

e1drua
21-11-2007, 10:41
Ένα σκυλί, όπως ο Γερμ. Ποιμενικός του παραδείγματος, που κάποιος το επιλέγει για φύλαξη, δεν είναι απαραίτητο ότι θα το παρατήσει στην αυλή να γαυγίζει στους εισβολείς!
Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις ανθρώπων με τέτοια σκυλιά τα οποία έχουν κάνει καθήκοντα φύλαξης ή σωματοφυλακής και κατά τ' άλλα μένουν εντός σπιτιού, κοιμούνται σε καναπέδες κλπ. :wink:

Ισως και να έχεις δίκιο τοτε... :-)
Σε καμια περιπτωση δε θελω να βγάλω συναισθήματα ρατσισμου για τα καθαροαιμα σκυλακια... απλα δε θελω ουτε να τα υπερεκτιμήσω.. Για εμενα ολα τα σκυλια ειναι ιδια, ισως επειδη εγω οταν σκέφτομαι τη λέξη σκύλος δε σκεφτομαι ουτε φύλαξη ουτε τπτ τετοιο, απλα σκέφτομαι παρεα, αγαπή, στοργή και αλλα τετοια... και απο τη στιγμη που τα βλεπω ολα ίδια δε μπορω ευκολα να καταλάβω τις "προτιμήσεις". Διχως αυτο να σήμαινει πως κατακρίνω απαραίτητα τους φίλους καθαροαιμων.

Marianthy
21-11-2007, 10:58
Αυτό που θέλουμε να πούμε μάλλον εδώ είναι όχι οτι είμαστε υπέρ των ημίαιμων ή των καθαρόαιμων, αλλά υπέρ του να περιμαζεύουμε ένα ζωάκι που το έχει ανάγκη. Άλλωστε μπορεί κάποιος να ζευγαρώνει την ημίαιμη σκύλα του και να είμαστε πάλι κατά (του ημίαιμου?).

Κατερίνα δεν καταλαβαίνω την προτίμησή σου φατσικώς στα boxer! Είναι στραβομούτσουνα!!!! Πάλι την είπα την κακία μου! :-D

Εννοείται οτι και τα στραβομούτσουνα μου αρέσουν, απλά έχω μια προτίμηση στα πιο λυκοειδή... Φατσικώς πάντα, γιατί ό,τι και να μου τύχει στην πορεία κουκλί θα είναι για μένα.

Τώρα γιατί ξεκίνησα να γράφω δεν θυμάμαι με πήρε η μπάλα... :-D
Α! Για τη φύλαξη. Τον δικό μου και καλά γερμανικό ποιμενικό τον είχα βρει μωρό να κλαίει σε μια ταράτσα. Και δεν φαινόταν και εντελώς καθαρόαιμο. Λίγο μπάσταρδος ποιμενικός ταρατσομωρό ήταν... Γενικά βγήκε φλούφλης. (Με όποιον δάσκαλο καθίσεις... :-D )Δυό τρεις φορές όμως γρύλισε στη ζωή του και είχε και δίκιο.

Τέλος πάντων θέλω να καταλήξω οτι μάλλον είναι και λίγο όπως μάθει. Μπορείς άνετα να κάνεις φλούφλη, ένα σκυλί που προορίζεται και για ζόρικες καταστάσεις. Δεν βγάζω νόημα ε? :lol: :lol: Είναι πρωι ακόμα!

gikkat
21-11-2007, 11:05
Κατερίνα δεν καταλαβαίνω την προτίμησή σου φατσικώς στα boxer! Είναι στραβομούτσουνα!!!! Πάλι την είπα την κακία μου! :-D

Ασχημόπαπα αλλά εκφραστικά!!! :wink:

Marianthy
21-11-2007, 11:09
Ασχημόπαπα αλλά εκφραστικά!!! :wink:

Αν δεν πενέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!!! Και δεν σε συμφέρει να σε πλακώσει η Ramone!!! :lol:

Irene
21-11-2007, 11:40
tora an sas po pos exo xasi tin balla sto sigekrimeno
thema tha me pistepsete ??? :roll: :roll:

milame gia ta Rottweiler , tin timi , tis "ratses" kai "fatses" ...??
exo "xathi" ligo ...

alla tha ithela na po to exis :
o lykos mas o Ivan ine kata 50/% katharoaimos kai kata 50% imiaimos :lol: :wink: ...

ondas koutavos , mono "tromeros" den itan ... salono-boudalas sketos ...
stin poria kai ef'oson zi "exo" ( oxi sto saloni alla ston kipo :wink: ) kai xoris idieteri ekpaidefsi - mono ta vasika opos siko-ela-katse-stin thesi sou klp... irthe kai egine ... apisteftos !!! den plisiazis an den se xeri !!!

akoma kai tin mitera mou pou ton frondizi otan lipoume den tin afise stin arxi na plisiasi , epidi ... den irthe me to diko tis amaxi pou to xeri , alla tin eferan fili tis .... ( enoite pos molis katalave pia itan , kounouse ouritsa , alla mexri na mathi ...:evil: ...)

pou thelo na katalixo :
pistevo pos sigoura ta gonidia paizoun vasiko rolo ston xaraktira enos skilou - den boris na exis tis idies apetisis apo ena px. Cocker se sxesi me Rottie se sxesi me Golden klp .
ara tha prepi na xekinisoume me to ti theloume emis !!! kai apo ekei kai pera epilegoume ti skilo theloume ... ola ine telia , asxima , omorfa , dinata i "digmata skilou" (epidi ine mia stalitsa ) :lol:

alla gia na epamerthoume sto PROTO-PROTO post , den pistevo pos ena Rottweiler endiknete gia kapion pou den exi katholou , i esto ligi embiria me skilia ... tha taleporithoun skilos kai idioktitis taftoxrona ... :wink:

e1drua
21-11-2007, 11:49
Δικιο εχετε παιδια, εγω φταιω που "ξεφυγε" το θεμα... συγνώμη... :oops: :-)

tora an sas po pos exo xasi tin balla sto sigekrimeno
thema tha me pistepsete ??? :roll: :roll:

milame gia ta Rottweiler , tin timi , tis "ratses" kai "fatses" ...??
exo "xathi" ligo ...

sotiris_z
21-11-2007, 14:55
το οτι απο εδω μερικοι ειστε εκτροφεις δεν σημαινει οτι πρεπει να κανετε και διαφημιση.... ενα σκυλι μπορει να ειναι ημιαιμο και να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα ροτ ή ενα μποξερ εκτροφης.... και προπαντως ενα σκυλι δεν πρεπει να εχει βλακα χειριστη γιατι τοτε οτι και να ναι κλαφ'τα...

gikkat
21-11-2007, 15:13
το οτι απο εδω μερικοι ειστε εκτροφεις δεν σημαινει οτι πρεπει να κανετε και διαφημιση.... ενα σκυλι μπορει να ειναι ημιαιμο και να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα ροτ ή ενα μποξερ εκτροφης.... και προπαντως ενα σκυλι δεν πρεπει να εχει βλακα χειριστη γιατι τοτε οτι και να ναι κλαφ'τα...

Φίλε Σωτήρη, προφανώς δεν έχει καταλάβει σε τι forum έχεις μπει και από χθες προσπαθείς να μας ενημερώσεις για θέματα που εμείς εδώ μέσα τα θεωρούμε απλά δεδομένα!
Να σε ενημερώσω ότι δεν χρειαζόμαστε μαθήματα για τα ημίαιμα από κανέναν, μιας κι εμείς πρώτοι έχουμε αρχίσει τα μαθήματα στους έξω!!!
Εδώ μέσα ούτε εκτροφείς υπάρχουν, ούτε διαφήμιση γίνεται, αν έχεις χρόνο διάβασε τους κανόνες του forum και σταμάτα να βλέπεις "φαντάσματα"... Αυτά κυκλοφορύν αλλού και όχι εδώ μέσα!!!

ps1. Όσο για το pitbull-rescue έχει ανακαλυφθεί απ' όλα τα μέλη του pets πολύ πριν από 'σένα, η ανακοίνωση της δημιουργίας του συγκεκριμένου site έχει γίνει από την πρώτη στιγμή που υπάρχει και για να μην πω όλοι, οι περισσότεροι εδώ μέσα γνωρίζουν την ύπαρξή του... Δε λέω καλή η υπενθύμιση αλλά το θέμα είναι να το μάθουν κι άλλοι εκτός του συγκεκριμένου forum...
ps2. αν τα περί εκτροφέων πήγαιναν σε μένα, να σε πληροφορήσω ότι έχω ένα boxer θηλυκό στειρωμένο, μία γάτα θηλυκή επίσης και ένα γάτο που κι αυτός προσεχώς θα γίνει σκαμπό!!!

Φιλικά,
Κατερίνα

noela
21-11-2007, 15:15
Τέλος πάντων θέλω να καταλήξω οτι μάλλον είναι και λίγο όπως μάθει. Μπορείς άνετα να κάνεις φλούφλη, ένα σκυλί που προορίζεται και για ζόρικες καταστάσεις. Δεν βγάζω νόημα ε? :lol: :lol: Είναι πρωι ακόμα!

Μπορώ να σου δείξω έναν ελληνικό ποιμενικό που είναι πιο φλούφλης από γκριφόν-κανίς. Σκυλί σαλονιού, κρατιέται και δεν βγαίνει στον κήπο μη τυχόν και τον κλείσουμε έξω. Θέλει χαλάκια, γούνινες φωλίτσες και χάδια. Στη βόλτα κυκλοφορεί με σαμαράκι και αγαπάει όλους τους ανθρώπους και τα ζώα. Κάνει κόλπα και free-style. Ο φίλος μου λέει ότι τον έχω καταστρέψει. Επειδή έχω διαβάσει πολύ αντίθετα πράγματα για τους ελληνικούς ποιμενικούς όμως, και τα γονίδια είναι γονίδια, θα επανέλθω σε κανένα χρόνο που θα σοβαρέψει να δω πόσο φλούφλης θα είναι ο κουραμπιές μας τότε.

Α, ξέχασα να πω για τα μποξερ. Τα σκυλιά δεν είναι μόνο φάτσα αλλά και σώμα. Τα μπόξερ είναι δυνατά, μυώδη, ευκίνητα και ζωηρά χωρίς να έχουν όγκο και αυτό είναι εντυπωσιακό.

ROTTIE
21-11-2007, 16:03
Έχω διαβάσει τρεις φορές το νήμα από την αρχή βρε Σωτήρη, προσπαθώντας να καταλάβω πως κατέληξες στο αυθαίρετο συμπέρασμα πως κάποιοι από εμάς που συμμετείχαμε στην συζήτηση κάνουμε εκτροφή και μάλιστα απόπειρα διαφήμισης του…εκτροφείου μας! :?

Τι να πω βρε παιδιά… Πιστεύω πως για να κάνουμε εποικοδομητικές συζητήσεις είναι επιτακτική η ανάγκη να βρούμε κοινό κώδικα επικοινωνίας για να καταφέρουμε να συνεννοούμαστε.
Είναι λυπηρό να καταλήγουμε σε αδιέξοδο παρόλο που μιλάμε(?) την ίδια γλώσσα… :(

Edit: ps2. αν τα περί εκτροφέων πήγαιναν σε μένα, να σε πληροφορήσω ότι έχω ένα boxer θηλυκό στειρωμένο, μία γάτα θηλυκή επίσης και ένα γάτο που κι αυτός προσεχώς θα γίνει σκαμπό!!!
:lol: :lol: :lol:
Θ-Ε-Α!!!

Strayshelp
21-11-2007, 16:11
Ποιός είναι εκτροφέας?Η gikkat? :-D :-D :-D

Aν παρακολουθούσες ίσως καλύτερα το φόρουμ θα είχες καταλάβει τι άνθρωποι είμαστε εδώ μεσα.
Οχι ότι αν υπάρχουν/υπήρχαν κ εκτροφείς θα ήταν κακό,από τη στιγμή που δεν εναντιονοντουσαν στις υιοθεσίες αδεσποτακίων...

? ? ?
Μαλλον σε μπερδεψε αυτή η συζήτηση,απ τις λίγες που μιλάμε για ράτσες και γέννες κλπ...

Sofia
21-11-2007, 22:49
Μπορώ να σου δείξω έναν ελληνικό ποιμενικό που είναι πιο φλούφλης από γκριφόν-κανίς. Σκυλί σαλονιού, κρατιέται και δεν βγαίνει στον κήπο μη τυχόν και τον κλείσουμε έξω. Θέλει χαλάκια, γούνινες φωλίτσες και χάδια. Στη βόλτα κυκλοφορεί με σαμαράκι και αγαπάει όλους τους ανθρώπους και τα ζώα. .

και ειμαι σιγουρη οτι ειναι ευτυχισμενος ετσι :-)

Τα σκυλια που ειναι ρατσας εχουν καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα εκ γεννετης αφου γιαυτα εκτρεφονται,αλλα ειναι σιγουρο οτι ενας ανθρωπος ενημερωμενος με σωστη καθοδηγηση απο ενα εκπαιδευτη με γνωσεις,μπορει να σπρωξει τα ενστικτα του σκυλου οπου θελει και να του διαμορφωσει τον χαρακτηρα οπως θελει,ισως οχι 100% αλλα κατα το μεγαλυτερο ποσοστο.

Υπαρχουν τοσοι πολλοι μυθοι για την καθε ρατσα που συντηρουνται απο τους ανθρωπους που την αγαπουν πολυ,πραγματα που δεν ισχυουν οπως...
Τα γκολντεν εχουν χρυση καρδια και δεν πειραζουν ουτε μυγα...
Τα μποξερ λατρευουν τα παιδια..
Τα πιτ μπουλ εχουν σαγωνια που κλειδωνουν..(ναι και αυτο συντηρειται απο ορισμενους λατρεις της φυλης)...
Τα ροτβαιλερ ειναι σκληρα σκυλια και θελουν στιβαρη καθοδηγηση κλπ κλπ

Δεν πιστευω τιποτα απο αυτα,εχω ακουσει πολλα μποξερ που δαγκωσαν παιδια,ενας γειτονας μου πηγε στο αυτοφωρο γιατι το γκολντεν του επιτεθηκε σε αλλο γειτονα,και εχω δει αγορι 12 χρονων να εχει δικο του ροτβαιλερ που το χειριζοταν τελεια και αυτο τον κοιτουσε στα ματια.

Ολα ειναι θεμα γνωσης και ορεξης για να βγαλεις τα καλα χαρακτηριστικα του καθε σκυλου ειτε ειναι ρατσας ειτε οχι.

Τα ελληνικα ποιμενικα θεωρουνται απο τα πιο κυριαρχα σκυλια.
Κυριαχα σκυλια μπορει να υπαρχουν σε ολες τις ρατσες,και στα κοκερ και στα γαλλικα μπουλντογκ κλπ και βεβαια και στα ημιαιμα,και ολα να φερουν την ιδια δυσκολια σε καποιον που δεν εχει γνωσεις ακριβως οπως και ενα ροτβαιλερ,το οτι το ροτβαιλερ μπορει να γινει πιο επικυνδυνο απο ενα κοκερ ειναι γεγονος αλλα πιστευω οτι καποιος που δεν μπορει να χειριστει ενα ροτβαιλερ δεν θα επρεπε να εχει σκυλο

sotiris_z
22-11-2007, 09:23
κατ αρχας δεν το ανακαλυψα τωρα το pitbull-rescue...ειμαι μελος, ρωτηστε και τον admin σας... τοτε αφου δεν διαφημιζετε ρατσες καλυτερα μιληστε για τα αδεσποτα και τα σκυλια που εχουν αναγκη....

RINIO
22-11-2007, 09:33
Σωτηρη, κανεις δεν διαφωνει πως τα αδεσποτα εχουν αναγκη.
Όμως σε αυτο το φορουμ εκτος απο την προωθηση κυριως αγγελιων για αδεσποτα που οπως θα εχεις διαπιστωσει γινεται, δινονται και γενικοτερες πληροφοριες για κατοικιδια. Κανεις δεν μπορει να κατηγορησει καποιον που θελει να υιοθετησει ενα καθαροαιμο ζωο. Οπως διαβασα σε αλλο ποστ σου και εσενα τα σκυλια σου ρατσας ειναι, οποτε μην αφοριζεις οσους θελουν ενα σκυλο ρατσας.
Το ουσιαστικο που προωθειτε σαν ιδεα του φορουν αυτου ειναι η ζωοφιλια, ασχετως ρατσας.

gikkat
22-11-2007, 10:04
κατ αρχας δεν το ανακαλυψα τωρα το pitbull-rescue...ειμαι μελος, ρωτηστε και τον admin σας... τοτε αφου δεν διαφημιζετε ρατσες καλυτερα μιληστε για τα αδεσποτα και τα σκυλια που εχουν αναγκη....

Άκου φίλε μου,
επειδή εσύ τώρα ανακάλυψες την Αμερική μη μας το παίζεις Κολόμβος...

Τα αδέσποτα ΖΩΑ και γενικά όλα όσα έχουν ανάγκη (ημίαιμα ή καθαρόαιμα), είναι χρόνια τώρα η "σημαία" του forum αυτού και των μελών του. Τους υπόλοιπους απλά τους αποβάλλει το σύστημα!

Όσο για το "μέλος" που αναφέρεις, αυτό δε σε κάνει περισσότερο ή λιγότερο φιλόζωο! Δε μας κάνουν τα "γαλόνια" στρατηγούς!
Άλλωστε κι εσύ κάπου γράφεις ότι δεν είναι ανάγκη να διατυμπανίζουμε τη βοήθεια που προσφέρουμε, τώρα τι άλλαξε?...

Φιλικά, Κατερίνα

aristea
22-11-2007, 10:38
Σωτήρη διαφωνώ και εγώ λίγο μαζί σου. Θεωρώ τα περι καθαρόαιμων και ημίαιμων μύθο και ρατσισμό.
Η φιλοζωία είναι στάση ζωής και δεν έχει σχέση μόνο με τα σκυλιά ημίαιμα ή μη.
Κάνω παράθεση ένα σχόλιο την Μαρίνας που το θεωρώ πολύ αντιπροσωπευτικό για την επιλογή σκύλου.

Είναι εντελώς λάθος να προσπαθείτε να πείσετε κάποιον που θέλει σκύλο κάποιας φυλής, να πάρει ημίαιμο. Και να το πάρει, πάντα το σκύλο της φυλής θα ονειρεύεται μέχρι να το βρει και τότε ποιος θα πάρει πίσω το ημίαιμο?

Μαρίνα

sotiris_z
22-11-2007, 15:01
δεν το διατυμπανιζω αλλα μην μου την λες οτι το μαθα τωρα.... και τα σκυλια που εχω τα 3 ειναι μαζεμενα απο τον δρομο....

ROTTIE
22-11-2007, 15:02
rottie28 έχω για ‘σενα μια κούκλα! :smt060

Το υπέροχο αυτό κουταβακι είναι ένα θηλυκό rottweiler πολύ καλής γενεαλογίας με εγγυήσεις δυσπλασίας, αλλά είχε την ατυχία να μείνει με ένα ... αυτί! Της το έκοψε η μητέρα της την ώρα που γεννήθηκε στην προσπάθεια της να κόψει τον ομφάλιο λώρο! :smt085

Κατά τα άλλα είναι ένα υγιέστατο και πανέμορφο κουτάβι, το οποίο θα χαριστεί όταν απογαλακτιστεί (σε 15 περίπου μέρες), κατόπιν αυστηρού ελέγχου σε υπεύθυνο γνώστη της φυλής.

http://i232.photobucket.com/albums/ee47/entferntlandrott/P1012523.jpg http://i232.photobucket.com/albums/ee47/entferntlandrott/P1012522.jpg
http://i157.photobucket.com/albums/t63/christos_album/P101253113.jpg

Για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνηση επικοινώνησε μαζί μου στο 693-7065468
:wink:

RINIO
22-11-2007, 15:03
Ειναι πραγματι κουκλα!!!
Μακαρι να βρει μια οικογενεια να την λατρεψει!!!!!

Irene
22-11-2007, 15:06
ine foveri
makari na vri tin ikogenia pou tis axizi !!

kai to oti tis ... lipi ena aftaki :cry: ,
tha tis xarisi sigoura mia ... xehoristi prosopikotita :smt045

tha ine mi kai monadiki :wink:

gikkat
22-11-2007, 15:22
limited edition...
Κατερίνα είναι κουκλάρα!!! :wink:

ROTTIE
22-11-2007, 15:24
Αγαπημένη συνmoderator και συνονόματη, ξαναδιαβάζοντας το νήμα όπως διαμορφώθηκε, συνειδητοποίησα πως το τελευταίο μου post είναι ελαφρώς off topic… :oops:
Από την άλλη είναι μια καλή ευκαιρία για να επιστέψει η συζήτηση «on topic»! :wink:
:lol:

gikkat
22-11-2007, 15:26
on-off topic θα το έλεγα εγώ... :wink:

Marin
22-11-2007, 21:34
δεν το διατυμπανιζω αλλα μην μου την λες οτι το μαθα τωρα.... και τα σκυλια που εχω τα 3 ειναι μαζεμενα απο τον δρομο....

Σωτήρη εδώ μέσα όλοι τα αδέσποτα προωθούν κυρίως. Το να έχουν υιοθετήσει όμως μερικοί 10-20-30 μαλάκες φανατικοί 10-20-30 αδέσποτα, δε σώζει τη κατάσταση, όσο οι ιδιώτες βάζουν τα ζώα τους να γεννάνε. Γιαυτό εμείς είμαστε υπέρ του αδέσποτου κόπρου ή του σωσμένου και όχι γεννημένου από σπίτι καθαρόαιμου ή αν κάποιος θέλει καθαρόαιμο μπορεί να πάει σε νόμιμο εκτροφέα να αγοράσει.

Μαρίνα

FORUMITIS
24-11-2007, 09:04
Το να έχουν υιοθετήσει όμως μερικοί 10-20-30 μαλάκες φανατικοί 10-20-30 αδέσποτα, δε σώζει τη κατάσταση, όσο οι ιδιώτες βάζουν τα ζώα τους να γεννάνε.

Μαρίνα

Είναι και ο Σωτήρης ανάμεσα σε αυτούς ? έχετε προηγούμενα? :lol: :lol:

Marin
24-11-2007, 10:17
Σε αυτούς που έχουν υιοθετήσει αδέσποτα? Ναι, έχει και αδέσποτα από όσο γνωρίζω.

Εγώ δεν έχω προηγούμενα με κανέναν, απλά τυχαίνει μερικούς ανθρώπους να τους έχω γνωρίσει. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορώ να εγγυηθώ ή να συμφωνήσω με όλα όσα γράφουν. Οι δικές μου απόψεις είναι πάντα ξεκάθαρες και δε μπορώ να επιβάλω την υπεύθυνη ζωοφιλία, απλά παίρνω τα σημεία που συμφωνώ και προσπαθώ για τον ίδιο στόχο.

Μαρίνα

gikkat
28-11-2007, 02:12
Το θέμα μας είναι τα Rotweillers και κατ' επέκταση (όπως εξελίχθηκε το θέμα) τα καθαρόαιμα γενικά. Τα posts που ήταν παντελώς άσχετα με το θέμα και αφορούσαν διαπληκτισμούς μεταξύ μελών αφαιρέθηκαν και παρακαλώ να μη συνεχιστούν.

Στο Pets.gr προτεραιότητα έχουν τα ζώα και όχι οι διαπληκτισμοί μεταξύ μελών και παρακαλώ, ιδιαίτερα τα νέα μέλη, να το σεβαστούν. Εδώ μέσα ΔΕΝ μας ενδιαφέρει να ανακαλύπτουμε φαντάσματα, αλλά να προάγουμε τη ζωοφιλία και να βοηθάμε τα ζώα που έχουν ανάγκη.

Η αφαίρεση posts δεν είναι τακτική του συγκεκριμένου forum. Για τη διαφύλαξη όμως της ακεραιότητάς του αν εμφανιστούν παρόμοια posts στο μέλλον, θα συνεχίσουν να αφαιρούνται χωρίς προειδοποίηση!

Ευχαριστώ,
Κατερίνα

tattooman
28-11-2007, 08:34
να κεράσω μια γόμα τότε γιατί αν κρίνω από συζητήσεις που έχω διαβάσει στις οποίες συμμετέχεις...έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου... :wink: :-D

ΥΓ: τους διαπληκτισμούς στο συγκεκριμένο topic που τους είδες ρε 'συ?

ΥΓ2: Προς νέα μέλη...το νου σας, η διάθεση για χιούμορ τιμωρείται με διαγραφή των POST σας...εδώ είμαστε σοβαροί άνθρωποι!!!

gikkat
28-11-2007, 10:25
να κεράσω μια γόμα τότε γιατί αν κρίνω από συζητήσεις που έχω διαβάσει στις οποίες συμμετέχεις...έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου... :wink: :-D

ΥΓ2: Προς νέα μέλη...το νου σας, η διάθεση για χιούμορ τιμωρείται με διαγραφή των POST σας...εδώ είμαστε σοβαροί άνθρωποι!!!

Το αν είμαστε σοβαροί ή όχι το αποδεικνύουμε μέρα με τη μέρα. Η διάθεση χιούμορ επίσης φανερή από τον τρόπο που γράφει και λειτουργεί η πλειοψηφία των μελών μας.

Πλιζ, μην το συνεχίσουμε. Αν έχεις απορίες (και όποιος άλλος έχει) όχι εδώ, με pm.

Ευχαριστώ,
Κατερίνα

ps. Τα μηνύματα δεν διαγράφονται ποτέ σε αυτό το forum, αφαιρούνται.

Marin
28-11-2007, 10:46

Δημήτρη, μπορεί εσύ να είχες όντως διάθεση για χιούμορ, αλλά προσωπικά εγώ (μπορεί και η moderatόρισα) να είδε ειρωνεία και ύφος στα posts του FORUMITIS. Αυτό, συν το ότι δεν έβγαινε νόημα, τα αφαίρεσε.

Μαρίνα

gikkat
28-11-2007, 10:48
να είδε ειρωνεία και ύφος στα posts του FORUMITIS. Αυτό, συν το ότι δεν έβγαινε νόημα, τα αφαίρεσε.

Διόρθωση: Σε όλα ανεξαιρέτως τα posts και όχι συγκεκριμένου μέλους.

Κατερίνα

Marin
28-11-2007, 10:54
να είδε ειρωνεία και ύφος στα posts του FORUMITIS. Αυτό, συν το ότι δεν έβγαινε νόημα, τα αφαίρεσε.

Κατερίνα

Εντάξει, εγώ είδα επίθεση από τον FORUMITIS ακαταλαβίστικη κιόλας και προφανώς οι απαντήσεις θα ακολουθούσαν.

Μαρίνα

FORUMITIS
28-11-2007, 20:34

Κατερίνα

Εντάξει, εγώ είδα επίθεση από τον FORUMITIS ακαταλαβίστικη κιόλας και προφανώς οι απαντήσεις θα ακολουθούσαν.

Μαρίνα
ποια επιθεση Μαρινα ουτε καν απαντησα!
τελως παντων...για να πω και εγω την αποψη μου στην αρχικη ερωτηση της rottie28 ...πιστευω οτι ειναι πολυ καλη η τιμη που σου προτεινε ο εκτροφεας..
πηγαινε δες το κουταβι μαζι με καποιον που ειναι γνωστης της φυλης μορφολογικα αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια!δες της συνθηκες του εκτροφειου και ολα τα σχετικα που εχουν αναφερθει για εναν καλο και υπευθυνο εκτροφεα !

wolfone
30-11-2007, 04:00

Ψάχνει και ένας φίλος για ροντβάιλερ, αλλά δεν έχει βρεί τόσο καλή περίπτωση ... αν θές στείλε μου pm να του πώ, γιατί ψάχνει για κάτι παγκόσμιας κλάσης σε φιλική τιμή, αλλά δεν βρίσκει με τίποτα ... σε φάρμα δεν έχει πάει ...

dora
30-11-2007, 09:02
Παγκόσμιας κλάσης σε φιλική τιμή? Χαχαχα!
Ευκολάκι μου ακούγεται...Σε φάρμα?Ναι, εκεί θα βρει πολλά παγκόσμιας κλάσης...

wolfone
30-11-2007, 16:07
Εχει δεί πάντως πρωταθλητές δύο τρείς αλλά δεν του άρεσαν. Θέλει λέει κάτι πάρα πολύ καλό, για να κατεβαίνει στα πρωταθλήματα. Παγκόσμιος πρωταθλητής θα είναι καλός. Του το είπα χτές και τον ενδιέφερε.