PDA

View Full Version : Διαδικασια υιοθεσιας

Nikoloudakou Olga
29-12-2007, 01:31
Καλησπερα και χρονια πολλα!
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις υιοθεσιες κουταβιων καποια πραγματα:

Κατ'αρχην αν ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη να βαλουμε μια αγγελια για 5 κανις που γεννηθηκαν πριν 2 περιπου εβδομαδες. η μηπως χρειαζεται πρωτα να απογαλακτιστουν??
δευτερο και βασικοτερο ειναι το θεμα των υποψηφιων γονεων. Πως μπορουμε να διασφαλισουμε πως τα ζωα αυτα δεν θα βρεθουν στον δρομο? (η ακομη χειροτερα μηπως γινουν μεζες σε τιποτα pitbull κυνομαχιων - τοσα διαβαζουμε καθε μερα)
Πιστευετε πως θα ηταν καλυτερο να τους βαζαμε microchip πριν την υιοθεσια?
Βασικα τα κουταβια δεν ειναι δικα μου αλλα αφου ανακατευτηκα σε αυτο θα ηθελα το καλυτερο δυνατο για αυτα τα μωρακια..
η ιδιοκτητρια τους ειχε αλλες προθεσεις για το "μελλον" τους και αφου την γλυτωσαν μια φορα θα ηθελα να μην ρισκαρουμε ξανα την τυχη τους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
ολγα.

Strayshelp
29-12-2007, 13:45
Για να τα δώσεις πρέπει να έχουν απογαλακτιστεί,δηλαδή να κλείσουν τους 2 μήνες..Αρα βάλε αγγελίες την επόμενη εβδομάδα και όποιος σε παίρνει θα του λες ότι μπορεί να το παρει σε 1 μήνα και είναι καλό για να δεις αν ενδιαφερεται αληθινά.Οποιος ενδιαφερεται θα το περιμενει και θα σε ξαναπαιρνει.\

Φυσικά και είναι υποχρεωτικό και ότι καλύτερο να βαλετε σ όλα τσιπ.Κρατήστε ένα αντιγραφο του νουμερου για καθε ενα εσείς και ενα δωστε σε οποιον παρει το καθε κουταβι.

Απο κει και περα,δυστυχως είναι δυσκολο αν δεν έχεις πειρα στις υιοθεσίες.Θα πρεπει να ρωτησεις πραγματα,οπως τι θα το κανουν το καλοκαιρι,είναι διατεθιμενοι να το παρουν μαζι σε διακοπες,εχουν μηπωςαλλο σκυλο μεγαλομπου μπορει να το δαγκωσει,εχουν παδιδια-εχουν χρονο να ασχολουνται μαζι του,δουλευουν πολυ και λειπουν μηπως και θα ναι μονο του ολη μερα σπιτι?

Υπαρχει και συμβολαιο υιοθεσίας που μπορεις να βαλεις τους υποψηφιουςνα υπογραψουν και 1 υπευθυνη δηλωση για να χεις πληρη στοιχεια τους...

Καλησπερα και χρονια πολλα!
Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις υιοθεσιες κουταβιων καποια πραγματα:

Κατ'αρχην αν ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη να βαλουμε μια αγγελια για 5 κανις που γεννηθηκαν πριν 2 περιπου εβδομαδες. η μηπως χρειαζεται πρωτα να απογαλακτιστουν??
δευτερο και βασικοτερο ειναι το θεμα των υποψηφιων γονεων. Πως μπορουμε να διασφαλισουμε πως τα ζωα αυτα δεν θα βρεθουν στον δρομο? (η ακομη χειροτερα μηπως γινουν μεζες σε τιποτα pitbull κυνομαχιων - τοσα διαβαζουμε καθε μερα)
Πιστευετε πως θα ηταν καλυτερο να τους βαζαμε microchip πριν την υιοθεσια?
Βασικα τα κουταβια δεν ειναι δικα μου αλλα αφου ανακατευτηκα σε αυτο θα ηθελα το καλυτερο δυνατο για αυτα τα μωρακια..
η ιδιοκτητρια τους ειχε αλλες προθεσεις για το "μελλον" τους και αφου την γλυτωσαν μια φορα θα ηθελα να μην ρισκαρουμε ξανα την τυχη τους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
ολγα.

Marin
29-12-2007, 15:34
Αν θέλεις διάβασε αυτό:

http://www.pets.gr/images/stories/PDF/p ... -guide.pdf (http://www.pets.gr/images/stories/PDF/pets.gr-adoption-guide.pdf)

Θα σε βοηθήσει αρκετά και δίνε το στους υποψήφιους για να ενημερώνονται. Αν θες βοήθεια σε τσεκάρισμα ή αν έχεις απορίες για κάποιον ενδιαφερόμενο πες μου. Είναι κρίμα να απορρίψεις κάποιον καλό ή να δώσεις σε κάποιον ακατάλληλο.

Οι δύο βασικές συμβουλές που σου δίνω, που θα πρέπει να έχεις σαν κανόνα, είναι:

1. Δε θα δώσεις σκύλο από το σπίτι σου. 'Οταν διαλέξουν θα το πας εσύ το ζώο στο σπίτι τους και

2. Θα αφήνεις να περάσει ένα μικρό διάστημα από το ενδιαφέρον μέχρι την υιοθεσία, βρίσκοντας ευγενικά κάποιες αφορμές, πχ δεν έχουν κάνει εμβόλια, ώστε να μην δίνεις ζώο σε κάποιον που παρορμητικά αποφάσισε να πάρει και δε το έχει σκεφτεί καλά.

Και γενικότερα να ξέρεις ότι όσες περισσότερες φορές μιλήσεις με κάποιον πριν την υιοθεσία, τόσο καλύτερα τον γνωρίζεις και καταλαβαίνεις διάφορα γιαυτόν χωρίς απαραίτητα να του κάνεις ανάκριση, κάτι που τον αποτρέπει από το να υιοθετήσει το ζώο σου. Από κάθε συζήτηση καταφέρνεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, τα οποία μετά έχεις το χρόνο να σκεφτείς, μέχρι να δώσεις τελικά το ζώο.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
29-12-2007, 23:08
Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!

Ετσι οπως το καταλαβαινω δηλαδη, μαλλον θα πρεπει να βαλω τα δικα μου στοιχεια σαν στοιχεια επικοινωνιας και οχι της ιδιοκτητριας. Δεν νομιζω πως θα μπει σε τετοιες διαδικασιες περιπλοκες.

Εγω δεν εχω προβλημα να εμπλακω στην αρχικη επικοινωνια και την παραδοση του κουταβιου αλλα δεν ξερω για την ιδιοκτητρια.. Θα μιλησω μαζι της αυριο, να δω και πως το βλεπει το θεμα σχετικα με εμβολιασμους και microchip.
Τωρα οσο για το face control... Σωστες οι συμβουλες σου μαρινα αλλα αν δεν υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι σιγα μην την νοιαξει αν θα μενει πολλες ωρες μονο του το μωρο... για αυτο σκεφτηκα το chip. ειναι μια λυση για την περιπτωση που εκεινη τα δωσει που να ναι. Ομως το κοστος για 5 chip δεν ξερω αν μπορει να το σηκωσει .... (για αυτο λεμε οτι η στειρωση στην ελλαδα ειναι απαραιτητη :wink: ).

Α! και κατι ακομη,
ειδα σε καποιες αγγελιες οτι δεν δινεται ζωα σε επαρχια αλλα μονο αττικη. Για ποιους λογους, αν επιτρεπεται? Εχει κανεις δικαιωμα να επιβαλει την επισκεψη/ ελεγχο των συνθηκων διαβιωσης του ζωου?

Marin
30-12-2007, 00:59
Όταν είσαι σωματείο, μπορείς να το επιβάλεις αλλά να ξέρεις ότι ποτέ δε πρέπει να το επιβάλεις. Εμένα συνήθως μου ζητάνε να πάω να τα δω ή να μου τα φέρουν γιατί έχουμε αποκτήσει σχέση εμπιστοσύνης και χαιρόμαστε να μιλάμε και να βλεπόμαστε.

Σχετικά με τα μικροτσίπ, τα βάζουμε εμείς αλλά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης, οπότε δεν είναι κόστος για την κυρία αυτή που λες.

Αν δεν ασχοληθεί με το να δώσει τα κουτάβια σε καλά σπίτια είναι εντελώς ανεύθυνη.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 12:51
Αν δεν ασχοληθεί με το να δώσει τα κουτάβια σε καλά σπίτια είναι εντελώς ανεύθυνη.

Μαρίνα
η προθεση της ηταν να τα πνιξει μολις γεννηθουν"γιατι κανεις δεν θελει σκυλια" ........ :shock: αρα ο χαρακτηρισμος "ανευθυνη" ειναι μαλλον κολακευτικος.

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 14:39
Ε, ρε π*@%@η μου,θα τρελαθω!!!! πηγα στην γειτονισσα να κανονισουμε να παμε στην *%$%^^& να φωτογραφησω τα κουταβια και τι μου λεει??
Της ειπε πως μολις δωσει τα κουταβια θα παρει τα σκυλια και θα τα αμολησει στο βουνο :shock: :shock: :shock: !!! Δεν αντεχει λεει να τα νταντευει!!
Θα μας τρελανει η κοπελια!
Και να σκεφτεις πως το ενα το εχει αγορασει και το δευτερο το βρηκε στο δρομο και το μαζεψε!

Σε καμια ωρα θα παω απο εκει να βγαλω τις φωτογραφιες και να δω τι θα μου πει ......

Ποσο γελοιος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος τελικα???

RINIO
30-12-2007, 14:47
Δεν καταλαβα, ποια σκυλια θα αμολησει στο βουνο τα δικα της??
Καλα παει καθολου καλα?
Αν ειναι ετσι βγαλε και κεινα φωτος να τα βαλεις αγγελιες μπας και βρουν κανενα σωστο σπιτακι!!

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 14:51
Ναι τα δικα της....

Ασε πρεπει να ειναι περιπτωση το ατομο!!!
Κατσε να παω να δω τι θα μου πει και θα επανελθω....

Νομιζω παντως πως τα microchip στα κουταβια ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας μου...

drosia
30-12-2007, 14:56
εγκαταλειψη ζωου τιμωρειται νομικα αν δεν απατωμαι, η κυρια το ξερει ή πρεπει να την ενημερωσεις ?
(και βαλε να ηχογραφει και το κινητο σου καμια τετοια δηλωση για να εχεις πειστηριο) :twisted:

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 15:07
οκ! το κινητο μου δεν εχει ηχογραφηση και απο μνημη δεν εχει και μεγαλη χωρητικοτητα για να τραβουσα βιντεο δηλαδη.... (205κ ολο και ολο).

Ομως το θεμα δεν νομιζω πως ειναι να την πιεσω να τα κρατησει .οταν λεει με τοση ανεση πως θα τα μολησει στο βουνο σιγουρα δεν νοιωθει τιποτα για αυτα, καμια αγαπη κανενα ενδιαφερον , τιποτα....
Αφου μου ειπε η γειτονισσα πως ειναι ΚΑΙ οικονομικοι οι λογοι που την κανουν να μην τα θελει ... Εγω της ειπα πως αν ειναι η διατροφη τους το ζητημα να της δινω εγω την τροφη που χρειαζονται για να τα κρατησει και μου ειπε πως δεν τα θελει ουτως ή αλλως....
παλιοκατασταση :( :( :(
Σε λιγο θα παω απο εκει να δω τι θα πει και σε εμενα.

fwteinh
30-12-2007, 15:20
καλα εμπλεξες με τρελη!κρινοντας απο μια παλια γνωστη που ειχε μικροσωμο ασπρουλι τα σκυλια αν βαλεις αγγελια θα φυγουν σε χρονο dt.

κανε τα τσεκαρισματα που χρειαζεται επεξεργαζοντας τα στοιχεια που θα δωσει ο υποψηφιος σταδιακα μεσα απο καποιες συναντησεις και βαλε να υπογραψουν.μια παρατηρηση απο μενα να μη δινονται κουταβια σε ανθρωπους ανω των 60-65 ..γιατι πιθανοτερο να φυγει ο ανθρωπος πρωτος και το σκυλακι να βρεθει στους δρομους.

το θεμα ειναι τι θα γινει με τους γονεις των κουταβιων αφου τα δωσεις.μαλλον θα πρεπει καπου να μεινουν κ να βρεθει και για αυτα σπιτι.

Marin
30-12-2007, 17:56
Μπορείς να μας περιγράψεις τα ζώα? Ηλικία, φύλο, φυλή για τα ενήλικα αν έχει και πόσα μωρά.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 18:17
λοιπον, μολις γυρισα.

Ειναι 5 κουταβια ολα μαυρα . 4 αγορια και ενα κοριτσι μολις 20 ημερων.
Η μαμα ημιαιμο κανις - κατι αλλο,μικρου μεγεθουςεως 2,5 ετων, ο μπαμπας γκριφον - κανις μεσαιου μεγεθους2,5 ετων επισης. Εβγαλα φωτο , μολις βρω και το καλωδιο θα τις ανεβασω να τους δειτε ολους.
Τα μωρα ειναι υπεροχα!!!!!!! [smilie=hot over you.gif] δεν εχω λογια να περιγραψω την ομορφια τους ...

Πραγματι θελει να τα δωσει ολα γονεις και παιδια. Δεν θελει να τα εμβολιασει (μαλλον θα το κανω εγω) και δεν την νοιαζει τι θα απογινουν .Αρκει να φυγουν απο το σπιτι της. Αφου μου ελεγε παρε εσυ ενα - δεν πηραζει που εχεις και αλλο!! (τον περικλη τον εχω κρυφα στο σπιτι).
Πηγαν λεει 3 κοριτσακια και πηραν 2 μωρα προχθες και την επομενη την περιμεναν κατω απο το σπιτι με την μαμα τους και της το εδωσαν πισω λεγοντας της πως ειναι πολυ μικρα ακομη και να κλεισουν πρωτα ενα μηνα και μετα θα τα παρουν παλι.

Εχω ομως και το καλυτερο :
Πηγε σε ενα pet shop , που ειχε πολλα κουταβια στοιβαγμενα σε γυαλες και ενα ενηλικο σκυλακι , μονο του σε ενα κλουβι που δεν χωρουσε να κουνηθει ουτε να κατσει , με μια μικρη παραμορφωση στα χερια :cry: :cry: :cry: :cry: (να του κανουμε μια επισκεψη αυτουνου???? :shock: :shock: ).
Πηγε λοιπον σε αυτο το κολαστηριων και του ειπε να του τα χαρισει και να τα κανει οτι θελει αυτος (ας τα πουλησει , ας τα σκοτωσει , ας τα κανει κιμα βρε παιδι μου , αρκει να φυγουν απο πανω της ).

Αφου δεν την σκοτωσα! Της εξηγησα τι συμβαινει στα pet shop και την παρακαλεσα να περιμενει να βρουμε σωστα σπιτια και να μην τα δωσει αρον αρον ......
Τωρα .Θα βαλω αποψε (ελπιζω ) την αγγελια και επλιζω να μπορεσω να τα δωσω πριν αποφασισει να τα βαλει στο πλυντηριο (ή δεν ξερω τι αλλο θα σκεφτει να κανει τελος παντων το ατομο).

Marin
30-12-2007, 18:23
Στείλε μου το τηλέφωνο της με pm, να την κανονίσω. Θα τα κρατήσει θέλει δε θέλει.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 18:26
και αν τα σκοτωσει?

Marin
30-12-2007, 18:28
Δεν υπάρχει περίπτωση να τα σκοτώσει. Σε ποια περιοχή είναι? Θες να κάνουμε επισκεψούλα?

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 18:32
αν θελω λεει?
με τρελα!Στην νικαια ειναι .
Απλα νομιζω πως αν την τρομοκρατησουμε μπορει να κανει κακο στα κουταβακια.
Ελεγα δηλαδη να δωσω πρωτα τα μωρα και να προσπαθησω νατην πεισω να κρατησει τα μεγαλα ή εστω το ενα απο τα 2.
Θελω δε να σου πω πως επειδη εχει πολυ μικρο διαμερισμα πραγματικα δεν θα επρεπε να εχει 2 σκυλακια εκει μεσα. (ασε που τα δερνει και λιγακι απο οτι καταλαβα)

Marin
30-12-2007, 18:39
Δε θέλουμε να κρατήσει κανένα σκύλο. Θέλουμε να τα πάρουμε όλα και να μη ξαναπάρει ποτέ. Οπότε μη σκας τσάμπα. Απλά να βρούμε που θα τα πάμε και πάμε να της τη πέσουμε γιατί τσαντίστηκα.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 18:43
[smilie=i love you2.gif]

οκ παω να βρω το καλωδιο (ατιμη μετακομιση) ανεβαζω τις φωτο των μωρων και βαζω την αγγελια.

Marin
30-12-2007, 18:49
Αγγελία για φιλοξενία θέλουμε. Όχι για υιοθεσία ακόμα, για να δούμε αν είναι καλά τα μωρά πρώτα, δε θέλουμε να κάνουμε βιαστικές κινήσεις.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 21:24
http://img45.imageshack.us/img45/5176/dscn0688ep8.th.jpg (http://img45.imageshack.us/my.php?image=dscn0688ep8.jpg)
ενα απο τα μωρα
http://img45.imageshack.us/img45/922/dscn0687hu9.th.jpg (http://img45.imageshack.us/my.php?image=dscn0687hu9.jpg)
αλλο ενα
http://img45.imageshack.us/img45/4977/dscn0694nr9.th.jpg (http://img45.imageshack.us/my.php?image=dscn0694nr9.jpg)
ολα μαζι!!!
http://img45.imageshack.us/img45/8948/dscn0696wp7.th.jpg (http://img45.imageshack.us/my.php?image=dscn0696wp7.jpg)
ο μπαμπας

Nikoloudakou Olga
30-12-2007, 22:08
Αγγελία για φιλοξενία θέλουμε. Όχι για υιοθεσία ακόμα, για να δούμε αν είναι καλά τα μωρά πρώτα, δε θέλουμε να κάνουμε βιαστικές κινήσεις.

Μαρίνα
Πιστευεις πως θα μπορεσει να βρεθει σπιτι για μαμα με 5 κουταβια? Γιατι νομιζω πως ειναι πολυ μικρα για να χωριστουν απο την μαμα τους (δεν ξερω δηλαδη , απλα ετσι νομιζω). Εν τω μεταξυ εγω δε μπορω εκ των πραγματων να παρω καποιο στο σπιτι μου , λειπω 9-9 και ο φιλος μου 9-10 , εχω ηδη 2 ζωακια και μενω σε 2αρι σε πολυκατοικια.

Marin
31-12-2007, 00:13
Μη της πεις τίποτα ακόμα, θα σκεφτούμε κάτι ελπίζω.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
01-01-2008, 13:25
Χρονια πολλα σε ολους !!!!

Να και η μαμα σκυλιτσα !(πρωην αδεσποτη)
http://img88.imageshack.us/img88/5682/dscn0698gz5.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=dscn0698gz5.jpg)

http://img88.imageshack.us/img88/1033/dscn0702qu1.th.jpg (http://img88.imageshack.us/my.php?image=dscn0702qu1.jpg)

Strayshelp
02-01-2008, 12:18
Eίναι γριφόν-κανις?

Ενδιαφερεται κάποιος να υιοθετήσει αν θα γίνουν μικρόσωμα.Ποιον να του πω να παρει τηλ?

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 13:53
Καλημερα!!

Ευχαριστω παρα πολυ για το αμεσο ενδιαφερον! :-)

Μπορω να σου δωσω και το δικο μου τηλεφωνο και της κυριας που εχει τωρα τα μωρα, αρκει να επιβεβαιωσουμε πως μπορει το μωρο να χωριστει απο την μαμα του χωρις προβλημα!
Εγω δεν εχω αποψη πανω σε αυτο, δεν ειχα ποτε τοσο μικρο σκυλακι...
Μου λετε αν γινεται και το προχωραμε αμεσα!!!

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 14:01
οσο για την διασταυρωση .... δεν το πολυκατεχω ουτε αυτο . ο μπαμπας μου φαινεται σκετο γκριφον εμενα .. τωρα η μαμα δεν μου φαινεται κατι ...
ο δε μπαμπας ειναι αρκετα ψηλος, η μαμα δεν πρεπει να ξεπερνα τους 30 ποντους.

Την πηρα τωρα τηλεφωνο να τα μετρησει...

λοιπον: ο μπαμπας 43cm ,η μαμα 32cm

ακολουθει ο διαλογος του παραλογου:

-Μην ανησυχειτε,θα βρεθρουν γρηγορα σωστες οικογενειες να υιοθετησουν τα μωρα...
-Το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως τα παρουν και τους κανουν πειραματα!
-Δεν υπαρχει τετοιος φοβος, σας τα εξηγησα και την προηγουμενη φορα ολα τα ζωα πηγαινουν σε οικογενειες,το μονο που σας ζηταω ειναι να μην τα δωσετε στον petshopα!
-Αυτο δεν μπορω να στο υποσχεθω, αν δω οτι περνουν οι μερες και δεν τα εχουμε σπρωξει τα σκυλια θα του τα δωσω!

λολα η περιπτωση της το διχως αλλο......

RINIO
02-01-2008, 21:39
olga βρηκα αυτη την αγγελια.
Ακουγεται καλη περιπτωση.
Θες να σου στειλω τα στοιχεια της να επικοινωνησεις μαζι της μηπως ενδιαφερθει για την μαμα ??

Geia sas filoi kai files kai Kali xronia . Zito 8iliko skilaki mikrosomo h mesaiou megethous kata protimisi ano ton 5 eton .Gia polla xronia eixa skilakia sto spiti . Manoula pou gennise 5 panemorfa ta opoia xarisa sthn oikogeneia . Eixa kratisei ena apo afta , etsi gia na kanei parea sthn manoula tou .Distixos h manoula pe8ane afou egine 13 eton kai meta apo 9 xronia pethane kai o gios tis se ilikia 14 eton .Exoun perasei apo tote 4 mines kai eno eixa apofasisei na min paro allo , ostoso to spiti einai adeio .Skeftika loipon anti na agoraso ena , kalitera na yio8etiso kapoio pou tha exei anagi na dosei alla kai na parei agapi . An yparxei kapoios / a pou na exei afto pou zito , parakalo as mou steilei mail sto _______________ Efxaristo prokatavolika .

Strayshelp
02-01-2008, 21:43
κοίτα olga,θα πρέπει να χειριστεί το θέμα κάποιος που ξερει.
στείλε μου το τηλ σου αν και μου φαίνονται μεγαλούτσικα γι αυτό που ψάχνουν.

Καλημερα!!

Ευχαριστω παρα πολυ για το αμεσο ενδιαφερον! :-)

Μπορω να σου δωσω και το δικο μου τηλεφωνο και της κυριας που εχει τωρα τα μωρα, αρκει να επιβεβαιωσουμε πως μπορει το μωρο να χωριστει απο την μαμα του χωρις προβλημα!
Εγω δεν εχω αποψη πανω σε αυτο, δεν ειχα ποτε τοσο μικρο σκυλακι...
Μου λετε αν γινεται και το προχωραμε αμεσα!!!

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 21:49
olga βρηκα αυτη την αγγελια.
Ακουγεται καλη περιπτωση.
Θες να σου στειλω τα στοιχεια της να επικοινωνησεις μαζι της μηπως ενδιαφερθει για την μαμα ??
.

Ασφαλως και θελω !!!
Στειλε μου το email της κυριας και θα σε ενημερωσω για οτιδηποτε νεοτερο.

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 21:53
κοίτα olga,θα πρέπει να χειριστεί το θέμα κάποιος που ξερει.

Τι εννοεις, σχετικα με τον απογαλακτισμο?

Το τηλεφωνο μου σου το στελνω τωρα!

Strayshelp
02-01-2008, 22:19
Οχι,εννοώ σε σχέση με την υιοθεσία.Η κυρία ήδη καταλάβαμε απ όσα γράφεις ότι δεν είναι και η πιο εύκολη να συννενοηθείς.

Ο ενδιαφερόμενος θα παρει εσένα και εσύ θα παρεις την κυρία και θα παρεις εσύ το κουτάβι ή θα πρέπει ο ενδιαφερομενος να παει σ αυτην και να βρει ακρη?Είνι λίγο δύσκολο.
Αν΄όμως βρουν φιλοξενία κ τα αναλάβει σωματείο να επικοινωνήσει καλύτερα με τον αρμόδιο εθελοντη.αυτο εννοόυσα.

Εστειλα τα τηλ σου πάντως.

Αφού δοθούν τα μωρα καλό θα ταν να της τα ψαλλεις της κυρίας.ΑΠ τη μια την αφησε να γεννησει,.απ την αλλη θελει να τα πεταξει σε πετ σοπ ή στο δρόμο,απ την αλλη οποιος τη βοηθά...τα στελνει για πειρματα..εχε χαρη που θελουμε να βοηθησουμε τα κακομοιρα τα σκυλακια που δε φταίνε σε τπτ...

[quote="Kleianna Malamatina":p1q8gy31]κοίτα olga,θα πρέπει να χειριστεί το θέμα κάποιος που ξερει.

Τι εννοεις, σχετικα με τον απογαλακτισμο?

Το τηλεφωνο μου σου το στελνω τωρα![/quote:p1q8gy31]

Marin
02-01-2008, 22:23
Αφού υπάρχει ενδιαφέρον για τα κουτάβια, δε βρίσκω το λόγο γιατί να φορτώσουμε έναν άνθρωπο με τη μαμά και τα κουτάβια. Οπότε το αφήνω λίγο για να δω αν θα υιοθετηθούν κατευθείαν από εκεί, θα είναι καλύτερα.

Γιατί στη θέση της μαμάς αυτής αν δεν επείγει, μπορούμε να βάλουμε τα σκυλάκια από τα Μέγαρα που είναι πάνω στην Αθηνών Κορίνθου για παράδειγμα.

Μαρίνα

Strayshelp
02-01-2008, 22:25
ναι,αλλά πώς θα γίνει?

θα τον πάει η Ολγα τον ενδιαφερόμενο στη κυρία?

Αφού υπάρχει ενδιαφέρον για τα κουτάβια, δε βρίσκω το λόγο γιατί να φορτώσουμε έναν άνθρωπο με τη μαμά και τα κουτάβια. Οπότε το αφήνω λίγο για να δω αν θα υιοθετηθούν κατευθείαν από εκεί, θα είναι καλύτερα.

Γιατί στη θέση της μαμάς αυτής αν δεν επείγει, μπορούμε να βάλουμε τα σκυλάκια από τα Μέγαρα που είναι πάνω στην Αθηνών Κορίνθου για παράδειγμα.

Μαρίνα

Marin
02-01-2008, 22:27
Δε ξέρω θα βρεθεί φαντάζομαι μια λύση, δεν είναι τόσο δύσκολο.

Μαρίνα

Strayshelp
02-01-2008, 22:29
ok,εγώ έδωσα το τηλ στον ενδιαφερόμενο,αν είναι θα παρει την Ολγα.

απλά επειδή είδα ότι θα πηγαίνανε σε εθελοντή σας ρώτησα.

Δε ξέρω θα βρεθεί φαντάζομαι μια λύση, δεν είναι τόσο δύσκολο.

Μαρίνα

Marin
02-01-2008, 22:30
Ναι αλλά ή πρέπει να τα πάρουμε και μετά να ασχοληθούμε με υιοθεσίες ή πρέπει να ασχοληθείτε με υιοθεσίες. Τα μπερδέματα δε τα μπορώ γιατί εγώ δε δουλεύω χύμα, θες κουτάβι πάρε κουτάβι. Γιαυτό αποφασίστε αν θα πάρουμε τα κουτάβια ή αν θα τα δώσετε από εκεί κατευθείαν.

Μαρίνα

Strayshelp
02-01-2008, 22:32
Mα για να αποφύγουμε το χύμα ρώτησα!
Αν τα αναλάβει-είπα -το σωματείο να επικοινωνήσει με τον αρμόδιο εθελοντή,αν όχι,να πάρει την Ολγα.

Το χύμα είναι τώρα,που πρέπει να παρει ο ανθρωπος την Ολγα που δεν έχει εμπειρία απο υιοθεσίες και να πανε στην κυρία να παρει κουταβι..
????

Ναι αλλά ή πρέπει να τα πάρουμε και μετά να ασχοληθούμε με υιοθεσίες ή πρέπει να ασχοληθείτε με υιοθεσίες. Τα μπερδέματα δε τα μπορώ γιατί εγώ δε δουλεύω έτσι χύμα, θες κουτάβι πάρε κουτάβι. Γιαυτό αποφασίστε αν θα πάρουμε τα κουτάβια ή αν θα τα δώσετε από εκεί κατευθείαν.

Μαρίνα

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 22:36
Αφού δοθούν τα μωρα καλό θα ταν να της τα ψαλλεις της κυρίας.ΑΠ τη μια την αφησε να γεννησει,.απ την αλλη θελει να τα πεταξει σε πετ σοπ ή στο δρόμο,απ την αλλη οποιος τη βοηθά...τα στελνει για πειρματα..εχε χαρη που θελουμε να βοηθησουμε τα κακομοιρα τα σκυλακια που δε φταίνε σε τπτ...

Τί; μονο αυτο; αφου μολις ακουσε πως θα προσπαθησω να την βοηθησω μου πεταξε οτι θελει να δωσει και τα μεγαλα!!! και οσο για την τελευταια της ατακα για τον petshopα το ειπε στανταρ για να με πιεσει και να τα δωσει πιο γρηγορα.... αυτο ειναι στανταρ!!! αλλα ειναι ετσι οπως το ειπες εχε χαρη που τα κουταβια δεν φταινε τιποτα , γιατι αυτης της αξιζε μεγαλο ρεζιλικι!!!

Ευχαριστω πολυ και παλι...

Και μακαρι να παρουν ενα αυτοι οι ανθρωποι

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 22:39
Αν το θελουν οι ανθρωποι το μωρο εγω μπορω να τους το παω οπου και αν βρισκονται!!
Μπορω να αναλαβω και τον εμβολιασμο του. Αρκει νατο θελουν!!

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 22:42
Επισης μπορω να τον παω εκει να το δει και αν το θελει να του το παω στο σπιτι - οπως μου ειχε προτεινει η μαρινα σε προηγουμενο ποστ-

αρκει να το θελει...

Και εγω συμφωνω πως θα ηταν καλυτερα να φυγουν απο το σπιτι που ειναι τωρα μιας και δεν ειναι αδεσποτα και εχουν μια στοιχειωδη φροντιδα...

Μονο που ελπιζω να φυγουν γρηγορα απο εκει...

RINIO
02-01-2008, 22:46
Ολγα σου στελνω το κινητο της κυριας και το μεηλ της.εαν δεν ενδιαφερετε για καποιο απο αυτα πες μου να της στειλω αλλα, και γενικως πες μου πως σου φανηκε.

fwteinh
02-01-2008, 22:53
πιστευω οτι η ολγα παρολο που δεν ειναι εμπειρη αν δεν κανει βιαστικες κινησεις μια χαρα θα τα καταφερει με τις υιοθεσιες αν μαλιστα εκτελεσει τις οδηγιες της μαρινας.εσυ κλειανα που εχεις εμπειρια θα τη βοηθησεις να τσεκαρετε καμια οικογενεια να εξασφαλιστει οτι θα εχουν καλη τυχη τα κουταβια?

Nikoloudakou Olga
02-01-2008, 23:42
28/12/2007 geia sas!!!opoios exei ena skylaki pou mporei na mh thelei epeidh molis gennhse h skyla tou endiaferomai. thelo na einai to poly 1 mhna me 6 evdomades, mesaiou megethous, gyro sta 10 kila dhladh.de me noiazei na einai ratsa. kai oi migades einai euprosdektoi.arkei na einai ygies kai katallhlo gia diamerisma. to thlefono mou einai .............

και εγω βρηκα αυτη την αγγελια .....

να παρω τηλεφωνο?
Το οτι δεν ζηταει καποια ρατσα δεν ειναι θετικο?

Nikoloudakou Olga
03-01-2008, 00:05
Να εβαζα και εγω μια αγγελια τελικα? Και αν ειναι μου λετε λιγο καλυτερα τα διαδικαστικα.
Τι λετε?

RINIO
03-01-2008, 11:29
28/12/2007 geia sas!!!opoios exei ena skylaki pou mporei na mh thelei epeidh molis gennhse h skyla tou endiaferomai. thelo na einai to poly 1 mhna me 6 evdomades, mesaiou megethous, gyro sta 10 kila dhladh.de me noiazei na einai ratsa. kai oi migades einai euprosdektoi.arkei na einai ygies kai katallhlo gia diamerisma. to thlefono mou einai .............

και εγω βρηκα αυτη την αγγελια .....

να παρω τηλεφωνο?
Το οτι δεν ζηταει καποια ρατσα δεν ειναι θετικο?

Εμενα το μονο που δεν μου ακουγεται καλα σε αυτη την αγγελια ειναι που θελει ενα τοσο μικρο κουταβι. Γιατι να ειναι ντε και καλα 1 μηνος, συνηθως τα κουταβια δινονται μετα τους 2 μηνες.
Παρε ομως, να δεις , κακο δεν ειναι σιγουρα.

fwteinh
03-01-2008, 11:59
λοιπον, να συντονιστουμε?!
1)ολγα αν μπορεις βγαλε μεγαλυτερες φωτογραφιες με ολα τα σκυλια, παιδια κ γονεις.

2) τελικως υιοθεσια η φιλοξενια?για να μπει αν ειναι αγγελια καταλληλη.φυσικα δε θα ανακατευτει η μ@@@κω που τα χει.η ολγα θα ερθει σε επαφη με τις οικογενειες και η ολγα (η οποιος αλλος θελει να βοηθησει) θα τα παει στους ενδιαφερομενους.μονο μη γινουν βιαστικες κινησεις και παρει το κουταβια οποιος λαχει.

προτεινω επειδη γινεται πανικος με τα κουταβια να βοηθησουμε ολοι οπως μπορουμε.κλειανα εσυ εχεις εμπειρια με τις υιοθεσιες, θα συνοδευσεις την ολγα να τσεκαρετε οικογενειες?

επισης, ολγα, απο το να χρονοτριβουμε, αν βλεπεις καποια αγγελια που πιστευεις οτι υπαρχει ενδιαφερον για τα κουταβια παρε και κοψε κινηση συζητωντας με τους ανθρωπους.

Μαρινα πηρα φορα συγνωμη !

:-D

Marin
03-01-2008, 12:30
Καλά το πας...!!!!!!!

drosia
03-01-2008, 12:39
με οποιο δασκαλο καθισεις, να κανεις υιοθεσιες θα μαθεις :-D

fwteinh
03-01-2008, 13:02
προχωραμε λοιπον!υιοθεσια απευθεις θα γινει.οποτε περιμενουμε ολγα να βγαλεις μεγαλες καθαρες φωτος για να οργανωσουμε αγγελια.στο ενδιαμεσο μιλα με οσους πιστευεις οτι παιζει να ενδιαφερονται και πες μας νεα.

λεω τωρα..καλο θα ειναι να μην αρχιζουμε 30 ατομα να βαζουμε αγγελιες αβερτα κουβερτα.

Nikoloudakou Olga
03-01-2008, 21:53
Καλησπερα

Λοιπον η κυρια που εψαχνε σκυλιτσα ανω των 5 ετων - σημερα υιοθετησε ενα κοκερ..
Η αλλη αγγελια που βρηκα εγω ηταν μια κοπελια που τελικα αλλξε γνωμη και ειπαν ομοφωνα στην οικογενεια πως θα παρουν κουταβι μετα απο 2 μηνες. Αρα τζιφος......

Οσο για αυτον που θα με επερνε τηλεφωνο δυστυχως σημερα δεν με πηρε...

Τωρα για τις φωτογραφιες..... Θα ξαναπαω (αν και δεν θελω) γιατι με πρηζει στις ερωτησεις και στις ιστοριες του τυπου "τι εχω κανει εγω για αυτα τα σκυλια κα ιτι τραβαω"....(εγω να δεις με εσενα που εχω μπλεξει...

RINIO
03-01-2008, 21:53
Ολγα τι εγινε??? Επικοινωνησες με την κυρια που σου ειπα??

RINIO
03-01-2008, 21:55
:lol: :lol: :lol:
Γραψαμε την ιδια ωρα, και με προλαβες!!!
Κριμα που δεν την προλαβαμε!!!
Παμε για αλλα!!!

Nikoloudakou Olga
03-01-2008, 22:01
:lol: :lol: :lol:
Γραψαμε την ιδια ωρα, και με προλαβες!!!
Κριμα που δεν την προλαβαμε!!!
Παμε για αλλα!!!

Δεν ειμαι αισιοδοξη καθολου να σου πω την αληθεια.
Στις αγγελιες που κοιτουσα εχθες (γιατι τωρα μολις μπηκα σπιτι) ολοι θελανε -μαλτεζ- κοκερ- πιτμπουλ-πινσερ ουτε γκριφον ουτε κανις. και μονο μια βρηκα που ελεγε πως δεν τους ενδιαφερει η ρατσα(που ειναι και το πιο υγειες) αλλα οπως ειπαμε :τζιφος...
:( :( λεω..

RINIO
03-01-2008, 22:22
Δεν χρειαζεται να απογοητευεσαι!!!
Αλλωστε ειναι γνωστο πως οι περισσοτεροι θελουν ρατσας. Το παν ειναι να βρεθει μια σωστη οικογενεια για τα μωρα και τους γονεις, και να ζησουν καλη ζωη.
Για να βρεθει μια τετοια οικογενεια θελει αρκετο ψαξιμο και υπομονη!!!

Nikoloudakou Olga
03-01-2008, 22:41
Εγω την εχω την υπομονη ,αυτη δεν την εχει
.... λες και γινανε 10 χρονων ρε γμτ..

Nikoloudakou Olga
03-01-2008, 22:47
Να ρωτησω και κατι ακομη?
Μηπως θα επρεπε να τα δει γιατρος τα κουταβια? Να τα εμβολιασει να εχουμε και βιβλιαριο υγειας απο τωρα?

RINIO
03-01-2008, 23:02
Κοιτα κανονικα θα πρεπε, να τα δει να δει αν ειναι υγιοι και να εμβολιστουν.
Συνηθως τα κουταβια τα δινουμε εμβολιασμενα για υιοθεσια.

fwteinh
03-01-2008, 23:44
φωτογραφιες και αγγελια.

Marin
03-01-2008, 23:55
Είναι πολύ μωρά για κτηνίατρο.

Θα βάλουμε αγγελίες παντού μη σε νοιάζει, θα βρουν. Μη ψάχνεις στα Ζητείται γιατί απογοητεύεσαι. Θα βάλουμε αγγελίες με φωτογραφία. Θα στείλω την αγγελία σε λίγο γιατί έχω 3 τέρατα που ουρλιάζουν.

Μαρίνα

pity
04-01-2008, 12:17
Bρε παιδιά λέτε να πάρω εγώ ένα.Θέλω να υιοθετήσω ακόμα ένα σκυλάκι απλά πρέπει να είναι θηλυκό γιατί ο δικός μου δεν θέλει καθόλου τα αρσενικά.Προβληματίζομαι όμως αν θα το δεχτεί

Marin
04-01-2008, 12:22
Αυτό είναι το ευκολότερο, δε παίρνεις ένα που είσαι και δικό μας παιδί? Εγώ σου λέω ότι θα το δεχτεί 100% αρκεί να μην έχεις κανένα απολύτως άγχος όταν τα συστήσεις.

Μαρίνα

gikkat
04-01-2008, 12:23
Bρε παιδιά λέτε να πάρω εγώ ένα.Θέλω να υιοθετήσω ακόμα ένα σκυλάκι απλά πρέπει να είναι θηλυκό γιατί ο δικός μου δεν θέλει καθόλου τα αρσενικά.Προβληματίζομαι όμως αν θα το δεχτεί

Να πάρεις κοπελιά, να πάρεις! Έτσι να πάνε σε γνωστούς τα μικρά... :wink:

update: Κορίτσι Μαρίνα??? Δε φτάνει που postάρουμε ταυτόχρονα, λέμε και τα ίδια πράγματα!

pity
04-01-2008, 12:31
Όπου να 'ναι τελειώνω δουλειά θα πάω σπίτι να το συζητήσω με τον φίλο μου ο οποίος βέβαια δεν θέλει άλλο σκύλο αλλά ούτε τον πρώτο ήθελε και τώρα μπορεί να τον αγαπάει πιο πολύ και από μένα, οπότε δεν μετράει και πολύ η γνώμη του...και αύριο πιστεύω πως θα ξέρω.

RINIO
04-01-2008, 13:57
Αντε μακαρι!!!! Βαλε τα δυνατα σου, ολη σου την τσαχπινια και πεισε τον!!!!!

maraki!
04-01-2008, 14:02
κ ενα καλο φαγη θα βοηθουσε...

Nikoloudakou Olga
04-01-2008, 22:51
καλησπερα ,
θα την σκοτωσω δεν θα μου γλυτωσει!!!!! :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
την πηρα τηλεφωνο για να παω να βγαλω νεες φωτο, και με αρχισε στα δεν ξερω μωρε και αυτες οι φιλοζωικες πως και δεν μπορουν να τα παρουν? και αυτοι διευθυνση δεν εχουν ?? Και εγω δεν ειμαι υποχρεωμενη να τους κανω εμβολια ασε που δεν χρειαζεται να κανουν εμβολια απο τωρα μετα τους 2 μηνες.... Θα την σφαξω ρε παιδια δεν θα μου γλυτωσει.

Εχουν αρχισει τα κουταβια και γυροφερνουν και θα βγουν σε λιγες μερες απο το κουτι τους ... Υπαρχει κανενα παρκο να δανειστουμε ή εστω καμια ιδεα για να τα περιορισουμε.... S.O.S

aristea
04-01-2008, 23:07
Oλγα σίγουρα η γυναίκα ένα πρόβλημα το έχει, προσπάθησε όσο μπορείς να μην της δίνεις πολύ σημασία, κάνε λιγο ότι δεν ακούς όσα λέει.
Φιάξε ένα πάρκο μόνη σου με 3 ράφια. Τοποθέτησε τα σε σχήμα Π με πλάτη τον τοίχο. 30 εκ. ύψος και 80 εκ έως 1 μέτρο μήκος νομίζω ότι είναι μια χαρά γι αυτά τα κουταβάκια, για την ώρα τουλάχιστον. Μπορείς να τα βρεις σε μαραγκό ή σε είδη επιπλοποιίας και είναι πολύ φθηνά.

Nikoloudakou Olga
04-01-2008, 23:18
τα εχει σε ενα τετοιο κουτι αλλα ο ενας απο αυτους ηδη βγηκε εξω και εχει φρικαρει !!! (εδω της δινω δικιο.... αν και δεν θελω) για αυτο ειπα μηπως βρουμε κατι ψηλοτερο να τα περιορισουμε - μην της πεσει και κανενα κατω απο το μπαλκονι......... :shock: :shock: :shock:

aristea
04-01-2008, 23:24
Υπάρχουν και πιο ψηλά ράφια, η άλλη λύση είναι πάρκο για μωρά από το Πρακτικερ που νομίζω ότι δεν ειναι ακριβό.
Αν κατάλαβα καλά κοιμούνται στο μπαλκόνι. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα ράφια για να κόβουν το κρύο.

Nikoloudakou Olga
04-01-2008, 23:56
οχι δεν κοιμουνται στο μπλακονι κοιμουνται στο σαλονι σε ενα ντουλαπι που εσπασε το μεσαιο ραφι , και το εκανε κρεβατι τους με μαξιλαρια μεσα. ομως οπως σου ειπα ο πιο μεγαλος ηδη βγηκε εξω , οποτε σκεψου αν βγουν και τα 5 και γυρνανε μεσα στο σπιτι + τα 2 ενηλικα θα εχει 7 σκυλια μεσα σε ενα δυαρι να γυρνανε...ολο και καποιο μπορει να ξεφυγει προς το μπαλκονι και να φυγει απο κατω.. (το εχωδει να συμβαινει μπροστα στα ματια μου καποτε :cry:

αν μπορεσω θα παω αυριο practiker

matilda
05-01-2008, 00:35
Όλγα μην δίνεις και πολύ σημασία όπως σωστά σου είπε η Κωνσταντίνα. Προσπάθησε να είσαι αυστηρή και συγκεκριμένη όσο αφορά τις προθέσεις σου. Καλύτερα να της λές λίγα πράγματα αλλιώς περιπλέκεται η κατάσταση.

Τελικά δεν έγινε τίποτα με αυτόν που ήθελε κουτάβι?

Αν αρχίσει να φαίνεται κάποιο ενδιαφέρον μάλλον θα ηρεμήσει.

pity
05-01-2008, 10:18
Λίγο δύσκολα΄είναι τα πράγματα ακόμα αλλά πιστεύω πως τελικά θα τα καταφέρω να τον πείσω

Nemo
05-01-2008, 13:31
Μπορείτε να τα βάλετε και σε μια μεγάλη κλούβα μεταφοράς όλα μαζί, ώστε να μην έχουν κίνδυνο να βγουν έξω. Θα είναι κάπως σα μεγάλο σπιτάκι δηλαδή, με κλειστή την πόρτα όμως.

Υπάρχει περίπτωση να έχω κι εγώ κάποιον ενδιαφερόμενο, Όλγα μου στέλνεις το τηλέφωνό σου με pm να συνεννοηθούμε;

Μαρία

Nikoloudakou Olga
05-01-2008, 19:49
πηγα για φωτογραφιες αποψε...

της πηγα και ενα παρκο να τα βαλει μεσα και τωρα θα βαλω την αγγελια με νεες φωτογραφιες...
Ελπιζω να εχουν καποιο αποτελεσμα γιατι θα του τα δωσει του petshopα και θα του κανω σκηνικο στο μαγαζι μου φαινεται..............

Nikoloudakou Olga
05-01-2008, 20:11
http://img225.imageshack.us/img225/6347/dscn0775yp8.jpg (http://imageshack.us)

http://img514.imageshack.us/img514/2334/dscn0773ig0.jpg (http://imageshack.us)

fwteinh
05-01-2008, 20:32
καλα ειναι κουκλια ετσι?χαμος!

Nikoloudakou Olga
05-01-2008, 20:51
και που να τα επιανες στα χερια σου.... ζουμερα και αφρατα ..(θελω να τα φαω..):D αφου αν δεν ειχα τον περικλη θα κρατουσα ενα και θα το εβγαζα raul!!!
http://i273.photobucket.com/albums/jj204/tsakalaki7/DSCN0748.jpg

http://i273.photobucket.com/albums/jj204/tsakalaki7/DSCN0736.jpg τρελλα σκετη !!!

dora
06-01-2008, 10:58
Καλημέραααα!! 2, παρακαλώ. 2 κουτάβια για φιλοξενία. Μην μου τα τυλίξετε, για το σπίτι τα θέλω. :-D

Niva2gr
06-01-2008, 12:54
Καλημέραααα!! 2, παρακαλώ. 2 κουτάβια για φιλοξενία. Μην μου τα τυλίξετε, για το σπίτι τα θέλω. :-D

Ορίστε! Μην δεί πειρασμό!
Αμέσως με τα μούτρα πέφτει!
Όμως τα σκυλάκια αυτά πράγματι είναι ζουμερά, γλυκά και ορεκτικά!

Nikoloudakou Olga
06-01-2008, 13:20
καλημερα!!!!
http://img514.imageshack.us/img514/5610/puppygirl2mx3.jpg (http://imageshack.us)Εγω ειμαι το κοριτσι της παρεας!!!

http://img514.imageshack.us/img514/6497/puppygirlnj9.jpg (http://imageshack.us)Δεν σας κοροιδευω ... απλα ειμαι η ομορφοτερη!!!

Nikoloudakou Olga
06-01-2008, 13:41

Αν το θελεις,μπορω να σου τα φερω σημερα! :smt117

Nikoloudakou Olga
06-01-2008, 13:51
Υπάρχει περίπτωση να έχω κι εγώ κάποιον ενδιαφερόμενο, Όλγα μου στέλνεις το τηλέφωνό σου με pm να συνεννοηθούμε;

Μαρία

Μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν ειναι στα απεσταλμενα το pm που εστειλα και ειναι στα εξερχομενα?

vaso85
06-01-2008, 14:28
Μπορει καποιος να μου πει γιατι δεν ειναι στα απεσταλμενα το pm που εστειλα και ειναι στα εξερχομενα?

Νομίζω ( δεν είμαι σίγουρη...) ότι όταν το διαβάσει ο παραλήπτης θα μετακινηθεί σε σένα στα απεσταλμένα ...

Nikoloudakou Olga
06-01-2008, 14:35
thnx!

dora
06-01-2008, 22:18
Καλησπέρα! Τώρα το είδα το post σου. Σήμερα όχι, αύριο ναι. Αύριο πρωί μπορώ, αλλιώς βράααδυ(κατά τις 10). Εσύ που μένεις?Εγώ μένω κέντρο, Εξάρχεια.

RINIO
06-01-2008, 22:38
Δεν μου λετε βρε κοριτσια , μιας και η Φωτεινη εχει προβλημα να φιλοξενησει τα κουταβια τσοπανοσκυλα επειδη ο πατερας της δεν θελει μεγαλοσωμα, δεν κανετε μια ανταλλαγη?
Να παρεις εσυ Δωρα τα τσοπανοσκυλα και να παρει η Φωτεινη 2 απο αυτα τα μικροσωμα? Ετσι να κανει και το χατιρι του μπαμπα!!! :-)

dora
06-01-2008, 22:41
Sorry girls αλλα δεν είμαι σε φάση να πάρω μεγαλόσωμα. Θέλω να "ξεφορτωθώ" όσο πιο γρήγορα γίνεται τα puppies για να πάρω τον παππού Πάρη, που θα πεθάνει και δεν θα προλάβω να τον φιλοξενήσω.

RINIO
06-01-2008, 22:47
Καλα σε συγχωρουμε αφου προκειται για τον παπου Παρη!!! :-)

veroniki
06-01-2008, 23:03
Ποιος είναι ο Πάρης και γιατί είμαι άσχετη;

dora
06-01-2008, 23:11
http://www.pitbull-rescue.gr/index.php? ... &Itemid=36 (http://www.pitbull-rescue.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=36)
Παρούληηης

Nikoloudakou Olga
07-01-2008, 04:59
Εγω μενω νικαια και μετα τις 10 ειναι καλα γιατι οπως θα δεις τωρα η ωρα ειναι 5 , οποτε το πολυ πρωι δεν μου ειναι ευκολο :D :D :D χαιρομαι πολυ που προτιθεσαι να βοηθησεις τα αφρατα κουβια μας ... μπορεις να με παρεις να συννενοηθουμε στο τηλεφωνο του μαγαζιου μεχρι τις 16.00?
Δεν βρισκω τον φορτιστη του κινητου μου... :oops: :oops:
Τhnx!

Nikoloudakou Olga
08-01-2008, 00:31
Λοιπον η Dora φιλοξενει απο αποψε 2 κουταβια!!!! :-D :-D
:prayer: RESPECT!!!

Niva2gr
08-01-2008, 00:32
Μπράβο ρε Δώρα! Α, ρε Δώρα σιγά μην αντιστεκόσουνα σε τέτοιες όμορφες μπουκλίτσες!

dora
08-01-2008, 00:41
Παιδιά, με κοριδέψανε, αυτά δεν είναι κουτάβια, είναι τριχομπαλίτσες... Απλά απίστευτα. Εγώ αγάπησα τη Bibi και η Μαρίνα αγάπησε τον Bobo...Θα ανεβάσω φωτο κάποια στιγμή αλλά ό,τι και να πω είναι λίγο. Ειλικρινά αναρωτιέμαι με τη καρδιά τα άφησε στη μοίρα τους...

Niva2gr
08-01-2008, 00:43
Χαχαα!
Μπίμπι και Μπόμπο! Ωραία ονόματα! Πήραμε μια ιδέα με τις φωτό την Όλγας, αλλά θέλουμε κιάλλες! Τα άλλα είναι ακόμα εκεί;

Marin
08-01-2008, 01:46
Η Δώρα είναι γελοίο ζωντανό, έβγαλε το σκύλο μου Μπόμπο? Είναι δυνατόν?

Αυτά πάντως μοιάζουν με κόκερ! Ειδικά ο σκύλος μου! χαχαχα

Δε σας είπα και το άλλο... είπα να τον πάρω να κάνει παρέα στον Αρτέμη αλλά δε μου τον έδινε.

Μαρίνα

Niva2gr
08-01-2008, 01:50
Γιατί δεν παίρνεις για παρεούλα στον Αρτέμη ένα απο τα άλλα (η δικηγόρος του διαβόλου);
Πάντως και εγώ κάπως έτσι θα τα ονόμαζα! Σετάκι!

Marin
08-01-2008, 01:56
Θα πάρω μόλις επιστρέψω από Γερμανία, γιατί αν πάρω τώρα, τις μέρες που θα λείπω θα φάει χοντρό χώσιμο η Δώρα που θα μου τα φιλοξενήσει. :)

Μαρίνα

pity
12-01-2008, 09:05
Καλημέρα φαντάζομαι πως πρέπει να πω και εγώ την τελική μου απόφαση σχετικά με το αν θα υιοθετήσω.Λοιπόν μετά από αρκετή σκέψη και επειδή βρίσκομαι σε συζητήσεις με κάποιους ανθρώπους εδώ στο Ναύπλιο για να κάνουμε επιτέλους κάτι για τα αδεσποτάκια πιστεύω πως θα μου χρειαστεί αρκετός χώρος ειδικά στην αρχή οπότε δυστυχώς δεν θα μπορέσω να υιοθετήσω βέβαια από ότι είδα το μοναδικό θηλυκό μάλλον θα υιοθετηθεί και είμαι σίγουρη πως και τα άλλα θα βρουν πολύ γρήγορα σπίτια.

Nikoloudakou Olga
12-01-2008, 23:09
Σημερα εδωσε ενα σκυλακι για υιοθεσια σε καποιον κυριο...
Αυτα ...

dora
13-01-2008, 01:13
Σημερα εδωσε ενα σκυλακι για υιοθεσια σε καποιον κυριο...
Αυτα ...
Εεε?? Από που τον βρήκε τον κύριο αυτόν?
Ο ενδιαφερόμενος που υπήρχε για τη μικρή Bibi απορρίφθηκε καθώς κρίθηκε καθ'όλα ακατάλληλος για τα δικά μου standars. Αυτά.

Nikoloudakou Olga
13-01-2008, 06:36
Κριμα ... Δεν ξερω τιποτα για αυτον , δεν μου το ειπε η ιδια για να μαθω κατι παραπανω.

Nikoloudakou Olga
13-01-2008, 15:46
Βρηκα αυτη την αγγελια στο interpet αλλα δεν μπορω να ανοιξω το φακελο να δω το email της . Μπορει καποιος να βοηθησει?

8/1/2008 Την Κυριακή έχασα το μώρο μου...την Μάλβα μου..ξεψύχησε μπροστά μου..έτσι ξαφνικά.Πιθανότατα της έριξαν φαγητό με φυτοφάρμακο μου είπε η γιατρός...μου λείπει απίστευτα,δεν μπορώ να το πιστέψω,ήταν η συγκάτοικος μου,η αδυναμία μου και τώρα νιώθω οτι έμεινα μόνη μου.Πονάω πάρα πόλυ και μόνο όποιος έχει κατοικίδιο ή το έχει χάσει με όποιοδήποτε τρόπο μπορεί να με καταλαβει... ξέρω πως την Μάλβα μου δεν γίνεται να την φέρω πίσω.. θέλω ένα σκυλάκι μικρούλι για να αρχίσω παλι απο την αρχή..να με βοηθήσει να ξανανιώσω πάλι ζωντανή μέσα μου και για να του δώσω την αγάπη που δεν πρόλαβα να δώσω στην Μάλβα μου... Θα προτιμούσα να είναι maltese(πάντα τα λάτρευα,είναι γλύκα!) ή terrier,griffon...αν κάποιος χαρίζει ας μου το πει..ευχαριστώ πολύ!

RINIO
13-01-2008, 17:00
To email tis einai : gv_groovy@hotmail.com

Nikoloudakou Olga
13-01-2008, 17:04
ευχαριστω ... εχω στειλει φωτογραφιες σε αυτην την κοπελα αλλα μαλλον δεν της αρεσαν τα κουταβια μας...Thnx anyway.

RINIO
13-01-2008, 17:06
Κακο του κεφαλιου της!!! :-D :-D

Nikoloudakou Olga
13-01-2008, 17:11
Δεν εχεις αδικο γιατι ειναι στ'αληθεια πανεμορφα!

Nikoloudakou Olga
16-01-2008, 00:47
Αποψε η Δωρα πηρε κ το τριτο και τελευταιο κουταβι απο την τρελλη! :-) :-) :-)
(Τα αλλα δυο τα χαρισε :cry: δεν τα προλαβαμε...)

http://img206.imageshack.us/img206/9262/bubesfaceie4.jpg (http://imageshack.us)Τωρα ειναι η σειρα μου!

dora
16-01-2008, 07:31
Άσχετο αλλά η Όλγα έκανε προσφορά στο σωματείο ένα πάρκο για τα κουτάβια μας (ίδιο με το δικό μου :-) ) και την ευχαριστούμε πολύ.

fwteinh
16-01-2008, 09:24
ΑΧΧΧ ΤΙ ΚΑΛΑ!!μπραβο ολγα θενκς.την πεμπτη η φωτεινη θα φιλοξενησει το κουταβι της τρελης..για να συνεχισω τον κυκλο της ενημερωσης με τη σειρα μου :P

Marin
06-02-2008, 00:19
Όλγα, τι γίνεται με τα ενήλικα? Σκεφτόμουν μήπως βρίσκαμε μια λύση και για αυτα. Έχεις ξαναπάει να δεις σε τι κατάσταση είναι?

Μαρίνα