PDA

View Full Version : Ερλιχίωση

mara
07-01-2008, 17:06
Εχω ενα king charles cavalie το οποιο μάθαμε οτι μαλλον πασχει απο ερλιχιωση. η τελικη διαγνωση θα βγει σε λιγες μερες. Αρχικα επαθα σοκ και εκλαιγα συνεχεια, οσο ομως ενημερωνομαι και διαπιστωνω οτι ειναι αντιμετωπισιμο αρχιζω και συνερχομαι αλλα δεν παυει να με πεθαινει η υπνηλια του η μάλλον καποια κατατονια του και η ανορεξια του. Μαλλον το πιασαμε στην αρχη(?) - δεν εχει αλλα συμπτωματα περα απο τα χαμηλα αιμοπεταλια που εδειξαν οι αιματολογικες του. Υπαρχει κανενας που εχει εμπειρια απο ερλιχιωση του σκυλου του? Ειναι πραγματι καλη η προγνωση αυτης της νοσου?

aggeliki
07-01-2008, 17:12
ειχε παθει ενας σκυλος μου,ειχε τα συμπτωματα που περιγραφεις,του εδωσα για ενα μηνα vibramycyn ,1 χαπι για καθε 10 κιλα,μια φορα την ημερα. και εγινε καλα,μερικοι κανουν και ενεσεις imizol καθε 10 μερες για 4 φορες αν θυμαμαι καλα,πιστευω ολα θα πανε καλα! ο κτηνιατρος θα σου πει καλυτερα,και μην ξεχνας παντα κολλαρο για τσιπουρια απο Απριλιο μεχρι και Σεπτεμβριοή και Οκτωβριο παντα!

drosia
07-01-2008, 17:21
ειχε παθει ενας σκυλος μου,ειχε τα συμπτωματα που περιγραφεις,του εδωσα για ενα μηνα vibramycyn ,1 χαπι για καθε 10 κιλα,μια φορα την ημερα. και εγινε καλα,μερικοι κανουν και ενεσεις imizol καθε 10 μερες για 4 φορες αν θυμαμαι καλα,πιστευω ολα θα πανε καλα! ο κτηνιατρος θα σου πει καλυτερα,και μην ξεχνας παντα κολλαρο για τσιπουρια απο Απριλιο μεχρι και Σεπτεμβριοή και Οκτωβριο παντα!

ακριβως το ιδιο και ο Κωστακης μου!

Diamandear
07-01-2008, 18:20
Μara μην πανικοβαλεσαι. H ερλιχιωση (erlichia), ειναι θεραπευσιμη, αρκει βεβαια να μην διαγνωστει σε τελικο σταδιο. Προερχεται οπως ισως ξερεις απο τσιμπημα μολυσμενου τσιμπουριου. Αρα πρεπει να προσεξεις λιγο παραπανω τα μετρα προφυλαξης που λαμβανεις.Συνηθως θεραπευεται με 20ημερο κυκλο αντιβιωσης, ή και ενεσεις. Προτιμοτερο ειναι να του δωθει ειδικη αντιβιωση για σκυλια (αντι Vibramicyn,κλπ), διοτι εχει καλυτερη αποροφηση απ τον οργανισμο. Συμβουλεψου τον γιατρο σου!
ΥΓ. Θα σου πω για να αναθαρεψεις, οτι εχω σωσει σκυλο με ερλιχιωση,Καλαζααρ & νεφρικη ανεπαρκεια...ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ! :wink:

mara
07-01-2008, 18:52
αγγελικη σ'ευχαριστω για την απαντηση σου....ετσι ξεκινησαμε κι ευελπιστω πια να τον δω καλυτερα!!

mara
07-01-2008, 18:56
Diamandear σ'ευχαριστω για την απαντηση σου , πραγματικα αναθαρρευω μαθαινοντας ολα αυτα και θυμώνω με τον εαυτο μου που δεν προφυλαξα το Χαρουλη....ενα απλο περιλαιμιο κι η αμπουλα...δεν μου το συγχωρω!!!

fwteinh
07-01-2008, 19:33
mara, μην ανησυχεις καθολου!εχουμε 4 σκυλια με ερλιχιωση εδω και ειναι ολα υπο ελεγχο!!!κανουν τη θεραπεια τους και γιαννουν σιγα σιγα!!

πρεπει να γινουμε πολυ αυστηροι με τα μετρα προληψης, κ εγω κι εσυ και ολοι

mara
08-01-2008, 11:50
Φωτεινη σ'ευχαριστω για το κουραγιο σου.
Οι εξετασεις και η τελικη διαγνωση για την ερλιχίωση δεν εχουν βγει ακομα.Ψαχνει και για καλαζαρ. Εν τω μεταξυ ο Χαρουλης γινεται όλο και πιο υποτονικος. Χτες ειδα κατω απο το χείλος του μια μικρη πληγη ενώ χάνει παρα πολυ τρίχωμα και είναι πλέον εμφανες ποσο εχει αδυνατίσει και πόσο αδύναμος είναι.....Σήμερα μου εκανε εμμετο τα φάρμακα (βιμπραμισιν) και οι ώρες δεν περνάνε να΄πάρω μια τελικη διαγνωση ωστε να σιγουρευτουμε οτι ή παιρνει τη σωστη θεραπεία (για ερλιχίωση) ή αν είναι κατι άλλο να την αλλαξουμε......
Είμαι χάλια....ενα σφιξιμο στο στήθος τα δάκρυά μου δεν μπορω να τα κρατήσω κι απλα περιμένω .... μόνη παρηγορια να με κοιτάξει με τα γλυκά του ματια και να μου κουνήσει λίγο την ουρα......

drosia
08-01-2008, 12:04
Μην ανησυχεις και παιδευεσαι μεχρι να βγει η τελικη διαγνωση..κανε λιγη υπομονη..περαστικα σας

Diamandear
08-01-2008, 13:23
Μara, μαλλον ειναι και θετικος ΚΑΙ στο Καλαζααρ ο σκυλος σου, οπως μας τα λες...Μην τρελαθεις αν ειναι ετσι τα πραγματα....Υπαρχει σωτηρια... :wink:

dora
08-01-2008, 13:27
Καταρχήν, να ευχηθώ όλα να πάνε καλά και να είναι περαστικά.Μπορείς να μας δώσεις λίγες πληροφορίες για τον σκυλάκο σου? Ηλικία, από που τον έχεις πάρει, δεν του έχεις ξανακάνει εξετάσεις κλπ κλπ? Λίγο άσχετο με το θέμα, από δική μου περιέργεια ρωτάω.

mara
08-01-2008, 13:50
Καταρχήν, να ευχηθώ όλα να πάνε καλά και να είναι περαστικά.Μπορείς να μας δώσεις λίγες πληροφορίες για τον σκυλάκο σου? Ηλικία, από που τον έχεις πάρει, δεν του έχεις ξανακάνει εξετάσεις κλπ κλπ? Λίγο άσχετο με το θέμα, από δική μου περιέργεια ρωτάω.

Σ'ευχαριστω δωρα ....
Η ηλικια του είναι 1 ετους και μισο.Το είχα παρει απο pet shop κάπου στην αθηνάς- κέντρο.
Αιματολογικές πρώτη φορα του έκανα τώρα χωρίς να δω κάποιο ιδαιτερο συμπτωμα...ισως κάποια ελαφρα κατατονία...αλλά γενικα δεν είχα δει κατι άλλο αξιολογισιμο...ωστε να τρεξω. Απο την ώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα η εικόνα του σκύλου άλλαζε ώρα με την ωρα...η κατατονία του η υπνηλία του εμμετους, σήμερα ειδα την πληγη στο χείλος του και γενικα μεσα σε 3 μερες έχει χάσει και πολυ τριχωμα και πλέον δεν αντιδρα όταν ειναι να παμε βολτα...το μόνο θετικο είναι ότι τρωει με κάποια σχετικη όρεξη. Αυτη τη στιγμη υποθέτουμε για ερλιχίωση όπου κι εχει ξεκινησει την θεραπεια αλλα περιμένουμε τα αποτελέσματα μήπως είναι καλαζαρ ....Εαν δεν είναι τιποτε απο τα δυο θα τον ψάξει πλεον και για αλλες νοσους...
Αυτα...εν ολιγοις :(

mara
08-01-2008, 13:56
Μara, μαλλον ειναι και θετικος ΚΑΙ στο Καλαζααρ ο σκυλος σου, οπως μας τα λες...Μην τρελαθεις αν ειναι ετσι τα πραγματα....Υπαρχει σωτηρια... :wink:

.......λες Diamandear να είναι τόσο χάλια? Τουλαχιστον να βγουν τα τελικα αποτελέσματα και να αρχίσει τη θεραπεία του και για καλαζαρ....η τελος πάντων για ότι έχει.... Εαν ειναι μονο ερλιχίωση σε πόσες μέρες εχει καλύτερη κλινικη εικόνα το σκυλι απο την έναρξη της θεραπείας του?

Diamandear
08-01-2008, 14:15
Χωρις να ειμαι κτηνιατρος, μαλλον δεν ειναι μονο αυτα που φανταζομαστε...Το Καλαζααρ ετσι κι αλλιως απο μονο του δεν ειναι κατι κακο.Ασχημα ειναι τα οργανα που χτυπαει. (συκωτι, νεφρα,κλπ). Η εικονα που περιγραφεις μαλλον δειχνει κατι πειραγμενο...Περιμενε λοιπον τα αποτελεσματα των βιοχημικων για να δεις....απο που θα αρχισεις. Τωρα πια υπαρχει και το Milteforan, και μην ακουσω κανεναν εδω μεσα να το αμφισβητει (ακομα και γιατρος να ειναι)... Προφανως θα χρειαστεις συνδυασμενη θεραπεια και σχετικο διαιτολογιο. Ενας παραγοντας που παιζει σπουδαιο ρολο στην αρχη ειναι και ο αγωνας σου με τον χρονο. Φαρμακα υπαρχουν και το σκυλι θα γινει -πιθανοτατα- καλα. Πρεπει ομως να σου δωσει και λιγο χρονο (10-15 μερες), να αρχισει να δρα η θεραπεια.Δεν ειναι σωστο να κανουμε μαντεψιες, αλλα μιας και εχεις τρελλαθει, υπολογισε κανα 2μηνο υπο θεραπεια και κανα 500ρικο, σε φαρμακα. Αυτα σαν πολυ πρωιμη εκτιμηση αν και ΞΑΝΑΛΕΩ: ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΙΣ ΒΙΟΧΗΜΙΚΕΣ.

dora
08-01-2008, 14:18
Milteforan, και μην ακουσω κανεναν εδω μεσα να το αμφισβητει
Γιατί τέτοια σιγουριά για το φάρμακο αυτό?

fwteinh
08-01-2008, 14:37
ας περιμενουμε να δουμε τις εξετασεις τις βιοχημικες μηπως εχει και κατι αλλο η οχι!!

διαβασα οτι κανει εμετακο το φαρμακο ε?κι εμενα το εκανε επειδη ναι μεν εχει ευαισθητο στομαχι αλλα και επειδη ειναι καλυτερο να εχει φαει πρωτα!απο αυτα που μου εχουν πει οι κτηνιατροι για τα ζωα καλυτερα να δινονται φαρμακα μονο για ζωα, επειδη ο οργανισμος τα απορροφα καλυτερα.το vibramycin ειναι ανθρωπινο και εμενα δεν ανεβασε τα αιμοπεταλια στου σκυλου μου καθως δεν εχει την αποτελεσματικοτητα που εχει με τον ανθρωπο

drosia
08-01-2008, 14:39
Το συγκεκριμενο φαρμακο παντως ειναι σε ολοσελιδη καταχωρηση στο νεο τευχος του κτηνιατρικου συλλογου, που - υποθετω - πως πλεον θα ειναι ελεγμενο και τσεκαρισμενο για τη συγκεκριμενη νοσο....

Diamandear
08-01-2008, 16:12
Προφανως dora δεν ειμαι ο φαρμακοβιομηχανος... :( Απλα, μεχρι σημερα το Καλααζαρ αντιμετωπιζοταν και αντιμετωπιζεται (συνηθως) με συνεδριες ενεσιμου Glucantime. Το Milteforan ειναι εντελως καινουργιο, δεν ειναι νεφροτοξικο, αλλα αντιμετωπιζεται ακομα δυσπιστα (επειδη,λενε, δεν ειναι δοκιμασμενο). Ακομα και σε ξενα forums, μερικοι το βλεπουν με σκεπτικισμο. Εχω προσωπικη εμπειρια απο ανθρωπους που σεβομαι και εμπιστευομαι την γνωμη τους, οτι το Milteforan ειναι αυτην την στιγμη ο,τι καλυτερο υπαρχει για την θεραπεια του Καλααζαρ και πραγματικα ΘΕΡΑΠΕΥΕΙ!
ΥΓ. Ξεφυγαμε ομως και προτρεχουμε...Κατσε να βγουν οι εξετασεις

mara
08-01-2008, 16:30
πεταω απο τη χαρα μου!!! Ο Χαρης ειναι αρνητικος σε ερλιχιωση και καλαζαρ...!!!κι οι βιοχημικες του ήταν πολυ καλες!! Τωρα περιμένουμε το επιχρισμα για να δουμε για ποιο λογο ειναι τα αιμοπεταλιά του κατεβασμένα!!! Η ΄κλινική του εικονα δε, ηταν λόγω ενδεχομένως μιας γαστρεντερριτιδας!! το πιο απιστεθτο όμως βρε παιδια είναι οτι από τη στιγμη που ακουσα τα αποτελέσματα και με ένιωσε το σκυλι χαρούμενη έπαψε κι αυτος να εχει όλα όσα σας έλεγα ...λες και καταλαβε λες και ένιωσε!! Ειναι δραστηριος κινητικος...αφου ο γιατρος δεν με πιστευε οταν τον ξαναειδε μετα τα αποτελεσματα....
Σας ευχαριστω όλους για την στηριξη το ενδιαφερον σας το κουραγιο που μου δωσατε και την οποια αποψη μου είπατε για να ειμαι σε επιφυλακη....Θα σας πω και για τα νεοτερα του επιχρισματος φιλια σε ολους!!!!!! :-)

mara
09-01-2008, 14:45
να συμπληρωσω οτι δεν πολυφοβαμαι για κακοηθεια γιατι δεν εχει καμια αλλη ενδειξη κλινικη ή εργαστηριακη .....

vaso85
09-01-2008, 14:52
:smt041
Μπράβο!!Περαστικά σας γρήγορα!!

mara
09-01-2008, 14:57
:smt041
Μπράβο!!Περαστικά σας γρήγορα!!

ax eyxaristoyme Vaso :smt038

drosia
09-01-2008, 15:16
ειδες...ολα καλα τελικα αντε μπραβο

fwteinh
09-01-2008, 15:19
χαιρομαι πολυ που ειναι ολα καλα!!

την ανησυχησαμε την κοπελα, της βγαλαμε το σκυλο τιγκα στις ασθενειες!γιαυτο τελικα καλο ειναι να μην κανουμε υποθεσεις που πιθανον τρομοκρατησουν καποιον, πριν καλα καλα βγουν τα αποτελεσματα των εξετασεων!

Diamandear
09-01-2008, 17:18
την ανησυχησαμε την κοπελα, της βγαλαμε το σκυλο τιγκα στις ασθενειες!γιαυτο τελικα καλο ειναι να μην κανουμε υποθεσεις που πιθανον τρομοκρατησουν καποιον, πριν καλα καλα βγουν τα αποτελεσματα των εξετασεων!

Επειδη ενδεχομενως αναφερεστε και στα δικα μου posts, θα ηθελα να διευκρινησω καποια πραγματα: οπως, το ποσες φορες εγραψα "Περιμενε τις εξετασεις". Επισης-ευκαιριας δοθεισης- ριξτε παρακαλω μια ματια στα 2 πρωτα post της ιδιοκτητριας, για να μην τα κανω quote. Μας περιεγραψε το σκυλι, σαν να βρισκεται στο...επιθανατιο ρονγχο - ή μηπως υπερβαλλω? Αιφνης το σκυλι...αναστηθηκε!! Αυτα παιδια δεν γινονται -κι ας με διορθωσουν οι κτηνιατροι αν κανω λαθος. Δεν γινεται την μια μερα το ζωντανο να "μετραει ωρες" και μετα να πηγαινει στους Ολυμπιακους αγωνες...Απλα κατι εχει γινει λαθος...Μηπως οι administrators -οπως σωστα κανουν και "μαζευουν" τους κατα φαντασιαν κτηνιατρους - θα επρεπε να βαλουν και μια ανακοινωση "οι εχοντες καποιο προβλημα να ειναι πιο..."συγκεκριμενοι και φειδωλοι σε σχολια τους και χαρακτηρισμους"?

rafaella
09-01-2008, 17:45
Επειδη ενδεχομενως αναφερεστε και στα δικα μου posts, θα ηθελα να διευκρινησω καποια πραγματα: οπως, το ποσες φορες εγραψα "Περιμενε τις εξετασεις". Επισης-ευκαιριας δοθεισης- ριξτε παρακαλω μια ματια στα 2 πρωτα post της ιδιοκτητριας, για να μην τα κανω quote. Μας περιεγραψε το σκυλι, σαν να βρισκεται στο...επιθανατιο ρονγχο - ή μηπως υπερβαλλω? Αιφνης το σκυλι...αναστηθηκε!! Αυτα παιδια δεν γινονται -κι ας με διορθωσουν οι κτηνιατροι αν κανω λαθος. Δεν γινεται την μια μερα το ζωντανο να "μετραει ωρες" και μετα να πηγαινει στους Ολυμπιακους αγωνες...Απλα κατι εχει γινει λαθος...Μηπως οι administrators -οπως σωστα κανουν και "μαζευουν" τους κατα φαντασιαν κτηνιατρους - θα επρεπε να βαλουν και μια ανακοινωση "οι εχοντες καποιο προβλημα να ειναι πιο..."συγκεκριμενοι και φειδωλοι σε σχολια τους και χαρακτηρισμους"?

Κουλαρισε λιγο φιλε!!!!

Η κοπελια συμπερανε πως ο σκυλος της "επαψε κι αυτος να εχει ολα οσα μας ελεγε" γιατι χαρηκε η ιδια που τα αποτελεσμα δεν ηταν θετικα.

Ο σκυλος μπορει να εγινε καλα λογω φαρμακων, γιατι δεν μπορει να τα εκανε ολα εμετο, του π@%$$*η, κατι θα κρατησε. Οποτε τι ζορι τραβας τωρα και μας λες για Ολυμπιακους αγωνες και αλλα τετοια φουμαρα???

mara
09-01-2008, 17:47
Diamandear , φυσικα και μου είπες να περιμένουμε τις εξετασεις , οπως και καναμε κι ήθελα τη γνώμη σου λόγω της εμπειρίας σου για να ξέρω τι ενδεχομένως με περίμενε ,αλλα όσο κι αν σου φαινεται παράδοξο το σκυλι είχε αυτην την κλινικη εικόνα που περιέγραψα χωρίς να υπερβάλλω γι' αυτο κι ο κτηνιατρος αλλωστε το έβαλε σε θεραπεια ερλιχίωσης. Στη συνέχεια το οτι βελτιωθηκε τόσο πολύ δικαιολογει μια γαστρεντερριτιδα ή δεν ξέρω τι άλλο μέχρι και ψυχολογικο μου είπανε.Οσο για τις περιγραφές μου επειδη ειμαι στον ιατρικο χώρο νομίζω ότι μπορω να τισ δίνω με αντικειμενικότητα τουλάχιστον στους ανθρωπους. Τώρα με τα ζώα επειδη είναι κι η πρώτη φορα που έχω ζωο κι ισως η εμπειρια μου είναι ελάχιστη,να υπερέβαλλα??....κι ομως ο Χαρης ήταν στην κατάσταση όπως σας περιέγραψα!!.. την οποια είδε και αξιολόγησε αντιστοιχα κι ο κτηνίατρος. Το σκυλι δε, είναι σαφως πολυ πολυ καλύτερα αλλα δεν είπα ότι κατεβαινει και στους ολυμπιακους, ..Και μην ξεχνας ακομη περιμένω για το πλακακι γιατι τα αιμοπετάλια του είναι χαμηλα!!

Diamandear
09-01-2008, 17:56
3 birdies were sitting... :smt087

rafaella
09-01-2008, 18:02
3 birdies were sitting...

Exactly!!!!!!!!

mara
09-01-2008, 18:03
3 birdies were sitting... :smt087

ισα ισα εντυπωσιαστηκα απο τις γνωσεις σου και πραγματικα, ο καθένας που μοιράζεται κάτι με ανθρωπους που εχουν εμπειρια σαν εσενα εχουν αναγκη να ακουσουν να μιλησουν να προετοιμαστουν ψυχολογικα...Μην το παιρνεις προσωπικα - μην θυμώνεις...εγω σε θαυμασα !! αλλωστε πριν τις εξετάσεις ολοι στις εικασιες κινουμαστε απο τα συμπτωματα και μόνο!! Αυτα που μου είπες μου τα είχε πει κι ο κτηνιατρος!!...Και τα λεγομενά σου παντα είχαν επιφυλλαξη ....

gikkat
09-01-2008, 18:13
γι' αυτο κι ο κτηνιατρος αλλωστε το έβαλε σε θεραπεια ερλιχίωσης.

Να κάνω εγώ τώρα μια άσχετη ερώτηση?
Ξεκινήσατε θεραπεία για ερλειχίωση πριν ακόμα βγουν οι εξετάσεις?
Αν ναι, γιατί? (ερώτηση προς εσένα + τον κτηνίατρο του σκύλου σου)
Αν έτσι έπρεπε να γίνει γιατί? (ερώτηση προς κτηνιάτρους και γνώστες του θέματος)

Diamandear
09-01-2008, 19:15
Καμμιά απαντηση βρε παιδια στις ερωτησεις τις Gikkat...?? :? Ξεροσταλιασε η κακομοιρα να περιμενει...Και δεν αναφερομαι στην Μara, να δωσει απαντηση. Η κοπελλα τοποθετηθηκε: " Ειμαι αρχαρια". Απο τους λοιπους γνωστες και επαίοντες περιμενω να ακουσω κατι... ή θα ακουσω τελικα οτι: το σκυλο που τον λενε Χαρη -προκειται για τον...Χαρη Χουντίνι (τον μαγο) και καθε ακαριαια μεταβολη της υγειας του ειναι "μαγικο" ?

mara
09-01-2008, 19:17
γι' αυτο κι ο κτηνιατρος αλλωστε το έβαλε σε θεραπεια ερλιχίωσης.

Να κάνω εγώ τώρα μια άσχετη ερώτηση?
Ξεκινήσατε θεραπεία για ερλειχίωση πριν ακόμα βγουν οι εξετάσεις?
Αν ναι, γιατί? (ερώτηση προς εσένα + τον κτηνίατρο του σκύλου σου)
Αν έτσι έπρεπε να γίνει γιατί? (ερώτηση προς κτηνιάτρους και γνώστες του θέματος)

Γιατι θεωρησε απο τα συμπτωματα (αιμοπεταλια- εμμετοι-κατατονια κλπ) πως μαλλον ειναι ερλιχίωση και ετσι τον ξεκίνησε με Vibramicin. ενδεχομένως για να μην χάνουμε χρόνο. Απο κεί και πέρα το γεγονος ότι πηρε ενώ δεν ήταν ερλιχίωση, δεν του έκανε κακό,αφενώς, αφετέρου επειδη είχε και τα λευκά του ανεβασμένα μάλλον τον βοήθησε κι ολας, αφου η βιμπραμισιν ειναι ευρεου φασματος αντιβιωτικο.