PDA

View Full Version : Υπάρχουν ράτσες που μυρίζουν?

otis
17-01-2008, 18:48
Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχουν κάποιες ράτσες που να μυρίζει το τριχωμά τους κάπως πιο έντονα? Π.χ. ροτβάιλερ

Strayshelp
17-01-2008, 19:18
δε νομίζω ότι είναι θέμα ράτσας.
μάλλον καθαριότητας...
:-)

πχ σαρπει είναι ευαίσθητα γιατί έχουν ζάρες κ παθαίνουν δερματικά,αλλά όχι δυσοσμία.

Θέλω να ρωτήσω εάν υπάρχουν κάποιες ράτσες που να μυρίζει το τριχωμά τους κάπως πιο έντονα? Π.χ. ροτβάιλερ

platon
17-01-2008, 19:25
Κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι θέμα διατροφής.

noela
17-01-2008, 22:29
Εμένα προσωπικά μου μυρίζουν τα ροτβάϊλερ (Κατερίνα δεν το είδες αυτό :-D ) σε κλειστό χώρο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα δέρματος αλλά σάλιου.

Marin
17-01-2008, 22:45
Σίγουρα δεν είναι θέμα καθαριότητας όπως το εννοούμε οι άνθρωποι. Ελπίζω να μην αρχίσεις να κάνεις μπάνιο το σκύλο κάθε μέρα γιατί τότε θα μυρίζει για πάντα.

Μαρίνα

ROTTIE
17-01-2008, 23:45
Εμένα προσωπικά μου μυρίζουν τα ροτβάϊλερ (Κατερίνα δεν το είδες αυτό :-D ) σε κλειστό χώρο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι θέμα δέρματος αλλά σάλιου.

Το είδα! :evil:
8)

O platon και η Μαρινα έχουν απόλυτο δίκιο. Κατά βάση, για την έντονη «σκυλίλα», ευθύνεται η διατροφή και το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να πλένεις το σκύλο συχνά.
Τα σκυλιά πρέπει να τα πλένουμε με σαμπουάν 3-4 φορές το χρόνο. Το συχνό μπάνιο του σκύλου αφαιρεί το λίπος απο το δέρμα και το τρίχωμα του και το αποτέλεσμα είναι η φαγούρα, οι μυκητιάσεις, οι ξηροδερμίες, οι αλλεργίες κτλ

Από ‘κει και πέρα, βρε παιδία, είναι απόλυτα φυσιολογικό ο σκύλος μας να μυρίζει «σκυλίλα» και καλό είναι να συμβιβαστούμε με αυτό μια ώρα αρχύτερα! Τι άλλο θα μπορούσε να μυρίζει το ζωντανό? Γιασεμί ή άνθη λεμονιάς? :lol:

Diamandear
18-01-2008, 00:56
Οtis, εχω ενα Γερμανικο Ποιμενικο που ζει ΜΟΝΙΜΑ εξω.Δεν μυριζει ποτε -παρ' ολο που τον εχω κανει μπανιο 1 ΜΟΝΟ ΦΟΡΑ -οταν τον πηρα απ τον εκτροφεα πριν 3 χρονια. Οταν ομως βραχει (απο βροχη), μυριζει αυτο που ειναι...ο ορισμος της "σκυλιλας" :( Η συγκεκριμενη ρατσα ΔΕΝ χρειαζεται μπανιο (εξ αλλου ο θεος δεν τον εφτιαξε για να του κανω εγω μπανιο). Ισως καποια "υβριδια" του σαλονιου, να χρειαζονται καποιες (λιγες) φορες τον χρονο.

noela
18-01-2008, 02:11
Εμένα η μυρωδιά του βρεγμένου σκύλου δε με ενοχλεί καθόλου. Η προηγούμενη σκύλα που είχα (ημίαιμη) δεν μύριζε καθόλου στο τρίχωμα εκτός και αν είχε κυλιστεί σε κανένα ψοφίμι. Μύριζαν όμως τα πόδια της! :lol:
Το μπάνιο το αποφεύγω όσο μπορώ αλλά χτες έχωσα τη Μπλου για 2η φορά σε 4 μήνες. Εντάξει οι λάσπες που φτάνουν μέχρι τα αυτιά, αλλά το σαλιωμένο σαν από αγελάδα τρίχωμα από το σκυλοπάρκο δεν το μπορώ, μπλιαχ. Προσπάθησα με μωρομάντηλα αλλά δεν.

Greg
18-01-2008, 03:45
μου μυρίζουν τα ροτβάϊλερ

για την έντονη «σκυλίλα», ευθύνεται η διατροφή

Το ακούς Κατερίνα !!!!!!Τέρμα τα σουβλάκια με διπλό τζατζίκι για τον Iggy :-D :-D :-D :-D .....άκου να λένε τα Rotweiler βρωμάνε...εσύ φταις...!!! [smilie=to funny.gif]

εγώ προσωπικά προτιμώ την "σκιλιλα" όσο έντονη και να είναι παρα την ιδρωτίλα από μερικούς που κάνουν μπάνιο μια φορα το μηνα bleeeeech!!!

Sofia
18-01-2008, 08:24
εγώ προσωπικά προτιμώ την "σκιλιλα" όσο έντονη και να είναι παρα την ιδρωτίλα από μερικούς που κάνουν μπάνιο μια φορα το μηνα bleeeeech!!!

και εγω!! :-D

Τα σκυλια που εχουν υπομανδια και δεν μαδανε ευκολα (κανις-γριφον για παραδειγμα) και ειδικα οταν εχει υγρασια,μυριζουν πολυ περισσοτερο απο αυτα που δεν εχουν υπομανδια,αλλα αυτο που παιζει τον μεγαλυτερο ρολο ειναι η διατροφη

drosia
18-01-2008, 12:13
εμας παντως και τα 7, κοντοτριχα-μακριτριχα, επειδη βουρτσιζονται καθημερινα μοσχομυριζουν..και μπανιο 2 φορες το χρονο
Και σας πληροφορω οτι οποιος μπαινει στο σπιτι δεν μπορει να καταλαβει πως με τοσα σκυλια δεν μυριζει τιποτα!!! :roll: κυριολεκτικα τιποτα

μονο το μπροκολο που βραζει η μανα μου συνεχεια μυριζει :?

Alex2
18-01-2008, 12:19
εμας παντως και τα 7, κοντοτριχα-μακριτριχα, επειδη βουρτσιζονται καθημερινα μοσχομυριζουν..και μπανιο 2 φορες το χρονο
Και σας πληροφορω οτι οποιος μπαινει στο σπιτι δεν μπορει να καταλαβει πως με τοσα σκυλια δεν μυριζει τιποτα!!! :roll: κυριολεκτικα τιποτα

μονο το μπροκολο που βραζει η μανα μου συνεχεια μυριζει :?

Παιδιά αυτό πρέπει να μου πείτε πως το καταφέρνετε. Από τη δική μου εμπειρία ότι αρσενικό σκυλί είχα σκυλοβρωμούσε στην κυριολεξία. Τα κάνω μπάνιο μια φορά το τρίμηνο και την επομένη που θα πλυθούν μυρίζουν :( :( :(

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???? Έχω απελπιστεί πλέον. Και να πω ότι δεν ενοχλεί εμένα, το έχω συνηθίσει, αλλά τους γονείς μου που γκρινιάζουν όλη την ώρα.

Strayshelp
18-01-2008, 12:25
3-4 φορές το χρόνο???

Εγώ τους πλένω απαραίτητα 1 φορά το μηνα και ούτε ξηροδερμίες έχουν ούτε κανένα αλλο πρόβλημα δερματικο..

Παντως η σκυλίλα είναι σίγουρη.Μετα 2-3 μερες απ το μπάνιο παλι μυριζουν,απλα είναι πιο καθαροί!

Παρεπιπόντως,έχω μια γνωστή με μαλτεζ που το χει μες στο σπίτι και το πλενει καθε μερα ή μερα παρα μερα!Της έχω πει απειρες φορες ότι δεν κανει για το δερμα του,αλλα αυτή το χαβα της..Αφου λεει δεν εχει παθει κατι μεχρι τωρα!!
:twisted:
Τι αλλο να της πω???

Τα σκυλιά πρέπει να τα πλένουμε με σαμπουάν 3-4 φορές το χρόνο. Το συχνό μπάνιο του σκύλου αφαιρεί το λίπος απο το δέρμα και το τρίχωμα του και το αποτέλεσμα είναι η φαγούρα, οι μυκητιάσεις, οι ξηροδερμίες, οι αλλεργίες κτλ

:

e1drua
18-01-2008, 12:29
Ειμαι βεβαιη πια, πως ολα τα σκυλια -αλλα λιγοτερα, αλλα περισσοτερο- μυριζουν...
Η διαφορα νομιζω πως ειναι οτι εμεις το συνηθιζουμε απο την καθημερινη επαφη και δε μας μυριζει πια...
Ειχα την αισθηση πως η Κλειω ειχε σταματησει να μυριζει "σκυλιλα" επειδη της αλλαξα τροφη. Για την ακριβεια νομιζα πως μυριζε και ωραια.. και αυτη αλλα και η μικρουλα Gitta.. Και επειδη μου εκανε εντυπωση, ρωτησα την αδελφη μου που ειχε ερθει σπιτι αν τα σκυλια μυριζουν ασχημα ή ωραια.. και μου ειπε εννοειτε πως εχουν εντονη μυρωδια και μυριζουν ασχημα (δηλαδη φυσιολογικα σαν και αυτο που ειναι... σκυλιλα)... Εντυπωσιαστηκα τοσο πολυ που ρωτησα μετα και μια φιλη που μου απαντησε το ιδιο... :?
Ενω στην αρχη δεν αντεχα τη μυρωδια ωρες-ωρες, ειδικα οταν βρεχοταν.. τωρα πια οχι μονο δε με ενοχλει αλλα μου μυριζει και ομορφα!
Ολα ειναι θεμα συνηθειας λοιπον, αλλωστε εχεις σκυλι και θα μυριζει σκυλιλα, ειναι οτι πιο φυσιολογικο... Αν μυριζε βανιλια, θα επρεπε να αρχισω να ανησυχω :lol:

e1drua
18-01-2008, 12:35
Παρεπιπόντως,έχω μια γνωστή με μαλτεζ που το χει μες στο σπίτι και το πλενει καθε μερα ή μερα παρα μερα!Της έχω πει απειρες φορες ότι δεν κανει για το δερμα του,αλλα αυτή το χαβα της..Αφου λεει δεν εχει παθει κατι μεχρι τωρα!!
:twisted:
Τι αλλο να της πω???

Εγω εχω αγορασει ενα σαμπουαν υποαλλεργικο-φαρμακευτικο, ειδικα για να μπορω να την κανω μπανιο συχνοτερα απο 1 φορα το 3μηνο...
Γραφει συγκεκριμενα πισω, πως μπορει να χρησιμοποιειται ακομα και σε καθημερινη βαση, διχως να δημιουργει ξηροδερμιες.
Εγω αρχικα την εκανα μπανιο καθε Σαββατο, αφου πρωτα ειχα ρωτησει τον γιατρο αν μπορω (επειδη την εβγαζα συνεχεια εξω-και μετα ανεβαινε σε καναπεδες), μετα το συνηθισα, δε με ενοχλουσε και την εκανα καθε 2η εβδομαδα και τωρα πια εχουμε φτασει καθε 3 εβδομαδες να την κανω μπανιο, οχι επειδη μου μυριζει αλλα επειδη αλλαζει χρωμα το τριχωμα της... :lol:

Mitsi
18-01-2008, 15:03
Εμενα προσωπικά δεν με ενοχλεί! Μόνο μετά το σκυλόπαρκο είναι μεσα στην σκόνη αλλα με την σκουπα και τα μωρομάντηλα είμαστε εντάξει. Εχω συνηθίσει απο μικρή που εμενα στο χωριο 4 μήνες γιατί ο παππούς μου είχε και άλογο (εκει να δεις βρώμα) και σκυλιά και η γειτόνισσα αγελάδες. Αλλα σε γενικές γραμμές δεν μυρίζει (μόνο το στόμα της αν φάει σκατούλα)!

gikkat
18-01-2008, 15:16
Συντονιστείτε αγαπητοί συνάδελφοι...

Σκυλιά είναι, σκυλίλα θα μυρίζουν... Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι η δική μας μυρωδιά είναι αποδεκτή? Στα υπόλοιπα όντα, άρα και στα σκυλιά, εμείς μυρίζουμε "ανθρωπίλα".

Εδώ η διαφορετικές φυλές των ανθρώπων έχουν διαφορετική μυρωδιά, δεν θα έχουν οι σκύλοι? Γιατί να θέλουμε να τους την "πάρουμε"?

Mitsi
18-01-2008, 16:00
Σκυλιά είναι, σκυλίλα θα μυρίζουν... Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι η δική μας μυρωδιά είναι αποδεκτή?

Στην μασχαλίλα! Ποδαρίλα! και αυτή η τρελή μυρωδιά του ηλεκτρικού είναι όλα τα λεφτά!!!

ROTTIE
18-01-2008, 16:40
Σωστός! :wink:

Σκυλιά είναι, σκυλίλα θα μυρίζουν... Τι σας κάνει να πιστεύετε ότι η δική μας μυρωδιά είναι αποδεκτή? Στα υπόλοιπα όντα, άρα και στα σκυλιά, εμείς μυρίζουμε "ανθρωπίλα".

Εδώ η διαφορετικές φυλές των ανθρώπων έχουν διαφορετική μυρωδιά, δεν θα έχουν οι σκύλοι?
Σωστή! :wink:

:-D

drosia
18-01-2008, 19:30
αλλα με την σκουπα

σκουπα?? τι σκουπα? :roll: ηλεκτρικη? κανε πλακα :lol:

Mitsi
21-01-2008, 10:09
αλλα με την σκουπα

Καθόλου! Η Καλύτερη της!! Στη χαμηλή ένταση και με το εξάρτημα για τους καναπέδες!
http://img239.imageshack.us/img239/9079/20030101image0011cc2.jpg (http://imageshack.us)

gikkat
21-01-2008, 10:10
[Καθόλου! Η Καλύτερη της!! Στη χαμηλή ένταση και με το εξάρτημα για τους καναπέδες!

Το έχω ξανακούσει αυτό με τα σκυλιά μιας γνωστής μου! :lol:

drosia
21-01-2008, 10:17
Πλακα κανεις!!!!!!!!!! :roll:
εμενα οχι σκουπα..ηλεκτρικο σκουπακι βλεπουν και παθαινουν κρισαρα :lol:

vaso85
21-01-2008, 10:23
καλή φάση!!Θα το δοκιμάσω κ εγώ!! :-D

Mitsi
21-01-2008, 14:48
καλή φάση!!Θα το δοκιμάσω κ εγώ!! :-D

Οταν ξεκινησα της το εκανα σιγα-σιγα χωρις να βάλω την σκουπα σε λειτουργία. Μετά απο τρεις φορες την έβαλα σε λειτουργία

noela
21-01-2008, 14:55
Πολύ μου άρεσε το παπαράτσι φωτοντοκουμέντο. Μιλάμε με αποδείξεις! :D

Marin
21-01-2008, 15:08
αλλα με την σκουπα

Καθόλου! Η Καλύτερη της!! Στη χαμηλή ένταση και με το εξάρτημα για τους καναπέδες!
http://img239.imageshack.us/img239/9079/20030101image0011cc2.jpg (http://imageshack.us)

Χαχαχαχααχαχα είσαι θεά ρε!!! Έλιωσα!

RINIO
21-01-2008, 15:32
Aπιστευτο!!!!!!
[smilie=to funny.gif]