PDA

View Full Version : Συνοικέσια Κυώνων (>>>Στείρωση!)

ammophila
01-03-2007, 20:35
Προτείνω στους συντονίστες νέο topic με θέμα "παντρέματα"
ξεκινώντας από τον δικό μου
Αρσενικός, τετραετής, περιοχη Καλλιθέα-Αθηνα
Ecce canis
http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00195bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00195bb.JPG)

και

http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00200bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00200bb.JPG)

και τελος

http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00036bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00036bb.JPG)

Δεν έχω παιδιά ιδέα από "παντρέματα" πρέπει να κρατώ σοκολατάκια ή ανθοδέσμη στη θηλυκιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jorge

Morgan_A
02-03-2007, 01:38
Εγώ φίλη "ammphila" προσωπικά..., δεν διαφωνώ καθόλου, με την ιδέα αυτή... :-)

Νομίζω όμως, πως στους συντονιστές του forum αυτού, προτίνοντας τέτοιο topic..., είναι σαν να κάνεις, αυτό που λέει η λαϊκή σοφία..., μέσω της παρακάτω παροιμίας :

Στο σπίτι του κρεμασμένου, μιλάς... για σχοινί...!!!!! :-D :-D :-D

'Οπως και νάχει όμως, καλωόρισες και εσύ, στην όμορφη παρεούλα μας... :-)

Εδώ είναι σίγουρο, ότι θα βρεις μόνο, άτομα που αγαπούν πραγματικά τα ζώα τους και όχι μόνο..., αγαπούν και όλα τα ζώα του κόσμου...

Βέβαια, οι τρόποι που εκδηλώνουμε την αγάπη μας..., δεν είναι ίδιοι για όλους, διαφέρουν αναλόγως του χαρακτήρα..., των προσωπικών εμπειριών... κ.λ.π.

Σημασία όμως έχει, πάντα, και η πρόθεση..., όπως άλλωστε και το αποτέλεσμα... :-)

Και να μην ξεχάσω..., να σου πω και να χαίρεσαι και τον κούκλαρο σου...!!!
Είναι υπέροχος..., πανέμορφος !!!!! :-)

.

aggeliki
02-03-2007, 07:43
καλημερα,το θεμα ειναι να ευαισθητοποιησουμε οσους εχουν ζωακια να μην τα ζευγαρωνουν για να μην δημιουργειται και αλλο προβλημα με τα αδεσποτα.τοσα ζωακια αδεσποτα χρειαζονται ενα σπιτι και εμεις θα ζευγαρωνουμε τα δικα μας????για πιο λογο??για να πετιουνται και αλλα κουταβια στο δρομο,απο αυτους που τα περνουν και μετα τα βαριουνται?αν καποιος θελει σκυλακι καλο ειναι να παρει ενα απο τα τοσα σκυλακια που θα πεθανουν στο δρομο ή περιμενουν στα κλουβια των σωματειων καποιον να τα αγαπησει.

ammophila
02-03-2007, 08:50
αγαπητή Αγγελίκη, μακρυά απο εμενα τετοια προθεση, τι νομιζες δηλαδη οτι θα αφηνα κουταβια στο δρομο ?
εξάλλου και το συγκεκριμενο σκύλι απο εθνικη οδο !! το εχω μαζεψει με συντριπτικα καταγματα του πισω δεξιου ποδιού. Ελα μου όμως που τεσσερις εμπίστοι ανθρωποι ζητούν παιδια απο τον συγκεκριμενο και μου εχουν φαει τα αυτια ποτε θα ζευγαρωσει.

aggeliki
02-03-2007, 08:57
OXΙ,δεν εννοω οτι εσυ θα αφησεις τα κουταβια στο δρομο,αλλα αυτοι που ενδιαφερονται να παρουν σκυλο,δεν θελουν να βοηθησουν τοσα αδεσποτα κουταβακια που ηδη υπαρχουν στο δρομο??για μενα αυτοι δεν ειναι και τοσο ευαισθητοποιημενοι.γιατι δεν τους εξηγεις πως εχει η κατασταση,ισως καταλαβουν!

joan
02-03-2007, 10:47
Tesseris empistoi anthrwpoi sou zhtoun paidia tou. Kai an h thylikia gennisei 7 h 9, ti tha ta kanete? Tha afiseis thn efthynh sto afentiko ths thylikias? Kai an den vroun kalo spiti? Kai an ginoun kai ayta adepsota? Pote mhn eisai sigouros gia tipota. Tha sou proteina na to ksanaskefteis. Tosa adespota yparxoun kai malista panemorfa san ton diko sou. Mhn symvalloume kai emeis sthn afxhsh twn adespotwn anti na symvalloume sthn meiwsh tou provlhmatos aytou. Krima einai.

Marin
02-03-2007, 11:14
Προσωπικά δε μπορώ να το αφήσω αυτό να γίνει παιδιά.
Πάνω από το πτώμα μου που λένε.

Όσοι έχετε καθαρόαιμα ΜΕ ΧΑΡΤΙΑ που είναι γραμμένα σε όμιλο, μπορείτε να τα ζευγαρώσετε αλλά δε χρειάζεται να ψάξετε από αγγελίες, υπάρχουν στους ομίλους οι καλύτεροι καθε φυλής για το ζευγάρωμα.

Οι υπόλοιποι θα πρέπει να διαβάσετε ξανά το pets.gr ΟΛΟ από την αρχή!!!!

Μαρίνα

elafina
02-03-2007, 11:36
Καλημερούδια σε όοοοολους,

Η αλήθεια είναι ότι μπορώ να καταλάβω λίγο τον /την ammophila!!!
Και εμένα με έχουν πρήξει κυριολεκτικά το πότε θα ζευγαρώσουν τα σκυλιά μου. Ο αρσενικός μου Ντομπερμαν ζευγάρωσε 2 φορές .
1η φορά με την θηλύκια που είχα και είχα βρει είδη ανάδοχες οικογένειες με εμπειρία και κατόχους σκύλων , αλλά μου την κλέψανε μαζί με τα μωράκια τις ήταν 9 μωράκια τα είχα ένα μήνα και μετά τα κλέψανε !!! ακόμα στεναχωριέμαι και αναρωτιέμαι ποιος μπορεί να μου έκανε εμένα και την πανέμορφη Λαικα τέτοιο κακό περιττό να σας πω λόγο το ότι των αρσενικό των είχαμε τότε χώρια γιατί δεν των ήθελε η θυλικιά τρελάθηκε όταν των αφήσαμε ελεύθερο στων χώρο τις θυληκιάς πάνω κάτω για ένα αρκετό χρονικό διάστημα δεν ήθελε να φάει και να παίξει!! Οι οικογένειες που θα παίρνανε ήταν κατά λυπημένοι γιατί γνώριζαν και τα δύο τα σκυλιά μου και έρχονταν και βλέπανε τα μικρά!!! Και Δυστυχώς την δεύτερη φορά ήταν ένα ζευγάρι που είχε μια θυλικιά 5 ετών και η γυναίκα ήταν έγκυος και ήθελε να μεγαλώσει το μωρό τις ταυτόχρονος με ένα κουτάβι τις θυλικιάς τους κάναμε το ζευγάρωμα…..όλα καλά όλα ωραία έμεινε έγκυος η θυλικιά τους μετρούσα τις μέρες με ενημέρωσαν ότι έμεινε , όταν όμως είδα ότι η μέρες είχαν αρκετά περάσει από το φυσιολογικό μίλησα με την κτηνίατρο μου και την επόμενη μέρα με παίρνουν τηλ. Το πρωί την πήγαν στο κτηνίατρο και τις κάναν στείρωση λόγο το ότι όλα τα μωράκια πέθαναν μέσα στην κοιλίτσα τις !!! Η μικρή που έχω Tibet spaniel πολύ μου ζητάν να την ζευγαρώσω είναι 1,5 χρονών και έχει τραβήξει πολλά από μικρή από την εκτροφέα που πήρα έμαθα όταν την είδα ότι με 6 μηνών την είχε ζευγαρώσει !!!!
όχι δεν θα τις κάνω τέτοια κακό τις μικρής μου , πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα την ζευγαρώσω στο μέλλον και θα κρατήσω και εγώ ένα μωράκι τις. με κάποιες προϋπόθεσης θα κάνω κάποιο ζευγάρωμα όπως είχα κάνει και με την θηλύκια μου και είναι η εξής :
1ον οι κενούργοι ιδιοκτήτες θα υπογράψουν ένα συμβόλαιο στο οποίο θα γράφει με λίγα λόγια ότι θα είναι υπεύθυνοι για μια ζωή τους με το κουταβάκι που θα πάρουν και θα το φροντίζουν και θα του παρέχουν τα απαραίτητα και την ιατρική περίθαλψη τους!
2ον θα πληρώσουν κάποιο συμβολικό πόσο , λόγο το ότι χαρίζεται σε κάποιους δεν εκτιμάτε τόσο όσο άμα το πληρώσεις , βλακεία μεν αλλά πιστεύω ότι είναι αλήθεια!!
3ον τα πρώτα τους εμβόλια θα τα έχω κάνει εγώ όπως και το πρώτο στάδιο τους για σκουλήκια κτλ.
4ον και βασικότερο θα έχουν όλα τσιπάκια και θα καταχωρούνται τα στοιχεία τους στο βιβλιάριο των μικρών όπως και στο τσιπάκι

με κάθε κουταβάκι θα έχουν και την βοήθεια μου η νέοι γονείς των μωρών τους και θα έχουμε επαφή ανά τακτά χρονικά διαστήματα το πώς τα παν με τα μωράκια….
Και θα υπάρχει και η βοήθεια να τα κρατάω κάποιες στιγμές πχ όταν θα θέλουν να πάνε διακοπές να τα αφήνουν σε μένα τα μικρά τους…..

Marin
02-03-2007, 11:42
αγαπητή Αγγελίκη, μακρυά απο εμενα τετοια προθεση, τι νομιζες δηλαδη οτι θα αφηνα κουταβια στο δρομο ?
εξάλλου και το συγκεκριμενο σκύλι απο εθνικη οδο !! το εχω μαζεψει με συντριπτικα καταγματα του πισω δεξιου ποδιού. Ελα μου όμως που τεσσερις εμπίστοι ανθρωποι ζητούν παιδια απο τον συγκεκριμενο και μου εχουν φαει τα αυτια ποτε θα ζευγαρωσει.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουμε ημίαιμα ζώα. Υπάρχουν χιλιάδες που πεθαίνουν στους δρόμους και οι οικογένειες που θα πάρουν τα μωρά του σκύλου σου, θα μπορούσαν να πάρουν ένα κουταβάκι του δρόμου. Γιατί να μην μας ενδιαφέρουν αυτά δηλαδή δε το καταλαβαίνω και να μας νοιάζει μόνο πως και πότε θα ζευγαρώσει ο σκύλος μας.

Εμείς είμαστε ηλίθιοι που τα στειρώνουμε δηλαδή?

Μαρίνα

joan
02-03-2007, 11:45
Ola ayta pou les elafina einai poly kala kai makari na ginoun etsi opws ta perigrafeis. Alla den ginontai etsi panta. Milaw ek peiras. Kai krima den einai na sterithoun adespota skylakia thn eykairia na zhsoun se ena spiti?

Marin
02-03-2007, 11:45

Όσο για το αν θα μείνουν τα κουτάβια στο δρόμο, πίστεψε με ότι δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος πότε και αν αυτός που θα δώσεις το ζώο σου θα το έχει για πάντα, αν θα το πάει στο χωριό στον ανιψιό του ξαδερφου κτλ.

Γιαυτό στην Ελλάδα τα βλέπουμε κρεμασμένα στα δέντρα, γιατί όλοι έχετε την άποψη ότι θα βρείτε καλά σπίτια.

Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά πλέον έχω αγανακτήσει με αυτά που ακούω, δεν είναι δυνατόν καθημερινά να αντιμετωπίζω τέτοια περιστατικά όταν όλοι προσπαθούμε να βοηθήσουμε τα αδέσποτα, που στην τελική τα περισσότερα από σπίτια παρατημένα / κακοποιημένα είναι... ενημερωθείτε λίγο σας παρακαλώ, δεν είναι σωστό να είμαστε τόσο εγωιστές.

Μαρίνα

elafina
02-03-2007, 12:14
Μαριν, :?

Δεν λέω ότι έχεις άδικο ΟΚ? :)

Αλλά όλα είναι στο χέρι το δικό μας !!!
Ναι θα ήτα ωραία να βρήκαν όλα τα σκυλιά σπίτι με αγάπη και τρυφερότητα!!!!
ΑΛΛΑ όλα είναι στο ΧΕΡΙ μας ! :x

1ον εγώ σας ΕΓΩ δεν θα αφήσω τα μικρά στην μοίρα τους στο χωρίο στον ανιψιό κτλ ούτε να το συζητήσω ΓΙΑΤΙ? Μένεις στο χωριό κανένα πρόβλημα αλλά το σκυλί θα μένει μαζί με των ιδιοκτήτη που το πείρε από ΜΕΝΑ άμα θέληση να το δώσει κάπου ενημερώνει πρώτα από όλα εμένα για να μπουν τα νέα στοιχεία του ιδιοκτήτη στο βιβλιάριο υγείας του ΜΙΚΡΟΥ και εγώ θα πηγαίνω ανά διαστήματα να βλέπω τα μικρά μου πως είναι και σε τι κατάσταση ζουν!!!!! Από το νόμο είναι απογορευμένει να εγκαταλείψουν το σκύλο τους ΝΑΙ θα το κυνηγήσω ΝΟΜΙΚΟΣ γιατί υπάρχουν η νόμοι και καιρός είναι να τηρούνται ΠΟΙΑ !!!
:-x ΚΑΙ αυτό στην Ελλάδα ζούμε παύει να υπάρχει για μένα ποία καιρός να αλλάξουμε !!!!
:-x Άντε γιατί εμείς φταίμε για την κατάντια μας !!!
Καιρός να τιμωρηθούν κάποιοι ασυνείδητοι ΑΝΘΡΩΠΟΙ!!!!

Και τα αδέσποτα μπορούν να βρουν και ανάδοχες οικογένειες στο εξωτερικό αλλά δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι προληπτική και νομίζουν ότι τα ζώα γίνονται πειραματόζωά !!! ΛΑΘΟΣ !!!!
Υπάρχουν φιλωζωική όμιλοι στο εξωτερικό που σώζουν σκυλιά όπως Ισπανία καταδικασμένα για ευθανασία και αυτοί τα σώζουν και βρίσκουν οικογένειες και κρατούν και επαφή μαζί τους !!!!
Καιρός να ανοίξουν λίγο τα μυαλό μας για να δούμε μια Βελτίωση !!!!

Δεν σου επιτίθομε Μαρίν αλλά γιατί είσαι τόσο απαισιόδοξη και αρνητική?

Marin
02-03-2007, 12:22
Απαισιόδοξη και αρνητική επειδή έχω συγκεκριμένη στάση απέναντι στη ζωοφιλία? Δε νομίζω.

Τι να σου πω, αν νομίζεις πως μπορείς εσύ να κυνηγίσεις νομικά άνθρωπο που ΕΧΑΣΕ/παράτησε/κακοποίησε/έδωσε αλλού το σκυλί, είσαι όχι γελασμένη, αλλά μάλλον καθόλου ενημερωμένη όχι για ζωοφιλικά θέματα, αλλά γενικότερα. Εδώ εμείς κάνουμε ανάκριση, ρωτάμε από τα οικονομικά τους μέχρι το αν θα χωρίσουν τι θα γίνει ο σκύλος, αν σκοπεύουν να κάνουν παιδιά, αν τα θέλουν οι συγγενείς και ΠΑΛΙ ΕΞΩ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ.

Όσο για την απαισιοδοξία, αν δεις τι γίνεται έξω από αδέσποτα, θα καταλάβεις ότι δεν είμαι απαισιόδοξη, γιατί αν ήμουν δε θα μιλούσαμε τώρα.

Θα σου προτείνω κάτι. Ζευγάρωσε εσύ το ζώο σου και βρες σπίτια χωρίς τη βοήθεια του Pets.gr ή του φόρουμ και αν αυτά βρίσκονται υγιή και στα σπίτια τους μετά από τρία-τέσσερα χρόνια εγώ θα αλλάξω ζωοφιλική στάση.

Μαρίνα

gikkat
02-03-2007, 12:26
den nomizo oti einai thema apaisiodoksias... apla profanos exoun dei polla ta matia tis kathos kai olon ton paidion tou pets.gr... kalo tha einai na "pernoume" kati apo tis empeiries tous, kati tha kseroun parapano...

aggeliki
02-03-2007, 12:28
η μαρινα εχει απολυτο δικαιο,δεν εχεις ακουσει τοσα για τις κακοποιησεις ζωων??εγω εχω δει φωτογραφιες κακοποιημενων ζωων και πραγματικα αν μπορουσα θα ηθελα να τους σκοτωσω αυτους που τα κανουν!και αυτοι που τα περνουν τα θελουν στην αρχη αλλα στην πορεια ολα αλλαζουν ετσι και τα τοσα αδεσποτα στους δρομους!

Marin
02-03-2007, 12:35
η μαρινα εχει απολυτο δικαιο,δεν εχεις ακουσει τοσα για τις κακοποιησεις ζωων??εγω εχω δει φωτογραφιες κακοποιημενων ζωων και πραγματικα αν μπορουσα θα ηθελα να τους σκοτωσω αυτους που τα κανουν!και αυτοι που τα περνουν τα θελουν στην αρχη αλλα στην πορεια ολα αλλαζουν ετσι και τα τοσα αδεσποτα στους δρομους!

Το τελευταίο παράδειγμα είναι το πιτμπουλ η Ηρα:

http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=606&Itemid=197

Κοντεψε να πεθανει απο ασιτια στη ταρατσα το σκυλι μεσα σε δυο μηνες ενω ενημερωναν το σωματειο οτι ζει στο σπιτι μεσα... τι λεμε τωρα.

Και αυτη η υιοθεσια εγινε απο αλλο σωματειο, αυτο το λεω για να μην ακουσω οτι "εμεις δεν επιλεγουμε τα σωστα ατομα", γιατι δεν ισχυει... απλα ειμαστε καφρολαος και απο το 90% των καφρων πρεπει να βρουμε το 10% των ιδανικων!!! Γιαυτο και ειμαστε αισιοδοξοι γιατι πιστευουμε οτι θα το βρουμε και τελικα παντα βρισκουμε και κανουμε υιοθεσιες στην Ελλαδα καλες, μονο που ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο γυριζει πισω.

Σημερα μου γυριζουν πισω γατα που εδωσα πριν ενα χρονο, σε υποτιθεμενη ιδανικη οικογενεια. Ηταν γατακι που γεννηθηκε σε εμας, γιατι πηραμε την ετοιμογεννη γατα απο το δρομο για στειρωση.

Η ατακα που ακουσα στο τηλεφωνο: Εχω αλεργια στις γατες (μετα απο ενα χρονο εμφανιστηκε) και για να μην αφησω το γατο στο δρομο, παρτε τον.

Μαρινα

Nemo
02-03-2007, 12:36
Το μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα είναι ότι οι περισσότεροι αρνούνται να καταλάβουν πόσο ΑΜΕΣΗ σχέση έχει το να ζευγαρώσουν το σκύλο τους με τα αδέσποτα που υπάρχουν στο δρόμο.

Και σας ρωτώ λοιπόν: από που νομίζετε ότι προέρχονται όλα αυτά τα αδέσποτα; Μήπως έχουν πέσει από τον ουρανό; Δυστυχώς ένας πολύ μεγάλος αριθμός προέρχεται από τις "εμπιστες" οικογένειες στις οποίες δίνουμε τα κουτάβια που γέννησε η σκύλα μας. Τα οποία μετά από λίγο καιρό παύουν να είναι κουτάβια και χαριτώμενα, οπότε δεν τα θέλουν πια. Ή ήρθε η ώρα για διακοπές και ξαφνικά θυμούνται ότι δεν έχουν τι να κάνουν το σκύλο, οπότε τι πιο απλό από το να τον αφήσουν στο δρόμο. 'Οπου φυσικά θα αναπαραχθεί και... η ιστορία επαναλαμβάνεται.

ΕΛΕΟΣ παιδιά. Δεν είναι θέμα απαισιοδοξίας, είναι θέμα ΡΕΑΛΙΣΜΟΥ και ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ. Το Stray αυτή τη στιγμή έχει αναλάβει καμιά 40ρια κουτάβια τα οποία βρέθηκαν στο δρόμο και ψάχνουν σπίτι και ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ αν δε βρεθεί κάποιος να τα πάρει. Σας είναι αδιάφορο αυτό ή θεωρείτε ότι δε σας αφορά;

Και αφού (elaphina kai ammophila) βρίσκετε τόσο καλές οικογένειες για τα κουτάβια , γιατί δεν τους προτείνετε να πάρουν ένα απ' αυτά που έχουν βρεθεί στο δρόμο; Θα ήθελα να μου πείτε έστω και ένα λόγο γιατί θέλετε να φέρετε και άλλα κουτάβια στον κόσμο, ενώ υπάρχουν τόσα που υποφέρουν.

Τέλος, διαβάστε αν θέλετε και το post της elpi στο http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?p=23 ... ight=#2343 (http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?p=2343&highlight=#2343), νομίζω ότι τα λέει όλα.

Μαρία

elafina
02-03-2007, 12:39
Μαρίνα, :-)

ΝΑΙ :-D πιστεύω πραγματικά ότι ΜΠΟΡΩ να κυνηγήσω νομικός κάποιων που έχει εγκατάλειψη ένα σκύλο!!!!
Όλα πολύ καλά μου ακούγονται αυτά που τους ρωτάται για να υιοθετήσουν ένα σκυλάκι.
1ον όταν υιοθετούν ένα σκυλάκι παίρνεται τα στοιχεία των νέων γονιών αριθμ. Ταυτότητας τηλ. Όδος κατοικίας ?
2ον υπογράφουν κάποιο συμβόλαιο για το σκυλάκι?
3ο μετά την υιοθεσία πηγαίνετε και επισκέπτεστε ανά τακτά διαστήματα τα σκυλάκια στο νέο σπιτάκι? ( χωρίς να σας έχει προειδοποιήσει κάποιος ότι ακούν ένα σκυλί σε ταράξα να κλαίει κτλ)!!!
4ον τους προσφέρεται βοήθεια και συμβουλές για το σκυλάκι τους?
5ον τους βοηθάτε στην εκπαίδευση την βασική λέω εγώ τώρα με των μικρό τους ανεξάρτητα ηλικίας
6ον τους βοηθάτε να πάνε σε κάποιων εκπαιδευτή ?
7ον τους προτείνεται τι να κάνουν το διάστημα των διακοπών τους ? ( που μπορούν να πάνε με τους τετραπόδου φίλους τους , camping νοικιαζόμενα δωμάτια ξενοδοχεία?)
8ον τους συμβουλεύεται με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που έχει ένα ιδιοκτήτης σκύλου ?

Δυστυχώς από πολλούς οργανισμούς δεν δίνεται κάποια προσπάθεια και συνεργασία με των νέο ιδιοκτήτη !!!!!

Άμα γίνονταν κάτι έστω ελάχιστο από αυτά πιστεύω ότι θα υπήρχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ βελτίωση !!

ktsirig
02-03-2007, 12:40
Paidia kalimera ki apo emena,
symfwnw oti i katigoria Pantremata den tairiazei sto concept tou olou site kai tis omadas tou Stray genikotera.
Alla egw thelw na stathw se kati pou eipwthike men meses-akres, alla isws den egine ksekatharo:
Egw proswpika eimai kata tou zeygarwmatos opoioudipote genikotera twn zwwn (katharoaimwn kai mi) gia ton poly aplo logo, oti dystyxws zoume stin Ellada. Egw de tha mporousa na eimai pote sigouros gia to ti tha apoginoun ta zwa pou tha xariza, i , an thelete, akoma kai oi apogonoi aytwn! Giati px mporei na xariseis ta 5 koutavakia pou tha kanei i skyla sou, alla an apo ayta ta 5 vgoun alla 20, poios eggyatai gia tin tyxi tous? Oi anadoxes oikogeneies? Ma tha sou poun, "ok, egw to diko mou to frontisa, gi'ayta pou ekane otan zeygarwse omws de mporw na vrw spiti". Kai tote ti kanoume? Analamvanoume na vroume spiti KAI se ayta?
Episis, an ontws kaneis mporei na vrei spiti se 5 imiaima zwakia, giati na min parapempsei tous ypopsifious "goneis" se filozwika swmateia i se allous idiwtes pou pasxizoun na voithisoun kapoia atyxa zwakia pou einai IDI sto dromo? I frasi "A, ti wraio to skyli sou, otan to valeis na gennisei, dwsmou 1 koutavi", giati na min allaksei se "A, wraia ayta ta koutavakia pou mou esteiles oti frontizei to X swmateio, as parw ena na ta voithisw..."?
Akoma kai me ta katharoaima yparxoun provlimata, sigoura pio elegxomena vevaia... Alla den einai kai liges oi fores pou vlepoume katharoaima zwa sto dromo... Ki ayta me xartia den ksekinisan? Me "pergamynes"... Oi arxikoi idioktites polles fores plirwsan xontra lefta gia na ta paroun.. Kai loipon? Ta lypithikan ta lefta tous? Oxi, ta paratisan giati den itan arketa epithetika, giati den kinigousan arketa, giati vgikan poly megala ,giati... giati... giati...
Dystyxws o nomos enw apagoreyei tin ektrofi zwwn apo idiwtes gia na pwlithoun (den kserw an tin apagoreyei kai genika), kanenas de mporei na elegksei ti kanei o kathenas spiti tou me to skylo tou... Apla, protou kanete otidipote, peraste mia volta apo to section "Xarizontai" olwn twn sites pou asxolountai me zwa kai skefteite oti isws dinontas zwi kai se alla zwa, apla dyskoleyete tin tyxi aytwn pou idi dystyxws gennithikan adespota kai pou gi'ayta stin teliki prepei na noiastoume prwta an legomaste filozwoi...
Einai tosa polla ta adespota re paidia, an mporeite na vreite anadoxous gia zwa pou den exoun akomi gennithei, giati den tous prowtheite se mas na piasei 10 fores perissotero topo?

Kostas

Marin
02-03-2007, 12:42

ΝΑΙ :-D πιστεύω πραγματικά ότι ΜΠΟΡΩ να κυνηγήσω νομικός κάποιων που έχει εγκατάλειψη ένα σκύλο!!!!
Όλα πολύ καλά μου ακούγονται αυτά που τους ρωτάται για να υιοθετήσουν ένα σκυλάκι.
1ον όταν υιοθετούν ένα σκυλάκι παίρνεται τα στοιχεία των νέων γονιών αριθμ. Ταυτότητας τηλ. Όδος κατοικίας ?
3ο μετά την υιοθεσία πηγαίνετε και επισκέπτεστε ανά τακτά διαστήματα τα σκυλάκια στο νέο σπιτάκι? ( χωρίς να σας έχει προειδοποιήσει κάποιος ότι ακούν ένα σκυλί σε ταράξα να κλαίει κτλ)!!!
5ον τους βοηθάτε στην εκπαίδευση την βασική λέω εγώ τώρα με των μικρό τους ανεξάρτητα ηλικίας
7ον τους προτείνεται τι να κάνουν το διάστημα των διακοπών τους ? ( που μπορούν να πάνε με τους τετραπόδου φίλους τους , camping νοικιαζόμενα δωμάτια ξενοδοχεία?)
8ον τους συμβουλεύεται με τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που έχει ένα ιδιοκτήτης σκύλου ?

Δυστυχώς από πολλούς οργανισμούς δεν δίνεται κάποια προσπάθεια και συνεργασία με των νέο ιδιοκτήτη !!!!!

Άμα γίνονταν κάτι έστω ελάχιστο από αυτά πιστεύω ότι θα υπήρχε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ βελτίωση !!

Ναι σε όλα και πολλά παραπάνω. Μέχρι και δωρεάν εκπαίδευση και δωρεάν φιλοξενία, μεχρι μικροτσιπ βαζουμε και δινουμε σακουλακια για τις ακαθαρσιες ή δωράκια.

Περιμένω να βρεις κατάλληλες οικογένειες... και τα ξαναλέμε. Δε το λέω με ειρωνεία, να σε βάλω να ασχοληθείς θέλω για να πέσεις από τα σύννεφα.

Μαρίνα

gikkat
02-03-2007, 12:48
nai vre paidi mou de leo, boreis na ton kinigiseis... alla opos i idia anafereis, o skylos tha exei idi egatalifthei, pithanon xathei, xtipithei apo ton idio, apo aftokinito kai alla polla... giati loipon na min to prolaveis to kako kai thes na valeis skilakia se tetoia pithani diadikasia???

(to ksanagrafo giati den eprepe na einai mesa stin parathesi... :oops: )

Marin
02-03-2007, 12:48
ΝΑΙ πιστεύω πραγματικά ότι ΜΠΟΡΩ να κυνηγήσω νομικός κάποιων που έχει εγκατάλειψη ένα σκύλο!!!!

nai vre paidi mou de leo, boreis na ton kinigiseis... alla opos i idia anafereis, o skylos tha exei idi egatalifthei, pithanon xathei, xtipithei apo ton idio, apo aftokinito kai alla polla... giati loipon na min to prolaveis to kako kai thes na valeis skilakia se tetoia pithani diadikasia???

Μπα, δε μπορεί...
Αν σου πει "το χασα", τέλος.

Μαρίνα

joan
02-03-2007, 12:49
Pote den eisai sigourh gia tipota. Akoma kai na kynhghseis kapoion nomika oti sou exase to skyli kai pes 1/1000 kerdiseis, ti tha kerdiseis, to xameno skyli?!!!! Ayto h tha exei kakopoihthei, h tha zei stous dromous mesa sthn peina kai th mizeria h tha exei pethanei h 1/1.000.000 tha to exei mazepsei kapoios.

Kai gia na ftasoume sto epipedo ths Germanias h opoiasdhpote Germanias prepei na allaksoume ligo th nootropia mas me ta dedomena tou topou pou zoume. Edw einai Ellada kai exoume para polla adespota. Den mporoume na kanoume oti tha mporousame na kanoume sth Germania. Oute mporoume na legomaste filozwoi otan mas noiazei mono an tha gennisei h skylitsa mas, ti spiti tha vroume sta koutavakia ths kai ta adepsota apla na ta lypomaste alla na mhn kanoume tipota ousiastiko gia ayta.

elafina
02-03-2007, 12:49
Έχω βοηθήσει με δικιά μου πρωτοβουλία να βρουν σπιτάκι κάποια αδέσποτα !!!
Και ναι ο κόσμος που τα πείρε τα έχει εδώ και δύο χρόνια ήταν μωράκια όταν τα βρήκαμε ! και στων χώρο εργασίας μου είχε γεννήσει πριν 3 μήνες μια σκυλίτσα κυνηγόσκυλο έκανε 5 και όλα βρήκαν σπιτάκια !!!!
Δεν είμαι αδιάφορη για τα αδέσποτα !!
Νοιάζομαι για κάθε ζωντανό που υπάρχει στον πλανήτη !!!

Nemo
02-03-2007, 12:50

ΟΛΑ αυτά τα κάνουμε Elafina. Η επιλογή μας είναι τρομερά αυστηρή (σε σημείο που πολλοί μας θεωρούν υπερβολικούς) και παρ'ολ' αυτά πάλι υπάρχουν κάποιοι που τελικά μας τα γυρίζουν πίσω.

Το θέμα όμως είναι άλλο: αφού είσαι τόσο πεπεισμένη ότι μπορείς να βρεις πολύ καλές οικογένειες (και όντως φαίνεσαι ενημερωμένη για το τι χρειάζεται), γιατί δε μας βοηθάς λίγο να δώσουμε όλα αυτά τα αδέσποτα κουτάβια;

Marin
02-03-2007, 12:51
Έχω βοηθήσει με δικιά μου πρωτοβουλία να βρουν σπιτάκι κάποια αδέσποτα !!!
Και ναι ο κόσμος που τα πείρε τα έχει εδώ και δύο χρόνια ήταν μωράκια όταν τα βρήκαμε ! και στων χώρο εργασίας μου είχε γεννήσει πριν 3 μήνες μια σκυλίτσα κυνηγόσκυλο έκανε 5 και όλα βρήκαν σπιτάκια !!!!
Δεν είμαι αδιάφορη για τα αδέσποτα !!
Νοιάζομαι για κάθε ζωντανό που υπάρχει στον πλανήτη !!!

Και που ζουν τα κυνηγόσκυλα? Έχεις τσεκάρει?

Μαρίνα

aggeliki
02-03-2007, 12:53
ξερω περιπτωση που η ιδια η ιδιοκτητρια ειπε οτι παρατησε το σκυλο της στο βουνο,η αλλη κοπελα ηθελε να κανει μηνυση και της ειπαν οτι αφου δεν ηταν παρον δεν μπορει να κανει τιποτα.ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΤΩΡΑ!!!????

εγω ειχα απο 4 χρονων ζωα κανενα σωματειο δεν με ενημερωσε για ολα αυτα που λες και ποτε δεν εχασα ζωο και ποτε δεν παρατησα κανενα,δεν ειναι θεμα σωματειων,αμα ενδιαφερεσαι μαθαινεις.ειναι θεμα ευαισθησιας και παιδειας.

Irene
02-03-2007, 12:54
signomi paidia , alla tha simfoniso APOLITA
me tin Marina ...

ego meno exo apo to kendro tis Athinas , sto Lagonisi ...
pite mou ti skili thelete ,
" ti"marka" kai "xroma" ....
kai tha sas to vro ligo meta to pasxa .... :evil: :evil: :evil:

opou pleon ta "dorakia" tha exoun megalosi , kai tha ta exoun
"varethi" ta paidia i kai vaftistiria ....... :twisted: :twisted:

den fandazeste , oli osi pistevete pos -idika ta katharoaima - tha katalixoun se "kalo kai monimo spiti" pou ine tin ali mera ...
edo "filozoos" pou to skeftike to koutavi tou (den sxoliazo !!!)
mou to afise - parakalo ! pano apo ta kagela mesa ston kipo mou
( eftixos me to louraki tou - na min beno se exoda vre paidi mou , as ine kala ..... :evil: )....
:( itan kauaroemo likaki ...

sory gia to ifos kai ton tono tis fonis mou , alla ilikrina
me piani kati .... otan akoma kai se afto to forum
ipostirizete to zevgaromaip'opiesdipote sinthikes .... tin stigmi pou iparxoun toses psixes pou psaxnoun spiti , zestasia ....

Oli xeroume pos ine sto xeri mas , to leme ,
as to praxoume kiolas ........ :wink: :wink:

Marin
02-03-2007, 12:56
Έτσι και αλλιώς τα σωματεία τι είναι? Πολλοί από "εμάς" είναι... δεν έχουμε καμια παραπάνω γνώση απλά ίδιες ιδέες και απόψεις και πολλή ΕΠΙΜΟΝΗ.

Εγώ τη μια σκυλα μου τη βρήκα στη Συγγρού με κομμένο λουρί και σπασμένα πόδια και την άλλη στο βουνό της Πετρούπολης παρατημένη από κυνηγό. Το κυνηγόσκυλο, αν και θα το ήθελα πάρα πολύ να το ζευγαρώσω γιατί έχει τον ιδανικό χαρακτήρα, το έχω στειρωμένο και θα βοηθάω όλα τα ίδια της φυλής ή αντιστοιχων φυλών που βρίσκουμε.

Μαρίνα

Marin
02-03-2007, 13:00
Irene έχεις δίκιο, εκεί που μένεις γίνεται ο απίστευτος χαμός... και δεν είναι η μόνη περιοχή φαντάσου...

Υπάρχει το Μαρκόπουλο, το Λαύριο, η Ανάβυσος... μέρη που γίνεται της τρελης απο παρατημένα / κακοποιημένα ζώα καθαροαιμα και ημιαιμα.

Ο λόγος που δε μπορώ να πω κάτι για την εκτροφή καθαρόαιμων ειναι γιατι γινεται για συγκεκριμενους λογους, για να υπαρχει η φυλη και στο μελλον. Η εκτροφη ομως ημιαιμων τι σκοπο εχει να μας πουν οι υποστηρικτες...

Μαρινα

elafina
02-03-2007, 13:07
ΟΟΟΟΟΚ…….

Δεν αντιλέγω σε όλα αυτά ΟΚ?
Αλλά δυστυχώς όλα ξεκινούν από την παιδία και νοτροποιά μιας χώρας !!
Αλλά εκτός αυτό πρέπει να τιμωρούνται και αυτή που κάνουν κάτι!!!
Μαρίνα ασχολούμαι με την φιλοζωία αρκετά και στο εξωτερικό είχα ασχοληθεί αρκετά !!! Είμαι πολύ συνιδοποιημένη με την φιλοζωία!!!

Τα αδέσποτα έχουν κάποιο καταυλισμό που μπορούν να φάνε , να πιουν να φιλαχθουν από το κρύο την βροχή την ζέστη ?
Που υπάρχει κάτι οργανωμένο στην ΕΛΛΑΔΑ?
Αλλά να τα παίρνουν μπορούν !!!
Το κράτος δίνει επιχωριγίες για κοινωκομιά ! η ευρωπαϊκοί ένωση !
Αλλά που πήγαν όλα αυτά?
Σε μας υπάρχει ένα αλλά είναι άδειο !!!! δεν υπάρχει προσωπικό !η χώροι είναι πολύ μικρή ! δεν υπάρχει τροφή! Δεν υπάρχουν άνθρωποι εκπαιδευμένη για μια τέτοια δουλειά !! και το αστείο είναι ότι είναι καινούργιο!!!

Για πείτε μου τώρα τι κάνει η φιλοζωική ??????
Και ξανά λέω στην Γερμανία ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ αδέσποτη γάτα !!!!!

Irene
02-03-2007, 13:09
Marina ,

etsi akrivos imaste eki ...

ine perioxes POLI konda sto kendro , kai omos arketa
makria gia na afisoume ton "bella"
mas .... ex allou mia xara tha ine eki .... exi kai polla xorafia kai ikopeda na paizo .... o "kaimenoulis" , sto spiti deb bori ....

asta fili mou ,
se afto to thema boro na gino poli .... :evil:
me tosa pou vlepo kai zo kathe mera .

thimase ton mikrouli - etimothanato , kai tora
ine mia xara kai kimomaste mazi ... :wink:

gikkat
02-03-2007, 13:12
den nimozo pos borei na sou apantisei i Marina gia to thema ton epixorigiseon... makari na iksere... tha prepei na apefthintheis se armodious gia afto to thema...
kai epitelous, oloi kseroume poso siniditopoiimenos einai o kosmos sti Germania kai genikotera sto eksoteriko... omos edo distixos einai Ellada, oi perisoteroi einai kafroi... as mi simvaloume kai emeis oi pio "siniditopoiimenoi" sto provlima...

Marin
02-03-2007, 13:13
Κοίτα, δε θα μπω σε καμια περίπτωση στο "για όλα φταίει το κράτος". Φταις και συ και γω και οσοι ειμαστε εγωιστες και σκεφτομαστε τη μητροτητα και την σεξουαλικη ζωη του σκυλου μας, ελεος πια!!

Το κράτος φταίει γιαυτα που φταίει αλλά αν θες να μιλήσουμε χύμα, η Γερμανία έχει και ένα ποσοστό φιλόζωων τρελλό έτσι? καμια σχεση με αυτα που λεμε εδώ. Και μιλάμε για συνειδητοποιημένους που δεν αφήνουν τα ζώα τους να γεννούν. Τόλμα να τα πεις αυτά που λες εδώ σε φορουμ Γερμανικό να δεις πόσοι θα στην πέσουν, όχι ένας και δύο...

Καταρχήν θα μπεις σε black list για να μην αποκτήσεις ποτέ ζώο στο μέλλον...

Στη Γερμανία έχω πάει αρκετές φορές και επικοινωνώ καθημερινά, ξέρω πολύ καλά γιατί δεν υπάρχει γάτα ή σκύλος στους δρόμους.

Παρεπιπτόντως, γάτες αδέσποτες υπάρχουν στη Γερμανία, γιαυτό έχουμε συμφωνήσει να μην στέλνουμε γάτες έξω γιατί τα κυνοκομεία τους είναι τιγκα στις γάτες.

Μαρίνα

Marin
02-03-2007, 13:14
Marina ,

etsi akrivos imaste eki ...

ine perioxes POLI konda sto kendro , kai omos arketa
makria gia na afisoume ton "bella"
mas .... ex allou mia xara tha ine eki .... exi kai polla xorafia kai ikopeda na paizo .... o "kaimenoulis" , sto spiti deb bori ....

asta fili mou ,
se afto to thema boro na gino poli .... :evil:
me tosa pou vlepo kai zo kathe mera .

thimase ton mikrouli - etimothanato , kai tora
ine mia xara kai kimomaste mazi ... :wink:

Στείλε μας καμια φωτογραφία... είστε άτυχοι που δε βρήκε σπίτι τελικά, τυχερό όμως αυτό, που έμεινε με εσάς!!!

Μαρίνα

Irene
02-03-2007, 13:22
agapiti elafina ,

distixos den boris na sigrinis tin Germania me tin Ellada ,
opos den boris na sigrinis to aspro me to mavro ...

eki i athropi sevonde ta skilia AKRIVOS opos ta paidia tous :
epitrepete na ta exis mazi sta mesa mazikis siginonias ,
sta meaglokatastimata , sta !!idika parka!!!! ....
malista sikononde apo tis thesis tous sta leoforia klp , otan ine gemato kai beni atomo me paidi/moro i akoma kai skilo ( parakalo ipate kati ?) gia na kathisi ...

to exoume di pote afto edo ???
i mipos iparxi kapios pou pistevi , pos i paidia mas tha ftasi pote se afto to epipedo ...?

edo ston ikosto-proto eona vriskomaste , kai distixos enandionomaste akoma sto na iparxi enimoerosi pros ta paidia mas sxetika me tin sexualiki agogi , prokimenou na min vlepoume 14-15 klp-xrona na prepi na provoun se e.... ....

kai sizitame pos tha iparxi paidia os pros tin enimoerosi tis zoofolias ? ...

Marin
02-03-2007, 13:24
agapiti elafina ,

distixos den boris na sigrinis tin Germania me tin Ellada ,
opos den boris na sigrinis to aspro me to mavro ...

eki i athropi sevonde ta skilia AKRIVOS opos ta paidia tous :
epitrepete na ta exis mazi sta mesa mazikis siginonias ,
sta meaglokatastimata , sta !!idika parka!!!! ....
malista sikononde apo tis thesis tous sta leoforia klp , otan ine gemato kai beni atomo me paidi/moro i akoma kai skilo ( parakalo ipate kati ?) gia na kathisi ...

to exoume di pote afto edo ???
i mipos iparxi kapios pou pistevi , pos i paidia mas tha ftasi pote se afto to epipedo ...?

edo ston ikosto-proto eona vriskomaste , kai distixos enandionomaste akoma sto na iparxi enimoerosi pros ta paidia mas sxetika me tin sexualiki agogi , prokimenou na min vlepoume 14-15 klp-xrona na prepi na provoun se e.... ....

kai sizitame pos tha iparxi paidia os pros tin enimoerosi tis zoofolias ? ...

Και σε εστιατόρια!! Πηγαίνουμε σε εστιατόρια κάθε φορά που επισκεπτόμαστε τη Γερμανία για να τσεκάρουμε που ζουν τα ζώα μας και τα παίρνουν μαζί τους!!!!

Τους φέρνουν και μπωλ με νερο και φαί οι υπάλληλοι του εστιατορίου.

Μαρίνα

Irene
02-03-2007, 13:27
ok ,

tha to kano sindoma....

gia na mas gnorisete olous ...

:wink: :wink: :wink:

kai gia na sou po tin alithia marina ,
den kaname kai idieters prospathies na tou vroume kai allo spiti ,
den thelame me tipota na ipoferi allo , kai
den tha imoun POTE SIGOURI an eki pou tha pigene ,
tha to frondizas opos tou axizi ....

elafina
02-03-2007, 13:27
Και εγώ μιλούσα για καθαρόαιμα σκυλιά να γίνεται η εκτροφή !
Και ο λόγος είναι για να διονίζεται αυτή η συγκεκριμένη ράτσα με τα καλύτερα στοιχεία του είδους του……
Και εγώ είμαι κατά του ζευγαρώματος ενός ιμίαιμου σκύλου!!!

Νόμιζα ότι θα το ζευγάρωνε με ίδιο Βελγικό λυκόσκυλο .

Και στην εκτροφή σκύλων είμαι αρκετά επιφυλακτική !!!! λόγο το ότι υπάρχουν και εκτροφείς που κάνουν μαζική εκτροφή και από πολύ μικρή ηλικία λόγου εμπορίου όπως τα pet shops !!!!
Από τέτοιων εκτροφέα την έσωσα την μικρή μου!!!!
Υπάρχουν όμως και πολύ καλή εκτροφή που δεν το κάνουν για να πλουτίσουν και να πατούν πάνω από τις ψυχές των σκύλων και κουταβιών!!!!

Marin
02-03-2007, 13:29
Η κοπέλα βρήκε το σκυλί στο δρόμο όμως και δεν έχει καμία σχέση με βέλγικο. Το ζευγαρωμα του σκύλου αυτού ακόμα και με καθαρόαιμο, ημίαιμα θα βγάλει.

Μαρίνα

Irene
02-03-2007, 13:32
:D :D :D

... kai kataligoume pali sto idio thema sizitisis !!!

:lol: :lol: :lol:

alithia , na ftiaxoume ena estiatorio na erxonde me ta zouzounia ???
... vazo stixima , pos tote tha mas gremisoun to ktirio ....

:razz: :razz:

gikkat
02-03-2007, 13:38
pantou ta pernoun ta skylia tous...!!!
Ego ekana xristougenna stin Austria, paramoni xristougennon pigame se ena xenodoxio, kath' ola kirile (5 asteron kai vale) kai ntrepomastan na boume... stin eisodo dipla apo ti reception eixe piatakia me nero gia ta skylakia kai para polloi eixan ferei tous mikrous tous filous na perasoun mazi tous paramoni... se olous fenotan poly fysiologiko to concept ektos apo mia parea psonismenon ellinon me poura pou olo to vradi sxoliazan ta koproskyla...
simeiosi: ta paidia tous eixan anastatosei tin aithousa eno ta skylakia kathontan kyrioi-kyries!!!

elafina
02-03-2007, 13:39
Ναι μέχρι και ιδικά πρόγραμμα υπάρχουν για τα γεροκομεία πηγαίνουν εκπαιδευμένα σκυλιά για να τους δώσουν λίγο χαρά και σε ιδικά ιδρύματα με παιδάκια με κάποια διανοητική στέρηση!!!
Εγώ το προτιμά να πηγαίνουμε σε σχόλια με ένα ιδικό εκπαιδευμένο σκυλί και κόντεψαν να τα ακούσω κι άλας…. Στο παρελθών μου είπαν ότι πήγαιναν για 2 χρόνια και γινόταν μια ενημέρωση αλλά το σταμάτησαν !!!! είχαν υλικό έντυπα και κασέτες αλλά πιστεύω ένα παιδί πρέπει να έρθει και από κοντά σε ένα σκυλί και να του δείξεις πως πρέπει να πλησιάσει ένα σκύλο ξένο !!!!

Marin
02-03-2007, 13:39
pantou ta pernoun ta skylia tous...!!!
Ego ekana xristougenna stin Austria, paramoni xristougennon pigame se ena xenodoxio, kath' ola kirile (5 asteron kai vale) kai ntrepomastan na boume... stin eisodo dipla apo ti reception eixe piatakia me nero gia ta skylakia kai para polloi eixan ferei tous mikrous tous filous na perasoun mazi tous paramoni... se olous fenotan poly fysiologiko to concept ektos apo mia parea psonismenon ellinon me poura pou olo to vradi sxoliazan ta koproskyla...
simeiosi: ta paidia tous eixan anastatosei tin aithousa eno ta skylakia kathontan kyrioi-kyries!!!

Στην Αυστρία είναι υπέροχα όντως, μακάρι να είχαμε εκεί επαφές να βοηθήσουν...

Μαρίνα

Marin
02-03-2007, 13:41
Ναι μέχρι και ιδικά πρόγραμμα υπάρχουν για τα γεροκομεία πηγαίνουν εκπαιδευμένα σκυλιά για να τους δώσουν λίγο χαρά και σε ιδικά ιδρύματα με παιδάκια με κάποια διανοητική στέρηση!!!
Εγώ το προτιμά να πηγαίνουμε σε σχόλια με ένα ιδικό εκπαιδευμένο σκυλί και κόντεψαν να τα ακούσω κι άλας…. Στο παρελθών μου είπαν ότι πήγαιναν για 2 χρόνια και γινόταν μια ενημέρωση αλλά το σταμάτησαν !!!! είχαν υλικό έντυπα και κασέτες αλλά πιστεύω ένα παιδί πρέπει να έρθει και από κοντά σε ένα σκυλί και να του δείξεις πως πρέπει να πλησιάσει ένα σκύλο ξένο !!!!

Ένα από τα γερμανικά γηροκομεία έχει δικό μας σκύλο πάντως... από την Πετρούπολη (γέννα σπιτιού και μετά πέταμα), στις αγκαλιές τους.

Μαρίνα

gikkat
02-03-2007, 13:44
ontos yperoxa...
stenoxoriomoun pou den eixa ti Ramonoula mou mazi... xara pou tha ekane... :-)

Irene
02-03-2007, 13:45
:-) :-)

Xairomai poli pou iparxoun kai ali , me gnosis gia to pos ine
ta pragmata "exo" , dioti otan ta perigrafo ...
mou lene pos ime treli kai ta leo afta , epidi ime
poli evesthitopiimeno kai pos tha ... ithela na itan etsi ta pragmata.

vlepete genithika , megalosa stin frankfurt , opote ....

elafina
02-03-2007, 13:49
Εδώ στην επαρχεία δεν έχουμε ούτε ένα πάρκο για σκύλους για να παίξουν τα μωράκια μας!!!!!
Αλλά άμα κάνει κάποιος ένα τέτοιο εστιατόριο θα έρθουμε όπως δίποτε με την μικρή μου!!!!

Εδώ πιάστηκα με έναν συνάδελφο του αρραβωνιαστικού μου έχουν η γονείς τους οικογενειακή ταβέρνα και γενικά την μικρή μου την παίρνω σχεδόν πάντα μαζί μου όπου και να πάω! Καθόμασταν σε μια ταβέρνα μαζί με αυτών και την ΜΙΚΡΗ μου.
Και γυρνάει και μου λέει ότι άμα πάμε ποτέ στην δικιά τους ταβέρνα δεν θα με αφήσει να μπω με την μικρή μου ! και τα παίρνω εγώ και του μιλάω ευγενικά ! και του ξεκαθάρισα ότι άμα δεν έχει κάποιος πινακίδα από κατάστημα μαρκετ καφετέρια ταβέρνα λεωφορείο επιτρέπετε να μπει ένα σκυλί μέσα σε αυτό των χώρο!!!
Και αυτό είναι αλήθεια , όχι όποιος δεν γουστάρει προσωπικά σκυλιά να κάνει και ότι θέλει!!!!!

elafina
02-03-2007, 13:55
Σε καταλαβαίνω γιατί ο είναι λίγο παράξενος και προπαντός εδώ στην επαρχεία!!!
Με αυτούς που μιλάω το ότι με έχουν ειρωνευτεί και βρίσεις για την φιλοζωία μου αλλά τους έχω πει ότι θα αγωνίζομαι για τα σκυλιά και για τα αδέσποτα σε όλη μου την ζωή!!!!!!!!!!

Morgan_A
02-03-2007, 13:59
Συμφωνώ απόλυτα, ότι όλοι μας, ο καθένας με όποιο τρόπο μπορεί..., θα πρέπει να βοηθήσουμε να λυθεί το πρόβλημα των ζώων,
που είναι στο δρόμο... :-)

Επίσης πιστεύω, πως είναι αναγκαίο, να φροντίζουμε, ώστε να ελέγχουμε..., όσο μπορούμε... τουλάχιστον, τις γεννήσεις, όταν μάλιστα αυτές πρόκειται να γίνουν από ζώα, τα οποία δεν είναι οικόσιτα...

Αλλά, δεν πιστεύω ότι, η λύση του προβλήματος αυτού..., απαγορεύει..., το ζευγάρωμα κάποιων ζώων, των οποίων οι ιδιοκτήτες τους, έχουν τη δυνατότητα να εξασφαλίσουν στα κουτάβια, που θα γενηθούν..., μια αξιοπρεπή και ευτυχισμένη ζωή.

Και αυτό, γιατί δεν πιστεύω, ότι το πράγμα είναι τόσο απλό...

Εννοώ, ότι δεν είναι τόσο εύκολο, να καταλάβει κάποιος, που θέλει ένα συγκεκριμένο ζώο..., ότι για να λυθεί το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων στη χώρα μας, θα πρέπει να πάρει ένα οποιοδήποτε άλλο..., επειδή απλά είναι ήδη στη ζωή... και δεν έχει σπίτι. :cry:

Δεν λέω, ότι η άποψη αυτή είναι λάθος..., αλλά δεν είναι και η λύση του κάθε προβλήματος, μόνο άσπρο... ή μόνο μαύρο... :cry:

Μην παραβλέπουμε άλλωστε, ότι η υιοθεσία ενός ζώου, είναι μια μεγάλη ευθύνη... και ο καθένας που την αναλαμβάνει, θέλει κάτι παραπάνω..., από το να βοηθήσει να λυθεί αυτό το θέμα. :cry:

Κατά την γνώμη μου, χρειάζεται να γίνει..., αυτό το κλικ..., το οποίο δημιουργεί τρόπον τινά..., έναν έρωτα... και αυτός είναι και ο λόγος, που μπαίνεις σε αυτήν, την όλη διαδικασία..., γιατί όπως έχουμε ξαναπεί και σε άλλα topic..., δεν είναι και τόσο απλή... :wink:

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη..., εγώ φιλόζωη... είχα τον γεράκο μου εδώ και δεκαπέντε χρόνια...
Πάντα λάτρευα και λατρεύω όλα τα ζώα και ιδιαίτερα τα σκυλιά.
Πάντα, όσες φορές έτυχε..., να πέσει στα χέρια μου αδέσποτο κουτάβι, το πήρα και το φιλοξένησα, μέχρι που του βρήκα οικογένεια με τις ιδανικότερες συνθήκες..., κατά την κρίση μου τουλάχιστον, και πάλι αν θα μου τύχει..., πιστεύω τουλάχιστον, ότι θα κάνω ότι είναι δυνατόν...
Κάθε φορά, που έτυχε και υπήρχαν στην γειτονιά μου αδέσποτα, βοηθούσα όπως μπορούσα..., αναλόγως και την περίπτωση βέβαια.

Όμως, τόσα χρόνια..., δεν είχε τύχει, να μου κάνει κάποιο σκυλάκι..., τόσο δυνατό "κλικ...!!! ", όπως έτυχε και μου έκανε το ντουντούνι μου...!!!!!!!!!!!!!

Το ντουντούνι μου, πιστέψτε με, μόλις το είδα στα μάτια μου..., το ερωτεύτηκα...!!!!!! :smt050

Από εκεί και πέρα, δεν υπήρχε περίπτωση, όσες δυσκολίες και αν ήταν, να μου δημιουργήσει, η υιοθεσία του... και η συμβίωσή μας... μαζί του, να μην τις αντιμετωπίσω..., με δεδομένο μέλος πια, της οικογένειάς μας και αυτό το πλάσμα...!!! :smt055

Γιατί, κακά τα ψέματα..., βρε παιδιά, αλλά για να πάρεις συνειδητά..., ένα κουτάβι, το οποίο ξέρεις, ότι θα γίνει τόσο μεγαλόσωμο... και δυνατό... σκυλί, είναι μια απόφαση, ότι θα αναλλάβεις σοβαρά..., για 10 - 15 τουλάχιστον χρόνια, την ευθύνη... αυτού του ζώου, όποια κι΄ αν χρειασθεί να είναι αυτή.
Όχι, όπως κάνουν κάποιοι έξυπνοι..., να το πάρεις τώρα και με την πρώτη δυσκολία..., που θα παρουσιασθεί στην πορεία, να το αφήσεις στη μοίρα του...
Να το δέσεις σε ένα μπαλκόνι..., ή να το πετάξεις... σε μια ταράτσα και να πηγαίνεις, 3 λεπτά την ημέρα, να του πετάς... εκεί, ένα πιάτο ξηρά τροφή και ένα μπωλ νερό και τελείωσε. :cry:

Δεν ξέρω, εάν σας έδωσα να καταλάβαιτε..., τι ακριβώς εννοώ..., αλλά με δύο λόγια, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι, η απόφαση μιας υιοθεσίας ενός ζώου, είναι τόσο σοβαρή υπόθεση για μένα, που πρέπει, να συντρέξουν πολλοί περισσότεροι λόγοι, για να την αναλάβω, πέρα από το λόγο, να θέλω να βοηθήσω, όλα τα αδέσποτα ζώα του κόσμου, επειδή και βέβαια τα αγαπώ... και βέβαια θέλω να λυθεί, αυτό το πρόβλημα που υπάρχει με αυτά τα ζώα στη χώρα μας... :-)

Εάν σας κούρασα..., ζητώ συγνώμη... και την κατανόησή σας...
Όμως, σας έγραψα την άποψή μου αυτή, γιατί αρχίζω πραγματικά, να σας θεωρώ φίλους μου...
Και επί τη ευκαιρία..., θα ήθελα για αυτό το λόγο..., να σας πω, ένα "ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ" !!!! :-)

.

Marin
02-03-2007, 14:05
Αν υπάρχουν 100 σκύλοι για υιοθεσία, θα ερωτευτούν οι υποψήφιοι έναν από τους 100. Αν υπάρχουν 3000 ανάμεσα τους και καθαρόαιμα και ημίαιμα σπιτιού, όλοι θα προτιμήσουν τα "καθαρά ζώα σπιτιού" ακόμα και αν είναι ημίαιμα.

Θεωρώ τεράστιο λάθος και απίστευτα εγωιστικό το "ερωτεύτηκα" ένα σκυλί και όσα λες παραπάνω. Είναι όλες οι σκέψεις σου αποτέλεσμα ικανοποίησης του εγωισμού σου.

Μαρίνα

elafina
02-03-2007, 14:11
Και εγώ νιώθω πολύ χαρούμενη
:-D που βρήκα αυτό το forum και την πολύ ευχάριστη παρέα :-)
και άμα πότε έρθετε στην Θράκη θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε και από κοντά

Marin
02-03-2007, 14:14
Και εγώ νιώθω πολύ χαρούμενη
:-D που βρήκα αυτό το forum και την πολύ ευχάριστη παρέα :-)
και άμα πότε έρθετε στην Θράκη θα χαρούμε να σας γνωρίσουμε και από κοντά

Ευχάριστη??
Εδώ σας τα χώνουμε, που είναι η ευχαρίστηση? :lol: :)

Μαρίνα

Irene
02-03-2007, 14:15
thimame se sizitis sto palio pets.gr ,
kapios ipostirize tin zoofilia ,

alla protimouse ta katharoaima , kai malista ixe pari
(den thimame pio apo ta dio itan ..??)
i boxer i doberman kai tou ixe kopst ta afta ... :shock: :shock:

afto den ine egoismos , gia na aresi o sklios se emas , kai oxi
na ton agapisoume opos ine ??

kai thimame pos aftin tin kinisi tin ipostirize ... gia to kalo tou skliou... :roll: :roll:

gikkat
02-03-2007, 14:15
tha ta xosoume "efxarista" o ena ston allon face2face!!! :-D

mariampert
02-03-2007, 14:18
Απαισιόδοξη και αρνητική επειδή έχω συγκεκριμένη στάση απέναντι στη ζωοφιλία? Δε νομίζω.

Τι να σου πω, αν νομίζεις πως μπορείς εσύ να κυνηγίσεις νομικά άνθρωπο που ΕΧΑΣΕ/παράτησε/κακοποίησε/έδωσε αλλού το σκυλί, είσαι όχι γελασμένη, αλλά μάλλον καθόλου ενημερωμένη όχι για ζωοφιλικά θέματα, αλλά γενικότερα. Εδώ εμείς κάνουμε ανάκριση, ρωτάμε από τα οικονομικά τους μέχρι το αν θα χωρίσουν τι θα γίνει ο σκύλος, αν σκοπεύουν να κάνουν παιδιά, αν τα θέλουν οι συγγενείς και ΠΑΛΙ ΕΞΩ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΛΕΝΕ ΨΕΜΜΑΤΑ.

Όσο για την απαισιοδοξία, αν δεις τι γίνεται έξω από αδέσποτα, θα καταλάβεις ότι δεν είμαι απαισιόδοξη, γιατί αν ήμουν δε θα μιλούσαμε τώρα.

Θα σου προτείνω κάτι. Ζευγάρωσε εσύ το ζώο σου και βρες σπίτια χωρίς τη βοήθεια του Pets.gr ή του φόρουμ και αν αυτά βρίσκονται υγιή και στα σπίτια τους μετά από τρία-τέσσερα χρόνια εγώ θα αλλάξω ζωοφιλική στάση.

Μαρίνα
Αγαπητή Marin, θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Δυστυχώς, είναι αδύνατο να κυνηγήσουμε νομικά αυτά τα καθάρματα κι αυτό δίνει το δικαίωμα και σε άλλους να παρατάνε στον δρόμο τα σκυλιά τους, ή ακόμα και να τα κακοποιούν. Είναι μεγάλη αφέλεια της elafinas, να πιστεύει πως μπορεί να είναι σίγουρη, πως τα κουτάβια θα έχουν καλή τύχη. Δυστυχώς, για κανέναν άνθρωπο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, παρά μόνον για τον εαυτό σου.

elafina
02-03-2007, 14:18
Συγνώμη Μαρίνα πόσο ετών είσαι ?:?
Ποίος σου έχει δώσει το δικαίωμα να κρίνεις όλους τόσο αρνητικά!!!!!
:x Συγγνώμη για σένα όλα είναι λάθος που κάνουμε εμείς γιατί?????
Κάτσε βρε λιγάκι καλή μου !!!!
:oops: Θέλεις να μου πεις ότι τα σκυλιά που έχεις εσύ δεν σου έκαναν ένα κλικ?????

Και εγώ βρίσκω όλα τα σκυλιά και ζώα όμορφα !!!!
Αλλά δεν μπορώ να τα έχω όλα !!!!!

Marin
02-03-2007, 14:19
thimame se sizitis sto palio pets.gr ,
kapios ipostirize tin zoofilia ,

alla protimouse ta katharoaima , kai malista ixe pari
(den thimame pio apo ta dio itan ..??)
i boxer i doberman kai tou ixe kopst ta afta ... :shock: :shock:

afto den ine egoismos , gia na aresi o sklios se emas , kai oxi
na ton agapisoume opos ine ??

kai thimame pos aftin tin kinisi tin ipostirize ... gia to kalo tou skliou... :roll: :roll:

Μη λες μεγάλες κουβέντες γιατί η Lilith ήταν νομίζω.

Μαρίνα

Marin
02-03-2007, 14:22
:oops: Θέλεις να μου πεις ότι τα σκυλιά που έχεις εσύ δεν σου έκαναν ένα κλικ?????

Δεν κρίνω χαρακτήρες χρυσή μου αλλά όταν μιλάτε σε χώρο που βλέπουν όλοι οφείλω να υποστηρίξω αυτά που πιστεύω, στα οποία ευτυχώς ως τώρα έχουν συμφωνήσει πολλοί.

Εγώ τα σκυλιά μου δε τα έχω επιλέξει, τα κράτησα από ανάγκη.

Εσύ βρίσκεις όλα τα σκυλιά όμορφα και χαριτωμένα αλλά έχεις επιλέξει καθαρόαιμο και τα αδέσποτα που σε κυνηγούν θες να τα ξεφορτωθείς.

Εφόσον τα γράφεις σε φορουμ, θα τα κρίνω και τούμπαλιν.

Μαρίνα

gikkat
02-03-2007, 14:23
kai pano pou arxisame na kalmaroume....

loipon, click me click exei diafora.
allo einai na pareis ena skylaki opoiodipote kai amesos na sou kanei click kai allo to gia na sou kanei click prepei na einai sigkekrimeni ratsa!!!

ki i Ramone ratsa einai, alla o adelfos mou tin efere spiti kai amesos egine to click, den iksera kan ti skylo tha ferei, iksera apla pos tha eferne ena skylaki...

Irene
02-03-2007, 14:23
:prayer:

ups , sorry ,
:oops: :oops:
alla exakoloutho na to vrisko
egoistiko ....

apopsi mou fisika ...

gikkat
02-03-2007, 14:26
ups , sorry ,

alla exakoloutho na to vrisko
egoistiko ....

apopsi mou fisika ...

se poion apantas??? :?

Irene
02-03-2007, 14:32
stin Marina ....

xasame ligo ti balla ...
:lol: :lol:

mariampert
02-03-2007, 14:46

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να γίνεσαι επιθετική προς την Marin. Δεν σας κρίνει, απλά λέει την άποψή της. Το να μην συμφωνείς, είναι δικαίωμά σου, όμως, όπως λέει και η παροιμία μας ...
ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗ ΜΥΓΑ ... ΜΥΓΙΑΖΕΤΑΙ!!!!!!!

pretts
02-03-2007, 14:50
Mou fainetai toulaxiston apokardiwtiko otan vlepw pws an8rwpoi me eilikrines endiaferon gia ta zwa xreiazontai pei8w gia na katalavoun pws tetoia stash epideinwnei to provlhma..
H elafina grafei gia ektrofh ka8aroaimwn pou diasfalizei th diaiwnish tou eidous me ta kallytera xarakthristika ths fylhs.Dhladh 8ewrei pws exei th gnwsh kai thn empeiria na to krinei auto h pws ta dika ths zwa einai ontws arista deigmata tou eidous.?
Zei sth 8rakh malista pou ta adespota kataklyzoun kyriolektika tous dromous kai pou oi filozwoi pleon ta 3eroun ena ena kai ka8e fora pou ginontai oi aparaithtes energeies steirwshs kai emvoliasmwn kai shmanshs twn zwwn kai niw8eis ligo pws exeis ta pragmata ypo elegxo ,tsaf, ws dia mageias emfanizontai alla tosa skylia stous dromous..
Grafw apo eparxia kai h idia kai kapoia pragmata mou fainontai adianohta.. Exoume adespota stous dromous pou einai EKPLHKTIKOI xarakthres kai pragmatika PANEMORFA skylia alla parola auta vlepeis kosmo pou exei ena ka8aroaimo kai se dyo xronia alla 10 atoma exoun apogonous autou tou skyliou ,to opoio to zeugarwse gia antistoixous logous pou anaferontai apo yposthriktes se auth th syzhthsh kai posa zwa menoun sto dromo na pe8ainoun..
Eidika sthn eparxia oi an8rwpoi den skeftontai kan se syntriptikh pleiopshfia na yio8ethsoun ena hmiaimo. Exw prospa8hsei poly. Kai twra 3afnika arxisan na fernoun kai ta pet shop ka8aroaima..
Ara elafina na me sygxwreis kiolas alla 8ewrw megalyterh akoma thn ey8ynh kapoiou pou zei sthn eparxia kai den prospa8ei oso perissotero gia ta hmiaima..

elafina
02-03-2007, 14:50
1ον είμαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ που ακούω την ΓΝΩΜΗ των ΑΛΛΩΝ!!!! :)
2ον δεν μου την χώνει ΚΑΝΕΙΣ! :?
3ον μπορώ και εγώ να την χώσω σε κάποιων !!! :evil:
4ον Δήθεν μιλάμε και πολεμάμε για των ίδιο ΣΚΟΠΟ την καταπολέμηση των αδέσποτων !!!! :roll:
5ον Αφελής δεν υπήρξα ποτέ στην ζωή μου , όλα τα ψάχνω και όλα τα ζυγίζω με το καλό για κάποιων ανεπεράσπιστω και προπαντός ζώο σκύλο!!!!

Στο παρελθών είχα ένα ημίαιμο που έμοιαζε με fox terrier το μάζεψα από μια σακούλα δίπλα στον κάδο ήταν λίγο ημερών τώρα είναι 9 ετών στην γιαγιά μου στο χωριό το οποίο το φροντίζω και εγώ και η γιαγιά μου !!! των έδωσα στην γιαγιά μου λόγο το ότι στο παρελθών είχαμε βρει μια αδέσποτη σκυλίτσα και την είχα πάει στην γιαγιά μου έγινε μόνο 4 ετών γιατί την δηλητηρίασαν !!! και λόγο το ότι είχαν στεναχωρεθεί πολύ του τον πήγα για παρέα λόγο το ότι μια ζωή θυμάμαι ότι η γιαγιά μου είχαν πάντα γάτες και σκυλιά στην αυλή!!!!
Πριν πάρω το Ντομπερμαν είχα πάρει ένα αρκετά μεγάλο κουταβάκι το οποίο μου το δηλητηρίασαν στο εξοχικό των γονιών μου!!!!

Marin
02-03-2007, 14:55
Mou fainetai toulaxiston apokardiwtiko otan vlepw pws an8rwpoi me eilikrines endiaferon gia ta zwa xreiazontai pei8w gia na katalavoun pws tetoia stash epideinwnei to provlhma..
H elafina grafei gia ektrofh ka8aroaimwn pou diasfalizei th diaiwnish tou eidous me ta kallytera xarakthristika ths fylhs.Dhladh 8ewrei pws exei th gnwsh kai thn empeiria na to krinei auto h pws ta dika ths zwa einai ontws arista deigmata tou eidous.?
Zei sth 8rakh malista pou ta adespota kataklyzoun kyriolektika tous dromous kai pou oi filozwoi pleon ta 3eroun ena ena kai ka8e fora pou ginontai oi aparaithtes energeies steirwshs kai emvoliasmwn kai shmanshs twn zwwn kai niw8eis ligo pws exeis ta pragmata ypo elegxo ,tsaf, ws dia mageias emfanizontai alla tosa skylia stous dromous..
Grafw apo eparxia kai h idia kai kapoia pragmata mou fainontai adianohta.. Exoume adespota stous dromous pou einai EKPLHKTIKOI xarakthres kai pragmatika PANEMORFA skylia alla parola auta vlepeis kosmo pou exei ena ka8aroaimo kai se dyo xronia alla 10 atoma exoun apogonous autou tou skyliou ,to opoio to zeugarwse gia antistoixous logous pou anaferontai apo yposthriktes se auth th syzhthsh kai posa zwa menoun sto dromo na pe8ainoun..
Eidika sthn eparxia oi an8rwpoi den skeftontai kan se syntriptikh pleiopshfia na yio8ethsoun ena hmiaimo. Exw prospa8hsei poly. Kai twra 3afnika arxisan na fernoun kai ta pet shop ka8aroaima..
Ara elafina na me sygxwreis kiolas alla 8ewrw megalyterh akoma thn ey8ynh kapoiou pou zei sthn eparxia kai den prospa8ei oso perissotero gia ta hmiaima..

Χαίρομαι πάρα πολύ που έγραψες όσα έγραψες και επιβεβαιώνονται live όσα λέμε, για να μη μας θεωρούν απαισιόδοξους και αρνητικούς.

Μαρίνα

veroniki
02-03-2007, 14:56
Συνφωνώ με όσα γράφει η Μαρίνα αν και βρίσκω τον τρόπο της κάπως απόλυτο. Αλλά καμια φορά μπορεί να έχει κάποιος τις καλύτερες προθέσεις άλλά η άγνοια να δημιουργεί προβλήματα.
Επιτρέψτε μου να σας πω τη δική μου εμπειρία, έστω κι αν τη θεωρήσετε ανόητη, χαζή κλπ. Πάντως μαθαίνω μέσα από τα παθήματά μου.
Όταν αποφασίσαμε να αποκτήσουμε σκυλάκι δεν είχαμε ιδέα από ζώα,ιστοσελίδες για ζώα,αγγελίες σε εφημερίδες κλπ.Όύτε η ράτσα με απασχολούσε, το μόνο που ήθελα ήταν ένα μικρόσωμο σκυλάκι (μπορεί και λάθος μου) κι αυτό γιατί ο άντρας μου έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και νόμιζα ότι ένα μεγαλόσωμο σκυλί ίσως του δημιουργούσε ανασφάλεια ότι αν κάτι συνέβαινε δε θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την κατάσταση μέσα στο σπίτι.
Συμφωνώ αν πείτε δεν ήξερες δε ρώταγες. Μην ξέροντας φοβήθηκα τις αγγελίες στις εφημερίδες και αγόρασα από ένα πανάθλιο από ό,τι μετά έμαθα μαγαζί που αν και σε κεντρικότα το σημείο της Αθήνας κανένας ποτέ δεν έλεγξε (υγειονομικό κλπ). όχι μόνο με κορόιδεψε με όποιο τρόπο μπορούσε, ακόμα και στα χρήματα που πλήρωσα αλλά και το σκυλάκι αρρώστησε μετά από δύο μέρες. Δε διαλέξαμε ράτσα, ούτε μας ενδιέφερε η ράτσα, ούτε χαρτιά μας έδωσε, τίποτα. Όταν παραπονέθηκα, μου είπε φέρε το σκυλί πίσω να σου δώσω άλλο. Αν ήταν δυνατόν ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο. Περάσαμε βράδια ολόκληρα άγρυπνοι να σιγουρευτούμε ότι αναπνέει και ότι θα γίνει καλά με θεραπείες κλπ.
Κάτι μάθαμε,ενημερωθήκαμε, βρήκαμε και διαβάσαμε, μάθαμε για τα αδέσποτα και τώρα πια ξέρουμε.Όσο κατακριτέες και αν είμαστε δεν είχαμε κακή πρόθεση.
Δεύτερο μοιραίο λάθος,πιστεύω ότι δε θα κάνουμε τρίτο. Μου ζήτησε κάποιος να ζευγαρώσει η θηλυκιά του με το δικό μας γιατί ήθελε κουτάβια για τη μητέρα του και τον αδελφό του και τα γνωστά. Και τον πιστέψαμε. Το δικό μας πρόβλημα ήταν άλλο. Δε θέλαμενα βρεθεί ο δικός μας μακριά μας. Μας έδωσε εκείνος τη θηλυκιά και την πήραμε σπίτι για 3 μέρες όπως συμφωνήσαμε. Αυτός εμφανίστηκε μετά από 10 μέρες, ούτε το κινητό σήκωνε τίποτα. Η αγωνία μας ήταν ότι είχαμε ένα ξένο σκυλί στο σπίτι μην πάθει κάτι. Τελικά και αρνήθηκε να μας δώσει ένα (από τα 3 που γεννήθηκαν) και τελικά τα πούλησε .
Παρόλα τα λάθη μας και την αφέλεια μας κάτι μάθαμε.Σε καμία περίπτωση δε θέλω άλλο ζευγάρωμα και αν κάποιος φίλος θέλει σκυλάκι, τόσα αδέσποτα βρίσκουμε, ας πάρει ένα από αυτά. Και μαθαίνοντας έχουμε βρει αρκετά και έχουμε δώσει αλλά μέχρι τώρα μόνο σε φίλους που ξέρουμε ποιοι είναι και πώς περνάνε τα σκυλιά ή γατιά.

pretts
02-03-2007, 14:58
Einai apla alh8eia Marina mou kai aporw an kapoios pou zei sthn eparxia exei allh apopsh...

elafina
02-03-2007, 15:00
Να σου πω την αλήθεια είτε είσαι στην Πρωτεύουσα Αθήνα – Συμπρωτεύουσα Θεσσαλονίκη είτε είσαι στην επαρχεία παντού υπάρχει το ίδιο πρόβλημα !!!!
Το Ντομπερμαν μου είναι εξαίρετο δήγμα τις φυλής του η γονείς του ήταν εξαίρετου αίματος από Ρωσία είναι το μεγάλο δείγμα φυλής !! και το Tibet Spaniel θα κατεβούμε στην Γερμανία το καλοκαίρι σε μια έκθεση αναγνωρίσεις για να βγάλει χαρτιά καθαροαιμίας !!!

Marin
02-03-2007, 15:01
Συνφωνώ με όσα γράφει η Μαρίνα αν και βρίσκω τον τρόπο της κάπως απόλυτο. Αλλά καμια φορά μπορεί να έχει κάποιος τις καλύτερες προθέσεις άλλά η άγνοια να δημιουργεί προβλήματα.
Επιτρέψτε μου να σας πω τη δική μου εμπειρία, έστω κι αν τη θεωρήσετε ανόητη, χαζή κλπ. Πάντως μαθαίνω μέσα από τα παθήματά μου.
Όταν αποφασίσαμε να αποκτήσουμε σκυλάκι δεν είχαμε ιδέα από ζώα,ιστοσελίδες για ζώα,αγγελίες σε εφημερίδες κλπ.Όύτε η ράτσα με απασχολούσε, το μόνο που ήθελα ήταν ένα μικρόσωμο σκυλάκι (μπορεί και λάθος μου) κι αυτό γιατί ο άντρας μου έχει ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα υγείας και νόμιζα ότι ένα μεγαλόσωμο σκυλί ίσως του δημιουργούσε ανασφάλεια ότι αν κάτι συνέβαινε δε θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την κατάσταση μέσα στο σπίτι.
Συμφωνώ αν πείτε δεν ήξερες δε ρώταγες. Μην ξέροντας φοβήθηκα τις αγγελίες στις εφημερίδες και αγόρασα από ένα πανάθλιο από ό,τι μετά έμαθα μαγαζί που αν και σε κεντρικότα το σημείο της Αθήνας κανένας ποτέ δεν έλεγξε (υγειονομικό κλπ). όχι μόνο με κορόιδεψε με όποιο τρόπο μπορούσε, ακόμα και στα χρήματα που πλήρωσα αλλά και το σκυλάκι αρρώστησε μετά από δύο μέρες. Δε διαλέξαμε ράτσα, ούτε μας ενδιέφερε η ράτσα, ούτε χαρτιά μας έδωσε, τίποτα. Όταν παραπονέθηκα, μου είπε φέρε το σκυλί πίσω να σου δώσω άλλο. Αν ήταν δυνατόν ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο. Περάσαμε βράδια ολόκληρα άγρυπνοι να σιγουρευτούμε ότι αναπνέει και ότι θα γίνει καλά με θεραπείες κλπ.
Κάτι μάθαμε,ενημερωθήκαμε, βρήκαμε και διαβάσαμε, μάθαμε για τα αδέσποτα και τώρα πια ξέρουμε.Όσο κατακριτέες και αν είμαστε δεν είχαμε κακή πρόθεση.
Δεύτερο μοιραίο λάθος,πιστεύω ότι δε θα κάνουμε τρίτο. Μου ζήτησε κάποιος να ζευγαρώσει η θηλυκιά του με το δικό μας γιατί ήθελε κουτάβια για τη μητέρα του και τον αδελφό του και τα γνωστά. Και τον πιστέψαμε. Το δικό μας πρόβλημα ήταν άλλο. Δε θέλαμενα βρεθεί ο δικός μας μακριά μας. Μας έδωσε εκείνος τη θηλυκιά και την πήραμε σπίτι για 3 μέρες όπως συμφωνήσαμε. Αυτός εμφανίστηκε μετά από 10 μέρες, ούτε το κινητό σήκωνε τίποτα. Η αγωνία μας ήταν ότι είχαμε ένα ξένο σκυλί στο σπίτι μην πάθει κάτι. Τελικά και αρνήθηκε να μας δώσει ένα (από τα 3 που γεννήθηκαν) και τελικά τα πούλησε .
Παρόλα τα λάθη μας και την αφέλεια μας κάτι μάθαμε.Σε καμία περίπτωση δε θέλω άλλο ζευγάρωμα και αν κάποιος φίλος θέλει σκυλάκι, τόσα αδέσποτα βρίσκουμε, ας πάρει ένα από αυτά. Και μαθαίνοντας έχουμε βρει αρκετά και έχουμε δώσει αλλά μέχρι τώρα μόνο σε φίλους που ξέρουμε ποιοι είναι και πώς περνάνε τα σκυλιά ή γατιά.

Όλοι κάναμε λάθη, το θέμα είναι να μην ξανακάνουμε και να προλάβουμε αυτούς που βρίσκονται εδώ από το να κάνουν και αυτοί τα ίδια. Δε το παίζουμε αλάνθαστοι, απόλυτοι ναι, γιατί την έχουμε πατήσει άπειρες φορές και πήραμε κουτάβια από γέννες σπιτιού που "δε κατάφεραν" να τα δώσουν, αλλά και προσπαθούμε όλη μέρα να δώσουμε αυτά που γεννήθηκαν στο δρόμο...

Απόλυτη είμαι στο θέμα εκτροφής ημίαιμων και θα είμαι που να με κρεμάσετε. Και ο λόγος που είμαι πιο ελαστική στις απόψεις για την εκτροφή καθαρόαιμων, είναι γιατί δε θέλω να είμαι εκτός πραγματικότητας. Το ιδανικό θα ήταν να μην γεννιούνται κουτάβια στην Ελλάδα για τουλάχιστον 3 χρόνια, μόνο έτσι θα βγάζαμε άκρη με τα αδέσποτα... ουτοπία.

Μαρίνα

Irene
02-03-2007, 15:03
Signomi vre paidia :

diladi xriazete na meni kapios stin eparxia gia na katalavi
tin OUSIA .... ??? :roll: :roll:

theoriste me ... afelis , alla kai edo stin Athina -
politistiki protevousa tou (?? den thimame pote ?? )
den ginete katanoiti i ousia tou provlimatos ?? :? :?

Ναταλία Αθανασιάδου
02-03-2007, 15:05
Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και κάποια ώρα και δεν γράφω διότι συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρίνα και ακόμα περισσότερο με τον Κώστα. Είμαι, σε αυτή τη χρονική στιγμή, σε αυτή τη χώρα που ζούμε, κατά οποιασδήποτε αναπαραγωγής, ακόμα και μέσω εκτροφέα.

Συγγνώμη elafina, αλλά έχω "πρόβλημα" με τους ανθρώπους που λένε με σιγουριά ότι είναι ζωόφιλοι. Εγώ πάντα έλεγα ότι είμαι ζωόφιλη.Έτσι πίστευα.

Και όχι δεν ήμουν. Αγαπούσα τα ζώα, αλλά δεν προσέφερα όσο έπρεπε. Ίσως αγαπούσα περισσότερα τα ζώα που είχα και όχι όλα τα άλλα (και να είστε σίγουροι ότι έκανα περισσότερα από κάποιους άλλους από αρκετά μικρή, αλλά όχι όσο μπορούσα). Αλλά λειτουργούσα εγωιστικά.

Ζωοφιλία με έμαθε το stray και το εννοώ μέσα από τη ψυχή μου.
Γιατί όταν έμεινε μία σκυλίτσα μας έγκυος (για πρώτη φορά μετά από χρόνια που είχαμε σκυλιά) από δική μου ανευθυνότητα (διότι πίστευα ότι μπορώ να αποτρέψω το ζευγάρωμα χωρίς στείρωση η ηλίθια) κάναμε ότι όλοι. Ψάξαμε να βρούμε οικογένειες μέσω σωματείων και των ιστοσελίδων τους. Η εμπειρία ήταν, για τα σκυλάκια πάνω απ'ολα, πολύ άσχημη. Σιχτιρίζω και κατηγορώ από τότε τον εαυτό μου. Αλλά μέσω το stray που βρήκαμε όσο ψάχναμε αντιλήφθηκα πάρα πολλά πράγματα. Κατανόησα τι σημαίνει ζωοφιλία. Και ίσως τώρα είμαι λίγο περισσότερο ζωόφιλη. Ίσως

pretts
02-03-2007, 15:05
Fysika kai ginetai Eirhnh apla egw tonizw to gegonos pws enw sthn prwteuousa mporei na exeis sxesh me ta adespota ths geitonias sou,sthn eparxia (h toulaxiston edw pou emai egw)3ereis ta adespota olhs ths polhs kai vlepeis synolika kai xwris thn paramikrh autapath mprosta sou to provlhma kai to pws den yparxoun elpides..

gikkat
02-03-2007, 15:08
Το Ντομπερμαν μου είναι εξαίρετο δήγμα τις φυλής του η γονείς του ήταν εξαίρετου αίματος από Ρωσία είναι το μεγάλο δείγμα φυλής !! και το Tibet Spaniel θα κατεβούμε στην Γερμανία το καλοκαίρι σε μια έκθεση αναγνωρίσεις για να βγάλει χαρτιά καθαροαιμίας !!!

ki emena to boxer mou, me xartia katharoaimias kai goneis protathlites!!!
alla se kamia ekthesi den prokeite na tin pao giati o,ti kai na mou pei o opoiosdipote eidikos i mi, gia emena einai mia kouklara! epipleon, tha ti steiroso kiolas!!!

ti mas les vre kopelia... den afineis afti ti douleia gia tous ektrofeis kalytera???

Marin
Καλησπέρα σε όλους,

Παρακολουθώ τη συζήτηση εδώ και κάποια ώρα και δεν γράφω διότι συμφωνώ απόλυτα με τη Μαρίνα και ακόμα περισσότερο με τον Κώστα. Είμαι, σε αυτή τη χρονική στιγμή, σε αυτή τη χώρα που ζούμε, κατά οποιασδήποτε αναπαραγωγής, ακόμα και μέσω εκτροφέα.

Συγγνώμη elafina, αλλά έχω "πρόβλημα" με τους ανθρώπους που λένε με σιγουριά ότι είναι ζωόφιλοι. Εγώ πάντα έλεγα ότι είμαι ζωόφιλη.Έτσι πίστευα.

Και όχι δεν ήμουν. Αγαπούσα τα ζώα, αλλά δεν προσέφερα όσο έπρεπε. Ίσως αγαπούσα περισσότερα τα ζώα που είχα και όχι όλα τα άλλα (και να είστε σίγουροι ότι έκανα περισσότερα από κάποιους άλλους από αρκετά μικρή, αλλά όχι όσο μπορούσα). Αλλά λειτουργούσα εγωιστικά.

Γιατί όταν έμεινε μία σκυλίτσα μας έγκυος (για πρώτη φορά μετά από χρόνια που είχαμε σκυλιά) από δική μου ανευθυνότητα (διότι πίστευα ότι μπορώ να αποτρέψω το ζευγάρωμα χωρίς στείρωση η ηλίθια) κάναμε ότι όλοι. Ψάξαμε να βρούμε οικογένειες μέσω σωματείων και των ιστοσελίδων τους. Η εμπειρία ήταν, για τα σκυλάκια πάνω απ'ολα, πολύ άσχημη. Σιχτιρίζω και κατηγορώ από τότε τον εαυτό μου. Αλλά μέσω το stray που βρήκαμε όσο ψάχναμε αντιλήφθηκα πάρα πολλά πράγματα. Κατανόησα τι σημαίνει ζωοφιλία. Και ίσως τώρα είμαι λίγο περισσότερο ζωόφιλη. Ίσως

Η Ναταλία έχει υιοθετήσει δύο ζώα με προβλήματα υγείας!!!! Το ένα είναι ένα γατί από εμάς που κανείς δεν ήθελε λόγω του προβλήματος του!

Μαρίνα

Irene
katanoito ... :wink:

Marin
02-03-2007, 15:09
Fysika kai ginetai Eirhnh apla egw tonizw to gegonos pws enw sthn prwteuousa mporei na exeis sxesh me ta adespota ths geitonias sou,sthn eparxia (h toulaxiston edw pou emai egw)3ereis ta adespota olhs ths polhs kai vlepeis synolika kai xwris thn paramikrh autapath mprosta sou to provlhma kai to pws den yparxoun elpides..

Που είσαι?

pretts
02-03-2007, 15:10
Xan8h Marina mou,h kopela pou sou exw steilei gia th Baki eimai...

elafina
02-03-2007, 15:10
Καλή μου με ξέρεις και από κοντά και με κρίνεις με τις απόψεις μου??????
Κοίτα στα λόγια είναι όλα πολύ εύκολα !!!!
Πιστεύω πραγματικά ότι κάνω πολλά και αρκετά πράγμα για τα αδέσποτα στον τόπο μου !!!!
Και να σου πω την αλήθεια υπάρχουν κι άλλα ερεθίσματα που πρέπει να αναπτυχθούν για ιδιώτες σκύλων και ανθρώπους που θα ενδιέφερε πραγματικά να υιοθετήσουν ένα σκυλάκι!!!!
Όπως πάρκα σκύλων
Αθλήματα με σκύλους!
Συλλόγους !
Εκδρομές με σκύλους
Γιορτές !

Και από ότι βλέπω και διαβάζω γίνονται λίγα πραγματάκια στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά επαρχεία τιιιιιι?

Για αυτό προσπαθώ και εγώ να κάνω κάτι !
Οργανωμένο και ενημερωτικό για σκυλάκια ημίαιμα και ράτσας γιατί όλα τους έχουν ψυχούλα !!!!

Και δεν κρίνω αυτούς που έχουν ημίαιμα ή ράτσας !

Marin
02-03-2007, 15:14
Xan8h Marina mou,h kopela pou sou exw steilei gia th Baki eimai...

Ωχ.. κατάλαβα.
Δε σε κατάλαβα λόγω nickname.

Ούτε ένας δε μου τη ζήτησε, που είναι και μικρόσωμη. Ενώ μια αγγελια που μπήκε λάθος και έγραφε ότι χαρίζω ροτβαιλερ (αντί να γράφει χαρίζω ημίαιμα ροτβάιλερ), έγινε ανάρπαστη.

Μαρίνα

Marin
02-03-2007, 15:16
Καλή μου με ξέρεις και από κοντά και με κρίνεις με τις απόψεις μου??????
Κοίτα στα λόγια είναι όλα πολύ εύκολα !!!!
Πιστεύω πραγματικά ότι κάνω πολλά και αρκετά πράγμα για τα αδέσποτα στον τόπο μου !!!!
Και να σου πω την αλήθεια υπάρχουν κι άλλα ερεθίσματα που πρέπει να αναπτυχθούν για ιδιώτες σκύλων και ανθρώπους που θα ενδιέφερε πραγματικά να υιοθετήσουν ένα σκυλάκι!!!!
Όπως πάρκα σκύλων
Αθλήματα με σκύλους!
Συλλόγους !
Εκδρομές με σκύλους
Γιορτές !

Και από ότι βλέπω και διαβάζω γίνονται λίγα πραγματάκια στην Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλά επαρχεία τιιιιιι?

Για αυτό προσπαθώ και εγώ να κάνω κάτι !
Οργανωμένο και ενημερωτικό για σκυλάκια ημίαιμα και ράτσας γιατί όλα τους έχουν ψυχούλα !!!!

Και δεν κρίνω αυτούς που έχουν ημίαιμα ή ράτσας !

Ούτε εγώ κρίνω κανέναν, γιατί και γω καθαρόαιμο έχω άσχετα αν με βρήκε στο βουνό και δε την αγόρασα.

Εγώ θα είμαι μαζί σου αν κάνεις κάτι για τα αδέσποτα. Και πιστεύω όλοι εδώ.

Μαρίνα

Ναταλία Αθανασιάδου
02-03-2007, 15:16
pretts,

Έδωσες την καλύτερη εικόνα που μπορούσες για την κατάσταση στην επαρχία. Στη Σύρο είναι τα ίδια και νομίζεις ότι μπορείς να την ελέγχξεις γιατί και τα ζώα γνωρίζεις και τους ανθρώπους.
Όνειρο απατηλό.
Διότι στην επαρχία οι άνθρωποι έχουν τα ζώα μόνο εάν εξυπηρετούν κάποιο σκοπό: κυνήγι, αναπαραγωγή ή τη ματαιοδοξία τους (εξ ου και τα καθαρόαιμα). Και τα αδέσποτα προέρχονται από κάποιους συγκεκριμένους τύπους που αναπαράγουν για να βρουν το "καλύτερο" για τους σκοπούς τους! Ότι δεν τους κάνει το αφήνουν στο δρόμο. Και το λένε και με περηφάνια.
Έλεος πια.
Η Χαρά μου είναι φάτσα και σε καμμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι είναι ημίαιμο τάδε ή δείνα.
Είναι η γνωστή ράτσα .... ελληνικό αδεσποτούλι

pretts
02-03-2007, 15:21
To fantasthka Marina , exei poly idiaiterh fatsoula gia na kanei hit ! Sou stelnw mail sxetika..

Ναταλία Αθανασιάδου
02-03-2007, 15:23
Και τα λέω εγώ όλα αυτά.
Που άφησα την Αθήνα για την επαρχία και δεν το μετανοιώνω.
Απλά περιγράφω την κατάσταση.
elafina, όλες οι προσπάθειες είναι πολύτιμες.
Και ίσως μπορείς και να τις μοιραστείς μαζί μας, μήπως πάρουμε καμία ιδέα για τους τόπους μας
Καλό απόγευμα

elafina
02-03-2007, 15:34
Άμα έχετε MSN στείλτε μου τον και θα επικοινωνήσω το Σαββατοκύριακό μαζί σας για κάποιες ιδέες που έχω και σκοπεύω να τις ηλιοποιήσω το συντομότερο δυνατόν !!!!
Και ευχαρίστως θα τις μοιραζόμουν μαζί σας για να δουν όλα τα καημένα αδέσποτα μια πολύ όμορφη ζεστή και καλή καρδούλα και σπιτάκι για να ζήσουν για μια ζωή εκεί!!!!!!

Stella
02-03-2007, 15:46
Μαρίνα, πάντως για τη γάτα που σου επιστρέφουν λόγω αλλεργίας, θα σου πω τα εξής:
Εγώ έχω μεγαλώσει όλη μου τη ζωή με γάτες. Στο σπίτι μέσα είχα έναν ημίαιμο περσάκο (υιοθετημένο από οικογένεια) από 3 εβδομάδων μέχρι τα 12 του χρόνια που μας πέθανε, και δεν είχα παρουσιάσει τίποτα.
Πριν από 2,5 χρόνια υιοθέτησα από το pets.gr 2 γατάκια και ξαφνικά... ουπς! διάγνωση: αλλεργία στις γάτες... Δεν χρειάζεται να σου περιγράψω ότι τρέχω από αλλεργιολόγο σε ομοιοπαθητικό και τούμπαλιν, αλλά τα γατιά ΜΑΖΙ ΜΟΥ. Με κρίσεις αναπνευστικού στην αρχή, σε σημείο να παίρνω οξυγόνο... Το παλεύω όμως και θα το ξεπεράσω. Η αλλεργία μπορεί να παρουσιαστεί ανά πάσα στιγμή δυστυχώς.

Ίσως να διαφωνήσεις μαζί μου, αλλά από εμπειρία, μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αλλεργία στις γάτες. Και χαίρομαι που η γάτα δεν εγκαταλείφθηκε στο δρόμο αλλά γυρίζει σε σας. :?

Όσο για τα ζευγαρώματα, είμαι εντελώς αντίθετη. Αρκετά αδέσποτα έχουμε, και μας έχουν απόλυτη ανάγκη. (Και στεναχωριέμαι κάθε μέρα που θέλω τη Βακη και δεν μπορώ να την πάρω :( )

Ναταλία Αθανασιάδου
02-03-2007, 15:46
Γιατί δεν ξεκινάς ένα post εδώ για να μπορούν να πληροφορηθούν όλοι (και να συνεισφέρουν);

Strayshelp
02-03-2007, 15:47
me thlipsi diapistwnw oti yparxoun zwofiloi....misoi!
diladi nai men exoun zwo,to agapoun klp alla agnooun tin yparksi tou terastiou provlimatos twn adespotwn kai kakopoihmenwn zwwn!!!

de lew.glykytata ta koutavia,alla otan yparxoun tosa zwa gia yiothesia giati na zevgarwseis to kata t allo koukli mavro lyko sou???

gia na mi sou pw vevaia kai esy ti tha travikseis me ti genna,kai posa eksoda tha xeis na megalwseis 10 koutavia mexri 3-4 minwn pou einai i ilikia na dothoun...
kai pou tha vreis 10 kales oikogeneies?
kai pes oti tis vriskeis,.giati naparoun ti thesi koutaviwn apo iera odo pou zoyn me kindynona ta patisoun oi dalikes?????

enimerwtheite sas parakalw kai afiste tin anaparagwgi skylwn gia tous ektrofeis!!!

kleianna malamatina

Strayshelp
02-03-2007, 15:49
me thlipsi diapistwnw oti yparxoun zwofiloi....misoi!
diladi nai men exoun zwo,to agapoun klp alla agnooun tin yparksi tou terastiou provlimatos twn adespotwn kai kakopoihmenwn zwwn!!!

de lew.glykytata ta koutavia,alla otan yparxoun tosa zwa gia yiothesia giati na zevgarwseis to kata t allo koukli mavro lyko sou???

gia na mi sou pw vevaia kai esy ti tha travikseis me ti genna,kai posa eksoda tha xeis na megalwseis 10 koutavia mexri 3-4 minwn pou einai i ilikia na dothoun...
kai pou tha vreis 10 kales oikogeneies?
kai pes oti tis vriskeis,.giati naparoun ti thesi koutaviwn apo iera odo pou zoyn me kindynona ta patisoun oi dalikes?????

enimerwtheite sas parakalw kai afiste tin anaparagwgi skylwn gia tous ektrofeis!!!

kleianna malamatina

Προτείνω στους συντονίστες νέο topic με θέμα "παντρέματα"
ξεκινώντας από τον δικό μου
Αρσενικός, τετραετής, περιοχη Καλλιθέα-Αθηνα
Ecce canis
http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00195bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00195bb.JPG)

και

http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00200bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00200bb.JPG)

και τελος

http://xs113.xs.to/xs113/07094/DSC00036bb.JPG.xs.jpg (http://xs.to/xs.php?h=xs113&d=07094&f=DSC00036bb.JPG)

Δεν έχω παιδιά ιδέα από "παντρέματα" πρέπει να κρατώ σοκολατάκια ή ανθοδέσμη στη θηλυκιά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Jorge

Marin
02-03-2007, 15:58
Μαρίνα, πάντως για τη γάτα που σου επιστρέφουν λόγω αλλεργίας, θα σου πω τα εξής:
Εγώ έχω μεγαλώσει όλη μου τη ζωή με γάτες. Στο σπίτι μέσα είχα έναν ημίαιμο περσάκο (υιοθετημένο από οικογένεια) από 3 εβδομάδων μέχρι τα 12 του χρόνια που μας πέθανε, και δεν είχα παρουσιάσει τίποτα.
Πριν από 2,5 χρόνια υιοθέτησα από το pets.gr 2 γατάκια και ξαφνικά... ουπς! διάγνωση: αλλεργία στις γάτες... Δεν χρειάζεται να σου περιγράψω ότι τρέχω από αλλεργιολόγο σε ομοιοπαθητικό και τούμπαλιν, αλλά τα γατιά ΜΑΖΙ ΜΟΥ. Με κρίσεις αναπνευστικού στην αρχή, σε σημείο να παίρνω οξυγόνο... Το παλεύω όμως και θα το ξεπεράσω. Η αλλεργία μπορεί να παρουσιαστεί ανά πάσα στιγμή δυστυχώς.

Ίσως να διαφωνήσεις μαζί μου, αλλά από εμπειρία, μπορώ να καταλάβω τι σημαίνει αλλεργία στις γάτες. Και χαίρομαι που η γάτα δεν εγκαταλείφθηκε στο δρόμο αλλά γυρίζει σε σας. :?

Όσο για τα ζευγαρώματα, είμαι εντελώς αντίθετη. Αρκετά αδέσποτα έχουμε, και μας έχουν απόλυτη ανάγκη. (Και στεναχωριέμαι κάθε μέρα που θέλω τη Βακη και δεν μπορώ να την πάρω :( )

Καλά και εγώ χαίρομαι... απλά μου έκανε εντύπωση πως εμφανίστηκε αλλεργία μετά από ένα χρόνο. Περισσότερο για εγκυμοσύνη το κόβω.

Τα γατάκια τα ξέρω?? είναι από εμάς ή από τις αγγελίες στο Pets?

Μαρίνα

Stella
02-03-2007, 16:16
Τα γατάκια (ολόκληρα γομάρια τώρα πια! :-D ) είναι ο Νίνο και η Μελίσσα και τα πήρα νεογέννητα από τις αγγελίες Σεπτέμβριο 2004.

Η αλλεργία είναι εύκολη δικαιολογία βέβαια, αλλά πως μπορεί κάποιος να δώσει το γατί του μετά από 1 χρόνο εαν δεν είναι "ζήτημα ζωής ή θανάτου"; Η ερώτηση είναι ρητορική, ξέρω ότι η αναισθησία βασιλεύει. Και είμαι μαζί σου, απόλυτα αρνητική για τα νέα ζευγαρώματα. Γι'αυτό και προσπαθώ να στειρώνω όσα γατιά μου έρχονται στην πυλωτή -πράγμα όχι πάντα εφικτό...

Marin
02-03-2007, 16:21
:-D :D :) :-)

BlueWolf
02-03-2007, 16:41
Αν κατάλαβα καλά, μιας και δεν μπόρεσα να διαβάσω όλα τα posts, το θέμα, ευτυχώς, ξέφυγε απο τα συνοικέσια σκύλων. Επειδή παθαίνουμε κάτι και με τον τίτλο μόνο, θα μπορούσατε σας παρακαλώ να αλλάξετε τον τίτλο ή να ανοιχτεί νέο topic, με θέμα "γιατί δεν πρέπει να ζευγαρώνουν τα ημίαιμα σκυλιά μας" ?
Και εσύ κοπελία, μην τρίβεσαι στη γκλίτσα του τσοπάνη, που λέει και ο λαός και να λες πάλι καλά που είχες μαι τόσο ευγενική αντιμετώπιση. Είμαστε πολύ πολιτισμένοι τελικα :P

Leon
02-03-2007, 16:56
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουμε ημίαιμα ζώα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει επαρκώς, γιατί αυτή η εναντίωση να μη στειρώνονται καθαρόαιμα;

Marin
02-03-2007, 17:22
Στην Ελλάδα δε χρειαζόμαστε κανένα ζώο. Άρα στην ουσία δεν υπάρχει λόγος για εκτροφή κανενός σκύλου.

Όμως στην πραγματικότητα, η εκτροφή συγκεκριμένων φυλων, εχει νοημα, δηλαδή υπάρχει λόγος ύπαρξης του Γερμανικού Ποιμενικού, του Ντόμπερμαν, των Κόκερ, Λαμπραντορ κτλ, χρειάζεται να υπάρχουν οι φυλές και οι σωστοί εκτροφείς εκτρέφουν τα ζώα για να γίνει καλύτερη και τελειότερη η φυλή τους.

Η εκτροφή τους πρέπει όμως να γίνεται με συγκεκριμένες προδιαγραφές, σε συγκεκριμένους χώρους και όχι συνέχεια, δηλαδή η κάθε σκύλα δεν είναι σωστό να γεννάει κάθε χρόνο 2 φορές όπως κάνουν στα puppy farms, τα κουτάβια πρέπει να γράφονται στον ΚΟΕ, να ελέγχουν που δίνονται, να κρατούν αρχείο να κάνουν έλεγχο, να βάζουν μικροτσιπ κτλ.

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση σου γιαυτό δε ξέρω αν σε κάλυψα.

Μαρίνα

BlueWolf
02-03-2007, 21:40
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ζευγαρώνουμε ημίαιμα ζώα.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει επαρκώς, γιατί αυτή η εναντίωση να μη στειρώνονται καθαρόαιμα;

Δεν υπάρχει καμία εναντίωση στο να στειρώνονται καθαρόαιμα. Μακάρι να τα στείρωναν όλα , που λέει ο λόγος. Απλά είναι αποδεκτό και δεν μπορούμε να εναντιωθούμε σε κάποιον που έχει καθαρόαιμο σκύλο, με pedigre, δηλωμένο στον ΚΟΕ και ο οποίος θέλει να κάνει σωστή εκτροφή της φυλής, να γίνει εκτροφέας δηλαδή, πληρώντας όλες τις προϋποθέσεις.

RINIO
02-03-2007, 22:13
ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΩΡΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΑ ΤΑ POSTS ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.
σΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΟΣΑ ΕΙΠΕ Η ΜΑΡΙΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΤΟ ΝΑ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ...ΚΑΙ...ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΛΑΤΡΕΙΑ ΣΕ ΣΚΥΛΙΑ ΤΥΠΟΥ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ, ΠΑΓΚ ΚΑΙ ΣΑΡ ΠΕΙ , ΠΑΝΤΑ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑΣ ΡΑΤΣΑΣ. ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΡΙΖΙΚΑ. ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ? 8 ΜΙΚΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΡΗΚΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΛΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΜΙΑ ΚΟΥΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΥΟ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΗΡΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΗΣΕ. ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ - ΔΥΟ Η' ΟΣΑ ΜΠΠΟΡΕΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΚΑΙ ΕΝΗΛΙΚΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΕΞΩ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΑ ΤΑ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΛΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΥΟ, Η ΕΥΓΩΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΑΔΕΣΠΟΤΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑΙΣΕΙΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ, ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΜΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟΥ.

Leon
03-03-2007, 00:57
Δηλαδή, αν ζευγαρώσουμε ημίαιμα ζώα, θα "λερώσει" και θα χαλάσει τη φυλή;!;!

Μήπως είναι ανθρώπινες σκέψεις αυτές και μόνο;

Η' μήπως όλες αυτές οι φυλές δεν έχουν δημιουργηθεί από αναμίξεις;

Marin
03-03-2007, 01:04
Δηλαδή, αν ζευγαρώσουμε ημίαιμα ζώα, θα "λερώσει" και θα χαλάσει τη φυλή;!;!

Μήπως είναι ανθρώπινες σκέψεις αυτές και μόνο;

Η' μήπως όλες αυτές οι φυλές δεν έχουν δημιουργηθεί από αναμίξεις;

Leon αυτό είναι άλλο θέμα, δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο για λέρωμα αίματος, έχουμε επικεντρωθεί σε εντελώς διαφορετική οπτική γωνία. Κατα τη γνώμη μου αυτό πάει σε άλλο topic.

Μαρίνα

Morgan_A
03-03-2007, 04:49
.

Πρώτα απ΄ όλα, θα ήθελα να διευκρινίσω..., ότι και εγώ, τον σκυλάκο της κοπελιάς, που άνοιξε το topic,
για τα παντρολογήματα..., τον πέρασα για καθαρόαιμο...

Και όταν λέμε ένα σκυλί καθαρόαιμο..., εννοούμε ασφαλώς και ότι υπάρχουν και όλα τα πιστοποιητικά,
που αποδεικνύουν την γνησιότητά του..., το γενεολογικό του δέντρο... κλπ, κλπ, κλπ. :wink:

Εάν δεν υπάρχουν αυτά..., όσο καταπληκτικό δείγμα... της φυλής του και αν είναι, το πρόβλημα παραμένει το ίδιο...

Τα δικά μου σκυλιά, έχουν ευτυχώς... ή δυστυχώς..., όλα τα αποδεικτικά τους στοιχεία, για την καταγωγή και την γνησιότητά τους
και βέβαια είναι και δηλωμένα στον ΚΟΕ, και ασφαλώς έχουν και τσιπ, κλπ, κλπ.

Αυτό δεν θα πει όμως, ότι έχω σκοπό, αυτή τη στιγμή..., να ζευγαρώσω κανένα.

Είπα και πριν, αλλά το επαναλαμβάνω και πάλι, γιατί μάλλον δεν έγινε σαφώς αντιληπτό, ότι και εγώ,
είμαι υπέρ του ελέγχου των γενήσεων... και βεβαίως κατά, του ζευγαρώματος ημίαιμων ζώων...,
γιατί δεν εξυπηρετεί απολύτως τίποτα, μια τέτοια ενέργεια, αυτή την εποχή, σε μια χώρα σαν τη δική μας,
που σφίζει από ημίαιμα αδέσποτα ζώα... :cry:

Όμως ανεξάρτητα από αυτά..., δεν νομίζω, πως είναι αντικειμενικό..., να χαρακτηρίζουμε εγωιστική..., όποια άποψη, είναι αντίθετη...,
ή κάπως διαφορετική..., από την δική μας..., ακόμα κι΄ αν είμασθε πεπεισμένοι..., εκ των πραγμάτων..., ότι έχουμε δίκιο...
και ότι, δεν έχουμε τοποθετηθεί, σε αυτήν την άποψη, αβασάνιστα... :-)

Γιατί τότε, μάλλον..., η δική μας τοποθέτηση θα ακούγεται εγωιστική..., ακόμα κι΄ αν είναι απολύτως βάσιμη... :wink:

Το δικαίωμα στη διαφορετικότητα... και στην ελευθερία της σκέψης..., πιστεύω ότι, όλοι το θεωρούμε αυτονόητο...
και το σεβόμασθε..., έτσι δεν είναι...???
Δεν νομίζω, να κάνω λάθος, πάνω σε αυτό...??? :|

Άρα, γιατί να μην μπορούμε, να δεχθούμε με τον ίδιο σεβασμό..., την διαφορετικότητα και μιας άποψης...,
η οποία είναι διαφορετική, από τη δική μας..., ή ακόμα και εντελώς αντίθετη...???

Άλλωστε, η ύπαρξη του site αυτού, όπως και όλων των άλλων..., τι άλλο νόημα έχει, πέραν του να ανταλλάσονται απόψεις...,
μεταξύ των μελών...???

Εάν δεν ισχύει αυτό, τότε δεν θα έχουμε συζήτηση..., αλλά θα έχουμε μονόλογο..., στον οποίο θα μπορούν,
μόνο κάποια παιδιά από το stray, να εκθέσουν τις απόψεις τους..., χωρίς να δέχονται επ΄ αυτών..., καμμία αντίρρηση...,
αλλά σε αυτή την περίπτωση... νομίζω, ότι δεν θα επιτρεπόταν, καμμία συμμετοχή..., από τα υπόλοιπα μέλη... :)

Επίσης "Marin", δεν θα είχα και εγώ καμμία αντίρρηση, να μην γινόντουσαν για κάποια χρόνια, καθόλου γένες στην χώρα μας,
προκειμένου να αντιμετωπισθεί ικανοποιητικά..., το πρόβλημα που υπάρχει αυτή τη στιγμή, αλλά δεν νομίζω,
ότι πρακτικά είναι εφικτό, να γίνει κάτι τέτοιο... :cry:

Παρ΄ όλα αυτά... όμως, συνεχίζω... να πιστεύω ότι, η υιοθεσία ενός ζώου..., από έναν υπεύθυνο... φιλόζωο,
δεν γίνεται στην πράξη..., κατά κανόνα τουλάχιστον, με μοναδικό κίνητρο, την λύση του γνωστού αυτού προβλήματος,
που υπάρχει με τα αδέσποτα.
Χρειάζεται και κάτι παραπάνω... Και αυτό εγώ, το ονόμασα "κλικ..." !!!

Βέβαια, κρίνω... ίσως, περισσότερο εξ΄ ιδίων..., και όχι απολύτως αντικειμενικά..., αλλά δεν μπορώ να το παραβλέψω αυτό...,
την στιγμή που συμβαίνει..., καλώς... ή κακώς... :smt009

Όπως είπα και στην αρχή της συζήτησής μας..., όλα τα ζώα τα αγαπώ και σε όλα αναγνωρίζω το δικαίωμα...,
μιας αξιοπρεπούς ζωής...
Σε όλα τα ζώα πιστεύω, επίσης, αξίζει να έχουν την φροντίδα και την αγάπη..., την οποία έχουν ανάγκη...
Δεν διαφωνώ και ούτε ποτέ διαφώνησα..., με αυτήν την άποψη.
Είμαι σύμφωνη απολύτως και όσο περνάει από το χέρι μου...,
προσπαθώ πάντα, να βοηθήσω σε αυτό,
όπως... και όσο... μπορώ.

Δυστυχώς όμως, δεν μπορώ, να αναλάβω, όλα αυτά τα ζώα... και νομίζω ότι αυτό συμβαίνει
και σε πολλούς άλλους υπεύθυνους... φιλόζωους.
Φροντίζω όμως υπεύθυνα..., όσα έχω υιοθετήσει... :!:
Και αυτή την ευθύνη..., την ανέλαβα όσες φορές..., έννιωσα για κάποιο ζώο και κάτι περισσότερο...,
από αυτό που νιώθω, για όλα τα άλλα...

Εάν αυτό..., φαίνεται σε κάποιους εγωιστικό..., επειδή εμπεριέχει... και κάποια ιδιαιτερότητα..., θα ήθελα εδώ να προσθέσω,
ότι σαν άνθρωπος..., έχω σίγουρα και αδυναμίες..., δεν είπα ποτέ, ότι είμαι τέλεια...
Μέσα όμως και από αυτές..., τα ζώα μου ζουν δίπλα μου..., όπως και το παιδί μου... και αυτό είναι τελικά,
που έχει τη μεγαλύτερη σημασία... :wink:

Μακάρι δηλαδή, όλοι όσοι αποφάσιζαν να υιοθετήσουν ένα ζωάκι, να το αντιμετώπιζαν, με τον ίδιο υπεύθυνο τον τρόπο...,
ας ήταν και λίγο εγωιστικός..., αρκεί που θα λειτουργούσε υπέρ του "ευ ζην...", όλων των ζώων,
που άλλωστε είναι το ζητούμενο, από όλους μας... εδώ. :-)

.

elafina
03-03-2007, 19:41
Καλησπέρα σας ,
Θα ήθελα να είμαι ειλικρινές ότι συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λέει lilith και ειλικρινά συγνώμη αλλά δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσετε απλά είπα και εγώ την γνώμη μου πιστεύοντας ότι ο λύκος ήταν καθαρόαιμος με όλα τα πιστοποιητικά !!!!και ναι και εγώ είμαι υπέρ άμα γινόταν για κάποιο χρονικό διάστημα μείωση κάποιες γέννες από καθαρόαιμων σκύλων!!! Και θα ήθελα να κοινιγούσαν κάποιους δήθεν εκτροφείς , γιατί δήθεν????? γιατί υπάρχουν κάποιοι που το βλέπουν καθαρά σαν μια κερδοφόρα επιχείρηση!!!!
Από κάποιον/αν τέτοια έσωσα την μικρή μου!!!!!
:) :)

ammophila
05-03-2007, 20:43
Λοιπον lilith να με συγχωρειτε που ημουν αρκετά τεμπελης ωστε ναμην αφιερωσω 1-2 ωρες για να καταλαβω το πνευμα του forum και κατευθειαν ανοιξα topic. Aν σας ειμαι ενοχλητικος κλειδώστε το , no problem.
Απλα ενα δυο πραγματα
1ον ειμαι αντρας, ammophila ειναι το σκουληκακι που χρησιμοποιουν οι ψαραδες για δόλωμα, ξερετε αυτο που ζει μεσ΄την αμμο
2ον 42 χρόνια απο βρεφος συγχρωτίζομαι με ζωα οχι μονο σκυλους και γατες αλλα και αλογα μουλαρια γαιδουρια αγελαδες προβατα ,ολα τα οικοσιτα.
3ον χρωστω στην "σκυλωσυνή" (κατα το ανθρωποτητα) την ζωη μου
4ον και σε μενα και στα δυο παιδια μου οι σκύλοι μας εχουν διδάξει μας εχουν μαλλων βοηθησει να εμπεδωσουμε νοηματα οπως υποχρεωση δεσμευση, καθηκον, και ΑΔΟΛΗ ΑΦΟΣΙΩΣΗ
5ον απο ολα τα σκυλια που εχουν περασει οι ζωες τους απο τα χερια μου τεσσερα τα εχουν δηλητηριασει και απο αυτα ενα καταφερα να σωσω (τον προτελευταιο), αυτον τον τελευταιο τον βρηκα κουταβο με τα αδελφι του στο διαζωμα της εθνικης κορινθου, αυτος με σπασμενο ποδαρι και το αδελφι του με συντριμενη λεκανη, στην ουσια τον εσωσε η πυροσβεστικη (μπραβο στα παιδια)που την καλεσα μετα την βουβη απογνωση που ενοιωσα , για να διακοψει την κυκλοφορια.Το αδελφακι του ξεψυχησε
Αυτός τα καταφερε. Δεν δινω μια αν ειναι βελγος η αλλος κοπροσκυλας.
Απλα θεωρω οτι εγκειται στην φυσικη ταξη των πραγματων οτι ζει να ζευγαρωνει και να τεκνοποιει (εμας των γυμνων, ατυχων, ορθιων πιθηκων με περιορισμενες δυνατοτητες καταστροφης, συμπεριλαμβανομενων)
Φυσικα δεν πρεπει να ζευγαρωνει "σαν τα κουνελια" πιστευω οτι μια φορα αρκει, τωρα τα μικρα ειναι στο χερι σου και ναι ειναι ρισκο ΑΛΛΑ Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ, δεν εχετε εσις παιδια ακουσει τιποτα για φυσικη επιλογη.
Θεσεις στειρωση πριν απο γεννα ζευγαρωμα σε καθαροαιμα επιλεκτικα μου μυριζουν SutzStaffel.
Οσο για προτιμησεις του τυπου κοπριτες η καθαροαιμα, βρε κοριτσια περι ορεξεως ουδεις λογος, νομιζω οτι ειναι παρανοικο να ψεξεις καποιον γιατι προτιμα καθαροαιμο απο ημιαιμο (κοπρας :P ) ειναι το ιδιο σαν να θες να εμποδίσεις το παιδι σου απο το πχ να παντρευτει καποιον που δεν επιθυμεις
Τελος , Το να λες οτι το προβλημα με τα αδεσποτα ειναι το ζευγαρωμα των "Δεσποτικών" αποτελει σοβαρο ολισθημα λογικης που ονομαζετε (νομιζω) προθυστερο και κατα το οποιο μπερδευεις αιτια και αποτελεσματα
ΤΟ προβλημα ειναι η στειρωση των αδεσποτων και πιο πριν των ανθρωπων που τα αμολησαν σαν αναλωσιμο :P
Προκαταβολικα ζητω συγγνωμη για τον τονο μου

με εκτιμηση
Jorge

Morgan_A
06-03-2007, 06:17
Φίλε ammophila, σου ζητώ χίλια συγνώμη..., που σε προσφωνούσα σαν φίλη..., αλλά το "user name", το οποίο έχεις διαλέξει, μου ήταν εντελώς άγνωστο... και με παρέπεμπε σε θηλυκό γένος... και νομίζω, μάλιστα, ότι αυτό δεν ήταν μόνο από μένα παρεξηγημένο...
Αν δεν κάνω λάθος, και άλλοι φίλοι εδώ, το είχαν παρερμηνεύσει..., με τον ίδιο τρόπο.
Γι΄ αυτό, η αλήθεια είναι, ότι γέλασα πολύ... :-)

Πέρα όμως, από αυτό... και εξετάζοντας όσα μου γράφεις παρακάτω, πιστεύω, ότι με παρεξήγησες...

Εγώ προσωπικά, δεν αναφέρθηκα ποτέ σε στειρώσεις..., γιατί, ήτε καλώς..., ήτε κακώς... [και το λέω αυτό, γιατί εδώ θα κολλήσουμε πάλι...],
είμαι απολύτως κατά των στειρώσεων...!!!!! :wink:

Εγώ αναφέρθηκα, σε έλεγχο των γεννήσεων..., γιατί βέβαια, όπως και εσύ θα αντιλαμβάνεσαι, υπάρχει πράγματι στην χώρα μας, τεράστιο πρόβλημα αδέσποτων ζώων και αυτό, με κάποιο τρόπο..., πρέπει να αντιμετωπισθεί και μάλιστα, όσο γίνεται νωρίτερα. :cry:

Έπεσες δε, και στην περίπτωση..., γιατί έτυχε να αναφερθείς σε μένα, στο άτομο δηλαδή, το οποίο έχει κάνει ομηρικούς καυγάδες...,
που έχουν αφήσει εποχή..., ακόμα και στο συγκεκριμένο site, προ forum... :-D

Οι λόγοι δε, για τους οποίους είμαι κατά, είναι και αυτοί..., που εσύ ανέφερες παραπάνω, αλλά και άλλοι... επιπλέον.

Για παράδειγμα, θα αναφέρω έναν, τον οποίο θεωρώ, πολύ σοβαρό και είναι ο εξής :

Πιστεύω, πως η ισσοροποία των ορμονών, είναι σε όλα τα θηλαστικά, μια πολύ σημαντική λειτουργία, η οποία επιρρεάζει την υγεία του οργανισμού ποικιλοτρόπως..., βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα...
Με την στείρωση, επεμβαίνουμε σε αυτήν την ισσοροποία... και κανείς, δεν μπορεί να μας αποκλείσει, ότι αυτό, δεν θα έχει καμμία απολύτως επίπτωση..., στην υγεία του ζώου, γενικώτερα... στην πορεία της ζωής του. :cry:

Ξέρω καλά, ότι πολλοί θα διαφωνίσουν κάθετα, με αυτήν την άποψη..., η οποία, μπορεί να είναι και εσφαλμένη..., αλλά εγώ δεν θα επενέβαινα ποτέ, σ΄ αυτήν την λεπτή ισσοροποία..., εάν δεν τίθετο θέμα ζωής και θανάτου..., όπως δηλαδή όταν έχουμε να κάνουμε με τον εαυτό μας... :|

Από εκεί και πέρα βέβαια, ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει... και να πράττει κατά την κρίση του... και η γνώμη του καθ΄ ενός είναι σεβαστή... :)

Όσο τώρα, για την διάκριση... μεταξύ καθαρόαιμων και ημίαιμων, δεν την ανέφερα, γιατί είναι κάτι που πρεσβεύω εγώ, αλλά δυστυχώς, καλώς ή κακώς..., υπάρχει στην κοινωνία που ζούμε και γι΄ αυτό, είναι πολύ ευκολώτερο, να δώσεις ένα καθαρόαιμο κουτάβι, παρά ένα ημίαιμο... :cry:

Ασφαλώς και για μένα, όλα τα ζώα, έχουν τα ίδια δικαιώματα στη ζωή και στην αναπαραγωγή..., αλλά δυστυχώς και πάλι, εγώ δεν είμαι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα της κοινωνίας μας... :roll:

Εγώ είμαι, μια αγιάτρευτα ρομαντική χαζοβιόλα..., που πιστεύει ακόμα και στον έρωτα... και την αγάπη..., που γενιέται μεταξύ των ζώων και την συναισθηματική τους ανάγκη..., πάνω σ΄ αυτό, που καμμιά φορά, έχει τόση δύναμη, που είναι δυνατόν, να καταπνίξει..., ακόμα και το ένστικτο!!!
Αλλά αυτά..., είναι εφικτά..., μόνο σε κόσμους ιδανικά πλασμένους..., τους οποίους, μόνο να ονειρευτούμε...,
μπορούμε προς το παρόν τουλάχιστον. :cry:

Ανεξάρτητα όμως, από όλα αυτά, βλέπω καθαρά... και την ανάγκη του ελέγχου των γεννήσεων..., γιατί διαφορετικά, δεν υπάρχει άλλος τρόπος, για να αντιμετωπισθεί η υπάρχουσα κατάσταση... με τα αδέσποτα, που όπως όλοι ξέρουμε, είναι πολύ σοβαρή...!!!! :cry:

.

Marin
06-03-2007, 10:50
Lilith δεν διάβασα καν το μηνυμα σου. Σταμάτησα στο "ειμαι κατά των στειρώσεων".

Σκουλικάκι και Lilith, αν θέλετε να είστε κατά των στειρώσεων, μπορείτε να πάτε σε άλλη παραλία, εδώ όπως είπα και στην αρχή, μόνο πάνω από το πτώμα μου θα μιλήσετε για προώθηση ζευγαρωματων. Αν θέλετε αρχίστε το voodoo.

Τώρα το αν έχουμε δίκιο, άδικο, σωστό ή λάθος για τις στειρώσεις των κατοικιδιων, το ξέρουμε καλύτερα, δε περιμένω να σας πείσω πλέον, απλά θα απαιτήσω να μην προσπαθήσετε να μας χαλάσετε τις προσπάθειες ετών τόσων ατόμων, προωθώντας τις γέννες και ζευγαρώματα και παντρέματα και φύση και τέτοιες ιστορίες, γιατί το forum έχει ανοιχτεί με μοναδικό σκοπό την προώθηση της υπεύθυνης ζωοφιλίας και δε θα το αλλάξουμε τώρα για δύο άτομα.

Ευχαριστώ
Μαρίνα

elafina
06-03-2007, 11:49
Συγνώμη Μαρίνα ,

Σέβομαι την κάθε άποψη και γνώμη του καθενός μέσα στο forum αλλά όχι και να ειρωνευόμαστε !!!!
Δεν τιμά ούτε εσένα ούτε εμάς που διαβάζουμε και επισκεπτόμαστε το forum ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει και να λέει τα πιστεύω του !!!
Αλλά ΚΑΝΕΙΣ μας δεν έχει το δικαίωμα που σέβεται τους συνανθρώπους να ειρωνευτεί!!!!

έχουμε ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ και ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ τι όμορφες ΛΕΞΗΣ , αλλά είναι εύκολα να τις λέμε , αλλά δύσκολα να τις τηρούμαι !!!!

Για αυτό σας παρακαλώ να μην μαλώνουμε και ειρωνευόμαστε τους συνομιλητές μας…..

Όλοι μας εδώ θέλω να πιστεύω ότι έχουμε κάποια κοινά ενδιαφέροντα και αγάπες έτσι δεν είναι ?
Τα ζωάκια μας και τα ζωάκια όλου του κόσμου αδέσποτα και μη ημίαιμα και ράτσας όλα έχουν μια ψυχούλα καλοσυνάτη και γλυκιά η οποία δείχνει με των δικό τις τρόπο να μας δείχνει πώς να τα αγαπάμε…..

Σας παρακαλώ ειρήνη - αγάπη

gikkat
06-03-2007, 11:51
Πιστεύω, πως η ισσοροποία των ορμονών, είναι σε όλα τα θηλαστικά, μια πολύ σημαντική λειτουργία, η οποία επιρρεάζει την υγεία του οργανισμού ποικιλοτρόπως..., βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα...
Με την στείρωση, επεμβαίνουμε σε αυτήν την ισσοροποία... και κανείς, δεν μπορεί να μας αποκλείσει, ότι αυτό, δεν θα έχει καμμία απολύτως επίπτωση..., στην υγεία του ζώου, γενικώτερα... στην πορεία της ζωής του.

syn-forumitisa lilith,
se vrisko foul oson afora sto proigoumeno post sou... apopsi mou einai oti faskeis kai antifaskeis...

apo ti stigmi pou ta skylia menoun pleon sta spitia kai einai amesa eksartomena apo emas, exoume anapofefkta epemvei sti fysi tous...
me ti logiki pou anaptiseis sto post sou, mi thelontas na epemveis sti fysi ton skylion, PREPEI na afinoume ta thilika na zevgaronoun se KATHE oistro tous, pragma pou simainei KATHE 6 mines...
apo ti stigmi pou den to kaneis exeis idi exeis idi epemvei sti fysi tous, giati eno exoun ormes den ta afineis na tis ekdilosoun opos ta prostazei to enstikto tous

kata sinepeia einai anapofefkti i parousiasi provlimaton ygeias afou i katapiesi apo merous tous ormonon mono kako kai talaiporia borei na epiferei...

Marin
06-03-2007, 11:53
Δεν ειρωνεύτηκα κανέναν.

Προσωπικά κοινά ενδιαφέροντα με ανθρώπους που είναι υπέρ τέτοιων απόψεων δε μπορώ να έχω.

Και όταν προσπάθειες ετών της ομάδας αλλά και ανθρώπων που προσπαθούν μόνοι τους επι χρόνια, βλέπω ότι μπορεί να τις διαλύσουν απόψεις σαν αυτές, θα μιλάω και ας μη σας αρέσει.

Πάντως ειρωνεία δεν είδα, παρόλο που ξαναδιάβασα το μήνυμα μου.

Όπως έχεις εσύ το δικαίωμα να μιλάς, το έχω και εγώ.

Μαρίνα

Marin
06-03-2007, 11:54
Με την στείρωση, επεμβαίνουμε σε αυτήν την ισσοροποία... και κανείς, δεν μπορεί να μας αποκλείσει, ότι αυτό, δεν θα έχει καμμία απολύτως επίπτωση..., στην υγεία του ζώου, γενικώτερα... στην πορεία της ζωής του.

syn-forumitisa lilith,
se vrisko foul oson afora sto proigoumeno post sou... apopsi mou einai oti faskeis kai antifaskeis...

apo ti stigmi pou ta skylia menoun pleon sta spitia kai einai amesa eksartomena apo emas, exoume anapofefkta epemvei sti fysi tous...
me ti logiki pou anaptiseis sto post sou, mi thelontas na epemveis sti fysi ton skylion, PREPEI na afinoume ta thilika na zevgaronoun se KATHE oistro tous, pragma pou simainei KATHE 6 mines...
apo ti stigmi pou den to kaneis exeis idi exeis idi epemvei sti fysi tous, giati eno exoun ormes den ta afineis na tis ekdilosoun opos ta prostazei to enstikto tous

kata sinepeia einai anapofefkti i parousiasi provlimaton ygeias afou i katapiesi apo merous tous ormonon mono kako kai talaiporia borei na epiferei...

Αι γεια σου!!! Τουλάχιστον συννενοούμαστε και συμφωνούμε 5 άτομα εδω μέσα.

Μαρίνα

gikkat
06-03-2007, 11:55
elafina,

i alitheia na legetai... den nomizo pos ypirxe ixnos eironias stin apantisi tis Marinas... ego tha to elega mi taftisi apopseon... :-) [/quote]

Irene
06-03-2007, 12:08
signomi , pou epemveno , alla

agapiti lilith :
esi pou den thelis ne epemvenis stin fisi ton skilion , me pio dikeioma
"ekopses" ta aftia .... prokimenou na ine aisthitika pio ....oreos ???
afto kai an ine epemvasi stin fisi !!!!!!!!!!

poli isos na min gnorizete , alla ipirxe endoni andiparathesi sto parelthon , me tin lilith me afto to
sigekrimenio thema , opos ipie kai i idia : pro-forum epoxis ...

mipos faskis-kai andifaski fili mou ???????

signomi gioa ton tono mou , alla ......

Irene
06-03-2007, 12:11
oso gia tin apandisi tis Marinas ,

tha simfoniso me tin gikkat ...
den diekrina ixnos ironias , andithetos tha elega , pos tonizi
ton skopo toun prospathion tou stray me xekathares kouvendes ...

apla diafora andilipseon ton sigekrimenon atomon me osous
ipostirizoume tin stirosi. :wink:

Marin
06-03-2007, 12:25

agapiti lilith :

...

Ναταλία Αθανασιάδου
06-03-2007, 12:48
Μαρίνα :smt058

Στους 5 με υπολόγισες;;;;
Και έχω και άλλους 5 στο νησί......
Πλάκα στην πλάκα, πλέον δεν είμαστε μόνο 5 υπέρ των στειρώσεων, αλλά πολύ περισσότεροι
Ευτυχώς :smt023

Marin
06-03-2007, 12:52
Μαρίνα :smt058

Στους 5 με υπολόγισες;;;;
Και έχω και άλλους 5 στο νησί......
Πλάκα στην πλάκα, πλέον δεν είμαστε μόνο 5 υπέρ των στειρώσεων, αλλά πολύ περισσότεροι
Ευτυχώς :smt023

χαχα εσύ ειδικά βάζεις και γεννούν ασύστολα!! άσε που τα βασανίζεις, σε ξέρω καλά.

Ναταλία Αθανασιάδου
06-03-2007, 12:59
Το ήξερα ότι θα με καταλάβεις από μέρα σε μέρα...........

Άσε που ήδη με έχει καταλάβει το "φιλόζωο" σωματείου του αγαπημένου μας νησιού.
:shock:

Δεν ξέρω πλέον που να κρυφτώ

gikkat
06-03-2007, 13:02
exo ki ego 5-6...
na idrisoume komma...:-D
ekloges plisiazoun, pote den ksereis...

Marin
06-03-2007, 13:08
Το ήξερα ότι θα με καταλάβεις από μέρα σε μέρα...........

Άσε που ήδη με έχει καταλάβει το "φιλόζωο" σωματείου του αγαπημένου μας νησιού.
:shock:

Δεν ξέρω πλέον που να κρυφτώ

χαχαχαχαχα

pretts
06-03-2007, 14:49
Φίλε ammophila

Με την στείρωση, επεμβαίνουμε σε αυτήν την ισσοροποία... και κανείς, δεν μπορεί να μας αποκλείσει, ότι αυτό, δεν θα έχει καμμία απολύτως επίπτωση..., στην υγεία του ζώου, γενικώτερα... στην πορεία της ζωής του. :cry:

Ξέρω καλά, ότι πολλοί θα διαφωνίσουν κάθετα, με αυτήν την άποψη..., η οποία, μπορεί να είναι και εσφαλμένη..., αλλά εγώ δεν θα επενέβαινα ποτέ, σ΄ αυτήν την λεπτή ισσοροποία..., εάν δεν τίθετο θέμα ζωής και θανάτου..., όπως δηλαδή όταν έχουμε να κάνουμε με τον εαυτό μας... :|

.

Χαίρομαι που εθιξες αυτό το ζήτημα.Και εγώ από πολλές απόψεις πιστεύω πως φερόμαστε στα ζώα μας όπως στους εαυτούς μας. Και όπως είμαι πανευτυχής που βρήκαμε τρόπο να επεμβαίνουμε στην ανθρώπινη "φύση" με αντισυλληπτικά , προφυλακτικά κλπ προκειμένου να μη βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να υποβάλλουμε το σώμα μας σε απανωτές εγκυμοσύνες, έτσι χαίρομαι και για τη στείρωση η οποία κυριολεκτικά γλυτώνει άπειρα ζώα από την ταλαιπωρία στις περισσότερες των περιπτώσεων στην Ελλάδα του να ζευγαρώσει και να φέρει στον κόσμο και άλλα κουτάβια τα οποία θα του τα πάρουν μόλις απογαλακτιστούν σε άγνωστο προορισμό..Αλήθεια αυτό δεν είναι επέμβαση στη φύση? Ή μήπως θα ήταν κάτι τέτοιο αποδεκτό και σε ανθρώπους??
Αυτά τα ολίγα στην περίπτωση που δίνουμε ανθρωπόμορφα χαρακτηριστικά στα σκυλιά. Για άλλους έχω κ αντίστοιχες απαντήσεις.
Και πραγματικά να με συγχωρήσεις για τον απότομο τόνο μου.
Ευχαριστώ.

Marin
06-03-2007, 14:56
:supz: :prayer:

gikkat
06-03-2007, 14:57
Χαίρομαι που εθιξες αυτό το ζήτημα.Και εγώ από πολλές απόψεις πιστεύω πως φερόμαστε στα ζώα μας όπως στους εαυτούς μας. Και όπως είμαι πανευτυχής που βρήκαμε τρόπο να επεμβαίνουμε στην ανθρώπινη "φύση" με αντισυλληπτικά , προφυλακτικά κλπ προκειμένου να μη βρισκόμαστε στη δυσάρεστη θέση να υποβάλλουμε το σώμα μας σε απανωτές εγκυμοσύνες, έτσι χαίρομαι και για τη στείρωση η οποία κυριολεκτικά γλυτώνει άπειρα ζώα από την ταλαιπωρία στις περισσότερες των περιπτώσεων στην Ελλάδα του να ζευγαρώσει και να φέρει στον κόσμο και άλλα κουτάβια τα οποία θα του τα πάρουν μόλις απογαλακτιστούν σε άγνωστο προορισμό..Αλήθεια αυτό δεν είναι επέμβαση στη φύση? Ή μήπως θα ήταν κάτι τέτοιο αποδεκτό και σε ανθρώπους??

:smt038 :smt038 :smt038

mariampert
06-03-2007, 15:00
Μέσα στους 5 να βάλετε κι εμένα, γιατί κι εγώ είμαι ΥΠΕΡ!!! των στειρώσεων. (Εγώ δηλαδή τι; Στο πηγάδι κατούρησα;)
Τα δικά μου τα ζώα τα στείρωσα όλα μόλις έφτασαν στην κατάλληλη ηλικία και άρχισαν να υποφέρουν, αφού ΦΥΣΙΚΑ, δεν τα άφησα να ζευγαρώσουν. Οι γάτες μου ούρλιαζαν και "στήνονταν" σε όποιον έκανε το λάθος να τις χαϊδέψει, δεν έτρωγαν και είχαν πάθει κατάθλιψη. Το ίδιο περίπου συνέβαινε και με τα σκυλιά μου. Αυτό δεν είναι άδικο για τα ζώα; Πως είναι δυνατόν να μην τα στειρώνετε και να τα αφήνετε να υποφέρουν έτσι;

Ναταλία Αθανασιάδου
06-03-2007, 15:07
pretts...........

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
ΜΕ ΑΦΗΣΕΣ ΑΦΩΝΗ
ΜΠΡΑΒΟ

gikkat
06-03-2007, 15:09
emena i gata mou, pou den prolava na ti steiroso prin ton proto tis oistro, pidikse apo ton trito orofo gia na zevgarosei...
eftixos prosgeiothike sto deftero opou tin perimene gatoulis pou eixe anevei ekei apo to dentro... synantithikan sti mesi!!!
eftixos epidi itan mikri se ilikia ekane 1 mono gataki...
tora einai kai ta 2 steiromena kai xaroumena :-D

Irene
06-03-2007, 15:50
Na bo kai ego stin parea :

exoume me tin kori mou to maraki!
( ine ti Nickname tis sto forum - mas mathate pia :D :D )

4 skilia : 2 arsenika megalosoma , 1 arseniko "digma skilou" ,
kai 1 thiliko STIROMENO !!!!!!!
2 gatia : 1 arseniko STIROMENO !!!! , kai 1 thiliko STIROMENO !!!!

ta dio poulakia pou frondizi i kori mou , den xero an
ine thiliko/arseniko ...
lete na theloun stirosi kai afta ?????? :?: :?: :?:

:lol: :lol: :lol: - :wink:

Morgan_A
06-03-2007, 17:07
Lilith δεν διάβασα καν το μηνυμα σου. Σταμάτησα στο "ειμαι κατά των στειρώσεων".

Σκουλικάκι και Lilith, αν θέλετε να είστε κατά των στειρώσεων, μπορείτε να πάτε σε άλλη παραλία, εδώ όπως είπα και στην αρχή, μόνο πάνω από το πτώμα μου θα μιλήσετε για προώθηση ζευγαρωματων. Αν θέλετε αρχίστε το voodoo.

Τώρα το αν έχουμε δίκιο, άδικο, σωστό ή λάθος για τις στειρώσεις των κατοικιδιων, το ξέρουμε καλύτερα, δε περιμένω να σας πείσω πλέον, απλά θα απαιτήσω να μην προσπαθήσετε να μας χαλάσετε τις προσπάθειες ετών τόσων ατόμων, προωθώντας τις γέννες και ζευγαρώματα και παντρέματα και φύση και τέτοιες ιστορίες, γιατί το forum έχει ανοιχτεί με μοναδικό σκοπό την προώθηση της υπεύθυνης ζωοφιλίας και δε θα το αλλάξουμε τώρα για δύο άτομα.

Ευχαριστώ
Μαρίνα

Επειδή ακριβώς, σέβομαι και εκτιμώ το έργο σας... και τις μακροχρόνιες προσπάθειές σας...,
οι οποίες πιστεύω ότι γίνονται, μόνο από αγάπη... για τα ζώα, γι΄ αυτό και συμμετέχω... :-)

Νομίζω όμως, ότι είναι αδύνατον, να μπορέσεις να καταλάβεις καλά, τι εννοώ, εάν δεν διαβάσεις ολόκληρο...
το μήνυμά μου... :cry:

Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά, δεν ενδιαφέρομαι, να κάνω απολύτως κανένα παντρολόγημα... και ούτε κατά διάνοια,
σκέπτομαι..., να ζευγαρώσω κανένα ζώο μου, τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια..., νομίζω λοιπόν,
ότι η επίθεσή σου απένταντί μου, είναι εντελώς άδικη... :?

Κυρίως επειδή, τόνισα και το ξανατονίζω, ότι καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη που υπάρχει αυτή τη στιγμή, στη χώρα μας,
για έλεγχο των όλων των γεννήσεων..., πράγμα που βέβαια, δεν μπορεί να επιτευχθεί διαφορετικά..., επομένως το δέχομαι...,
σαν αναγκαίο κακό..., στο οποίο και εγώ καταφεύγω..., όταν δεν έχω άλλο τρόπο να ελέγξω κάποιο ζώο... :cry:

Εάν τώρα αυτό, είναι κατά την άποψη κάποιων αντιφατικό..., δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα,
γιατί πιστεύω πως και η ζωή μας η ίδια, είναι αντιφατική... πολλές φορές !!! :wink:

Πέρα όμως από αυτό, εάν απαγορεύεται δια ροπάλου..., να έχει κάποιος διαφορετική άποψη...,
από τις απόψεις των συντονιστών, θα ήταν καλό, να το γράψετε με κεφαλαία γράμματα, εξ΄ αρχής...,
ώστε να μην δημιουργούνται αντιπαραθέσεις..., αφού πιστεύεται, ότι μπορεί να κινδυνεύει η προσπάθειά σας,
από κάτι τέτοιο...

Προσωπικά, θεωρώ, ότι οι καλοπροαίρετες αντιπαραθέσεις..., όταν μάλιστα γίνονται σε επίπεδο πολιτισμένο,
δεν δημιουργούν τέτοιους κινδύνους... σε καμμία περίπτωση.
Αντίθετα διευρίνουν την σκέψη... και τις απόψεις... :-)

Με εκτίμηση,
σε ολόκληρη την ομάδα του stray και το έργο της...

Δώρα
.

Marin
06-03-2007, 17:09
Αν απαγορεύαμε κάτι δια ροπάλου θα το είχαμε κόψει.

Μαρίνα

Morgan_A
06-03-2007, 17:18

agapiti lilith :

poli isos na min gnorizete , alla ipirxe endoni andiparathesi sto parelthon , me tin lilith me afto to

Εάν αγαπητή φίλη,
κατά την δική σου άποψη, είναι το ίδιο σοβαρή, για την μετέπειτα πορεία της υγείας του ζώου,
και επομένως, ενδέχεται να εμπεριέχει, μακροπρόθεσμα..., τους ίδιους κινδύνους...,
η παρέμβαση στην ορμονολογική ισσοροπία..., με στο κόψιμο των αυτιών, ή της ουράς...,
τότε είμαι αντιφατική...!!!!!!!! :cry:

.

Marin
06-03-2007, 17:20

agapiti lilith :

Εάν αγαπητή φίλη,
κατά την δική σου άποψη, είναι το ίδιο σοβαρή, για την μετέπειτα πορεία της υγείας του ζώου,
και επομένως, ενδέχεται να εμπεριέχει, μακροπρόθεσμα..., τους ίδιους κινδύνους...,
η παρέμβαση στην ορμονολογική ισσοροπία..., με στο κόψιμο των αυτιών, ή της ουράς...,

.

Το ένα γίνεται για λόγους αισθητικής (άρα άχρηστο γιατί τα ζώα είναι όμορφα όλα όπως γεννήθηκαν) και το άλλο καθαρά από ανάγκη.

Μαρίνα

pretts
06-03-2007, 17:49
Εάν αγαπητή φίλη,

.

Μα επιτέλους για ποιους κινδύνους μιλάμε;
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. :roll:
ΠΟΤΕ γιατρός δε μου ανέφερε τους κινδύνους από την πρόκληση ορμονολογικής "ανισορροπίας" που επικαλείσαι. Για την ακρίβεια γνωρίζω μόνο τα τρομερά οφέλη αυτής της διαδικασίας.
Α και τους κινδύνους όταν γίνεται η επέμβαση από γιατρούς-"χασάπηδες"..Κατά τα άλλα παρακαλώ εξήγησέ μας ποιοι είναι αυτοί οι κίνδυνοι ...

Morgan_A
06-03-2007, 17:59
.

Και εδώ οι απόψεις διίστανται... :-)

Δεν αντιλέγω, ότι γίνεται και για λόγους αισθητικούς..., αλλά δεν είναι μόνο έτσι...

Άλλωστε, γι΄ αυτό και κατά κανόνα, τέτοιου είδους επεμβάσεις, γίνονται σε κυριαχικές φυλές...,
επειδή συνήθως μεταξύ αυτών των ζώων, δημιουργούνται καυγάδες... και θεωρητικά με αυτόν τον τρόπο,
προστατεύεις το ζώο, κατά κάποιο τρόπο..., από τα ευαίσθητα σημεία του... :wink:

Και όσο και αν σας φανεί παράξενο, εγώ είχα την ευκαιρία..., δυστυχώς, να το διαπιστώσω, όταν σε ηλικία μικρότερη των 5 μηνών,
ένα ενήλικο κακούργικο... θηλυκό ροτβάιλερ, μου δάγκωσε άσχημα τον δικό μου,
ακριβώς λίγο κάτω από το δεξιό αυτί του... :cry:

Θα σας περιγράψω, λεπτομερώς... τι τραβήξαμε επί ενάμιση μήνα, στο topic των σκυλοκαυγάδων...,
αλλά τότε, πίστεψέ με, κατά γενική ομολογία..., όλοι όσοι το ζήσαμε..., είπαμε πως είμασθαν τυχεροί...,
γιατί θα του είχε κόψει το αυτάκι..., με τόσο τραγικό και βίαιο τρόπο... :cry:

Για να είμασθε όμως αντικειμενικοί..., αυτό μπορεί να θεωρηθεί και ένα τυχαίο γεγονός...,
που δεν συμβαίνει πάντα... και που ίσως, δεν είναι και αναγκαίο να γίνεται. :-)

.

Morgan_A
06-03-2007, 18:30
Μα επιτέλους για ποιους κινδύνους μιλάμε;
Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. :roll:
ΠΟΤΕ γιατρός δε μου ανέφερε τους κινδύνους από την πρόκληση ορμονολογικής "ανισορροπίας" που επικαλείσαι. Για την ακρίβεια γνωρίζω μόνο τα τρομερά οφέλη αυτής της διαδικασίας.
Α και τους κινδύνους όταν γίνεται η επέμβαση από γιατρούς-"χασάπηδες"..Κατά τα άλλα παρακαλώ εξήγησέ μας ποιοι είναι αυτοί οι κίνδυνοι ...

Εξήγησα λεπτομερώς νομίζω, παραπάνω, ότι προσωπικά, το θεωρώ πολύ σοβαρό θέμα... και δεν θέλω να επεμβαίνω... :-)

Δεν είμαι ειδικός... επί του θέματος αυτού..., τις φοβίες μου σας εξέφρασα..., τις οποίες νομίζω,
πως κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει... κατηγορηματικά. :cry:

Εύχομαι ειλικρινά, μέσα από την ψυχή μου, να μην υπάρξει ποτέ, καμμία περίπτωση, να επιβεβαιωθούν οι φόβοι μου...
και προς Θεού, δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν την άποψή μου..., όμως δεν μπορώ να καταλάβω και αυτή σας την σιγουριά...,
στην παρέμβαση της φύσης... :?

Τα πλεονεκτήματα..., αυτής της διαδικασίας, βεβαίως, τα αντιλαμβάνομαι και εγώ και δεν τα αμφισβητώ...,
αυτό όμως, δεν μπορεί να μην μου αφήνει και περιθώρια ανησυχίας... :cry:

Είναι τόσο δυσνόητα..., αυτά που γράφω...??? :?

Δικαίωμα του καθενός είναι, να κάνει, ότι θεωρεί σωστότερο... :)

Εγώ δεν είπα ποτέ σε κανέναν, να μην στειρώσει τα ζώα του..., απλά εξέφρασα τον λόγο, για τον οποίο δεν τα στειρώνω εγώ,
όταν έχω άλλη εναλλακτική λύση... τουλάχιστον. :)

Δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά, είναι τόσο παράλογο..., αυτό που εξέφρασα...???? :?

.

RINIO
06-03-2007, 19:22
Lilith,
στο μηνυμα σου λες : Εγώ δεν είπα ποτέ σε κανέναν, να μην στειρώσει τα ζώα του..., απλά εξέφρασα τον λόγο, για τον οποίο δεν τα στειρώνω εγώ,
όταν έχω άλλη εναλλακτική λύση... τουλάχιστον.
Ποια ειναι η εναλλακτικη λυση που αναφερεις? Το να περιοριζεις το ζωο οταν επιθυμει να ζευγαρωσει?
Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω πως οταν το σκυλι επιθυμει να ζευγαρωσει ειναι πολυ πιθανον να το σκασει.
Εαν εννοεις καποια αλλη λυση θα ηθελα να την ακουσω.
Ευχαριστω
:-)

ammophila
06-03-2007, 19:50
--------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ
Μαρίνα

Αγαπητή Μαρίνα βλέπω οτι εισαι αντιλήπτωρ, αποδεχεσε ανεπιφυλακτα τον ελευθερο διαλογο και την ανταλλαγη αποψεων.Αποψη εξεφρασα και ξεκαθαριζω οτι ειμαι υπερ ενος και μονο ζευγαρωματος στη ζωη οπουδηποτε πλασματος (με εξαιρεση τους Κινεζους :-) )Δεν ζητησα αλλιμονο απο κανενα να αλλαξει οτιδηποτε και οποιδηποτε αποψη η πεποιθηση η προκαταληψη, δεν με ενδιαφερει να πεισω τη γνωμη μου λεω. πιθανολογω οτι με θεωρεις ανευθυνο ζωοφιλο, σκασιλα μου, Συμβουλευτικα μιας και "συναδελφος" sysadmin σε αλλα forum , σου συνιστώ πιο "πυροσβεστικές" επεμβάσεις

Παντα φιλικα
Jorge

Marin
06-03-2007, 20:29
Οι "επεμβάσεις" έχουν να κάνουν με θέμα σοβαρό και όχι με απλό chat. Γιαυτό δεν θεωρώ πως θα πρεπε να υπάρχει σύγκριση με ένα forum που ο καθένας λέει την πλακίτσα του, την τσαχπινιά του και τα νεάκια του.

Τις περισσότερες φορές μπαίνουμε εδώ για να συμβουλέψουμε κάποιον κατά τη διάρκεια της ημέρας, διακόπτοντας την εργασία μας, για να συμβουλέψουμε ζωόφιλους να κάνουν το σωστό, μήπως και μια μέρα σταματήσουν να χτυπούν τα τηλέφωνα για να μαζέψουμε κρεμασμένα, χτυπημένα, γεννημένα, πεταμένα, κτλ.

Μαρίνα

ammophila
06-03-2007, 20:37
Οπως νομιζεις.

elpi
06-03-2007, 20:46
Oti tou fanei tou lolostefani exo na diloso……

Kai eipame ok dialogos ktl…kai os ena simeio xara mas na enimeronoume ton kosmo…kai na apantane kai na kanoume ena gonimo dialogo…alla ekei pou saltaro telios einai pou diavazo kati trela pou kapoioi xrisimopoioun tin epistimi gia na ipostiriksoun theseis pou einai telios asinartites…

Loipon pame gia alli mia fora…

KAMIA arnitiki sinepeia se skilia pou steironontai. Den exei alla, den exei ormonikes anisoropies kai den ksero kai ego ti allo…Ama kapoios thelei na milisei kai na pei oti exei apodeikseis oti I steirosi kanei kako, na grapsei kai ena paper, na tou dosoun kai mia thesi sto cornell na lisei ola ta provlimata tis zois tou…kai tha diavaso kai to paper tou kai tha to kano kai citation kathe fora pou milao gia steiroseis otan to dimosiefsei…an oxi, tote diatiro to dikaioma mou na min perno sovara to epixeirima tou..

Kai afou ekfrazoume anisixies, na sas po kai ego oti exo anisixies gia tin epiptosi pou mporei na exei to na vgalo tous fronimites mou kai leo na tous afiso ekei na kanoun flegmoni…

Apantontas se ena keimeno pou elege gia to an exoume akousei kati gia “fisiki epilogi” kai gia “olisthima logikis” kai “prothistero” kai “ fisiki taksi ton pragmaton”

Ti sxesi exei pos apo ena aplo organismo ftasame sta ekatomiria eidi zois me to oti prepei na afisoume ta pragmata opos einai kai osoi xathoun stin poreia kalos xathikan giati I zoi einai risko??? afto pasxizoun na apodeiksoun tosoi epistimones neodarvinistes???…na tous grapsoume kai ena mail na tous enimerosoume tous anthropous toulaxiston na min psaxnontai..

Episis pou iparxei to olisthima logikis (logical fallacy) sto gegonos oti ta adespota zoa proerxontai apo despozomena asteirota zoa??? Diladi tha skiso ta ptixia mou ..
…pou vlepete eseis oti afto to hypothesis einai fallacy? Ama to apodeiksete alli mia edra kai gia sas, sto Harvard afti ti fora gia tin anatreptiki theorisi sas pros tin filosofia ton epistimon…

Kai sorry kiolas pou apantame stis apopseis sas… oi apopseis sas einai antithetes stin douleia pou prospathoun na kanoun tosoi anthropoi kai sti xara pou exoun dosei se tosa zoa…kai o admin den eida na kovei tipota..ola ta afise…tin gnomi tis den mporei na pei??? den sizitame edo gia to an mas arese I oxi to tade tragoudi…milame gia zoes kai aniperaspista plasmata...na pame kai se kanena forum gia nefropatheis kai na analisoume ta kaka tis metamosxefsis…

Apo ti stigmi pou I apopsi sas vasizetai se epixeirimatologia pou den me peithei, elefthera to anafero kai to gegonos oti skeftomai gia na sas apantiso apodikniei oti sevomai to dialogo

ammophila
06-03-2007, 20:50
Αγαπητή ή αγαπητε
Λυπαμαι πολυ , αλλα τα greeklish δεν μπαινω στον κόπο να τα διαβασω καν.
Εχεις το εργαλειο μάθε να το χρησιμοποιεις
regards
jorge

Marin
06-03-2007, 20:59
Αγαπητή ή αγαπητε
regards
jorge

Τώρα τι να πω...

Marin
06-03-2007, 21:01
Αγαπητή ή αγαπητε
regards
jorge

Αυτό σίγουρα το κατάλαβες:

"Νa pame kai se kanena forum gia nefropatheis kai na analisoume ta kaka tis metamosxefsis… "

:supz: :prayer:

Αυτό είναι το νόημα όλων όσων έχουμε πει τόσες μέρες.

Μαρίνα

ammophila
06-03-2007, 21:07
Βασικες αρχες σε ενα forum.Σοβαρο ή μή , αυτοπροβαλλομενο η οχι ειναι η γλώσσα, πιστεψτε με μαθαινεις πολλα, παρατηρωντας το % των greeclish ως προς τα ελληνικα παρεπιπτοντως σε ολα τα forum σε ολα τα blog σε ολο τον κόσμο τα ###ish και τα κεφαλαια θεωρούνται "αγενεια"

η γραφεις στα ελληνικα (η οτι αλλο) η στα αγγλικα

JORGE

Marin
06-03-2007, 21:13
Βασικες αρχες σε ενα forum.Σοβαρο ή μή , αυτοπροβαλλομενο η οχι ειναι η γλώσσα, πιστεψτε με μαθαινεις πολλα, παρατηρωντας το % των greeclish ως προς τα ελληνικα παρεπιπτοντως σε ολα τα forum σε ολα τα blog σε ολο τον κόσμο τα ###ish και τα κεφαλαια θεωρούνται "αγενεια"

η γραφεις στα ελληνικα (η οτι αλλο) η στα αγγλικα

JORGE

Προσωπικά προτιμώ τα greeklish από τα ανορθόγραφα ελληνικά και ας θεωρείται αγένεια... αν ήταν να κολλάμε σε τέτοια εδώ μέσα, θα μας βρίζατε όλη μέρα με αυτά που θα σχολιάζαμε.

Μαρίνα

ammophila
06-03-2007, 21:20
κανενα προβλημα με την ανορθογραφια, για ονομα!!
απλα βρε παιδια τα greeclish ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ δεν υπάρχουν κανόνες,συντακτικο τίποτα.
Αν υποδηλωνεις οτι καποιοι "ντρεπονται" για την ορθογραφια τους,
σε παρομοιες συζητησεις εχω επιτεθει σφόδρα σε αυτούς που διορθωνουν ορθογραφικα λάθη αλλων, σε οποια γλώσσα
Προσπαθηστε να γραφετε Ελληνικά, ειναι υπεροχη γλώσσα.
Jorge

Marin
06-03-2007, 21:26
κανενα προβλημα με την ανορθογραφια, για ονομα!!
απλα βρε παιδια τα greeclish ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ δεν υπάρχουν κανόνες,συντακτικο τίποτα.
Αν υποδηλωνεις οτι καποιοι "ντρεπονται" για την ορθογραφια τους,
σε παρομοιες συζητησεις εχω επιτεθει σφόδρα σε αυτούς που διορθωνουν ορθογραφικα λάθη αλλων, σε οποια γλώσσα
Προσπαθηστε να γραφετε Ελληνικά, ειναι υπεροχη γλώσσα.
Jorge

Υπέροχη αν τη χρησιμοποιείς σωστά και όχοι κάπος αίτσοι, γιατοί δαιν μπωρό να διαβάζο αίτσι.

Μαρίνα

RINIO
06-03-2007, 21:28
Μαρινα σε βρισκω σωστη , αν και καποιοι θα θυμώσουν πολυ :roll: :roll: :roll:

elpi
06-03-2007, 21:33
to eleeino to gelio to aperigrapto einai oti eimai glossologos...lipitheite me..den mporo na miliso allo gia glossa..mou ftanei pou exo ena soro vivlia na diavaso.. :-) parepiptontos einai poli endiaferon thema kai exo diavasei kai papers pano sto thema...kai pistepse me ola afta den me prosvaloun...ta diavaso me pragmatiko epistimoniko endiaferon..alla edo den einai forum gia ti glossa..

kati allo pano stis steiroseis exoume na poume?giati prepei na kanoniso kati gia ena skilo kai fantazomai kai oi ipoloipoi tha exoun na mazepsoun tipota "sokolatakia" apo to patoma me ti xlorini..

loipon geia sas!!elpizo na vgike kati thetiko apo olo afto to dialogo gia tis steiroseis giati panta ta paidia tou site afto exoun skopo

kalo vradi!!

gikkat
07-03-2007, 09:58
ammophila,

mallon se lathos forum bikes...

ΥΓ. Αν σε κούρασε η παραπάνω πρόταση λόγω greenglish μπορώ να σου τι γράψω και στα ελληνικά...

Irene
07-03-2007, 11:18
An i latiniki xaraktires ine stixio na krinis kapion ,
kai malista na milame gai agenia , ef'oson
ine kai kefalea .... nomizo pos
ONDOS IMASTE POLI PISO SE AFTIN TIN XORA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

osi to ipistirizoun afto tha ithela na sas po : pos den kanoun
ta gramata kai ta vivlia ton anthropo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
to an kapios exi vgali panepistiomio , i aplos mia sxoli ,
den ine arketo gia na exi dikeoma na krini .....

Nai , GRAFO GREEKLGLISH KAI KEFALEA , GIATI TO "ERGALIO MOU" , AN KAI XERO NA TO XRISIMOPIO , DEN IPOSTIRIZI ELINIKOUS
XARAKTIRES - IP'OPSIN DE , POS EXOUME KAI IN-HOUSE-IT-MAINTENANCE AND SUPPORT - AN XERIS TI INE AFTO , KAI EPIVEVEOMENA DEN IPARXOUN ELLINIKI XARAKTIRES !!!!!
KAI EKTOS AFTOU IME KAI AGENIS !!!!!!!!!! :roll: :roll:

oso gia to epipedo tou kathenos : idou to sxolio mou ...
oloi sximatizoume gnomi gia ton allon ap'ta legomena / grafomena
kai mono ... an kai sigoura kapioi gnorizonde metaxi tous , alla
den anaferome se aftous ,
kai pistepste me , mexri tora den epesa exo ....
iparxoun poli/poles , pou ilikrina , me kanoun kai xamogelo ... :?

oso gia tin Marina san atomo , alla kai san admin ,
exo na po to exis: den exo sinandisi allon/allin ,
pou na ipostirizi tous stoxous kai tis prosopikes apopsis
toso tou forum oso kai tou stray me tetia energia , thelisi , kai pistevo
prosopiki thisia ...
isos dixni apoliti kai afstiri , alla dikeos , prospathi na mas "katatopisi kai na mas ipostirixi" alla kai na mas mathi tin pragmatikotia ... dioti den pistevo , pos oli emis tin gnorizoume se olo tis to megalio ...
ine dektiki kai se diaforetikes apopsis , alla kai se sizitisis , kai to leo afto , dioti kapia stigmi ixa kai ego mia parexigisi mazi tis :wink:

se kamia!!!!! periptosi omos den ipirxe elipsi sevasmou i katanoisis ...kai sigoura den ipirxe ironia ...

Marina , an KAI AGENIS KAI ME GREEKGLISH , ANORTHOGRAFA KAI ....
OTI ALLO TELOS PANDON .... Thank you ....

:-) :-)

mariampert
07-03-2007, 12:43
Ρε, παιδιά, τι έχετε πάθει όλοι σας και "την λέτε" ο ένας στον άλλον; Υποτίθεται, πως όσοι αγαπάμε τα ζώα, έχουμε μια σωστή παιδεία και μια κοινωνική μόρφωση, η οποία μας επιβάλλει να είμαστε σε θέση να μπορούμε να συζητήσουμε πολιτισμένα. Εμείς έχουμε χάσει λίγο το νόημα, ή μου φαίνεται;
Κι εγώ διαφωνώ κάθετα και εκνευρίζομαι με όσους υποστηρίζουν πως είναι κατά των στειρώσεων, όμως τι να κάνουμε; Απόψεις είναι αυτές και δεν μπορούμε να τους επιβάλλουμε την δική μας, (δυστυχώς)!!!
Γι' αυτό ας μην πέφτουμε στο επίπεδο μερικών, που φαίνεται πως πάνε γυρεύοντας για καυγά.

Marin, ειλικρινά σε θαυμάζω για τις προσπάθειες που κάνεις και θα ήθελα πραγματικά να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ. Αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα, για να μου εξηγήσεις αναλυτικά πως μπορώ να βοηθήσω. (Υπ' όψιν, είμαι από Θεσσαλονίκη).

pretts
07-03-2007, 14:15
Μετά από τα σχόλια του ammophila και τον εκτροχιασμό της συζήτησης,νομίζω ότι χάσαμε πλέον το νόημα.Και αγαπητέ μου είναι ιδιαίτερα αγενές να αφιερώνει κάποιος χρόνο να σκεφτεί και να σου απαντήσει σε ένα topic που εσύ ξεκίνησες για να μη ξεχνιόμαστε και εσύ να δηλώνεις έτσι απόλυτα ότι δε 8α μπεις καν στον κόπο να διαβάσεις τί έχει να σου πει.
Επίσης αγαπητή lillith γράφεις πως είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θεωρεί σωστότερο και φυσικά δεν αντιλέγω. Αλλά νομίζω ότι βασική αρχή της πνευματικής εξέλιξης του ανθρώπου είναι να αναθεωρεί πάντα τις απόψεις του με νέα δεδομένα και να επανεξετάζει τη θέση του , ειδικά όταν του επιχειρηματολογούν άνθρωποι με περισσότερη εμπειρία (προφανώς και δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου) . Και όσον αφορά τους φόβους και ανησυχίες σου σχετικά με τη στείρωση ,να σου πω ότι προσωπικά τους καταννοώ και όταν χρειάστηκε να κάνω την πρώτη μου στείρωση είχα αγχωθεί τρομερά και αμφισβητούσα συνεχώς την αποφασή μου μέχρι να το ψάξω αρκετά ώστε πλέον να είμαι βέβαιη ότι είναι το σωστότερο. Και αυτή είναι άποψη την οποία θα αναθεωρήσω αν κάποιος επιχειρηματολογήσει επαρκώς για το αντίθετο! Το "πρόβλημά" μου αν θες με τα λεγόμενά σου ήταν ότι κινδυνολογούσες χωρίς επιχειρήματα αφήνοντας να πλανάται αόριστα η άποψη ότι κάποιος που επιλέγει τη στείρωση μπορεί και να κάνει κακό στην υγεία του ζώου του..Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ..

Και εν τέλει νομίζω πως συμμετέχουμε σε αυτό το forum για να μάθουμε κάτι παραπάνω.Αν όλοι μπαίνουν εδώ γνωρίζοντας ήδη το απόλυτο σωστό και δε δέχονται έστω την παραπάνω εμπειρία στην τελική των παιδιών του stray ,ποιός ο λόγος πια;

Irene
07-03-2007, 14:23
agapiti / agapite mariampert ,

tha simfoniso apolita mazi sou ,
alla apo tin alli den boro na diavazo kritiki / sxolia , tou stil :
"den diavazo ta dika sou , epidi ine me latinikous xaraktires ,
kai theorite agenia" ...
signomi , alla se teties periptosis , niotho na thigome prosopika :?
...

tis apopsis mas na tis leme - aftos aloste ine kai o skopos , alla pos krini kapios pou den me xeri ??? :roll: :roll:

Anyway - xefigame poli tha elega ...
osi katalavan , katalavan :wink: :wink:

:smt023 :smt023

mariampert
07-03-2007, 14:35

kai theorite agenia" ...
...

tis apopsis mas na tis leme - aftos aloste ine kai o skopos , alla pos krini kapios pou den me xeri ??? :roll: :roll:

Πρώτον είμαι "αγαπητή" (βλ. γυναίκα) και δεύτερον, έχεις φυσικά απόλυτο δίκιο που νιώθεις να θίγεσαι προσωπικά.
Και δεν κατάλαβα: ποιο είναι το πρόβλημα αυτουνού που "στην είπε", επειδή γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες; Καλά, δεν είχε τι να πει (λόγω έλλειψης επιχειρημάτων), και ψάχνει για καυγά;
Μην δίνεις λοιπόν σημασία, και συνέχισε να εκφράζεσαι όπως ακριβώς εσύ θέλεις. Εγώ είμαι μαζί σου!!!

Irene
07-03-2007, 14:58
[smilie=hi ya!.gif] [smilie=hi ya!.gif]

ammophila
07-03-2007, 20:51

kai theorite agenia" ...
...

Πρώτον είμαι "αγαπητή" (βλ. γυναίκα) και δεύτερον, έχεις φυσικά απόλυτο δίκιο που νιώθεις να θίγεσαι προσωπικά.
Και δεν κατάλαβα: ποιο είναι το πρόβλημα αυτουνού που "στην είπε", επειδή γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες; Καλά, δεν είχε τι να πει (λόγω έλλειψης επιχειρημάτων), και ψάχνει για καυγά;
Μην δίνεις λοιπόν σημασία, και συνέχισε να εκφράζεσαι όπως ακριβώς εσύ θέλεις. Εγώ είμαι μαζί σου!!!

!!! βρε σεις παιδια Jesus, δεν την ειπα σε κανενα, ειπα " θεωρειται αγενεια" οχι οτι ειστε αγενεις, Ειρηνη. Τι ελλειψη επιχειρηματων μου λετε?
Εχετε μπει και σε αλλα forums η blogs ??
greeclish σε τετοια εκταση εχω να δω απο το 1997 !!
Τελος παντων επειδη δεν εχω την προθεση να προσβαλλω κανενα και επισης πιστευω οτι κατι κανετε. Οποιος θελει μπόρω να βοηθησω με τα Ελληνικα. Δεν μπορω να πιστεψω οτι εν ετη 2007 δεν εχει καποιος ελληνικα σε οποιο λειτουργικο και αν χρησιμοποιει, απλα δεν ξερει ε δεν τρεχει και τιποτα !!
Επαναλαμβανω τα greeclish ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ.
Συνηθως γραφουμε ελληνικα σε word βαζουμε ορθογραφο και με copy / paste στο quotta μας.

Υγ
ειμαι ακομα μαζι σας, παρα τις οσες παρεξηγησεις, γιατι πιστευω οτι κατι προσπαθητε να κινησετε

ammophila

Irene
08-03-2007, 10:17
ammophila ,

kat arxin kalimera ,

epidi esi ise poliIIIIII proxorimeni en eti 2007 ...
eno emis / ego emina sto 1997 den tha ithela na bo se peretero sizitisi ....

you are faaaaar ahead , I can't compete with you ...

kai se efxaristo paaaaaara poli gia tin kathodigisi sou
sxetika me to :
Συνηθως γραφουμε ελληνικα σε word βαζουμε ορθογραφο και με copy / paste στο quotta μας ...
tora ..... to ematha ... alla tha sinexiso na :
Επαναλαμβανω τα greeclish ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ

to ΠΟΥΘΕΝΑ : ine sxetiko kai apaxio ( katanoiti i lexi ??) na apandiso ...

oso gia alla forum : asxeta an exoume bi i oxi .... esi ise .... to paradigma mas ... pes mas ti ginete se alla forum ...

sitao signomi prota ap tin admin ,
kai istera ap tous ipolipous
gia ton tropo kai ton tono mou ,
alla den borousa na kliso ta matia ...

meta timis ,
Rena

Marin
08-03-2007, 10:23
Αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα γιατί εδώ μέσα δε μας πειράζουν ούτε τα κεφαλαία ούτε τα ορθογραφικά ούτε τα greeklish και σκόπιμα αδιαφορώ για τον τρόπο που λειτουργούν όλα τα άλλα forums, όχι για άλλο λόγο, απλά επειδή δε μπορώ να ασχολούμαι με χαζομάρες και να κυνηγάω / σβήνω posts ανθρώπων που θέλουν να βοηθήσουν επειδή γράφουν λάθος.

Το ποιος είναι πιο παλιός, πιο νέος, πιο ωραίος στα forums γενικότερα, δε θα με απασχολήσει σε αυτή τη φάση γιατί και εμείς υπήρξαμε online από καιρούς bbs που τότε τα forums δεν υπήρχαν καν και μία άποψη την έχουμε πάνω στο θέμα.

Μαρίνα

Irene
08-03-2007, 10:25
Danke ...

athina
08-03-2007, 12:01
Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση από την αρχή και θα ήθελα, τώρα που φαίνεται να φτάνει στο τέλος της να γράψω τη σκέψη μου. Μπήκα σ'αυτό το φόρουμ πρώτη φορά ζητώντας βοήθεια για ένα πρόβλημα που με είχε αναστατώσει και από τότε έμαθα πολλά και άλλαξα -ή ίσως απόκτησα άποψη για διάφορα ζητήματα. Για τα pet-shops, για τη στείρωση κ.α.
Έχω μια σκυλίτσα 13 χρόνων που τη μάζεψα νεογέννητη από το δρόμο, στειρωμένη, γιατί κάποια στιγμή κατάλαβα ότι αυτό ήταν το καλό της. Δεν είχα σκεφτεί τον συσχετισμό της γέννας με το πρόβλημα των αδέσποτων, ΚΑΚΩΣ, αλλά μέχρι εκεί μου έφτανε, τώρα έμαθα.
Δεν ήξερα για τα pet-shops τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, μόνο λυπόμουν να βλέπω τα ζώα στα γυάλινα κλουβιά. Έτσι πήραμε και τον μικρούλη μας το Θοδωρή, γιατί τον είδε ένα βράδυ η κόρη μου πίσω από τζάμι να της φωνάζει και να κουτουλάει προσπαθώντας να πάει κοντά της (2 μηνών) και ήθελε να τον σώσει από κει, και τον είδα μετά και γω και έπαθα ζημιά. Και έμπλεξα με το pet-shop και ΜΕΤΑ έμαθα πολλά.
Καταλαβαίνω τώρα πώς τα ακούτε αυτά (διαβάζετε) αλλά, παιδιά, είναι απλές , πραγματικές αλήθειες.
Θέλω να καταλήξω, μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ τις συζητήσεις στο forum αυτό, ότι πιστεύω πως τα παιδιά του stray κάνουν σπουδαία δουλειά και τους θαυμάζω για το κουράγιο και την αφοσίωσή τους σ'αυτό το ζήτημα.
Θέλω να πω ότι με ξάφνιασε αρκετές φορές ο επιθετικός τόνος της Μαρίνας, ίσως και να με ενόχλησε, όμως μπορώ να τον δικαιολογήσω. Θέλω επίσης να πω ότι σέβομαι απόλυτα τις απόψεις της και των άλλων παιδιών που κάνουν αυτές τις προσπάθειες γιατί θεωρώ ότι είναι απόψεις που έρχονται όχι μόνο μέσα από βαθειά αγάπη για τα ζώα -αυτό είναι το εύκολο μέρος-αλλά και από τη συνειδητή προσπάθεια να φέρουν αποτέλεσμα σε ένα έργο που δεν τελειώνει ποτέ.

boxer2
08-03-2007, 12:52
βρε παιδια παρεξηγησατε...
ο ανθρωπος δεν εννοουσε συνοικεσια σκυλων! συνοικεσια κολωνων εννοουσε!(κυωνων=κολωνων, κυνων=σκυλων)
:-D περα απο την πλακα...
ειναι τραγικο.
και ειναι θεμα που ποναει!

και λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει! σκυλια υποφερουν και πεθαινουν μαρτυρικα καθημερινα, και ειναι πολυ πολυ πολυ περισσοτερα απο αυτα που πεθαινουν ως αδεσποτα, γιατι ακομα και στις καπως πιο αναπτυγμενες ζωοφιλικα χωρες, η ανηθικη εκτροφη δεν εκλιπει ουτε κατα διανοια!!!
ειναι λοιπον λυπηρο, τραβηγμενο και προκλητικο οχι μονο το να ζευγαρωνει ο καθε ασχετος τα ζωα του, αλλα να βγαινει και να το συστηνει και στους αλλους! απαραδεκτο!
το να εχεις 2 καθαροαιμα ιδιας φυλης δεν ειναι κριτηριο!!!!
οσο για το ποσο φοβερα κοστιζει αυτο στο θεμα των αδεσποτων, με εχουν καλυψει προηγουμενες απαντησεις!

λιγη σοβαροτητα παιδια..
οκ, και γω καποτε δεν τα ηξερα αυτα, φροντισα και τα εμαθα. καντε το ιδιο. δε βλαπτει, μονο καλο κανει.

α! και το οτι ο σκυλος χρειαζεται σεξ και αναπαραγωγες με την ενοια που θετεται απο οποιον συμφερει να χρησιμοποιει τετοια "επιχειρηματα", μονο αληθεια δεν ειναι!!!!

joan
08-03-2007, 19:40
Καθυστέρησα λίγο να πω κι εγώ τη γνώμη μου γιατί έλειπα Βερολίνο. Και εκεί είδα όλα όσα έλεγε η Μαρίνα και όλοι οι άλλοι για το πως φέρονται στα ζώα στη Γερμανία. Το χάρηκα όσο δεν λέγεται. Και κάθε φορά που έβλεπα ένα ημίαιμο αναρωτιόμουν αν ήταν πρώην ελληνάκι αδεσποτούλι (από αυτά ξέρετε που βρέθηκαν αδέσποτα γιατί εμείς είμαστε ανεύθυνοι και αφήνουμε τα ζώα μας να γεννάνε) που στάθηκε τυχερό και βρήκε οικογένεια στη Γερμανία.

Δεν θα σχολιάσω καν την απίστευτη δήθεν επιχειρηματολογία κάποιων που είναι κατά των στειρώσεων!

Αυτό που θα πω είναι ότι κι εμείς είμαστε υπέρ των στειρώσεων!!! Η sister (βλέπε Ναταλία Αθανασιάδου), εγώ και μαμά βέβαια. Τα 4 απο τα 5 σκασμένα μου είναι στειρωμένα πλέον. 3 σκυλούλια και 1 γατουλίνα. Μήπως τους στέρησα τις σεξουαλικές τους ανάγκες?!!!!!
Μόνο ο γεράκος μας δεν είναι γιατί όταν άρχισα να μπαίνω στο νόημα της πραγματικής φιλοζωίας ήταν ήδη μεγάλος σε ηλικία και φοβήθηκα τη νάρκωση.

ΨΗΦΙΖΩ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!!

maraki!
09-03-2007, 08:47

kai theorite agenia" ...
...

!!! βρε σεις παιδια Jesus, δεν την ειπα σε κανενα, ειπα " θεωρειται αγενεια" οχι οτι ειστε αγενεις, Ειρηνη. Τι ελλειψη επιχειρηματων μου λετε?
Εχετε μπει και σε αλλα forums η blogs ??
greeclish σε τετοια εκταση εχω να δω απο το 1997 !!
Τελος παντων επειδη δεν εχω την προθεση να προσβαλλω κανενα και επισης πιστευω οτι κατι κανετε. Οποιος θελει μπόρω να βοηθησω με τα Ελληνικα. Δεν μπορω να πιστεψω οτι εν ετη 2007 δεν εχει καποιος ελληνικα σε οποιο λειτουργικο και αν χρησιμοποιει, απλα δεν ξερει ε δεν τρεχει και τιποτα !!
Επαναλαμβανω τα greeclish ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ.
Συνηθως γραφουμε ελληνικα σε word βαζουμε ορθογραφο και με copy / paste στο quotta μας.

Υγ
ειμαι ακομα μαζι σας, παρα τις οσες παρεξηγησεις, γιατι πιστευω οτι κατι προσπαθητε να κινησετε

ammophila

AΓΑΠΗΤΟ ΜΟΥ ΣΚΟΥΛHΚΙ(AΦΟΥ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ NICKNAME SOY),

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!
ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΔΩ ΤΟ ΘΕΜΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΕΝΑ Forum. ΑΝ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΗΜΕΝΟΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ IRENE TOTE ΜΕ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΕ ΧΑΡΑ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΓΡΑΦΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΓΟΥΤΟ ΜΟΥ ΚΑΠΕΛΟ ΜΟΥΚΑΙ ΑΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ. ΔΙΑΒΑΖΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΝΟ ΤΑ POST ΠΟΥ ΘΕΣ, ΠΑΡΑΤΑ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΜΑΓΚΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ.

ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΓΓΛΙΚΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΜΕ ΠΛΑΓΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΠΕΣ ΤΟ ΜΑΣ ΝΑ ΣΤΑ ΜΕΤΑΦΡΑΖΟΥΜΕ...

ΜΑΡΙΑ 21 ΧΡΟΝΩΝ
ΥΓ(ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΜΙΛΑΣ)

ktsirig
09-03-2007, 12:10
Καλησπέρα σε όλους,

Η Ναταλία έχει υιοθετήσει δύο ζώα με προβλήματα υγείας!!!! Το ένα είναι ένα γατί από εμάς που κανείς δεν ήθελε λόγω του προβλήματος του!

Μαρίνα

NATALIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA,
steile kamia photo tis Dizzy vre!!!!! Mas exei leipsei i methysmeni-trelli-periergi-allopsrosalli gatoula!!!!!

Ναταλία Αθανασιάδου
09-03-2007, 12:18
Θα σου στείλω από Δευτέρα......
Όπως την ήξερες μεθυσμένη, τρελλή, αλλοπρόσαλη....
Η Χαρά της έχει πάρει τον αέρα, εγώ πάλι δέχομαι όλες τις επιθέσεις.

Όλη τη μέρα τρέχει πάνω κάτω, βαράει σε πόρτες, σκαρφαλώνει και γκρεμίζει πράγματα (ευτυχώς που δεν έχω πολλά μπιχλιμπίδια που σπάνε), κυνηγάει τα πόδια μου, τη Χαρά, ανεβαίνει σε τραπέζια, ντουλάπες (δεν μπορώ να σου περιγράψω).

Φαντάσου τη Χαρά μου (σκυλί 10 κιλών) με τη Γρατζουνέλ - γάτα 4 κιλών περίπου (το όνομά της τελικά μετά από παρέμβαση του μικρού αδελφού μου) γραπωμένη στα πόδια της.....

Σκηνές απέιρου κάλους!

boxer2
09-03-2007, 12:20
Γρατζουνέλ
απιθανο ονομα!!!!! απο τα πιο πετυχημενα που εχω ακουσει ποτε :-)

Ναταλία Αθανασιάδου
09-03-2007, 12:23
Είναι αποτέλεσμα του Δρακούμελ και της Ψιψινέλ (βλέπε στρουμφάκια) με λίγη δόση από την καθημερινή ενασχόλση της τρελλής γατούλας μας (να μας γρατζουνάει) :-D

Marin
09-03-2007, 12:34
Είναι αποτέλεσμα του Δρακούμελ και της Ψιψινέλ (βλέπε στρουμφάκια) με λίγη δόση από την καθημερινή ενασχόλση της τρελλής γατούλας μας (να μας γρατζουνάει) :-D

Aχ h Γρατζουνέλ μας!!! Χαίρομαι που σε βασανίζει, σημαίνει ότι περνάει καλά... χαχαχα