PDA

View Full Version : Πυρετός: Πώς μπορούμε να το καταλάβουμε?

demina
28-02-2008, 03:28
Γεια σε ολους στο φορουμ..

Επισκεπτομαι συχνα το φορουμ αυτο αλλα πρωτη φορα γραφω. Σε σχεση με αλλα φορουμ μου εχει κανει πραγματικα εντυπωση η αγαπη που υπαρχει για ολα τα ζωα και αυτο μου αρεσει πολυ! Ειτε εχουμε σκυλακια, ειτε γατακια ,ειτε ποντικακια ειναι ωραιο να τα σεβομαστε ολα...

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι πως καταλαβαινουμε τον πυρετο του σκυλου χωρις θερμομετρο? Δηλαδη αν το ζωο μας εχει πυρετο και το χαιδευουμε θα καταλαβουμε κατι απο την θερμοκρασια του?
Υπαρχουν καποια συμπτωματα ωστε να σκεφτουμε να βαλουμε θερμομετρο ή να το παμε στον γιατρο?

Σορρυ, αν ειναι βλακεια αυτο που ρωταω αλλα δε μου εχει τυχει ποτε και θα ηθελα να ξερω...
:-)

Sofia
28-02-2008, 07:56
Αυτα που εχω παρατηρησει ειναι πολυ υγρα ματια,πολυ ζεστη αναπνοη και καταπτωση,δεν εχει διαθεση για παιχνιδι και φαγητο

platon
28-02-2008, 08:42
Όλα αυτά που γράφει η Σοφία, αλλά όταν είναι αρκετά ανεβασμένος ο πυρετός.
Αν είναι λίγο, χωρίς θερμόμετρο δεν το καταλαβαίνεις.

nikos_x
28-02-2008, 14:35
ειναι αληθεια οτι στεγνωνει και η μυτη??? :?

e1drua
28-02-2008, 14:41
Νομιζω πως ναι Νικολα, σιγουρα αυτο συμβαινει στις γατες αλλα δε ξερω σιγουρα για σκυλους.

XxArtemisxX
28-02-2008, 14:44
Νομιζω πως ναι Νικολα, σιγουρα αυτο συμβαινει στις γατες αλλα δε ξερω σιγουρα για σκυλους.

Εγώ ξέρω σίγουρα για σκύλους,αλλά δεν είμαι σίγουρη για γάτες!! :lol: :lol:

e1drua
28-02-2008, 14:46
Πολυ ωραια, καταληξαμε λοιπον.. :lol:

nikos_x
28-02-2008, 14:49
χαχαχα !
εγω το ειχα παρατηρησει και στη Χιονα τοτε με τις διαρροιες π ηταν αρρωστουλα και στον Ρεξ π ειχα παλια....

noela
28-02-2008, 16:46
Η στεγνή μύτη στον σκύλο δε δηλώνει απαραίτητα αδιαθεσία.

noela
28-02-2008, 16:59
Από ότι διάβασα, κοινά συμπτώματα πυρετού σε σκύλο και γάτα σε περίπωση αρρώστιας.

- Εμετός - διάρροια
- δυσκολία στην αναπνοή
- φαγούρα και ξύσιμο
- αίμα στα κόπρανα και στα ούρα
- βήχας

Ακόμα διαφορά στη συμπεριφορά, πεσμένη ενέργεια, ζεστή μύτη, ζεστή γούνα και πίσω μέρος αυτιών.

Παρόλαυτά, πρέπει να βάλουμε θερμόμετρο για σιγουριά.

Alex2
28-02-2008, 17:01
Η στεγνή μύτη στον σκύλο δε δηλώνει απαραίτητα αδιαθεσία.

Το ελπίζω γιατί η μυτούλα της Μπλάκυ μου είναι μονίμως θεόστεγνη. Σε σημείο που μου είχε συστήσει ο κτηνίατρος να της βάζω λίγο βαζελίνη που και που.

Giannis
28-02-2008, 20:01
ΠΑΙΔΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΜΕ; ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΕΧΕΙ 1 ΕΥΡΩ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΖΩΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΜΑΣ. ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΓΑΝΙΕΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΝ ΕΝΑ ΖΩΟ ΕΧΕΙ ΠΥΡΕΤΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ Ή ΤΗ ΜΥΤΗ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ

drosia
29-02-2008, 21:19
Να συμπηρωσω να εξηγησετε και πως-που μπαινει το θερμομετρο γιατι καποιος μπορει να μην ξερει :wink:

platon
29-02-2008, 22:11
Στο έντερο, δηλαδή εκεί που κάνει τα κακά του.

Με μία μικρή κλίση έτσι ώστε να ακουμπάει το έντερο και όχι να παίρνουμε την θερμοκρασία των κοπράνων...

vaso85
29-02-2008, 22:20
και για πόση ώρα??

platon
29-02-2008, 22:30
ανάλογα το θερμόμετρο... 1-2 λεπτά

Επίσης, η νορμάλ θερμοκρασία είναι 38,5 oC όχι όσο είναι σε εμάς...

demina
01-03-2008, 02:31
Σιγουρα το θερμομετρο ειναι αυτο που θα μας δειξει, απλα ηθελα να ξερω ποια ειναι τα συμπτωματα για να ψιλιαστω και να βαλω θερμομετρο..
Αν και δε νομιζω οτι θα μπορουσα να το κανω αυτο..μαλλον αν συμβει θα παμε στο γιατρο κατευθειαν :-) !!!
Τελικα οταν το πιανουμε τον σκυλο μας αντιλαμβανομαστε διαφορα στη θερμοκρασια του αν εχει πυρετο?? π.χ ενας ανθρωπος αν εχει πυρετο και τον πιασεις καταλαβαινεις οτι ειναι πιο ζεστος απο το φυσιολογικο..(ενταξει δε λεω οτι καταλαβαινεις την ακριβη θερμοκρασια..)
Γιατι γεγονος ειναι, απο την καθημερινη επαφη και τα χαδια ξερω ακριβως τη θερμοκρασια της και καμια φορα, την πιανω και τα αυτια της ειναι παγωμενα! Οποτε αμεσως κουβερτακι! :P Αρα αμα κανει πυρετο λογικα κατι θα καταλαβω...Βεβαια σιγουρα θα το καταλαβω και απο αλλα συμπτωματα που θα εμφανιστουν...

platon
01-03-2008, 08:40
Τελικα οταν το πιανουμε τον σκυλο μας αντιλαμβανομαστε διαφορα στη θερμοκρασια του αν εχει πυρετο??

Όχι

Giannis
01-03-2008, 13:13
ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΦΗ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΡΥΑ ΧΕΡΙΑ....
ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΑΙ.
ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΣΥΜΠΤΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΖΩΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΟΡΕΞΙΑ Ή Η ΑΤΟΝΙΑ (ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ Ή ΧΑΔΙΑ Ή ΟΤΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΝΕΙ)
ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΕΚΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΘΕΜΡΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΖΩΟΥ.

demina
02-03-2008, 01:29
Με καλυψατε παιδια!!
Thanks!!!