PDA

View Full Version : Σκύλοι σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

demina
02-03-2008, 03:44
Παιδια επιτρεπεται η εισοδος ζωων στον ηλεκτρικο και στο μετρο???
Διοτι στις 4 Οκτωβριου ετσι ανακοινωσαν και συγκεκριμενα για το τραμ αλλα λεει μονο για τα μικροσωμα ζωα και μεσα στα ειδικα κουτια μεταφορας..
Δηλαδη εμεις τα μεγαλοσωμα δε μπορουμε να μπουμε???
Αυτο ειναι ρατσισμος!Και στα ξενοδοχεια τα ιδια προβληματα εχουμε...

Sofia
02-03-2008, 08:36
ετσι ακριβως ειναι,οσοι εχουμε μεγαλοσωμα δεν μπορουμε να μπουμε,μονο με κλουβακι επιτρεπεται

Marin
02-03-2008, 12:40
Παιδια επιτρεπεται η εισοδος ζωων στον ηλεκτρικο και στο μετρο???
Διοτι στις 4 Οκτωβριου ετσι ανακοινωσαν και συγκεκριμενα για το τραμ αλλα λεει μονο για τα μικροσωμα ζωα και μεσα στα ειδικα κουτια μεταφορας..
Δηλαδη εμεις τα μεγαλοσωμα δε μπορουμε να μπουμε???
Αυτο ειναι ρατσισμος!Και στα ξενοδοχεια τα ιδια προβληματα εχουμε...

Στο μετρό δεν επιτρέπονται καθόλου. Στον ηλεκτρικό επιτρέπονται ανεπίσημα και στο τραμ επίσημα, μόνο τα μικρόσωμα.

Μαρίνα

Kopros
02-03-2008, 15:03
επίσης στα λεοφορεία της αθήνας επιτρέπονται τα μικρόσωμα με κοντό λουρί και φίμοτρο, ή με κλουβί...τώρα βέβαια όπου και αν έψαξα δεν προσδιορίζει το μικρόσωμο με κιλά...

noela
02-03-2008, 15:39
Αττικό Μετρό: Η μεταφορά κατοικιδίων ζώων επιτρέπεται μόνο εντός ειδικών κιβωτίων μεταφοράς (Ν. 3082/2002).

Επίσης
"Για τους σκύλους οδηγούς τυφλών ανθρώπων και γιατί μόνο στην Ελλάδα δεν εφαρμόζονται οι οδηγίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης για τη μετακίνησή τους: μεμονωμένα ο πρόεδρος της εταιρείας Αττικό Μετρό δέχεται σκύλους οδηγούς στο μετρό, με νόμο εσωτερικό της εταιρείας του."
Πηγή: www.apodimos-ellinas.com (http://www.apodimos-ellinas.com)

demina
02-03-2008, 16:57
Μα ποσο πισω ειμαστε??
Να μη μπορουμε να μετακινηθουμε με το ζωο μας παρα μονο με αυτοκινητο και αμα δεν εχεις αυτοκινητο την εχεις βαμενη..
Να φανταστεις οτι στο εξωτερικο τα δεχονται στα εστιατορια και τα βαζουν και μεσα στα νοσοκομεια ,ειδικα στα παιδια ασθενεις γιατι βοηθουν στην αναρωση!!!
Οτι πιο ωραιο να εισαι αρρωστος και να εχεις να χαίδευεις ενα τετοιο πλασμα!
Και εμεις δε τα βαζουμε στο μετρο!!
Καλα στα νοσοκομεια μας δε θα μπουν ποτε..!Μονο στις κατσαριδες η εισοδος ειναι ελευθερη [smilie=to funny.gif]

drosia
02-03-2008, 19:00
στη Δανια να προσθεσω επιτρεπουν τα σκυλια στα εστιατορια αλλα οχι τα καροτσια γιατι οι ροδες τους χαλανε τα πατωματα :roll:
Οπότε βλεπετε απο εξω παρκαρισμενα καροτσακια με τα παιδια μεσα αλλα οχι σκυλους!!!! σωστοοοοος??

demina
02-03-2008, 19:23
χε!χε! Αυτο ειναι απιστευτο!

Εδω στην Αμερικη υπαρχουν εστιατορια που απευθυνονται αποκλειστηκα σε ιδιοκτητες σκυλων..
Εχουν και ειδικο μενου για τους σκυλους οι οποιοι καθονται κανονικα και τους σερβιρουν στο τραπεζι!!!!!!!!!!!!!!!

Kopros
02-03-2008, 20:44
ντάξει και οι υπερβολές δεν είναι καλές, αλλά τώρα να μην μπορείς να βάλεις το ζώο σε ένα μέσο είναι τραγικό..εγώ προσπαθώ να του μάθω το φίμοτρο αν και δε γουστάρω..για να τον πηγαίνω σε κανα normal μέρος να τρέξει το σκυλί..το θέμα βέβαια είναι τα βρυσίδια με τον λεοφοριατζή....κωλοελλαδιστ άν!!!

platon
02-03-2008, 21:11
Ποιος ορίζει πως είναι ένα μικρόσωμο ?

Kopros
02-03-2008, 22:09
αυτό είναι το θέμα και εκεί στοχέυω για να βάλω τον πιτακο στα λεοφορείο..εφόσον δεν υπάρχει ακριβές κριτήριο δε μπορούν να σου πούνε τπτ κανονικά.....τώρα άλλο αμα θα σου κάνουνε φασαρία....

Xotikouli
03-03-2008, 06:07
Δηλαδή το έχεις επιχειρήσει ήδη ή σκοπεύεις να το κανεις στο μέλλον? Πες μας εντυπώσεις/αντιδράσεις αν θέλεις!

nikos_x
03-03-2008, 08:20
Καλημερα!
παιδια δεν θα το επιχειρουσα καθαρα και μονο για το κραξιμο π πεφτει.ετυχε μια φορα ενας χριστιανος να βαλει ενα σκυλι δεμενο στο λεοφορειο,τον εκτοπισαν απτη θεση του και τον εβαλαν να καθετε διπλα στον οδηγο+οι κραυγες απο κυρατσες ''ανοιξτε παραθυρα!μικροβιαααα''.Ημαρ τον πια!!!δεν παλευεται!!!Μονο στην Ελλαδα αυτα!

Νικος

Sofia Iv.
03-03-2008, 11:04
Δηλαδη τελικα Νοελα στο Μετρο επιτρεπονται οπως κ στο Τραμ (που το ξερω στανταρ οπως κ ολοι απο τις διαφημισεις κ μονο που εχει μεσα) μεσα σε μεταφορεα ή με φιμωτρο? Κ αν ναι κ με φιμωτρο ή μονο μεσα σε μεταφορέα? Γιατι νομίζω οτι μπορεί να μην εχουν γραψει μεχρι ποσα κιλα θεωρουνται μικροσωμα αλλα γινεται μονο με μεταφορέα (ετσι μου ειπε ενας φιλος μου οδηγος του τραμ) οπότε αυτόματα οπως καταλαβαίνετε "ορίζεται" το μεχρι ποσα κιλα, αφου ενα μεσαίο (ουτε καν μεγάλο) σκυλι να το μεταφερεις με μεταφορέα ειναι μεγααααλο πακέτο ....! :smt017

Υ.Γ. Οπως κ να 'χει ειναι τραγικη η κατασταση αυτη... Δηλαδη αν εχεις καποια σοβαρη αναγκη, εκτακτο περιστατικο τι κανεις? Πεθαινει το ζωο αν δεν εχεις αυτοκινητο ή λεφτα για ταξι ή Pet Taxi ? :snipe:

dora
03-03-2008, 11:07
Στο τραμ έχουν δώσει,νομίζω, συγκεκριμένες διαστάσεις για τον μεταφορέα αλλά εγώ έχω δει πολλές φορές σκυλιά χωρίς μεταφορέα να μεταφέρονται με τραμ. Μάλιστα το ένα είχε κάτσει στο κάθισμα και κοίταζε αραχτό έξω και η κυρία όρθια δίπλα του να το κρατάει.
Έχω δει και σκύλο μεγαλύτερο από την Ganza (πιο ψηλό δηλαδή :oops: )στο τραμ, εκτός μεταφορέα!! :-)

Irene
03-03-2008, 11:20
Κατ'αρχην σε ολους καλη μερα και καλη 'βδομαδα ...

Γραφουμε για την μεταφορα των ζωων μας σε ΜΜΜ ...
αλλα δυστυχως εδω δεν σου παρεχουν ουτε τα βασικα : εχετε δει να μεταφερεται με το Metro - που ειναι και συγχρονο μεσο , ποδηλατο , και αν ναι - εχετε δει την δυσαρεσκεια του κοσμου επειδη "ενοχλει" το ποδηλατο , η και τα σχολια που κανουν ?

Εχετε ακουσει τα σχολια που γινονται επειδη μπηκε ενα μεγαλο καροτσι μωρου ? ( με μεγαλο εννοω αυτα που βλεπουμε κυριος στο εξωτερικο , δηλ. να ειναι και μεγαλο Port-bebe...)
Η οταν υπαρχουν πολλες αποσκευες στην γραμμη για αεροδρομιο ( κι'ας υπαρχουν ειδικη χωροι αποθυκευσεις στον ιρμο ) , Αυτα κατα την γνωμη μου δεν θα επρεπε να συζητιουνται καν. Διαφημηζουμε τα νεα ΜΜΜ στην Αθηνα , αλλα και παλι θα πω : ειμαστε πολυ πισω. Στο εξωτερικο αυτα ειναι πραγματα αυτονοητα - στα λεοφορεια τις Γερμανιας σηκωνονται για να καθησεις εσυ που εχεις σκυλο - μικρο η και μεγαλο παρακαλω ! ... τι ιδιο και στα τραινα , στα τραμ κλπ.

Αλλα βλεπετε εκει ειναι αληθινα φιλοζωοι , και οχι οπως εδω η περισσοτεροι .
Αθελα μου κανω συγκρυση , αλλα αυτη ειναι η αληθεια - οποτε ,
μετα μενει τιποτα να πουμε κατι για τα τετραποδα "παιδια" μας ??

Sofia Iv.
03-03-2008, 11:34
Έχω δει και σκύλο μεγαλύτερο από την Ganza (πιο ψηλό δηλαδή :oops: )στο τραμ, εκτός μεταφορέα!! :-)

:lol: :lol: :-D :wink:

dora
03-03-2008, 11:57
Irene, όντως είναι έτσι.
Αλλά επειδή ο Έλληνας θέλει φασαρία, τη γουστάρει το αίμα του, αν σου σούρνουν τον εξάψαλμο κι εσυ κάτσεις σαν τη βρεγμένη γάτα, τότε το έχασες το παιχνίδι.
Γι'αυτό πρέπει να γνωρίζουμε καλά τι επιτρέπεται και τι όχι, για να απαντάμε. Δεν θα το βουλώσουν, αλλά εμείς θα είμαστε καλυμμένοι.
Εμείς που δεν έχουμε πρόβλημα, ούτε με τα ποδήλατα, ούτε με τα κατοικίδια, ούτε με τα μεγάλα καρότσια μωρών(ειδικά άμα δεν περιέχουν μωρό :-D ) πρέπει να διαμαρτυρόμαστε σε αυτούς που θέλουν να τα περιθωριοποιήσουν.Είναι αυτοί κι όχι εμείς που έχουν άδικο, και δεν πρέπει να περνάει το δικό τους. :supz: Animals ruuuuule! :-D

Irene
03-03-2008, 12:08
Ρε dora-κι , αγγιζεις ευαισθητη "χορδη" ,

ακομα και δικιο να εχουμε , μηπως αλλαζει κατι ?
Δυστυχως ενας να φωναξει απο αυτους που ενοχλουνται , θα αρχισουν να φωναζουν κι'αλλη δεκα , οποτε ακομα κι'αν δεν κατσεις σαν βρεγμενη γατουλα , θα τα βαλεις με ολους αυτους ? τσαμπα τα λογια σου και ακομα και τα νευρα σου , οποτε ... ναμαστε παλι στον ιδιο παρανομαστει :wink:

ειλικρινα σηκωνει μεγαααααααααααλη συζητηση το θεμα . :roll:

noela
03-03-2008, 14:03
Δηλαδη τελικα Νοελα στο Μετρο επιτρεπονται οπως κ στο Τραμ (που το ξερω στανταρ οπως κ ολοι απο τις διαφημισεις κ μονο που εχει μεσα) μεσα σε μεταφορεα ή με φιμωτρο? Κ αν ναι κ με φιμωτρο ή μονο μεσα σε μεταφορέα?
...
Υ.Γ. Οπως κ να 'χει ειναι τραγικη η κατασταση αυτη... Δηλαδη αν εχεις καποια σοβαρη αναγκη, εκτακτο περιστατικο τι κανεις? Πεθαινει το ζωο αν δεν εχεις αυτοκινητο ή λεφτα για ταξι ή Pet Taxi ? :snipe:

Στο μετρό μόνο με κουτί μεταφοράς, εκτός και αν είναι οδηγός τυφλού.
Επειδή δεν έχω αυτοκίνητο και το αντιμετώπιζα χρόνια το πρόβλημα και τότε δεν υπήρχε καν το Pet Taxi έμαθα τη σκύλα μου να ανεβαίνει στη μηχανή.

Σήμερα πάντως ήμουν στο Υπουργείο Οικονομικών και πήρανε τηλέφωνο για βόμβα. Ήρθε λυκοσκυλάκος εκπαιδευμένος και όλοι ήταν σούζα και περίμεναν τον σκύλο. Χαχαχα. Ούτε μικρόβια, ούτε τρίχες ούτε τίποτα. :-D

Kopros
03-03-2008, 16:09
Υπάρχει pet taxi και για αθήνα??
και παλιότερα με μια φίλη που είχε ημλιαιμο τζακ ράσελ ...μπίκαμε σε κεντρικό(πεντέλης) σε ένα λεοφορείο και είχε και τον "νόμο(ή τους όρους στην μεταφορά των λεοφορείων δε θυμάμαι" τυπωμένο μαζί της...είχε και κόσμο το λεωφορείο...και κάνει ο οδηγός έναν σαματά, φωνάζει τους μπάτσους(οι οποίοι ήταν και άσχετοι με το θέμα).τους έδειξε το χαρτί και τελικά μας ανέχτηκε αναγκαστικά.α) πέσαμε σε μαλάκα οδηγό,β)είχε full κόσμο,γ) όλο αυτό πήρε 15 λεπτά σίγουρα,δ) εγώ είμουν και μικρός και δεν ήξερα που να κρυφτώ...ευτύχώς είχα φίλη κάφρο...:P

Mitsi
03-03-2008, 17:04
Πάντως η Μήτσι μου την προηγούμενη Τετάρτη με τον μπαμπά της μπήκε στο Τράμ πήγαν να μπουν και στο μετρό αλλα κλασσικά δεν τους αφήσανε και αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλοι οι υπάλληλοι λέγαν το όχι με βαριά καρδιά (έτσι έμαθα) Το πόσο κρίμας είναι γιατι και αυτοί που έχουν "Μωράκια" δεν μπορούν να τα μεταφέρουν!!!!
Πάντως στο ταξί (ετσι για την ιστορία επειδή έχει ο μπαμπάς μου ταξί) ισχύει ότι πρεπει να το έχεις δηλωμένο σαν pet taxi το κοινό ταξι δεν επιτρέπεται αν σε πιάσει αστυνομικός πάς για απολυμανση 100Ευρώ πρόστιμο και 2 μέρες χαμένο μεροκάματο! Ο μπαμπάς μου πριν ισχύσει αυτο το μέτρο εξυπηρετούσε πολύ κόσμο με τα σκυλιά αλλα τώρα...

demina
03-03-2008, 17:25
Σκεψου αντι να βιαζοντε να πανε στη δουλεια τους σταματανε φωναζουν την αστυνομια και ειναι προθυμοι ολοι να συμετασχουν σε ενα καβγα εναντιον του φιλοζωου..
Αυτη και μονο η νοοτροπια δειχνει ποσο πισω ειμαστε και ποσο δυσκολο το βλεπω να κανουμε προοδο...
Ακου να φωναζουν μικροβια...!!!!!!!
Αυτο με τα μικροβια δε μπορω να το καταλαβω...
Οταν οι μισοι απο αυτους αρμεγαν κατσικες στα χωρια...και ξαφνικα εγιναν "πολιτισμενοι"..
Ξεχνουν βεβαια οτι ο ανθρωπος μεγαλωσε σε σταυλους με τα ζωα του και αυτα τον βοηθησαν να εξελιχθει, του εδειναν τροφη,οργωναν τα χωραφια του και τοσα αλλα..Ποιους σταυλους? Στης καλυβες ολοι μαζι κοιμοντουσαν..
Δεν ειδα να επαθε τιποτα το ανθρωπινο ειδος οι "χαμενοι" της υποθεσης μαλλον τα ζωα ειναι..
υποκρισια,κακια? τι να πω...

gikkat
03-03-2008, 17:25
Πάντως στο ταξί (ετσι για την ιστορία επειδή έχει ο μπαμπάς μου ταξί) ισχύει ότι πρεπει να το έχεις δηλωμένο σαν pet taxi το κοινό ταξι δεν επιτρέπεται αν σε πιάσει αστυνομικός πάς για απολυμανση 100Ευρώ πρόστιμο και 2 μέρες χαμένο μεροκάματο! Ο μπαμπάς μου πριν ισχύσει αυτο το μέτρο εξυπηρετούσε πολύ κόσμο με τα σκυλιά αλλα τώρα...

Έλα ρεεε??? Εγώ θυμάμαι ότι με τον προηγούμενο σκύλο μου είχα μπει αρκετές φορές σε ταξί (ραδιοταξί για την ακρίβεια)... Δεν ήξερα ότι αν τους έπιαναν είχαν θέμα! Απλά θυμάμαι ότι η κοπέλα που εκφωνούσε τη διαδρομή τόνιζε ότι θα είχα ζώο μαζί και όσοι δεν είχαν πρόβλημα διεκδικούσαν τη διαδρομή. Το πληρώναμε παραπάνω αλλά ήταν μια λύση κι αυτή στην ανάγκη... :wink:

Alex2
03-03-2008, 17:36
Η κατάσταση είναι όντως χάλια. Έχουμε οικογενειακώς μόλις 2 χρόνια αμάξι και έχω σωθεί.

Πριν, τα πέρναμε μαζί μας μόνο στις διακοπές, και εκεί γέλαγε ο κάθε πικραμένος. Τσακωνόμασταν στα πούλμαν, στα ταξί, στο τρένο, όπου θες.

Μόνη λύση, είχαμε βρει ένα φιλόζωο ταξιτζή, ο οποίος μας πήγαινε μέχρι τον τελικό προορισμό, γιατί για πούλμαν και κτελ ούτε λόγος. Κάθε χρόνο αυτόν παίρναμε.

demina
03-03-2008, 17:51
αν ειναι μεγαλοσωμο το ζωο αναλαμβανει ταξι (εκτος απο pet taxi) να το μεταφερει???

gikkat
03-03-2008, 18:00
αν ειναι μεγαλοσωμο το ζωο αναλαμβανει ταξι (εκτος απο pet taxi) να το μεταφερει???

όχι, ρε... για μικρόσωμο (εμάς ήταν 10κιλο) και πάντα στα πόδια μας, στο πάτωμα... :wink:

τα pet-taxis δεν έχουν θέμα μεγέθους...

demina
03-03-2008, 18:04
ειπα και εγω!!
Γιατι και η καλη προθεση να υπηρχε εμεις αναγκαστικα πανω στα καθισματα μεταφερομαστε..

marinaki
03-03-2008, 18:11
Πραγματι τα ραδιοταξί μεταφέρουν κατοικίδια, δεν ξέρω για μεγαλοσωμα αλλά φαντάζομαι οτι γινεται κ αυτό με εξτρα χρήματα. Εγώ πήγα με το κουνέλι μέχρι τη Ν.Μάκρη(ασε πόσο πλήρωσα,άλλο θέμα...) κ ο ταξιτζής δεν ξινισα καθόλου. Αντίθετα ενδιαφέρθηκε κ με καθησύχαζε στο δρόμο της επιστροφής που είχα αγχωθεί με την εγχείρηση. Ενας μόνο μου την είχε δώσει που μου είπε-ακουσον ακουσον- να βάλουμε το κλουβί στο πορτ παγκαζ με μια φυσικότητα ανευ προηγουμενου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock: του είπα οτι πλήρωνα 5 ευρώ εξτρα κ οτι αυτό δεν προκειται να γίνει!
Οσο για το τραμ, υπάρχει ένας κανελί αδεσποτος σκυλούρος την Ν.Σμύρνη ο οποίος επι τρόλευ εποχής έκανε "ασυνοδευτος" την διαδρομή Π.Φάληρο-Συνταγμα πολύ συχνά κ εβγαινε όποτε κ όπου του κάπνιζε. Πριν κάμποσο καιρό τον είδα κ στο τράμ. Το θετικό είναι οτι όλοι τον αντιμετώπισαν με πολύ χιούμορ κ κανείς δεν γκρίνιαξε. Βεβαια μάλλον έπεσα στην εξαίρεση...

gikkat
03-03-2008, 20:34
Ένας σκύλοε έκανε και διαδρομές με τον ηλεκτρικό στην Αθήνα από μόνος του... Είδαν κι απόειδαν και πήραν πρωτοβουλίες τα ζωντανά! :wink:

Mitsi
03-03-2008, 20:35
Πάντως ειναι μεγάλο πρόβλημα. Μια φορά που χρειάστηκε να την μεταφέρουμε με το ταξι του μπαμπά μου την είχα κάτω και εννοείται απο αριστερή λωρίδα και κατεβασμένο το ελεύθερο. Ο μπαμπάς μου εξυπηρετούσε πολύ κόσμο τώρα και αυτός είναι μέσα στην μέση τη να κάνει (του λένε μα παλια μας εξυπηρετούσες τωρα γιατί?) ειναι μεγάλο ρίσκο!! Η νομοθεσια νομιζω ισχυει απο το 2004! Πάντως χιλιες φορές να ειχα σκυλια γατια κουνελια κτλ για συνεπιβάτες παρά για κανα παραξενο/η διπλα μου!

Sofia
03-03-2008, 21:41

Παντα βρισκουμε ραδιοταξι να μεταφερει την Καρυ μας.Ειναι μεγαλοσωμο ημιαιμο σαν γερμανικο ποιμενικο και λεμε στην τηλεφωνητρια να στειλει ραδιοταξι που να δεχετε σκυλο και εχουμε και ενα σεντονι μαζι για το πισω καθισμα
Πληρωνεις εξρα χρηματα,δεν θυμαμαι αν ειναι 5 η 10 ευρω

noela
03-03-2008, 23:30
Ένας σκύλοε έκανε και διαδρομές με τον ηλεκτρικό στην Αθήνα από μόνος του... Είδαν κι απόειδαν και πήραν πρωτοβουλίες τα ζωντανά! :wink:

Φαντάζομαι λες τον ίδιο που έβλεπα παλιά κι εγώ. Κορυφαίος!

Γραμμή Βικτώρια - Πειραιάααααα... :smt020
Κανείς δεν τον πείραζε κι ας κοιμόταν μέσα στη μέση.

demina
04-03-2008, 03:35
Σοφια μπορεις να μου στειλεις πιο ραδιοταξι ειναι αυτο?
Και μενα το ιδιο μεγεθος εχει.
Τους λες απο πριν οτι ειναι μεγαλη και οτι θα ανεβει στο καθισμα??

Παλιοτερα που επαιρνα τον ηλεκτρικο καθε μερα εβλεπα πολυ συχνα σκυλακια να μπαινουν μεσα με μια ανεση απιστευτη .
Πολλες φορες εμπαινα και τα εβρισκα να κοιμουντε μεσα και να πηγαινουν βολτα!!Πολυ πλακα! :smt045
Το κουφο ειναι πως επιλεγαν που θα κατεβουν...περνουσαν οι στασεις ανοιγαν-κλειναν οι πορτες και σε καποια φαση ξαφνικα κατεβαιναν τωρα με τι κριτηριο...
Απο τοτε που εχει φυλακες δεν εχει τυχει να ξαναδω..

Sofia
04-03-2008, 07:16
Σοφια μπορεις να μου στειλεις πιο ραδιοταξι ειναι αυτο?
Και μενα το ιδιο μεγεθος εχει.
Τους λες απο πριν οτι ειναι μεγαλη και οτι θα ανεβει στο καθισμα??

Παλιοτερα που επαιρνα τον ηλεκτρικο καθε μερα εβλεπα πολυ συχνα σκυλακια να μπαινουν μεσα με μια ανεση απιστευτη .
Πολλες φορες εμπαινα και τα εβρισκα να κοιμουντε μεσα και να πηγαινουν βολτα!!Πολυ πλακα! :smt045
Το κουφο ειναι πως επιλεγαν που θα κατεβουν...περνουσαν οι στασεις ανοιγαν-κλειναν οι πορτες και σε καποια φαση ξαφνικα κατεβαιναν τωρα με τι κριτηριο...
Απο τοτε που εχει φυλακες δεν εχει τυχει να ξαναδω..

Οποιοδηποτε ραδιοταξι που ειναι στα Νοτια προαστεια-Γλυφαδα,δεν εχουμε καποιο συγκεκριμενο.Οταν τους πεις οτι εχεις σκυλι θα στειλουν ενα ραδιοταξι που ο οδηγος του να μην εχει προβλημα με τα σκυλια.

fotant
04-03-2008, 22:35
πω ρε παιδιά σήμερα μιλούσα με ιδιοκτήτες σκύλων στο πάρκο που είχα πάει βόλτα την Jessie μου...Λοιπόν αυτό που ξέρω εγώ είναι οτι μπορείς να βάλεις τον σκύλο μέσα στο αστικό αρκεί να είναι σε κλουβάκι(αυτό το κάνω συχνά),μέγεθος δεν ξέρω αλλα αν είναι 30 κιλά ο σκύλος κομματάκι δύσκολο να τον μεταφέρεις.βέβαια αυτό είναι σπαστικό όταν θέλεις να πας μια βόλτα με τον σκύλο σου πέρα απο το πάρκο της γειτονιάς.Εγώ για παράδειγμα επειδή θέλω να πάω για καφέ και να την πάρω μαζί,πάω και γυρίζω με τα πόδια.Έχει τύχει να περπατάμε και 4 ώρες με τις βόλτες...όσο αφορά το ταξί μου είπαν οτι αυτοί (οι ιδιοκτήτες σκύλων)τα μεταφέρουν κανονικά στην αγκαλίτα,ενώ εγώ ήξερα οτι χρειάζεται είτε κλουβάκι είτε φίμωτρο,οπωσδήποτε όμως ένα απο τα 2,χώρις όμως να χρειάζεται να πληρώσεις παραπάνω,γιατί αν ήταν υποχρεωτικό κάτι τέτοιο ποιός ο λόγος να μην πάρεις pet taxi?τα ίδια θα πλήρωνες.Κ κάτι άλλο περα απο τα ΜΜΜ αλλά για τα τρένα.αν πάρετε τηλ στον OΣE υπάρχει περίπτωση να σας πούν οτι μεταφορά με σκύλο γίνεται μόνο εαν ο σκύλος μπεί στην σκευοφόρο πλήρωνοντας και μισό κανονικό εισιτήριο(ενώ για την βαλίτσα πολύ λιγοτερα που μπορεί να ζυγίζει παραπάνω!)και μάλιστα όταν μου το είπε εμένα έτυχε στο προηγούμενο ακριβώς ταξίδι μου να καεί η σκευοφόρος...του μίλησα ευγενικά,του είπα οτι δεν γαυγίζει οτι είναι μικρό μέτα κοντέψαμε να πλακωθούμε τηλεφωνικώς...Τελικά όταν πήγα και ρώτησα στα εκδοτήρια μου είπαν οτι μπορώ να το μεταφέρω στο βραδινό δρομολόγιο(θεσ/νικη-αθήνα).αν είναι και καλός ο τύπος στα εκδοτήρια μπορεί να σας κλείσει με δική του ευθύνη στο πιο πρωινό η ακόμη και απογευματινό αν το τρένο δεν έχει πολύ καινούργια βαγόνια.ένα είναι σίγουρο στους ανθρώπους φερόμαστε λές και είναι ζώα και στα ζώα λές και είναι αντικείμενα...αυτή είναι η ελλάδα...στην Γερμανία που πήγα φέτος το καλοκαίρι ενας σκύλαρος έτρωγε δίπλα μου στο εστιατόριο και κανείς δεν διαμαρτυρήθηκε.....εδώ για καφέ πάμε και κάποιες φορές δεν το δέχονται μέσα το ζωντανο...εσχος...και έχω και τους φίλους μου που ξινίζουν στο να πάω μαζί με το σκυλάκι μαζί τους διακοπές(άσχετο με το θέμα αλλά έχω αγανακτήσει!).Είμαστε παρακμιακοί...

Kopros
05-03-2008, 00:01
καλά με το τραίνο άλλο πακέτο...εγω που έχω ρωτήσει επανηλημένως μου λένε ιδικά για μεγάλο σκύλο μόνο στη σκευοφόρο με το τελευταίο τραίνο δηλαδή γυρω στις 12 το βράδυ...το καλό είναι οτι μπορείσ να σε και εσύ μαζί του....(καλό που λεει ο λογος...)

Mitsi
05-03-2008, 13:25
...και έχω και τους φίλους μου που ξινίζουν στο να πάω μαζί με το σκυλάκι μαζί τους διακοπές(άσχετο με το θέμα αλλά έχω αγανακτήσει!).Είμαστε παρακμιακοί...

??? Δεν σου λέω να αλλάξεις φίλους ο καθενας μας δίνει κάτι διαφορετικό αλλα δεν θα μπορουσα να κάνω παρέα με άτομα που δεν αγαπάνε τα σκυλια κατα πόσο με αυτους που πάω διακοπές!! Τωρα για πελάτες που είναι μόνο για δουλεια αυτο ειναι άλλο θέμα!!

fotant
05-03-2008, 14:42
αν ειναι να σας πω τον πόνο μου σχετικα με τους φίλους μου τοτε να ανοίξω νέα θεματική ενότητα για να μην μας βρίζουν,ώρες ώρες νιώθω οτι βρισκω κατανόηση η με τα ατομα στο πάρκο που έχουν σκυλιά η με σας εδω μέσα... :cry:

marinaki
05-03-2008, 14:47
Η αλήθεια είναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα άτομα με ευαισθησία προς τα ζώα κ τη φύση (πιστεύω οτι αυτά είναι αλληλενδετα).Είχα φτάσει σε σημείο να πιστεύω οτι είναι σπάνιο είδος. Σε όποιον κ να πω οτι διαβασα-είδα κάτι φρικαλέο με κοιτάει με το απλανές βλέμμα της αγελάδας στο ήλιο...Είναι τρομερό!

drosia
05-03-2008, 22:08
σε 1-2 περιπτωσεις που ετυχε κοινων διακοπων με παρεα που ενοχληθηκαν στη προοπτικη να παρω το σκυλι μου μαζι δεν χαλασα καν τη ζαχαρενια μου, απαντηση μου "this is not my problem this is your problem" xaxaxa
και μετα ξυνισμα και οικειοθελης αποχωρηση. Παντως αν υπηρχε μεγαλυτερο θεμα απλα θα κανονιζα διαφορετικες διακοπες και με αλλους, so simple!

ek
02-04-2008, 13:46
θα χρειαστει να ταξιδεψω με καραβι και πρεπει να παω πειραια.
αμαξι να με παει δεν παιζει και δεν θελω να μπω στην διαδικασια να παρω ταξι .Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω το σκυλακι μου στον ηλεκτρικο η τον προαστειακο?????(για κλουβακι δεν παιζει λογω πως ειναι ηδη μεγαλοσωμη παρολο που ειναι 3 μηνων..) :P

dora
02-04-2008, 13:48
Στον ηλεκτρικό μπορείς να το βάλεις. Νομίζω ότι ισχύει ότι και μετα ποδήλατα...
Στο τελευταίο βαγόνι, με λουράκι και φίμωτρο (για τα επιθετικά).
Έχω δει πολλά σκυλάκια στον ηλεκτρικό. :-)

Alex2
02-04-2008, 13:50
Εμένα στον ηλεκτρικό πριν χρόνια με είχαν εμποδίσει, και ήμουν με κοκεράκι μικρόσωμο.

Το δέχονταν μόνο μέσα σε κλουβί.

Nemo
02-04-2008, 13:52
Μια φίλη μου πάντως χρησιμοποιεί πολύ συχνά τον ηλεκτρικό μαζί με το σκυλί της και μου έχει πει ακριβώς αυτά που έγραψε η Δώρα: τελευταίο βαγόνι, λουράκι, φίμωτρο και πάντα μαζί το βιβλιάριο υγείας.

Irene
02-04-2008, 13:54
αν θυμαμαι καλα , ειχε ανακοινωθει και στης ειδησεις , πως
επιτρεπονται πλεον μικρα - μεχρι νομιζω 5kg - στον μετρο / τραμ ..?!
Γι'αυτο μαλιστα ηταν και νεο στης ειδησης ... :wink:

gasketse
02-04-2008, 14:48
Ego pantos pou meno se eparxiaki poli kai ta astika einai idiotika apagoreuete....(katerini)

ek
02-04-2008, 16:20
και να υποθεσω πως περα απο λουρακι - φιμωτρο ( ειναι 3 μιση μηνων= αναγκαιο??)και βιβλιαριο θα πρεπει να εχει και τσιπ??ρωταω και για μεσα στο καραβι περα απο τον ηλεκτρικο!

Alex2
02-04-2008, 16:25
Καλό είναι να τα έχεις όλα για να είσαι προετοιμασμένη. Έτσι και αλλιώς θα σου χρειαστούν.

Φίμωτρο στα δικά μου στο πλοίο βάζω κατά την επιβίβαση και αποβίβαση, αλλά με κοιτούν λες και έχω τα θηρία.

Σύμφωνα με το νόμο όμως νομίζω ότι πρέπει να το έχεις. Βιβλιάριο και τσιπ πάλι πρέπει να έχεις, μολονότι σχεδόν ποτέ δεν κάνουν έλεγχο. Έχω ακούσει όμως μια δυο περιπτώσεις που το ελέγξαν.

Ρανια & Δωρα
08-05-2008, 12:14
Να σας πω οτι στο Παρισι που πηγαμε πριν το Πασχα στο Μετρο ειδαμε περισσοτερα σκυλακια παρα παιδια. Ο λογος βεβαια ειναι απλος. Οι σταθμοι τους ειναι παλιοι και δεν εχουν προσβαση τα καροτσια σε αντιθεση με τα σκυλακια. Λοιπον, σε καθε μετακινηση μας (που ηταν πανω απο 4-5) τη μερα συναντουσαμε τουλαχιστον ενα σκυλακι (μεγαλο ή μικρο) στο μετρο. Και το πιο εντυπωσιακο ηταν οτι κανεις δεν το κοιτζε αξιοπεριεργα εκτος απο εμας που καταλαβαμε οτι δεν θα γινουμε Ευρωπη συντομα :-x