PDA

View Full Version : O σκύλος μου αναστατώνεται απο τους θορύβους

phantomas
12-03-2007, 15:55
Να είστε σίγουροι οτι θα σας χρειαστούμε. Και 1ος εγώ.

Έχω διαπιστώσει οτι η Κλάρα μου αναστατώνεται απο τους θορύβους. Δεν ξέρω αν μπορώ να την πω κροτοφοβική, δεν νομίζω οτι είναι, αλλά π.χ. όταν ακούει ένα μηχανάκι σηκώνει τον κόσμο στο πόδι. Όταν χτυπάει το θυροτηλέφωνο ή το κουδούνι της πόρτας μας ακούει όλο το τετράγωνο απο τα γαβγίσματα της. Όταν είμαστε βόλτα και ας πούμε οτι χτυπάω δυνατά το πόδι μου στο δρόμο τινάζεται, σπίτι αν της χτυπήσω δυνατά παλαμάκια χαμηλώνει τα μπροστινά της πόδια και αρχίζει σε κάθε παλαμάκι και κάνει απο ένα γάβγισμα......

Απο όλα αυτά που περιέγραψα, βγαίνει κάποιο νόημα? Να διευκρυνήσω οτι μπορούμε να πάμε βόλτα σε κεντρικό δρόμο όπου περνάνε μηχανάκια, φορτηγά, λεοφωρεία χωρίς κανένα πρόβλημα. Αντιδρά δλδ. έντονα σε μεμονομένους έντονους ήχους.

boxer2
12-03-2007, 15:58
αν δεν εκδηλωνει ΦΟΒΟ στους ηχους δε νομιζω οτι ειναι κροτοφοβικη.
το να γαυγιζει σε ηχους υψηλων συχνοτητων ειναι λογικο και συνηθισμενο.

πεσμου πρωτα ομως, εκδηλωνει ΦΟΒΟ ποτε σε ηχους? κρυβεται? πανικοβαλεται? (μαλλον οχι :-) )

phantomas
12-03-2007, 16:04
Όχι. Γενικά δεν νομίζω οτι είναι το μόνο σκυλί που γαβγίζει π.χ. στο άκουσμα του θυροτηλέφωνου (ήχος οξύς και διαπεραστικός). Δεν κρύβεται στο άκουσμα οποιουδήποτε ήχου. Απλά σε συγκεκριμένους ήχους σηκώνει τον κόσμο στο πόδι......(φυσιολογικό?)

gikkat
12-03-2007, 16:08
αν της χτυπήσω δυνατά παλαμάκια χαμηλώνει τα μπροστινά της πόδια και αρχίζει σε κάθε παλαμάκι και κάνει απο ένα γάβγισμα......

xoris na anoiko stous ekpaideftes tis pareas, ebeirika kai mono alla i parapano perigrafi sou mou thimizei ksekinima paixnidou...
kai ta 2 proigoumena skylia mou kai i Ramone otan xamilonan/lonei ta brostina podia itan/einai etoima gia paixnidi...
apla antidra sto sygekrimeno ixo... emeis to ksekiname otan tin koitao epimona sta matia... xamilonei, mou gavgizei kai palevoume!!!

PS. sorry apo tous ekpaideftes tis pareas gia tin paremvasi :wink:

boxer2
12-03-2007, 16:10
ουτε σπανιο ουτε παραλογο.
επισης, εχεις παρατηρησει αν γαυγιζει ΜΟΝΟ οταν χτυπανε το κουδουνι, ή αν γαυγιζει γενικως επειδη καποιος ηρθε? εννοω πριν ακουστει το κουδουνισμα.

αν το θεωρεις ενοχλητικο και θελεις σιγα σιγα να το μειωσεις ή να το εξαλειψεις, θα προτεινα να της μαθεις 2 εντολες. το "μιλα" και το "σιωπη"

ξερει καποιες εντολες τωρα? γενικως εχει μαθει τη διαδικασια εκπαιδευσης? ξερει πραγματα?

σπίτι αν της χτυπήσω δυνατά παλαμάκια χαμηλώνει τα μπροστινά της πόδια και αρχίζει σε κάθε παλαμάκι και κάνει απο ένα γάβγισμα......
αν κανει τη σταση που φανταζομαι, ισως να το βρισκει σαν παιχνιδι, εστω μια εντονη ασχολια-διαδικασια. αυτο θα σε βοηθησει στο "μιλα" πολυ!

Όταν είμαστε βόλτα και ας πούμε οτι χτυπάω δυνατά το πόδι μου στο δρόμο τινάζεται
εσυ δε θα τιναζοσουν στη θεση της? :P

boxer2
12-03-2007, 16:12
τι συγνωμη βρε???????
ζωγραφισες παλι :P :lol: :)

gikkat
12-03-2007, 16:14
kalitexnis... :butthead:

Marin
12-03-2007, 16:19
τι συγνωμη βρε???????
ζωγραφισες παλι :P :lol: :)

χαχαχα η gikkat εχει πολλή πλάκα ρε

gikkat
12-03-2007, 16:20
kai na deite kai ti kalo paidi einai...!!! :-D
i marina tin exei gnorisei sto bazaar alla den tis gemise to mati!!! :wink:

boxer2
12-03-2007, 16:22
οπα?!
:P
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ναταλία Αθανασιάδου
12-03-2007, 16:24
Μόλις διάβασα όλα τα σημερινά post, και ενώ εκνευρίστηκα, έχω ρίξει και τρελό γέλιο με την gikkat....

Gikkat μας φτιάχνεις τη διάθεση. Είσαι απίστευτη....
Μαζί σου
:prayer:
Ιδίως με το sachlamari... έχεις δώσει ρέστα.........

gikkat
12-03-2007, 16:25
den yponoisa tipota!!! apla tis Kyriakes to paizo sovari...
sti douleia to rixno stin trellitsa na perna i ora...
pali xalia to kaname to topic kai o Platon tha fonazei... :?

phantomas
12-03-2007, 16:28
ουτε σπανιο ουτε παραλογο.
επισης, εχεις παρατηρησει αν γαυγιζει ΜΟΝΟ οταν χτυπανε το κουδουνι, ή αν γαυγιζει γενικως επειδη καποιος ηρθε? εννοω πριν ακουστει το κουδουνισμα.
αν το θεωρεις ενοχλητικο και θελεις σιγα σιγα να το μειωσεις ή να το εξαλειψεις, θα προτεινα να της μαθεις 2 εντολες. το "μιλα" και το "σιωπη"
ξερει καποιες εντολες τωρα? γενικως εχει μαθει τη διαδικασια εκπαιδευσης? ξερει πραγματα?
[quote]σπίτι αν της χτυπήσω δυνατά παλαμάκια χαμηλώνει τα μπροστινά της πόδια και αρχίζει σε κάθε παλαμάκι και κάνει απο ένα γάβγισμα......
αν κανει τη σταση που φανταζομαι, ισως να το βρισκει σαν παιχνιδι, εστω μια εντονη ασχολια-διαδικασια. αυτο θα σε βοηθησει στο "μιλα" πολυ!

Όταν είμαστε βόλτα και ας πούμε οτι χτυπάω δυνατά το πόδι μου στο δρόμο τινάζεται
εσυ δε θα τιναζοσουν στη θεση της? :P[/quote:38bpoo6q]

Ναι, γαβγίζει και πριν ακουστεί το κουδούνι όταν κάποιος έρχεται σπίτι μου, αλλά μόνο σε 2 περιπτώσεις α) όταν καταλάβει οτι ήρθε η γυναίκα μου (καταλαβαίνει την μηχανή του αυτοκινήτου) και όταν έρθει ο αδερφός μου (το ίδιο με πρίν).
Γαβγίζει επίσης αν περνάει κάποιος κάτω απο το μπαλκόνι....οποιοσδήποτε....

Δεν ενοχλέι εμάς αλλά πρέπει να μειωθεί αναγκαστικά γιατί σε 1,5 μήνα θα έχουμε τα δίδυμα στο σπίτι και δεν γίνεται η Κλάρα να γαβγίζει με το παραμικρό. Πως εφαρμόζονται οι δύο αυτές εντολές?

Όχι δεν ξέρει κάποιες εντολές πέρα απο το "κάτσε". Παρόλο που γνωρίζω πως να της μάθω και άλλες εντολές όπως το "κάτω" το "μείνε" και το "έλα" δεν τις έχω εφαρμόσει.... :roll:

boxer2
12-03-2007, 16:37
σου δειχνει οτι φυλαει το χωρο?
απολυτα λογικο, κριμα που πρεπει να κοπει.

λοιπον, ξενικας με το "μιλα"
της λες "μιλα" και χτυπας παλαμακι.
με το που θα γαυγισει της μπρααααααααβο κλαρα(κλαρα δεν τη λενε?)
και επιβραβευεις πλουσιοπαροχα! κατα προτιμηση μικρες λιχουδιες, που να μη χρειαζονται μασημα, αλλα να της αρεσουν αρκετα.

σιγα σιγα αφαιρεις το παλαμακι, απο τη στιγμη που γαυγιζει κατοπιν εντολης. αλλα προσεξε!!!!! δε θα ενισχυεις ΠΟΤΕ οταν γαυγιζει ΧΩΡΙΣ να το εχεις ζητησει.

το "σιωπη" γινεται ακριβως αναποδα. την πιανεις την ωρα που γαυγιζει και λες "σιωπη" με απολυτο τονο, αλλα οχι φωνη ουτε με υφος επιπληκτικο ή κατι τετοιο. απλα δε θα το πεις παιχνιδιαρικα οπως θα μπορουσες να πεις το "μιλα" ή κατι αλλο. και επιβραβευεις μολις σταματησει! "μπραβο κλαρα, ετσι, σιωπη" την ωρα που δε γαυγιζει! στην αρχη θα πρεπει να επιβραβευεις εστω και για μικρης διαρκειας εκτελεσεις, μετα σταδιακα θελουμε μεγαλυτερη διαρκεια. αυξανεις τα κριτηρια.

τι να σου πρωτογραψω και σε ενα ποστ????!!

α!! και προσεξε να μην την αναστατωνεται ποτε οταν καποιος ερχεται, σε στυλ "ποιος ειναι ποιος ειναι?" κλπ..

ο,τι αποριες εχεις, πες.ολο και κατι ισως να μου ξεφυγε

platon
12-03-2007, 16:44
http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=387

phantomas
12-03-2007, 16:59
σου δειχνει οτι φυλαει το χωρο?
απολυτα λογικο, κριμα που πρεπει να κοπει.

α!! και προσεξε να μην την αναστατωνεται ποτε οταν καποιος ερχεται, σε στυλ "ποιος ειναι ποιος ειναι?" κλπ..

ο,τι αποριες εχεις, πες.ολο και κατι ισως να μου ξεφυγε

Είμαστε σε πολλή σκέψη αν πρέπει να κοπεί γιατί μια φορά σηκώθηκε μέσα στην μάυρη νύχτα και γάβγιζε στην πόρτα της κουζίνας. Εμείς την μαλώσαμε, αλλά το επόμενο πρωΐ στις 7 μας χτυπήσανε το κουδούνι τα παιδιά του 2ου (εμείς είμαστε 1ος) γιατί τους είχανε......νοικοκυρέψει και αυτοί κοιμόντουσαν στο δωμάτιο. Άρα η Κλάρα μάλλον μας έσωσε.... :)

Καμιά φορά το κάνουμε αυτό το λάθος. Πρέπει να κοπεί πάραυτα.

boxer2
12-03-2007, 17:07
νατααααααα :?

παντως τα μωρουδενια εκτος του οτι θα κοιμουνται πολυ πολυ βαρια, πιστευω θα συνηθισουν το γαυγισμα απο πολυ νωρις και δε θα φοβουνται.
αρκει να μη γινεται σε υπερβολικο βαθμο.
αλλα να σας φυλαει η καημενη η Κλαρα και να τη μαλωνετε? πικρα ειναι...

τεσπα. θυμισου να ενισχυεις εντονα αυτα που θελεις!!!! εστιασε στις επιθυμητες συμπεριφορες!
να θυμασαι οτι οτιδηποτε κανετε τη στιγμη που γαυγιζει οπως να τρεχετε πισω της, καταπανω της, να ανοιγετε πορτες, να της φωναζετε να τη μαλωνετε κλπ. ειναι ενισχυση. και επισης, να θυμασαι να δινεις την εντολη "σιωπη" οταν θα ξερεις οτι μετα απο ΛΙΓΟ θα την εκτελεσει. να μην εχεις αποτυχημενες προσπαθειες.
για παραδειγμα, κανονισε με τη γυναικα σου να μη χτυπησει το κουδουνι, και να σταθει εκει μεχρι να ακουσει οτι το γαυγισμα εχει σταματησει. να εχετε συνεννοηθει για το τι κανει ο ενας εξω και ο αλλος μεσα. ωστε να προβλεπεις αντιδρασεις.
και να μπαινει μεσα οταν το γαυγισμα εχει σταματησει τελειως..
ε δεν υπαρχει και μεγαλυτερη ενισχυση οταν η Κλαρα γαυγιζει απο ανυπομονησια και τοτε μπαινει μεσα η γυναικα σου.
ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω :-)

gikkat
12-03-2007, 17:17
ego pali exo efarmosi to "siopi" os "poios einai???"...
otan tis to arxisa ekana isixia kai prosilonomoun stin porta san na prospatho na akouso kati... to ekane me ton kairo ki ekeini...
otan leo loipon "poios einai???" kanoume isixia (to poli na psithirisei ena gouf, mesa apo ta dontia tis ki afto otan exei arxisei na akouei kati), akoume prosektika kai an akousoume kapoio thorivo tis leo "par' ton" (oxi me tin ennoia katasparakse ton dolofone mou!!!), einai typou fonakse alla mou evgene kalitera :-) ... tote gavgizoume!!! :-)

Marin
12-03-2007, 17:20
ego pali exo efarmosi to "siopi" os "poios einai???"...
otan tis to arxisa ekana isixia kai prosilonomoun stin porta san na prospatho na akouso kati... to ekane me ton kairo ki ekeini...
otan leo loipon "poios einai???" kanoume isixia (to poli na psithirisei ena gouf, mesa apo ta dontia tis ki afto otan exei arxisei na akouei kati), akoume prosektika kai an akousoume kapoio thorivo tis leo "par' ton" (oxi me tin ennoia katasparakse ton dolofone mou!!!), einai typou fonakse alla mou evgene kalitera :-) ... tote gavgizoume!!! :-)

Και εγώ κάτι αντίστοιχο εχω κάνει!! Γενικά το "ποιος είναι?" το μαθαίνουν εύκολα. Εμένα τεντώνονται όπου και να ειναι και ψαχνουν αν βρουν ποιος είναι, ακόμα και όταν το λέω στη βόλτα, ψάχνουν γύρω γυρω να δουν ποιος είναι... έχει πλάκα.

Μαρίνα

gikkat
12-03-2007, 17:23
to vasiko gia mena einai na paratiriseis to skylo sou kai na tou dimiourgiseis entoles me vasi tis dikes tou sinitheis...
px. emeis tora mathenoume to "tinaksou"... tis to matheno tin ora pou tin kano banio. otan paei na tinaxtei tis leo "tinaksou" kai afou standard tha to kanei tis leo bravo...
etsi oste na syndesei sinitheies tis me sygekrimenes entoles...
etsi exoume mathei to
"dose mou to xeri"
"to allo xeri"
"kola to"
"telos" (otan einai i ora na stamatisoume to paixnidi ston kipo kai na anevoume spiti)
kai alla pou tha mathoume stin poreia...
genika pistevo pos oso paratireis to skylo sou toso tha matheneis tis sinitheies tis kai tha boreis na tis didakseis pragmata... o proigoumenos skylakos mou sinexeia mathene kati kainourio. kath' oli ti diarkeia tis zois tou...

gikkat
12-03-2007, 17:24
an leo vlakeies... ekpaideftes be my guest gia diorthoseis...
ebeirika milao panta...

Marin
12-03-2007, 17:25
Εμάς το καλύτερο μας, είναι το "μίλα". Η Μάγια το ξέρει πολύ καλά και όταν της λες "μιλα μάγια" γαυγίζει. Με το "τελος" σταματάει οτιδήποτε κάνει, είτε είναι "μιλα", είτε ειναι λιχουδιές, βόλτα, οτιδήποτε...

:)

gikkat
12-03-2007, 17:31
emeis kseroume to...
"pou einai i bala" (kai orgonoume tin avli gia na ti vroume)
"anoikse" (anoigoume portes me pomolo i xoris)... na as poume afto to ekane apo mikri, prospathouse na anoiksei portes... tis vrika mia entoli kai to vlepei san paixnidi tora...
"katse"
"kato"
"mazi"
"stop"
"volta"
"parko"
kai "mi" (an kai merikes fores parasiretai kai thelei 2i i 3i fora na tis to po)

Episis, an genika den ektelei (den mou aresei afto to rima alla telos panton) kai tis po "ti eipa???" kanei afto pou tis eixa pei!!!

sto mono meros pou den efarmozo tipota apo afta einai to parko gia na to exei syndiasmeno MONO me paixnidi...

einai eksypno paidaki!!! fostiras 11 minon!!!
thelo na ti zoulikso tora...

boxer2
12-03-2007, 17:32
gikkat εχεις πιασει απολυτα το νοημα της εκπαιδευσης!!!:supz: :smt023
και να συμπληρωσω απλα οτι παντα σεβομαστε εκτος απο την ιδιοσυγκρασια του σκυλου, την ηλικια, τη φυλη, την ΥΓΕΙΑ, τις αναγκες, τις ιδιαιτεροτητες, κλπ.
ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ

οι υπερβολικες απαιτησεις δε βοηθησαν ποτε κανεναν :wink:

phantomas
12-03-2007, 18:12
νατααααααα :?

παντως τα μωρουδενια εκτος του οτι θα κοιμουνται πολυ πολυ βαρια, πιστευω θα συνηθισουν το γαυγισμα απο πολυ νωρις και δε θα φοβουνται.
αρκει να μη γινεται σε υπερβολικο βαθμο.αλλα να σας φυλαει η καημενη η Κλαρα και να τη μαλωνετε? πικρα ειναι...

Ας το ελπίσουμε. Κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ....

Καλά μην φανταστείς οτι την βάλαμε τιμωρία.... :roll: Αλλά στις 4 το πρωΐ να πετάγεσαι ξαφνικά γιατί γαβγίζει η Κλάρα δεν είναι και οτι καλύτερο. Όταν λέμε την μαλώνουμε ενοούμε: "Κλάρα?? τι κάνεις εκεί? τι γαβγίζεις νυχτιάτικα?.......έλα γρήγορα πίσω!!!"
Και έτσι συνεχίσαμε τον ύπνο μας με την Κλάρα να έχει εκπληρώσει το καθήκον της χωρίς εμείς να έχουμε πάρει χαμπάρι.....

gikkat
12-03-2007, 18:14
step by step... pou elegan ki oi new kids on the block!!! :-D

boxer2
12-03-2007, 18:15
καταλαβα :P
σωστη η Κλαρα παντως!
να ειστε περηφανοι σκυλογονεις

eleni
12-03-2007, 18:23
Αγαπητέ phantomas και Κλάρα καλησπέρα ,

Προσωπικά θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό η Κλάρα να γαυγίζει όταν ακούσει κάποιον έξω από την πόρτα, το να γαυγίζει όμως σε κάποιον που περνάει κάτω απ’ το μπαλκόνι είναι κάτι που θα πρέπει να προσέξεις.
Στην πρώτη περίπτωση δεν έχει συνηθίσει κάποιον να στέκεται πίσω από την κλειστή πόρτα και να μην μπαίνει μέσα οπότε γαυγίζει.
Θεώρησε το ότι κάτι ασυνήθιστο συμβαίνει και όχι ως προειδοποίηση.
Στην δεύτερη περίπτωση το ότι προχωρούν οι άνθρωποι στο δρόμο φυσιολογικά ένας σκύλος το συνηθίζει, δηλαδή αισθάνεται ότι αυτό που συμβαίνει στο δρόμο δεν τον απειλεί.
Μήπως η Κλάρα νιώθει ότι απειλείτε και γι’ αυτό γαυγίζει? (Δεν μιλάω για εξαιρετικές περιπτώσεις όπου κάποιος περαστικός μπορεί να φωνάζει, να τρέχει κλπ.)
Οπότε η Κλάρα γαυγίζει σε αυτό που τη φοβίζει – στρεσάρει, ο περαστικός απομακρίνετε (ούτως η άλλως θα έφευγε) στο μυαλουδάκι της όμως θεωρεί ότι κατάφερε με το γαύγισμα της να τον διώξει. Έτσι όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το γαύγισμα να γίνεται όλο και ποιο συχνό και σε μερικές περιπτώσεις ενοχλητικό.
Αυτό που γίνετε δεν είναι καλό τόσο για το σκύλο όσο για εσάς και τους γείτονες.
Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις έτσι ώστε το γαύγισμα να μην επαναλαμβάνεται είναι να της μειώσεις την ορατότητα προς το δρόμο, πχ. βάζοντας κάτι στα κάγκελα για να την εμποδίζει να βλέπει.
Προσπάθησε στις φάσεις που η Κλάρα γαυγίζει να μένεις χαλαρός σαν να μη συμβαίνει τίποτα, η στάση σου να είναι ουδέτερη, ούτε να την επιβραβεύεις ούτε να την τιμωρείς. Αν το γαύγισμα είναι συνεχές κάνε κάτι που θα τις τραβήξει την προσοχή ώστε να μπορέσεις να την μαζέψεις απ’ το μπαλκόνι.
Όσον αφορά τον ενθουσιασμό της όταν κάποιος φίλος έρχεται σπίτι θα σου πρότεινα να μη της δίνετε σημασία έως ότου ηρεμήσει.
Δεν είναι και ότι καλύτερο να γυρνάς σπίτι φορτωμένος ή κουρασμένος και να έχεις ένα σκυλί που πηδάει επάνω σου σαν τρελό. Θεωρώ ότι την στάση αυτή πρέπει να την τηρήσουν με συνέπεια οι επισκέπτες – φίλοι σου ώστε η Κλάρα γρήγορα να συνδυάσει και να συνειδητοποιήσει ότι πηδώντας επάνω σας δεν κερδίζει τίποτα ενώ με ένα ποιο χαλαρό καλωσόρισμα κερδίζει τα χάδια σας.
Γενικά παρατήρησε, ασχολήσου, μάθε της πράγματα που θέλεις να κάνει, ώστε και η δικιά της ζωή να μην είναι βαρετή και η δικιά σας να κυλάει ποιο αρμονικά.
Η Κλάρα δεν γνωρίζει τα πρέπει και δεν πρέπει, τα ναι και τα μη.
Δίδαξε την εσύ πάντα με θετικό τρόπο τους ανθρώπινους κανόνες.

Φιλικά.

Ελένη Παράσχου

joan
14-03-2007, 13:23
Gikkat

Μπράβο για την εκπαίδευση!!! Όσο για το πάρκο, για να σε ακούει θα είναι σαν να ξεκινάς από την αρχή την εκπαίδευση. Είναι πολύ δύσκολο να κάνει αυτές τις εντολές που έχει μάθει στο σπίτι και σε άλλα περιβάλοντα που έχει πιο ισχυρά για αυτήν ερεθίσματα. Καταρχήν θα έχεις μαζί σου πολύ καλές λιχουδιές. Μπορείς επίσης, πριν την λύσεις για να παίξει να της πεις κάτσε και αφού κάτσει να την λύσεις. Μόλις τελειώσει με το παιχνίδι που έχει κουραστεί δοκίμασε καμια εντολή. Ο σκοπός είναι σιγά σιγά να δίνει περισσότερη σημασία σε εσένα και μετά σε όλα τα υπόλοιπα.

Phantoma

Πιστεύω πως η Κλάρα είναι πολύ καλός φύλακας!!! Όσο για το ότι γαυγίζει περαστικούς μπορείς να κάνεις αυτό που είπε η Eleni, να μειώσεις την ορατότητα. Όπως επίσης να την μάθεις μια εντολή που θα σημαίνει να έρχεται μέσα και τότε μπορείς να τις δίνεις ένα μεζεδάκι, ένα παιχνιδάκι κάτι να ασχοληθεί. Σιγά σιγά θα δεις που θα μειωθεί αυτή η συμπεριφορά της. Ο λόγος που γαυγίζει τους περαστικούς μπορεί να είναι ότι επειδή περνάνε μπροστά από το σπίτι της τους θεωρεί εισβολείς.

joan
14-03-2007, 13:28
Phantoma

Ακόμα και όταν δεν περνάνει άνθρωποι, πριν προλάβει να γαυγίσει να κάνεις αυτό που προανέφερα. Έτσι ώστε να μην συνδυάσει ότι πρέπει να γαυγίσει για την φωνάξεις και να πάρει μεζεδάκι. Όπως θα έχεις καταλάβει κι εσύ τα σκυλιά είναι αρκετά έξυπνα ζώα και καμιά φορά μας εκπαιδεύουν αυτά αντί να τα εκπαιδεύσουμε εμείς.

platon
14-03-2007, 18:29
Εμείς εμπειρικά πάντα ξέρουμε τα:

-κάτω
-τέζα
-βόλτα
-λουρί (πάει και το φέρνει)
-το χέρι σου
-το άλλο χέρι
-φεύγουμε (στο τέλος της βόλτας)
-έξω (όταν είναι να βγει από το αυτοκίνητο, αλλιώς κάθετε μέσα)
-μπιφτέκι (γενικά για φαγητό)
-μπανάκι (τρέχει να κρυφτεί)

τώρα προσπαθούμε να την μάθουμε να κλείνει τις πόρτες.

boxer2
14-03-2007, 18:48
επ!!!
δε δινεις το καλο παραδειγμα :P :P :P ασχετο ποστ σε ασχετο θεμα :P

μπραβο παντως μια χαρα τα πατε εκπαιδευτικα!

:-D :-D :lol: :lol:

Morgan_A
14-03-2007, 19:43
.

Που να δείτε τον δικό μου, τον γεράκο, που τρέχει να κρυφθεί...
και ας μην τον βαστάνε τα πόδια του... :-D

.

platon
14-03-2007, 22:38
επ!!!
δε δινεις το καλο παραδειγμα :P :P :P ασχετο ποστ σε ασχετο θεμα :P

μπραβο παντως μια χαρα τα πατε εκπαιδευτικα!

:-D :-D :lol: :lol:

ε σιγά, εγώ θα καθίσω να τα φτιάξω αύριο :lol: