PDA

View Full Version : Επίθεση σκύλου σε άνθρωπο

adoreme
06-03-2008, 12:33
Το θέμα μετακινήθηκε στη σωστή ενότητα και έγινε αλλαγή και στον τίτλο... Κατερίνα

Ηθελα να κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ οποίος μπορεί να βοηθήσει. Πρίν 3 χρόνια ο άντρας μου επισκέφτηκε το σπίτι ένος γνωστού του ο οποίος έχει σκυλι πιτ μπουλ.Οταν μπήκε στο σπίτι το σκυλί δεν ήταν δεμένο κάπου με αποτέλεσμα να του επιτεθεί και στην κυριολεξία να τον κατασπαράξει δαγκωνοντάς τον στα πόδια στα χέρια και άν δεν πήγεναν γείτονες που ακουσαν τις φωνές να τον είχε πιάσει απο τον λαιμό. Ο υποτιθέμενος φίλος του δεν ασχολήθηκε καν με τον άντρα μου και ασχολιόταν με το σκυλί (αν είναι καλά και τέτοια)
Αποέλεσμα ? 7 μήνες σε νοσοκομείο ο άντρας μου με προβλήματα στο πόδι του φλεγμονές και όλα τα συναφή, ουλές από τα δόντια του σκ΄΄υλου παντού. και ακόμα πρόβλημα με αποτέσμα όποτε καθετε όρθιος πολλές ώρες να πονάει φρικτα και να πρήζεται. Ο τύπος δεν τον επισκέφτηκε ουτε μία φορά στο νοσοκομέιο και ούτε ενδιαφέθηκε για οτι είχε προκαλέσει το σκυλί του. τα νοσήλια ήταν πάρα πολλά και δεν πήρε καμία θέση .
Ο άντρας μου έχει κάνει μύνηση σε αυτον και όλο αναβάλει τις δίκες προσποιούμενος διάφορες καταστάσεις. και το πιο ώραιό είναι ότι αντι να βεθεί στο δικαστήριο . του έκανε και αυτός μύνηση για ψυχολογικά προβλήματα του σκυλιού του.
Ο λόγος που γραφω αυτό το ποστ είναι οτι και εγώ και ο άντρας μου και ο δικηγόρος ψάχνουμε να βρούμε στο ιντερνετ σχετικά με επιθέσεις πιτ μπουλ σε ανθρώπους και δεν εχουμε βρεί τιποτα εδω και 3 χρόνια.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεη.

Ευχαριστώ πολύ
Ελενα

aristea
06-03-2008, 12:36
Αν επιτρέπετε σε τι θα βοηθούσε στη περίπτωση σας η συγκέντρωση στοιχείων απο επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους?

fwteinh
06-03-2008, 12:39
εννοεις επιθεσεις ζωων σε ανθρωπους γενικως ετσι?γιατι δε δαγκωνουν μονο τα πιτ μπουλ

ρε παιδια, προσεχετε τι φιλους κανετε!αυτο μου ηρθε εμενα στο μυαλο εκτος απο τα παραπανω!

καλη αναρρωση στον αντρα σου

adoreme
06-03-2008, 12:40
θα βοηθούσε στο δικαστήριο. Το γνωρίζουμε πολύ καλά και είμαστε και κάτοχοι σκυλιου οτι όλα τα σκυλιά δεν είναι ίδια και είναι όπως μάθουν από τα αφεντικά τους. Το θέμα έιναι οτι γενικά τα πιτ -μπουλ επειδη είναι ράτσα που την χρησιμοποιόυν για κυνομαχίες (δεν ξέρω τον λόγο) θεωρούντε άγρια σκυλιά . θέλω γενικά πληροφορίες.

adoreme
06-03-2008, 12:41
εννοεις επιθεσεις ζωων σε ανθρωπους γενικως ετσι?γιατι δε δαγκωνουν μονο τα πιτ μπουλ

ακριβώς!!! απλά θα ήθελα να εστιάσω στην συγκεκριμένη ράτσα.

gikkat
06-03-2008, 12:42
Ναι, επιμένω εγώ ότι μάλλον για επιθέσεις από σκύλους γενικά ψάχνεις...

Alex2
06-03-2008, 12:44
Δε νομίζω ότι με το να εστιάσεις στη συγκεκριμένη ράτσα θα κερδίσεις κάτι. Ίσα ίσα αυτό είναι κάτι που πραγματικά προσπαθούμε να αποφύγουμε, το να κατηγορούμε δηλαδή ράτσες για τη μ@@@@α των αφεντικών τους.

Γιατί δεν εστιάζεται στον κάφρο τον ιδιοκτήτη? Δεν μπορείτε με κάποιο τρόπο να αποδείξετε την ανευθυνότητά του?

adoreme
06-03-2008, 12:44
Ναι, επιμένω εγώ ότι μάλλον για επιθέσεις από σκύλους γενικά ψάχνεις...

και ιδιαίτερα από πιτ-μπουλ. Για επιθέσεις σκύλων έχω βρεί κάποια πράγματα αλλα για τα συγκεκριμένα σκυλια δεν έχω βρεί κάτι. Γενικά πληροφορίες συμπεριφοράς. κλπ κλπ

gikkat
06-03-2008, 12:45

Γιατί? Αν τον είχε δαγκώσει κανίς, θα εστίαζες στα κανίς??? Επίσης, τι σχέση έχει το δάγκωμα που δέχτηκε ο σύζηγός σου με τις κυνομαχίες??? :roll:

Marin
06-03-2008, 12:46

Το να εστιάσεις στη φυλή δε θα σε βοηθήσει στο δικαστήριο. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι να εστιάσεις στην εκπαίδευση του σκύλου. Προτίμησε να ζητήσεις εσύ ή ο δικηγόρος γνώμες από εκπαιδευτές σκύλων όχι ξαναλέω σχετικά με τη φυλή αλλά σχετικά με την επίθεση σκύλου σε άνθρωπο, γιατί ο σκύλος αυτός είναι εκπαιδευμένος για να κάνει επιθέσεις.

Τα πιτμπουλ σα φυλή δεν έχουν σαν χαρακτηριστικό την επίθεση προς τον άνθρωπο, γι'αυτό δε θα βρεις πληροφορίες πάνω σε αυτό. Είναι ιδιαίτερα φιλικά με τους ανθρώπους και αυτό έγινε συγκεκριμένα λόγω του ότι τα χρησιμοποιούσαν σε κυνομαχίες.

Μαρίνα

adoreme
06-03-2008, 12:46
Δε νομίζω ότι με το να εστιάσεις στη συγκεκριμένη ράτσα θα κερδίσεις κάτι. Ίσα ίσα αυτό είναι κάτι που πραγματικά προσπαθούμε να αποφύγουμε, το να κατηγορούμε δηλαδή ράτσες για τη μ@@@@α των αφεντικών τους.

Γιατί δεν εστιάζεται στον κάφρο τον ιδιοκτήτη? Δεν μπορείτε με κάποιο τρόπο να αποδείξετε την ανευθυνότητά του?

Αυτός είναι ενα γελοίο υποκείμενο που θα ήθελα πολύ να τον δείρω. τωρα τι να σας πώ ότι μας λέει ο δικήγόρος ψάχνουμε.

gikkat
06-03-2008, 12:48
και ιδιαίτερα από πιτ-μπουλ. Για επιθέσεις σκύλων έχω βρεί κάποια πράγματα αλλα για τα συγκεκριμένα σκυλια δεν έχω βρεί κάτι. Γενικά πληροφορίες συμπεριφοράς. κλπ κλπ

Δηλαδή για να καταλάβω... Εσύ και ο σύζηγός σου, στο δικαστήριο θα ταχθείτε ενάντια στο σκύλο ή στον ιδιοκτήτη??? Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το "ιδιαίτερα από τα pitbull"...

aristea
06-03-2008, 12:49

Συγνώμη αλλα εγω δεν συμφωνώ, σαφώς και το καθε μελος του φορουμ ειναι ελευθερο να κανει οτι θελει αλλα επειδή υπάρχουν ανευθυνοι ιδιοκτήτες δεν θα το ξανα-χρεωθεί η συγκεκριμενη φυλη το θεμα αυτό.
Δηλαδή να σου δώσουμε εμεις στοιχεία για να αποδείξετε τι????????????
Ο ανθρωπος φταίει αγαπητή adoreme εκει πρεπει να εστιάσετε οχι στο ζωο.

adoreme
06-03-2008, 12:50

Δηλαδή για να καταλάβω... Εσύ και ο σύζηγός σου, στο δικαστήριο θα ταχθείτε ενάντια στο σκύλο ή στον ιδιοκτήτη??? Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το "ιδιαίτερα από τα pitbull"...

ενατια στον ιδιοκτητη φυσικά απλά ο δικήγόρος μας ζήτησε αν μπορούμε ναβρούμε στοιχεία απο επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους

gikkat
06-03-2008, 12:51
Αυτός είναι ενα γελοίο υποκείμενο που θα ήθελα πολύ να τον δείρω. τωρα τι να σας πώ ότι μας λέει ο δικήγόρος ψάχνουμε.

Ίσως να μην έχετε καλό δικήγόρο. For your info, τα περί κυνιμαχιών είναι παντελώς άσχετα με το θέμα σου μιας και οι κυνομαχίες (όπως άλλωστε το λέει και η λέξη) αναφέρονται σε μάχες μεταξύ σκύλων και όχι σε επιθέσεις προς ανθρώπους.

Τέλος να εστιάσεις σε αυτό που σου λέει η Μαρίνα όσον αφορά στο σκύλο και στον ιδιοκτήτη όσον αφορά στη μήνυση...

gikkat
06-03-2008, 12:53
ενατια στον ιδιοκτητη φυσικά απλά ο δικήγόρος μας ζήτησε αν μπορούμε ναβρούμε στοιχεία απο επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο δικηγόρος σας δεν έχει σχέση με το θέμα. Τα στοιχεία εσείς θα τα βρείτε? Για ποιο λόγο τον πληρώνετε?

Marin
06-03-2008, 12:54

Επειδή έχω διαβάσει πως δημιουργήθηκε η φυλή και τους λόγους, είναι δύσκολο και ανούσιο να αποδείξετε πως τα πιτμπουλ κάνουν επιθέσεις σε ανθρώπους, γιατί στην πραγματικότητα δε κάνουν από τη φύση τους, μόνο αν εκπαιδευτούν γιαυτό.

Μαρίνα

adoreme
06-03-2008, 12:58
κανένα σκυλί δεν εχει την πρόθεση να κάνει επίθεση ούτε σε ανθρώπους ούτε σε άλλα σκυλιά. κάποις τους το βγάζει αυτο το ένστικτο. και αυτο συνήθως είναι τα αφεντικά που τις περισσότες φορές είναι τελείως ασχετα με την φροντίδα και την διαπεδαγώγηση ενός σκυλιού οποιαδοίποτε ράτσας.
τελος σχετικά με τον δικηγόρο εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε στην εύρεση στοιχείων κι ετσι μας είπε αν μπορόυμε να βρούμε σχετικα με επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους.

Niva2gr
06-03-2008, 12:59
Και εμένα ο δικηγόρος κάπως κάφρος μου ακούγεται! Δεν έχει ουδεμία σχέση η ράτσα με το περιστατικό! Ο σκύλος θα ήταν αγριεμένος και επιθετικός ότι ράτσα και να ήταν, εφόσον ο τρόπος του οφείλεται στον τρόπο που μεγάλωσε! Τώρα, αν ο δικηγόρος πάει να εκμεταλλευτεί λανθασμένες αντιλήψεις του κόσμου για να επηρεάσει το δικαστήριο ίσως θα πρέπει να αναρωτηθεί για την ρητορική του δεινότητα! Πρότεινέ του εναλλακτικά αυτό που λέει η Μαρίνα κατά την γνώμη μου!

adoreme
06-03-2008, 13:00
ευχαριστώ παρα πολυ παιδια.

gikkat
06-03-2008, 13:00
κανένα σκυλί δεν εχει την πρόθεση να κάνει επίθεση ούτε σε ανθρώπους ούτε σε άλλα σκυλιά. κάποις τους το βγάζει αυτο το ένστικτο. και αυτο συνήθως είναι τα αφεντικά που τις περισσότες φορές είναι τελείως ασχετα με την φροντίδα και την διαπεδαγώγηση ενός σκυλιού οποιαδοίποτε ράτσας.

Ναι, συμφωνώ απόλυτα!

τελος σχετικά με τον δικηγόρο εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε στην εύρεση στοιχείων κι ετσι μας είπε αν μπορόυμε να βρούμε σχετικα με επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους.

... και αφού κι εσύ συμφωνείς, τι σχέση έχει η συγκεκριμένη φυλή με το συμβάν??? :roll:

noela
06-03-2008, 13:01

Πώς να βρεις; Αφού τα πιτμπουλ είναι "κατασκευασμένα" να μην είναι επιθετικά προς τους ανθρώπους αλλά να είναι προς σκυλιά και άλλα ζώα. Κατά του ιδιοκτήτη πρέπει να στραφείτε, ο οποίος είναι υπεύθυνος για το σκυλί του, είτε είναι κάποιας ράτσας είτε όχι.

Πληροφορίες συμπεριφοράς: Είναι έξυπνα, πιστά, προστατεύουν το "αφεντικό" τους και είναι αρκετά υπάκουα. Χρειάζονται επαρκή κοινωνικοποίηση με άλλα σκυλιά σε μικρή ηλικία.

dora
06-03-2008, 13:02
Άλλα λες στη θεωρία κι άλλα κάνεις στην πράξη.
Υποστηρίζεις ότι κανένας σκύλος δεν έχει προδιάθεση για να κανει επίθεση σε ανθρώπους και ΦΤΑΙΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ αλλά ψάχνεις πληροφορίες για επίθεση μιας συγκεκριμένης ράτσας προς τον άνθρωπο.

Γιατί δεν ψάχνεις περιπτώσεις ΑΝΕΥΘΥΝΩΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΩΝ? Γιατί δεν ψάχνεις ποιες κυρώσεις έχει ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ για τη ζημιά που προκάλεσε ο σκύλος του?
Ψάχνεις λάθος, μάλλον γιατί έχεις λάθος κατευθυντήριες. Το αποτέλεσμα θα είναι ΛΑΘΟΣ. Εξ αντικειμένου....

adoreme
06-03-2008, 13:03
... και αφού κι εσύ συμφωνείς, τι σχέση έχει η συγκεκριμένη φυλή με το συμβάν??? :roll:

επειδή ο συγκεκριμένος σκύλος εκανε την επίθεση... :oops:

sotiris_z
06-03-2008, 13:05
αγαπητη φιλη θα ηθελα να απαντησω στο θεμα και αν θες ακουμε...τα πιτ μουλ δεν ειναι καθολου επιθετικα προς τον ανθρωπο... τα πιτ μπουλ ειχαν λογο εκτοφης τις κυνομαχιες και εφ οσον επρεπε να ειναι και αλλοι μεσα στον χωρο που γινοταν η μαχη δεν επρεπε να ειναι επιθετικα προς τον ανθρωπο αλλα μονο προς τον αντιπαλο τους.... στην περιπτωση σου μαλλον φταιει το αφεντικο και η εκπαιδευση του σκυλου εκυος αν δεν ηταν πιτ μπουλ και νομιζες ή ηταν καμια διαστατρωση... το αληθινο πιτ μπουλ δεν ειναι επιθετικο προς τον ανθρωπο οσο για τον δικηγορο σου επειδη η μιση μου οικογενεια ειναι δικηγοροι αυτο δεν θα σταθει που σου λεει αλλα καλυτερα να κοιταξεις να ταχθεις προς τον ιδιοκτητη.... αυτα που σου λεω στα λεω με απολυτη σιγουρια γιατι βλεπω συνεχεια πολλα και διαφορετικα πιτ μπουλ καθε εβδομαδα... :-)

gikkat
06-03-2008, 13:07
επειδή ο συγκεκριμένος σκύλος εκανε την επίθεση... :oops:

Ο συγκεκριμένος σκύλος! Όχι, όλοι οι σκύλοι της συγκεκριμένης φυλής!!! Είναι λάθος να γενικεύουμε!

Είναι το κλασικό...

Το μπουζούκι είναι όργανο.
Ο αστυνομικός είναι όργανο.

Άρα ο αστυνομικός είναι μπουζούκι!

Στέκει σα θεωρία??? Δε νομίζω (εντάξει σε μερικές περιπτώσεις ίσως)... :wink:

noela
06-03-2008, 13:07
Ο νόμος λέει

"Επικίνδυνo ζώo συντροφιάς είναι τo ζώo συντροφιάς που εκδηλώνει απρόκλητα έντονη επιθετική συμπεριφορά προς τον άνθρωπο και τα άλλα ζώα, καθώς και το ζώο που πάσχει ή είναι φορέας σοβαρού νοσήματος, που μπορεί να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στα άλλα ζώα και δεν θεραπεύεται"

και

"Ο ιδιοκτήτης ή ο συνοδός του σκύλου ευθύνεται για βλάβη ή ζημιά που προκαλείται από το σκύλο σε ανθρώπους ή ζώα, κατά παρέκκλιση των διατάξεων του άρθρου 924 του Αστικού Κώδικα."

Για ράτσες δεν αναφέρει τίποτα.
Εδώ έχουν δικαιωθεί κλέφτες που μπήκαν σε σπίτια και τους επιτέθηκαν σκυλιά κι εσείς δε μπορείτε να βρείτε το δίκιο σας;

ana
06-03-2008, 13:09
Τώρα, αν ο δικηγόρος πάει να εκμεταλλευτεί λανθασμένες αντιλήψεις του κόσμου για να επηρεάσει το δικαστήριο ίσως θα πρέπει να αναρωτηθεί για την ρητορική του δεινότητα! Πρότεινέ του εναλλακτικά αυτό που λέει η Μαρίνα κατά την γνώμη μου!

κι εγώ το ίδιο πιστεύω...ότι ο δικηγόρος είναι άσχετος από ζώα, έχει ακούσει τις βλακείες που λένε όλοι για τα πιτ-μπουλ και προσπαθεί να το εκμετταλευτεί...δεν θα καταφέρει όμως κάτι γιατί στοιχεία επίθεσης πιτ-μπουλ σε ανθρώπους δεν υπάρχουν στο διαδίκτυο αντίθετα όμως υπάρχουν πολλά στοιχεία πιτ-μπουλ που συγκατοικούν με μωρά παιδιά. Πιστεύω κι εγώ ότι πρέπει να μιλήσετε με τον δικηγόρο και να αλλάξει τα σχέδια του και να κινηθεί πάνω σε αυτό που σου είπε η Μαρίνα.

Dralion
06-03-2008, 13:21
Ωπα και με το μαλακο.
Το ειπαμε ολοι τοσες φορες οτι δεν φταιει η ρατσα του σκυλιου αλλα ο ηλιθιος ιδιοκτητης. ΟΚ, το εμπεδωσαμε. Μην της επαναλαμβανετε της adoreme 200 φορες το ιδιο πραγμα - το ειπε και μονη της απο την αρχη.

Απο εκει και μετα ΒΕΒΑΙΩΣ και παιζει ρολο η ρατσα του σκυλου, στο μεγεθος της καταστροφης. Αν εγω ειμαι ηλιθιος μπορω να εκπαιδευσω και ενα μαλτεζακι στο να δαγκωνει τους παντες. Αλλα εδω ο αντρας της adoreme μπηκε με σοβαρα τραυματα στο νοσοκομειο και εχει μονιμες βλαβες για την υπολοιπη ζωη του. Αυτες τις βλαβες ΜΟΝΟ ενα πιτμπουλ μπορει να τις προξενησει, οχι ενα μαλτεζακι.

Το δικαστηριο δεν ειναι μερος για να κανουμε εμεις διαλεξη γυρω απο τα ιδανικα μας, ουτε βημα για να διακυρησσουμε τα πιστευω μας. Στο δικαστηριο εξεταζονται γεγονοτα και συγκρινονται με βαση τους νομους. Θεωρω τελειως αστοχο να συμβουλευετε την adoreme να αλλαξει δικηγορο - και μαλιστα να τον χαρακτηριζετε και καφρο τον ανθρωπο.
Αν ημουν δικηγορος, θα ΕΠΕΜΕΝΑ στο επιχειρημα οτι ενα πιτμπουλ μπορει να κανει τεραστια ζημια σε εναν ανθρωπο. Και η adoreme ζητησε την βοηθεια μας, για να αποδειξει ακριβως αυτο. Ο δικηγορος της ειναι μια χαρα κατα την γνωμη μου.

Το οτι τις ιδιες ζημιες θα μπορουσε να τις προξενησει και ενας γερμανικος ποιμενικος ειναι σωστο μεν, αλλα για το δικαστηριο ενα τελειως αδιαφορο επιχειρημα.
Το οτι ενα πιτμπουλ ειναι απο την φυση του αρνακι και μονο ενας ψυχοπαθης ιδιοκτητης μπορει να το μετατρεψει σε φονικο οπλο ειναι παρα πολυ σωστο. Αλλα για το δικαστηριο ειναι εντελως αδιαφορο.

Η γυναικα μας ζητησε βοηθεια προκειμενου να κερδισει μια δικη. Δεν μας ζητησε να της αναλυσουμε την ιδεολογια μας. Ουτε να της αναπτυξουμε τις (σωστες) θεωριες μας για το ποσο ομορφα και ωραια και αθωα σκυλια ειναι τα πιτμπουλ.

ΟΚ, κουλαρετε και λιγο. Δεν βρισκεται στο εδωλιο ο σκυλος. Αποκλειεται ο δικαστης να καταδικασει τα αγαπημενα μας πιτμπουλ. Θα καταδικασει (αν) τον ηλιθιο ιδιοκτητη. Αρα δεν χρειαζεται και να αναπτυσσετε για 200η φορα το ποσο ακινδυνα ειναι τα σκυλια αυτα.

Marin
06-03-2008, 13:25
Χρήστο συμφωνώ με όσα λες αλλά δε κατάλαβα καθόλου αν αυτό που λες ήταν το ζητούμενο. Σε αυτό που λες έχεις δίκιο, για το μέγεθος της ζημιάς αλλά δεν κατάλαβα να ζητάει τέτοια πληροφορία.

Μαρίνα

Alex2
06-03-2008, 13:28
Dralion δε συμφωνώ. Μπορεί να είναι αδιάφορο για το δικαστήριο, αλλά θα το πάρει και το σκυλί η μπάλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Γνώμη μου είναι όπως είπα και από την αρχή να εστιάσουν στον ιδιοκτήτη. Καταλαβαίνω ότι πάθανε χοντρή ζημιά οι άνθρωποι, αλλά ο ιδιοκτήτης πρέπει να καταδικαστεί για να μην επαναληφθεί.

Το να θεωρηθεί το σκυλί επικίνδυνο, να απομακρυνθεί και να ευθανατωθεί, και να αφεθεί ο κάφρος ελεύθερος να επαναλάβει τα ίδια με άλλο σκύλο, δεν εξυπηρετεί κανένα.

dora
06-03-2008, 13:30
Δεν βρισκεται στο εδωλιο ο σκυλος. Αποκλειεται ο δικαστης να καταδικασει τα αγαπημενα μας πιτμπουλ. Θα καταδικασει (αν) τον ηλιθιο ιδιοκτητη. Αρα δεν χρειαζεται και να αναπτυσσετε για 200η φορα το ποσο ακινδυνα ειναι τα σκυλια αυτα.

Πως είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτό?Το ελληνικό δικαστήριο μπορεί να μην βάλει στο εδώλιο το σκύλο. Ο σκύλος όμως, θα μπει στο εδώλιο από τον έλληνα ιδιοκτήτη, τον έλληνα "φιλόζωο", τον έλληνα κάφρο "τα-πιτμπουλ-είναι-δολοφόνοι", τον έλληνα και δικό του ιδιοκτήτη ίσως.

Η φίλη adoreme ζήτησε βοήθεια σε κάτι το οποίο προσωπικά διαφωνώ ότι είναι σωστό και αρκετό για να τεκμηριώσει οτιδήποτε, και δυστυχώς, δεν θα μπορέσω ούτε θα θελήσω να βοηθήσω. Χωρίς παρεξήγηση όλα αυτά.
Πέραν τούτου, διατυπώνω την άποψή μου. Αυτό, νομίζω, ότι κάνουν και οι υπόλοιποι. :-)

sotiris_z
06-03-2008, 13:31
http://www.pitbull-club.gr/gallery/disp ... =116&pos=5 (http://www.pitbull-club.gr/gallery/displayimage.php?album=116&pos=5)

εδω ειναι ο χαλκ μου, το ενα απο τα δυο πιτ που εχω, με δυο παιδακια που γνωρισε πρωτη φορα το καλοκαιρι και επαιζε μαζι τους ασταματητα επι 1 ωρα.... ο χαλκ δεν εχει παει ποτε σε εκπαιδευτη, ειναι 5 χρονων, ποτε δεν εχει παει για κοινονικοποιηση και οτι εχει μαθει το εχει μαθει απο μενα... μπορω να σου δωσω πχ μονο απο τα σκυλια αλλα πιστευω οτι ειναι αρκετο για ετσι ειναι το πιτ μπουλ.... :-)

gikkat
06-03-2008, 13:34
Απο εκει και μετα ΒΕΒΑΙΩΣ και παιζει ρολο η ρατσα του σκυλου, στο μεγεθος της καταστροφης. Αν εγω ειμαι ηλιθιος μπορω να εκπαιδευσω και ενα μαλτεζακι στο να δαγκωνει τους παντες. Αλλα εδω ο αντρας της adoreme μπηκε με σοβαρα τραυματα στο νοσοκομειο και εχει μονιμες βλαβες για την υπολοιπη ζωη του. Αυτες τις βλαβες ΜΟΝΟ ενα πιτμπουλ μπορει να τις προξενησει, οχι ενα μαλτεζακι.

Συνφωνώ...

Το δικαστηριο δεν ειναι μερος για να κανουμε εμεις διαλεξη γυρω απο τα ιδανικα μας, ουτε βημα για να διακυρησσουμε τα πιστευω μας. Στο δικαστηριο εξεταζονται γεγονοτα και συγκρινονται με βαση τους νομους. Θεωρω τελειως αστοχο να συμβουλευετε την adoreme να αλλαξει δικηγορο - και μαλιστα να τον χαρακτηριζετε και καφρο τον ανθρωπο.
Αν ημουν δικηγορος, θα ΕΠΕΜΕΝΑ στο επιχειρημα οτι ενα πιτμπουλ μπορει να κανει τεραστια ζημια σε εναν ανθρωπο. Και η adoreme ζητησε την βοηθεια μας, για να αποδειξει ακριβως αυτο. Ο δικηγορος της ειναι μια χαρα κατα την γνωμη μου.

Με τη μόνη διαφορά ότι ο νόμος δεν αναφέρει πουθενά για επιθέσεις συγκεκριμένων φυλών, αλλά για ανεύθυνους ιδιοκτήτες. Προσωπικά θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος δικηγόρος δεν πάει βάση νόμου αλλά προσπαθεί να κερδίσει τις εντυπώσεις όπως κάνουν και τα ΜΜΕ.

Το οτι τις ιδιες ζημιες θα μπορουσε να τις προξενησει και ενας γερμανικος ποιμενικος ειναι σωστο μεν, αλλα για το δικαστηριο ενα τελειως αδιαφορο επιχειρημα.
Το οτι ενα πιτμπουλ ειναι απο την φυση του αρνακι και μονο ενας ψυχοπαθης ιδιοκτητης μπορει να το μετατρεψει σε φονικο οπλο ειναι παρα πολυ σωστο. Αλλα για το δικαστηριο ειναι εντελως αδιαφορο.

Εννοείται και είναι αδιάφορο γιατί δεν "πατάει" σε κανένα σημείο του νόμου, όπως και η κατηγορία περί συγκεκριμένων επικίνδυνων φυλών.

Η γυναικα μας ζητησε βοηθεια προκειμενου να κερδισει μια δικη. Δεν μας ζητησε να της αναλυσουμε την ιδεολογια μας. Ουτε να της αναπτυξουμε τις (σωστες) θεωριες μας για το ποσο ομορφα και ωραια και αθωα σκυλια ειναι τα πιτμπουλ.

Προσωπικά βάση της λογικής μου θεωρώ ότι το πάνε λάθος το θέμα γι' αυτό και λέω τα περί ανεύθυνου ιδιοκτήτη. Και όχι δεν θεωρώ ότι ούτε τα pitts ούτε οποιοδήποτε σκυλί είναι "αθώο" αν βρεθεί σε λάθος χέρια γιατί πλέον παίζουμε με τα ένστικτα...

adoreme
06-03-2008, 13:39
ρε παιδιά δεν είπα ποτέ οτι φταίει ο σκύλος και δεν τάσσομαι κατά του σκύλου και κατά τις συγκεκριμένης ράτσας . Σας ρώτησα αν μπορείτε και άν ξέρετε να μου πείτε αν μπορώ να βρώ στατιστικά επιθέσεων πιτμπουλ για το δικαστήριο. απο φιλολογικές συζητησεις μπορώ να σας κάνω κι εγω και είμαι αρκετα φιλόζωη και κυνόφιλή και το έχω αποδείξει όλα μου τα χρόνια φροντίζοντας αδέσποτα.
Το συγκεκριμένο σκυλί έχει δημιουργήσει χρόνια προβλήματα στον άντρα μου και του έχει δημιουργήσει μια φοβία στα σκυλιά ακόμα και στο δικό μας μερικές φορές . Ο άντας μου έχει μεγαλώσει με σκυλιά και αυτός και δεν έιχε πότε κανεένα πρόβλημα συμπεριφοράς με τα σκυλιά.
Υπάρχει ένα πρόβλημα ζήτησα βοηθεία και μου αναλύεται χιλιάδες πράγματα που είναι κατα την γνώμη μου ασχετα με αυτο το οπιό ρωτησα.

sotiris_z
06-03-2008, 13:42
ψαξτο καλυτερα γενικα για επιθεσεις σκυλων και ασε τις απιθεσεις που εχουν γινει μονο απο πιτ μπουλ..... :-)

Marin
06-03-2008, 13:48
Εγώ δεν έχω στοιχεία από επιθέσεις πιτμπουλ σε άνθρωπο.

Μαρίνα

Alex2
06-03-2008, 13:51
Διάβασα σε άλλο forum για επίθεση Δαλματίας σε παιδί, προ 3 ημερών. Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό.

Θα ψάξω να βρω στατιστικά επίθεσης σκύλων σε ανθρώπους στην Ελλάδα στο διαδίκτυο και αν βρω κάτι θα το ποστάρω.

Dralion
06-03-2008, 14:04
Δεν βρισκεται στο εδωλιο ο σκυλος. Αποκλειεται ο δικαστης να καταδικασει τα αγαπημενα μας πιτμπουλ. Θα καταδικασει (αν) τον ηλιθιο ιδιοκτητη. Αρα δεν χρειαζεται και να αναπτυσσετε για 200η φορα το ποσο ακινδυνα ειναι τα σκυλια αυτα.

Πως είσαι τόσο σίγουρος γι'αυτό?Το ελληνικό δικαστήριο μπορεί να μην βάλει στο εδώλιο το σκύλο. Ο σκύλος όμως, θα μπει στο εδώλιο από τον έλληνα ιδιοκτήτη, τον έλληνα "φιλόζωο", τον έλληνα κάφρο "τα-πιτμπουλ-είναι-δολοφόνοι", τον έλληνα και δικό του ιδιοκτήτη ίσως.

Μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει τιποτα στα ΜΜΕ. Ας μην μιλαμε με υποθεσεις, ας μην τα κρινουμε ολα με βαση το τι-θα-γινει-αν-τα-ΜΜΕ..., αλλιως θα καταληξουμε στο "αν η γιαγια μου ειχε καρουλια".

Μιλαμε για μια συγκεκριμενη δικη. Σκυλος ρατσας πιτμπουλ δαγκωσε και προξενησε σοβαρες μονιμες βλαβες σε ανθρωπο.
Στα δικαστηρια δεν κρινονται θεωριες, ουτε ιδεολογιες. Κρινονται συγκεκριμενα περιστατικα. Και - παρα πολυ σωστα - οι δικηγοροι των 2 πλευρων αναζητουν παντα συγκρισιμες περιπτωσεις.

Στο δικαστηριο λοιπον θα κριθουν οι παρακατω προτασεις αν ανταποκρινονται στα γεγονοτα:
α) μπηκε ο Α στο σπιτι του Β;
β) ειχε δικαιωμα / νομιμη αιτια για να μπει;
γ) βρισκοταν το πιτμπουλ εκεινη την στιγμη στο σπιτι;
δ) επιτεθηκε το συγκεκριμενο πιτμπουλ στον συγκεκριμενο ανθρωπο την συγκεκριμενη στιγμη;
ε) του προξενησε τις βλαβες που ισχυριζεται οτι του προξενησε;
ζ) ... η) ... θ) ειναι πολλες αλλες ερωτησεις, που ουτε καν τις φανταζομαι.

Ε, για το (δ) και το (ε) ζηταει ο δικηγορος συγκρισιμα περιστατικα. Ζηταει δηλαδη παραδειγματα, οτι ενα πιτμπουλ μπορει να επιτεθει σε ανθρωπο και να του προξενησει αυτες τις βλαβες. Και η απαντηση ειναι σαφως ΝΑΙ, ειτε μας αρεσει ειτε οχι.
Αγαπητη Δωρα, αγαπητη gikkat, δεν μας ρωτησε κανεις αν συμφωνουμε πανω στην εκπαιδευση των σκυλων (το δικαστηριο δεν το ενδιαφερει η ιδεολογια μας). Μας ρωτησαν, αν υπαρχουν παραδειγματα απο πιτμπουλ που επιτιθενται σε ανθρωπους. Θα ηταν ψεμμα να το αρνηθουμε αυτο, επειδη δεν συμφωνει με τις ιδεες μας. Παραδειγματα λεω, δεν λεω οτι ολα ανεξαιρετως ειναι ετσι. Εσεις δεν ξερετε ουτε ενα παραδειγμα απο επιθετικα πιτς; Ασχετο απο το ποιος τα εκανε ετσι (προφανως και ειναι ο ανθρωπος).

Απο εκει και περα, το οτι φταιει ο ηλιθιος, οτι τα πιτ απο την φυση τους παιζουν με μωρακια, ειναι ακακη ρατσα, οτι ολα ειναι θεμα εκπαιδευσης κλπ. κλπ. ειναι τελειως αδιαφορα για το δικαστηριο. Σωστα μεν, αλλα δεν εχουν σχεση με το συγκεκριμενο γεγονος.

Ειναι σαν να σας πατησω εγω με το αυτοκινητο μου και μετα να συζηταμε αν το αυτοκινητο ειχε την σωστη μαρκα, αν φταιει ο οδηγος, αν φταιει ο τροπος που το εκπαιδευσα και πως του εκανα σερβις. Και να ανησυχουμε, μηπως και τυχον τα ΜΜΕ παρανοησουν το θεμα και ριξουν αδικως το φταιξιμο στα καημενα τα αυτοκινητα.

Για το δικαστηριο - αλλα και για μενα - παιζει εναν πολυ μεγαλο ρολο, οτι ολοι οι ηλιθιοι διαλεγουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτην την ρατσα για να την κανουν φονικα οργανα. Παιζει μεγαλο ρολο, οτι οι ψυχοπαθεις για τις !@$!@!$ κυνομαχιες τους διαλεγουν πιτμπουλ, οχι λαμπραντορ.
Ναι μεν συμφωνουμε, οτι θα μπορουσαν να παρουν και γερμανικους ποιμενικους, ακομα και φονικα κανις. Αλλα παιρνουν πιτμπουλ, και αυτο εχει καποια αιτία.

Dralion
06-03-2008, 14:19
Dralion δε συμφωνώ. Μπορεί να είναι αδιάφορο για το δικαστήριο, αλλά θα το πάρει και το σκυλί η μπάλα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Γνώμη μου είναι όπως είπα και από την αρχή να εστιάσουν στον ιδιοκτήτη. Καταλαβαίνω ότι πάθανε χοντρή ζημιά οι άνθρωποι, αλλά ο ιδιοκτήτης πρέπει να καταδικαστεί για να μην επαναληφθεί.

Το να θεωρηθεί το σκυλί επικίνδυνο, να απομακρυνθεί και να ευθανατωθεί, και να αφεθεί ο κάφρος ελεύθερος να επαναλάβει τα ίδια με άλλο σκύλο, δεν εξυπηρετεί κανένα.

Ξανα: δεν δικαζεται το ερωτημα, αν το πιτμπουλ ειναι επικινδυνο η οχι.
Δικαζεται, αν το θυμα επαθε οντως την ζημια που ισχυριζεται και αν πρεπει ο ιδιοκτητης του πιτμπουλ να πληρωσει η οχι.

Ξανα και ξανα: δεν δικαζεται ο χαρακτηρας των πιτμπουλ. Δεν εχει νοημα να σκιζουμε εδω τα ρουχα μας, οτι τα πιτμπουλ ειναι ακακα, χαριτωμενα σκυλακια.

Ο ιδιοκτητης του πιτμπουλ θα ξαναπαρει πιτμπουλ (ειτε αλλη ρατσα) και θα ξανακανει τα ιδια. Δυστυχως, η ανθρωπινη βλακεια ειναι αητηττη. Δυστυχως δεν υπαρχει νομος που να απαγορευει στον καθε ηλιθιο να γινει ιδιοκτητης σκυλου.
Αλλα τουλαχιστον να βοηθησουμε να παρει μια αποζημιωση το θυμα.

Και βοηθαμε με το φερουμε συγκρισιμα παραδειγματα, οπου η συγκεκριμενη ρατσα εκανε επιθεση σε ανθρωπο. Προσωπικα ξερω 4 τετοια περιστατικα, ολα εγιναν στην Γερμανια (που υποτιθεται οτι εχει και τους πιο συνειδητοποιημενους ανθρωπους).

aristea
06-03-2008, 14:31
Dralion εσύ το θεωρείς σωστό να δώσει στοιχεία οποιος και αν εχει?
Δεν διαφωνώ οπως το εθεσες το θεμα αλλα πιστεύω οτι εμείς σαν φιλοζωοι πρέπει να επιμένουμε σε κάποια ζήτήματα ειδάλως τιποτα δεν θα αλλαξει.

Να δικαιωθεί το θύμα ναι αλλα δεν ξερουμε τι ακριβώς εχει γίνει. Πως μπορούμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν το προκάλεσε το σκυλί ή οτιδήποτε άλλο.

gikkat
06-03-2008, 14:34
Ξανα και ξανα: δεν δικαζεται ο χαρακτηρας των πιτμπουλ. Δεν εχει νοημα να σκιζουμε εδω τα ρουχα μας, οτι τα πιτμπουλ ειναι ακακα, χαριτωμενα σκυλακια.

Προσωπικά τα ρούχα μου δεν τα σκίζω για το παραπάνω γιατί απλά δεν το πιστεύω. Όπως όμως θεωρώ ότι από ένα περιστατικό δεν κρίνουμε το σύνολο (βλ. δάγκωμα του συγκεκριμένου σκύλου) έτσι και από την πλευρά μου πιστεύω ότι υπάρχουν pitts άκακα και μουρόχαυλα... (πάλι ελπίζω να κατανοείτε αυτά που λέω γιατί δεν το 'χω σήμερα)
Η ένστασή μου είναι στη γενίκευση πάνω στην οποία ξεκίνησε η ανάπτυξη του συγκεκριμένου topic. 8)

update: κι επειδή όπως σας είπα δεν το 'χω σήμερα κι επειδή διαβάζοντας το παραπάνω δεν βγαίνει το νόημα που θα ήθελα θα το θέσω αλλιώς σε σχέση με τα pittάκια για να μην παρεξηγηθώ: Απλά θεωρώ ότι με τους ανθρώπους είναι άκακα και μουρόχαυλα, αλλά έχουν μια τάση (ίσως παραπάνω από άλλες φυλές) να μην τα πηγαίνουν καλά με άλλα ζώα και αυτό είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη να το τιθασεύσει... Αυτό, ελπίζω να είναι πλέον clystal clear το παραπάνω... πφφφ 8) Φυσικά και όσον αφορά στη σχέση τους με τους ανθρώπους αναφέρομαι σε σκύλους που δεν έχουν εκπαιδευεί για το αντίθετο (αυτό βέβαια ισχύει για όλες τις φυλές).

Dralion
06-03-2008, 14:47
Dear Gikkat,

ολες οι γενικευσεις ειναι γενικα λαθος ;-)

Να δικαιωθεί το θύμα ναι αλλα δεν ξερουμε τι ακριβώς εχει γίνει. Πως μπορούμε να ειμαστε σιγουροι οτι δεν το προκάλεσε το σκυλί ή οτιδήποτε άλλο.

Αγαπητη Αριστεα, δεν σου ζητησε κανεις να αποφασισεις. Αυτο ειναι δουλεια του δικαστη, που εχει και ολα τα στοιχεια στα χερια του. Ουτε εγω εβγαλα την αποφαση εκ των προτερων.

Εκεινο που μας ρωτησαν ειναι "γνωριζουμε περιστατικα, οπου ενα πιτμπουλ επιτεθηκε και εκανε ζημιες σε ανθρωπο;". Σ' αυτην την ερωτηση απανταω με ναι. Η Μαρινα πιο πανω απαντησε με οχι. Ξεκαθαρα πραγματα.

Και προφανως θεωρω τα πιτμπουλ μια χαρα σκυλια. Και προφανως πολυ θα ηθελα να σπασω στο ξυλο οποιονδηποτε τα χρησιμοποιει ειτε για κυνομαχιες ειτε για να γινουν επιθετικα. Και να του απαγορεψω την κατοχή σκυλου. Αλλα (δυστυχως) πανω σ΄ αυτο κανενας δεν ζητησε την γνωμη μου.

aristea
06-03-2008, 15:01
δεν σου ζητησε κανεις να αποφασισεις. Αυτο ειναι δουλεια του δικαστη, που εχει και ολα τα στοιχεια στα χερια του. Ουτε εγω εβγαλα την αποφαση εκ των προτερων.

Σύμφωνοι, κανένας δεν μου ζήτησε να αποφασίσω, αλλα εφόσον δεν εχω προσωπική αποψη για το τι ακριβώς εγινε και δεδομενης της προκαταληψης με τα πιτ θα προτιμούσα να μην αναφερω περιστατικα.

Στο ολο θεμα αυτη ειναι η ένσταση μου και παντα προσωπικες αποψεις.

e1drua
06-03-2008, 15:09
Αγαπητη adoreme προφανως δε μπορεις να βρεις περιστατικα με αποδειξεις γιατι σπανιζουν οι επιθεσεις πιτμπουλ σε ανθρωπους. Σε αντιθεση με περιστατικα απο πραγματικα επιθετικα ζωα.
Νομιζω (ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος), οτι δεν ευθυνεται ο σκυλος για τυχον επιθεση που προκαλει στον χωρο ΤΟΥ, εαν και εφοσον υπαρχει προειδοποιητικη ταμπελα σε εμφανες σημειο, γιατι θεωρειται προστασια.
Απο κει και περα θεωρω και εγω πως θα πρεπει να εστιασετε στην σταση-απαθεια του χειριστη του σκυλου.
Καλου κακου παρτε και μια δευτερη γνωμη δικηγορου για την γραμμη που θα μπορουσατε να ακολουθησετε.

Dralion
06-03-2008, 15:48
Σύμφωνοι, κανένας δεν μου ζήτησε να αποφασίσω, αλλα εφόσον δεν εχω προσωπική αποψη για το τι ακριβώς εγινε και δεδομενης της προκαταληψης με τα πιτ θα προτιμούσα να μην αναφερω περιστατικα.

Οπερ μεταφραζεται: οπου η αληθεια αντιβαινει την ιδεολογια μου, κρυβω την αληθεια :-(

Στο ερωτημα "γνωριζεις περιπτωσεις πιτμπουλ που επιτεθηκαν σε ανθρωπο;" μπορεις να απαντησεις ασχετα απο τα στοιχεια της δικης. Ειτε ξερεις τετοιες περιπτωσεις, ειτε δεν ξερεις. Ειτε ναι, ειτε οχι.
Η Μαρινα ειπε οτι οχι, δεν ξερει. Εγω ειπα οτι ναι, ξερω. Οι υπολοιποι;

Για να απαντησεις σ' αυτην την απλη ερωτηση, δεν χρειαζεται να εχεις τα στοιχεια που οδηγησαν στην συγκεκριμενη δικη.

gikkat
06-03-2008, 16:06
Για να μπούμε εντός θέματος λοιπόν, εγώ θα απαντήσω "όχι, προσωπικά δεν γνωρίζω". Έχω όμως γνωστούς, γνωστοί των οποίων έχουν δαγκωθεί από σκύλο άσχετης φυλής όμως. Για pit δεν έχω ακούσει...

Αν θέλεις επίσης την προσωπική μου εμπειρία, έχω δαγκωθεί από γκριφονοειδές και από ημίαιμο. Και στις 2 περιπτώσεις έφταιγα εγώ... :wink:

e1drua
06-03-2008, 16:08
Απο προσωπικη εμπειρια ουτε εγω γνωριζω.
Εμενα με εχει δαγκωσει ενα πομερανιαν και ενα πιντσερ (πολυ επιφανειακα ομως).
Ομως με μια προχειρη και γρηγορη αναζητηση στο google θα βρεις διαφορες ιστοριες επιθεσεων απο διαφορες ρατσες οπως και απο πιτμπουλ.

noela
06-03-2008, 16:16
Εμένα με έχει καταδαγκώσει ένα γκριφόν-κανις :-D , και πήγε να με δαγκώσει ένα golden αλλά ήμουν πιο γρήγορη και πρόλαβα.

Dralion
06-03-2008, 16:32
Εμενα μ' εχουν δαγκωσει γατες, παπαγαλοι, τροπικα ψαρια (στο φυσικο τους περιβαλλον), μια σμερνα - ευτυχως ελαφρα - και ενας πιγκουινος.
Στο παρα - τσακ εχω γλυτωσει απο καρχαρια (δεν ειμαι νοστιμος).

Τα περιστατικα με τα πιτς τα ξερω απο τις εδω τοπικες εφημεριδες. Εγιναν μαλιστα αφορμη να γινουν αυστηροτεροι οι νομοι γυρω απο την ιδιοκτησια σκυλων. Οι ιδιοκτητες μπηκαν - αναλογα με το περιστατικο - ειτε φυλακη, ειτε τιμωρηθηκαν με βαρια προστιμα.

Αφου λοιπον δεν ξερουμε περιστατικα με πιτμπουλ, θα μπορεσει η adoreme να ψαξει αλλου για το θεμα που την καιει.
Και θα γλυτωσει τον χρονο της με το να υπερασπιζεται την επιλογη του δικηγορου της (τον οποιο εμεις βγαλαμε αχρηστο και καφρο), ειτε με το να υπερασπιζεται τα αυτονοητα - δηλαδη οτι δεν φταιει ο σκυλος αλλα ο ανθρωπος.

e1drua
06-03-2008, 16:39
ειτε με το να υπερασπιζεται τα αυτονοητα - δηλαδη οτι δεν φταιει ο σκυλος αλλα ο ανθρωπος.
Συγνωμη αλλα η εντυπωση που σου δινει καποιος οταν μπαινει σε ενα φορουμ και ρωταει διαφορους χρηστες (αρκετοι εκ των οποιων εχουν πιτμπουλ), για περιστατικα ΠΙΤΜΠΟΥΛ που επιτεθηκαν σε ανθρωπους και οχι περιστατικα ανευθυνων ιδιοκτητων που δεν ανελαβαν την ευθυνη των πραξεων τους επειτα απο ενα ατυχημα με το ζωο τους, ειναι σαφεστατα πως στρεφεται κατα της συγκεκριμενης φυλης. Γιατι αν δεν ηταν πιτμπουλ αλλα μποξερ (συγνωμη Κατερινα ;)) δε θα εψαχνε για περιστατικα που εμπλεκονται αυτα τα.. πως τα λενε μωρε.. τα σκυλια κυνομαχιων.. ααα.. πιτμπουλ εννουσα.

e1drua
06-03-2008, 16:41
Προσωπικα εξοργιζομαι με την αντιμετωπιση των πιτμπουλ.. και αυτη ειναι αλλη μια επιβεβαιωση. Εχω πιτμπουλ και δεν ανεχομαι αυτη την ταυτιση με αγρια ζωα που τραυματιζουν και σκοτωνουν και ειναι ολα εκπαιδευμενα για μαχες..
Βεβαιως και ειναι δυνατα σκυλια, ισως απο τα δυνατοτερα αλλα τι παει να πει αυτο?

Dralion
06-03-2008, 17:36
Αγαπητη e1drua, ο κοσμος δεν χωριζεται σε οσους αγαπουν τα πιτμπουλ και οσους θελουν τον χαμο τους. Ο κοσμος εχει κι αλλα προβληματα απο το τι πιστευουμε εμεις για τα πιτμπουλ.

Η adoreme (οχι δεν την γνωριζω προσωπικα) εχει ενα πολυ συγκεκριμενο προβλημα. Εχει εναν ασχημα πληγωμενο συζυγο, μια δίκη στην πλατη, νοσοκομεια, τρεχαματα, εξοδα. Σε καμμια περιπτωση δεν θα ηθελα να ημουν στην θεση της.

Χωρις να την γνωριζω, τολμαω να υποθεσω, οτι δεν ενδιαφερεται καθολου για την δικη σου αποψη γυρω απο τα πιτμπουλ και την εκπαιδευση των σκυλων γενικα. Ουτε για την δικη μου, ουτε κανενος αλλου.
Δεν μας ζητησε να την νουθετησουμε, δεν μας ζητησε την γνωμη μας γυρω απο τα πιτμπουλ, δεν μας ζητησε τις γνωσεις μας γυρω απο την εκπαιδευση των σκυλων, δεν μας ζητησε να κανουμε καμπανια ενημερωσης γυρω απο τα πιτμπουλ, δεν μας ζητησε να της βρουμε δικηγορο.

Η γυναικα εκανε μια απλη ερωτηση. "Ξερετε περιστατικα επιθεσης πιτμπουλ σε ανθρωπο;" Αν ναι, δωστε μου στοιχεια να τα χρησιμοποιησω στην δικη. Αν οχι, να παω να ψαξω αλλου.

Αν καποιος εχει στοιχεια και τα κρυβει γιατι δεν συμφερουν την ιδεολογια του, το θεωρω στρουθοκαμηλισμο. Το θεωρω μαλιστα βλαβερο για τα ιδια τα πιτς, γιατι τουλαχιστον εμεις θα διναμε (αν ειχαμε) τα στοιχεια μαζι με καποια σωστη ενημερωση. Τωρα η adoreme θα παρει τα στοιχεια απο αλλους, ασχετους. Και τα στοιχεια που θα παρει θα συνοδευονται απο καθε λογης γελοια προκαταληψη εναντιον των πιτς.

Απο εκει και μετα, το αν εσυ ανεχεσαι να κακολογουν τα πιτμουλ και να σχηματιζουν αδικες γνωμες εναντιον τους, ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ.
Δεν εχει καμμια διαθεση και κανενα χρονικο περιθωριο να συζητησει γυρω απο την καλη φημη των πιτμπουλ. Εχει σημαντικοτερες εγνοιες απο το ερωτημα, αν τα πιτ ειναι καλη και αγαπησιαρικη ρατσα η οχι.

e1drua
06-03-2008, 17:53
Λυπαμαι αλλα αν το θετεις τοσο ψυχρα θα το θεσω και εγω λιγο ακομψα αλλα ουτε και εμενα με ενδιαφερουν οι ενδεχομενες επιθεσεις σκυλων ρατσας πιτμπουλ που δημιουργουν τραματισμους και ολα τα παρελκομενα αλλα το ιδιο το σκυλι και το ονομα που σχηματιζεται γυρω απο τη ρατσα.
Απο τη στιγμη που θιγεται ενα τοσο λεπτο θεμα (και αγγιζει χορδη που με αφορα εμμεσως), θεωρω πως εχω καθε δικαιωμα να εκφερω την αποψη μου, απο τη στιγμη που δε πιεζω καποιον να την υιοθετησει.
Ενδεχομενως θα ειχα διαφορετικη αντιμετωπιση αν το θεμα ειχε τοποθετηθει εξ' αρχης με διαφορετικο τροπο. Καταλαβαινω αυτο που λες, αλλα ο καθε ενας βλεπει το καθε θεμα απο τη σκοπια που τον ενδιαφερει.
Ανεξαρτητα απο ολα αυτα δε βλεπω καπου να αναφερει πως την πιεζει με καποιο τροπο ο χρονος για να μαζεψει στοιχεια, οποτε θεωρω πως μια κουβεντα μπορει να παρει διαφορες κατευθυνσεις αναλογα με το πως εξελισσεται, αλλωστε αυτη ειναι και η εννοια της κουβεντας και του διαλογου ;)
Ελπιζω να μην αναφερεσαι αγαπητε Drallion σε μενα οταν μιλας για στρουθοκαμηλισμους γιατι πραγματικα δεν εχω ακουσει καποιο περιστατικο απο γνωστο μου που να αφορα σε επιθεση πιτμπουλ, εχω ακουσει διαφορα στις τηλεορασεις και σε εφημεριδες αλλα αυτα δε τα εχω δει απο κοντα και δε μπορω να ξερω κατα ποσο ειναι εγκυρα στοιχεια για να κατατεθουν σε μια δικη, οπως ισως παρατηρησες προτεινα να ριξει μια ματια στο Google, που εκει υπαρχουν διαφορα περιστατικα, διαφορων φυλων.
Φιλικα, Δημητρα :)

dafni
06-03-2008, 17:57
Παιδιά και αυτό που γίνεται τώρα προκατάληψη είναι.. Δεν θέλουμε να κατηγορούνε τα πιτ μπουλ συγκεκριμένα και γραφουμε 4 σελίδες ενώ η κοπέλα έκανε μια απλή ερώτηση. Ούτε εμένα μου αρέσει το πως νομίζω ότι θα το θέσει ο δικηγόρος αλλά το τι έγινε είναι γεγονός, δεν θα της πούμε εμείς πως να το χειριστεί. Αν δηλαδή ρωτούσε για επίθεση από λυκόσκυλο ή από ημίαιμο ή δεν ξέρω κι εγώ τι θα γινόταν όλο αυτό το θέμα;
Ααα και προσωπικά μου έχει επιτεθεί μόνο μπόξερ.

e1drua
06-03-2008, 18:00
Το θέμα έιναι οτι γενικά τα πιτ -μπουλ επειδη είναι ράτσα που την χρησιμοποιόυν για κυνομαχίες (δεν ξέρω τον λόγο) θεωρούντε άγρια σκυλιά . θέλω γενικά πληροφορίες.
Ζητω συγνωμη αν παρασυρθηκα, ειχα σκοπο να μην παρω θεση στο θεμα, αλλα καθως παρακολουθουσα τις εξελιξεις ενιωσα την αναγκη να πω την γνωμη μου, για να προστατεψω το ονομα της σκυλιτσας μου ;)

Alex2
06-03-2008, 18:01
Dafni αν γινόταν αναφορά σε ημίαιμο θα τσαντιζόμουν εγώ και άλλοι πολλοί. :-D :-D :-D

Καταννοώ ότι το ζήτημα αγγίζει ευαίσθητες χορδές, και εγώ έτσι θα αντιδρούσα αν νόμιζα ότι βγάζουν άσχημο όνομα στο σκύλο μου.

Εγώ πάντψς δεν ξέρω για επίθεση pit bull σε άνθρωπο προσωπικά. Για δάγκωμα του κόκερ springer μου σε εμένα και ενός ημίαιμου στην αδερφή μου, κάτι έχω υπόψη.

dafni
06-03-2008, 18:08
Alex κι εγώ ημίαιμο πιτ μπουλ έχω και δεν έχω τσαντιστεί καθόλου. Θα μπορούσε πολύ εύκολα η κοπέλα να θεωρεί τα πιτ μπουλ δολοφόνους και δεν θα την κατηγορούσα κιόλας προσωπικά. Δεν διάβασα πουθενά να λέει κάτι άσχημο για την συγκεκριμένη ράτσα ίσα ίσα το αντίθετο. Τώρα το πως θα παρουσιαστεί το οτιδήποτε στο δικαστήριο είναι δικό της θέμα. Τα ΜΜΕ είναι εντελώς άλλη υπόθεση, αν φτάσει εκεί το θέμα το ξανασυζητάμε.

aristea
06-03-2008, 18:36
@Dralion με εσφαξες με το βαμβάκι.
Οπερ μεταφραζεται: οπου η αληθεια αντιβαινει την ιδεολογια μου, κρυβω την αληθεια
Εχω δεχτεί επιθεση μόνο απο πιτ. Δεν τραυματίστηκα γιατι ειχα μαρμαρωσει απο το φοβο μου και γιατι ο καφρος ιδιοκτήτης προλαβε και το μαζεψε. Εφοσον ομως για διαφορους λογους δεν το κατείγγειλα τοτε δεν θα το κανω τώρα.
@dafni
Μαλλον εχεις δίκιο ειμαστε προκατελειμένοι απο την αντίθετη πλευρα..

Kopros
06-03-2008, 19:15
νομίζω πως το θέμα δημιουργήθηκε λόγο της ανάγκης της να βρεί κατηγορίες συγκεκριμένα για τα πιτ...εμένα μόνο ντόπερμαν μου έχει επιτεθεί και ένα κοπράκι....έχω διαβάζει άρθρα βέβαια αρκετά για επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους ειδικά σε αμερική....πιστύω πως ακόμη και σε μια συζήτηση μεταξύ φίλων αλλάζουν οι ιδέες για ένα θέμα,πόσο μάλλον σε ένα δικαστήριο που είναι όλοι άσχετοι μεταξύ τους...είμαι κατα των κατηγοριών μιας συγκεκριμένης ράτσας είτε είναι πιτ είτε μαλτεζ ,και αυτό γιατι είναι ρατσισμός για ΟΠΟΙΟ λόγο και να χρησημοποιείτε είτε για να πουλήσουν τα μμμ είτε για να αλλάξει ίσως η ροή μιας μήνυσης...(1000 συγνώμη για την παρέμβαση μιας και δε με αφορά το θέμα, αλλά γιατί να ξεχωρίζουμε τον ρατσισμό ανάμεσα στα σκυλιά -και οχι μονο- ανάλογα με το τι μας συμφέρει?....)

demina
07-03-2008, 02:12
Η γνωμη μου ειναι οτι ο δικηγορος, θα επρεπε να σταθει στον ιδιοκτητη οσον αφορα την ενδεχομενος λαθος εκπεδευση που εχει κανει στο ζωο και τη σταση ανευθυνοτητας που επεδειξε κατα την επιθεση και μετα απο αυτην.

Οσον αφορα το ζωο γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να σταθει στο οτι αυτο το μεγεθος σκυλου ειναι ικανο για τη συγκεκριμενη ζημια που προκαλεσε στον συγκεκριμενο ανθρωπο.

Απλα και ξεκαθαρα .
Θα μπορουσε να ειναι μιας οποιασδηποτε ρατσας του ιδιου μεγεθους.

Αυτο που θα εψαχνα εγω στη θεση της κοπελας θα ηταν στοιχεια που να δειχνουν αν αυτος ο ανθρωπος ενθαρυνε και προετρεπε τον σκυλο του να εχει επιθετικη συμπεριφορα .

Αν προσπαθουσε να το κανει αγριο και επικινδυνο με λαθος τακτικες για προσωπικους του λογους (μερικοι θεωρουν οτι ετσι τα κανουν φυλακες)
και για αυτο καταληξαμε στο περιστατικο.

Νομιζω αυτο ειναι το πιο βασικο.
Γιατι, ο ανθρωπος δικαζεται στο αν εχει ευθυνες και οχι ο σκυλος.
Ο σκυλος ειναι ζωο και ολα τα ζωα κατω απο καποιες συνθηκες δαγκωνουν.
Το θεμα ειναι η ευθυνη του ιδιοκτητη οχι του σκυλου.

Και το μονο σιγουρο ειναι οτι υπο οποισδηποτε συνθηκες αν εγινε το περιστατικο θα πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης τα νοσηλεια του θυματος...

demina
07-03-2008, 02:17
Τωρα ειδα οτι το θεμα ειναι πριν 2 χρονια .... :oops: :smt120

Kopros
07-03-2008, 02:26
ελα νταξει....τσακονόμαστε για υπόθεση 2 χρόνων...σιγά!!!

dora
07-03-2008, 02:51
Καλό το ξενύχτι, δε λέω.. Αλλά όσο το αντέχουμε. Το θέμα, σύμφωνα με την ημερομηνία που αναγράφεται, δημιουργήθηκε στις 6 Μαρτίου του 2008... :roll:
Χαχαχαχα!!!

Kopros
07-03-2008, 04:25
ελα τώρα δώρα είναι γνωστό νομίζω πώς "κοπρόσκυλευεις οσο οι αλλοι κοιμόμαστε... 8)

fwteinh
07-03-2008, 09:15
πιστευω οτι ανοιξαμε μια συζητηση 4 σελιδων τη στιγμη που τελικα η κοπελα δεν ειναι προκατειλημμενη απεναντι στα πιτ μπουλ και εκτελει τις οδηγιες του δικηγορου.μπορει και εκεινος να αγαπαει τα ζωα και να μην ειναι ουτε εκεινος προκατειλημμενος απλα να προσπαθει να βρει τροπους να κερδισει τη δικη.

fwteinh
07-03-2008, 10:34
Και το μονο σιγουρο ειναι οτι υπο οποισδηποτε συνθηκες αν εγινε το περιστατικο θα πρεπει να πληρωσει ο ιδιοκτητης τα νοσηλεια του θυματος...

συμφωνω και δε συμφωνω!!αν εμενα μπει στην αυλη μου καποιος χωρις να τον περιμενω και εχω εκπαιδευσει το σκυλο οποιον μπαινει μονος του να του ορμαει ?!δικη μου ιδιοκτησια ειναι κακως μπηκε θα πω..

demina
08-03-2008, 09:15
Τωρα ειδα οτι το θεμα ειναι πριν 2 χρονια .... :oops: :smt120

μαλλον τα εχω παιξει!!! :smt119

Φωτεινη ηθελα να διευκρινισω οτι εξαιρουνται οι κλεφτες αλλα βαρεθηκα να το γραψω....!
Βασικα εννοουσα με το υπο οποιεσδηποτε συνθηκες ,καποια λαθος συμπεριφορα απο τον ανθρωπο που μπορει να ηταν για το σκυλο μηνυμα για επιθεση π.χ να παει κοντα στο φαγητο του..
Και παντα μιλαγα για το συγκεκριμενο περιστατικο που ο ανθρωπος ηταν ηδη μεσα στο σπιτι...

platon
08-03-2008, 09:58
Θα συμφωνήσω με το ότι τα στοιχεία που ψάχνει η κοπέλα πρέπει να είναι για επιθέσεις σκύλων προς τον άνθρωπο και όχι μόνο της ράτσας. Αν θέλουμε να το κάνουμε και πιο συγκεκριμένο, ας μπει μπροστά η λέξη "μεγαλόσωμος" ή για να είμαστε πιο δίκαιοι, "μετρίου μεγέθους".

Η νομοθεσία ξεκαθαρίζει πως ο καθαρόαιμος σκύλος έχει pedigree, αν δεν έχει, είναι ημίαιμος. Αν ο συγκεκριμένος σκύλος δεν έχει, είναι κρίμα για τα υπόλοιπα της ράτσας επειδή απλά μοιάζει και έχει βαφτιστεί έτσι από κάποιους.

Αν εμένα έρθει και με δείρει ένας Αλβανός που έχω γείτονα, δεν θα είναι "Αλβανός χτύπησε γείτονα" αλλά "Γείτονας χτύπησε γείτονα".
Μπορεί να είναι και το 1ο, αλλά θα είναι λάθος.

Dralion
08-03-2008, 12:16
platon, η κουβεντα εχει κατα την γνωμη μου 3 επιπεδα.

Το πρωτο ειναι η συγκεκριμενη δίκη. Το δευτερο ειναι, πως θα αντιμετωπιστει το γεγονος απο τα (ελληνικα) ΜΜΕ. Το 3ο ειναι, ποιος φταιει.

Στο 3ο επιπεδο συμφωνουμε ολοι. Φταιει ο ανευθυνος ηλιθιος που εκπαιδευσε το σκυλι του ωστε να ειναι επιθετικο. Το οποιοδηποτε σκυλι, οποιασδηποτε ρατσας. Αυτο το εγραψε και η adoreme ηδη 3 φορες. Ελεος, τι περιμενουμε δηλαδη απο την γυναικα; Να μας κανει και δηλωση του Ν105 οτι αγαπαει τα πιτμπουλ;

Στο 1ο επιπεδο, η adoreme ζηταει συγκεκριμενα πραγματα για ενα θεμα που την καιει. Ειτε μπορουμε να της τα δωσουμε, ειτε θα ψαξει αλλου. Δεν μας ζητησε συμβουλες για το πως θα φερθει, ουτε μας ζητησε να βγαλουμε αποφαση για την δίκη. Αυτο θα το κανει το δικαστηριο.

Στο 2ο επιπεδο παλι συμφωνουμε μεν, εχουμε διαφορετικη συμπεριφορα δε. Συμφωνουμε οτι τα ελληνικα ΜΜΕ και η κοινη γνωμη εχουν μια αδικαιολογητη προκαταληψη εναντιον των πιτμπουλ. Απο εκει και περα, εγω βλεπω εναν στρουθοκαμηλισμο απο εκεινους τους ανθρωπους που θελουν υπευθυνα να εκπροσωπησουν τα πιτμπουλ στην χωρα μας.
Ειναι στρουθοκαμηλισμος να λες "εγω δεν ειδα, δεν ξερω, δεν ακουσα τιποτα". Οταν μπορει ο οποιοσδηποτε με ενα ψαχταρι 5 λεπτων στο google να βρει επισημες στατιστικες, οτι απο τις 600 επιθεσεις σκυλων σε ανθρωπο, οι 380 εγιναν ειδικα απο πιτμπουλ! (στην Αμερικη αυτο). Μια αλλη στατιστικη μετραει 1200 επιθεσεις μονο απο πιτμπουλ σε ενα συνολο 2200. Αυτο-ξεβρακωνεσαι, πως να το πω αλλιως;
Ειναι δυνατον εκπροσωπος ενος σωματειου σχετικου με πιτμπουλ να μην ξερει τι γινεται στον χωρο του; Τι εκπροσωπος ειναι τότε;

Τονιζω εδω οτι δεν κανω ουτε κριτικη, ουτε δινω υποδειξεις, τι να πει ο καθενας. Αλλα αν εμεις, που εχουμε μια σωστη γνωμη, που εχουμε και 5 επιχειρηματα, βγαλουμε απο μονοι μας τον εαυτο μας εξω απο την κουβεντα, ποιος θα απομεινει;
Με το να επιμενουμε στο "εγω δεν ξερω τιποτα, δεν ακουσα τιποτα" κανουμε τελικα ζημια στα πιτμπουλ που θελουμε να προστατεψουμε. Αντι να παραδεχτουμε ενα γεγονος, το οποιο μπορει να ανακαλυψει ο καθενας μεσα σε 5', κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Προκαλουμε ετσι τους αλλους να μην μας εμπιστευονται. Οτιδηποτε λογικο εκφρασουμε μετα, θεωρειται αναξιοπιστο.

Ε, λογικα - αφου εμεις αυτοκαταργηθηκαμε, θα απομεινουν στον χωρο οι προκατειλημμενοι, οι ανιδεοι και οι λαϊκιστες που φωναζουν απο τις φυλλαδες "θανατος στα πιτμπουλ". Οταν λειπει η δικη μας, ψυχραιμη φωνη, θα περισσεψουν οι δικες τους βλακειες.

Εμεις μπορουμε να πουμε "ναι γινοναι επιθεσεις απο πιτμπουλ, αλλα μονο κατω απο ορισμενες συνθηκες, σε ειδικες περιπτωσεις, υπαρχουν κανονισμοι, υπαρχουν αντιπαραδειγματα, φταιει πάντα ο ιδιοκτητης κλπ. κλπ. κλπ.". Αν εμεις πουμε "δεν ξερω τιποτα, δεν ακουσα τιποτα", θα κολλησουν οι υπολοιποι στις επιθεσεις (που ειναι γεγονος) και θα αγνοησουν τις εξηγησεις. Θα ωφελησουμε τα πιτμπουλ με το να μην παραδεχομαστε γνωστα γεγονοτα;

Προσωπικα, δεν πιστευω καν τις στατιστικες. Πιστευω οτι ειναι μαγειρεμενες και ψευτικες. Φυσικα και δεν κρινω τα πιτμπουλ με βαση στατιστικες. Αλλα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι, αυτες οι στατιστικες υπαρχουν, οσο ψευτικες και να ειναι. Και ειναι στρουθοκαμηλισμος να εκπροσωπεις τα πιτμπουλ και να υποστηριζεις οτι δεν εχεις ακουσει ποτέ τιποτα.

e1drua
08-03-2008, 12:54
θα ηθελα να παραθεσω μια ερευνα που βρηκα, καθως εψαχνα στατιστικες για πιτμπουλ.

"Η ATTS -που στα ελληνικά σημαίνει Αμερικάνικη Κοινότητα Ελέγχου Ιδιοσυγκρασίας- σαν αντικείμενό της έχει τον έλεγχο της ψυχοσύνθεσης που τείνει να έχει η κάθε ράτσα.
Κατά τη διάρκεια του Τεστ, το ζώο οδηγείται από τον ιδιοκτήτη του με λουρί μάκρους 2μ. και 3 ειδικοί κριτές το βαθμολογούν ανάλογα με τις επιδόσεις του. Το τεστ έχει διάρκεια 12 λεπτών και η αποτυχία στα διάφορα στάδια του, σημειώνεται όταν το σκυλί παρουσιάσει πανικό, άρνηση να συνεχίσει ή απρόκλητη επιθετικότητα.
Ενδεικτικά παραθέτονται τα αποτελέσματα με ποσοστό επιτυχόντων σκύλων για κάποιες από της γνωστότερες φυλές.
Βέλγικο Ποιμενικό 79,7%
Μπόξερ 84,7%
Μπουλ Τεριέ 90,9%
Τσιουάουα 70,6%
Τσόου Τσόου 69,3%
Σαρ Πέϊ 69,7%
Κόλεϋ 79,0%
Δαλματίας 81,4%
Ντόμπερμαν 76,5%
Γερμανικό Ποιμενικό 82,8%
Λαμπραντόρ 91,1%
Μαστίνο Ναπολιτάνο 54,5%
Ροτβάϊλερ 82,3%
Χάσκι 86,7%
Πιτ Μπουλ 83,4%
http://www.atts.org
Αξίζει να σημειωθεί ότι το δείγμα που χρησιμοποιήθηκε για τα Πιτ Μπουλ ήταν τεράστιο συγκριτικά με άλλες φυλές γεγονός που καθιστά την εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων δυνατή.
Στην παραπάνω παράθεση μπορούμε εύκολα να διαπιστώσουμε ότι πολλές κακοχαρακτήρισμένες φυλές(Πιτ Μπουλ, Ροτβάϊλερ, Μπουλ Τεριέ) μπορούν να διατηρήσουν την "ψυχραιμία" τους υπό διάφορες συνθήκες πίεσης, πολύ καλύτερα από άλλες που θεωρούνται αξιόπιστες(Κόλεϋ, Δαλματίας).
Με βάση τα παραπάνω δεν είναι δύσκολο να αντιληφθούμε ότι τα διάφορα μέτρα καθώς και οι χαρακτηρισμοί πρέπει να εφαρμόζονται κατόπιν έρευνας και ώριμης σκέψης και όχι εν βρασμό, στρέφοντας τα διάφορα μέτρα κατά των ιδιοκτητών που είναι οι κύριοι υπαίτιοι για λανθάνουσες συμπεριφορές που παρουσιάζουν τα κατοικίδιά τους."

aristea
08-03-2008, 15:17
@Dralion ήμουν αρνητική εξαρχής σε αυτό το ζήτημα και εξακολουθώ να εχω μια επιφύλαξη για το πως θα εξελιχτεί το θεμα στα Ελληνικά δικαστήρια , δεδομένης της προκατάληψης και ελλειψης ενημέρωσης γύρω απο τα πιτ. Ισως να λειτούργησα και περισσότερο συναισθηματικά αλλα δεν θα ηθελα να δω μια δίκη πιτ και να εχω "συμβαλλει" και εγω σε αυτό.
Με βαση ομως τη λογική και αντικειμενικά πιστεύω οτι εχεις δίκιο.
Δεν ξερω αν καποιος απο εμας εχει επισημα στοιχεία -νομίζω οτι μιλαμε για καταγεγραμμενα γεγονότα-θέλω ομως να σταθώ σε αυτό:
Ειναι δυνατον εκπροσωπος ενος σωματειου σχετικου με πιτμπουλ να μην ξερει τι γινεται στον χωρο του; Τι εκπροσωπος ειναι τότε;
Θα μπορούσε πραγματι ενας εκπροσωπος να παραθέσει στοιχεία με αντικειμενικότητα βοηθώντας τόσο την adoreme αλλα και γλυτώνοντας ίσως και τη φυλή από το διασυρμό.
Υπαρχουν συνφορουμίτες που ειναι μελη του πιτμπουλ κλαμπ και ισως θα μπορούσαν να το σκεφτούν.

Τέλος δεν μπορω να αγνοήσω οτι η συμπεριφορα της adoreme περα απο τις διαβεβαιώσεις της ήταν αψογη και ψύχραιμη παρόλο που ήταν μία "εναντίον" σχεδόν όλων μας.

gikkat
08-03-2008, 21:02
Δήμητρα,

πραγματικά ενδιαφέρουσα η έρευνα που παραθέτεις αλλά για μένα δεν αποδεικνύει τις τάσεις επιθετικότητας ή όχι της κάθε φυλής. Για μένα είναι πολύ φυσιολογικό οι "δυνατές" φυλές να έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας στο συγκεκριμένο τεστ για έναν απλό λόγο. Τα σκυλιά αυτά στις περισσότερες περιπτώσεις γνωρίζουν τη δύναμη και την υπεροχή τους απέναντι σε πιθανή απειλή. Έχοντας λοιπόν εμπιστοσύνη στις δυνάμεις τους, αποκτούν αυτοπεποίθηση και δεν κάνουν επίθεση με το παραμικρό, παρά μόνο όταν συντρέχει πραγματικός κίνδυνος. Σε αντίθεση με τα μικρόσωμα ή λιγότερο μυώδη σκυλιά που παίρνουν θέση άμυνας ευκολότερα...

ps. να έχεις υπόψιν ότι οι παραπάνω έρευνες δεν γίνονται με σκυλιά "προβληματικά" (κακοποιημένα, που ζουν υπό περίεργες συνθήκες κλπ.) :wink:

sotiris_z
11-03-2008, 11:36
νομιζω το θεμα εχει λυθει οποτε δεν υπαρχει λογος συνεχισης... μιλησα με τον κυριο-α που εβαλε το τοπικ και την εστειλα σε καποια ατομα που μπορουν να βοηθησου.... :-)