PDA

View Full Version : Κολάρο για τσιμπούρια!

aggeliki
30-03-2008, 20:12
ειχα βαλει εδω και μια εβδομαδα στα αδεσποτα κολαρο για τσιμπουρια(οχι το scalibor) και μετα απο μια εβδομαδα ειδα στο κεφαλι,μαλιστα,του ενος 2 τσιμπουρια!! :evil:ειναι δυνατον??? τι κανω??παω και το τριβω στην μουρη της εταιριας?? :evil:
το ξερω οτι δεν ηταν απο τα ακριβα,αλλα με τοσα ζωα δεν μπορω να περνω και στα αδεσποτα τα ακριβα... :?

Debby
30-03-2008, 20:23
ειχα παρει και εγω...τα φτηνα δεν κανουν τιποτα,τι το φοραει ο σκυλος τι οχι το ιδιο ειναι...

Alex2
30-03-2008, 20:31
Και εγώ με τα κολάρα για τσιμπούρια δεν είχα δει προκοπή. Τους βάζω αμπούλες.

Καλύτερα είναι αν μπορείς να τους βάζεις αμπούλες, ας είναι σε λιγότερα ζωάκια, αλλιώς μη πετάς τα λεφτά σου για κολάρα.

aggeliki
30-03-2008, 20:49
καταλαβα..... :?

drosia
30-03-2008, 20:50
το scalibor ειναι κυριως για τη σκνιπα. Στα τσιμπουρια καλυτερα οπως ειπε και η Αλεξ ενεργει η αμπουλα

nikos_x
30-03-2008, 21:33
εγω 4μιση χρονια ειχα στον Ρεξ το scalibor και πολυ αραια εβαζα κ καμια αμπουλα.δεν ειχε πιασει ποτε τσιμπουρια,ψηλους και τετοια(ζουσε στην αυλη και πατουσε κ χωματα )...αλλα τα φθηνα λουρακια οντως δεν κανουν δουλεια.
παιδια και κατι ακομα...το scalibor ειναι καλο να αλλαζεται καθε 3 ή 4 μηνες?

aggeliki
30-03-2008, 22:00
εγω 4μιση χρονια ειχα στον Ρεξ το scalibor και πολυ αραια εβαζα κ καμια αμπουλα.δεν ειχε πιασει ποτε τσιμπουρια,ψηλους και τετοια(ζουσε στην αυλη και πατουσε κ χωματα )...αλλα τα φθηνα λουρακια οντως δεν κανουν δουλεια.
παιδια και κατι ακομα...το scalibor ειναι καλο να αλλαζεται καθε 3 ή 4 μηνες?

το scalibor ,ειναι πολυ καλο,η οδηγιες λενε καθε 4 μηνες αλλαγη.

mitsakos
30-03-2008, 22:34
παιδια επειδη δεν εχω ιδεα μπορειτε να μου πειτε που βρησκω αμπουλες(καλα ηλιθια ερωτηση.πως τις ζηταω βασικα)ποσο εχουν πανω κατω και πως τις δινω στο σκυλο?

aggeliki
30-03-2008, 22:39
κατ αρχην τις αμπουλες δεν τις δινεις στο σκυλο,την βαζεις στο σβερκο,στο δερμα,παραμεριζοντας τις τριχες,παει αναλογα με τα κιλα του σκυλου,π.χ ζητας αμπουλα frontline για 20 κιλα σκυλο,επισης την βαζεις μια φορα το μηνα και κανει περιπου 6 ευρω.αλλα προσοχη γιατι η αμπουλα δεν προστατευει απο τις σκιπες,για αυτο κανει το scalibor,το κολλαρο,το οποιο κανει και για ψυλλους τσιμπουρια κ.τ.λ

mitsakos
30-03-2008, 22:50
α οκ.ευχαριστω

nikos_x
31-03-2008, 07:32
mitsako,
δεν ξερω αν ειναι οντως σημαντικο η αν ισχυει αλλα ο κτηνιατρος μ ,ειπε οτι οι αμπουλες οι ex-spot εχουν μια μικρη ενδειξη οτι απομακρυνουν και τη σκνικα και ειναι πιο οικονομικες(3ευρω η μια).αλλα μην παραληψεις ποτε το scalibor!ειναι οτι εχουμε κατα του καλαζααρ +τη σιτρονελλα.

(εγω παντως το σκαλιμπορ καθε τριμηνο σκευτομαι να το αλλαζω,δεν πιστευω ν κανει κακο στο σκυλο??? :? )

mitsakos
31-03-2008, 15:00
οκ ευχαριστω.να πω την αληθεια στην θεωρεια πανω κατω τα ξερω αλλα οσο πλισιαζουν οι μερες που θα παρω τον σκυλο εχω αγχωθει λιγο και εχω ξεχασει τα παντα :D

aggeliki
05-05-2008, 08:39
εχω φριξει,ειχα βαλει στα σκυλια scalibor,τα δικα μου και χθες βρηκα στο ενα 15 τσιμπουρια, :? :? :? δεν μπορω να καταλαβω τί εγινε... :? :? :? τωρα ποτε θα πρεπει να τον παω για εξετασεις?ποτε θα φανει στο αιμα?επισης τα γκρι τα φουσκωτα τα τσιμπουρια ειναι τα ενηλικα τα καφε τα μικρα??

Alex2
05-05-2008, 08:50
Αγγελική το scallibor δεν κάνει τίποτα για τα τσιμπούρια, είναι μόνο για τη σκνίπα. Δε θυμάμαι αν λέει καν ότι τα προλαμβάνει.

Όλα τα τσιμπούρια είναι καφέ μικρά, και όσο πίνουν αίμα και μεγαλώνουν παίρνουν ένα γκριπράσινο χρώμα.

Νομίζω όμως ότι μικρά ανέβηκαν και αν βρήκες μεγάλα είναι επειδή είχαν προσκολληθεί στα σκυλιά.

Marin
05-05-2008, 08:58
Υπάρχουν οικονομικές λύσεις για το καλαζάρ. Καταρχήν υπάρχει το bioband plus και υπάρχει επίσης και αμπούλα που προστατεύει από το καλαζάρ.

Μ'αρέσει που η Αγγελική είπε ότι ΔΕΝ εβαλε το scalibor και όλοι αρχίσατε να λέτε ότι όντως το scalibor δε προστατεύει... που να είχε βάλει αυτό δηλαδή... :P :lol:

Μαρίνα

aggeliki
05-05-2008, 08:59
Αγγελική το scallibor δεν κάνει τίποτα για τα τσιμπούρια, είναι μόνο για τη σκνίπα. Δε θυμάμαι αν λέει καν ότι τα προλαμβάνει.

Όλα τα τσιμπούρια είναι καφέ μικρά, και όσο πίνουν αίμα και μεγαλώνουν παίρνουν ένα γκριπράσινο χρώμα.

Νομίζω όμως ότι μικρά ανέβηκαν και αν βρήκες μεγάλα είναι επειδή είχαν προσκολληθεί στα σκυλιά.

ευχαριστω!το scalibor,λεει οτι ειναι για ολα στις οδηγιες ομως.βρηκα και μεγαλα και μικρα τσιμπουρια. :? :?

Alex2
05-05-2008, 09:05
Δε κατάλαβα, δεν είπε η Αγγελική στο τελευταίο ποστ ότι έβαλε scallibor? Στο πρώτο είχε πει ότι δεν έβαλε. Μπερδεύτηκα. :roll:

Μαρίνα αυτά που λες τα έχεις δοκιμάσει? Είσαι ευχαριστημένη?

Και βασικά, τα βρίσκεις σε όλα τα πετ σοπ ή είναι πιο εξειδικευμένα?

Marin
05-05-2008, 09:08
Δε κατάλαβα, δεν είπε η Αγγελική στο τελευταίο ποστ ότι έβαλε scallibor? Στο πρώτο είχε πει ότι δεν έβαλε. Μπερδεύτηκα. :roll:

Μαρίνα αυτά που λες τα έχεις δοκιμάσει? Είσαι ευχαριστημένη?

Και βασικά, τα βρίσκεις σε όλα τα πετ σοπ ή είναι πιο εξειδικευμένα?

Βασικά πειράζω τη Δροσιά!!! :)

Το bioband plus βάζω εγώ στα σκυλιά μου και μία advantix. Και μόνο αυτό το συνδυασμό εμπιστεύομαι πλέον γιατί με άλλον παλιότερα μου κόλλησαν ερλιχίωση τα 2 από τα 3 σκυλιά μου.

Μαρίνα

aggeliki
05-05-2008, 09:09

?

μιλουσα παλια,για τα αδεσποτα,τωρα εχω βαλει και σε αυτα scalibor.
τα τσιμπουρια τα ειδα σε ενα δικο μου,χθες με scalibor και αυτο. :?

aggeliki
05-05-2008, 09:16
Το bioband plus βάζω εγώ στα σκυλιά μου και μία advantix. Και μόνο αυτό το συνδυασμό εμπιστεύομαι πλέον γιατί με άλλον παλιότερα μου κόλλησαν ερλιχίωση τα 2 από τα 3 σκυλιά μου.

Μαρίνα

το bioband plus ,τι ειναι,κολλαρο??απο τί προστατευει?ξερεις ποτε θα φανει στο αιμα αμα εχει ερλιχριωση?

Marin
05-05-2008, 09:19
Σε 6-7 μήνες.

Ναι κολλάρο είναι.

aggeliki
05-05-2008, 09:21
Μ'αρέσει που η Αγγελική είπε ότι ΔΕΝ εβαλε το scalibor και όλοι αρχίσατε να λέτε ότι όντως το scalibor δε προστατεύει... που να είχε βάλει αυτό δηλαδή... :P :lol:

Μαρίνα

ηταν λιγο παλιο το πρωτο post που εγραφα οτι δεν ειχα βαλει scalibor,εγραψα σε αυτο παλι για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα,μετα την περιπετεια με το αδεσποτο σκυλακι εχω βαλει και στα αδεσποτα scalibor,στα δικα μου εβαζα ουτως ή αλλιως scalibor.

aggeliki
05-05-2008, 09:25
Σε 6-7 μήνες.

Ναι κολλάρο είναι.

τοσο πολυ??σε ενα αρθρο που ειχα βρει εγραφε οτι τα συμπτωματα τα πρωτα αρχιζουν 10-20 μερες μετα την μολυνση. :? με πτωση των λευκοκυτταρων.καλα θα ρωτησω και τον κτηνιατρο για σιγουρα.ευχαριστω.

Marin
05-05-2008, 09:30
Σε 6-7 μήνες.

Ναι κολλάρο είναι.

τοσο πολυ??σε ενα αρθρο που ειχα βρει εγραφε οτι τα συμπτωματα τα πρωτα αρχιζουν 10-20 μερες μετα την μολυνση. :? με πτωση των λευκοκυτταρων.καλα θα ρωτησω και τον κτηνιατρο για σιγουρα.ευχαριστω.

Από τόσο που λες, ως τόσο που λέω. Δε το εξήγησα σωστά, σόρυ.

fwteinh
05-05-2008, 09:31
εγω ειμαι λιγο απογοητευμενη απο το θεμα προστασιας τουλαχιστον απεναντι στα τσιμπουρια απο τοτε που ηρθαμε στην εξοχη και τα σκυλια βγαινουν στον κηπο.για το καλαζαρ δε μπορω να μιλησω ακομα γιατι περιμενω να κανω εξετασεις τον νοεμβριο-δεκεμβριο

και αμπουλα βαζω και κολλαρο αλλα οι τσιμπουρακλες στα ποδια σε μονιμη βαση...

Marin
05-05-2008, 09:40
Η λύση για σένα φωτεινή είναι το kiltix. Μόνο αυτό είναι τόσο δυνατό και η απολύμανση του κήπου.

Μαρίνα

Marianthy
05-05-2008, 11:03
απολύμανση του κήπου.

Αυτό είναι μάλλον σημαντικό... Αν έχετε γεμίσει στον κήπο, θα έχετε κάνει το χώμα σας εκτροφείο...

aggeliki
05-05-2008, 11:09
Η λύση για σένα φωτεινή είναι το kiltix. Μόνο αυτό είναι τόσο δυνατό και η απολύμανση του κήπου.

Μαρίνα

ωχ,τωρα το ειδα και εχω παρει ηδη τις advantix,η kiltix τί ειναι αμπουλα και αυτο γιατι και εμενα αυτα τα σκυλια ειναι σε οικοπεδο.επισης σκεφτομαι και εγω την απολυμανση κηπου,ξερεις πως γινεται??

Marin
05-05-2008, 11:21
Kiltix είναι λουράκι αποτελεσματικότατο για τσιμπούρια και ψύλλους. Πολύ καλό. Ίσως το μοναδικό που πραγματικά προστατεύει, είναι το κλασικό που βρωμάει, το μπεζ.

Για απολύμανση θα πάρεις ένα γεωπόνο που κάνει απολυμάνσεις και θα ζητήσεις να κάνει απολύμανση για τσιμπούρια και τέτοια. Εμείς κάνουμε μια φορά το χρόνο και δεν έχουμε ποτέ τίποτα ούτε τσιμπούρια (που ενοχλούν τους σκύλους) ούτε κατσαρίδες (που ενοχλούν εμένα).

Μαρίνα

aggeliki
05-05-2008, 11:41
ευχαριστω πολυ! :-)

fwteinh
05-05-2008, 12:07

Μαρίνα

kiltix τους εχω ρε.απλα πρεπει να καθιερωσουμε ψεκασμο και στον κηπο.αν και τα σκυλια βγαινουν στα χωραφια που περνανε προβατα..οποτε και φανταζεστε τι γινεται

aggeliki
05-05-2008, 12:18

Μαρίνα

kiltix τους εχω ρε.απλα πρεπει να καθιερωσουμε ψεκασμο και στον κηπο.αν και τα σκυλια βγαινουν στα χωραφια που περνανε προβατα..οποτε και φανταζεστε τι γινεται

α, καλα και εμας περνανε προβατα και 2 φορες εχει φυγει του πεθερου μου και εχει παει στην στανη,μπορει απο εκει να τα κολλησε,γαμωτο.

ρωτησα για ψεκασμο και μου ειπαν οτι για 2 στρεμματα θελει 160-180 ευρω και πρεπει να γινει 2 φορες,δηλαδην 400 ευρω!! :? :? :?

fwteinh
05-05-2008, 12:43
oxi εγω θα ψεκασω με ενα αλλο μονη μου

aggeliki
05-05-2008, 12:58

και εγω αυτο θα κανω,σιγα μην δωσω 400 ευρω,εστειλα τωρα να ρωτησουν πιο φαρμακο και πως.

Dralion
05-05-2008, 13:22
Kiltix είναι λουράκι αποτελεσματικότατο για τσιμπούρια και ψύλλους. Πολύ καλό. Ίσως το μοναδικό που πραγματικά προστατεύει, είναι το κλασικό που βρωμάει, το μπεζ.

Για απολύμανση θα πάρεις ένα γεωπόνο που κάνει απολυμάνσεις και θα ζητήσεις να κάνει απολύμανση για τσιμπούρια και τέτοια. Εμείς κάνουμε μια φορά το χρόνο και δεν έχουμε ποτέ τίποτα ούτε τσιμπούρια (που ενοχλούν τους σκύλους) ούτε κατσαρίδες (που ενοχλούν εμένα).

Μαρίνα

Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ετοιμαζομαστε να ερθουμε στην Ελλαδα και εχω παθει ψυχωση μηπως ο μικρος κολλησει ερλιχιωση η καλαζαρ (αγνωστες αρρωστιες σε εμας εδω). Τον ξεκινησα απο την περασμενη βδομαδα με σκαλιμπορ γιατι θελει λεει καποιες μερες προετοιμασια μεχρι να δρασει. Προφανως ειναι εμβολιασμενος για τα παντα και θα παρει και μια advantix αμπουλα 1-2 μερες πριν το ταξιδι.
Μου φαινεται θα περασω αγρυπνος τις νυχτες απο πανω του, να του διωχνω τις σκνιπες οσο αυτος θα ροχαλιζει ;-)

Μαρινα εχω να σου κανω μια προταση αφου σε τρομαζουν οι κατσαριδες. Χρησιμοποιησε την ομοιοπαθητικη μεθοδο, τρομαξε τες κι εσυ ;-)

Marin
05-05-2008, 13:31
Δε γίνεται γιατί γίνομαι καπνός και δε τις βλέπω πια... άσε που με κυνηγάνε πάντα... δε ξέρω πως γίνεται αυτό.

:)

nikos_x
05-05-2008, 14:38
μου φαινεται κουλο...αλλα εγω με σκαλιμπορ μονο ,που δεν εβαζα αμπουλες,και παλι δεν ειχα βρει τιποτα στο σκυλι μου...τι ν πω??? :?

scoa
05-05-2008, 16:02
εγω την ειχα με σκαλιμπορ και φροντλαιν στην ναξο αλλα βρηκα τα απειρα τσιμπουρια πανω τις.βεβαια ηταν ολι μερα εξω.
τωρα αθηνα εχω βρει κανα δυο αλλα οχι κολλημενα.σε φαση ακουμπητα στην τριχα..
τι αλλο να της κανω??

Sofia
05-05-2008, 16:16

και εγω αυτο θα κανω,σιγα μην δωσω 400 ευρω,εστειλα τωρα να ρωτησουν πιο φαρμακο και πως.

Υπαρχει ενα μαγαζι στην Μενανδρου με χημικα και τετοια φαρμακα και ειναι παρα πολυ φτηνα.
Για κηπους ξερω οτι χρησιμοποιουν Σιμπασιλ.Δυστυχως πολλοι το βαζουν και στα σκυλια για τσιμπουρια και ψυλλους αλλα ειναι φοβερα επικυνδυνο!

Alex2
05-05-2008, 16:30
Το σεμπασίλ το χρησιμοποιώ και εγώ όταν θέλω να ραντίσω χώμα.

Στις οδηγίες χρήσης λέει ότι ενδείκνυται και για πλύσιμο του ζώου, εννοείται εξαιρετικά αραιωμένο.

gikkat
05-05-2008, 16:56
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αραιωμένο!!!
Συνήθως χρησιμοποιείται για πρόβατα, κοπάδια κλπ.
Προσοχή αν χρησιμοποιηθεί σε ζώο, αυτό ΔΕΝ πρέπει να έχει πληγές και να είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ αραιωμένο!!!

Ενδείκνειται για απολύμαση χώρων και πάλι αραιωμένο!!!

aggeliki
05-05-2008, 17:12
φανταζομαι να γραφει οδηγιες για το ποσο αραιωμενο πρεπει να ειναι για να ψεκασω τον χωρο...μην κανω κακο αντι καλο :?

gikkat
05-05-2008, 17:13
φανταζομαι να γραφει οδηγιες για το ποσο αραιωμενο πρεπει να ειναι για να ψεκασω τον χωρο...μην κανω κακο αντι καλο :?

Ρώτα από εκεί που θα το προμηθευτείς φτάνει να είναι σχετικοί. Υπάρχει και σε ορισμένα pet shops...

Alex2
05-05-2008, 17:17
Αγγελική δυστυχώς δε γράφει, είχα ρωτήσει τον κτηνίατρο, ο οποίος και μου το είχε συστήσει. Αν θέλεις ξαναρωτάω να σου πω, γιατί δε θυμάμαι είναι η αλήθεια πλέον. :oops: :oops:

Μέτραγα σταγόνες όμως ανά λίτρο νερού (5 ml δηλαδή 20 σταγόνες νομίζω ανά λίτρο, το λέω πολύ επιφυλακτικά γιατί δεν καλοθυμάμαι), θέλει προσοχή.

Θυμάμαι όμως ότι για χρήση στο ζώο το χρησιμοποιούσα 3 ή 4 φορές σε μεγαλύτερη αραίωση από ότι για χρήση σε χώρο.

Κοίτα σε ζώο μια φορά το δοκίμασα, γιατί κρέμονταν τσαμπιά τα τσιμπούρια. Σε χώρο 2-3 φορές.

aggeliki
05-05-2008, 17:37
αχ,ναι αν μπορεις να ρωτησεις θα ηταν πολυ καλο γιατι δεν ξερω αν αυτα που θα μου πει ο γεωπονος θα ειναι σωστα. :-)

platon
05-05-2008, 18:26
Το sebacil είναι κυρίως για μεγάλα ζώα. Το μειονέκτημα του είναι ότι ψεκάζεις σήμερα, σκοτώνει τα πάντα, αλλά αύριο κολλάνε πάλι τα σκυλιά... Η χρήση του είναι με αραίωση περίπου 1:1000 (1gr sebacil σε 1 κιλό νερό)

Για τον χώρο υπάρχουν πολλά σκευάσματα που προστατεύουν από τους ψύλλους. Σημασία έχει όμως η επανάληψη καθώς ο ψύλλος αφήνει αυγά που γεννιούνται σχεδόν 7 ημέρες μετά, οπότε μια επανάληψη στις 7 ημέρες είναι υποχρεωτική. Καλό είναι να γίνει άλλη μια επανάληψη άλλες 7 ημέρες μετά.

aggeliki
06-05-2008, 08:08
λοιπον,ρωτησα σε ενα μαγαζι που εχει τετοια προιοντα και μου ειπε οτι το σεμπασιλ δεν ειναι για ψεκασμα χωρων γιατι δεν κρατανε ,μου ειπαν για πολλα αλλα που εχουν και φθηνοτερα που κραταει για 3 μηνες αρκει βεβαια να μην βρεξει οπως και με τα αλλα προιοντα.εμενα θα μου παει γυρω στα 45 ευρω για 2 στρεμματα,αλλα δεν θυμαμαι τωρα το ονομα :?

fwteinh
06-05-2008, 10:13
ποσο ζηλευω που στη γερμανια δεν εχετε ασθενειες τετοιες!

aggeliki
06-05-2008, 10:55
ρωτησα και εναν αλλο γεωπονο και μου ειπε οτι το σεμπασιλ δεν κανει για χωραφι-οικοπεδο και οτι ειναι ελαφρη,μου προτεινε το ντεσιλ με το χλωπλιριφος αν το εχω γραψει σωστα,αλλα θα πρεπει να βγουν τα σκυλια απο τον χωρο για 5 μερες περιπου. :?

Irene
06-05-2008, 11:19
Το sebacil είναι κυρίως για μεγάλα ζώα. Το μειονέκτημα του είναι ότι ψεκάζεις σήμερα, σκοτώνει τα πάντα, αλλά αύριο κολλάνε πάλι τα σκυλιά... Η χρήση του είναι με αραίωση περίπου 1:1000 (1gr sebacil σε 1 κιλό νερό)

Για τον χώρο υπάρχουν πολλά σκευάσματα που προστατεύουν από τους ψύλλους. Σημασία έχει όμως η επανάληψη καθώς ο ψύλλος αφήνει αυγά που γεννιούνται σχεδόν 7 ημέρες μετά, οπότε μια επανάληψη στις 7 ημέρες είναι υποχρεωτική. Καλό είναι να γίνει άλλη μια επανάληψη άλλες 7 ημέρες μετά.

Καλημερα σε ολους ,

μολις τωρα διαβασα την αναφορα στο sebacil ...
εγω αυτο χρησιμοποιω εδω και χρονια ...
η αραιωση ειναι οπως ακριβως ανεφερε ηδη ο platon ,
Θελει πολυ προσοχη κατα τον ψεκασμο , να μην
μπει σε ματια , πληγες κλπ. τοσο στα σκυλια , οσο και σε μας τους ιδιους ...
και ομολογω , εχω χρονια να δω τσιμπουρια πανω τους ,
( οκ-ισως ενα-δυο ολο το καλοκαιρι ... το ψαξιμο και "βγαλσιμο" του τσιμουριου δεν το γλυτωνουμε οτι και να κανουμε !!)
αλλα αναλογικα αν σκεφτεις πως ζουνε μεσα σε κηπο , τριβονται στα χορτα κλπ, αυτα τα 1-2 δεν ειναι τιποτα ...

και ψεκαζω και τους χωρους στους οποιους κοιμουνται - εκει σιγουρα δεν εχω δει τσιμπουρακι ...
:wink:

Marin
06-05-2008, 11:21
ποσο ζηλευω που στη γερμανια δεν εχετε ασθενειες τετοιες!

Έχουν πλέον αλλά όχι επίσημα. :P

aggeliki
06-05-2008, 18:09
ειρηνη βαζεις εσυ αμεσως τα σκυλια στον κηπο μετα τον ψεκασμο ή τα περιοριζεις καποιες μερες?

AUKEAN
09-05-2008, 08:30
Δυστυχώς κι εγώ την πάτησα με τα 'φθηνιάρικα' κολάρα που τσιγκουνέυτηκα κι έβαλα στον Μούργο της γειτονιάς μου, κάποια στιγμή το ζώο έβραζε απο τα τσιμπούρια που κρεμοταν σαν τσαμπι επάνω του, λόγω του το οτι το σκυλί είναι τεράστιο δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάνε τα κολάρα γενικά πάντως η μόνη λύση είναι λουτρό με διάλυμα Sebacil μια φορά τον μήνα, αφαίρεση με την τσιμπίδα και το οινόπνευμα όλων των παράσιτων και του φόρεσα scalibor που έχω και στον χοντρό μου και απ'ότι βλέπω γενικά κάνει δουλειά τουλάχιστον σ'αυτόν που είναι μικρομεσαίος 9 κιλά.

fwteinh
09-05-2008, 09:04
δε θα σου προτεινα πλυσεις με sebacil για το σκυλο, ειναι τοξικο.εμεις βαζαμε στο σκυλο μου τοτε και μας εφυγε απο καρκινο.

δε σημαινει πως οποιος σκυλος πλενεται με αυτο παθαινει καρκινο αλλα λαβε το υποψη σου

Marin
09-05-2008, 09:31
Το σεμπασίλ κάνει δουλειά μόνο για τη μέρα που το χρησιμοποιείτε. Την επόμενη ανεβαίνουν ανετούλικα τα τσιμπουράκια πάλι. Και σε όσα λέει η Φωτεινή, συμφωνώ, αλλά το βασικότερο είναι ότι ούτε τη δουλειά αυτή για την οποία το χρησιμοποιείτε καλύπτει, αλλά είναι και σκέτο δηλητήριο.

Μαρίνα

Marianthy
09-05-2008, 14:18
Μήπως τελικά κάνει για να τα σκοτώσετε (τα τσιμπούρια) στον χώρο που μένουν τα ζώα? Και όχι πάνω τους?

Όσο για την κάλυψη του ζώου, για γάτα τουλάχιστον που χρησιμοποιώ τα τελευταία χρόνια Frontline Combo. Μου το σύστησε ο κτηνίατρος για γάτα που κυκλοφορεί μόνιμα στον κήπο και έχει την συνήθεια να κοιμάται μέσα στα χώματα... Και δεν έχω βρει πάνω της τίποτα. Βέβαια με την προυπόθεση οτι χρησιμοποιείται μια φορά το μήνα και δεν ξεπλένεται για λίγες μέρες. Αν χρησιμοποιηθεί λάθος δεν θα τα καλύψει προφανώς.

marinaki
09-05-2008, 16:30
Eχουν περάσει πολλά χρόνια απο τότε, πήγαινε στο δημοτικό κ είχα ένα σκυλάκι το καλοκαίρι που ήμουν στο χωριο. Επειδή απο μικρή είχα φιλοζωικά αισθήματα το πήγα στον κτηνίατρο του χωριού για εμβόλια κ τα λοιπά. Επειδή ήμασταν σε χωράφι η μικρή είχε πααααααρα πολλά τσιμπούρια κ μας έδωσε ένα φάρμακο που μπαίνει λέει στα πρόβατα, κίτρινο στο χρώμα κ πολύ δηλητηριώδες. Απο αυτά που λέτε νομίζω οτι είναι το σεμπασίλ(μπορεί βέβαια να κάνω κ λάθος) γιατί κάτι μου θύμισε. Η μικρή μου έγλυψε το φάρμακο απο πάνω της κ για να μην τα πολυλογώ σε δυο μέρες παρόλο που ο γιατρός της έκανε ενεση με το αντιδοτο, πέθανε. Απο τότε ακόμα δεν έχω συχωρήσει τον εαυτό μου για αυτό, παρόλτι έχουν περάσει 10 χρόνια απο τότε ακόμα με πονάει. Γι'αυτό πολύ προσοχή σε αυτά που δίνετε στα ζώα σας. Εκτός αυτού τα μικρά τσιμπούρια δεν έπεσαν απο πάνω της. Αποψη μου είναι για πάνω στα ζώα καλύτερα είναι τα πιο ασφαλή φάρμακα.

drosia
09-05-2008, 22:44
καλα τωρα το διαβασα οοοολο το topic
εχουμε και λεμε

Marin κανουμε και πλακιτσες τωρα?:twisted:
Ποιας εταρειας ειναι το bioband plus kai to kiltix...πως και δεν εχουν πεσει στην αντιληψη μου?
Ξερω οτι οι advantix αμπουλες ειναι τις bayer ειναι καλες να τις προτιμησω απο τις frontline? τωρα κυκλοφορησε και η bayer το κολαρο που εβγαζε ηδη, δεν θυμαμαι ονομα, αλλα να καλυπτει πλεον τσιμπουρια ΚΑΙ σκνιπα, το χει δοκιμασει κανεις να με πει?

Aggeliki αν θες να ρωτησω πολυ φιλο μας που εχει εταιρεια απεντομοσεων το κοστος.. αν θες στειλε με pm με τα στρεμματα και τι θελεις να δολοφονησεις (κακουργα)

τα ρωταω ολα αυτα γιατι ο βαγγελακης βγηκε θετικος ερλιχεια στα καλα του καθουμενου και αρχισαμε αγωγη φαρμακα συν κυκλο ενεσεων..και ηταν παντα με κολαρα και αμπουλες, και ειχα να δω πανω του τσιμπουρι πολυ καιρο αλλα....

gikkat
09-05-2008, 22:57
kiltix = bayer
bioband δεν θυμάμαι...

drosia
09-05-2008, 23:00
ε να τοτε το kiltix με δειχνε ο γιατρος εκει που κουρευομαστε Σαλονικα, αλλαξε λεει το καναν καλυτερο γιατι αυξησαν τους μηνες διαρκειας και τωρα καλυπτει και τη σκνιπα το γραφει επανω...2 σε 1 vidal sasoon ενα πραμα

fwteinh
09-05-2008, 23:12
εγω βαζω αυτο μου το συστησε η κυρα μαρινα.αν κανει δουλεια απο θεμα σκνιπας θα σου πω το φθινοπρωο που θα κανω εξετασεις.εμας παντως τα τσιμπουρια..εδω στην αυλη δε φοβουνται τιποτα..ουτε κολαρα ουτε αμπουλες..

drosia
09-05-2008, 23:16
ρε συ φωτεινουλα αφου βαζεις αυτο το kiltix...βρωμαει οντως?

aggeliki
10-05-2008, 07:22
καλα τωρα το διαβασα οοοολο το topic
εχουμε και λεμε

Aggeliki αν θες να ρωτησω πολυ φιλο μας που εχει εταιρεια απεντομοσεων το κοστος.. αν θες στειλε με pm με τα στρεμματα και τι θελεις να δολοφονησεις (κακουργα)
...

ευχαριστω αλλα τελικα δεν θα "δολοφονησω" τιποτα :D το πιο πιθανον μου ειπαν να τα κολλησε στην στανη που πηγε και γυρισε μες στην βρωμα.πρεπει μετα το ψεκασμα να μεινουν τα σκυλια για 1 εβδομαδα αλλου και δυστυχως αυτο ειναι αδυνατον :? :? :?

nikos_x
10-05-2008, 11:34
bioband plus=BEAPHAR B.V.

drosia
11-05-2008, 21:43
Εχει βαλει ποτε κανεις 2 μαζι? scalibor & bioband..?μηπως ειναι too much?

nikos_x
12-05-2008, 07:19
ρε γμτ πολυ βαρυ μου ακουγεται αυτο σαν συνδιασμος...και γω το σκευτηκα... :?

Sofia
12-05-2008, 07:47
Εχει βαλει ποτε κανεις 2 μαζι? scalibor & bioband..?μηπως ειναι too much?

Tο σκαλιμπορ θελει πολυ προσοχη στη χρηση του γιατι δεν ειναι οπως τα παλια κολαρα που ειχαν την σκονη πανω και απωθουσαν τα παρασιτα περισσοτερο με την μυρωδια.

Αυτο που κανει ειναι να βγαζει το φαρμακο σιγα σιγα και να εισχωρει μεσα στο δερμα του σκυλου,ετσι οταν τον τσιμπησει ενα παρασιτο,αυτο να σκοτωθει,ομως παραλληλα με το παρασιτο,το φαρμακο επιρρεαζει και τον σκυλο,και εχουν παρατηρηθει απο δερματικα μεχρι νευρολογικα προβληματα

Γιαυτο το σκαλιμπορ οταν το βαζουμε στο σκυλι,πρεπει να μην το αντικαθιστουμε με καινουργιο πιο νωρις απο την ημερομηνια που γραφει ο κατασκευαστης του γιατι ετσι μπαινει επιπλεον φαρμακο στο δερμα του σκυλου.
Με το να βαλεις και δευτερο κολαρο,επιβαρυνεις επιπλεον με χημικα το σκυλι.

aggeliki
12-05-2008, 08:33
λοιπον μετα και το χθεσινο σοκ που επαθα με τσιμουρια,καταληγω στο συμπερασμα οτι,δε μπα να εχεις 50 κολλαρα και 50 αμπουλες και σπρευ πανω στο σκυλο,αν πας σε σε χωρο με τσιμουρια δεν την γλιτωνεις.
πηγαμε χθες σε κατι γνωστους και πηραμε για κακη μας τυχη και την ροξυ,ειχαν και 3 σκυλια αυτοι(απορω ακομη πως ζουνε αυτα τα σκυλια) αλλα δεν ηρθε σε επαφη ,και φευγοντας αρχιζει να ξυνεται σαν τρελη,σταματαμε την κατεβαζω και βλεπω τσιμπουρια μικρα καφε να περπατανε ,τρελαθηκε,ξερετε ποσα εβγαλα και δεν ξερω και ποσα ειναι ακομη πανω της??? 52 παρακαλω,βεβαια την ψεκασα αμεσως αλλα με τοσο τριχωμα σιγουρα και καποιο θα μου εχει ξεφυγει!! :-x :? :(

fwteinh
12-05-2008, 09:38
ρε συ φωτεινουλα αφου βαζεις αυτο το kiltix...βρωμαει οντως?

δε μου βρωμαει, το bioband μου μποχαει ομως

drosia
18-05-2008, 19:44
ρωτησα τη κτηνιατρο για τα 2 κολαρα (εγω θελω να βαλω scalibor k bioband), φορουσε τα ιδια και στο δικο της
με ειπε οτι το bioband κυριως ειναι εντομοαπωθητικο λογω της εντονης μυρουδιας, οχι οπως το scalibor που περιεχει το φαρμακο, και οτι δεν παθαινουν τιποτα...τωρα ο καθεις αποφασιζει
εγω παντως θα τη πλακωσω την Αγγελα μου και με τα 2 :ANAL:

χριστιαννα
18-05-2008, 20:52
και εγω ειχα βαλει στον μπουμπη και δεν εκανε τιποτα και μου ειπε ο κτηνιατρος οτι υπαρχει και ενα σπρει και του το πηρα και εκανε δουλεια τωρα δεν ξερω αν υπαρχει :-) :-) :-) ;-) ;-)

fwteinh
19-05-2008, 09:25
ρε συ ειναι καλο αυτο για το σκυλι να τα φοραει και τα δυο?εγω πηρα αποφαση οτι τα τσιμπουρια δεν τα γλιτωνω.τουλαχιστον μην τα τσιμπησει σκνιπα και αυτο θελω να πιστευω οτι με την αμπουλα το γλιτωνω σε μεγαλο βαθμο.βεβαια ολα θα δειξουν στις εξετασεις που περιμενουμε αποτελεμστα.. :?: :?:

drosia
19-05-2008, 10:27
τουλαχιστον μην τα τσιμπησει σκνιπα και αυτο θελω να πιστευω οτι με την αμπουλα το γλιτωνω σε μεγαλο βαθμο.

Ποια αμπουλα ειναι αυτη φωτ?
ο γιατρος με ειπε οτι η advantix για τη σκνιπα εχει ζωη μόνο 40 μερες (καλα η frontline ξερουμε οτι ειναι και το γραφει κιολας για ψυλλους-τσιμπουρια)

aggeliki
19-05-2008, 11:09
τουλαχιστον μην τα τσιμπησει σκνιπα και αυτο θελω να πιστευω οτι με την αμπουλα το γλιτωνω σε μεγαλο βαθμο.

ο γιατρος με ειπε οτι η advantix για τη σκνιπα εχει ζωη μόνο 40 μερες (καλα η frontline ξερουμε οτι ειναι και το γραφει κιολας για ψυλλους-τσιμπουρια)

Η αμπουλα advantix,αν δεις το χαρτακι καλα των οδηγιων κραταει για σκνιπες ΜΟΝΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ για τα αλλα 4 εβδομαδες!το πηρα και το διαβασα,ενω αυτος στο pet shop ελεγε 1 μηνα,το ειδα στο χαρτι και του το ετριψα στην μουρη μετα!! :twisted:

nikos_x
19-05-2008, 11:17
παιδια η ex-spot,ενα μηνα ΚΑΙ για σκνιπα.
εμεις εχουμε σιχα8ει τη σιτρονελα!ελεοσ!το τι βρωμα τρωμε...

fwteinh
19-05-2008, 14:36

Η αμπουλα advantix,αν δεις το χαρτακι καλα των οδηγιων κραταει για σκνιπες ΜΟΝΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ για τα αλλα 4 εβδομαδες!το πηρα και το διαβασα,ενω αυτος στο pet shop ελεγε 1 μηνα,το ειδα στο χαρτι και του το ετριψα στην μουρη μετα!! :twisted:

εχω την εντυπωση πως μπορει η εταιρεια να γραφει λιγοτερο για να πηγαινουμε να αγοραζουμε σαν τρελοι.

drosia
19-05-2008, 15:28
παιδια η ex-spot,ενα μηνα ΚΑΙ για σκνιπα.

ρε συ Νικολα, εσυ που εισαι καλος σε αυτα, ποιας εταιρειας ειναι η ex-spot??(ειπαμε ε?δεν ειπαμε?)

nikos_x
19-05-2008, 15:47
Schering-Plough Animal Health Corporation
1095 Morris Ave.
Union, NJ 07083
1-800-842-3532

αυτο βρηκα μονο για την ex-spot... :?

pity
22-05-2008, 13:30
Εγώ πάντως τους βάζω bioband κολάρο για σκνίπα το οποίο ειδικά τις πρώτες μέρες έχει τέλειο άρωμα ..... και ούτε κουνούπι δεν μπαίνει σπίτι και αμπούλα frontline κάθε μήνα.Δεν έχω βρει κανένα ζωντανό τσιμπούρι πάνω τους μόνο κανα 2 πεθαμένα.

fwteinh
22-05-2008, 13:46
εχεις κηπο?

pity
22-05-2008, 14:26
ναι έχω

fwteinh
22-05-2008, 14:33
σωπα!ενδιαφερον.εφαρμοζεις καιρο αυτη τη μεθοδο?η τωρα ξεκινησες?θελω να δω σε βαθος χρονου με αποτελεσματα εξετασεων τι αποτελεσματα εχει γιαυτο ρωταω

pity
22-05-2008, 15:22
Aπό πέρυσι που πήρα τον λάκη αυτό του κάνω τώρα και στα άλλα εξετάσεις που κάναμε και σεπτέμβριο και πριν λίγο καιρό βγήκανε καθαρές

nikos_x
23-05-2008, 15:14
Γεια σας!
παιδια εμαθ σημερα οτι το σκαλιμπορ ειναι καρκινογονο για τους ανθρωπους...εχετε ακουσει κατι???ισχυει αυτο?
α!και κατι ακομα,σαμπουαν σκαλιμπορ τι λεει?

fwteinh
31-05-2008, 14:57
εγω αποτι φαινεται θα αλλαξω συνδυασμο γιατι εχουμε ερλιχειωση ηδη.θα ξεκινησω με την αμπουλα frontline πλεον .ισως εδω επειδη εχουμε προβατα στην περιοχη υπαρχει πολυ τσιμπουρι

χριστιαννα
31-05-2008, 15:07
του ειχα παρει και εγω του μπουμπη εκανε δουλια

aggeliki
02-06-2008, 09:29
εγω αποτι φαινεται θα αλλαξω συνδυασμο γιατι εχουμε ερλιχειωση ηδη.θα ξεκινησω με την αμπουλα frontline πλεον .ισως εδω επειδη εχουμε προβατα στην περιοχη υπαρχει πολυ τσιμπουρι

πως το καταλαβες? ειχε καποιο συμπτωμα ή απο προληπτικη εξεταση?