PDA

View Full Version : ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ 20 ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜOI

noela
02-05-2008, 04:40
Παιδιά είδα κάπου το παρακάτω. Δεν έχω άλλες πληροφορίες, τι πως και γιατί αλλά θα επανέλθω.

ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ 20 ΣΚΥΛΟΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ ΜΠΟΞΕΡ, ΛΑΜΠΡΑΤΟΡ, ΚΟΛΕΥ, ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ, ΠΟΥΝΤΛΣ ΚΟΥΤΑΒΑΚΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΗΛΙΚΙΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΕΙΟ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ. ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΡΟΩΘΗΣΤΕ
99023462 - ΤΟΥΛΑ

aggeliki
02-05-2008, 08:38
:smt107 τι ειναι αυτο παλι??? :? :? :?

nikos_x
02-05-2008, 09:33
αυτο το θα γινει ευθανασια με κανει να παθαινω εγκεφαλικο!!!
τι τα αναλαμβανουν αν δεν μπορουν να τα φροντισουν και μετα απο λιγο τα χαριζουν οοοολα μαζι και λενε και για ευθανασιες... :evil:

gikkat
02-05-2008, 11:52
Λοιπόν, έχω να πω τα εξής...

Η συγκεκριμένη αγγελία αφορά ένα καταφύγειο ζώων στην Κύπρο. Ο Κυπριακός νόμος λέει ότι σε 15 μέρες από τη μεταφορά (μάλλον αυτό εννοεί) ενός ζώου στο καταφύγειο, το ζώο θανατώνεται. Αυτός είναι ο νόμος της Κύπρου...

Τα παραπάνω ζώα δεν είναι όλα καθαρόαιμα όπως αναφέρεται στην αγγελία.

Το τηλέφωνο είναι κυπριακό απλά λείπει ο κωδικός της Κύπρου από μπροστά που είναι το 00357. Η κυρία της αγγελίας, είναι η κυρία Τούλα Ναθαναήλ η οποία είναι υπεύθυνη της Κτηνιατρικής Υπηρεσίας της Κυβέρνησης της Κύπρου.

Αν θυμάμαι καλά υπήρχε μια αντίστοιχη περίπτωση πριν λίγο καιρό και αν θυμάμαι καλά ορισμένα από τα ζώα είχαν βρει σπίτι, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω... Αν θυμάται κάποιος το συγκεκριμένο θέμα πλιζ ας βοηθήσει. Αν δεν κάνω λάθος είχαν σταλεί και mails ή faxes διαμαρτυρίας???

noela
02-05-2008, 13:33
Κι εγώ είχα κολλήσει με το νούμερο και ρώτησα ποια είναι αυτή η Τούλα ανάμεσα σε άλλα και μου είπαν ότι αφορούσε τη Θεσσαλονίκη.

Thanks kat!

gikkat
02-05-2008, 15:35
Επιπλέον (από mail φίλης που ψάχνει το θέμα):

"20 κουτάβια-αρκετά από αυτά καθαρόμαια- βρίσκονται προ την αγχόνη στην Κύπρο. Αν μέσα σε δέκα μέρες δεν δοθούν σε οικογένειες, θα θανατωθούν από την κτηνιατρική υπηρεσία Κύπρου. Εαν μπορείτε να βοηθήσετε με οποιονδήποτε τρόπο καλέστε στο 00357-99023462 (κα. Τούλα Ναθαναήλ-κτηνιατρική υπηρεσία) και στο 00357-99326045 (κα Στέλλα Στυλιανού-εκπρόσωπος φιλοζωικού Σωματείου Άργος στην Κύπρο).
Η κατάσταση στην Κύπρο είναι τραγική. Η νομοθεσία προβλέπει πως τα αδέσποτα σκυλιά που περισυλλέγονται - αν δεν δοθούν σε ανάδοχες οικογένειες ή αν δεν βρεθούν οι ιδιοκτήτες τότε σε διάστημα 15 ημερών θανατώνονται. Το σύστημα της καταγραφής των σκύλιων με microchip δεν λειτουργεί-καθώς η βάση δεδομένων δεν έχει δημιουργηθεί- και πολλές φορές έχουν θανατωθεί και ζώα που φέρουν τσιπ. Ακόμα και οι κρατικές κτηνιατρικές υπηρεσίες δεν έχουν το ειδικό μηχάνημα scanner για να δουν εαν ένας σκύλος είναι καταγεγραμμένος.

Η κα Στυλιανού θα πάει στο καταφύγιο και θα φωτογραφήσει τα κουτάβια, οποτε μόλις έχω τιος φωτογραφίες θα σου τις στείλω."

aristea
02-05-2008, 20:44
Ασχετο? Να το δει ο VANGELIS που κόβεται για τα ζωα που πάνε στα κυνοκομεία του εξωτερικού ειδικά Γερμανία οπως είπε και τους γίνεται ευθανασία. Αν και εφόσον αποδειχθεί κάτι τέτοιο.
Μια "χαρά" μείνανε τα ζώα στην Κύπρο,"φοβερή τύχη" είχαν.

schattentanz
03-05-2008, 15:41
Aντιλαμβάνομαι ότι η κατάσταση με τα αδέσποτα στη Κύπρο και γενικά με τα ζώα είναι τραγική και μάλιστα έχω ακούσει ότι είναι χειρότερα από την Ελλάδα, αλλα κάποιους φιλόζωους θα έχει εκεί δε μπορεί...
Είναι δυνατόν να υπάρχει τέτοιος νομος που να ορίζει ότι τα αδέσποτα σκυλιά που περισυλλέγονται, θανατώνονται εάν δε βρεθεί κάποιος για υιοθεσία μετά από 15 μέρες?? 15 μέρες?? Κάποιος φιλοζωικός σύλλογος δεν υπάρχει εκεί πέρα να κάνει μια εισήγηση, μια παρέμβαση, κάτι? Ακόμα k αν αυτά τα σκυλιά έβρισκαν ιδιοκτητη, είναι αλλα τόσα k αλλα τόσα που θα θανατωθούν άδικα.