PDA

View Full Version : Σταμάτημα γαβγίσματος!!

Marin
09-08-2008, 10:23
Πριν λίγες μέρες που παρακολουθούσα την εκπομπή της Stilwell στο ΣΚΑΙ, είδα μία καταπληκτική μέθοδο για να σταματάς το σκύλο σου να γαβγίζει. Άρχισε να του επιβραβεύει πρώτα το γάβγισμα και μετά του έμαθε το "σταμάτα". Το έχει κάνει κάποιος αυτό?

gikkat
09-08-2008, 11:13
Έτσι μαθαίνεις στο σκύλο σου το "σιωπή" ή όποια λέξη τέλος πάντων επιλέξεις για να σταματάει το γαύγισμα...

Sofia
09-08-2008, 13:14
Ναι ετσι το εμαθα και εγω στην Αυρα :-)

Kopros
09-08-2008, 17:42
Εγω απλα του ριχνα καμια ψιλη με ενα λοσταρι που εχω...

noela
09-08-2008, 20:33
Είναι ο στάνταρ τρόπος για να μάθεις το σκυλί να μη γαυγίζει. Για να μάθει την εντολή 'σιωπή' πρέπει να μάθει πρώτα την εντολή 'μίλα'. Πρώτα απ' όλα πρέπει να ελέγξουμε τον λόγο για τον οποίο γαυγίζει. Αν πλήττει, αν το ενοχλεί κάτι, μήπως διψάει κλπ.

demina
10-08-2008, 21:07
δηλαδη το σταματα πως του το μαθαινεις???

kyveli
11-08-2008, 11:28
Έχω και γω την απορία καθότι μου φάνηκε ενδιαφέρον. Ο σκύλος μου γενικά δε γαβγίζει, εκτός απο τρία συγκεκριμένα σκυλιά που περνάνε κάθε μέρα 6¨00 το πρωί για την πρωινή τους βόλτα, αλλά με το που θα του πεις "σουτ" σταματά.
Του έχω μάθει προς το παρόν να γαβγίζει κατ' εντολή και τώρα θα μάθουμε και να μετράμε :) Όμως στην εντολή "γουφ" κάνει μόνο ένα "γαβ" και ανταμείβεται, οπότε σταματά από μόνος του...

Η απορία μου στη συγκεκριμένη μέθοδο για το σταμάτημα γαβγίσματος είναι: αρχικά τον ανταμείβω όταν γαβγίζει, άρα συνδέει αυτό στο μυαλό του, μετά του λέμε "στοπ!". Έστω ότι σταματά, θα τον ανταμείψω με χάδι, treat, ή καθόλου και θα αντιστρέψω μετά την άσκηση? θα του ζητώ δλδ να γαβγίσει και μετά θα αρχίσω να ανταμείβω το "στοπ"?

Marin
12-08-2008, 09:08
Εμένα γενικά δε γαβγίζουν πολύ μόνο όταν χτυπήσει το κουδούνι (επειδή άλλωστε ο κλέφτης χτυπάει πάντα το κουδούνι), αλλά μου άρεσε πολύ το σκεπτικό. :)

Σοφία δε μας λες μερικά tips αφού το έχεις κάνει? Και όποιος άλλος δηλαδή. :D

Μαρίνα

Sofia
12-08-2008, 11:23
Της Αυρας της εμαθα το "φτανει" αφου πρωτα της εμαθα το "μιλα" ως εξης....την εβαλα στο "κατσε"και προσπαθησα να την κανω να ενθουσιαστει και να γαβγισει και μολις αρχιζε της ελεγα "μιλα"-"μπραβο" και αμεσως μετα λιχουδια ......με τις λιχουδιες τα πιανει πολυ ευκολα :mrgreen: .....της καναμε και συγκεκριμενη κινηση του χεριου για να τα συνδιασει...
http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/16512/thumb_avdafgiadpgr800meta.jpg (http://www.dpgr.gr/usergalleries/albums/userpics/16512/avdafgiadpgr800meta.jpg)
και ετσι τωρα πια ακομα και με την κινηση αυτη χωρις το "μιλα"γαβγιζει

Μετα αφου το εμαθε καλα,κρατοντας την λιχουδια στην κλειστη χουφτα ενω γαβγιζε,δεν της την εδινα αλλα εκανα μια κινηση περνοντας της μπροστα απο την μυτη της λεγοντας φτανει.Εκει σταματησε να γαβγιζει για να καταλαβει τι υπαρχει στη χουφτα ....2-3 φορες και το εμαθε.

Τωρα πια επειδη καθε φορα που ζηταει κατι,ειτε παιχνιδι ειναι αυτο,ειτε λιχουδια,παντα την βαζουμε να κανει κατι,το "μιλα-φτανει"ειναι απο τις πιο συχνες εντολες που επαναλαμβανουμε :razz:

χριστιαννα
18-08-2008, 20:46
Ο ΜΠΟΥΜΠΗΣ ΕΥΤΥΧΟΣ ΔΕΝ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΠΟΛΥ , ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΣΚΥΛΟ ΚΑΜΙΑ ΓΑΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΓΑΥΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ Ή ΣΤΑΜΑΤΑ Ή ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΜΕΣΑ .

Marin
22-08-2008, 06:56
Εμένα η σκύλα μου έχει μάθει το μίλα με αυτό το τρόπο χρόνια πριν, αλλά έχουμε μια δυσκολία στο σταμάτημα. Και ενώ ευτυχώς δε γαβγίζει συχνά, όταν θέλει κάτι γίνεται πολύ σπαστικιά και καταριέμαι την ώρα...χαχα

Μαρίνα

χριστιαννα
29-08-2008, 11:41
τι ρατσα ειναι????????????? :smt048 :smt048 :smt048 :smt048 :smt048

schattentanz
29-08-2008, 13:05
Eμενα ο δικός μου γαβγίζει ασταμάτητα οποτε περνάει άλλο σκυλί κάτω από το σπίτι, παλιατζής ή μηχανάκι με χαλασμένη εξάτμιση, γριές και γεροι. Αν σταματήσει και του μιλήσει κανεις δε...εκεί δεν ακούει ούτε σουτ ούτε σταματα ούτε τίποτα. Θα με ενδιέφερε πολύ αυτή η μέθοδος, ακόμα όμως δεν είμαι σίγουρη για το τι είναι αυτό που τον κάνει να λυσσάει με τα παραπάνω περιστατικά. Αισθάνεται ότι απειλείται ή θέλει να παίξει? Και μια ακόμα ερώτηση: Για να πετύχει αυτή η μέθοδος, πρέπει εγώ να τον κάνω να "μιλήσει" και μετά να τον επιβραβεύσω, ή θα τον επιβραβεύω κάθε φορα που θα γαβγίζει από μονος του?

Sofia
29-08-2008, 18:52
Eμενα ο δικός μου γαβγίζει ασταμάτητα οποτε περνάει άλλο σκυλί κάτω από το σπίτι, παλιατζής ή μηχανάκι με χαλασμένη εξάτμιση, γριές και γεροι. Αν σταματήσει και του μιλήσει κανεις δε...εκεί δεν ακούει ούτε σουτ ούτε σταματα ούτε τίποτα. Θα με ενδιέφερε πολύ αυτή η μέθοδος, ακόμα όμως δεν είμαι σίγουρη για το τι είναι αυτό που τον κάνει να λυσσάει με τα παραπάνω περιστατικά. Αισθάνεται ότι απειλείται ή θέλει να παίξει? Και μια ακόμα ερώτηση: Για να πετύχει αυτή η μέθοδος, πρέπει εγώ να τον κάνω να "μιλήσει" και μετά να τον επιβραβεύσω, ή θα τον επιβραβεύω κάθε φορα που θα γαβγίζει από μονος του?

Θα πρεπει να μαθει την εντολη "μιλα" και μετα την εντολη "φτανει" σε μερος χωρις αντιπερισπασμους και αν δεν εισαι σιγουρη οτι εχει μαθει πολυ καλα το "φτανει"να μην το πεις την ωρα που γαβγιζει στον μπαλκονι,αλλα να δειξεις αδιαφορια για το γαβγισμα του,μεχρι την στιγμη που θα μαθει πολυ καλα την εντολη και θα σιγουρευτεις οτι θα σε ακουσει.

Ειναι οπως μαθαινουμε ολες τις εντολες.Αν για παραδειγμα θελαμε να μαθουμε το "κατσε"δεν θα το επιχειρουσαμε στο παρκο με ολα τα σκυλια γυρω γυρω να τρεχουν αλλα στο σπιτι σε μερος που θα μας δωσει ο σκυλος μας προσοχη,το ιδιο ειναι και με το "μιλα-φτανει" Αν εσυ νομιζεις οτι θα σε ακουσει και στο μπαλκονι την ωρα που βλεπει καποιον μπορεις να ξεκινησεις απο εκει,εσυ ξερεις καλυτερα το σκυλι σου :wink:

Τωρα τι αισθανεται και γαβγιζει ετσι,μονο αυτος το ξερει :mrgreen: παντως πολλα σκυλια επιβραβευονται οταν ειναι στο μπαλκονι η στην αυλη με τον εξης τροπο....βλεπουν καποιον που περναει και γαβγιζουν...αυτος περναει απο μπροστα και φευγει,αφου ετσι και αλλιως θα εφευγε,και ο σκυλος θεωρει οτι με το γαβγισμα του,εδιωξε τον πιθανο εισβολεα του χωρου του :idea: :mrgreen: .
Καθε φορα που το επαναλαμβανει αυτο επιβραβευεται με το που φευγει ο περαστικος και του γινεται συνηθεια που αν δεν κοπει απο νωρις εδραιωνεται ολο και περισσοτερο.
Αν εμεις αρχιζουμε και φωναζουμε μαζι του...σταματααα..φτανεειιιι ...αυτος νομιζει οτι και εμεις φωναζουμε για σαπορτ και συνεχιζει ακομα περισσοτερο :mrgreen:
Με το γαβγισμα παλι πολλα σκυλια διωχνουν την νευρικοτητα τους.Τα μηχανακια μπορει να τον εξιταρουν με το θορυβο η με την γρηγορη κινηση και να του ξυπνουν τα κυνηγητικα του ενστικτα. :wink:

omiroli
27-02-2010, 14:07
το δικο μας σκυλακι ειναι ημιαιμο,λαπραντορ με τσοπανοσκυλο,τον πηραμε απτη φιλοζωικη το γλυκο μου.και τον εχουμε στο σπιτι μας στο χωριο,που απεχει 10λεπτα με το αμαξι απτο σπιτι μας στην πολη.ειμαστε μαζι του καθε χριστυγεννα πασχα και ολοκληρο καλοκαιρι,αλλα κ καθημερινα ο μπαμπας πηγαινει κ το φροντιζει κ οποτε μπορουμε παμε κ εμεισ κ τον βλεπουμε κ τον φροντιζουμε.τον εχουμε 2,5χρονια κ ειναι 3χρονων.εχουμε ομως προβλημα με το γαυγισμα.ολοκληρη τη μερα ειναι το πιο καλο σκυλακι του κοσμου,ενας αγγελος,ολο αγκαλιες φιλια παιχνιδια κανουμε βολτες.αλλα οταν περνανε 5-6 συγκεκριμενα ατομα γινεται το 'ελα να δεις',χαμος απο γαυγισματα(μας ειπαν οι γειτονες οτι καποια παιδιακια περνουσαν κ του πετουσαν πετρες κ το εξαγριωναν οσο καιρο λειπαμε οπως κ καποια ατομα μεγαλυτερης ηλικιασ,αν ειν δυνατον!)κ επισης μολις πεσει το βραδυ κ καθολη τη διαρκεια τησ νυχτας γαυγιζει κ κανει κ σαν λυκος κατι ηχους.να σημειωσω οτι το βραδυ το γαυγισμα αρχιζει οταν μπαινουμε σπιτι κ εμεισ για υπνο,γτ εγω με τη μαμα καθομαστε μεχρι αργα εξω κ του κανουμε παρεα.μολις μπουμε ,μετα απο 5λεπτα παρτον να γαυγιζει!
θα προσπαθησω να του κανω την εκπαιδευση του γαυγισματος,αλλα πως να τον προκαλεσω να γαυγισει?γτ το κανει μονο οταν βλεπει αυτα τα ατομα(με τα οποια δεν θελω ουτε κ εχω καμια καλημερα) κ οταν μπαινουμε το βραδυ μεσα για υπνο..

Antigoni87
01-03-2010, 02:30
Ένας σκύλος που ζει ουσιαστικά μόνος του (δηλαδή είναι μαζί σας στις διακοπές και ο μπαμπάς της οικογένειας τον βλέπει λίγα λεπτά κάθε μέρα) και συν τοις άλλοις κακοποιείται από περαστικούς, το λιγότερο που μπορεί να κάνει είναι να γαυγίσει....

Πιστεύω προσωπικά ότι για να εκπαιδευτεί με οποιονδήποτε τρόπο ένα σκυλάκι πρέπει να έχει συνεχή επαφή με το αφεντικό του, να βιώνει την παρουσία του και τη συμμετοχή στη ζωή του ανά πάσα στιγμή, αλλιώς δε θα γίνουν αρκετές επαναλήψεις για να εμπεδωθεί αυτό που ζητάμε από τον σκύλο.

Πάντως το γαύγισμα είναι η φωνή και ένας από τους τρόπους έκφρασης του σκύλου, και άρα μπορεί να γαυγίζει επειδή βαριέται συνεχώς μόνος του (ειδικά αν είναι δεμένος), επειδή τον κακοποιούν άρα πονάει, φοβάται ή θυμώνει (επαναλαμβάνω, ειδικά αν είναι δεμένος και άρα ανίκανος να υπερασπιστεί τον εαυτό του) και ίσως επειδή κρυώνει, ζεσταίνεται ή νιώθει μοναξιά.

Το σκυλί σας που αρχίζει να γαυγίζει μόλις φεύγετε από κοντά του, κάτι θέλει να πει. Ίσως έχει συνδυάσει την απομάκρυνσή σας με την κακοποίηση και το φόβο, και αν ισχύει αυτό, θα πρέπει να είναι πολύ οδυνηρά αυτά που αισθάνεται... Θα έλεγα να ζητήσετε τη γνώμη κάποιου ειδικού εκπαιδευτή που να αγαπάει τη δουλειά του και τα ζώα, γιατί ο σκυλάκος σας δε νομίζω ότι θα γαύγιζε έτσι αν είχε μεγαλύτερη επαφή με την οικογένεια!

omiroli
01-03-2010, 14:25
κτλαβαινω απολυτα τι μου λες..κ ξερω πως το σημαντικοτερο ειν που πληγωνεται επειδη μενει μονος του,ακομη κ τισ λιγες ωρες το βραδυ(για να μην αναφερ8ω το υπολοιπο χρονικο διαστημα που λειπουμε ετσ κ αλλιως)κ αυτο με πληγωνει κ εμενα απιστευτα γτ ξερω οτι μονο εμας εχει κ κανεναν αλλο σαυτη τη ζωη κ η ευτυχια τ εξαρταται απομασ σε αντιθεση μεμασ που εχουμε γενικα τον περιγυρω μας.κ εγ ειμ φοιτητρια κ σε αλλη πολη κ κανω πιο πολυ να το δω.κ ευτυχως οχι δεμενο δν τον εχουμε,του εχουμε φραξει ενα μεγαλο χωρο κ του εχουμε χτισει κ σπιτακι κ εννοειται οτι οταν παμε ειν ελευθερος στο οικοπεδο κ βολτες παμε εκτοσ σπιτιου κ ειν πλ ηρεμος γενικα.θα προσπαθησω να κανω οτι μπορω για να το βοηθησω κ να απευθυνθω οπου ειν απαραιτητο.
ευχαριστω κ για την ανταποκριση:)

Antigoni87
01-03-2010, 16:44
Τίποτα! Ξέρεις τι θα φοβόμουν περισσότερο; Αν υπάρχουν άνθρωποι που του ρίχνουν πέτρες (δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω πώς μπορεί να το κάνει κάποιος αυτό) μπορεί και να μη διστάσουν να ρίξουν φόλα.
Χαίρομαι που το σκυλάκι δεν είναι δεμένο! Απλώς ελπίζω να μην κινδυνεύει από χειρότερα, μιας και είναι κυρίως μόνο του και δεν υπάρχει κάποιος να επιβλέπει αν και πόσο μπορεί να πάθει κακό από κάποιον ανεγκέφαλο.
ΥΓ. πώς και το πήρατε το σκυλάκι αφού δεν μπορούσε να είναι στο ίδιο σπίτι με εσάς; Μάλλον για φύλακα στο εξοχικό, ε; Από περιέργεια ρωτάω! Πάντως φαίνεται να το αγαπάς το σκυλάκι σου :) Οπότε φροντίστε, αν δε μπορεί να είναι μαζί σας, τουλάχιστον να έχει πολλά διαφορετικά παιχνίδια να ασχολείται, και κυρίως να μην κινδυνεύει...
Και με βάση τη ράτσα του πρέπει να είναι πολύ καλός χαρακτήρας και να αγαπάει τους ανθρώπους. Ελπίζω να του προσφέρετε όσα περισσότερα γίνεται! Γιατί όπως είπες, έχει μόνο εσάς και από εσάς εξαρτάται η ποιότητα της ζωής του. Μπράβο που ενδιαφέρεσαι!!
Απλώς για το θέμα του ποστ σου του αρχικού, το γάβγισμα για μένα είναι αποτέλεσμα όλων αυτών που είπαμε, γι' αυτό και δεν πιστεύω ότι είναι η ουσία του προβλήματος!

omiroli
01-03-2010, 17:05
ναι κυριως το πηραμε για φυλαξη.ειχαμε μια φιλοζωικη κοντα στο σπιτι μας κ μια μερα τα κοριτσια(οι αδερφεσ μου)πηγαν με το μπαμπα να ριξουν μια ματια κ το λατρεψαν..κ οι κυριες εκει μας ειπαν οτι ειν το πιο αγαπησιαρικο κ καλο σκυλακι που υπηρχε εκει.ετσ το υιοθετησαμε το παιδακι μασ.ηταν τοσο ηρεμο τοσο χαδιαρικο οσο καιρο ημασταν μαζι συνεχεια κ μετα εγιναν αυτα τ περιστατικα κ το εξαγριωσαν.ευτυχως μονο τα συγκεκριμενα ατομα,τα οποια η μαμα τα τακτοποιησε με τη πρωτη ευκαιρια.ειν τοσο καλος,οταν βγαινει βολτα δεν γαγβιζει ουτε γινεται επιθετικο με κανενα αλλο σκυλακι κ με κανεναν ανθρωπο,ουτρε καν με αυτουσ που ειν εχθρικοι μαζι του.μονο οταν ειν στο σπιτι κ περνανε γινεται οχαμος κ το βραδυ..το λατρευω κ θελω το καλυτερο.
θα ηθελα να σε ρωτησω αν ξερεις ποια μαρκα θα ηταν καλη ξηρα τροφη για να του δινω κ σε τη ποσοτητα.ξερω πως θαπρεπε να το κανω νωριτερα,αλλα πιστευω πως ποτε δν ειν αργα..τωρα τουλαχιστον μπορω να βαζω χρηματα κ να του παιρνω κ εγ,μεχρι πριν δε γινοταν κ ο μπαμπασ του παιρνει χυμα που ειν κ φθηνη,εκτος απτο μαγειρεμενο φαγητο που του δινουμε καποιες φορες,(γτ εχουμε ενα θεμα με τ πατερα σαυτο το θεμα).ειν 20-25kg περιπου 2,5χρονων.

Antigoni87
01-03-2010, 17:18
Κρίμα τόσο καλό και αγαπησιάρικο σκυλάκι που λες να το πάρετε για φύλακα μωρέ...! Αυτά είναι για παρέα, για συντροφιά και παντοτινή φιλία. Μετά όπως είδες αλλάζει ο χαρακτήρας του λόγω μοναξιάς, κι όμως θα μπορούσε να δώσει τόσα πολλά. Στη θέση σου θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να το πάρω στο φοιτητικό μου σπίτι (είμαι κι εγώ φοιτήτρια με σκύλο -κατά καιρούς, γιατί μένει και στων γονιών μου που τους λείπει και τον λατρεύουν- και καταλαβαίνω).
Σκυλάκια υιοθετημενα από φιλοζωική είναι συνήθως οι καλύτεροι χαρακτήρες και δεν φαντάζεσαι πόσα θα μπορούσε να σου προσφέρει αν τον είχες δίπλα σου!
Είδες πόσο καλός είναι ακόμη μαζί σας, παρότι έγιναν όσα έγιναν και παρότι σας βλέπει να φεύγετε και να ξαναέρχεστε!
Τέλος πάντων, όσο για τροφή, ανάλογα τα γούστα! Ο δικός μου την αποφεύγει όσο μπορεί γιατι τον μεγαλώσαμε με μαγειρευτό φαγητό, και πλέον τρώει ψάρι, χορταρικά και ό,τι μπορείς να φανταστείς! Μέχρι και φρούτα :) Αλλά αν δεν έχουμε φαϊ και πρέπει να φάει ξηρά τροφή, του παίρνω Friskies, Royal Canin ή άλλες από καλά πες σοπ που δε θυμάμαι μάρκες τώρα. Πάντως προτιμάει ο δικός μου κονσέρβες από ξηρά τροφή. Όσο για την ποσότητα, δεν ξέρω γιατί ο δικός μου είναι 10 κιλά... Του βάζω ένα μπωλ αλλά συνήθως τρώει λίγο γιατί δεν του αρέσει. Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα για ποσότητα και συχνότητα ταϊσματος για το σκυλάκι σου, ας μας πει!