PDA

View Full Version : B.A.R.F. και αλλες διατροφες...

Kopros
10-08-2008, 16:47
Ποια ειναι οι γνωμη σας για την διατρoφη B.A.R.F.(biologically appropriate raw food) σε σχεση με την ξηρα και το μαγειρευτο...θα ηθελα να αναλυσουμε στο επιπεδο του τι προσφερει στον σκυλο απο θεμα συστατικων , ενδιαφεροντος και απο θεμα "φυσικοτητας"....

Marin
11-08-2008, 07:08
Η φιλοσοφια του BARF είναι ότι τα σκυλιά πρέπει να ταίζονται με τρόφιμα που από τη φύση τους θα έπρεπε να τρώνε. Οι αρχές του BARF είναι ότι τα εμπορικά προετοιμασμένα τρόφιμα, στερούνται ένζυμα και άλλα ουσιαστικά διαιτητικά συστατικά και περιέχουν κάποια συστατικά που προκαλούν αλλεργίες και που είναι επιβλαβή για τους σκύλους. Σύμφωνα με κτηνιατρικές απόψεις τα βρασμένα κόκκαλα θρυμματίζονται ενώ τα ωμά είναι ασφαλή για το σκύλο.

Από την άλλη, μακροχρόνια το BARF σύμφωνα με κάποιες έρευνες έχει προκαλέσει ασθένειες και ανεπάρκειες. Άλλοι κτηνίατροι είναι κατά της ακατέργαστης τροφής λόγω βακτηριακών μολύνσεων, όπως σαλμονέλα και εχινόκοκκο που μολύνουν και τον άνθρωπο και έτσι ακόμα και αν η πλειοψηφία των σκύλων μπορεί να μην εμφανίζει συμπτώματα, μπορούν να περάσουν τη μόλυνση σε άλλα ζώα και ανθρώπους. Συμπτώματα τέτοιων μολύνσεων στον άνθρωπο μπορεί να επηρεάσουν σοβαρά την υγεία των παιδιών, των ηλικιωμένων και των ατόμων με χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα.

Οι ιδιοκτήτες των σκύλων θεωρώ πως πρέπει να εξετάζουν και τα θετικά και τα αρνητικά της διατροφής αυτής γιατί ενώ μερικοί σκύλοι που δεν είναι δραστήριοι, ή έχουν αλλεργίες μπορεί με την αλλαγή διατροφής να νιώσουν καλύτερα και να αποκτήσουν υγιές δέρμα, έχοντας αποκτήσει γενικά πιο δυνατό οργανισμό, αλλά η πλειοψηφία των σκύλων αντιδρούν πολύ θετικά στις ποιοτικές διατροφές του εμπορίου.

Μάλλον το ελαφρώς μαγειρεμένο φαγητό να είναι το ιδανικό αλλά γενικά θεωρώ πως κάθε υπερβολή είναι περιττή γιατί σε μερικές περιπτώσεις μοιάζει αταίριαστο να ταίζεις το σκύλο σου με BARF όταν στον εαυτό σου και τα παιδιά σου δε μπορείς να δώσεις τα βασικά σε διατροφή.

Μαρίνα

nikos_x
11-08-2008, 20:13
Θελει πολυ διαβασμα και ψαξιμο...
Αν ταιριαζει ομως στο σκυλο σου πιστευω ειναι το καλυτερο.

Sofia
12-08-2008, 11:40
Ταιζω το σκυλο μου 7 χρονια με ωμα κατα το προτυπο της BARF με περιπου 70% κρεας-κοκκαλα και υπολοιπα λαχανικα,αυγα,κεφιρ,εντοσθ α,φρουτα και εκτος απο αυτα που βλεπω εγω,ενεργεια,τριχωμα κλπ και οι εξετασεις της που κανει καθε χρονο βγαινουν πολυ καλες.

Θεωρω οτι υπερτερει του μαγειρευτου και ειναι πολυ πιο ευκολο να ταισει καποιος με αυτη τη διατροφη,δεν χρειαζεται τιποτα ιδιαιτερο παρα να ακουλουθησει σαφεις οδηγιες.Η BARF δεν ειναι να δινω καθε μερα κρεας σκετο η κοκκαλα,αλλιως σαφως και θα υπαρξει προβλημα.Δεν εχει καμμια διαφορα οπως και με τη διατροφη που ακολουθουμε οι ανθρωποι,θελει ποικιλια,οχι το ιδιο συνεχεια γιατι ο οργανισμος δεν μπορει να παρει τα στοιχεια που χρειαζεται

Το μαγειρευτο θα ηταν η δευτερη επιλογη μου,αλλα ειναι πιο δυσκολο και στο θεμα των αναλογιων γιατι δεν μπορει να παρει απο πουθενα το ασβεστιο που χρειαζεται,οποτε πρεπει να αλεθουμε τσοφλια αυγων η να δινουμε συνθετικο ασβεστιο σε χαπια,αλλα και ειδικα για ενα μεγαλοσωμο σκυλι ειναι παρα πολυ ακριβη (τουλαχιστον για την δικη μου τσεπη ;-) )

Ξηρα τροφη δεν δινω,οπως δεν αγοραζω τιποτα προμαγειρεμενο και επεξεργασμενο για ολη την οικογενεια.Ολα αυτα τα χημικα και προσθετα θεωρω οτι κανουν περισσοτερο κακο παρα προσφερουν

Το μονο αρνητικο για την Αυρα και την BARF ειναι οτι δεν την αρχισα απο την πρωτη μερα που την εφερα στο σπιτι αλλα εφτασε 10-11 μηνων με πολλα προβληματα για να αποφασησω να της αλλαξω διατροφη

xrisida
12-08-2008, 12:03
sofia,
σου ειναι εύκολο μήπως να μας δώσεις ενα πρότυπο εβδομαδιαίο πρόγραμμα???

Sofia
12-08-2008, 12:44
Το σημαντικο ειναι το σκυλι να παιρνει την σωστη αναλογια κρεας-κοκκαλα γιαυτο καποιος που ξεκιναει,ειναι πολυ πιο ευκολο να αγοραζει ολοκληρο το ζωο ...πχ κοτοπουλο η γαλοπουλα η λαγο η αρνι και να το χωριζει σε μεριδιες και να το δινει καθε μερα απο λιγο μεχρι να τελειωσει και να ξεκινησει το επομενο...πχ δινουμε το πρωι το μπουτι,το βραδυ το αλλο μπουτι,το επομενο πρωι τις φτερουγες και το λαιμο,και το βραδυ το στηθος και τα πλαταρια.
Αυτο μεχρι να συνηθισει το ματι μας στην αναλογια που πρεπει να εχουν τα κοκκαλα με το κρεας.

Δευτερα.. πρωι κοτοπουλο - βραδυ κοτοπουλο

Τριτη ....πρωι κοτοπουλο - βραδυ κοτοπουλο

Τεταρτη...πρωι μοσχαρι - βραδυ εντοσθια και κεφιρ

Πεμπτη...πρωι - βραδυ πολτο λαχανικων (στο μπλεντερ βαζουμε,2-3 αυγα,σκορδο,λαδι,λαχανικα περισσοτερο πρασινα φυλλωδη,1-2 φρουτα,κεφιρ)

Παρασκευη...πρωι πολτο λαχανικων - βραδυ ψαρι

Σαββατο....πρωι αρνι - βραδυ κοτοπουλο

Κυριακη ...πρωι εντοσθια - βραδυ κοτοπουλο

Δηλαδη εχουμε
8 γευματα κρεας-κοκκαλα
1 γευμα ψαρι
3 γευματα πολτο λαχανικων,αυγα κλπ
2 γευματα εντοσθια

Αυτο ειναι ενα τελειως ενδεικτικο εβδομαδιαιο διαιτολογιο,καποιος αλλος μπορει να δινει τα λαχανικα ενδιαμεσα οχι σε συνεχομενα γευματα η τα αυγα ξεχωριστα η να δινει περισσοτερο κεφιρ αν θεωρει οτι ειναι καλο για την χλωριδα του εντερου η διαφορετικα ειδη κρεατος.

Μια φορα μπορει στον πολτο λαχανικων να μπει κεφιρ αλλη φορα γιαουτρι και αλλη φορα κοτατζ.Επισης τα λαδια μπορει να ειναι διαφορετικα,αλλες φορες ελαιολαδο,σουσαμελαιο κλπ.

Αν καποιος θελει να δινει δημητριακα το καλυτερο ειναι η φυσικη βρωμη (αυτο που το ανακατευουμε στιγμιαια στο γαλα η γιαουτρι μας) Οχι δημητριακα πρωινου μουσλι κλπ γιατι συνηθως περιεχουν ζαχαρη.

Η ποσοτητα του κρεατος εξαρταται απο το βαρος του σκυλου,απο τον μεταβολισμο του και ποσο δραστηριο ειναι.Ενα ενηλικο σκυλι θελει περιπου το 2% του βαρους του ενω ενα κουταβι ξεκιναει απο το 10% φτανοντας περιπου το 4 % του βαρους του και σιγα σιγα το 2% οσο ενηλικιωνεται.

Εγω ποτε δεν τα ζυγισα αλλα εβλεπα αν παχυνε μειωνα λιγο τις ποσοτητες αν αδυνατιζε (ποτε δηλαδη :roll: ) θα της εδινα περισσοτερο.

Χοιρινο δινουμε μονο στην περιπτωση που εχουμε καταψυχτη που φτανει στους -18 βαθμους και το αποθηκευουμε εκει για 4 βδομαδες πριν το δωσουμε για την αποφυγη της ασθενειας Aujetzki

xrisida
12-08-2008, 12:55
και δηλαδή όλος αυτός ο μύθος με τα κόκκαλα καταργείται??? δηλαδη οταν λες οτι δινουμε πχ μπουτι κοτοπουλου , το δίνουμε μαζί με το κόκκαλο??
το ειδος κοκκαλου που μπορούμε να δίνουμε έχει κάποια σχεση με το μέγεθος του σκυλιού?? ( δεν εννοώ την ποσότητα αλλα απο τι ζωο προέρχεται το κοκκαλο).

επισης αν πχ το σκυλι ειναι 10 Kg τοτε η αναλογία κοκκάλου-κρέατος είναι 100gr σωστά??
από τα 100gr πόσο πρεπει να είναι το κοκκαλο και πόσο το κρέας?? σε αυτή την αναλογία παιζουμε ανάλογα με μεταβολισμό και το ποσο κινείται το ζωο??

συγνώμη για ολεσ αυτές τισ ερωτήσεις, εχω διαβάσει αρκετα μόνη μου απλά ...οσω διαβάζω από διάφορες πηγές άλλο τόσο μπερδεύομαι και παρατείνω τις χημείες να μπαίνουν μέσα στο σκύλο μου!!!!

Sofia
12-08-2008, 13:57
και δηλαδή όλος αυτός ο μύθος με τα κόκκαλα καταργείται??? δηλαδη οταν λες οτι δινουμε πχ μπουτι κοτοπουλου , το δίνουμε μαζί με το κόκκαλο??

Απαγορευεται το μαγειρεμενο κοκκαλο γιατι μετα το μαγειρεμα γινεται σαν πλαστικο και δεν μπορουν τα οξεα του στομαχιου να το διαλυσουν,και ετσι υπαρχει κινδυνος καθως το σπαει με τα δοντια να γινουν ακιδες που μπορει να τρυπισουν το στομαχι η το εντερο.
Μονο ωμα κοκκαλα!Ναι το μπουτι και ολοκληρο το κοτοπουλο το δινουμε οπως ειναι με τα κοκκαλα

το ειδος κοκκαλου που μπορούμε να δίνουμε έχει κάποια σχεση με το μέγεθος του σκυλιού?? ( δεν εννοώ την ποσότητα αλλα απο τι ζωο προέρχεται το κοκκαλο).
ενα σκυλακι μικρου μεγεθους δεν μπορει να φαει ενα μεγαλο κοκκαλο και πιθανον να τρωει μονο το κρεας και να αφηνει το υπολοιπο και ετσι θα υπαρχει ανισορροπια φωσφορου-ασβεστιου (πολυ κρεας=πολυ φωσφορο....πολλα κοκκαλα=πολυ ασβεστιο)

Μπορεις ομως να δινεις φτερουγες κοτοπουλου,λαιμους,και κοπανακι(καλα το λεω? :? ..αυτο που πουλανε απο το μπουτι μονο το κατω μερος )και μικρα μπριζολακια,και επειδη αυτα δεν καλυπτουν το κρεας που πρεπει γιατι τα κοκκαλα ειναι αρκετα,θα δινεις και λιγο ψαχνο εξτρα

επισης αν πχ το σκυλι ειναι 10 Kg τοτε η αναλογία κοκκάλου-κρέατος είναι 100gr σωστά??

οχι αν ειναι 10 κιλα,το 2% του βαρους του ειναι 200γρ ;-) δηλαδη τις μερες που εχει κρεας θα πρεπει να του ζυγιζεις 200γρ κρεας-κοκκαλα.

από τα 100gr πόσο πρεπει να είναι το κοκκαλο και πόσο το κρέας?? σε αυτή την αναλογία παιζουμε ανάλογα με μεταβολισμό και το ποσο κινείται το ζωο??
Οχι οι αναλογιες ειναι παντα οι ιδιες δεν αλλαζουν συμφωνα με το βαρους του σκυλου....δηλαδη παντα κρατας το κοκκαλα=ασβεστιο 1.1 με κρεας=φωσφορος 1 1/2- 2 δηλαδη το κρεας σε ποσοτητα ειναι περιπου μιαμιση φορα περισσοτερο απο τα κοκκαλα.Δεν εχει να κανει με ακριβη νουμερα αλλα με αναλογια

συγνώμη για ολεσ αυτές τισ ερωτήσεις, εχω διαβάσει αρκετα μόνη μου απλά ...οσω διαβάζω από διάφορες πηγές άλλο τόσο μπερδεύομαι και παρατείνω τις χημείες να μπαίνουν μέσα στο σκύλο μου!!!!

πραγματικα στην αρχη φαινεται μπερδεμενο αλλα τελικα ειναι παρα πολυ απλο,γιαυτο εγραψα οτι καλυτερα να παιρνεις ενα κοτοπουλο ολοκληρο,να το σπας σε μεριδες και να το δινεις σταδιακα,αφου το εχεις σακκουλιασει στον καταψυχτη και βγαζεις λιγο καθε μερα.
Ετσι δεν θα μπορεις να μπερδευτεις ;-)

xrisida
12-08-2008, 15:34
sofia, όσο αφορά τα χιλιάδες παράσιτα και βακτηρία που μπορεί να υπάρχουν στα διάφορα ειδη κρεάτων ποια είναι η άποψη σου και πως τα αντιμετωπίζει ένας Barfer?????
υπάρχει τρόπος " εξουδετέρωσης" ? η απλά θεωρούμε οτι το σκυλίσιο στομάχι φέρει πολύ περισσότερα πεπτικά υγρά τα οποία με μεγαλύτερη ευκολία καταπολεμούν βακτηρία κτλ??

έχει σχέση το ποσοστό χλωρίδας-πανίδας του σκυλίσιου εντέρου??
εχει σχεση το ph ( δεν ξέρω καν αν φέρει διαφορετικό ph το σκυλίσιο στομάχι απο το δικό μας!)

για δώσε μας λίγο ακόμα τα φώτα σου !! :-D :-D

Sofia
12-08-2008, 17:48
Μικροβια και βακτηρια υπαρχουν παντου γυρω μας,στο χωμα,στα περιτωματα αλλων σκυλων,σε βρωμικα νερα,σε υπολειμματα τροφων,ακομα και σε ξηρες τροφες η κονσερβες.
Εδω ειναι οι ανακλησεις ξηρων τροφων που εγιναν περισυ (http://www.accessdata.fda.gov/scripts/petfoodrecall/) Οι πιο γνωστες που υπαρχουν στην Ελλαδα ειναι οι

Diamond
Best choice
Eukanuba
Iams
Nutro
Royal Canin

και σε πολλες απο αυτες η ανακληση εγινε λογω σαλμονελας.

Αν ο σκυλος εχει καλο ανοσοποιητικο δεν κινδυνευει και αν παθει κατι το ξεπερναει ευκολα.Εχει πολυ πιο κοντο πεπτικο συστημα απο τον ανθρωπο και ετσι οι τροφες αποβαλονται πολυ πιο γρηγορα.

Σε αυτο το σαιτ εχει πολλες απαντησεις πανω σε αυτη τη διατροφη http://www.njboxers.com/faqs.htm

Marin
12-08-2008, 18:40
Η δική μου βασική απορία έχει να κάνει με τις πιθανότητες μετάδοσης προς τον άνθρωπο γιατί για παράδειγμα πρέπει να πλένουμε καλά το κοτόπουλο πριν το μαγειρέψουμε και μετά και όλα τα σκέυη που το κόψαμε, ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες μόλυνσης από σαλμονέλα. Και συνήθως προτείνεται να χρησιμοποιούμε διαφορετικό ξύλο για το κοτόπουλο από τα λαχανικά.

Αλλά και αν πχ το σκυλί δεν έχει καλό ανοσοποιητικό και δε το γνωριζει αυτός που το έχει, πάλι υπάρχει κίνδυνος. Με τη ξηρά τροφή δεν είχα ψάξει τη πιθανότητα μόλυνσης γιατί θεωρούσα πως λόγω επεξεργασίας πεθαίνουν τα μικρόβια.

Μαρίνα

Marin
12-08-2008, 18:53
Αυτό είναι ένα θέμα που έχω πολλά ερωτηματικά που μπορεί να φαίνονται γελοία. Εντωμεταξύ όποτε έχω προσπαθήσει να δώσω ωμό κρέας στα σκυλιά μου μετά έχουν άπειρα αέρια και νιώθουν χάλια, μάλλον τους πέφτει βαρύ και έτσι τους δίνω κάθε φορά που μαγειρεύω από ένα κομματάκι.

Μαρίνα

xrisida
12-08-2008, 20:11
Αλλά και αν πχ το σκυλί δεν έχει καλό ανοσοποιητικό και δε το γνωριζει αυτός που το έχει, πάλι υπάρχει κίνδυνος.

Μαρίνα

για να νοσήσεις απο ενα μικρόβιο ή βακτήριο πρέπει να "λάβεις" το μικρόβιο απο τον ιδιο ξενιστή, δλδ το φορέα του ιού είτε κοτόπουλο, μοσχάρι κτλ.
είναι όπως και στη περίπτωση τησ σκνίπας καλα-αζαρ. δεν κολλάς την ασθένεια απο τα σκυλιά παρα μόνο απο τον ιδιο τον ξενιστή, σκνίπα.

Sofia
12-08-2008, 20:18
Η δική μου βασική απορία έχει να κάνει με τις πιθανότητες μετάδοσης προς τον άνθρωπο γιατί για παράδειγμα πρέπει να πλένουμε καλά το κοτόπουλο πριν το μαγειρέψουμε και μετά και όλα τα σκέυη που το κόψαμε, ώστε να ελαχιστοποιήσουμε τις πιθανότητες μόλυνσης από σαλμονέλα. Και συνήθως προτείνεται να χρησιμοποιούμε διαφορετικό ξύλο για το κοτόπουλο από τα λαχανικά.

Αλλά και αν πχ το σκυλί δεν έχει καλό ανοσοποιητικό και δε το γνωριζει αυτός που το έχει, πάλι υπάρχει κίνδυνος. Με τη ξηρά τροφή δεν είχα ψάξει τη πιθανότητα μόλυνσης γιατί θεωρούσα πως λόγω επεξεργασίας πεθαίνουν τα μικρόβια.

Μαρίνα

Για τους ενηλικες δεν υπαρχει κανενα προβλημα,ειναι ακριβως οπως οταν μαγειρευουμε κρεας,πλενουμε τα χερια αν το πιασαμε και το πιρουνι η το κουταλι επισης πλενεται.Εγω της εχω ενα σεντονι που στρωνω κατω,τρωει εκει ξαπλωμενη και μολις φαει το μαζευω.

Αν ομως υπαρχουν παιδια στο σπιτι,μπορει να υπαρξει σοβαρο προβλημα αν δεν τηρουνται αυστηρα οι κανονες και επειδη τα παιδια δεν μπορεις να τα επιβλεπεις ολη την ωρα,οσοι ταιζουν BARF και εχουν μικρα παιδια,ταιζουν παντα εξω απο το σπιτι και δεν αφηνουν τα παιδια να ερθουν σε επαφη με το σκυλο για 1/2 ωρα μετα το ταισμα,και βεβαια δεν τα αφηνουν να πιασουν τα μπολ που τρωει αν δεν το πλυνουν πρωτα.
Υπαρχει κινδυνος το σκυλι να γλυψει το παιδι στο στομα η στα χερια και μετα το παιδι να τα βαλει στο στομα του και ετσι να μεταφερθουν τα βακτηρια.

Μια φιλη μου που ταιζε για 6 χρονια ωμα το σκυλι της,εκανε το πρωτο παιδι,και μολις γεννησε και το δευτερο ενω το πρωτο ειχε αρχισει να περπαταει και να παιζει με το σκυλο,σταματησε τα ωμα και αρχισε μαγειρευτο,δεν ειχε χρονο πια να ελεγχει ολα αυτα.

Αυτό είναι ένα θέμα που έχω πολλά ερωτηματικά που μπορεί να φαίνονται γελοία. Εντωμεταξύ όποτε έχω προσπαθήσει να δώσω ωμό κρέας στα σκυλιά μου μετά έχουν άπειρα αέρια και νιώθουν χάλια, μάλλον τους πέφτει βαρύ και έτσι τους δίνω κάθε φορά που μαγειρεύω από ένα κομματάκι.

Μαρίνα

Θελει σιγα σιγα αναλογα με το ποσο ευαισθητο ειναι το καθε σκυλι.Ξεκινησα ωμα πριν 10 μερες σε σκυλι 9,5 χρονων που ετρωγε μεχρι σημερα ξηρα,ειχε φαγουρα και εχει κανει φοβερα εκζεματα (οπως καθε χρονο τετοια εποχη) και ο γιατρος εδωσε αντιβιωση και κορτιζονουχα αλοιφη (οπως καθε χρονο) απαφασισαμε πια να μην ξαναδωσουμε αντιβιωση και να αλλαξουμε την τροφη και τα παει πολυ καλα!
Το πρωι δινουμε ελαχιστο ριζυ με λιγο γιαουρτι και φτερουγες και το απογευμα παλι φτερουγες η μπουτι.Εκανε λιγο διαροια τις πρωτες μερες και μετα αμεσως εστρωσε.
Θελει υπομονη,και σιγα σιγα να προσθετονται οι ποσοτητες και οχι λιπαρα κρεατα και αν χρειαστει προβιοτικα η κεφιρ.

xrisida
12-08-2008, 20:23
Αλλά και αν πχ το σκυλί δεν έχει καλό ανοσοποιητικό και δε το γνωριζει αυτός που το έχει, πάλι υπάρχει κίνδυνος.

Μαρίνα

για να νοσήσεις απο ενα μικρόβιο ή βακτήριο πρέπει να "λάβεις" το μικρόβιο απο τον ιδιο ξενιστή, δλδ το φορέα του ιού είτε κοτόπουλο, μοσχάρι κτλ.
είναι όπως και στη περίπτωση τησ σκνίπας καλα-αζαρ. δεν κολλάς την ασθένεια απο τα σκυλιά παρα μόνο απο τον ιδιο τον ξενιστή, σκνίπα.

και να διευκρινίσω ότι ισχύει για περιπτώσεις με καλό ανοσοποιητικό σύστημα και γενικά υγιεί άνθρωπο/ζώο.
και πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις..

Marin
12-08-2008, 22:20

Μαρίνα

Τον εχινόκοκκο δεν τον κολλάει απευθείας ο άνθρωπος από το σκύλο? Ή μιλάς για άλλο?

Marin
12-08-2008, 22:21

Μαρίνα

Για τους ενηλικες δεν υπαρχει κανενα προβλημα,ειναι ακριβως οπως οταν μαγειρευουμε κρεας,πλενουμε τα χερια αν το πιασαμε και το πιρουνι η το κουταλι επισης πλενεται.Εγω της εχω ενα σεντονι που στρωνω κατω,τρωει εκει ξαπλωμενη και μολις φαει το μαζευω.

Αν ομως υπαρχουν παιδια στο σπιτι,μπορει να υπαρξει σοβαρο προβλημα αν δεν τηρουνται αυστηρα οι κανονες και επειδη τα παιδια δεν μπορεις να τα επιβλεπεις ολη την ωρα,οσοι ταιζουν BARF και εχουν μικρα παιδια,ταιζουν παντα εξω απο το σπιτι και δεν αφηνουν τα παιδια να ερθουν σε επαφη με το σκυλο για 1/2 ωρα μετα το ταισμα,και βεβαια δεν τα αφηνουν να πιασουν τα μπολ που τρωει αν δεν το πλυνουν πρωτα.
Υπαρχει κινδυνος το σκυλι να γλυψει το παιδι στο στομα η στα χερια και μετα το παιδι να τα βαλει στο στομα του και ετσι να μεταφερθουν τα βακτηρια.

Μια φιλη μου που ταιζε για 6 χρονια ωμα το σκυλι της,εκανε το πρωτο παιδι,και μολις γεννησε και το δευτερο ενω το πρωτο ειχε αρχισει να περπαταει και να παιζει με το σκυλο,σταματησε τα ωμα και αρχισε μαγειρευτο,δεν ειχε χρονο πια να ελεγχει ολα αυτα.

Μαρίνα

Θελει σιγα σιγα αναλογα με το ποσο ευαισθητο ειναι το καθε σκυλι.Ξεκινησα ωμα πριν 10 μερες σε σκυλι 9,5 χρονων που ετρωγε μεχρι σημερα ξηρα,ειχε φαγουρα και εχει κανει φοβερα εκζεματα (οπως καθε χρονο τετοια εποχη) και ο γιατρος εδωσε αντιβιωση και κορτιζονουχα αλοιφη (οπως καθε χρονο) απαφασισαμε πια να μην ξαναδωσουμε αντιβιωση και να αλλαξουμε την τροφη και τα παει πολυ καλα!
Το πρωι δινουμε ελαχιστο ριζυ με λιγο γιαουρτι και φτερουγες και το απογευμα παλι φτερουγες η μπουτι.Εκανε λιγο διαροια τις πρωτες μερες και μετα αμεσως εστρωσε.
Θελει υπομονη,και σιγα σιγα να προσθετονται οι ποσοτητες και οχι λιπαρα κρεατα και αν χρειαστει προβιοτικα η κεφιρ.

Thanx το είχα απορία! :) :)

Kopros
12-08-2008, 22:48
Εφοσον τα θετικα αυτης της διατροφης για τον σκυλο ειναι οπως φενεται πολυ περισσοτερα απο τα αρνητικα γιατι δεν ειναι τοσο διαδεδομενη, ακομα και σε ατομα που δεν ειναι παντελως ασχετοι?

Επισης ο (φανταζομαι) μυθος οτι εαν ταιζεις το σκυλι σου ωμα γινεται ποιο βιαιο κτλ κτλ ειναι απλα μυθος σωστα η οχι?

xrisida
12-08-2008, 23:38

Μαρίνα

Τον εχινόκοκκο δεν τον κολλάει απευθείας ο άνθρωπος από το σκύλο? Ή μιλάς για άλλο?

με βαση τη salmonella το ανεφερα , αλλά και εγώ το γενίκευσα πολύ.
στη περίπτωση του εχινόκοκκου ο σκύλος λειτουργεί ως ενδιάμεσος φορέας μέσω του οποιου το βακτήριο ωριμάζει.
αυτες οι περιπτώσεις ειναι όμως λίγες..απο'σω ξέρω τουλάχιστον.

Sofia
12-08-2008, 23:40
Εφοσον τα θετικα αυτης της διατροφης για τον σκυλο ειναι οπως φενεται πολυ περισσοτερα απο τα αρνητικα γιατι δεν ειναι τοσο διαδεδομενη, ακομα και σε ατομα που δεν ειναι παντελως ασχετοι?

Μπορω να σκεφτω πολλους λογους ....πρωτα πρωτα οι εταιρειες τροφων σπονσοραρουν τα παντα και οι κτηνιατροι προτεινουν παντα ξηρα τροφη.....Στα πετ σοπ προτεινουν ξηρα τροφη......πολλοι ιδιοκτητες σκυλων δεν εχουν σαν πρωτο μελημα τους την υγεια των σκυλων τους γιατι αν ηταν ετσι η Φρισκις και η Πετιγκρυ δεν θα ηταν απο τις τροφες που πουλουνται τοσο πολυ,τα σκυλια δεν θα ηταν παρατημενα στις αυλες ολη μερα,ουτε δεμενα στις αλυσιδες,ουτε κουταβακια πεταμενα στους καδους...ας μην συνεχισω με την φιλοζωια των Ελληνων :roll: ....ειναι ακριβοτερη η διατροφη αυτη σε σχεση με τις περισσοτερες ξηρες τροφες...θελει καπως περισσοτερο κοπο και χρονο απο το να ανοιξεις απλα το σακι με την ξηρα και οταν καποιος τρεχει απο το πρωι μεχρι το βραδυ και γυρνα κουρασμενος στο σπιτι ουτε δικο του φαγητο δεν μπορει να φτιαξει,ποσο μαλλον του σκυλου

Θα μου φαινοταν παντως περιεργο να μου ελεγε καποιος που εχει τα κυνηγοσκυλα του στην ταρατσα 24 ωρες το 24 ωρο οτι εχει ψαξει την διατροφη τους και τα ταιζει συμφωνα με την BARF,γιατι οπως και να το κανουμε θελει να εχεις ορεξη για ψαξιμο και εκτος απο το ιντερνετ δεν μπορεις να βρεις απο αλλου πληροφοριες στη χωρα μας.

Στο εξωτερικο παντως ειναι αρκετα διαδεδομενη η διατροφη αυτη,αλλα και εδω ακουω πολλους εκτροφεις τελευταια να δινουν ωμα

Επισης ο (φανταζομαι) μυθος οτι εαν ταιζεις το σκυλι σου ωμα γινεται ποιο βιαιο κτλ κτλ ειναι απλα μυθος σωστα η οχι?

Ναι ειναι μυθος και πολυ διαδεδομενος,ακομα και η μητερα μου που ξερει την Αυρα,οταν με βλεπει να την ταιζω λεει...αντε να δω ποτε θα σας φαει αυτο το σκυλι με τα ωμα κρεατα που της δινετε :lol: :rolleyes:

Marin
12-08-2008, 23:45
Στη Γερμανία που πήγα τελευταία φορά το Μάρτιο, η γυναίκα που με φιλοξένησε και που είχε υιοθετήσει ένα σκυλάκι από εμάς, τα ταίζει με ωμό κρέας αλόγου. Η ίδια δε μπορώ να πω ότι είναι πλούσια όμως για τα σκυλιά της δίνει τα πάντα. Και όταν μου ζήτησε να της πάρω κρέας αλόγου επειδή θα πήγαινα στη πόλη, νόμιζα θα το μαγειρέψει αλλά μετά μου εξήγησε πως το δίνει έτσι. Και ναι μεν ανατρίχιαζα στην ιδέα του ωμού κρέατος και ειδικότερα του αλόγου αλλά μου εξήγησε πως τα σκυλιά της επειδή το ένα (το δικό μας από το Αιγάλεω) έχει πρόβλημα στο συκώτι και το άλλο έχει πρόβλημα στο στομάχι, το κρέας αλόγου είναι το καλύτερο και χωρίς παράσιτα.

Και η αλήθεια είναι ότι τα σκυλιά της είναι σε άριστη κατάσταση παρόλο που έχουν προβλήματα, τρέχουν σαν τρελλά και παίζουν όλη μέρα. Και το τρίχωμα είναι γυαλιστερό όντως.

Εγώ δε ξέρω αν θα άντεχα να δίνω ωμό κρέας καθημερινά πάντως... ίσως μεταπειστώ ή ίσως καταφέρω να ξεπεράσω την αηδία και να δίνω έστω κάποιες φορές την εβδομάδα. Πάντως κάτι που έχω διαβάσει για κεφάλια και τέτοια, με ανατριχιάζουν αφάνταστα...

Μαρίνα

platon
13-08-2008, 02:17
Σχετικά με το θέμα του βίαιου σκύλου και του ωμού, όντως είναι μυθός... "δώστου ωμό κιμμά να αγριέψει" :axe:

Ώς προς το αν είναι διαδεδομενή η διατροφή, εγώ έχω κάποιες επιφυλάξεις. Αν εξαιρέσουμε 4-5 άτομα που έχω δει να ταϊζουν και που συμμετέχουν σε Ελληνικά forums, γενικότερα, δεν έχω γνωρίσει κάποιον. Κάτι λίγους άσχετους που έχω δει, το κάνουν από άγνοια και με σκοπό τον παραπάνω λόγο (να αγριέψει).

Θα συμφωνίσω όμως με τα περισσότερα από ένα άρθρο που είχα διαβάσει στο dogforum αν θυμάμαι καλά, που εξηγεί ακριβώς τι παίζει, όσον αφορά το μοσχάρι (που και ο άνθρωπος μπορεί να το φάει ωμό χωρίς κανένα πρόβλημα) αλλά και ως προς το γουρούνι.

Σοφία, είναι ένα άρθρο 2-3 σελίδες, δεν θυμάμαι ποιος το έχει γράψει αλλά αν κατάλαβες πιο λέω, κάντο ένα copy/paste εδώ.....

Kopros
13-08-2008, 07:38
Δεν ειναι λογικο ομως να μην το προτεινουν οι κτηνιατροι , και οχι μονο αυτο, αλλα να το θετουν ως παραδειγμα προς αποφυγη...αι δε λεω για εναν ασχετο κτηνιατρο που προμοταρει μια εταιρια ξηρας πχ, αλλα ακομα και εναν """οικογενειακο""", που πηγενεις τον σκυλο σου χρονια.....
Με τα παρασιτα του στομαχιου τι γινεται?

platon
13-08-2008, 08:59
Πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι.
Αν κάτσει κάποιος και τους εξηγήσει πως και τι, πιθανόν να συμφωνήσουν.

Εγώ στη θέση τους και ενημερωμένος να ήμουν, πάλι δεν θα την πρότεινα σε κάποιον. Από την δίαιτα που θα προτείνει, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιοκτητών θα κάνει τα μισά. Οπότε κάποια στιγμή θα αρχίσουν τα προβλήματα που φυσικά θα φταίει "ο γιατρός που μας είπε να ταΐζουμε ωμά" και εννοείται ότι μετά θα υπάρξουν και τα αντίστοιχα σχόλια σε forums "άσχετος ο γιατρός που σου είπε να ταΐζεις κόκαλα... πήγαινε σε άλλον".

Είναι μια δίαιτα για λίγους, που έχουν την γνώση, την διάθεση και την επιμονή να το κάνουν. Αν κάποιος ζητήσει την συμβουλή του κτηνίατρου, αφού του εξηγήσει πρώτα, και όχι να του πει "διάβασα στο internet για κάποιους που ταΐζουν ωμά ψάρια τα σκυλιά τους", πιστεύω πως δεν θα του είναι κόπος να ανοίξει τα βιβλία του και να τον συμβουλέψει ως προς τις ποσότητες και ως προς το τι χρειάζεται ακριβώς ένας σκύλος.

Sofia
13-08-2008, 10:00
. Πάντως κάτι που έχω διαβάσει για κεφάλια και τέτοια, με ανατριχιάζουν αφάνταστα...

και εμενα το ιδιο,και ειδικα τους τελευταιους μηνες που εχω κοψει τελειως το κρεας

Πιστεύω πως οι περισσότεροι δεν είναι ενημερωμένοι.
Αν κάτσει κάποιος και τους εξηγήσει πως και τι, πιθανόν να συμφωνήσουν.

Εγώ στη θέση τους και ενημερωμένος να ήμουν, πάλι δεν θα την πρότεινα σε κάποιον. Από την δίαιτα που θα προτείνει, ένα πολύ μεγάλο ποσοστό ιδιοκτητών θα κάνει τα μισά. Οπότε κάποια στιγμή θα αρχίσουν τα προβλήματα που φυσικά θα φταίει "ο γιατρός που μας είπε να ταΐζουμε ωμά" και εννοείται ότι μετά θα υπάρξουν και τα αντίστοιχα σχόλια σε forums "άσχετος ο γιατρός που σου είπε να ταΐζεις κόκαλα... πήγαινε σε άλλον".

Είναι μια δίαιτα για λίγους, που έχουν την γνώση, την διάθεση και την επιμονή να το κάνουν. Αν κάποιος ζητήσει την συμβουλή του κτηνίατρου, αφού του εξηγήσει πρώτα, και όχι να του πει "διάβασα στο internet για κάποιους που ταΐζουν ωμά ψάρια τα σκυλιά τους", πιστεύω πως δεν θα του είναι κόπος να ανοίξει τα βιβλία του και να τον συμβουλέψει ως προς τις ποσότητες και ως προς το τι χρειάζεται ακριβώς ένας σκύλος.

Συμφωνω απολυτα!ο ιδιοκτητης του σκυλου παιζει τεραστιο ρολο,ο γιατρος δινει μονο τη γνωμη του απο εκει και περα θελει ψαξιμο και συνεπεια και ειδικα ανθρωποι που δεν εχουν μεγαλο καταψυκτη να φτιαχνουν πολλες μεριδες για ενα μηνα,θα πρεπει καθε 3-4 μερες να σχεδιαζουν την διατροφη απο την αρχη και τοτε ειναι μπελας
Σοφία, είναι ένα άρθρο 2-3 σελίδες, δεν θυμάμαι ποιος το έχει γράψει αλλά αν κατάλαβες πιο λέω, κάντο ένα copy/paste εδώ.....

Δεν το ξερω,δεν εχω διαβασει κανενα αρθρο στα ελληνικα :?

Δεν ειναι λογικο ομως να μην το προτεινουν οι κτηνιατροι , και οχι μονο αυτο, αλλα να το θετουν ως παραδειγμα προς αποφυγη...αι δε λεω για εναν ασχετο κτηνιατρο που προμοταρει μια εταιρια ξηρας πχ, αλλα ακομα και εναν """οικογενειακο""", που πηγενεις τον σκυλο σου χρονια.....
Με τα παρασιτα του στομαχιου τι γινεται?[/quote]

Ο δικος μας κτηνιατρος ενω μου ειχε προτεινει ξηρα τροφη,οταν του μιλησα για την BARF και ειδε την Αυρα,εκανε εξετασεις κλπ μου ειπε οτι τα σκυλια δεν ειναι σχεδιασμενα για να βαζουν κατσαρολα στη φωτια ουτε να ανοιγουν την σακκουλα να τρωνε ξηρα και μου προτεινε να αγοραζω αρνακι αργεντινης που ειναι πιο φτηνο και καλο.
Αν ο γιατρος δει οτι ξερεις τι να ταισεις,και εχει ασχοληθει και ο ιδιος με την διατροφη εκτος των σεμιναριων της Hill's,ειναι σιγουρο οτι θα συμφωνισει.

Για τα παρασιτα της δινω ποτε ποτε βιολογικο μηλοξυδο (αυτο με τα κομματακια μεσα) και σκορδο,αλλοι δινουν τριμα καρυδας,υπαρχουν αρκετα φυσικα αντιπαρασιτικα.
Γενικα οσο πιο λιγα χημικα δινουμε στο σκυλι τοσο καλυτερο και γερο αμυντικο συστημα εχει.Την Αυρα την βλεπει καθε χρονο ο γιατρος και κανουμε γενικες εξετασεις που πιστευω οτι ειναι απαραιτητες να γινονται ασχετα αν μας φαινεται το σκυλι υγιες η οχι,καλυτερα να προλαμβανουμε παρα να προσπαθουμε μετα να θεραπευσουμε και ευτυχως βγαινουν παντα πολυ καλες.

aggeliki
13-08-2008, 11:06
Πολυ ενδιαφερον αυτη η συζητηση,πολλα δεν τα τα ηξερα.
για να καταλαβω,δηλαδην τα κοκκαλα τα ωμα,οτι και να ειναι αυτα,μπορουμε να τα δινουμε χωρις κινδυνο,μονο τα μαγειρεμενα ειναι το προβλημα?

xrisida
13-08-2008, 11:25
για να καταλαβω,δηλαδην τα κοκκαλα τα ωμα,οτι και να ειναι αυτα,μπορουμε να τα δινουμε χωρις κινδυνο,μονο τα μαγειρεμενα ειναι το προβλημα?

ναι . μαγειρεύοντας- βράζοντας το κόκκαλο σπάνε κάποιοι δεσμοί με αποτέλεσμα αυτό να γίνεται πιο εύθραυστο και άρα να σπάει σε πολύ μικροτέρα και μυτερά κομμάτια πολύ εύκολα.

Marin
13-08-2008, 11:30
Να κάνω τώρα εγώ πάλι μια άσχετη?

Για τι κόστος ανα σκύλο μιλάμε? Γιατί έχουμε ένα λαό εδώ...

Δε ρωτάω γιατί ξεκινάω αύριο απλά για να το ψάξω λίγο παραπάνω και εγώ. Και ρωτάω εσένα επειδή το κάνεις... αν πρόκειται για τρελλά ποσά δε θα έχω να τα δώσω με τόσα ζώα (εκ των οποίων τα μισά είναι άρρωστα). :oops:

Με γάτες τι παίζει? Τις γάτες μου που είναι ναυάγια ίσως τις βοηθήσει να δυναμώσουν αλλά αυτές οι ξινές δε τρώνε ούτε το μαγειρεμένο, μόνο ένα είδος κονσέρβας τρώνε και 2 είδη από ξηρά τροφή.

Sofia
13-08-2008, 12:56
Για ενα σκυλι 40 περιπου κιλων εχω υπολογισει περιπου τον μηνα 90-100 ευρω.

Αγοραζω κρεας απο το σουπερ μαρκετ η τον χασαπη με μεσο ορο 3 ευρω το κιλο και θελω περιπου 16-17 κιλα το μηνα = 50 ευρω
Ψαρι περιπου 5 ευρω
εντοσθια 10 ευρω
Αυγα βιολογικα 12 = 9 ευρω
Γιαουρτια βιολογικα 4 = 5 ευρω
Λαχανικα συνηθως βιολογικα περιπου 15 ευρω
υπολοιπα ...λαδια..λιχουδιες κλπ περιπου 5 ευρω

Αν καποιος βρει πιο φτηνο κρεας η δεν δινει βιολογικα λαχανικα και αυγα ερχεται πιο φτηνα.

Οι κινεζοι με κατεστρεψαν :-D καποτε ο χασαπης μου εδινε τσαμπα τους λαιμους και τις φτερουγες απο τα κοτοπουλα και οταν αρχισαν να τα ζητανε τα κινεζικα εστιατορια αρχισαν να πουλιουνται απο 50 λεπτα..πηγαν 1 ευρω..σημερα πουλιουνται 3,40 :rolleyes:

Η γατα μας δυστιχως αρνηται να βαλει ωμο στο στομα της και ετσι τρωει ξηρα και μαγειρευτο,μια φιλης μου φτιαχνει για τον δικο της μπιφτεκακια απο κυμα και λιγα λαχανικα,τα καταψυχει και του βγαζει ενα καθε μερα και τρωει με μεγαλη ορεξη

Marin
13-08-2008, 13:43
2 χ 35 + 1 χ 22 + 1 χ 19 = :oops: :? :|

χαχαχαχα

nikos_x
15-08-2008, 10:42
Εχετε βρει κτηνιατρο που να υποστηριζει τη barf???

kyveli
28-08-2008, 13:39
Διάβασα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον όλο το τόπικ και έμαθα κάτι που μέχρι τώρα αγνοούσα. Έψαξα και στο διαδίκτυο και βρήκα κάποια σχετικά άρθρα, διάβασα λίγο, όταν θα έχω πιο χαλαρό πρόγραμμα θα εμβαθύνω.
Προς το παρόν, και μιας τα οικονομικά μου δεν είναι καθόλου ανθηρά(για να εφαρμόσω BARF στον Κόφι τώρα), αναρωτιόμουν δύο πραγματάκια:

καταρχάς αν η BARF πρέπει να εφαρμοστεί αυστηρά και μόνο με φρέσκο κρέας, νωπό (εκτός από την περίπτωση του χοιρινού, διάβασα σχετικά) ή αν μπορεί να γίνει και με κατεψυγμένα προϊόντα (πουλερικά, ψάρι και μοσχάρι). Είδα στο διαδίκτυο πολλές εταιρείες που πουλάνε τροφές BARF σε κατεψυγμένες προσυσκευασμένες ποσότητες. (δλδ θα μπορούσα να του προσφέρω μία δύο φορές τη βδομάδα τροφή κατά αυτά τα πρότυπα αλλά κατεψυγμένη από το σούπερ μάρκετ?)

κατά δεύτερον... Αντί να δίνω στον σκύλο μου τα κόκκαλα μασήματος, τα κλασσικά που αγοράζουμε από τα pet shops, ή τα καπνιστά αυτιά κλπ μπορώ να τα αντικαταστήσω με ωμό κόκκαλο απο μοσχάρι? Σε αυτήν την περίπτωση δλδ, η BARF, καθαρά για λόγους βαρεμάρας του σκύλου, καθαρισμού των δοντιών κλπ έχει εφαρμογή?

Kopros
28-08-2008, 15:35
Οι διαφορες στα ετοιμα κατεψυγμένα σε σχέση με φρέσκα κρέατα είναι οι ίδιες είτε τις χρησημοποιούμε εμείς είτε τα σκυλιά μας...το αν δώσεις κόκαλο ωμό στον σκυλο δεν έχει να κάνει με την barf γιατι η προιγούμενη είναι διατροφή που αυτό σημένει πως περιέχει πολλά συστατικά αλλιώς δεν θα ονομαζόταν διατροφή...πιστεύω πως εκτός απο τα είδικά φαρμακευτικά κόκαλα ίσως, το κάθε κόκαλο απο πετ σε σχέση με το ωμό προσφέρει διαφορετικά πράγματα...το ωμό βέβαια στερείται συντηριτικά σε σχέση με το κόκαλο το συσκευασμένο απο το pet shop...

Xotikouli
28-08-2008, 16:29
Ναι, μπορείς να δίνεις κατεψευγμένα. (Αλλιώς θα έπρεπε να πηγαίνεις κάθε μέρα στον χασάπη!). Απλά πρέπει να έχεις μεγάλη κατάψυξη... Ειδικά για το θηριάκι σου :-)

Επίσης μπορείς να του δίνεις ωμό κόκκαλο για μασούλημα, απλά θέλει λίγη προσοχή. π.χ. αν παίρνει τα μοσουλητήρια του πάνω στον καναπέ, δεν είναι και πολύ καλή ιδέα για ευνότους λόγους. Επίσης καποια στιγμή θα πρέπει να του το πάρεις (αν δεν είναι τέτοιο που το τρώει ολόκληρο) γιατί θα χαλάσει. Πάντως είναι το καλύτερο καθαριστικό για τα δόντια!

kyveli
28-08-2008, 16:58
Ευχαριστώ πολύ!
Το παιδί μου είναι "εδάφους εδάφους", δεν ανεβαίνει σε καναπέδες, καρέκλες και κρεβάτια. Μένει σε πιο επιδαπέδιες καταστάσεις. :-D

kira
04-04-2009, 22:07
Καλησπέρα παιδιά .....δεν είμαι σίγουρη αν το θέμα μου είναι σχετικό με την κατηγορία αλλά πιστεύω ότι μπορείτε να με βοηθήσετε.Έχω μια κουτάβα 6 μηνών,τη θρυλική Ηρώ και παρατήρησα ότι από τότε που άρχισα να της μαγειρεύω και να τρώει φαγάκι σπιτικό και νόστιμο,το σκυλάκι πήρε τα πάνω του.Ξαφνικά ψήλωσε απότομα ,πήρε βάρος ,έγινε πιο ήρεμη και γενικά όλα πάνε καλύτερα από ότι περίμενα.Μειώθηκαν και τα κακάκια επίσης.Μέχρι πριν τρεις βδομάδες περίπου την τάιζα μια ακριβή σκυλοτροφή που έπαιρνα από τον κτηνιατρό μου ειδική για κουτάβια κτλ κτλ.Η Ηρώ έτρωγε με το ζόρι και στο τέλος αναγκαζόμουν να την ταίζω εγώ με το χέρι διαφορετικά έμενε νηστική,αλλά και πάλι το μωράκι ήταν πεσμένο ρε παιδί μου γενικά και είχε ένα μήνα να βάλει γραμμάριο πάνω της και από .......τουρτάκια αστα να πάνε 300 γραμμάρια έτρωγε?ε......300γραμμάρια έχ...ζε!
Και το ερώτημα είναι το εξής.......είναι οι κροκέτες του εμπορίου ακόμα και οι λεγόμενες καλές ,τροφές για πέταμα?Γιατί κάτι τέτοιο αρχίζω να πιστεύω.Η διαφορά στο ζωάκι είναι τεράστια και στη τσέπη μου επίσης......να φανταστείτε αντικαταστήσαμε και τα σνακ-λιχουδιές με ωμά καροτάκια και η μικρή μου πετάει........

kyveli
05-04-2009, 18:12
Χαίρομαι που έκανες τη διαφορά στο ζωάκι σου και άρχισες μαγειρευτά. Σίγουρα πολύ πολύ πολύ καλύτερα από τις κροκέτες. Λογικό όμως δεν είναι? Σκέψου τι συντηριτικά και χημικά και υποπροϊόντα βάζουν μέσα στις σκυλοκροκέτες...
Πρόσεξε με τα κόκαλα, που απαξ και μαγειρευτούν είναι επικίνδυνα για το ζωάκι.
Τώρα για την τσέπη, ναι είναι αλήθεια ότι το μαγειρευτό έρχεται πιο ακριβό, αλλά νομίζω ότι απαξ και κάποιος μπορεί να το κάνει, αξίζει τον κόπο. Ίσως θα ήθελες να κοιτάξεις και αυτά που έχουν γραφτεί για BARF, και γενικότερα να το ψάξεις και για αυτή τη μέθοδο. Ίσως λίγο πιο μπελαλίδικη, αλλά και εκεί θα δεις διαφορά.
Είναι κρίμα που οι κτηνίατροι είτε είναι ανενημέρωτοι, είτε ακολουθούν την πολιτική κάποια συγκεκριμένης εταιρείας, αλλά τι να πεις, εδώ υπάρχουν άτομα που ακόμη συνιστούν στους ιδιοκτήτες να ζευγαρώνουν τα σκυλιά τους... το φαΐ είναι "ψιλά γράμματα"...

sakura
05-04-2009, 21:31
οι περισσοτερες κροκετες του εμποριου ειναι εντελως χαλια. Κυριως ειναι γεματες με καλαμποκι και ρυζι και meat by products. Δοκιμασε την BARF οπως ειπε η Κυβελη. Αν παλι θες μια καλη κροκετα, δοκιμασε την orijen. Εχει μεγαλη διαφορα απο τις αλλες. Εγω βεβαια δεν εχω σκυλο, εχω γατα, και του αφηνω τετοιες κροκετες το βραδυ να τσιμπαει. Ειναι τοσο ιδιοτροπος στο φαγητο, που σχεδον δεν τρωει τιποτα. Αυτες ομως του αρεσουν πολυ και ειναι 75% κρεας, 25% πατατες κτλ και δεν εχουν καθολου καλαμποκι, και grains γενικοτερα. Δυστυχως εγω δεν μπορω να δινω μαγειρεμενα στον γατο μου γιατι υπαρχει το προβλημα με την ταυρινη και θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο. Δοκιμασα να του δινω μια ισορροπημενη διατροφη με ωμα κρεατα και λαχανικα αλλα δεν την ετρωγε. Οποτε τρωει κυριως κονσερβες την ημερα και το βραδυ οταν πειναει τσιμπαει απο τις κροκετουλες.
Τα σκυλια δεν εχουν αναγκη απο ταυρινη, οποτε καλυτερα να του μαγειρευεις εσυ!!! Ετσι ξερεις και τι τρωει :wink:

kira
06-04-2009, 12:10
Μωρέ δε θέλω να της δίνω ωμά.........φοβάμαι μην πάθει τίποτα να πω την αλήθεια γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στα ωμά κρέατα γενικά!Αλλά με το μενού μας είμαστε εντάξει ..........α!και να πω ότι με το μαγειρευτό φαγητό τελικά μου βγαίνει πιο οικονομικό .......να φανταστείτε ότι έδινα 75 ευρώ το μήνα σε τροφές,ενώ τώρα εκτός του ότι τα περισσότερα προιόντα που χρησιμοποιώ είναι απαραίτητα που τα παίρνω έτσι κι αλλιώς ,τα δικά της μου στοχίζουν γύρω στα 40 το μήνα!Έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα μου δεν είναι τα χρήματα ,μέχρι εκεί που αντέχω οικονομικά θέλω το καλύτερο για το κουτάβι μου ,και αυτά τα χρήματα αντέχω να τα δίνω κάθε μήνα,θα ήθελα όμως να έβλεπα και κάποιο αποτέλεσμα.ΕΊναι αδιανόητο να δίνεις τροφή που σου λεν ότι είναι από τις καλύτερες και να μην προσφέρει ούτε τα στοιχειώδη στο ζωάκι.Και η γεύση ήταν απαίσια ,πραγματικά από περιέργεια δοκίμασα και ...........δεν την αδικώ που δεν τα έτρωγε..............ένα πράγμα σαν μουρουνέλαιο ήταν..............μπλιαχχχχχχχχχ χχχ!!Δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη φίρμα της τροφής αν κάποιος θέλει να μάθει ευχαρίστως να του στείλω σε μήνυμα!

kyveli
08-04-2009, 09:55
Εγώ θα σου πρότεινα πριν απορρίψεις την BARF να διαβάσεις για αυτή και έπειτα να σχηματίσεις γνώμη.
Μη στηρίζεσαι σε πράγματα που έχεις ακούσει, νομίζεις ότι έτσι είναι ή υποψιάζεσαι. Διάβασε, ενημερώσου και μετά.
Θα βρεις πολλά τόσο στο ίντερνετ, όσο και κάποια πράγματα εδώ στο φόρουμ.

aristea
08-04-2009, 10:14
Θα σου έλεγα και εγω πριν την απορρίψης να το ψαξεις λίγο περισσοτερο.
Εκανα merge στο topic επειδη το θεμα εχει αναφερθει και για να το παρακολουθήσουμε καλύτερα.

platon
08-04-2009, 10:29
Η γεύση η δικιά μας με του σκύλου,καμία σχέση.

Εγώ είμαι υπερ του μαγειρεμένου σε σχέση με την κροκέτα αρκεί να δίνουμε σωστή ποσότητα, σωστές αναλογίες και γενικά να είναι ισορροπημένο το φαγητού που φτιάχνουμε στον σκύλο.
Αν είναι να του δίνουμε στα κουτουρού, δεν έχει κανένα νόημα.

Μια και έχεις αρχίσει να δίνεις μαγειρεμένο, μακρυά από αλάτια, μπαχαρικά, σάλτσες, πέτσες, λίπη και γενικότερα ότι δεν κάνει να τρώμε εμείς (και ας το τρώμε) δεν το δίνουμε στον σκύλο.

Η BARF είναι μία άλλη λύση που μπορείς να ακολουθήσεις, αλλά θέλει μελέτη και εγώ προσωπικά δεν θα έδινα στον σκύλο μου ωμό κοτόπουλο και χοιρινό.

Από την άλλη είναι γεγονός πως μία καλή κροκέτα όντως μπορεί να μην "κάτσει" καλά σε κάποιον σκύλο. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες οι κροκέτες είναι σκάρτες. Σίγουρα υπάρχουν και αυτές, αλλά η πλειοψηφία είναι αρκετά καλές.
Η κροκέτα επίσης έχει το πλεονέκτημα ότι δεν κάνει "δύσκολο" τον σκύλο στο φαγητό. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα έχεις πρόβλημα να τον φιλοξενήσει κάποιος όταν θα πρέπει να φύγεις για 2-3 ημέρες, ούτε το καλοκαίρι στις διακοπές σου θα κάθεσαι να μαγειρεύεις.

kyveli
09-04-2009, 09:15
Γιατί δε θα έδινες ωμό κοτόπουλο και χοιρινό στο σκυλί?
Από τη στιγμή που θα τα δώσεις όπως πρέπει δε θα πάθει τίποτε. Σαλμονέλλα δεν πρόκειται να πάθει και το χοιρινό θα το κρατήσεις στην κατάψυξη ένα μήνα πριν του το δώσεις.

Επίσης, επειδή τις τροφές τις χωρίς σε μερίδες από τη στιγμή που τις αγοράζεις μαζί με λαχανικά κλπ. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να βγάλεις το σακουλάκι από την κατάψυξη, να μείνει έξω να ξεπαγώσει και να του το δώσεις. Ούτε μαγείρεμα ούτε τίποτε. Και το βρίσκω ιδιαίτερα εύκολο αν το φιλοξενήσει κάποιος, καθότι του κάνεις πάσα έτοιμα σακουλάκια, χωρισμένα γεύματα.

Βέβαια σε θέμα διακοπών η αλήθεια είναι ότι το βλέπω κομματάκι δύσκολο.... Εκεί η εναλλακτική της κροκέτας βοηθά πολύ.

Από την άλλη σκέφτομαι, μιας και το ανέφερες, ότι όσο πιο δύσκολο είναι το σκυλί στο φαΐ, τόσες λιγότερες πιθανότητες έχει να φάει κάποια φόλα??

sakura
09-04-2009, 10:35
εγω δοκιμασα BARF στον γατο μου αλλα απετυχα, δεν τρωει με τιποτα ωμα :( Απο το πεισμα του εμεινε νηστικος για 24 ωρες. Εκτος του οτι ειναι πιο υγιεινη διατροφη και ξερεις τι τους δινεις, βοηθαει και στην καλη υγεια των δοντιων. Να μη δωσεις ωμο χοιρινο σε γατα το καταλαβαινω, αλλα σε σκυλο;
Αυτο με τις φολες και την ιδιοτροπια του ζωου στις τροφες μαλλον το προστατευει. Ο γατος μου για παραδειγμα δεν τρωει τιποτα αλλο απο μια συγκεκριμενη κονσερβα κοτοπουλου/γαλοπουλας και ελαχιστη ξηρα τροφη κοτοπουλο. Τι μαγειρεμενα κρεατα και ψαρια του εχω δωσει, τι ωμα, ανενδοτος αυτος. Ακομα και αλλη γευση κονσερβα αν παρω δεν την τρωει. Οταν μια μερα του εσπασα καταλαθος το πιατο στο πλυσιμο και του πηρα καινουριο δεν ετρωγε. Το ιδιο κανει και αν του αλλαξω θεση στο πιατο. Φολες δεν παιζουν εδω, αλλα σκεφτομουν οτι αν τον επαιρνα ελλαδα για διακοπες δεν θα ετρωγε τιποτα αν εβγαινε στην αυλη, ποσο μαλλον να φαει φολα :lol: Να φανταστειτε, αφηνω στο τραπεζι πχ κανενα πιατο με μπριζολα και φαγητο και ουτε που το αγγιζει. Το πολυ πολυ να μυρισει και να φυγει. :|

Παντως θα ηθελα πολυ να μαθει να τρωει ωμα. Δοκιμασα και την τροφη amore που ειναι κατεψυγμα ωμα κρεατα, αλλα δεν την αγγιξε. Ειμαι πολυ καχυποπτη με ολες τις ζωοτροφες και δεν θελω να του δινω κακης ποιοτητας κρεατα. Θα ψαξω να βρω ταυρινη και συμπληρωματα διατροφης και θα του μαγειρευω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο (σε περιπτωση που δεν καταφερω να τον κανω να τρωει ωμα).

platon
09-04-2009, 20:09
Σχετικά με τις φόλες δεν ξέρω τι να πω...

Έχω δει σκύλους που μαζεύουν ότι βρουν από τον δρόμο εκτός από φαγητό. Έχω δεν περιπτώσεις που ο σκύλος δεν τρώει τίποτα έξω από το σπίτι του, ούτε καν το φαγητό που του δίνει ο ιδιοκτήτης, αλλά έφαγε την φόλα.
Πιστεύω πως έχει να κάνει με την στιγμή και το πόσο ελκυστική είναι. Κάποιος "δύστροπος" στο φαγητό σκύλος δεν θα την αρπάξει με ευκολία, μπορεί όμως να γλείψει, να μυρίσει, να ασχοληθεί και στο τέλος να δοκιμάσει.

kira
09-04-2009, 20:32
Οσο καλή και να είναι αυτή η διατροφή ,δεν το διακινδυνεύω γιατί φοβάμαι.Έχω πάθει σαλμονέλλα από αυγά και τρέμω στην ιδέα του ωμού.Και το ένα αυβουλάκι τη βδομάδα που του βάζω ωμό το θεωρώ παρακινδυνευμένο να πω την αλήθεια!Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου πει λίγα πράγματα για τις αναλογίες με το μαγειρευτό φαγητό και κυρίως για τις ποσότητες λαχανικών.Έχω ψάξει αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου εμπειρότερου από εμένα!Η κουτάβα μου είναι 6 μηνών και κάτι και 15 κιλά περίπου και είναι αρκετά δραστήρια.Για ασβέστιο της βάζω κάποιες φορές χυλό με κουάκερ,γάλα και λίγο μέλι ή και τραχανά με λίγο τυράκι είναι εντάξει?

kyveli
10-04-2009, 09:28
Για αναλογίες δεν ξέρω να σου πω, δυστυχώς δε μπορώ να δίνω μαγειρευτά, οποτε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα.
Για ασβέστιο, μπορώ να σου πω πάντως ότι το αυγουλάκι καλό θα ήταν να το δίνεις ΜΕ το τσόφλι, καθώς και από τον χασάπη σου να πάρεις κόκαλα από μοσχάρι ή χοιρινό και να της τα δώσεις ΩΜΑ. (όχι μην τα βάλεις στο φόυρνο, ή τα βράσεις, όταν υπόκεινται σε θερμική επεξεργασία, τότε σπάνε σε ακίδες και είναι επικίνδυνα να την τρυπήσουν εσωτερικά) Θα σου πρότεινα να της δώσεις πλατάρια από κοτόπουλα που είναι πολύ φτηνά και πλούσια σε κόκαλα (είπαμε, ΔΕΝ τα ψήνουμε, ωμά) αλλά μιας και έχεις πάθει σαλμονέλα διάβασε σχετικά με τη σαλμονέλα και τα σκυλάκια, γιατί δε νοσούν, να σου φύγει η ανησυχία.
Όταν θα δώσεις ωμά κόκαλα, θα δεις μετά τα κακάκια της πιο ασβεστώδη, λευκά και "τρίβονται" σα να είναι από χώμα.
Επίσης, όταν πρωτοδίνουμε κόκαλα και γενικότερα όταν δίνουμε κόκαλα, καλό θα ήταν να είμαστε παρόντες, γιατί μερικά σκυλάκια από τη χαρά τους να το βάλουν όλο μέσα στο στόμα τους και μην ξέροντας πώς να το χειριστούν σφινώνουν με το κόκαλο στο στόμα!
Αυτάαα...
Εγώ τα πλατάρια και τους λαιμούς τους δίνω με το που θα τα πάρω από το κρεωπολείο σαν καραμέλες τα κατεβάζει! Ξετρελαίνεται. Και μετά πρώτης ποιότητος κακάκια.

Προσοχή, μη δώσεις πολλά κόκαλα με τη μία γιατί ίσως της πέσουν βαριά και δύσπεπτα. (1-2 πλατάρια μια χαρά είναι για το μέγεθός της)
Επίσης, τα κόκαλα μοσχαριού-χοιρινού καλό θα ήταν να μπουν στην κατάψυξη πρώτα ένα μήνα (βαθιά κατάψυξη) και μετά, ώστε να μη διακινδυνεύσεις τίποτε.
Αυτααα... :-)

xrisida
10-04-2009, 11:05
μια υποσημείωση για το χοιρινό κρέας ..

δεν δίνουμε χοιρινό κρέας εκτός και αν το έχουμε καταψύξει στους -15° C για τουλάχιστον 20 ημέρες ή στους -25° C τουλάχιστον για 10 ημέρες γιατί όπως αναφέρεται σε ανάλογο θεμα (http://www.pets.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=102&t=8059) υπάρχει μεγάλος κίνδυνος το ζώο να εμφανίσει τριχινέλλωση.

εγώ προσωπικά το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι από τη στιγμή που δεν έχω καταψύκτη και δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι η θερμοκρασία της κατάψυξης μου ξεπερνάει τους -15° C