PDA

View Full Version : Επιθετικη συμπεριφορα σκυλου

RINIO
31-10-2008, 14:48
Πριν λιγη ωρα, δεχτηκα ενα τηλεφωνημα απο καποιον πελατη της μητερας μου.
Ο κύριος αυτός εχει ενα αρσενικο αμερικανικο πιτμπουλ 18 μηνων.
Με λιγα λογια μου ειπε πως το σκυλι αυτο, το τελευταιο καιρο εχει αρπαξει τους 2 γιους του και εχει επιτεθει στον ιδιο και την γυναικα του, αλλα εκεινοι ξεφυγαν.
Το σκυλι δεν ειναι στειρωμενο, και εχει ζευγαρωσει (απο οτι καταλαβα προσφατα, γιατι μου ανεφερε κατι για 8 κουταβια και προβληματιζονται για το αν θα κρατησουν καποιο απο αυτα.)
Τον ρωτησα αν το εχουν δεμενο, εαν οταν ηταν πιο μικρο το ειχαν δεμενο ωστε να αγριεψει , και μου ειπε οχι.
Το σκυλι βρισκεται λυμενο στο εργοστασιο του κυριου, δεν εχει επιτεθει ποτε σε εργατες - πελατες ΄η σε καποιον απο το εργοστασιο ισα ισα περιφερεται λυμενο και ολοι το χαιδευουν.
Κατι του εχει κατσει στραβα με τον ιδιοκτητη και την οικογενεια. Τον ρωτησα επιμονα μηπως κατι ειχε συμβει στο παρελθον που να οδηγησε το σκυλο σε αυτη τη συμπεριφορα, γιατι δεν ειναι λογικο να εχει θεμα μονο με κεινους χωρις να εχει προηγηθει κατι , και μαλιστα αφου εκεινοι το φροντιζουν.
Μου ειπε πως ανεκαθεν ειχε επιθετικη συμπεριφορα, τους ειχε ορμηξει και παλαιοτερα, αλλα ποτε δεν επεμενε. Ορμουσε και αν αρπαζε καλως, αν δεν αρπαζε εφευγε :? . Τ :? Προχτες το βραδυ αρπαξε τον γιο κανοντας 4 επιθεσεις. Στις 3 του εσκισε το παντελονι, και την 4η τον αρπαξε απο το ποδι.Το ρωτησα αν εχει θεμα με τον γιο,μηπως εχει γινει κατι μεταξυ σκυλου - γιου και μου ειπε οχι. Τωρα οποτε βλεπει τον γιο τρεμει και τρελενεται το σκυλι.Γαυγιζει ασταματητα.

Του ειπα πως το σκυλι πρεπει να στειρωθει αρχικα για να ηρεμησει ,και πως πρεπει να συμβουλευτει καποιον εκπαιδευτη.
Αυτο που μου ειπε και με εκνευρισε ειναι πως ενω ειχαν κανονισει με τον κτηνιατρο( ο οποιος ειναι και φιλος του οπως μου τονισε)να γινει η στειρωση την Δευτερα, μετα το χτεσινο περιστατικο ο κτηνιατρος του ειπε πως αυτο δεν θα αλλαξει ποτε, αφου στην εκανε μια φορα, θα στην ξανακανει, και πως ο σκυλος πρεπει να απομακρυνθει απο την οικογενεια.
Δεν φανηκε και πολυ προθυμος για εκπαιδευτη, και μαλιστα με ρωτησε και για ευθανασια. Επιτρεπετε μου λεει?
Του λεω οχι βεβαια, ειναι παρανομη η ευθανασια σε υγιοι σκυλια, και ποσο μαλλον η ευθανασια σε σκυλο που δεν δοκιμασαμε "ΤΑ ΠΑΝΤΑ", ωστε να βρεθει λυση. Και τι κανουμε λεει σε αυτη την περιπτωση, την κανει σιωπηλα ο κτηνιατρος?
Τι να πω...

Τι γινετε σε αυτη την περιπτωση????
Εχω διαβασει σε παλαιοτερα ποστς στο φορουμ για επιθετικα σκυλια που με σωστο εκπαιδευτη τα σκυλια ηρεμησαν. Του το ειπα πολλες φορες πως η συμπεριφορα ειναι πολυ πιθανο να διορθωθει με εκπαιδευση...
Δεν ξερω ομως κατα ποσο με ακουσε.
Υποψιαζομαι πως η θα το παρατησει πουθενα, η θα το παει για ευθανασια. Αφου ο κτηνιατρος ειναι και φιλος του, και του ειπε πως το σκυλι πρεπει να απομακρυνθει θα ειναι πολυ ευκολο για αυτον να το σκοτωσει το σκυλι...

καμια ιδεα?Καμια συμβουλη?

platon
31-10-2008, 20:16
Εγώ μυρίζομαι ξύλο από τον γιο ή/και από τον πατέρα.
Δεν είναι δυνατόν να μην πειράζει κανέναν ο σκύλος παρά μόνο τα αφεντικά του.

Επίσης, όπως και εσύ προβλέπω την απομάκρυνση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Εσύ τσάμπα θα τα πεις και θα εκνευριστείς. Η απόφαση έχει ήδη παρθεί και ψάχνει κάποιον να το επιβεβαιώσει. Μόλις πάρει το ok από την υπόλοιπη οικογένεια, τελείωσε :?

RINIO
31-10-2008, 22:21
Και γω αυτο ακριβως υποψιαζομαι.
Πως μαλλον ο γιος την εχει κανει την μαλακια του και ειτε δεν μου το παραδεχετε ο πατερας, ειτε ο γιος δεν το λεει.
Το δυστυχημα ειναι πως παλι θα την πληρωσει το σκυλι. :(

xrisida
31-10-2008, 23:47
Rinio και εγω υποψιάζομαι οτι κάτι εχει γινει ανάμεσα σε γιο και σκυλί.
παρολαυτα το τι έχει γινει δε μας αφορά αμεσα..οπότε δεν του προτείνεις να μπει απο αύριο αγγελία?

εφόσον ειναι να φυγει το σκυλι απο εκει, ας φύγει με το "σωστό" τροπο.
Προτείνω να μιλήσεις μαζί του και αφού του ξανά-επισημάνεις τις λύσεις/προτάσεις στην περίπτωση που θέλουν να κρατήσουν το σκυλί, μετα τον ρωτάς αν θεωρει οτι θα ειναι καλύτερα για αυτον και την οικογένεια του να δωσουν το σκυλι.
Σε αυτή τη περίπτωση του εξηγείς τη διαδικασία και προχωράει προς τη αναζητηση ανάδοχου.

RINIO
31-10-2008, 23:56
Αυτος το αγαπαει το σκυλι μωρε, απλα ειναι ασχημες καταστασεις.
ειπε στη μαμα μου αφου μιλησαμε πως δεν θελει να το δωσει οπου ναναι, χωρις να τους πει πως ειναι επιθετικο, γιατι θα το παρατησουν αμεσως.
Το θεμα ειναι να καταλαβει και να πεισει και την υπολοιπη οικογενεια πως το σκυλι μπορει να συνελθει.

gikkat
01-11-2008, 01:47
Υπάρχει περίπτωση το σκυλί απλά να παίζει και να παίζει άγαρμπα και ο κύριος να το θεωρεί επιθετικότητα??? Το δάγκωμα μπατζακίων συνήθως είναι παιχνίδι απλά μερικά σκυλιά που δεν τους έχει μάθει κανείς πώς να παίζουν ξεπερνάνε τα όρια. Οι άνθρωποι αυτοί έχουν εμπειρία από σκυλιά? Είσαι σίγουρη ότι μπορούν να ξεχωρίσουν το άγαρμπο παιχνίδι από την επιθετικοτητα??? 8)

xrisida
01-11-2008, 09:32
Αυτος το αγαπαει το σκυλι μωρε, απλα ειναι ασχημες καταστασεις.
ειπε στη μαμα μου αφου μιλησαμε πως δεν θελει να το δωσει οπου ναναι, χωρις να τους πει πως ειναι επιθετικο, γιατι θα το παρατησουν αμεσως.
Το θεμα ειναι να καταλαβει και να πεισει και την υπολοιπη οικογενεια πως το σκυλι μπορει να συνελθει.

δεν καταλαβα.. σε ποιον δεν ειπε οτι ειναι επιθετικο? και ποιος θα το παρατησει οπου να ναι??
εγω καταλαβαινω οτι για καποιο λογο θελει να δωσει το σκυλι.
αρα εφοσον ειναι ετσι, ας βοηθηθει ωστε το σκυλι να μην καταληξει στο δρομο.. :wink:

Αν και δεν μπορω να καταλαβω την επιλεκτικη επιθετικοτητα ιδιαιτερα οταν αυτη ειναι απενταντι στα αφεντικα του, και δεδομενου οτι ειναι οπως τα
περιγραφει, αν το σκυλι παραμεινει σε κτημα μακρια απο αυτους δεν μπορω να πιστεψω οτι ειναι ευκολο να αλλαξει η συμπεριφορα του....
μακαρι, αλλα το θεωρω λιγο αδυνατο...

RINIO
01-11-2008, 10:36
δεν καταλαβα.. σε ποιον δεν ειπε οτι ειναι επιθετικο? και ποιος θα το παρατησει οπου να ναι??
εγω καταλαβαινω οτι για καποιο λογο θελει να δωσει το σκυλι.
αρα εφοσον ειναι ετσι, ας βοηθηθει ωστε το σκυλι να μην καταληξει στο δρομο.. :wink:

Οχι δεν καταλαβες καλα.Μαλλον εγω τα γραψα μπερδεμενα :? Δεν ειπα πως δεν ειναι επιθετικο. Ο κυριος αυτος ειναι πελατης της μητερας μου, και αφου με πηρε τηλ , μιλησε με την μαμα μου και της ειπε πως δεν θελει να δωσει για υιοθεσια το σκυλι σε καποιον χωρις να του πει πως το σκυλι ειναι επιθετικο, γιατι αν το υιοθετησει καποιος και δει την συμπεριφορα του, θα το παρατησει.
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να βρει ενα σπιτι για ενηλικο "επιθετικο" πιτμπουλακι.Δεν χανει βεβαια τιποτα να βαλει μια αγγελια.
Προσωπικα θεωρω πως το καλυτερο θα ηταν να κανει μια επισκεψη σε εναν εκπαιδευτη. Ισως αυτο λυσει πολλα προβληματα.

kyveli
01-11-2008, 13:39
Ο πλατον έχει δίκιο, και εγώ πιστεύω ότι η απόφαση έχει ήδη παρθεί.
Τώρα αν αυτός ο κύριος το αγαπάει το σκυλί, τότε ίσως ο ίδιος κάνει μία τελευταία προσπάθεια.

Πες του ότι το σκυλί πρέπει να επαναπροσδιορίσει τη θέση του μέσα στην οικογένεια, και να δημιουργήσουν θετικούς δεσμούς μεταξύ του ίδιου, των μελών της οικογένειας και του σκύλου.

Εξήγησέ του ότι το σκυλί χρειάζεται να κοινωνικοποιηθεί μεσα στο οικογενειακό περιβάλλον όχι απαραίτητα παίρνωντάς τον σπίτι τους, αλλά βγάζοντάς τον βόλτες. Συμβούλεψέ τους να αγοράσουν ένα πλαστικό φίμωτρο αν τον φοβούνται που θα το φοράει όταν τον βγάζουν βόλτα. Επίσης εξήγησέ του ότι το σκυλί ΑΛΛΑΖΕΙ και ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ανάλογα με τον άνθρωπο. Κανενός είδους βία ΔΕΝ πρέπει να ασκηθεί στο σκυλί γιατί τα πράγματα αντί για θετικά μπορεί να γίνουν χειρότερα. Δε θέλουμε έναν άγριο σκύλο, αλλά έναν κοινωνικό.
Επίσης πές του ότι βόλτα θα πρέπει να βγαίνει τουλάχιστον κάθε μέρα, τουλάχιστον ένα 40λεπτο τη μέρα. Αν είναι διατεθιμμένος για κάτι τέτοιο, καλώς.

http://www.pitbull.gr/site/ ίσως και εδώ να βρει περισσότερη βοήθεια για τη συγκεκριμένη ράτσα.

fwteinh
05-11-2008, 16:11
Tο αγαπαει τοσο που το χει ξαμολυμενο στο εργοστασιο και ουτε καν σπιτι?σε ποια περιοχη ειναι το εργοστασιο ρε Ειρηνη?
εγω πιστευω θα κρατησουν ενα απο τα κουταβια..και θα κανουν ευθανασια στο ενηλικο.εχω ξανακουσει για σκυλια που επιτιθενται σε αφεντικα τους χωρις να υπαρχει βια απο πισω.ενας εκπαιδευτης θα του εκανε καλο, προσπαθησε ρε Ειρηνη μηπως και αλλαξει γνωμη, ανεφερε του κ κανενα περιστατικο για σκυλια που στρωσαν μετα (σαλτσες ) μηπως πειστει..

RINIO
05-11-2008, 22:05
Δεν ξερω σε ποια περιοχη το χει το εργοστασιο. Θα ρωτησω ομως να μαθω.
Αυτο εκανα μωρε του ειπα πως σκυλια με χειροτερη συμπεριφορα απο την δικη του, που εκαναν επιθεση σε ολο τον κοσμο, με σωστη εκπαιδευση ηρεμησαν.
Το περνει παντως και σπιτι του. Και μαλιστα η επιθεση στον γιο εγινε στο σπιτι του και οχι στο εργοστασιο.

εχω ξανακουσει για σκυλια που επιτιθενται σε αφεντικα τους χωρις να υπαρχει βια απο πισω.
Αυτο πως εξηγειτε? Ετσι στα καλα καθουμενα να επιτεθει ο σκυλος σε αφεντικο? Μου ακουγεται πολυ περιεργο.. :?

fwteinh
06-11-2008, 13:01
δε θυμασαι την περιπτωση της κυριας που εμπαινε στο φορουμ και ο σκυλος της αρχισε να δαγκωνει και σκεφτοταν να κανει ευθανασια?

ενα αλλο σκυλι τ στρεη αγριευε σε ενα απο τα 2 αφετνικα της που την ειχαν στα οπα οπα, αλλα τωρα οκ

εχω ακουσει κ απο γνωστους περιστατικα

RINIO
02-02-2009, 13:40
Τα νεα ειναι πολυ ευχαριστα.
Εμαθα πως τελικα το σκυλι ηρεμησε, ευτυχως , οποτε τελος καλο ολα καλα.
Το πηγαν για στειρωση και ολα εληξαν ομορφα κι ωραια.
Επισης τελικα υιοθετησαν και εναν απο τους απογονους του, τον οποιο τους ειπα να τον στειρωσουν πριν συμβουν τα ιδια :D

xrisida
02-02-2009, 14:02
τέλεια νέα !!!
άντε με το κάλο όλα να καταλήγουν κάπως ετσι :-D

servetas
02-02-2009, 15:15
μπραβο σου που τους βοηθησες αλλα και στα υπολυπα μελη

konstantina23
02-02-2009, 18:05
Καλησπέρα κ απο εμένα,
πιθανόν να θεωρηθώ καχύποπτη, αλλά θα ήθελα να αναφέρω τις σκέψεις μου όσο αφορά το συγκεκριμμένο περιστατικό.
Κάτι δεν μου "κολλάει"... :roll:

Πως γίνεται τόσο σύντομα κ χωρίς την συμμετοχή ενός εκπαιδευτή, το σκυλί να ηρέμησε απο την μια στιγμή στην άλλη , ιδίως όταν η αναφορά στην επιθετικότητα του σκύλου ήταν τόσο έντονη κ σχεδόν ανυπόφορη απο τους ιδιοκτήτες του?
Γνωρίζω πως ένα σκυλί μπορεί να παρουσιάσει επιθετικότητα(εκτός περιπτώσεων) σε μέλη οικογένειας...ΜΟΝΟ όταν δεν γνωρίζει την οικογένεια!!! Αυτο που θέλω να πω...είναι πως το ότι είναι ο γιος του , δεν σημαίνει κάτι στον σκύλο , αν δεν έχει σχέσεις με το σκύλο προσωπικές.Έχουν ακουστεί για επιθέσεις σκύλων στα αφεντικά τους , αλλά ξεχνούν να επισημάνουν ότι η παρουσία τους ήταν υπαρκτή μόνο όταν πληρώναν τα σακιά με τις τροφές.....άλλοι τα ταίζαν , άλλοι τα βγάζαν βόλτες, άλλοι τα χαιδεύαν ...
Αναφέρεται πως το πηγαίνει κ στο σπίτι, εμένα αυτό μου κάνει λιγάκι εως κ πολύ εντύπωση , μιας κ το σκυλί είναι ανεκπαίδευτο , 18 μηνών κ μαθημένο να κυκλοφοράει ελεύθερο στο εργοστάσιο.Υπάρχουν κενά...τουλάχιστον για εμένα.

Επίσης το ότι πλέον είναι όλα καλά... ειναι πιστοποιημένο ή έχει ειπωθεί ώστε να μην αναζητηθεί το συγκεκριμμένο σκυλί μετα τις αποφάσεις που είχαν παρθεί για αυτό??

Ελπίζω να πέφτω σε όλα έξω... θα με χαροποιούσε αυτό.
Μακάρι να πάνε όλα καλά..

RINIO
02-02-2009, 20:07
Καθολου καχυποπτη ειναι η αποψη σου και κατι που ο καθενας θα μπορουσε να σκεφτει.
Το στγκεκριμενο σκυλι το εχει μεγαλωσει απο μωρο ο ''πατερας''. Αυτον αναγνωριζει ο σκυλος σαν αφεντικο του μιας και αυτος το φροντιζει το ταιζει κλπ κλπ.
Αυτο που συμπερανα ειναι πως ο γιος δεν το πολυηθελε και πιστευω πως ισως να το ειχε χτυπησει καποια στιγμη. Δεν μπορω να εξηγησω την επιθετικη συμπεριφορα του σκυλου μονο προς τον γιο. Ο πατερας δεν ηθελε με τιποτα την απομακρυνση του σκυλου, αλλα ο κτηνιατρος τον φοβισε με οσα του ειπε.
Τωρα τι να σου πω εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε και αντιστοιχο περιστατικο δεν εγινε, ισα ισα το σκυλι εχει ηρεμησει απο τοτε που το στειρωσαν . Δεν γρυλιζει στον γιο και ειναι πιο ησυχος γενικοτερα.
Τωρα σχετικα με το σπιτι - εργοστασιο τι σε μπερδεψε?
Τα Σαββατκυριακα ο πατερας το παιρνει μαζι στο σπιτι το σκυλι για να μην μενει μονο του στο εργοστασιο 2 μερες και να εχει παρεα.

Το σκυλι υπαρχει δεν ειναι απλως λογια για να ηρεμησουν τα πραγματα.
Και μετα την αλλαγη στην συμπεριφορα του δεν τιθεται και θεμα πιστευω.
Ο πατερας εχει τεραστια αδυναμια στον σκυλο, σκεψου πως 3 ατομα τον πιεζαν να δωσει το σκυλι, να κοιμησει το σκυλι και εκεινος σκεφτηκε σωστα και αποφασισε το σωστο πιστευω.

Χλόη-κουνελίτσα
02-02-2009, 20:22
Εγώ μυρίζομαι ξύλο από τον γιο ή/και από τον πατέρα.
Δεν είναι δυνατόν να μην πειράζει κανέναν ο σκύλος παρά μόνο τα αφεντικά του.

Επίσης, όπως και εσύ προβλέπω την απομάκρυνση με τον ένα ή τον άλλο τρόπο.

Εσύ τσάμπα θα τα πεις και θα εκνευριστείς. Η απόφαση έχει ήδη παρθεί και ψάχνει κάποιον να το επιβεβαιώσει. Μόλις πάρει το ok από την υπόλοιπη οικογένεια, τελείωσε :?

ναι βρε πλάτον δίκιο έχεις δε μπορεί ένα σκυλί χωρίς να του κάνεις τίποτα να επιτίθεται και τόσο άγρια ποιος ξέρει τι του κάνουν? :oops: :oops: :oops:

servetas
02-02-2009, 20:27
ποιος ξερει τι γινετε στο σπιτι του καθενος

Xotikouli
03-02-2009, 06:12
Επισης τελικα υιοθετησαν και εναν απο τους απογονους του, τον οποιο τους ειπα να τον στειρωσουν πριν συμβουν τα ιδια :D

Όχι απλά πήραν δεύτερο, αλλά πήραν και αρσενικό? :?

Μακάρι να βγω λάθος αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται σαν προετοιμασία εδάφους για δεύτερο γύρο προβλημάτων... :roll:

Για να έφτασε σε αυτό το σημείο το σκυλί του στο παρελθόν, σημαίνει ότι πιθανότατα όσο και να το αγαπάει δεν έχει τις γνώσεις/εμπειρία που χρειάζεται για το κοντρολάρει.
Η στείρωση βοηθάει πολλές φορές, αλλά δεν εξαφανίζει από μόνη της τα προβλήματα υπακοής/κυριαρχίας.

Δύο αρσενικά στο ίδιο σπίτι συχνά δημιουργούν προβλήματα έτσι κι αλλιώς. Δύο αρσενικά δυναμικής φυλής από τα οποία το ένα έχει ήδη εμφανίσει προβλήματα συμπεριφοράς... :?:
Τι να πω, εγώ πάντως δεν θα το έκανα.

Τελικά δεν κατάλαβα, ο σκύλος έστρωσε από μόνος του ή πήγε σε εκπαιδευτή? Αν τουλάχιστον έχει βοήθεια από εκπαιδευτή, θα είναι πολύ καλύτερα

RINIO
03-02-2009, 16:12
Οχι δεν μου ειπε για εκπαιδευτη εκτος και αν πηγε και δεν το λεει.
Ειπε πως μετα την στειρωση ειναι αλλο σκυλι οσον αφορα την επιθετικοτητα που ειχε.

Δεν ξερω αν αυτο που πηρε ειναι αρσενικο η θηλυκο να σου πω την αληθεια.
Απλως κρατησαν ενα απο τα μωρα που γεννησε η σκυλιτσα που πηγε με τον σκυλο τους.
Δεν ρωτησα αν ειναι αρσενικο η θηλυκο.
:-)

noela
03-02-2009, 21:51
Το σκυλί είναι 18 μηνών. Είναι πολύ αργά για να το στειρώσεις και να αλλάξει η συμπεριφορά του. Ειδικά όταν έχει ήδη δείξει επιθετικότητα. Κι αν έχεις το πολύ ένα 50% να αλλάξει συμπεριφορά το σκυλί λόγω στείρωσης, αυτό θα πάρει μερικούς μήνες μετά την επέμβαση, δε θα γίνει την επόμενη μέρα.

fwteinh
04-02-2009, 09:59
εννοείτε η επιθετικότητα προς τους ανθρώπους?απέναντι σε άλλα σκυλιά πιστεύω πως αλλάζει η συμπεριφορά ακόμα και μεγάλα να στειρωθούν, ηρεμούν (αρσενικά)

RINIO
04-02-2009, 20:56
και που οφειλεται η διαφορετικοτητα του χαρακτηρα του πλεον ?
Πως γινεται να αλλαξε απο την στειρωση και μετα? Απλα ετυχε?

zusje
05-02-2009, 00:02
Μπορεί να φοβήθηκε,σου λέει κάτσε,ποιός ξέρει τι άλλο θα μου κόψουν :-D :-D :-D

Σόρρυ,ξέρω off topic αλλά δε μπορούσα να συγκρατηθώ.Το θέμα μας τώρα είναι γιατί και πως άλλαξε η συμπεριφορά του σκύλου ή το ότι το πρόβλημα(ευτυχώς) λύθηκε και το σκυλί είναι στην οικογένεια του και καλά(και όχι στο δρόμο);Υποθέτω αφού είχε ρωτήσει την RINIO από πριν και τις είχε πει ότι σκέφτεται να δώσει/κοιμίσει το σκυλί δε θα της το έκρυβε τώρα...Εγώ ξέρω ζώα που όντως μετά από στείρωση(ανεξαρτήτως ηλικίας) ηρέμησαν πολύ...άλλα δεν ηρέμησαν...τπτ δεν είναι άσπρο-μαύρο...

Marin
05-02-2009, 12:31
και που οφειλεται η διαφορετικοτητα του χαρακτηρα του πλεον ?
Πως γινεται να αλλαξε απο την στειρωση και μετα? Απλα ετυχε?

Δεν άλλαξε, απλά προφανώς δεν ξανασυνέβη αυτό που τον κάνει να δαγκώνει.
Η ηρεμία που προέρχεται από τη στείρωση έχει να κάνει με τις ορμόνες και οχι με κατι αλλο.

Μαρινα

fwteinh
06-02-2009, 13:59
θεμα ειναι η επιθετικη συμπεριφορα σκυλου οποτε εξισου σημαντικο ειναι να μαθαινουμε τι μπορει να ηρεμει ενα σκυλο και το αντιστροφο οσο και να ενημερωνομαστε για την ευτυχη καταληξη καποιου σκυλου

evdokimosmarina
24-03-2011, 17:51
Gia sas. Exw 2 skilakia, ena original pikinoua koritsi kai ena p den ine original agori. einai kai ta dio 2 xronwn tous dixnume kai twn dio polli agapi kai borw na pw oti ta exume kaloma8imena. prin apo kanena mina to ena skilaki to agori epite8ike agria sto pikinoua kai eprepe na tous xwrisw alla to kani sxedon ka8e mera. rwtisa tn ktiniatro m ti ginetai kai m ipe oti o skilos zilevi kai mas simvoule4e an na tou kanume stirwsi kai na prosexoume to pikinoua na min pa8i marasmo kai den 3erw ti na kanw....entometa3i to pikinoua molis ts epiti8etai kokaloni kai merikes fores antidra alla toallo skilaki ine pio dinato.ti prepi na kamw?
euxarsitw

nikos lionhead bunny
24-03-2011, 20:32
na to steirwseis profanws.... :/

Brunitsa
24-03-2011, 21:32
Συμφωνώ!!! Έτσι θα ηρεμήσει η κατάσταση.Ίσως είναι επειδή θέλει να ζευγαρώσει και δεν τον αφήνει.Άμα τον στειρώσεις πιστεύω πως θα ηρεμήσει και έτσι δεν θα υπάρχουν προβλήματα.Επιπλέον είναι κρίμα και για τη μικρή σου...!