PDA

View Full Version : Στείρωση - Πότε??? (#1)

12-05-2007, 13:17
Πότε πρέπει να κάνουμε στείρωση; Μπορεί να υπάρξουν προβλήματα αφού στειρωθεί κάποιο ζώο; Ευχαριστώ. :D

aggeliki
12-05-2007, 19:39
μπορεις να το στειρωσεις γυρω στο χρονο,αλλα αμα της ερθει οιστρος νωριτερα θα πρεπει να προσεχεις μην σου φυγει και ζευγαρωσει.σε περιπτωση που γινει αυτο μπορεις να το πας για στειρωση αμεσως μεσα σε μια εβδομαδα.προβληματα απο στειρωση δεν υπαρχουν,εγω τουλαχιστον εχω στειρωση 8 σκυλια μεχρι τωρα και ολα ειναι καλα!

Niva2gr
13-05-2007, 15:41
Tora pou to anaferate, i theia mou pire mia skila 3 minon kai tis eipane oti gia na tin steirosoun prepei prota na gennisei mia fora gia na min anaptixei karkino argotera! Isxiei auto i pali lene vlakeies kapoioi ktiniatroi?

aggeliki
13-05-2007, 15:49
παλι βλακειες!εγω ολα τα εχω στειρωσει χωρις να εχουν γεννησει και ολα ειναι μια χαρα,το ενα ειναι 14 χρονων και ολα καλα!εχω ρωτησει τον κτηνιατρο και δεν ισχυει αυτο!

Niva2gr
13-05-2007, 15:52
Tote na to po stin theia mou giati den xerei se auti tin periptosi ti na kanei ta mora! Tin exei piasei ena agxos giati tora mathainei kai auti!
Den eixe pote katoikidio!

13-05-2007, 18:24
Ευχαριστώ πολύ. :D

elpi
13-05-2007, 22:07
na genisei mia fora??poios tis to eipe afto??an tis to eipe asxetos, kalitera na min anakatevetai an den kserei. an tis to eipe ktiniatros, as allaksei ktiniatro...

OXI den prepei na genisei mia fora...kai oso gia ton karkino, to antitheto einai alitheia...oso pio grigora steirothei, toso pio liges pithanotites gia karkino sto anaparagogiko sistima, kathos kai alla polla ofeli igeias...

na tis to metafereis se parakalo poli, giati oso afinoume tetoious mithous na kikloforoun mono kako mporoun na kanoun...

phantomas
14-05-2007, 08:47
Tora pou to anaferate, i theia mou pire mia skila 3 minon kai tis eipane oti gia na tin steirosoun prepei prota na gennisei mia fora gia na min anaptixei karkino argotera! Isxiei auto i pali lene vlakeies kapoioi ktiniatroi?

Αυτός που τα λέει αυτά είναι το λιγότερο φαιδρός......

giorgos13
14-05-2007, 08:55
otan steirwneis kapio zwo meta mporei na einai neuriko (se liges periptoseis)emena eixe tuxei sth gata mou

Marianthy
14-05-2007, 12:27
Κι η δικιά μου ήταν νευρική για αρκετό καιρό μετά. Τώρα όμως της πέρασε :-D
Ο γιατρός μου είχε πει οτι μπορεί να είναι επειδή στειρώθηκε 3 χρονών και είχε προλάβει να γεννήσει ήδη 3 φορές. Είχε συνηθίσει να συμπεριφέρεται διαφορετικά με τους γάτους και μετά δεν το νιώθει πια. Είναι ένα μπέρδεμα για το ζώο καμιά φορά όταν έχει συνηθίσει διαφορετικά. Αλλά είναι μόνο στην αρχή.

gikkat
14-05-2007, 12:38

ας μην το σχολιάσω... γιατί θα αρχίσω μπινελίκια... 8)

14-05-2007, 14:06
Δηλαδή μπορεί να έχει νερυικότητα αν έχει ήδη γεννήσει πριν τη στείρωση? Ή δε γίνεται πάντα αυτό?

Marin
14-05-2007, 14:46

Μούφα, να ρωτήσει σοβαρό κτηνίατρο.

Marianthy
14-05-2007, 15:04
Δηλαδή μπορεί να έχει νερυικότητα αν έχει ήδη γεννήσει πριν τη στείρωση? Ή δε γίνεται πάντα αυτό?

Δεν νομίζω πως συμβαίνει πάντα.. Τυχαίνει μάλλον ανάλογα το ζώο. Πάντως σίγουρα είναι το καλύτερο να στειρωθεί χωρίς να γεννήσει.

14-05-2007, 15:10
Ευχαριστώ, Μαριάνθη!

*Alondra*
14-05-2007, 15:43
Paidia yparxoun polloi kthniatroi pou diadidoun ayth thn apopsh,xwris na lew pws einai swsth...

Sygekrimena,thn skylitsa pou exoume sto patriko mou,thn exw perasei apo 3-4 kthniatrous gia na ths kanw steirwsh kai oloi mou elegan pws prepei opwsdhpote na gennhsei estw kai mia fora giati tha exei problhmata symperiforas sto mellon... Etsi peisthka kai thn zeygarwsa... Telika steirwsh den ths kaname pote,giati opote to anaferame ston kthniatro mas koitaze me miso mati....

Telika pio polla problhmata symperiforas exei twra o skylos! Einai polu pio neyrikos!

gikkat
14-05-2007, 15:54
Telika steirwsh den ths kaname pote,giati opote to anaferame ston kthniatro mas koitaze me miso mati....

μήπως είναι τόσο άσχετος που ούτε στείρωση δεν ξέρει να κάνει και λέει μ@!#$%*^ για να κρύψει την αμάθειά του??? κομπογιαννίτες...
sorry κιόλας...
επιπλέον, αν εσείς θέλατε να τη στειρώσετε γιατί δεν αλλάζατε κτηνίατρο???

*Alondra*
14-05-2007, 16:08
Gikkat

Eipa,pws eixame allaksei 3-4 kthniatrous,oxi giati den tous empisteyomastan (pou tha eprepe :P) alla giati metakomizame synexws ekeinh thn epoxh... Oloi mas elegan ta idia... E,kai emeis tous akougame,legame "kati parapanw tha kseroun"...

An blepane omws th skylitsa poso neyrikh einai twra,sigoura tha mas zhtousan sygnwmh... Eimai sigourh pws an eixe steirwthei tha htan poly pio hremh..

gikkat
14-05-2007, 16:57
An blepane omws th skylitsa poso neyrikh einai twra,sigoura tha mas zhtousan sygnwmh... Eimai sigourh pws an eixe steirwthei tha htan poly pio hremh..

και γιατί δεν τη στειρώνετε τώρα??? :wink:

*Alondra*
14-05-2007, 19:02
exei perasei kimakthrio.. einai grioula :P

Pantws,apo thn prwsopikh mou empeiria me tous kthniatrous,exw parathrhsei pws ligoi akolouthisan to epaggelma epeidh pragmatika agapousan ta zwa... Oi pio polloi se apoprosanatolizoun ekfrazontas thn dikh tous apopi.. kai fysika,otan den eisai kai esy enhmerwmenos thn empisteyesai apolyta....

Opws me thn skylitsa sto patriko mou,gi'ayto anefera thn istoria ayth..

14-05-2007, 21:18
Να ξέρω τότε! Να μην τ' αφήνω ούτε μια φορά να γεννούν.

aristea
16-05-2007, 09:59
Mε τα αρσενικά τι γίνεται τα στειρώνουμε?
Το είπα στον κτηνίατρο και έβγαλε σπυράκια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κατά της στείρωσης, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
Δηλαδή το δικό μου που είναι αρσενικά ΕΑΝ μου ξεφύγει δεν θα ζευγαρώσει, δεν θα έχουμε και άλλα αδέσποτα?
Μετά υπάρχει το πρόβλημα ότι τα αρσενικά τσακώνονται για το θηλυκό και υπάρχει ο κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού και μετάδωση ασθενειών.
Έχει στερώσει κανείς αρσενικό?
Αληθεύει ότι υπάρχει ο κίνδυνος συχνοουρίας.

Και'γω ζαλίστηκα.............
Καλημέρα
Κωνσταντίνα :roll:

aggeliki
16-05-2007, 10:06
καλα τι κτηνιατροι υπαρχουν!!???και βεβαια τα στειρωνουμε και μαλιστα δεν κινδυνευουν να χαθουν αμα μυρισουν θηλυκο σκυλο.εγω εχω στειρωσει πολλα σκυλια και δεν εχω καποιο προβλημα.

Marin
16-05-2007, 10:29
Mε τα αρσενικά τι γίνεται τα στειρώνουμε?
Το είπα στον κτηνίατρο και έβγαλε σπυράκια. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι κατά της στείρωσης, τουλάχιστον οι περισσότεροι.
Δηλαδή το δικό μου που είναι αρσενικά ΕΑΝ μου ξεφύγει δεν θα ζευγαρώσει, δεν θα έχουμε και άλλα αδέσποτα?
Μετά υπάρχει το πρόβλημα ότι τα αρσενικά τσακώνονται για το θηλυκό και υπάρχει ο κίνδυνος σοβαρού τραυματισμού και μετάδωση ασθενειών.
Έχει στερώσει κανείς αρσενικό?
Αληθεύει ότι υπάρχει ο κίνδυνος συχνοουρίας.

Και'γω ζαλίστηκα.............
Καλημέρα
Κωνσταντίνα :roll:

Στείλε μου το ονοματεπώνυμο του κτηνιατρου στο e-mail μου (admin@stray.gr), γιατι θελω να το κοιταξω.

Μαρινα

aristea
16-05-2007, 11:22
Mαρίνα ο κτηνίατρος είναι φίλος και έρχομαι σε δύσκολη θέση. Βέβαια αυτό δε σημαίνει ότι εγώ θα τον ακούσω. Οταν χρονίσει το σκυλί μου θα το στειρώσω.
Αλλά γιατί σου κάνει εντύπωση. Οι φίλοι μου που έχουν ζώα τα έχουν αστείρωτα και τραβάνε τα πανδεινα για να αποφύγουν ζευγαρώματα. Τους ρωτώ γιατί δεν τα στειρώνουν και μου λένε ότι δεν συμφωνεί ο κτηνίατρος τους, ότι θα πάθουν καρκίνο στη μήτρα ότι θα γίνουν κακά... τρίχες.Οταν στείρωσα τη γάτα μου πριν 9 χρόνια πήγαν να με φάνε. Οτι είμαι κακούργα ότι παραβιάζω τη φύση του ζώου ότι το ζώω θα αρρωστήσει. Η γάτα κοντεύει τα 10 και είναι κούκλα! και δέχτηκε και το σκύλο άψογα.
Το θέμα είναι να γίνει πρώτα πεποίθηση των κηδεμόνων η στείρωση. Ομως είναι αλήθεια γενικά ότι οι κτηνίατροι είναι αποτρεπτικοί ή τέλος πάντων αυτοί που έχουν πέσει στη δικιά μου αντίληψη.
Πάντως μην ανησυχείς για μένα δεν πτοούμε.
Γνωρίζεις κάτι για την πιθανότητα συχνοουρίας στα αρσενικά?
Κωνσταντίνα

Marin
16-05-2007, 11:36
Θα πάθουν καρκίνο στη μήτρα μετά τη στείρωση? Αφού η μήτρα αφαιρείται κατά τη στείρωση, αποκλείεται αυτό να το λέει κτηνίατρος!!!

Πυομήτρα παθαίνουν τα θηλυκά αν δεν στειρωθούν!!!!!!! Είναι πάρα πολύ γνωστή και συνηθισμένη μόλυνση που καταλήγει το ζώο μέσα σε 2-3 μήνες.

Θέμα συχνοουρίας δεν έχω ακούσει ποτέ...

Μαρίνα

Marianthy
16-05-2007, 11:38
Θα πάθουν καρκίνο στη μήτρα μετά τη στείρωση? Αφού η μήτρα αφαιρείται κατά τη στείρωση, αποκλείεται αυτό να το λέει κτηνίατρος!!!

Πυομήτρα παθαίνουν τα θηλυκά αν δεν στειρωθούν!!!!!!! Είναι πάρα πολύ γνωστή και συνηθισμένη μόλυνση που καταλήγει το ζώο μέσα σε 2-3 μήνες.

Θέμα συχνοουρίας δεν έχω ακούσει ποτέ...

Μαρίνα

Όντως... Μα ό,τι θέλουν λένε?...

gikkat
16-05-2007, 11:50
@Κωνσταντίνα

Οι φίλοι μου που έχουν ζώα τα έχουν αστείρωτα και τραβάνε τα πανδεινα για να αποφύγουν ζευγαρώματα. Τους ρωτώ γιατί δεν τα στειρώνουν και μου λένε ότι δεν συμφωνεί ο κτηνίατρος τους, ότι θα πάθουν καρκίνο στη μήτρα ότι θα γίνουν κακά... τρίχες.

Τρίχες κατσαρές... ο καρκίνος στη μήτρα κ.α. εμφανίζεται εφόσον ΔΕΝ στειρώσουμε το ζώο και ΔΕΝ τού επιτρέπουμε να ζευγαρώσει όπως θα ζευγάρωνε στη φύση (σε κάθε οίστρο δηλαδή)...
Τα περί κακίας παντελώς άκυρα επίσης... το πιο πιθανό είναι ένα σκυλί μετά από στείρωση να ηρεμήσει αφού οι ορμόνες του θα πάπσουν να κάνουν party!!!

Οταν στείρωσα τη γάτα μου πριν 9 χρόνια πήγαν να με φάνε. Οτι είμαι κακούργα ότι παραβιάζω τη φύση του ζώου ότι το ζώω θα αρρωστήσει. Η γάτα κοντεύει τα 10 και είναι κούκλα! και δέχτηκε και το σκύλο άψογα.

και η δική μου γάτα αφού στειρώθηκε ηρέμησε, τώρα είναι μια χαρά επίσης...

Το θέμα είναι να γίνει πρώτα πεποίθηση των κηδεμόνων η στείρωση.

Αυτό ξαναπες το!!!

Ομως είναι αλήθεια γενικά ότι οι κτηνίατροι είναι αποτρεπτικοί ή τέλος πάντων αυτοί που έχουν πέσει στη δικιά μου αντίληψη.

Τι να πω... με το δικό μου θέμα δεν έχω... μάλιστα τώρα που θα στειρώσω και τη σκυλίτσα μου, απλά μου πρότεινε να τη στειρώσω μετά την πρώτη περίοδο...
Μέσα από το forum έχω παρατηρήσει κι εγώ ότι υπάρχουν πολλοί που είναι αποτρεπτικοί... Γι αυτούς τι να πω... Απλά αστείοι...

Πάντως μην ανησυχείς για μένα δεν πτοούμε.

...και καλά κάνεις :wink:

Γνωρίζεις κάτι για την πιθανότητα συχνοουρίας στα αρσενικά?

η πιθανότητα συχνοουρίας εμφανίζεται συνήθως στα θυληκά αν έχουν μπει ήδη σε διαδικασία οίστρου (Proestrus) και στειρωθούν εκείνη την εποχή... αλλά κι αυτό δεν είναι standard... σύμφωνα με τον κτηνίατρο μου ένα 10% περίπου των θυληκών το παθαίνουν (πάντα κατά τη συγκεκριμένη φάση)...
Συχνοουρία επίσης είναι πιθανό να εμφανιστεί τις πρώτες μέρες μετά τη στείρωση, αλλά είναι παροδική...

Τώρα για τα αρσενικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοιο θέμα, αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει αφού είναι διαφορετική η επέμβαση σε σχέση με τα θυληκά... θα κάνω και ένα search στο internet να τσεκάρω :wink:

Αυτάαααα.... Λογοδιάροια με έπιασε πάλι :-D

RINIO
16-05-2007, 11:56
Egw thelw na rwtisw kati allo sxetika me tis steirwseis.
Ena arseniko skuli , apo ti stigmi pou tha steirwthei, meta apo poso kairo kanei na ksanabgei eksw?

aristea
16-05-2007, 12:17
Παιδιά εγώ μαζί σας είμαι.
Και όμως της είπαν ότι θα πάθει καρκίνο στη μήτρα. Την πιστέυω γιατί έχει θηλυκό 4 χρονών αστείρωτο αλλά τη φυλάει πολύ και δεν έχει ζευγαρώσει.Τα έχει παίξει πια η γυναίκα και έχει πολύ εμπιστοσύνη στον κτηνίατρο δεν αλλάζει.
Οταν είπα στους γύρω ότι θα στειρώσω το αρσενικό πάθαν έμφραγμα!!
Δεν είναι κατανοητό ότι και τα αρσενικά "φταίνε" για τα αδέσποτα και πιστέψτε με παιδιά οι φίλοι μου είνα ζωόφιλοι, αδέσποτα ταίζουν.
Ακόμα και σε site που έχω ψάξει δεν βλέπω να αναφέρουν τα πλεονεκτήματα στείρωσης σε αρσενικά.
Τι στο καλό εγώ είμαι γραφική?

Κωνσταντίνα

gikkat
16-05-2007, 12:25
Ακόμα και σε site που έχω ψάξει δεν βλέπω να αναφέρουν τα πλεονεκτήματα στείρωσης σε αρσενικά.

- εκμηδενίζεις τις πιθανότητες να σου την κάνει ο σκύλος σε περίπτωση που μυρίσει θυληκιά σε οίστρο
- εκμηδενίζεις τσακωμούς με άλλα αρσενικά για τα μάτια μιας γυναίκας
- φυσικά και έχουν το μερίδιο τους τα αστείρωτα αρσενικά στο πρόβλημα των αδέσποτων
- δεν ταλαιπωρείς το ζώο, αφού είναι φυσικό να θέλει να ζευγαρώσει από τη στιγμή που έχει ορμές, περιορίζοντάς το τη στιγμή που δεν πρόκειται να το αφήσεις να ζευγαρώσει ούτος ή άλλως

αυτά είναι από τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό... τα πλεονεκτήματα στείρωσης μιας θυληκιάς βέβαια είναι πολλά περισσότερα από ιατρικής άποψης, αλλά και τα παραπάνω θεωρώ ότι είναι εξίσου σημαντικά... :wink:

Marin
16-05-2007, 12:51
Αφροδίσια νοσήματα που είναι κοινά και επίπονα

gikkat
16-05-2007, 12:52
και κάτι που βρήκα στο internet... (sorry εκ των προτέρων για το μεγάλο post αλλά νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον)
το άρθρο αφορά και σε αρσενικά και σε θυληκά σκυλιά... (όπου bold υπάρχει αναφορά σε αρσενικά) :-)

Neutering a dog

Neutering a male eliminates the possibility of testicular tumors and greatly reduces the chance of prostate problems. Neutering decreases the incidence of perianal tumors and hernias, which are commonly observed in older, unaltered males. Neutered males are less likely to try to escape a yard to find a female in season. This reduces the likelihood of them being hit by cars, getting into fights or lost. (Neutering is no substitute for a securely fenced yard, however).

Females spayed before their first estrous cycle ("heat") greatly reduces her chance of mammary tumors, ovarian cancer and uterine infection (all of which can be fatal and costly to treat). A spayed female eliminates the neighborhood stray males from camping out on your lawn trying to get at your female when she comes into "heat." Giving birth to a litter can be dangerous to your female. Some breeds have a high rate of cesarean sections, which are expensive and can be risky.

Temperament:

Spaying and neutering before sexual maturity also offers a temperament benefit. Males neutered early in life tend to be less aggressive and less distracted. Neutered males are less likely to scent mark (real problem when they decide to mark inside the house). A spayed female also does not hormonally based swings and will be more focused on you as well. A female with a litter can become very aggressive, even to family members. Spaying also makes your female a better companion. However, altering a pet is NOT a substitute or a cureall for behavioral issues. It may only affect those hormonally related.

Unwanted litters:

Do you know that a single male and female and their offspring can produce thousands of offspring in six years? Think, a female can have a litter as young as six months and then have one every six months after that. Each litter can have an average of six offspring and each female offspring will be able to breed at about six months of age, the math can be overwhelming! A male dog can impregnate as many females as he can get to in a day. Sit down and really play around with numbers... It gives me a headache... In addition, just because a puppy is cute, does not mean it will find a home. Every year, tens of thousands of dogs and puppies, purebred and crosses are euthanized in shelters. More die on the streets or live shortened lives of neglect, abuse and horrors.

Risks associated with breeding

If this has not convinced you, let us look at some risks associated with breeding. What you see on Lassie and Disney with a loving mother dog (or cat) and her fat, healthy brood is Hollywood. Reality is that there can be serious risks involved with breeding. The mother may develop complications and require immediate medical intervention. Mothers may abandon puppies leaving you to hand rear. This include feeding a special formula every two hours, round the clock, stimulating the puppies to eliminate, checking weights daily, maintaining proper temperatures and humidity, etc. Even puppies whose mother cares for them may require supplemental feedings. Puppies can be stillborn or born horribly deformed. I know one breeder whose female gave birth to puppies that were no more than sacks of tissue and visible bone. Are you prepared to deal with things such as cleft palate, hydrocephaly or other problems some breeds may be prone to? Are you willing to face the fact you could have to euthanize puppies? Are you willing to make certain the mother is up to date on all inoculations and have the puppies get their's as well before going to homes? Diseases such as Parvovirus can kill puppies fast. Are you willing to risk your wonderful female becoming a biting terror as she protects puppies?

Myths

My pet will get fat and lazy.

Spay and neutering may diminish your pet's want to roam. Inactivity and poor feeding habits are generally the culprits in your pet's weight gain. Feed a good quality food, give your pet exercise and adjust the food level to your pet's activity level.

My pet's personality will change.

The change may be for the better as explained above.

My children should witness the miracle of birth.

Get videotape. It is less expensive. In addition, as illustrated above, your children can witness far more than you wish... Avoid this excuse.

We can make money selling the babies.

The cost of raising a litter properly will consume the majority of your "profit." There are too many puppies and kittens that need homes. Why contribute to this? Finding good homes can be difficult. What will you do with "surplus" offspring? Can you afford to keep multiple animals? Are you zoned to keep multiple animals?

I am concerned about anesthesia.

This is a common concern. There is always a risk with any procedure that requiring anesthesia. Many vets use monitors to kept track of heart rate and respiration during surgery. Talk to you vet about your concerns. The medical benefits far outweigh the slight risk involved with spaying or neutering.

I hope I have given you something to think about and you will make the right choice. Just because a pet is purebred or cute does not mean it should be bred. Your dog can compete in almost all canine sports if spayed or neutered: obedience, agility, herding, tracking, field trials, and terrier trials. Your pet will enjoy a longer, happier life as well.

gikkat
16-05-2007, 12:59
επιπλέον... (pros+cons of spaying a male)

Pros:

Behavior problems such as roaming and aggression are generally reduced.
Sexual behavior by males, including mounting and riding directed toward people and/or objects, is usually reduced or eliminated.
Attraction toward female dogs in heat is usually reduced or eliminated.
Medical problems associated with the testicles in males are prevented from occurring. These problems include testicular infections, cancer, and torsion (painful rotation of the testicle which causes collapse of vessels, leading to severe swelling and bruising).
Prostatic disease, common in older male dogs, is less likely to occur in castrated animals.
A castrated dog does not contribute to the pet overpopulation problem.

Cons:

Bleeding after the surgery can occur and may even lead to death, although this is extremely rare. For this reason, it is important to monitor a neutered male dog after surgery for signs of blood loss (pallor in the gum tissue, extreme weakness, rapid heart rate). Internal bleeding may cause swelling of the scrotum with blood and seepage out of the incision. All of these situations need immediate veterinary attention.
Infections do occur and are usually confined to the incision site. Generally, they are a result of the dog licking at the incision during the first week or so after surgery. Licking or biting at the incision site should be prevented.
* Complications in neutering a male dog are generally less common and less severe than in spaying a female dog.

αναλυτικότερα... http://www.infovets.com/healthydog/B777.htm

δες επίσης τα εξής:
http://www.abcarticledirectory.com/Arti ... -How/21376 (http://www.abcarticledirectory.com/Article/Neutering-Your-Dog---Why--When-and-How/21376)
http://www.apbc.org.uk/article4.htm
http://www.ilovepets.org/
http://www.dogstrust.org.uk/information ... neutering/ (http://www.dogstrust.org.uk/information/poppysopinions/neutering/)

αυτάαααα από ένα γρήγορο search :wink:

gikkat
16-05-2007, 13:18
Αφροδίσια νοσήματα που είναι κοινά και επίπονα

σωστήηηηη...
ιδιαίτερα μετά από ζευγάρωμα με αδέσποτο που πιθανόν να μεταφέρει τέτοιου είδους νοσήματα...

aristea
16-05-2007, 13:48
ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΣΤΕ ΑΠΑΙΧΤΟΙ.
:-) :-) :-) :-) :-) :-)
Να το έβλεπαν και άλλοι έτσι τι καλά θα ήταν!

Κωνσταντίνα

gikkat
16-05-2007, 13:53
Να το έβλεπαν και άλλοι έτσι τι καλά θα ήταν!

αν μερικοί έβγαζαν τις παροπίδες, διάβαζαν πριν εκφέρουν άποψη, αποκτούσαν ζωοφιλική (και κατ' επεκταση περιβαλλοντική) συνείδηση και σταματούσαν να το παίζουν ξερόλες σίγουρα τα πράγματα θα ήταν καλύτερα, αλλά που μυαλά... πάντα την εύκολη λύση ψάχνουμε και τη βολή μας... :?

gikkat
16-05-2007, 13:59
by the way, αν ο κτηνίατρος σου φρικάρει με το θέμα της στείρωσης θα πρότεινα όταν αποφασίσεις να στειρώσεις το σκύλο σου να απευθυνθείς σε κάποιον ποιο εξειδικευμένο (ανάθεμα κι αν χρειάζεται εξειδίκευση η στείρωση αλλά τέλοσπάντων...)
πιθανόν ο άνθρωπας να μην το κατέχει το άθλημα...

aristea
16-05-2007, 14:46
by the way, αν ο κτηνίατρος σου φρικάρει με το θέμα της στείρωσης θα πρότεινα όταν αποφασίσεις να στειρώσεις το σκύλο σου να απευθυνθείς σε κάποιον ποιο εξειδικευμένο

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό με κολύει λίγο η φιλική σχέση που έχουμε.
Επιπλέον έχει έρθει νύχτα 2 φορές να δει το σκυλί που κάτι είχε φάει και έκανε εμετούς. Μου έθιξες ένα ευαίσθητο σημείο γιατί έχω ηθικο πρόβλημα, καταλαβαίνεις μετά να δει το σκυλί με τομή.
Ευτυχώς έχω 3 μήνες μέχρι να χρονίσει. Άσε που και εγώ αναρωτιέμαι τι εμπειρεία έχει με τη στείρωση στα αρσενικά παρότι δεν είναι μικρός.
Τι ωραίο μπλέξιμο ε? Καλά λένε να μην κάνεις δουλειές με συγγενείς και φίλους.

Κωνσταντίνα

gikkat
16-05-2007, 14:48
εγώ δεν θα ρίσκαρα να testάρει τις ικανότητές του πάνω στο σκύλο μου... :?

aristea
17-05-2007, 09:25
gikkat καλημέρα,
Με έπεισες! Θα βρω μια δικαιοληγία και θα πάω αλλού. Εγώ κινδύνεψα 2 φορές για να σώσω το σκύλο μου από επιθέσεις σκύλων εκεί θα κολήσω τώρα?

Ευχαριστώ.
Κωνσταντίνα :-)

Niva2gr
17-05-2007, 13:38
Den to sizitame oti i steirosi einai kati pou prepei na skeftesai prin pareis skilo i gata! Einai to idio simantiko oso to na agorazeis ti sosti trofi kai ta sosta farmaka! Kai an lete eseis oti sas antimetopizoun san exogiinous epeidi thelete na steirosete ta skilia sas fantasteite ti simperifora antimetopizo ego pou thelo na steiroso ta kounelia mou!
Apantisi ktiniatrou: "Giati na to steiroseis kai na ta vasaniseis ta kakomoira? Outos i allos 3 xronia zoune!"!
(ta kounelia zoun kata meso oro 8 xronia kai mporoun na zisoun mexri kai 15)

Telos panton, katafera na sinennoitho me enan kai tha ta steiroso tin alli evdomada!

Omos tora gia tin skila tis theias mou: Einai ena 3 minon shar-pei (min rotisete poso to agorase) kai einai sxetika megalosomi! xerete poia einai i pio katallili ilikia gia na ti steirosei?

aggeliki
17-05-2007, 14:13
καλη επιτυχια με τις στειρωσεις!για το σκυλακι της θειας σου γυρω στα 12-14 μηνων,αλλα να προσεξει αν της ερθει οιστρος νωριτερα μην της φυγει για να ζευγαρωσει!

gikkat
17-05-2007, 14:14
Omos tora gia tin skila tis theias mou: Einai ena 3 minon shar-pei (min rotisete poso to agorase) kai einai sxetika megalosomi! xerete poia einai i pio katallili ilikia gia na ti steirosei?

δες εδώ...
http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=340
κι εδώ...
http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=598

dafni
17-05-2007, 16:00
Μίλησα χτες κι εγώ για το γιατρό για στείρωση (ήρθε ο καιρός) και μου είπε κάτι πολύ σημαντικο. Λέει ότι τα σκυλιά παρουσιάζουν το μεγαλύτερο ποσοστό καρκίνου των μαστών αλλά:
Αν το στειρώσεις πριν την πρώτη περίοδο το ποσοστο είναι 0,05%
Μεταξύ πρώτης και δεύτερης 5%
Και από έκει και μετά είναι 25% !!!!!
Δυστυχώς δεν το ήξερα νωρίτερα.. Όποτε πες στη θεία να το κάνει άμεσα για να προλάβει την πρώτη περίοδο.

gikkat
17-05-2007, 16:18
Μίλησα χτες κι εγώ για το γιατρό για στείρωση (ήρθε ο καιρός) και μου είπε κάτι πολύ σημαντικο. Λέει ότι τα σκυλιά παρουσιάζουν το μεγαλύτερο ποσοστό καρκίνου των μαστών αλλά:
Δυστυχώς δεν το ήξερα νωρίτερα.. Όποτε πες στη θεία να το κάνει άμεσα για να προλάβει την πρώτη περίοδο.

να κι ένας normal κτηνίατρος... :)

dafni
17-05-2007, 16:30
Είναι πολύ καλός και πολύ αναλυτικός.. σου εξηγεί τα πάντα. Χτες μισή ώρα μας είχε μέσα ενώ είχαμε πάει για εμβόλια. Του έχω απολυτη εμπιστοσύνη οπότε όποιος ψάχνει κτηνίατρο από Θεσσαλονίκη ας μου πει. Επίσης υπάρχει ένας κτηνίατρος στη Θεσσαλονίκη τον οποίο τον θεωρώ απαράδεκτο, δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το κάνω post όμως..

kokacy10
17-05-2007, 18:08
Gia sas paidia imai kainurios edo kai den ksero kai tosa osa esis alla pistevo oti den prepei sterume sta thilika na min ginun miteres alla ute kai sta arsenika na apoktisun apogonus (oxi pos niazonte ta arsenika)

aggeliki
17-05-2007, 18:20
γεια και σε σενα.μαθε λιγα περισσοτερο και οταν κατανοησεις το προβλημα με τα αδεσποτα, που καποτε ειχαν βαλει καποιοι που σκεφτονται σαν και σενα, τις μητερες τους να γεννησουν και μετα τα πεταξαν στο δρομο γιατι δεν ειχαν τι να τα κανουν τοσα που ητανε και μετα ξαναπες μας!διαβασε και εδω και πιστευω θα καταλαβεις!
http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=350

gikkat
17-05-2007, 18:26
Gia sas paidia imai kainurios edo kai den ksero kai tosa osa esis alla pistevo oti den prepei sterume sta thilika na min ginun miteres alla ute kai sta arsenika na apoktisun apogonus (oxi pos niazonte ta arsenika)

λόγω του ότι είσαι καινούριος διάβασε τα θεματάκια που αφορούν στη στείρωση για να μην επαναλαμβανόμαστε (εκτός από το συγκεκριμένο έχω postάρει και κάποια άλλα θέματα-links του forum που αφορούν σε συζητήσεις για τη στείρωση τα οποία θα βρεις παραπάνω σε απάντηση προς τη Niva2gr)...
για απορίες εδώ είμαστε...

kokacy10
17-05-2007, 18:35
Ta diavasa kai katanoo to provlima meta adespota omos kai pali pistevo oti ta zoz prepei na gennisun tulaxiston mia fora

Xotikouli
17-05-2007, 23:23

Παιδιά αυτό είναι σίγουρο? Η κτηνίατρος που πηγαίνω την μικρή μου δεν έχει καμία σχέση με αυτά τα παρανοικά που διαβάζω εδώ. Μάλιστα μου είπε ότι η στείρωση είναι το πιο σημαντικό πράγμα που πρέπει να κάνει (όχι ότι χρειάστηκε να με πείσει :wink: ). "Καλύτερα να μην την εμβολιάσεις που λέει ο λόγος παρά να την αφήσεις αστείρωτη!", μου είπε συγκεκριμένα... Αλλά μου πρότεινε σαν κατάλληλη στιγμή μετά την δεύτερη περίοδό της.

Κανένας δεν έχει το αλάθητο βέβαια, αλλά αν είναι έτσι να της πω να το επιταχύνουμε μιας και έχει περάσει ήδη η πρώτη περίοδος της Νελλίτσας μου :roll:

Xotikouli
17-05-2007, 23:32
Ta diavasa kai katanoo to provlima meta adespota omos kai pali pistevo oti ta zoz prepei na gennisun tulaxiston mia fora

Όσο για αυτό... Αποκλείεται να τα διάβασες όλα αυτά και να εξακολουθείς να το πιστεύεις αυτό! Δεν το χωράει ο νους μου!

Έστω ότι γεννάνε "μόνο" μια φορά. Έχεις σκεφτεί πόσα θηλυκά σκυλιά υπάρχουν? Αν όλα αυτά κάνουν από 3-9 μικρά, τι θα γίνουν όλα αυτά τα κουτάβια?

Με αυτή τη λογική θα έπρεπε να γεννάνε και αυτά που έχουν κληρονομικά προβλήματα υγείας? Τουλάχιστον απαράδεκτο!

Έχεις πραγματικά καταλάβει πόσα είναι τα αδέσποτα και πόσα πεθαίνουν στους δρόμους?

Ξέρεις επίσης ότι ακόμα και στην φύση δεν γεννάνε όλα τα μέλη της αγέλης?

Τα σκυλιά δεν έχουν το σύνδρομο του "κι εγώ πότε θα γίνω μάνα???". Έχουν μόνο την ταλαιπωρία που τους προκαλούμε όταν τα αφήνουμε αστείρωτα και δεν επιλέγουμε να τα ανακουφίσουμε από τις παρενέργειες μιας ζωής πνιγμένης σε ανεξέλεγκτες ορμόνες.-

dafni
18-05-2007, 12:43
Xotikouli η αλήθεια είναι ότι πότε δεν μπορείς να ξέρεις ποιος γιατρός έχει δίκιο τελικά αλλά κατά τη γνώμη μου όσο το νωρίτερο τοσο καλύτερα. Η gita από τη δεύτερη περίοδο κιόλας έκανε "ανεμογκάστρι" δηλαδή κατέβαζε γάλα για να ταισει τα ανύπαρκτα μωρά της. Η πρώτη γιατρός που πήγαινα μας έδωσε 3 κουτιά χάπια να πάρει το σκυλί και η κατάσταση απλά συνεχιζόταν. Τελικά άλλαξα γιατρό και την επόμενη φορά δεν της έδωσα τίποτα. Το σκυλί ήταν μια χαρά και της πέρασε από μόνο του, γιατί μου εξήγησε ο γιατρός ότι το "ανεμογκάστρι" είναι μέρος της φυσιολογίας του ζώου επειδή ζουν σε αγέλες. Το παθαίνει σε κάθε περίοδο αυτό και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο να μαζεύει γάλα το οποίο δεν πάει πουθενά τελικά. Οπότε για μένα έχει μια λογική το να στειρωθεί πριν την πρωτη περίοδο σε σχέση με καρκίνο των μαστών, άσε που αν δεν σκοπεύεις να ζευγαρώσεις το σκυλί τις μέρες της περιόδου πρέπει να το κρατάς κλεισμένο μέσα. Αυτά.. :-D

kokacy10
18-05-2007, 19:07
Entaksi isos na exeis dikio omos an o kosmos den itan toso asiniditos den tha ipirxan tosa polla adespota. Oi idioktites skilon kai gaton mporei na thelun na gennisun esto kai mia fora ta katikidia tus kai meta na ta stirosun, nomizo oti afto einai to pio sosto. Den ipa oti imai kai enantias sti stirosei, an ta zoa ta afinan na gennisun mia fora kai meta ta stironan kai den ta petusan sto dromo tote den tha ipirxe toso megalo provlima. Me ti genna omos mporei na allaksei o xaraktiras kapiou zou, mia apo tis gates mu itan agria prospathusa na tin xaidepso den me afine kai me dagkone omos apo tin alli eixe anagki ti storgi kai tin agapi. Otan gennise prin apo 1-2 mines i agria gata egine mia iremi kai glikula gata afto pos to eksigite. Otan tis piran ta gatakia tis oi adespoti kai ta skotosan afti itan san na itan se katathlipsi. Tora eftixos einai egkios pali, molis gennisei tha tin stiroso.

Xotikouli
18-05-2007, 19:20
Oi idioktites skilon kai gaton mporei na thelun na gennisun esto kai mia fora ta katikidia tus kai meta na ta stirosun, nomizo oti afto einai to pio sosto.

Όλη μας η διαφορά βρίσκεται ακριβώς εδώ... Οι ιδιοκτήτες θέλουν. Αν λοιπόν ζευγαρώσεις τον σκύλο σου/γάτα σου, το κάνεις για εσένα και μόνο. Όχι για το ζώο!

kokacy10
18-05-2007, 19:32
Eipa oti "oi idioktites thelun" afto den simenei oti kai ego simperilamvanome se afti tin katigoria ego afino tis gates mu na zevgarosun opote thelun kai me opion thelun kai an to thetis etsi emena den me pirazei oi gates mu na zevgaronun ego omos exo ipoxreosei afu den tis stirosa kai tis afisa na zevgarosun na tis frondizo prin kai meta tin genna tus kai aftes kai ta mikra tus

platon
18-05-2007, 19:39

Πια η λογική της "μίας φοράς" ?? Γιατί όχι 2 ή 3 ?
Για να μην πεθάνουν και είναι ακόμη παρθένα ? :roll:

kokacy10
18-05-2007, 19:40
Signomi pou o tonos tis apantisis mu prin itan kapos apotomos omos elpizo na apantisa stin erotisi s. Den me pirazei an tha zevgarosun oi gates mu i oxi an thelun as to kanun omos ego meta exo ipoxreosei na tis frontizo kai aftes kai ta mikra tus

kokacy10
18-05-2007, 19:43
Oxi alla se kapia zoa opos sti gatula mu pu anefera kai pio prin mporei na alaksei i simperifora tus kai na apokrtisun kai kapio noima sti zoi tus

ΕΛΕΝΗ
19-05-2007, 20:10
kalispera se olous.exo ena thiliko maltezaki 4 eton.to exo apo 1os mina kai apo noris endiaferthika gia ti steirosi tis.to thema einai oti o ktiniatros mou sinesteise na tin zevgaroso mia fora prin tin steiroso(kati pou ithela kai ego)alla mou eipe pos ta maltezakia exoun diskoli eggimosini kai genna kai pos iparxei periptosei na xreiastei voitheia.to provlima einai oti ergazomai kai vriskomai poles ores ektos spitiou kai den tha mporousa na tin prosexo ana pasa stigmi ,min erthei i ora tou toketou kai den eimai dipla tis.me afta kai me alla egine 4 eton kai einai akoma asteiroti me ton giatro na epeimenei oti to kalitero gia ekeini eina na zevgarosei 1 fora.den ksero ti na kano.pantos thelo to kalitero gia ekeini.opoios exei kapia kali gnomi tha voithouse.eyxaristo.

Niva2gr
19-05-2007, 21:06
Auti ti vlakeia eipe enas ktiniatros kai stin theia mou pou exei ena mikro thiliko skili alla to diastaurosa kai einai vlakeies! Antithetos an den steirothei to thiliko prin, i esto ligo meta ton proto oistro auxanontai oi pithanonites anaptixis karkinou! I theia mou mallon tha tin steirosei molis ftasei o protos oistros, omos den nomizo oti xreiazetai na tin zeugaroseis tora gia na tin steirosei! Parakalo omos, as milisoun oi eidikoi!

aggeliki
20-05-2007, 07:12
οχι δεν ισχυει αυτο που σου λεει ο κτηνιατρος σου,ισα ισα οσο πιο γρηγορα την στειρωσεις τοσο καλυτερο γιατι μηδενιζονται σχεδον οι πιθανοτητες να παθει καρκινο αργοτερα.πιστευω γυρω στους 12 μηνες ειναι καλα.

kokacy10
20-05-2007, 16:20
Stus posus mines peripu mporei na stirothei enas gatos?

*Alondra*
20-05-2007, 16:25
Stus posus mines peripu mporei na stirothei enas gatos?

Sxedon oloi tous steirwnoun me ton prwto oistro pou tha tous erthei,dhladh stous 8 me 10 mhnes alla egw tha sou proteina na ton steirwseis stous 14 mhnes peripou,pou tha exei anaptyxthei to anaparagwgiko tou systhma entelws.

Marin
21-05-2007, 13:16
Eipa oti "oi idioktites thelun" afto den simenei oti kai ego simperilamvanome se afti tin katigoria ego afino tis gates mu na zevgarosun opote thelun kai me opion thelun kai an to thetis etsi emena den me pirazei oi gates mu na zevgaronun ego omos exo ipoxreosei afu den tis stirosa kai tis afisa na zevgarosun na tis frondizo prin kai meta tin genna tus kai aftes kai ta mikra tus

Όπα υπευθυνότητα!!!

Φαντάζομαι ότι θα κάνεις εμβόλια σε όλες, θα έχεις κάνει σε όλες εξετάσεις για λοιμώδη περιτονίτιδα, έιτζ, λευχαιμία, αντίστοιχα εμβόλια και πως για κάθε άρρωστο θα κάνεις και την αντίστοιχη θεραπεία ύψους από 150 - 1500 ευρώ... σωστά?

Μπράβο αν είναι έτσι, σε συγχαίρω, πρέπει να έχεις μεγάλη αγάπη στις γάτες για να δίνεις τόσα χρήματα σε εμβόλια, εξετάσεις και θεραπείες. Εγώ βλέπεις δεν έχω τόσα λεφτά και τώρα που οι δύο γάτες μου (εμβολιασμένες-στειρωμένες) κόλλησαν έιτζ και λοιμώδη περιτονίτιδα από αδέσποτα που φιλοξενούσα, έχω χρειαστει 1500 ευρώ για να τις βοηθήσω να ζήσουν αλλά φαντάζομαι ότι αν και η τρίτη που έχω κολλούσε κάτι από αυτά δε θα μπορούσα να τη σώσω.

Τι λες γιαυτά?

Επιπλέον έχω χωρίσει το σπίτι μου στα δύο για να μην κολλήσουν τα νεογέννητα που έχω, τα οποία κάποιος (που με μεγάλη υπευθυνότητα αφήνει τις γάτες του να γεννάνε) πέταξε στα σκουπίδια.

Μπράβο πάντως... εύγε.

ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΑΜΙΜΗΤΗ με τα καλά σου.

Μαρίνα

Marin
21-05-2007, 13:28
kalispera se olous.exo ena thiliko maltezaki 4 eton.to exo apo 1os mina kai apo noris endiaferthika gia ti steirosi tis.to thema einai oti o ktiniatros mou sinesteise na tin zevgaroso mia fora prin tin steiroso(kati pou ithela kai ego)alla mou eipe pos ta maltezakia exoun diskoli eggimosini kai genna kai pos iparxei periptosei na xreiastei voitheia.to provlima einai oti ergazomai kai vriskomai poles ores ektos spitiou kai den tha mporousa na tin prosexo ana pasa stigmi ,min erthei i ora tou toketou kai den eimai dipla tis.me afta kai me alla egine 4 eton kai einai akoma asteiroti me ton giatro na epeimenei oti to kalitero gia ekeini eina na zevgarosei 1 fora.den ksero ti na kano.pantos thelo to kalitero gia ekeini.opoios exei kapia kali gnomi tha voithouse.eyxaristo.

Προτείνω να επισκεφθείς άλλο γιατρό, πριν σε τρελλάνουν, γιατί πολλοί είναι αυτοί που την πάτησαν όπως εσύ και τελικά το ζώο έμεινε αστείρωτο και έπαθε καρκίνο σε όλους ή μερικούς μαστούς, πυομήτρα και ένα σωρό άλλα.

Φιλικά,
Μαρίνα

gikkat
21-05-2007, 13:37

...και έχεις χάσει 15 γάτους ήδη, τους οποίους όμως δεν πάτησε αυτοκίνητο όπως είπες αλλά τους βρήκες στην παραπάνω γειτονιά, που έχουν ζευγαρώσει με ό,τι θυληκό κυκλοφορεί αλλά εσύ δεν αγχώνεσαι γιατί θα τα φροντίσουν οι ιδιοκτήτες των γατιών εκείνης της γειτονιάς μιας κι εσύ έχεις τα δικά σου γεννητούρια, που με τη σειρά τους θα μετακομίσουν στην παραδίπλα γειτονιά και θα ζευγαρώσουν ακόμα και με θυληκούς σκύλους αλλά δεν θα αγχώνεσαι πάλι γιατί θα έχεις καινούρια γεννητούρια και πάει λέγοντας...
κι όλα αυτά επειδή εσύ δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους ιδιοκτήτες που "θέλουν" αλλά σ' αυτούς που "δεν τους πειράζει"...

groovy baby!!!

Niva2gr
21-05-2007, 14:43
Signomi Kokacy alla mallon den exeis katalaveis sosta tin ennoia "frontizo"!

dafni
21-05-2007, 14:51
Δεν το κλειδώνετε το topic καλύτερα; Εμένα μου θυμίζει.. παλιότερα περιστατικά. Δεν έχει νόημα καν να προσπαθείτε να τους πείσετε, έχω κάνει πολλές τέτοιες συζητήσεις που ξεκινάνε από το ότι "πάμε ενάντια στη φύση τους" και δεν καταλήγουν πουθενά..

gikkat
21-05-2007, 14:55
Δεν το κλειδώνετε το topic καλύτερα; Εμένα μου θυμίζει.. παλιότερα περιστατικά. Δεν έχει νόημα καν να προσπαθείτε να τους πείσετε, έχω κάνει πολλές τέτοιες συζητήσεις που ξεκινάνε από το ότι "πάμε ενάντια στη φύση τους" και δεν καταλήγουν πουθενά..

κι αν κλειδωθεί θα γίνει κάτι???
θα ανοίξουν καινούριο και εμείς θα λέμε τα ίδια και τα ίδια...
καλύτερα έτσι... μην επαναλαμβανόμαστε...

απελπίζομαι μερικές φορές...

maraki!
21-05-2007, 15:04
:smt038 :smt038 :smt038

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣEI ΚΑΠΟΙΑ POST ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΑΥΤΗ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ... ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΜΕ ΣΕ ΑΝΕΥΘΥΝΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ... ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ DAFNI.

MAPIA

dora
21-05-2007, 16:21
Και στην τελική, άμα έχεις τόσο χρήμα και χρόνο και διάθεση να μεγαλώνεις και να φροντίζεις γατάκια kokacy, στείρωσε τις γάτες σου και θα σου δίνουμε εμείς όοοοολα αυτά τα ανεπιθύμητα που μαζεύει το stray και πολλοί άλλοι.

Αλλά για να πω την αλήθεια-προσωπικά- ούτε τσιμπούρι δεν θα σε εμπιστευόμουνα να μεγαλώσεις.

Marin
21-05-2007, 16:30
χαχαχαχαχαχα δεύτερη gikkat μας βρήκε!!!!

Marianthy
21-05-2007, 16:36
Και έχει απόλυτο δίκιο!! Κι εγώ κάποτε χαιρόμουν να έχω τα γατάκια της γάτας μου αλλά μόλις προκύψανε αρρώστιες και τέτοια έξοδα έβαλα μυαλό. Νομίζετε πως δεν θέλω γατάκια? Αλλά είπα οτι μόλις θα μπορώ να αναλάβω ξανά τόσα ζώα θα βρω όσα κατακαημένα θέλω! (από σας :-D ) Γιατί να παράγω extra? Αν θέλεις γατάκια υπάρχουν πολλά!!

Marin
21-05-2007, 16:40
Ναι ρε και εγώ θέλω γατάκια (σαν αυτά που έχω τώρα μάλλον για να θέλω να τα σκοτώσω), αλλά δε προλαβαίνω να τα θελήσω πολύ γιατί μόλις δώσω τα πρώτα ξαναβρίσκω, εκτός από τώρα που προβλέπω σε καμια βδομάδα να έχουμε τιγκάρει... ήδη με το ζόρι τους κρατάω όλους να τα κρατήσουν λίγες μέρες...

Και τότε δε θα μου λείπουν καθόλου τα γατάκια! :-D

Μαρίνα

aggeliki
22-05-2007, 09:04
ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ kokacy10 και για οποιον σκεφτεται σαν και αυτον/αυτην.

Κείμενο της Humane Society International, της μεγαλύτερης αμερικανικής εταιρείας προστασίας ζώων, που έφτασε στα χέρια μας από την κ. Ελεν Γουίν, τη δραστήρια πρόεδρο του ΚΠΑΖ (Κέντρο Προστασίας Αδέσποτων Ζώων).

Το κείμενο αυτό, που αξίζει να το διαβάσει κάθε ζωόφιλος, έχει ως εξής:

«Στις ΗΠΑ οκτώ με δώδεκα εκατομμύρια σκύλοι, γάτες και κουταβάκια καταλήγουν κάθε χρόνο στην προστασία ζώων. Μερικά έχουν χαθεί, άλλα έχουν εγκαταλειφθεί και τα περισσότερα έχουν αφεθεί στους δρόμους ως ανεπιθύμητα από ανεύθυνους ιδιοκτήτες. Δυστυχώς, η τραγική πραγματικότητα είναι ότι τέσσερα με έξι εκατομμύρια από αυτά τα σκυλιά θα θανατωθούν επειδή δεν υπάρχουν αρκετές οικογένειες για να τα υιοθετήσουν όλα.

Είναι γεγονός ότι: Σε 6 χρόνια ένας θηλυκός σκύλος και οι απόγονοί του μπορούν να συντελέσουν στη δημιουργία 67.000 κουταβιών. Σε μόλις 7 χρόνια μια γάτα και τα γατάκια της μπορούν να παραγάγουν 420.000 απογόνους.

Στις ΗΠΑ, δεκάδες χιλιάδες κουταβάκια γεννιούνται κάθε μέρα. Αν συγκρίνουμε αυτό τον αριθμό με τις 11.000 γεννήσεις ανθρώπων που καταγράφονται κάθε χρόνο, αμέσως καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν θα υπάρχουν αρκετές οικογένειες για όλα αυτά τα ζώα.

Ολοι εμείς που έχουμε κατοικίδια μπορεί άθελά μας να συμβάλλουμε στην τραγωδία του υπερπληθυσμού -και μοιραία της θανάτωσης- των αδέσποτων. Λύση σε αυτό το πρόβλημα υπάρχει και λέγεται ΣΤΕΙΡΩΣΗ.

Τι είναι στείρωση και τι περιλαμβάνει: Τα θηλυκά σκυλιά και γάτες στειρώνονται με τη διαδικασία αφαίρεσης των εσωτερικών γεννητικών οργάνων, ενώ για τους αρσενικούς σκύλους και γάτους η διαδικασία περιλαμβάνει μόνο την αφαίρεση των όρχεων. Και στις δύο περιπτώσεις η επέμβαση γίνεται ύστερα από ολική νάρκωση. Μετά την επέμβαση ο σκύλος επιστρέφεται στους ιδιοκτήτες του την ίδια μέρα, αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις μπορεί να νοσηλευτεί για περισσότερο χρόνο. Ο κτηνίατρος θα σας πληροφορήσει με περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη διαδικασία και την ιδανική εποχή για τη στείρωση του τετράποδού σας. Στις ΗΠΑ οι στειρώσεις γίνονται πλέον από την 6η κιόλας εβδομάδα ζωής του κουταβιού.

Η αποτροπή της γέννησης κουταβιών ωφελεί το κοινωνικό μας περιβάλλον: Πολλές πολιτείες ανά τον κόσμο ξοδεύουν μεγάλα χρηματικά ποσά στον έλεγχο και τη φροντίδα των αδέσποτων ζώων. Ανεύθυνη εκτροφή συγκεκριμένων φυλών συμβάλλει στο πρόβλημα επιθέσεων σκυλιών σε ανθρώπους. Επίσης, τα αδέσποτα δημιουργούν πολλές φορές πρόβλημα, καθώς σκίζουν σακούλες σκουπιδιών ψάχνοντας για τροφή, αφοδεύουν σε δημόσιους χώρους και ενοχλούν τους πολίτες, οι οποίοι δεν δείχνουν να κατανοούν τις άθλιες συνθήκες διαβίωσής τους. Τα αδέσποτα μερικές φορές τρομάζουν ή και επιτίθενται σε περιστέρια, πάπιες και άλλα είδη ζώων.

Η στείρωση συμβάλλει στην καλή υγεία του σκύλου σας: Η στείρωση συμβάλλει στη μακροζωία και γενικά στην καλύτερη υγεία του σκύλου ή της γάτας σας.

Η στείρωση εξαλείφει την πιθανότητα καρκίνου της μήτρας ή των ωοθηκών στα θηλυκά σκυλιά και μειώνει την πιθανότητα καρκίνου του μαστού, ιδιαίτερα όταν γίνεται πριν από τον πρώτο οίστρο.

Η στείρωση εξαλείφει τη δημιουργία καρκίνου των όρχεων και μειώνει την πιθανότητα καρκίνου του προστάτη.

Η στείρωση του κατοικιδίου σας ωφελεί και εσάς: Η στείρωση βελτιώνει το χαρκτήρα και τη συμπεριφορά του σκύλου και γενικότερα μετατρέπει τα ζώα σε πιο υπάκουους και συνεργάσιμους συντρόφους.

Στα θηλυκά σκυλιά η στείρωση αποτρέπει τον οίστρο. Ο οίστρος διαρκεί κατά μέσο όρο 6 με 12 μέρες, δύο φορές το χρόνο στα σκυλιά και 3 ή περισσότερες φορές στις γάτες. Κατά τη διάρκεια του οίστρου ο σκύλος καταδιώκεται από αρσενικούς σκύλους οι οποίοι πολλές φορές δημιουργούν αγέλες. Επίσης ένας σκύλος σε οίστρο παρουσιάζει συχνά συμπτώματα νευρικότητας και διαταραχές στη συμπεριφορά.

Μύθοι και πραγματικότητα

«Ο σκύλος μου θα παχύνει και θα γίνει αργοκίνητος». Η αλήθεια είναι ότι τα περισσότερα σκυλιά παχαίνουν επειδή οι ιδιοκτήτες τους τα παραταΐζουν και δεν τα γυμνάζουν συχνά.

«Θα στειρώσω κάποια στιγμή τη σκύλα μου, αλλά είναι καλύτερο για την υγεία της να γεννήσει τουλάχιστον μια φορά πρώτα». Είναι ιατρικό γεγονός ότι τα θηλυκά σκυλιά που στειρώνονται πριν από τον πρώτο οίστρο είναι πιο υγιή. Πολλοί κτηνίατροι στειρώνουν πλέον κουταβάκια και γατάκια ηλικίας από 1 1/2 έως 4 μηνών.

«Μα ο σκύλος μου είναι ράτσας». Ράτσας είναι επίσης και 1 στα 4 αδέσποτα που δεν κατάφερε να βρει αγοραστή και κατέληξε στους δρόμους.

«Θέλω ο σκύλος μου να έχει ένστικτο φύλακα». Η στείρωση δεν επηρεάζει τα φυσικά ένστικτα του ζώου. Η προσωπικότητα και ο χαρακτήρας του σκύλου βασίζονται περισσότερο σε κληρονομικούς και περιβαλλοντικούς παράγοντες και πολύ λιγότερο σε ορμονολογικούς.

«Αν στειρώσω το σκύλο μου θα του στερήσω τον ανδρισμό του». Τα ζώα δεν έχουν αντίληψη της σεξουαλικής τους ταυτότητας. Η στείρωση δεν θα επιφέρει αλλαγή στο χαρακτήρα του σκύλου ούτε θα του δημιουργήσει κρίση ταυτότητας.

«Η στείρωση κοστίζει πολλά λεφτά». Το κόστος της επέμβασης διαφέρει ανάλογα με το φύλο, την ηλικία και το μέγεθος του ζώου. Το κόστος επίσης διαφέρει από το ένα κτηνιατρείο στο άλλο. Το σίγουρο πάντως είναι ότι μια στείρωση κοστίζει πολύ λιγότερο από μια γέννα και τη διατροφή και φροντίδα κουταβιών.

«Θα βρω σπίτια για όλα τα κουταβάκια/γατάκια που θα κάνει ο σκύλος/γάτα μου». Για το κάθε σπίτι στο οποίο δίνετε ένα από τα κουταβάκια σας συνεπάγεται ένα λιγότερο σπίτι για τα αδέσποτα ζώα που περιμένουν υιοθεσία στο τοπικό κέντρο προστασίας ζώων. Επίσης, σε λιγότερο από ένα χρόνο, τα κουταβάκια σας, τα οποία θα έχουν παραδοθεί σε νέους ιδιοκτήτες, πιθανόν να έχουν αναπαραχθεί και εκείνα, πράγμα που θα συντελέσει στο πρόβλημα των αδέσποτων (και αυτό γιατί δεν πρέπει να υποθέτουμε ότι όλοι χαρακτηρίζονται με τον ίδιο βαθμό υπευθυνότητας με εμάς). Κάποια από αυτά τα κουταβάκια λοιπόν ίσως να καταλήξουν στους δρόμους. Θυμηθείτε ότι κάθε μία γέννα διαιωνίζει το πρόβλημα των αδέσποτων».

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 03/11/2003

Irene
22-05-2007, 10:28
:smt023 :smt023 :smt023 :smt023

:wink:

Marin
22-05-2007, 10:50
Τώρα της έκανες τη μούρη κρέας!! χαχαχαχαχαχα

Irene
22-05-2007, 11:01
Τώρα της έκανες τη μούρη κρέας!! χαχαχαχαχαχα

:oops: :oops: :oops:

εγω της aggelikis ?????

γιατι αυτο ???

ηθελα να της πω απλα μπραβο για το κειμενο ... :? :?

aggeliki
22-05-2007, 11:11
οχι βρε του/της kokacy10 εννοει!

Irene
22-05-2007, 11:16
ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ...... οκ ...

μπερδεφτικα λιγο

:lol: :lol:

:wink:

kokacy10
22-05-2007, 17:54
Nomizo to paraksilosame to prama eseis zite stin ellada ego zo stin kipro eseis menete (oi perissoteri) stis poleis ego meno se ena dimo poli pio mikro apo tus dimus pu iparxun stin ellada. Stin geitonia mu den iparxun sxedon katholu adespotoi skiloi omos iparxun adespotoi gatoi oi opoioi den einai kai tosoi poloi osoi stis poleis (oi ktiniatroi exun idi analavei drasi gia na min afksithun ta adespota). Kai osa lete gia tin gata mu sinithos genna 4 gatakia ek ton opion 1 i 2 epizun logo ton adespoton (kapote kanena kapote 3 i ola). Kapia ta dinume se sigenis mas an ta thelun an oxi vriskume atoma ta opoia ta thelun kai kserume oti tha ta frontizun. Sinithos mas menei 1 i kai kanena kia afto to frontizume mazi me ti gatula mas. I gata i opia mas genna kathe xrono inai mia osa thilika menun ta gatakia tus ta skotonun ta despota. Tin paronta fasi exo 2 enilikes gatules kai 4 mikra kai ta 2 tha ta dosume. Giafto min nomizete oti exo tosus gatus kai min vgazete tosa simperasmata aplos epidi eipa kati. Ego omos den pavo na frontizo tus gatus mexri na tus dosume i kai gia panta. Sto kato kato i gatula mu einai 7 xronon kai genna mia fora to xrono kai ipologiste me vasi afta pu sas ipa posus gatus gennises.

(Signomi gia tin megali apantisi)

Marin
22-05-2007, 17:57
Παρακαλούμε, η μεγάλη απάντηση μας στεναχώρησε να σαι σίγουρος.

gikkat
22-05-2007, 18:01
Nomizo to paraksilosame to prama eseis zite stin ellada ego zo stin kipro eseis menete (oi perissoteri) stis poleis ego meno se ena dimo poli pio mikro apo tus dimus pu iparxun stin ellada. Stin geitonia mu den iparxun sxedon katholu adespotoi skiloi omos iparxun adespotoi gatoi oi opoioi den einai kai tosoi poloi osoi stis poleis (oi ktiniatroi exun idi analavei drasi gia na min afksithun ta adespota). Kai osa lete gia tin gata mu sinithos genna 4 gatakia ek ton opion 1 i 2 epizun logo ton adespoton (kapote kanena kapote 3 i ola). Kapia ta dinume se sigenis mas an ta thelun an oxi vriskume atoma ta opoia ta thelun kai kserume oti tha ta frontizun. Sinithos mas menei 1 i kai kanena kia afto to frontizume mazi me ti gatula mas. I gata i opia mas genna kathe xrono inai mia osa thilika menun ta gatakia tus ta skotonun ta despota. Tin paronta fasi exo 2 enilikes gatules kai 4 mikra kai ta 2 tha ta dosume. Giafto min nomizete oti exo tosus gatus kai min vgazete tosa simperasmata aplos epidi eipa kati. Ego omos den pavo na frontizo tus gatus mexri na tus dosume i kai gia panta. Sto kato kato i gatula mu einai 7 xronon kai genna mia fora to xrono kai ipologiste me vasi afta pu sas ipa posus gatus gennises.

(Signomi gia tin megali apantisi)

μμμ...
εγώ γιατί συνεχίζω να διακρίνω πρόβλημα...??? :roll:

Marin
22-05-2007, 18:05
Γιατί είσαι καχύποπτη, αρνητική και δε θες να δεις τα πραγματα απο τη θετική τους πλευρά!! :lol:

veroniki
22-05-2007, 18:12
Είναι δηλαδή θέμα υπολογισμών,τόσα το χρόνο πόσο ζει η γάτα,ε!υπομονή πόσα θα κάνει στο σύνολο,τόσα οι γείτονες,τόσα τα αδέσποτα,μα σοβαρολογείς;Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!Άλλα δε λέω γιατί πάλι μπορεί να φανώ ρατσίστρια.

Marin
22-05-2007, 18:13
Είναι δηλαδή θέμα υπολογισμών,τόσα το χρόνο πόσο ζει η γάτα,ε!υπομονή πόσα θα κάνει στο σύνολο,τόσα οι γείτονες,τόσα τα αδέσποτα,μα σοβαρολογείς;Αν είναι δυνατόν!!!!!!!!!!!!!!Άλλα δε λέω γιατί πάλι μπορεί να φανώ ρατσίστρια.

Μη χαλιέστε τσάμπα, κάποιο λάκο έχει η φάβα και αυτός σίγουρα δεν είναι για το λάδι και το κρεμμύδι.

Nemo
22-05-2007, 18:14
(oi ktiniatroi exun idi analavei drasi gia na min afksithun ta adespota)
Τί ακριβώς δράση έχουν αναλάβει δηλαδή;

Marianthy
22-05-2007, 18:15
κάποιο λάκο έχει η φάβα και αυτός σίγουρα δεν είναι για το λάδι και το κρεμμύδι.

Μαρινάκι με έχεις κάνει να γελάσω πολύ σήμερα!! :lol: Μου επιτρέπεις να χρησιμοποιώ αυτή την έκφραση? :lol: :lol:

Marin
22-05-2007, 18:15
(oi ktiniatroi exun idi analavei drasi gia na min afksithun ta adespota)
Τί ακριβώς δράση έχουν αναλάβει δηλαδή;

Να μαζεύουν οι άμοιροι τις ηλιθιότητες του κάθε ανεύθυνου που βάζει τη γάτα του να γεννάει και ας πεθαίνουν τα μισά γατιά... σιγά.

kokacy10
22-05-2007, 19:30
Opio adespoto vriskun to stironun gia na min ftasei o dimos mas se toso megala provlimata opos exun oi poleis.

*Alondra*
22-05-2007, 19:38
Opio adespoto vriskun to stironun gia na min ftasei o dimos mas se toso megala provlimata opos exun oi poleis.

Kai ayta ta zwa pou gennane ta adespota poios ta steirwnei??? (ta "katharoaima" dhladh...)

Dhladh prepei mono ta adespota na steirwnontai?

Giati na dineis ta gatakia ths gatoulas sou gia iothesia kai na mh dineis ta adespota gatakia?

Emeis xazoi eimaste pou steirwnoume ta zwa mas dhladh?

:smt096

dafni
22-05-2007, 19:43
Μήπως να αλλάζατε το topic τουλάχιστον; Θα μπει κανας άνθρωπος που θέλει να μάθει 5 πράγματα για τη στείρωση και θα διαβάσει τα ότι να'ναι..

kokacy10
22-05-2007, 19:47
Pros theu den prepei na stirononte moo ta adespota idi kai oi katikoi pernun tis gates tus gia na tis stirosun,
Einai alithia oti dino ta gatia tis gatas mu gia iothesia giati oi adespotoi gatoi einai kirios arseniki mono mia fora mu etixe na erthun spiti mu adespota gatakia. Ta 4 ta edosa kai to 1 to kratisa

*Alondra*
22-05-2007, 20:01
Pros theu den prepei na stirononte moo ta adespota idi kai oi katikoi pernun tis gates tus gia na tis stirosun,
Einai alithia oti dino ta gatia tis gatas mu gia iothesia giati oi adespotoi gatoi einai kirios arseniki mono mia fora mu etixe na erthun spiti mu adespota gatakia. Ta 4 ta edosa kai to 1 to kratisa

Egw den sou epitithomai ayth th sthgmh,apla nomizw pws exeis pesei thima paraplhroforhshs apo kthniatrous pou epide apetyxan na perasoun sthn Iatrikh eginan Kthniatroi kai bgazoun ta komplex tous sta zwa! kai fysika kai apo kati typades pou to pezoun gnwstes epeidh etyxe na perasoun 3-4 zwa apo ta xeria tous... Kai egw eixa pesei thima tous,me thn skylitsa sto patriko mou.. Oloi mou elegan na mhn thn steirwsw giati einai eglhma kai pws prepei na gennhsei toulaxiston mia fora sth zwh ths kai alles tetoies xazomares..

H skylitsa mou gennhse mia fora kai ta skylakia den eixame pou na ta dwsoume! Sto spiti den ginotan na meinoun kai etsi ta dwsame tous prwtous pou brhkame,xwris na kseroume an einai ypethinoi h oxi! Prin 4 xronia brhka to ena skylaki pou eixe gennhsei na einai adespoto sto dromo! Episeis,epidh den ginotan na thn zeygarwsoume ksana arxize na "trelainetai" apo thn ellipsh sex kai twra exei ginei poly epithetikh kai kakiasmenh... Telika,mexri na broume enan swsto kthniatro na mas pei thn alhtheia gia thn steirwsh ekeinh perase klimakthrio...

Oso gia tis gates pou gennane kathe xrono na ksereis pws exoun poly mikrh diarkeia zwhs kai einai poly filasthenes logw ths talaipwrias pou pernane kathe xrono...

Episeis,me tis gates pote de mporeis na eisai sigouros pou tha gennhsei (mporei na gennhsei kapou allou) kai posa ta zhsoun kai pws tha zhsoun... Esy o idios eipes pws ta perissotera ta skotwnoun oi alloi gatoi.. Kalo einai ayto?

Ksanaskepsou thn pithanothta steirwseis,diabase,melethse kai sygrine ta yper kai ta kata... Eidika stis gates einai aparaithth pisteyw...

kokacy10
22-05-2007, 20:17
Signomi alondra gia to an itan ligo afthormiti i apantisi mu kai ilikrina den mu aresei pu skotonun ta gatakia esi eisai enas apo tus ligus flikus kai eksipnus edo mesa kai prospathise na me katalaveis stin deryneia to provlima den einai toso entono oso stis poleis kai den ipa oti eimai enantias sti stirosi apla eipa ti gnomi mu kai kapioi ediksan ton agrio kai zoodeis xaraktira tus apo noris kai akoma sinexizun

kokacy10
22-05-2007, 20:31
E tote dora to tsimpuri na to megaloseis na to pollaplasiaseiw kai otan me to kalo ginun polla na ta pareis esi kai kapioi alloi na ta fate mpas kai sas perasei i kakia :lol:

Marin
22-05-2007, 23:44

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

dora
22-05-2007, 23:52
Άσε με γιατί είμαι μέσα στα νεύρα.. Το έχασα από την πολλή φροντίδα, που λες, το τσιμπούρι μου. Σκέφτομαι, ξανά που λες, και νομίζω ότι πήγε στην απά-στην απά-στην απάνω γειτονίτσα που κυκλοφορούν κάτι παιδιά των γατιών μου(όσα έμειναν τέλος πάντων). Θα πάω αύριο να κοιτάξω...

Εμένα, πάντως, ένα μου έλεγε η μάνα μου: Το πολύ το τάκα-τάκα κάνει το παιδί ...(ααχ,αφήστε με να το πω.......)

23-05-2007, 16:43
Το πολύ το τάκα-τάκα κάνει το παιδί ...(ααχ,αφήστε με να το πω.......)

Να το πω εγώ? :-D

kokacy10
23-05-2007, 18:34
Tha prepei na itan 2 minon

kokacy10
24-05-2007, 21:53
1 gata 7 xronon
1 gata 1 xronou
4 gatakia 2 minon

Gogolaura
30-06-2008, 14:44
Γεια σας ,
Θα ηθελα να σας ρωτησω .Εχουμε ενα θηλυκο westie 2 1/2 χρονων.Ο κτηνιατρος επιμενει να την στειρωσουμε .Θελουμε πολυ να την ζευγαρωσουμε ,και αν ΠΡΕΠΕΙ να την στειρωσουμε μετα.Τοσος μεγαλος κινδυνος υπαρχει για καρκινο και ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει να την στειρωσουμε ? Και ποτε ειναι η "καταλληλη " ηλικια ? Λατρευουμε το κοριτσακι μας ,και εγω το εχω σαν το δευτερο παιδι μου ! Εχω πανικοβληθει με αυτα που διαβαζω για "αρρωστιες " και με την επιμονη του κτηνιατρου να την στειρωσουμε !

Σας ευχαριστω

Dimitra94
30-06-2008, 15:52
Γεια σας ,
Θα ηθελα να σας ρωτησω .Εχουμε ενα θηλυκο westie 2 1/2 χρονων.Ο κτηνιατρος επιμενει να την στειρωσουμε .Θελουμε πολυ να την ζευγαρωσουμε ,και αν ΠΡΕΠΕΙ να την στειρωσουμε μετα.Τοσος μεγαλος κινδυνος υπαρχει για καρκινο και ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει να την στειρωσουμε ? Και ποτε ειναι η "καταλληλη " ηλικια ? Λατρευουμε το κοριτσακι μας ,και εγω το εχω σαν το δευτερο παιδι μου ! Εχω πανικοβληθει με αυτα που διαβαζω για "αρρωστιες " και με την επιμονη του κτηνιατρου να την στειρωσουμε !

Σας ευχαριστω
Εαν θελετε τοσο πολυ να την ζευγαρωσετε πρεπει να σκεφτειτε πρωτα αν θα κρατησετε τα κουταβια!Εαν μπορειτε να κρατησετε μονο ενα-ασπουμε-τα αλλα τι θα γινουν???Σημερα ειναι παρα πολυ δυσκολο να υιοθετηθουν κουταβια...Τοσα περιμενουν στην αναμονη!Δεν ειναι απαραιτητο να την ζευγαρωσετε πρωτα και μετα να την στειρωσετε..Το σκυλι δεν καταλαβενει απο ερωτες και τετοια μονο κανει οτι το εχει προσταξει η φυση!Η προσωπικη μου γνωμη ειναι να την στειρωσετε για να εχετε εναν υγιη σκυλο και χωρις να δινετε ελπιδες σε αλλες ψυχουλες που δεν φταινε τιποτα...!

Φιλικα,Δημητρα

gikkat
30-06-2008, 16:02
Γιατί θέλετε τόσο πολύ να τη ζευγαρώσετε???

(έχετε πολύ normal κτηνίατρο, πράγμα σπάνιο)

Irene
30-06-2008, 16:21
Γεια σας ,
Θα ηθελα να σας ρωτησω .Εχουμε ενα θηλυκο westie 2 1/2 χρονων.Ο κτηνιατρος επιμενει να την στειρωσουμε .Θελουμε πολυ να την ζευγαρωσουμε ,και αν ΠΡΕΠΕΙ να την στειρωσουμε μετα.Τοσος μεγαλος κινδυνος υπαρχει για καρκινο και ολα τα υπολοιπα που θα πρεπει να την στειρωσουμε ? ...
Σας ευχαριστω

μπορω να σου πω το εξης : Η δικια μας - ενα κανισακι , τωρα 14χρονων , παρουσιασε καρκινο του μαστου στα 13 της , προβηκαμε σε μαστεκτομη , και εμαθα απο τον ιατρο μας , πως τα θυλικα , εφόσον δεν στειρωθουν , και εφ'οσων δεν ειναι να ζευγαρωσουν ( μεγΑΑΑΑΑλο αυτο το κεφαλαιο - συμβουλι : κοιτα και διαβασε λιγο τα διαφορα και σχετικα posts που υπαρχουν εδω ...)
εχουν πιθανοτητες μεγαλου % να το παρουσιασουν ...

Βλεποντας την Λιζα τωρα , ευχομαι με ολη μου την καρδια , να την ειχαν στειρωσει οταν επρεπε
( σε μενα ηρθε πριν απο δυο χρονια) ,
σιγουρα θα ειχαν μειωθει η πιθανοτητες ασθενειας της ...

aristea
30-06-2008, 17:44
Θα μπορούσατε να μου πείτε γιατι θέλετε να τη ζευγαρώσετε? Είστε εκτροφέας?
Οσον αφορα στην ηλικία, τα θηλυκά μετα τον πρώτο οίστρο μπορούν να στειρωθούν.

Επιπλέον, διαβάστε και τα αλλα θέματα του φορουμ να δείτε πόσα κουτάβια ιδιωτών ειναι στο δρόμο ή στα σκουπίδια πριν βρεθήτε και εσεις σε αυτη τη θέση.

Φιλικά
Αριστέα

platon
30-06-2008, 17:51
Γεια σας ,

Σας ευχαριστω

H πραγματοποίηση της επέμβασης πριν από τον 1ο οιστρικό κύκλο μειώνει τις πιθανότητες ανάπτυξης νεοπλασιών στους μαστούς σε ποσοστό μικρότερο από 0,5% σε σύγκριση με τα ζώα που δεν έχουν υποστεί την επέμβαση.
Όταν η επέμβαση πραγματοποιείται αμέσως μετά τον πρώτο κύκλο, οι πιθανότητες αυξάνουν κατά 8% και αμέσως μετά τον 2ο οιστρικό κύκλο στο 26%.
Οι πιθανότητες ανάπτυξης νεοπλασιών στους μαστούς δε φαίνεται να μειώνονται όταν η επέμβαση πραγματοποιείται μετά από την ηλικία των 2,5 χρόνων.

Άρα, αν δεν το στειρώσετε, υπάρχει περίπτωση 74% να αναπτύξει νεοπλασίες.

Αν θέλετε, μπορώ να ψάξω νούμερα και για πυομήτρες. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω για ψευδοκυήσεις, πετρωμένο γάλα κτλ...