PDA

View Full Version : Μαλτεζ !! Εσείς τι με συμβουλεύετε ??!!

Jelipop
13-01-2009, 08:53
Αγαπητοί μου φίλοι !!

Σκέφτομαι εδώ κ καιρό να αγοράσω ένα μαλτεζάκι , κοινώς ενα σκυλάκι του καναπέ , επείδη όμως τόσα χρόνια έχω επαφή μόνο με κυνηγόσκυλα θα ήθελα αν ειναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το πώς να χειριστώ ενα σκύλο μέσα στο σπίτι τόσο μικρόσωμο σχετικά !!!

Αναρωτίεμαι πώς θα το μάθω να μην κάνει την ανάγκη όπου κ όπου !!! :?

Καθώς επίσης πού θα τον βάζω όταν ειμαι για δουλειά ... !!! :cry:

Διάβασα κάποιες πληροφορίες στο νετ κ λέει θέλει καθάρισμα καθημερινά αυτιά κ μάτια ... !! Πώς τα καθαρίζουμε ?!! :?

Φαντάζομαι πως όσοι έχετε σκυλάκια μέσα στο σπίτι θα ξέρετε βρε παιδί μου κ 5 πράγματα περισότερο !!!

ΥΓ. Ανυπομονώ σε απαντήσεις γιατι ο καιρός που θα το έχω στα χέρια μου πλησιάζει !!! :D
Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!

kyveli
13-01-2009, 13:17
Ελπίζω και μακάρι να είναι από εκτροφέα... Εκείνος θα σου δώσει και τις κατάλληλες συμβουλές.
Το ότι είναι μικρόσωμο δεν έχει καμία διαφορά στο πώς να το αντιμετωπίζεις με οποιουδήποτε άλλου μεγέθους σκύλο. Εϊτε μικρόσωμος, είτε μεγαλόσωμος το ίδιο σκύλος είναι. Διάβασε στο διαδίκτυο για τη ράτσα και για περιποίηση θα βρεις πολλά.
Για την τουαλέτα θα σε συμβούλευα να διαβάσεις πώς γίνεται η εκπαίδευση σε crate. http://www.happypuppy.gr/housebreaking.html και εδώ... http://www.happypuppy.gr/crate-training.html θα βρεις τα απλά και βασικά.
Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

Να θυμάσαι ότ ένα σκυλάκι του "καναπέ" όπως λέγονται έχει επίσης ανάγκη για άσκηση, βόλτες, εκπαίδευση και παιχνίδι όπς ακριβώς όλα τα υπόλοιπα ζώα...

Και αλήθεια... τα κυνηγόσκυλα που έχεις πού τα έχεις?

Jelipop
13-01-2009, 13:48
Ελπίζω και μακάρι να είναι από εκτροφέα... Εκείνος θα σου δώσει και τις κατάλληλες συμβουλές.
Το ότι είναι μικρόσωμο δεν έχει καμία διαφορά στο πώς να το αντιμετωπίζεις με οποιουδήποτε άλλου μεγέθους σκύλο. Εϊτε μικρόσωμος, είτε μεγαλόσωμος το ίδιο σκύλος είναι. Διάβασε στο διαδίκτυο για τη ράτσα και για περιποίηση θα βρεις πολλά.
Για την τουαλέτα θα σε συμβούλευα να διαβάσεις πώς γίνεται η εκπαίδευση σε crate. http://www.happypuppy.gr/housebreaking.html και εδώ... http://www.happypuppy.gr/crate-training.html θα βρεις τα απλά και βασικά.
Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

Να θυμάσαι ότ ένα σκυλάκι του "καναπέ" όπως λέγονται έχει επίσης ανάγκη για άσκηση, βόλτες, εκπαίδευση και παιχνίδι όπς ακριβώς όλα τα υπόλοιπα ζώα...

Και αλήθεια... τα κυνηγόσκυλα που έχεις πού τα έχεις?

Να σου πώ την αλήθεια απο Pet shop το οποίο έχει ζώα με παραγγελία !! Το μικρόσωμο το είπα απο άποψη οτι κ να περάσει πχ δίπλα απο το τραπεζάκι δν θα το πάρει παραμάζωμα !!! :D
Όσο για την ανάγκη για άσκηση - βόλτες παιχνίδι - εκπαίδευση έχει απόλυτο δίκαιο κ έχω όλο μου το απόγευμα μετά την δουλειά ελεύθερο!!! :-D

ΥΓ. Λόγο του οτι ο μπαμπάς μου ειναι κυνηγός (βασικά πλέον δν πηγαίνει) κ ό παππούς μου ήταν έχω μεγαλώσει αν θες μέσα σε σκυλιά !!! Είχα μια καταπληκτηκή θεά την Ντόλυ αλλα όταν ο πατέρας μου σταμάτησε να πηγαίνει για κυνήγι την χάρισα σε ένα κύριο ο οποίος ήταν κυνηγός κ έμενε στα Γιαννενα !!! Όταν όμως την είχαμε ζούσε στην ταράτσα !! Ηταν αρχηγός εκεί !! Αλλα τα κυνηγόσκυλα πρέπει να βγαίνουν κ στη φύση !! Οπότε παρόλη την αγάπη που της ειχα (την είχα απο 40 ημερών) την χάρισα για το καλό της !!! :cry:

Εdit : Ευχαριστώ κιολας !!! ;-) Άρχισα να εκτυπώνω αυτα που μου είπες !!! :-D

aristea
13-01-2009, 14:17
@jelipop
Μόνο οι εκτροφείς ειναι υπευθυνοι για την αναπαραγωγή και την εμπορία ζώων.
Αγοράζοντας απο πετ σοπ δεν εχεις καμία εγγύηση για τη σωματική κατάσταση του ζώου αλλα και για την κοινωνική του συμπεριφορά.
Επιπλέον συμβάλεις εστω και αθελά σου στο μαυρο χρήμα απο την τεράστια ταλαιπωρία των ζώων.

Σου παραθέτω 2 λινκς να διαβασεις για τα πετ σοπ και ελπιζω να αλλαξεις γνώμη και να μην το παρεις απο εκει.

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=450 (http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=139&Itemid=450)

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=443 (http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=364&Itemid=443)

Ρίξε μια ματιά και σε αυτη την ενότητα:
viewforum.php?f=45 (http://pets.gr/phpBB3/viewforum.php?f=45)

Jelipop
13-01-2009, 14:38
@jelipop
Μόνο οι εκτροφείς ειναι υπευθυνοι για την αναπαραγωγή και την εμπορία ζώων.
Αγοράζοντας απο πετ σοπ δεν εχεις καμία εγγύηση για τη σωματική κατάσταση του ζώου αλλα και για την κοινωνική του συμπεριφορά.
Επιπλέον συμβάλεις εστω και αθελά σου στο μαυρο χρήμα απο την τεράστια ταλαιπωρία των ζώων.

Σου παραθέτω 2 λινκς να διαβασεις για τα πετ σοπ και ελπιζω να αλλαξεις γνώμη και να μην το παρεις απο εκει.

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=450 (http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=139&Itemid=450)

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=443 (http://www.pets.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=364&Itemid=443)

Ρίξε μια ματιά και σε αυτη την ενότητα:
viewforum.php?f=45 (http://pets.gr/phpBB3/viewforum.php?f=45)

Πφ , πραγματικά μπερδέυτικα τόσο πολύ !!! Δηλαδή τα pet shop φέρνουν άρρωστα ζωάκια κ γενικά τόσο ταλαιπωρημένα ??!! Ειμαι άσχετη με την αγορά το παραδέχομαι αλλα δν περίμενα τόσο τραγικά πράγματα ..!! Δηλαδή σε μεγαλοκαταστήματα που η τιμή του Μαλτέζ εχει κ 600ε δν εγγυάτε τπτ ?

Πφ πραγματικά όμως αν συμβαίνουν αυτα τα πράγματα νίωθω μεγάλη ντροπή !!! Πραγματικά .

Niva2gr
13-01-2009, 17:04
Δεν υπάρχει σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ πετ σοπ που να πουλάει σκυλιά απο σωστό εκτροφέα, πολύ απλά γιατί κανένας καλός εκτροφέας δεν θα έδινε σκυλιά του σε πετ σοπ χωρίς να μπορεί να ελέγξει δηλαδή πού θα καταλήξουν τα ζώα τους. Μόνο όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα το κάνουν αυτό. Ο καλός εκτροφέας δεν αποσκοπεί στο κέρδος αλλά στη βελτίωση της ράτσας, και γι αυτό ξοδεύει πολλά λεφτά και κόπο στα σκυλιά του. Επομένως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καλός εκτροφέας να δώσει προς πώληση ποτέ σκυλί του σε πετ σοπ. Σχεδόν όλα τα κουτάβια που πωλούνται μέσω πετ-σοπ, ακόμα και αν πρέπει να τα παραγγείλεις για να στα φέρουν, έρχονται απο ανθρώπους που ψοφάνε τις σκύλες τους στις γέννες και δεν πολυενδιαφέρονται στην ουσία για τα σκυλιά. Άρα όσο πιο ψηλή η τιμή κουταβιού απο μαγαζί τόσο μεγαλύτερη και η εκμετάλλευση και το δούλεμα που σου ρίχνουνε.
Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις οπωσδήποτε και μόνο μαλτέζ (αλήθεια, έχεις ψάξει για πληροφορίες σχετικά με τη ράτσα, ή απλώς θέλεις κάτι μικρόσωμο και μαλλιαρό;) και τίποτα άλλο, αφού διατίθεσαι να ξοδέψεις 600 ευρώ, βάλε και άλλα π.χ. 200-300 και αγόρασε ένα κουταβάκι απο πραγματικά σωστό εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας δέχεται επισκέψεις στο σπίτι του, δεν φοβάται να σου δείξει τους χώρους του και τα σκυλιά του, σε ξεψαχνίζει εξονυχιστικά και απαιτεί απο εσένα να δέχεσαι επισκέψεις απο αυτόν για να τσεκάρει το σκυλί.
Απο την άλλη μεριά αν απλώς σε ενδιαφέρει να βρεις ένα μικρόσωμο σκυλάκι υπάρχουν άπειρα (όχι και τόσο μικρόσωμα) σε φιλοζωικές οργανώσεις. Σίγουρα θα βρεις ένα που θα ταιριάζει στη ζωή σου.

Jelipop
13-01-2009, 20:49
Δεν υπάρχει σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ πετ σοπ που να πουλάει σκυλιά απο σωστό εκτροφέα, πολύ απλά γιατί κανένας καλός εκτροφέας δεν θα έδινε σκυλιά του σε πετ σοπ χωρίς να μπορεί να ελέγξει δηλαδή πού θα καταλήξουν τα ζώα τους. Μόνο όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα το κάνουν αυτό. Ο καλός εκτροφέας δεν αποσκοπεί στο κέρδος αλλά στη βελτίωση της ράτσας, και γι αυτό ξοδεύει πολλά λεφτά και κόπο στα σκυλιά του. Επομένως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καλός εκτροφέας να δώσει προς πώληση ποτέ σκυλί του σε πετ σοπ. Σχεδόν όλα τα κουτάβια που πωλούνται μέσω πετ-σοπ, ακόμα και αν πρέπει να τα παραγγείλεις για να στα φέρουν, έρχονται απο ανθρώπους που ψοφάνε τις σκύλες τους στις γέννες και δεν πολυενδιαφέρονται στην ουσία για τα σκυλιά. Άρα όσο πιο ψηλή η τιμή κουταβιού απο μαγαζί τόσο μεγαλύτερη και η εκμετάλλευση και το δούλεμα που σου ρίχνουνε.
Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις οπωσδήποτε και μόνο μαλτέζ (αλήθεια, έχεις ψάξει για πληροφορίες σχετικά με τη ράτσα, ή απλώς θέλεις κάτι μικρόσωμο και μαλλιαρό;) και τίποτα άλλο, αφού διατίθεσαι να ξοδέψεις 600 ευρώ, βάλε και άλλα π.χ. 200-300 και αγόρασε ένα κουταβάκι απο πραγματικά σωστό εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας δέχεται επισκέψεις στο σπίτι του, δεν φοβάται να σου δείξει τους χώρους του και τα σκυλιά του, σε ξεψαχνίζει εξονυχιστικά και απαιτεί απο εσένα να δέχεσαι επισκέψεις απο αυτόν για να τσεκάρει το σκυλί.
Απο την άλλη μεριά αν απλώς σε ενδιαφέρει να βρεις ένα μικρόσωμο σκυλάκι υπάρχουν άπειρα (όχι και τόσο μικρόσωμα) σε φιλοζωικές οργανώσεις. Σίγουρα θα βρεις ένα που θα ταιριάζει στη ζωή σου.

Ναι μαλτεζάκι ενδιαφέρομαι για τον πεθερό μου (μπερδεμένη ιστορία) ! Έχω βρέι μαλταζάκια απο 360ε - 660ε κ τελικά σήμερα ο καλός μου έδωσε προκαταβολή σε ένα μαγαζί στη Βούλα !!! Μόλις το έμαθα ...!! Θα μας πάρει τηλ λέει να πάμε να τα δούμε κ να τα ελένξει κτηνίατρος μπροστά μας !!! Λές να ειναι τόσο μούφα η ιστορία ??!!

Εσύ ξέρεις κάποιους εκτροφείς στην Αθήνα (έμπιστους) ??! Αν ναι μήπως μπορείς να μου στείλεις ενα πμ με μερικούς ??!
Οι εκτροφείς ειναι κ αυτοι που λέμε ιδιώτες ? (αν κάνω λάθος σορυ παιδιά μην γελάτε πολύ εεε !!! :P )

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά !! Τελικά όσο ζείς μαθαίνεις ..!!! :-D

Niva2gr
13-01-2009, 20:55
Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μούφα η ιστορία. Και άρρωστο να είναι το σκυλί δεν θα σας πει τίποτα. Και αν φαίνεται να έχει κάτι θα σας πουν οτι είναι σίγουρα περαστικό.Πάρα πολύ βιάστηκε ο φίλος σου. Εγώ λέω να πάτε στο μαγαζί και να ξοδέψετε την προκαταβολή σε αξεσουάρ και τροφές. Εγώ δεν ξέρω εκτροφείς αλλά με ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ (Κυνολογικός Ομιλος Ελλάδος) θα σας στείλουν τα τηλέφωνα των εκτροφέων μαλτέζ στην Ελλάδα. Ο ΚΟΕ είναι στην Ελλάδα ο μοναδικός επίσημος φορέας των εκτροφέων. Μόνο όσοι εκτροφείς είναι δηλωμένοι στον ΚΟΕ είναι νόμιμοι.
Ο σωστός εκτροφέας έχει βαθιά γνώση της ράτσας με την οποία ασχολείται, αντιθέτως με τους ιδιώτες, που οι περισσότεροι στην καλύτερη περίπτωση θέλουν να ζευγαρώσουν τη σκυλίτσα τους με "ίδιο" και στη χειρότερη πουλάνε και τα κουτάβια για να βγάζουν κέρδος.

Jelipop
13-01-2009, 21:04
Χμ να ρωτήσω κ κάτι αλλο ??!!! :-D

Στους εκτροφείς οι τιμές ειναι πιο υψηλές ή πιο "λογικές" ???!!! Για να ξέρω τι σοκ θα πάθω όταν πάρω τηλ !!! :-D

Niva2gr
13-01-2009, 21:17
Λόγω οτι ο εκτροφέας ξοδεύει πάρα πολλά στα σκυλιά του θα χρεώσει και αναλόγως. Όμως αυτοί που είναι σωστοί δεν κάνουν και υπερβολές. Δεν ξέρω καθόλου για να σου πω τιμές αλλά αν εκτροφέας σου πει οτι δίνει τα σκυλιά του 200 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο ούτε να πας να δεις.

Jelipop
13-01-2009, 21:20
Λόγω οτι ο εκτροφέας ξοδεύει πάρα πολλά στα σκυλιά του θα χρεώσει και αναλόγως. Όμως αυτοί που είναι σωστοί δεν κάνουν και υπερβολές. Δεν ξέρω καθόλου για να σου πω τιμές αλλά αν εκτροφέας σου πει οτι δίνει τα σκυλιά του 200 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο ούτε να πας να δεις.
Πραγματικά σε ευχαριστώ πολύ !! Πραγματικά όμως !! Μόλις ενημέρωσα τον καλο μου κ του λέω που πάμεεεε καημένεεεε !!! Έπαθε πραγματικά σοκ !!! Ουφφ !! Τεσπα !! Θα παρω τηλ. αυριο πρωί γιατι λογικά τώρα ειναι κλειστα !!! :-)

gikkat
13-01-2009, 21:28
Θα σε στενοχωρήσω αλλά αν θέλεις μαλτέζ - μαλτέζ και όχι τύπου - μαλτέζ στην Ελλάδα δεν θα βρεις μιας και εκτροφεία καλά δεν υπάρχουν. Υπάρχουν 1 ή 2 που είναι και στον ΚΟΕ με επωνυμία εκτοφείου αλλά απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν είναι και πολύ σόι... Δυστυχώς η υπόθεση "μαλτέζ" στην Ελλάδα είναι πονεμένη και τα 9,5 στα 10 σκυλιά που κυκλοφορούν στους δρόμους και οι ιδιοκτήτες ονομάζουν μαλτέζ είναι απλά "μαλτεζοειδή"... Αν έχεις επιλέξει τη συγκεκριμένη φυλή για Χ λόγους η μόνη διέξοδος είναι εκτροφείο από το εξωτερικό (φυσικά και τα petshops δεν τα συζητάω καν). Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο στο χαρακτήρα ή στην ιδιοσυγκρασία της συγκεκριμένης φυλής άλλαξε φυλή ή υιοθέτησε ένα τέτοιου τύπου σκυλάκι από αυτά που χαρίζονται από σωματεία. Ούτως ή άλλως ό,τι και να αγοράσεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ "μαλτεζοειδές" θα είναι, οπότε κάνε και οικονομία... :wink:

Jelipop
13-01-2009, 21:33
Θα σε στενοχωρήσω αλλά αν θέλεις μαλτέζ - μαλτέζ και όχι τύπου - μαλτέζ στην Ελλάδα δεν θα βρεις μιας και εκτροφεία καλά δεν υπάρχουν. Υπάρχουν 1 ή 2 που είναι και στον ΚΟΕ με επωνυμία εκτοφείου αλλά απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω δεν είναι και πολύ σόι... Δυστυχώς η υπόθεση "μαλτέζ" στην Ελλάδα είναι πονεμένη και τα 9,5 στα 10 σκυλιά που κυκλοφορούν στους δρόμους και οι ιδιοκτήτες ονομάζουν μαλτέζ είναι απλά "μαλτεζοειδή"... Αν έχεις επιλέξει τη συγκεκριμένη φυλή για Χ λόγους η μόνη διέξοδος είναι εκτροφείο από το εξωτερικό (φυσικά και τα petshops δεν τα συζητάω καν). Αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο στο χαρακτήρα ή στην ιδιοσυγκρασία της συγκεκριμένης φυλής άλλαξε φυλή ή υιοθέτησε ένα τέτοιου τύπου σκυλάκι από αυτά που χαρίζονται από σωματεία. Ούτως ή άλλως ό,τι και να αγοράσεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ "μαλτεζοειδές" θα είναι, οπότε κάνε και οικονομία... :wink:

Ααα πάρα πολύ ωραία ... !

Εκτροφείο απο το εξωτερικό ??!! Δν θα έχει την ίδια πιθανοτίτα που θα έχει κ απο το petshop ??!

Αλλά αυτο γιατι το λές ?? --> Ούτως ή άλλως ό,τι και να αγοράσεις ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ "μαλτεζοειδές" θα είναι, οπότε κάνε και οικονομία... :wink:

Πφφ παιδιά ειμαι έτοιμη να βάλω τα κλάματα ... :( :cry:

gikkat
13-01-2009, 21:49
Όχι, δεν θα έχει την ίδια πιθανότητα. Τα petshops δεν αγοράζουν από εκτροφείς αλλά από puppy mills όπου το κόστος αγοράς είναι πολύ μικρότερο (διάβασε τα links που σου έδωσε η Αριστέα). Ο καλός εκτροφέας ΔΕΝ δίνει φυσικά σε petshop γιατί τα διαθέτει από μόνος του ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ τις οικογένειες. Επιπλέον και να έδινε δεν θα συνέφερε τα pethops μιας και η χονδρική τιμή τους θα ήταν τεράστια σε σύγκριση με αυτή των puppy mills.

Το "μαλτεζοειδές" το αναφέρω με βάση ότι καλά εκτροφεία εντός συνόρων ΔΕΝ θα βρεις και από petshop πάλι τύπου μαλτέζ θα αγοράσεις μιας και στις 2 περιπτώσεις το σκυλί μορφολογικά δεν θα είναι μαλτέζ... :wink:

Αλήθεια τι σε κάνει να επιλέγεις τη συγκεκριμένη φυλή και έχεις κολλήσει σε αυτήν? Υπάρχουν πολλές φυλές που μοιάζουν (ακόμα και σε χαρακτήρα με τα μαλτέζ) οι οποίες εκτρέφονται στην Ελλάδα από καλούς εκτροφείς. Πραγματικά αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο πάρε οποιοδήποτε μαλτεζοειδές από κάποιο σωματείο. Χάρη και στο ζωάκι θα κάνεις και στην τσέπη σου... :-)

Jelipop
13-01-2009, 21:56
Όχι, δεν θα έχει την ίδια πιθανότητα. Τα petshops δεν αγοράζουν από εκτροφείς αλλά από puppy mills όπου το κόστος αγοράς είναι πολύ μικρότερο (διάβασε τα links που σου έδωσε η Αριστέα). Ο καλός εκτροφέας ΔΕΝ δίνει φυσικά σε petshop γιατί τα διαθέτει από μόνος του ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ τις οικογένειες. Επιπλέον και να έδινε δεν θα συνέφερε τα pethops μιας και η χονδρική τιμή τους θα ήταν τεράστια σε σύγκριση με αυτή των puppy mills.

Το "μαλτεζοειδές" το αναφέρω με βάση ότι καλά εκτροφεία εντός συνόρων ΔΕΝ θα βρεις και από petshop πάλι τύπου μαλτέζ θα αγοράσεις μιας και στις 2 περιπτώσεις το σκυλί μορφολογικά δεν θα είναι μαλτέζ... :wink:

Αλήθεια τι σε κάνει να επιλέγεις τη συγκεκριμένη φυλή και έχεις κολλήσει σε αυτήν? Υπάρχουν πολλές φυλές που μοιάζουν (ακόμα και σε χαρακτήρα με τα μαλτέζ) οι οποίες εκτρέφονται στην Ελλάδα από καλούς εκτροφείς. Πραγματικά αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι συγκεκριμένο πάρε οποιοδήποτε μαλτεζοειδές από κάποιο σωματείο. Χάρη και στο ζωάκι θα κάνεις και στην τσέπη σου... :-)

Mάλιστα .. έχω μείνει άφωνη πραγματικά ... έχεις να μου προτίνεις κάτι ?

(σορυ που ισως να σου φαίνετε οτι απαντάω μονολέκτικα αλλα πραγματικά ειμαι σοκαρισμένη..)

gikkat
14-01-2009, 12:44
Αν με ρωτάς σχετικά με φυλή εγώ προτείνω Κανίς. Είναι απίστευτα ζώα, εύκολα στην εκπαίδευση, πανέξυπνα, ανθεκτικότατα όσον αφορά στην υγεία τους (έχω ζήσει με κανίς 20 χρόνια), δεν μαδάνε και ιδανικά για ανθρώπους που δεν έχουν μεγάλη εμπειρία με σκυλιά. Επιπλέον, η εκτροφή τους στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλά στάνταρ. Πάρε τηλέφωνο στον ΚΟΕ ( http://www.koe.gr ) και ζήτα στοιχεία εκτροφέων, μίλα μαζί τους για λεπτομέρειες.
Αν αναφέρεσαι σε ημίαιμα αρκεί να δεις τις αγγελίες στα διάφορα forums ή στα sites των σωματείων... :wink:

servetas
14-01-2009, 19:12
εγω δεν εχω Κανις αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτην την ρατσα ειναι πανεμορφη ρατσα

Jelipop
15-01-2009, 09:54
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους !! Πραγματικά !! Θα σας ενημερώσω σύντομα για το τι τελικά έγινε !!! :-)

Εύα.

servetas
15-01-2009, 17:44
περιμενουμε

Jelipop
19-01-2009, 08:53
Kαταρχήν Καλημερούδια σας !!!

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι κ λέω πόσο τυχερή είμαι ...!! Τελικά δν αγόρασα το μαλτεζάκι απο το πετ σοπ γιατι όλος τυχαίος ένας γνωστό του γνωστού χάριζε το μαλτεζάκι του γιατι δν τον άφηναν στην πολυκατοικία να έχει ζωάκι !!! Κ το πήραμε εμείς !! Μιλάμε ειναι ΤΡΕΛΑ !! Την λατρεύουμε αλλα δυστυχώς έχουμε ένα πρόβλημα ...

Η κυρία που την είχε πρίν είχε ενα κοριτσάκι (μικρό σε ηλικία γύρο στο 10) κ το κοριτσάκι το έπαιρνε μαζί στο κρεβάτι κ κοιμόταν κ δν του είχε κ πάνα !!

Οπότε καταλαβένετε πόσο δύσκολο ειναι να την βάλουμε σε μια σειρά ... (!) Η μπουμπού μας γεννήθηκε στις 2 Νοεμβρίου 08 κ στα μέσα του Δεκέμβρη πήγε σε αυτην την οικογένεια !!! Ένας μήνας κ κάτι ειναι όπως κ να το κάνεις ένα μήνας κ κάτι κ η μπουμπού μας δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα !!!

Την είχα κ κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι αλλα πλέον την έχω μόνο σε ένα δωμάτιο !! Κάθε φορά πήγαινε κ έκανε την ανάγκη της μέσα στο σαλόνι !! Μπορεί η πάνα της να ήταν δίπλα της αλλαααα όοοοοχιιιι αυτη επέλεγε το χαλί !!!

Την έβαλα στο δωμάτιο μαζί με το καλάθι της κ τη πάνα σχετικά κοντά ετσι ώστε να φτάνει ... Αλλα κ πάλι τπτ , σκέφτηκα οτι ίσως επειδή ήταν κοντά εκει που κοιμόταν δν έκανε την ανάγκη της εκεί λόγο καθαριότητας (!) κ την έβαλα πιο πέρα !! Έβγαλα κ το χαλί στο δωμάτιο ετσι ώστε να πάει μόνο στη πάνα (μου είπαν οτι θα κάνει την ανάγκη της μόνο σε κάποιο ζεστό σημείο κ όχι στο πλακάκι κ να μην ανησυχώ ..) αλλά χθές το βραδυ έκανε το τσίσα της κάτω απο το κρεβάτι (στο πλακάκι) ύστερα πήγε στην πάνα της κ το πρωί που ξύπνησαμε είχε κανει τα κακά της όπου έβρησκε ... :(

Πραγματικά δν ξέρω τι να κάνω ...!! Φαντάζομαι έχει μάθει σε αυτο τον τρόπο κ θα ειναι δύσκολο να προσαρμοστεί ...!! Της απαγορεύω να ανεβαίνει στο κρεβάτι κ ευτυχώς πρός το παρόν δν ανεβαίνει .. αλλα με την τουαλέτα έχω πρόβλημα ... αρκετά μεγάλο !! :(

Να πάω σε κάποιο εκπαιδευτή ?? Υπαρχει κάτι να της βάλω στη πάνα έτσι ώστε να το μυρίσει κ να πάει εκεί ? (κάπου μέσα στο φόρουμ διάβασα για ένα σπρέι αλλα κάποιος είπε πως δν κάνει δουλειά ..)

Πλιζ χελπ !! :(

ΥΓ1. Το πρωί που έφυγα δν την άφησα να κυκλοφορεί μέσα σε ολόκληρο σπίτι , αν κ ειναι κ η πεθερά μου σπίτι της είπα να μην την βγάλει απο το δωμάτιο, ελπίζω όταν επιστρέψω το απόγευμα να έχει πάει στη πάνα της ... :(

ΥΓ2. Πώς να βγάλω τις τσιμπλίτσες απο τα ματάκια της ??!! Χθές έβρασα χαμομίλι (όπως κάνουμε στα μωρά) αλλα δν καθόταν ! Κ στο τέλος έγλυφε τα χέρια μου γιατι της άρεσε !!! :) Όπως επίσης δν κάθετε να της καθαρίσω τα αφτάκια της ...!!

Xotikouli
20-01-2009, 08:06
Για να μάθει την πάνα πρέπει όχι απλά να την βάλεις στον χώρο της, αλλά να της δείξεις και τι θέλεις να κάνει! Επίσης μερικά σκυλάκια προτιμάνε την εφημερίδα από την πάνα (αν και συνήθως δεν κάνει διαφορά), ίσως μπορείς να το δοκιμάσεις κι αυτό.

Καλά έκανες και έβγαλες το χαλί και καλά έκανες που την περιόρισες σε ένα δωμάτιο (είναι πολύ μωρό για να κάνει ολόκληρη διαδρομή στο σπίτι να βρει την πάνα όταν θα την χρειαστεί).

Δες αυτό το θέμα: Crate training (http://www.pets.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=71&t=4921)

Καθώς επίσης και πολλά topics για την τουαλέτα των κουταβιών σε αυτή την κατηγορία:
Board index ‹ Σχετικά με την εκπαίδευση σκύλων ‹ Απορίες (http://www.pets.gr/phpBB3/viewforum.php?f=32)

sakura
20-01-2009, 09:16
με το που τελειωνει το φαι του βαζε το στο μερος που θελεις να πηγαινει να κανει τα κακακια του. Επισης αν το πιασεις καμμια φορα να πηγαινει σε αλλο σημειο να κανει την αναγκη του να το πιανεις και να το πηγαινεις στο σημειο που θες και οταν τελειωνει να το επιβραβευεις με το αγαπημενο του treat.
Για τα ματακια του παρε ενα βρεγμενο πανακι (με χλιαρο νερο) και σκουπισε απαλα τα ματακια του. Αν δεις οτι δυσκολευονται να καθαρισουν, πηγαινε σε pet shop και αγορασε ειδικο υγρο για καθαρισμο ματιων και αυτιων. Τα αυτακια του παντως δυσκολα καθαριζουν με βρεγμενο πανι. Επισης μην τα κανεις ολα αποτομα και μη βιαζεσαι. Ξεκινα με καθαρισμα λιγων δευτερολεπτων και επιβραβευε τον και στη συνεχεια ανεβαζε τον χρονο που τον καθαριζεις μεχρι να φτασεις στο σημειο να τον καθαριζεις εντελως χωρις να σου κανει τον δυσκολο. Μη το βαζεις κατω :-D Ελπιζω μονο να μην εχει ιδιο χαρακτηρα με το γατακι μου το οποιο ακουει στα παντα εκτος απο ενα: το χτενισμα :lol: Εχω απελπιστει με το χτενισμα, δεν καθεται με καμμια δυναμη :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Παντως κοψε του τις κακες του συνηθειες απο τωρα γιατι οταν αρχιζει να αλλαζει δοντια δεν σε βλεπω καλα :-D

Ασχετο, αλλα πιστευω πως ολα αυτα τα προβληματα στη συμπεριφορα του οφειλονται εν μερη στο οτι αποχωρηστικε απο τη μαμα του πολυ νωρις. Απο οτι ειδα, ειπες οτι γεννηθηκε νοεμβριο και τον πηραν τον δεκεμβριο. Πιστευω πως η καταλληλη ηλικια για να αποχωριστει το κουταβι απο τη μαμα του ειναι οταν εχει φτασει την ηλικια των 8 εβδομαδων το λιγοτερο. Το ιδανικοτερο ειναι στις 12 εβδομαδες.

Jelipop
20-01-2009, 09:51
Το ημερολόγιο της μπουμπούς μου !!! :)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !!! Θα βοηθήσουν πολύ !!! Όσο για το να διαβάσω τα σχετικά θέματα το έχω ήδη κάνει καθώς επίσης τα έχω εκτυπώσει για να τα εχω εύκαιρα στο σπίτι !! :D

Τώρα που θα πληρωθώ σκέφτομαι να πάω να παραγγείλω ή το πάρκο ή Crate !!Κ θα δείξει ...

Πάντως χθές που γύρισα απο δουλειά είχε κάνει τσίσα της πάνω στη πάνα ... αλλη μια φορά λίγο πιο πέρα απο την πάνα ... κ κακά της κάτω απο το κρεβάτι ... :( Εκεί που έχει "σημαδέψει" έχω βάλει πάνες κ θα δώ ...!!

Μία φορα την πρόλαβα κ την έβαλα στη πάνα αλλα εκείνη τρόμαξε ... κ μετα καθόταν στο καλάθι της ... Σκέφτομαι οτι ίσως επείδη ειναι μικρη να μην προλαβαίνει να πάει στη πάνα ...!! Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι το "ψυχολογικό" που εχει αλλαξει 2 σπίτια σε μικρό χρονικό διάστημα !!!

Δόξα το Θεό απο υπομονή αλλο τίποτα !! Απλά φοβάμαι μην δεν μάθει ... :(

Για να μάθει την πάνα πρέπει όχι απλά να την βάλεις στον χώρο της, αλλά να της δείξεις και τι θέλεις να κάνει!

Πώς να της δείξω ...! Όταν την πρόλαβα μια φορά τρόμαξε κ τις αλλες με δάγκωνε ... !!

μερικά σκυλάκια προτιμάνε την εφημερίδα από την πάνα

Θα δώ τι θα βρώ στο σπίτι το απόγευμα , κ αν ειναι θα της βάλω εφημερίδα για να δώ ...

με το που τελειωνει το φαι του βαζε το στο μερος που θελεις να πηγαινει να κανει τα κακακια του.

Αν σου πώ οτι μασουλάει όοοοληηηη μέρα θα το πιστέψεις ??!! Κλαίει κ μασουλάει , γαυγίζει κ μασουλάει , τρέχει κ μασουλάει ... Μασουλάει πάντα ...!! Οπότε δν μπορώ να το κάνω ...

Για τα ματακια του παρε ενα βρεγμενο πανακι (με χλιαρο νερο) και σκουπισε απαλα τα ματακια του

Αχχχ δν κάθετε ..!! Το περνάει μάλλον για παιχνίδι κ με δαγκώνει !!

Παντως κοψε του τις κακες του συνηθειες απο τωρα γιατι οταν αρχιζει να αλλαζει δοντια δεν σε βλεπω καλα

:o Αλλάζει κ δόντια ??!! :o Πότε γίνετε αυτο ?? !! :o

Ασχετο, αλλα πιστευω πως ολα αυτα τα προβληματα στη συμπεριφορα του οφειλονται εν μερη στο οτι αποχωρηστικε απο τη μαμα του πολυ νωρις. Απο οτι ειδα, ειπες οτι γεννηθηκε νοεμβριο και τον πηραν τον δεκεμβριο. Πιστευω πως η καταλληλη ηλικια για να αποχωριστει το κουταβι απο τη μαμα του ειναι οταν εχει φτασει την ηλικια των 8 εβδομαδων το λιγοτερο. Το ιδανικοτερο ειναι στις 12 εβδομαδες.

Κ εγώ το πιστεύω αυτο !! Όπως επίσης το ότι άλλαξε κ 2 σπίτια σε τόσο μικρό διάστημα !!

Ευχαριστώωω πολύυυ !!! :D

Marianthy
20-01-2009, 10:25
Πολύ βιαστικά...
Δόντια αν θυμάμαι καλά αλλάζουν γύρω στους 5-6 μήνες.
Και νομίζω πως ανάλογα με την ηλικία πρέπει να της βάζεις σταθερές ώρες φαί και να μην μασουλάει συνέχεια, για να μπορείς να ελέξεις τις ώρες της τουαλέτας. :-)

sakura
20-01-2009, 10:42
μη προσπαθεις να το καθαρισεις με τη μια. Αν δαγκωνει το πανακι παρε ακομα ενα και οταν το δαγκωνει χρησιμοποιησε το αλλο. Μια το ενα μια το αλλο δηλαδη. Επισης μη του αφηνεις τροφη ολη μερα εξω. Δηλαδη αφηνε του αλλα δινε του κυρια γευματα. Εγω αυτο που εκανα με το γατακι μου ηταν να τον ταιζω 4 φορες την ημερα κονσερβα και του αφηνα σε ενα μπωλακι ξηρα τροφη σε περιπτωση που πεινασει και λειπω απο το σπιτι εκεινη την ωρα. Η διαφορα ομως με τα σκυλια και τις γατες ειναι οτι η γατα ελεγχει τον εαυτο της και δεν θα φαει παραπανω απο οσο πρεπει. Ο σκυλος οχι. Αλλα επειδη ο δικος σου ειναι ακομα κουταβι πρεπει να τρωει οσο θελει. Απλα καλο θα ηταν να κανεις κατι παρομοιο με αυτο που κανω εγω για να τον συνηθησεις στο μελλον σε 2-3 γευματα τη μερα για να μη σου γινει χοντρουλης. Μεχρι 12 μηνων πρεπει να τρωει οσο θελει.

Επισης, τα σκυλακια αλλαζουν δοντια οπως ο ανθρωπος και ειναι ασχημη εμπειρια (κυριως για σενα). Αν θυμαμαι καλα ξεκινουν να τα αλλαζουν οταν ειναι 3 μηνων και οταν γινει 8 μηνων θα εχει ολα τα καινουρια του δοντια. Οι πιο κρισιμοι μηνες θα λεγα πως ειναι ο 5ος και ο 6ος. Να ξερεις πως οταν αλλαζουν δοντια τους πονανε πολυ τα ουλα και εχουν την ταση να δαγκωνουν ΠΟΛΥ. Πολυ πιθανο να αρχισει να σε δαγκωνει, να σκιζει διαφορα πραγματα (κυριως επιπλα) και γενικα να τρελαινεται. Σε αυτη τη περιπτωση παρτου πολλα παιχνιδια, κυριως απο αυτα που ειναι για κουταβια που αλλαζουν δοντια για να εχει κατι να μασουλαει. Μην τον αφησεις να σε δαγκωνει γιατι ειναι πολυ πιθανο να του μεινει αυτη η συνηθεια και στο μελλον. Παντως πρεπει να κανεις υπομονη αυτους τους μηνες και να ελεγχεις το στομα του για τυχον προβληματα. Ο γατουλης μου για παραδειγμα ειχε διπλους κυνοδοντες και ο κτηνιατρος μου ειχε πει πως αν δεν του επεφταν οι παιδικοι κυνοδοντες μεσα σε ενα χρονικο διαστημα, θα επρεπε να τους αφαιρεσει. Ευτυχως του επεσαν μετα απο 2 μερες και δεν χρειαστηκε οδοντιατρος :razz: Καλο θα ηταν να τον συνηθιζες και στην χρηση οδοντοβουρτσας για να μπορεις να του καθαριζεις τα δοντια καπου καπου για να μην εχει προβληματα με πλακα, περιοδοντιτιδα κτλ. στο μελλον.

Προς το παρον πιστευω πως ειναι λιγο αγχωμενος με το καινουριο του περιβαλλον. Κανε υπομονη και θα μαθει που ειναι η τουαλετα του και πως πρεπει να φερεται. Αλλωστε δεν ειναι γατα για να μαθει την τουαλετα του σε χρονο dt :razz: Ο γατουλης μου να φανταστεις την 1η μερα πηγε και εκανε τα κακακια του πανω στο κρεββατι μου :lol: :lol: :lol:

Να σου ζησει το μικρουλι και ανεβασε φωτογραφια του να το καμαρωσουμε :-D :-D :-D :-D

Jelipop
20-01-2009, 12:05
@ Marianthy Eυχαριστώ πολύ !!! :-)

@ sakura

μη προσπαθεις να το καθαρισεις με τη μια. Αν δαγκωνει το πανακι παρε ακομα ενα και οταν το δαγκωνει χρησιμοποιησε το αλλο. Μια το ενα μια το αλλο δηλαδη. Επισης μη του αφηνεις τροφη ολη μερα εξω. Δηλαδη αφηνε του αλλα δινε του κυρια γευματα. Εγω αυτο που εκανα με το γατακι μου ηταν να τον ταιζω 4 φορες την ημερα κονσερβα και του αφηνα σε ενα μπωλακι ξηρα τροφη σε περιπτωση που πεινασει και λειπω απο το σπιτι εκεινη την ωρα. Η διαφορα ομως με τα σκυλια και τις γατες ειναι οτι η γατα ελεγχει τον εαυτο της και δεν θα φαει παραπανω απο οσο πρεπει. Ο σκυλος οχι. Αλλα επειδη ο δικος σου ειναι ακομα κουταβι πρεπει να τρωει οσο θελει. Απλα καλο θα ηταν να κανεις κατι παρομοιο με αυτο που κανω εγω για να τον συνηθησεις στο μελλον σε 2-3 γευματα τη μερα για να μη σου γινει χοντρουλης. Μεχρι 12 μηνων πρεπει να τρωει οσο θελει

Πραγματικά αυτο δν το ειχα σκεφτεί !!! Κ όταν λείπω απο το σπίτι να του βάζω το πρωί πχ ?! :?

Μην τον αφησεις να σε δαγκωνει γιατι ειναι πολυ πιθανο να του μεινει αυτη η συνηθεια και στο μελλον. Παντως πρεπει να κανεις υπομονη αυτους τους μηνες και να ελεγχεις το στομα του για τυχον προβληματα.

Ναι ναι αυτα τα δύο τα κάνω ήδη !! :)

Αλλωστε δεν ειναι γατα για να μαθει την τουαλετα του σε χρονο dt :razz: Ο γατουλης μου να φανταστεις την 1η μερα πηγε και εκανε τα κακακια του πανω στο κρεββατι μου

Κ εγώ ειχα μια γατούλα το καλοκαίρι !! Την Φρουφρού αλλα μου την έκλεψαν :( ! Κ ήταν πολύ καθαρή !! Με την πρώτη πήγε στην άμμο της όμως !! Με την πρώτη !!! :D

Να σου ζησει το μικρουλι και ανεβασε φωτογραφια του να το καμαρωσουμε :-D :-D :-D :-D

http://www.imageshack.gr/files/ie3zcmrzspixk3lwu96q.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=ie3zcmrzspixk3lwu96q.jpg)

http://www.imageshack.gr/files/2zivsn7zwdcvk37xxej8.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=2zivsn7zwdcvk37xxej8.jpg)

:-D :D

servetas
20-01-2009, 15:02
να σου ζησει jelipop

Jelipop
20-01-2009, 15:05
να σου ζησει jelipop

Τεν κιου !!! :-D :-D :-D :-D :-D

servetas
20-01-2009, 15:08
παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jelipop
20-01-2009, 15:24
http://www.imageshack.gr/files/8g1a9jgqlysmul79tuc5.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=8g1a9jgqlysmul79tuc5.jpg)

Oρίστε ακόμα μια !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

sakura
20-01-2009, 19:20
αχουτοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο !!!!! Τι φατσα ειναι αυτη?!?!?!?!?!?!?! Φαινεται ζωηρουλι παντως!!!!!!! :-D Ειναι τελειο!!!!

Οσο για το ταισμα, μπορεις να τον ταιζεις το πρωι πριν φυγεις, να του εχεις εξω μπωλ με ξηρα τροφη, οταν επιστρεψεις τον ξαναταιζεις, και μετα τον ταιζεις το βραδυ παλι (το μπωλ με την ξηρα τροφη να ειναι παντα εξω). Κατι μου λεει οτι αυτοι που το ειχαν πριν απο σενα δεν το ταιζαν οπως πρεπει γι' αυτο και εχει πεσει με τα μουτρα στο φαι. Μπορεις επισης να του παιρνεις κονσερβα και να την ανακατευεις με ξηρα τροφη και να το ταιζεις ετσι 3 φορες (αν μπορεις 4 θα ηταν τελεια) την ημερα. Ετσι θα του αρεσει πιο πολυ αυτο και δεν θα τρωει οτι βρισκει μπροστα του. Οταν θα πειναει και λειπεις θα τρωει απο το μπωλ με την αλλη τροφη. Επισης αν αποφασισεις να κανεις αλλαγες στην τροφη του, να τις κανεις παντα σταδιακα γιατι τα κουταβια εχουν ευαισθητο συστημα και μπορει να τον πειραξει μια αλλαγη.

Jelipop
21-01-2009, 10:40
Kαλημέρα σας !!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !! :D Κ για τα καλά σας σχόλια !! Όντως ειναι πάαραα πολύ ζωηρή !!! :roll:

Να σημειώσω οτι η τροφή της ειναι ξερά τροφή για Puppies !! Μου έιπαν να μην της δίνω κάτι αλλο μέχρι να γίνει 1ος !!! :-)

Niva2gr
21-01-2009, 11:26
Jelipop, αυτό στο είπαν στο πετ σοπ; Μεγάλη βλακεία. Γενικώς απο ότι σου είπαν εκεί μην ακούς τίποτα. Αν σου το είπε κτηνίατρος απορώ. Εντάξει, μιά χαρά ζουν και με μιά super premium ξηρά τροφή αλλά όχι και να μην τρώει τίποτα άλλο μέχρι να γίνει 1. Όχι να τρώει και απο το φαί σας βέβαια αλλά τέλειο συμπλήρωμα στην ξηρά είναι και το ωμό ή μαγειρεμένο κρέας.

Τέλος πάντων, αυτό δεν είναι ουσιώδες. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι να μην ακούς συμβουλές που σου δίνουν στο πετ σοπ. Οι περισσότεροι είναι ημιμαθείς και θέλουν να πουλήσουν, επομένως σε οδηγούν σε λάθος λύσεις.

Jelipop
22-01-2009, 12:15
Jelipop, αυτό στο είπαν στο πετ σοπ; Μεγάλη βλακεία. Γενικώς απο ότι σου είπαν εκεί μην ακούς τίποτα. Αν σου το είπε κτηνίατρος απορώ. Εντάξει, μιά χαρά ζουν και με μιά super premium ξηρά τροφή αλλά όχι και να μην τρώει τίποτα άλλο μέχρι να γίνει 1. Όχι να τρώει και απο το φαί σας βέβαια αλλά τέλειο συμπλήρωμα στην ξηρά είναι και το ωμό ή μαγειρεμένο κρέας.

Τέλος πάντων, αυτό δεν είναι ουσιώδες. Αυτό που ήθελα να σου πω είναι να μην ακούς συμβουλές που σου δίνουν στο πετ σοπ. Οι περισσότεροι είναι ημιμαθείς και θέλουν να πουλήσουν, επομένως σε οδηγούν σε λάθος λύσεις.

Όχι όχι μου ο είπαν οι Κύριοι που μου την έδωσαν ..!! Τεσπα θα την πάω στο κτηνίατρο κ θα λυθούν όλες μου οι απορίες !! Μην σας ζαλίζω !!

tzo
22-01-2009, 19:05
πανέμορφη και πολύ μούτρο . να σας ζήσει!!!

Jelipop
23-01-2009, 09:27
πανέμορφη και πολύ μούτρο . να σας ζήσει!!!

Axxx Ευχαριστώωω πολύ !! :oops:

servetas
23-01-2009, 17:13
ποπο στον οδοντιατρο πηγατε στην τελευταια εικονα??????? :lol: :lol:

Jelipop
27-01-2009, 11:08

Xασμουργίομαστεεεε μωλέεε !!! :D

servetas
27-01-2009, 15:09

νομιζα οτι εμεινε η μασελα εκει! :lol: :lol:

Jelipop
19-02-2009, 10:56

νομιζα οτι εμεινε η μασελα εκει! :lol: :lol:

αχαχαχα !! Χασμουριέτεεεεεε !! ΛοοοοΛ

servetas
19-02-2009, 14:19
γελάς μπορεί και να κόλλησε!
Τι είπε τελικά ο κτηνίατρος δεν μας είπες νέα!

Jelipop
20-02-2009, 09:53
γελάς μπορεί και να κόλλησε!
Τι είπε τελικά ο κτηνίατρος δεν μας είπες νέα!

Aυτο εννοείς ?? --> viewtopic.php?f=30&t=7559&p=65109#p65109 (http://www.pets.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=30&t=7559&p=65109#p65109)

servetas
21-02-2009, 08:23
ναι ναι sorry!μπερδευτικα