PDA

View Full Version : Απαγορεύονται τα σκυλιά στα πάρκα

Aspasia Velonaki
14-06-2007, 17:14
Όλο και περισσότερα πάρκα -λες κι είναι πολλά- γεμίζουν πινακίδες που αναγράφουν: «Απαγορεύονται τα σκυλιά εντός του πάρκου». Νομίζω πως προβλέπονται και νομικές κυρώσεις αν σε πιάσουν να βγάζεις τον σκύλο σου βόλτα. Δεν έχω ακούσει να έχει υπάρξει μέχρι στιγμής αντίδραση από φιλόζωους. Δεν νομίζετε πως κάτι πρέπει να κάνουμε;;;;

Ποιος, που, πότε, τι, γιατί πήρε αυτή την απόφαση;;; Υποτίθεται ότι η Ελλάδα αντιγράφει τις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες σε όλους τους τομείς. Στο θέμα της παιδείας ως προς την αντιμετώπισή μας στο ζώα τι κάνουμε;;;

ΜΟΝΟ ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ

Μόνο οπισθοδρομική μπορώ να χαρακτηρίσω αυτή την κίνηση. Δηλαδή αντί το Κράτος να πάρει μέτρα ώστε να αναπτύξει τη ζωοφιλία και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για τους φιλόζωους, τους κλείνει όλες τις πόρτες;

Ο σκύλος χρειάζεται -όπως όλοι γνωρίζετε- να γυμνάζεται σε καθημερινή βάση. Ποια Αθηναία και ποιος Αθηναίος έχει τον χρόνο σε καθημερινή βάση να βάζει το ζώο του στο αυτοκίνητο και να το πήγαίνει στο βουνό για να τρέξει;;;

Αν δεν κάνουμε τίποτα γι' αυτή την απόφαση, φοβάμαι πολύ πως όλο και λιγότεροι Αθηναίοι θα μπαίνουν στη διαδικασία να υιθετούν αδέσποτα σκυλιά. Όχι μόνο δεν θα λυθεί ποτέ το πρόβλημα των αδεσπότων στην Αθήνα, αλλά ακόμη περισσότεροι θα καταφύγουν στη λύση να εγκαταλείψουν το ζώο τους λόγω των δυσχερειών.

Να θυμίσω πως στην Αγγλία, το Hyde Park, ή στη Νέα Υόρκη το Central Park είναι γεμάτο από πολίτες που κάνουν jogging με τους σκύλους τους;

Να θυμίσω πως στον Underground στο Λονδίνο και στα αντίστοιχα αγγλικά ΚΤΕΛ, ο ιδιοκτήτης πληρώνει εισιτήριο για τον σκύλο του και ο σκύλος επιτρέπεται να κάθεται στο κάθισμα με μια εφημερίδα ή ένα πανάκι;;;

ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΚΑ. ΑΥΤΟ ΝΑΙ. ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΑΡΚΑ.

Θεωρώ πως αυτός ο νέος νόμος -αν είναι νόμος- είναι η αρχή μόνο μιας κοινωνίας χωρίς οίκτο για οτιδήποτε δεν είναι ανθρώπινο. Αν δεν αντιδράσουμε νωρίς, σε λίγα χρόνια ακόμη κι εμείς που αποκαλούμε τους εαυτούς μας φιλόζωους θα υποχρεωθούμε να μην παίρνουμε ζώα γιατί ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ, ΕΣΤΩ. ΩΡΑΙΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΡΚΑ. ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝΕ; ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Ενημερωτικά, στη γειτονιά μου στη Βούλα, πριν μία εβδομάδα, ο Δήμος κάλεσε τους Δημότες να συγκεντρωθούν μια Κυριακή και να καθαρίσουν από τις ακαθαρσίες των σκύλων την "Πλατεία Ελευυθερίας". Έκτοτε, μπήκαν πινακίδες και απαγορεύονται τα σκυλιά. Ο Δήμος κάνει δηλαδή αγώνα!!! Συσπειρώνει τον κόσμο!!! Εμείς τι κάνουμε;;; Μένουμε απλοί θεατές;;;

gikkat
14-06-2007, 17:20
Ενημερωτικά, στη γειτονιά μου στη Βούλα, πριν μία εβδομάδα, ο Δήμος κάλεσε τους Δημότες να συγκεντρωθούν μια Κυριακή και να καθαρίσουν από τις ακαθαρσίες των σκύλων την "Πλατεία Ελευυθερίας". Έκτοτε, μπήκαν πινακίδες και απαγορεύονται τα σκυλιά. Ο Δήμος κάνει δηλαδή αγώνα!!! Συσπειρώνει τον κόσμο!!! Εμείς τι κάνουμε;;; Μένουμε απλοί θεατές;;;

ωραία... :?
κι εγώ που ήθελα να πιστεύω πως οι από 'κει είμαστε τυχεροί με τα ζώα...
σε λίγο θα μας απαγορέψουν να πηγαίνουμε και στο βουνό!!!
(μένω Άνω Γλυφάδα, σύνορα με Βούλα)

gikkat
14-06-2007, 17:23
αν και θεωρώ ότι οι πινακίδες του Δήμου δεν έχουν σχέση με τους νόμους του κράτους, πολλές από αυτές είναι "παράνομες"...

Aspasia Velonaki
14-06-2007, 17:32
Υπάρχει κανείς άραγε που να μπορεί να ψάξει το θέμα. Αν δηλαδή είναι παράνομες οι πινακίδες. Με τι απόφαση μπήκαν και κατά πόσο έχουν ισχύ;;;

matilda
14-06-2007, 19:41
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράνομές οι πινακίδες στα πάρκα.

Με πληροφόρησαν όμως άνθρωποι της περιοχής ότι στο δικό μας το πάρκο με τέτοιες πινακίδες αν σε πιάσει δημοτικός υπάλληλος πληρώνεις πρόστιμο. Κάτι σαν σκύλο-κλήση :roll:

*Alondra*
14-06-2007, 19:44
Edw sto Hrakleio den exoume tetoio problhma me tis pinakides! Ektos apo ena parko pou apagoreyontai edw kai polla xronia ta skylia. (genikotera exoume mono 4 parka :-D :-D )

Leon
15-06-2007, 13:46
Όλες αυτές οι πινακίδες είναι παράνομες. Δεν αναφέρεται πουθενά στους ελληνικούς νόμους κάτι για πάρκα και σκύλους.

Και να μην ακούω βλακείες ότι ο δημοτικός υπάλληλος θα σου κόψει κλήση. Πως; Θα δει την πινακίδα κυκλοφορίας του σκύλου; Η' τη δικιά μας; Η' θα μας ζητήσει ταυτότητα κι αν δεν έχουμε θα μας πάει για εξακρίβωση;

Στην Ελλάδα οι μισές πινακίδες εκτός δρόμων είναι παράνομες... βλέπε το "απαγορεύεται το παρκάρισμα" σε αυθαίρετα μέρη χωρίς κρατική έγκριση.

Μην ψαρώνετε

Σάκης
15-06-2007, 14:57
Δήμοι δήμιοι
Πας στο δημαρχείο που έβαλε τέτοιες πινακίδες, και ρίχνεις στον καφέ του δημάρχου κάτι που προκαλεί διάρροια, κλειδώνεις όλες τις τουαλέτες, και βάζεις μια πινακίδα που λέει ΄΄Έξοδος προς πάρκο΄΄, να δεις πως θα τρέχει ο δήμαρχος στο πάρκο με τα βρακιά στα χέρια.

matilda
15-06-2007, 15:37
Πας στο δημαρχείο που έβαλε τέτοιες πινακίδες, και ρίχνεις στον καφέ του δημάρχου κάτι που προκαλεί διάρροια, κλειδώνεις όλες τις τουαλέτες, και βάζεις μια πινακίδα που λέει ΄΄Έξοδος προς πάρκο΄΄, να δεις πως θα τρέχει ο δήμαρχος στο πάρκο με τα βρακιά στα χέρια.

Και στο πάρκο πινακίδα που να λέει "απαγορεύονται οι Δήμαρχοι" :-D

aristea
15-06-2007, 15:49
Θα ήθελα πάρα πολύ να με σταματήσει κάποιος για να μου δώσει κλήση ή να μου κάνει παρατήρηση. Ελπίζω να έχει το νόμο μαζί του...........γιατί θα κάνουμε γέλιαααααααααααα :P :P :P :twisted: :twisted: :twisted:

Χα, Χα, Χα

noela
15-06-2007, 16:25
Και στο πάρκο πινακίδα που να λέει "απαγορεύονται οι Δήμαρχοι" :-D

Xαχαχα, κορυφαίο! :lol:

Σάκης
15-06-2007, 16:27
Θα ήθελα πάρα πολύ να με σταματήσει κάποιος για να μου δώσει κλήση ή να μου κάνει παρατήρηση. Ελπίζω να έχει το νόμο μαζί του...........γιατί θα κάνουμε γέλιαααααααααααα :P :P :P :twisted: :twisted: :twisted:

Χα, Χα, ΧαΜήπως κάποια πράγματα έχει δικαίωμα να τα ρυθμίζει ο δήμαρχος γιατί είναι αυτοδιοίκηση;

Leon
15-06-2007, 16:49
Μήπως κάποια πράγματα έχει δικαίωμα να τα ρυθμίζει ο δήμαρχος γιατί είναι αυτοδιοίκηση;

Έχω την εντύπωση ότι οι αρμοδιότητες στο δήμο, δίνονται και προσδιορίζονται από το νόμο και ο δήμος λειτουργεί βάσει του νόμου. Δε βγάζει δικούς του.

aristea
18-06-2007, 11:22
Σάκη ξέρεις εσύ να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να βγάλεις τα σκυλιά σου βόλτα? Αυτές τις πινακίδες τις βάζουν γιατί το ζήτησε ο γνωστός του γνωστού που μένει μπροστά στην πλατεία και δεν θέλει τις ακαθαρσίες που δυστυχώς μερικοί αφήνουν. Από τη στιγμή που εμείς τηρούμαι το νόμο λουρί εμβόλια, φίμωτρο εαν χρειάζεται κλπ δεν απάγορεύεται.Το ίδιο ισχύει και για το απαγορεύεται η μπάλα στις πλατείες. Δε θέλει η τάδε θείτσα να ακούει τα παιδιά βάζει ένα γνωστό και κοτσάρει μια πινακίδα. Δηλάδή τα αδέσποτα που πάνε στις πλατείες τι θα τα κάνουν θα τα πυροβολήσουν? Κατανοώ την πινακίδα στις παιδικές χαρές, είναι και θέμα ασφάλειας από ασυνείδητους ιδιοκτήτες. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει νόμος αλλά θα μάθω. Το βισμα στο Δημαρχείο θα μου πει.......

Dralion
18-06-2007, 15:45
Μιας και ειναι σχετικο: μηπως ξερει κανεις τι ισχυει για τις παραλιες;
Δεν μιλαω για τις οργανωμενες πλαζ αλλα για μια οποιαδηποτε "ελευθερη" παραλια. Κανονικα ο Δημος ειναι υπευθυνος οπως και για τα παρκα. Ειναι σωστο αυτο;

Υπαρχει καποιος νομος; Υπαρχει διαφορά αν ο Δημος εχει τοποθετησει ταμπελα "απαγορευονται σκυλοι στην παραλια" η οχι;

matilda
18-06-2007, 16:06
Λοιπόν από τα λίγα που ξέρω:

οι σκύλοι επιτρέπονται στις άκρες των παραλιών όπου δεν υπάρχουν πινακίδες. Προυπόθεση να έχετε μαζί σας το βιβλιάριο υγείας του σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το τραβήξει.

Όταν υπάρχουν πινακίδες που απαγορεύουν τους σκύλους τότε δεν μπορούμε να πάρουμε τον σκύλο μας μαζί αλλά ο δήμος της περιοχής θα πρέπει να έχει ορίσει και παραλία που να επιτρέπονται οι σκύλοι. Δηλαδή δεν μπορεί σε ένα νησί π.χ. να απαγορεύονται τα σκυλιά σε όλες τις παραλίες

Aspasia Velonaki
27-06-2007, 20:22
Κάποιος που ξέρει μου είπε πως προβλέπεται πρόστιμο 300 ευρώ αν σε πιάσει στα πράσα δημοτικός υπάλληλος να βγάζεις τον σκύλο βόλτα σε πάρκο με πινακίδα "Απαγορεύονται οι σκύλοι".

Πάντως έχω αποφασίσει να το ψάξω και θα το... ψάξω. Μόλις έχω περισσότερα νέα θα σας ενημερώσω. Γιατί δυστυχώς, συνήθως την άγνοια και την ανοχή μας την εκμεταλλεύονται και φοβάμαι μήπως ξυπνήσουμε μια μέρα και είναι... πολύ αργά. Καλύτερα να γνωρίζουμε παρά να υποθέτουμε.

Sofia
27-06-2007, 20:27
Mου εχουν πει,οτι ο καθε δημος ειναι υποχρεωμενος απο την ευρωπαικη ενωση να εχει ενα παρκο αποκλειστικα για σκυλια,οπως γινεται και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες.Αν δεν εχει φτιαξει τετοιο παρκο,δεν εχει κανενα δικαιωμα να βαλει απαγορευτικες πινακιδες στα υπολοιπα παρκα του δημου.
Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτο,ξερει καποιος που θα μπορουσαμε να ρωτησουμε?

Strayshelp
27-06-2007, 21:41
ααααααααααχαχαχαχαχαχαχ :-D :D

ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ???

Καλή μου,εδώ δεν έχουν όλοι οι δήμοι πρόγραμμα για τ αδέσποτα,θα κάνοουν και πάρκο για τα οικόσιτα?

LoooooooooL

(Συμφωνώ΄βέβαια απόλυτα με την ιδέα και έτσι θα πρεπε να ήταν,αλλά...)

Mου εχουν πει,οτι ο καθε δημος ειναι υποχρεωμενος απο την ευρωπαικη ενωση να εχει ενα παρκο αποκλειστικα για σκυλια,οπως γινεται και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες.Αν δεν εχει φτιαξει τετοιο παρκο,δεν εχει κανενα δικαιωμα να βαλει απαγορευτικες πινακιδες στα υπολοιπα παρκα του δημου.

Sofia
27-06-2007, 22:14
ααααααααααχαχαχαχαχαχαχ :-D :D

ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ???

Καλή μου,εδώ δεν έχουν όλοι οι δήμοι πρόγραμμα για τ αδέσποτα,θα κάνοουν και πάρκο για τα οικόσιτα?

LoooooooooL

(Συμφωνώ΄βέβαια απόλυτα με την ιδέα και έτσι θα πρεπε να ήταν,αλλά...)

Το ξερω σαν ανεκδοτο ακουγεται :-D αλλα ΑΝ ισχυει σαν νομος απο την Ευρωπαικη ενωση,δεν μπορουν να απαγορευσουν σε κανενα μας να πηγαινει τον σκυλο του βολτα σε οποιοδηποτε παρκο,οσες απαγορευτικες πινακιδες και αν βαλουν :wink:

Σάκης
28-06-2007, 14:03
Παιδιά αφού υπάρχει νόμος για τις υποχρεώσεις του κατόχου σκύλου…
Λέει πουθενά ότι πρέπει να τον εμποδίζει να μπαίνει σε πάρκα; Λέει ότι θα πρέπει ο κάτοχος σκύλου να συμμορφώνεται με υποδείξεις του κάθε δήμου και χωρίς αυτές να περιλαμβάνονται στη νομοθεσία;
Είναι ο δήμος εξουσιοδοτημένος από κανένα νόμο να ενεργεί κατά την κρίση του;
Αυτό, μάλλον στις γενικές διατάξεις θα μπορεί να βρεθεί.

Και κάτι άλλο. Ο κανονισμός καθαριότητας είναι φτιαγμένος από το κράτος και ίδιος για όλους τους δήμους, ή ο κάθε δήμος έχει το δικό του κανονισμό που τον έχει φτιάξει ο ίδιος; Αν είναι ο ίδιος για όλους τους δήμους, μπορείτε να τον δείτε εδώ (http://www.orestiada.gr/cgs.cfm?areaid=1&ID=127)και να δείτε αν αναφέρεται ειδικά σε σκυλιά και σε πάρκα.

dora
28-06-2007, 14:16
ΑΡΘΡΟ 14 - Υποχρεώσεις ιδιοκτητών ή συνοδών κατοικίδιων ζώων

Οι ιδιοκτήτες ή συνοδοί κατοικίδιων ζώων υποχρεούνται να μεριμνούν για τον άμεσο καθαρισμό του περιβάλλοντος από τα περιττώματα των ζώων τους. Στους παραβάτες της διάταξης αυτής επιβάλλεται κάθε φορά πρόστιμο 10 ευρώ. Το πρόστιμο διπλασιάζεται εάν η παράβαση γίνει σε παιδική χαρά ή άλλο κοινόχρηστο χώρο που φιλοξενεί παιδιά, σε αυλές ή εισόδους σχολείων, βρεφονηπιακών σταθμών, σε προαύλια εκκλησιών, δημόσια ή δημοτικά κτίρια και αρχαιολογικούς χώρους.

Keity
28-06-2007, 14:24
Το θέμα είναι οτι το πρόβλημα είναι γενικό και ισχύει και στην Καβάλα...
Το μοναδικό μεγάλο πάρκο στο κέντρο της πόλης έχει 3 πινακίδες που απαγορεύουν τα σκυλιά στα πάρκα....
Και το καλοκαίρι τα απογεύματα ό δρόμος δίπλα στο λιμάνι γίνεται πεζοδρομος οπου μαντεψτε.......Ναι!!!!!Πολυ σωστά απαγορεύονται και εκεί τα σκυλιά(πέρσι τουλάχιστον,για φέτος δεν ξέρω)

aristea
28-06-2007, 14:32
Δηλαδή απαγορεύεται να πηγαίνεις το σκύλο σου βόλτα στην Καβάλα?
Ορεξη και χρόνο και χρήμα να έχεις να τρέχεις όλους αυτούς ..........αλλά σε αυτό επαναπαύονται δυστυχώς.

Keity
28-06-2007, 15:00
Επιτρέπεται αλλα στην γειτονιά σου γιατί εκτός των άλλων στην Καβάλα τα κατοικίδια απαγορεύονται στα μέσα μαζικής μεταφοράς(ακόμα κα στο κλουβί μεταφοράς) και όσο αναφορά τα ταξί υπόκεινται στην διάθεση του κάθε ταρίφα...... :x :x

Τώρα το καλοκαίρι είναι θέμα γιατί εγώ μένω στα προάστια και θέλω να βγάζω τον μικρό βόλτα στο κέντρο αλλά είναι ταλαιπωρία να ανεβοκατεβαίνω τις απίστευτες ανηφόρες.....(Η καβάλα είναι αμφιθεατρικά χτισμένη και έχει αυτό το κακό.....)

AUKEAN
28-06-2007, 15:07
CHILL OUT GUYS & GIRLZ.....
Ο νόμος έχει διατάξεις και για τα ζώα, απ'την στιγμή που δεν παραβιάζουμε τους νόμους είμαστε ΟΚ, όποιος λέει το μακρύ και το κοντό του απλά αγνοήστε τον .... ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΠΟΥ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΚΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΟΥΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΝΤΕ ΜΟΥ ΜΥΝΗΣΗ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ..... ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛ. ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΜΟΥ......
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΜΥΝΗΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΕ ΠΡΗΖΕΤΕ...ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΡΟΔΙΑΟΛΟ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΑΨΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΝΑ ΒΡΑΔΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΩ!!!!!! :rip: :snipe: :smt071 :smt068 :smt067 :smt027 :evil: [smilie=real mad.gif]

εγώ έτσι απαντάω και συνήθως ολοι κάνουν τους μ@@@@@κες μετά και την μπουλέυουν χιχιχιχιχι ξέρω ξέρω έιμαι λίγο απόλυτος αλλα πιστέψτε με λειτουργεί απόλυτα :smt023

Strayshelp
28-06-2007, 15:08
ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ

ομως υπάρχουν και δικομανείς!πρόσεχε :-D

CHILL OUT GUYS & GIRLZ.....
Ο νόμος έχει διατάξεις και για τα ζώα, απ'την στιγμή που δεν παραβιάζουμε τους νόμους είμαστε ΟΚ, όποιος λέει το μακρύ και το κοντό του απλά αγνοήστε τον .... ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΖΩΑΚΙ ΜΟΥ ΚΥΡΙΕ ΠΟΥ ΣΗΜΑΔΕΥΕΙ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑΚΙΑ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΚΑΚΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΠΙΝΑΚΙΔΟΥΛΑ ΧΩΡΙΣ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ ΚΑΝΤΕ ΜΟΥ ΜΥΝΗΣΗ, ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ..... ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛ. ΤΟΥ ΔΙΚΗΓΟΡΟΥ ΜΟΥ......
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΤΕ ΜΥΝΗΤΗΡΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΗΝ ΜΕ ΠΡΗΖΕΤΕ...ΒΓΑΛΤΕ ΤΟΝ ΣΚΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΓΕΡΟΔΙΑΟΛΟ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΑΨΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΝΑ ΒΡΑΔΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΩ!!!!!! :rip: :snipe: :smt071 :smt068 :smt067 :smt027 :evil: [smilie=real mad.gif]

εγώ έτσι απαντάω και συνήθως ολοι κάνουν τους μ@@@@@κες μετά και την μπουλέυουν χιχιχιχιχι ξέρω ξέρω έιμαι λίγο απόλυτος αλλα πιστέψτε με λειτουργεί απόλυτα :smt023

Keity
28-06-2007, 15:16
AYKEAN δεν θέλω να μπώ στην διαδικασία να μαλώνω με τον κάθε ηλίθιο που τον ενοχλεί η ύπαρξη κάθε άλλου ζωντανού οργανισμού εκτός απο την εγωπαθητική του προσωπικότητα.......

Απο το να μαλώνω με γιαγιάδες,παπούδες μανάδες που ουρλιάζουν ''πάρε το αγρίμι σου θα μου δαγκώσει το παιδί'' και με κάθε είδους άσχετο προτειμώ να μείνω στην γειτονιά μου και να βγάζω βόλτα τον μικρό εκεί που ξέρω οτι θα είναι καλύτερα γι'αυτόν.....
Αλλα φυσικό είναι να με πιάνει το παράπονο καμιά φορά...... :smt089 :smt089

AUKEAN
28-06-2007, 15:17
μμμμ....ε,,,,, τότε του λές οτι είαι δικηγόρος μαθαίνεις τον νόμο απέξω κι ανακατωτά (σιγά το δύσκολο) και του λές οτι ούτως η άλλως αυτος θα βγει χαμένος με τα δικαστικά έξοδα και την παραβολή δικηγόρου!!!! ΧΑΧΑΧΑ!

Α! μην ξεχάσεις να αναφέρεις το οτι είσαι πυρομανής πέραν του φιλόζωος!!!!! :-)

AUKEAN
28-06-2007, 15:28
AYKEAN δεν θέλω να μπώ στην διαδικασία να μαλώνω με τον κάθε ηλίθιο που τον ενοχλεί η ύπαρξη κάθε άλλου ζωντανού οργανισμού εκτός απο την εγωπαθητική του προσωπικότητα.......

Απο το να μαλώνω με γιαγιάδες,παπούδες μανάδες που ουρλιάζουν ''πάρε το αγρίμι σου θα μου δαγκώσει το παιδί'' και με κάθε είδους άσχετο προτειμώ να μείνω στην γειτονιά μου και να βγάζω βόλτα τον μικρό εκεί που ξέρω οτι θα είναι καλύτερα γι'αυτόν.....
Αλλα φυσικό είναι να με πιάνει το παράπονο καμιά φορά...... :smt089 :smt089

Κι εγώ στην γειτονία μου τον βγάζω που ευτυχώς οι παλιοι γείτονες έχουν σκυλια-γατία τουλάχιστον 5 στους 10, είναι όμως και κάποιο νέοι γείτονες που στραβοκοιτάνε κι εκεί δεν χαρίζεσαι, ήρθαν τ'αγρια ν διώξουν τα ήμερα?
Καλά κι εμένα δεν μ'αρέσει να μαλώνω με τον κάθε διαστημοβλαχο που φωνάζει επειδή το σκυλί μου κατούρησε λιγάκι το φθαρμένο λάστιχο του 4ου παρατημένου αυτοκινήτου του που αράδιασε σε όλο το τετράγωνο και κουνάει 1 φορά στα 25 χρόνια αλλα σε φτάνουν στο αμήν.
Συνήθως τους αγνοώ κάνοντας την πάπια αλλα ρε'συ μερικοί επιμένουν σαν να τρόγωνται για φασαρία.
Ευτυχώς μαζί μου στην βόλτα μας έρχεται και ο ΜΟΥΤΡΟΣ ο "αδέσποτος" της γειτονιάς ο οποίος είναι γύρω στα 40κιλά και με ράχη στους 70πόντους χαχα εκεί να δείτε γέλιο μόλις πάει να μιλήσει κανείς για τον δικό μου που είναι κούτσικος με τον που τον βλέπει τον μεγάλο να τον κοζάρει και να έιναι έτοιμος να γαυγίσει τότε το βουλώνει ο εκάστοτε βλάχος-θεία-κυράτσα και με παρακαλάει να τον μαζέψω.... τότε του λέω αααα! δέν ξέρω αδέσποτος είναι και με πήρε απο πίσω ΧΑΧΑΧΑ ΤΡΕΛΑ ΓΕΛΙΑ ΤΡΕΛΑ!!!

isarhs
01-07-2007, 09:00
sthn perioxh thn dikh moy den exo tetoio problhma....alla ayto poy exo parathrhsei einai pos kai oi idiokthtes frontizoyn gia thn omalh symbiosh me toys alloys episkeptes toy parkoy kai kyrios ton paidion.....akatharsies dystyxos blepeis !!!!!!!!!kai einai krima
ta paidia omos apo ena tyxaio peristatiko mporei na agaphsoyn h oxi to zoo h ta zoa genika....prepei na ta elegxoyme ta zoa mas stoydhmisoys xoroys....

AUKEAN
02-07-2007, 13:04
sthn perioxh thn dikh moy den exo tetoio problhma....alla ayto poy exo parathrhsei einai pos kai oi idiokthtes frontizoyn gia thn omalh symbiosh me toys alloys episkeptes toy parkoy kai kyrios ton paidion.....akatharsies dystyxos blepeis !!!!!!!!!kai einai krima

Δυστυχώς έτσι είναι πολλόι ανεγκέφαλοι ιδιοκτήτες σκύλων "καμαρώνουν" τα βλαστάρια τους όταν κάνουν την ανάγκη τους και δεν μπαίνουν κάν στο κόπο να βάλουν μια εφημερίδα απο κάτω. Το μεγάλο μου άγχος εμένα είναι το "σημάδεμα", :roll: .....
τα "καλα" του τα μαζέυω με το πιπι όμως....και άντε να εξηγήσεις την κυρα κλώσσα καρακατίνα που θαυμάζει τα σατανόμωρά της που μαλιοτραβιούνται οτι το σκυλί σου δεν κατουράει αλλα σημαδέυει και οτι έτσι είναι στην φύση του και και και οτι δεν είσαι ελέφαντας.
Πολλές φορές ο δικός μου σηκώνει το ποδι αλλα τίποτα έχει στερέψει, τι να τους πεις τωρα?????

Marianthy
02-07-2007, 13:06
Πολλές φορές ο δικός μου σηκώνει το ποδι αλλα τίποτα έχει στερέψει, τι να τους πεις τωρα?????

Να τους το αναλύσεις μέχρι να βαρεθούν και να φύγουν!

aristea
22-04-2008, 09:57
Σήμερα το πρωί ήταν η δεύτερη φορά που υπάλληλος του δήμου δημιούργησε πρόβλημα μολις είδε τον σκύλο στην πλατεία.
Την πρώτη φορά με εβρισε, τον εβρισα και εγώ βεβαια σιγά μη τον αφηνα ετσι.

Ελα ομως που σήμερα το σκυλί το πήγε βόλτα ο άντρας μου και φυσικά δεν τον εβρισε ( σε αντρα πιο δυσκολα κανεις το μαγκα) του εκανε παρατηρηση ομως. Του ειπε οτι απαγορευονται τα σκυλιά στην πλατεία.

Στο δήμο που μενω εγω δεν απαγορευονται.
Πηρα τηλέφωνο στο δημαρχείο, μίλησα με 3 υπευθυνους οι οποίοι με διαβεβαίωσαν οτι κατι τέτοιο δεν ισχύει.

Οποιος σας λεει απαγορεύεται ψαξτε το ακόμα και πινακίδα να υπάρχει.
Απαγορεύονται στις παιδικές χαρές αυτό ειναι το μόνο σίγουρο.

Περιττό να σας πω τι παράπονα ακουσα για τις ακαθαρσίες :cry:

nikos_x
22-04-2008, 10:11
καλημερα!!
εμενα μια γρια με εβαλε στο κυνηγι γτ λεει της χε---ουν μπροστα στη πορτα και του δημου οι υπαλληλοι δεν κανου τπτ γι αυτο!!
πορτα ενοουσε το απεναντι κομματι του δημου π εχει δεντρα και χωμα!!!!

το αλλο π παρατηρω ειναι οτι πολυ ιδιοκτητες κρυβονται!τη μερα πανε τα σκυλια σε απομερα μερη και το βραδυ 11μιση,12 οταν γυρναω εγω σπιτι τους βλεπω σε κεντρικα μερη...ρε τι εχουμε παθει!

Irene
22-04-2008, 10:46
Περιττό να σας πω τι παράπονα ακουσα για τις ακαθαρσίες

Καλημερα και απο μενα ...

δυστυχως δεν εισαι η μονη , εχω ακουσει κι'εγω κατα καιρους πολλα ,
ομως - ας ειμαστε ειλικρινεις , και το λεω εγω που εχω σκυλια ! : δεν εχουν αδικο οι περισσοτεροι ...

και εμενα μου "τη δινει" που αφηνουν πολλοι τα σκυλια τους να τα κανουν στα πεζοδρομια η πεζοδρομους , μπροστα σε μαγαζια , μπροστα σε εισοδος πολυκατοικιας κλπ και δεν τα μαζευουν !! Ακομα και σε πλατεια , τα αφηνουν να τα κανουν χωρις να τα μαζευουν ... :?
Δηλαδη τοσο δυσκολο ειναι να μεριμνησουν και να εχουν μαζι τους
μια σακουλιτσα και ενα φτυαρακι ???
Σιγουρα πολλοι δεν μας κανουν τα παραπονα τους με τον καλυτερο τροπο , μας βριζουν κλπ. ομως απο την αλλη , οι ιδιοι οι φιλοζωοι εχουμε δωσει αυτο το δικαιωμα ( των παραπονων - οχι το να βριζουν !!)
σεβασου λιγο τον χωρο , τους αλλους - τα παιδακια που περπατανε και τα πατανε κλπ.

και για να διευκρινησω : οταν βγαινω με καποιο σκυλι μου βολτα - δεν βγαινω ποτε απο το σπιτι χωρις την "σκυλο-τσαντα" ...
εχει μεσα φαρασακι , σακουλιτσες , χαρτι κουζινας ...
αν τα "κανει" σε χωρο οπως προανεφερα η ακομα και σε παραλια ! εννοειτε τα μαζευω , αν παλι τα κανει σε βουνο/πλαγια η τεσπα καπου οπου δεν "ενοχλουν" καθολου (πχ. σε σημειο ασχετο ας πουμε ...) ε , τοτε
ομολογω πως δεν τα μαζευω ...το ιδιο και το maraki! ...

βεβαια εχουμε ακουσει και το αλλο θεικο : πω-πω τι βρωμιαρες , δεν φτανει που εχετε σκυλο , τα μαζευετε κιολας ?? ...!! :roll:

:wink:

Mitsi
22-04-2008, 17:31
Τι λέτε καλέ εκει που είχα κραγιον και διάφορα μέσα στις τσέπες και στις τσάντες μου δεν υπάρχει θήκη ή τσέπη που να μην υπάρχει σακουλα, διπλωμένη εφημερίδα και σκυλολιχουδιές!! Τα τσαντάκια του Sport Billy έχουμε!

Kopros
22-04-2008, 22:21
σε ολες τις παραλιες επιτρεπονται εκτος απο αυτες που εχουν πινακιδες(που ειναι και λιγες) και εκτος απο παραλιες πχ οπως στη ζακυνθο που γενναν χελωνες....