PDA

View Full Version : Κουνούπια

elafina
26-06-2007, 08:39
Καλημέρα σε όλους.....

θα θελα να κάνω μια ερώτηση.....

χθες χαηδεύωντας την μικρή μου έποιασα κατι μικρα πριξηματάκια σαν τα τσιμπήματα απο κουνούποια....

και ανυσηχο για την μικρή μου....

οταν πάμε βόλτα και στο παραθαλάσσιο των γωνιών μου φοράει συνέχει σκαλιμπέρ και την ξεκάγω με σιτρονέλα..... της βάζω και καθε 1.5 μήνα αμπούλα φροντλειν....

υπάρχει και πάλι ο κύνδυνός να πάθει κάτι και να την ψυμπανε τα κουνόυποια?

φοάβαμαι μην πάθει καλαζάρ η οτι δίποτε αλλο μπορεί να πάθει....

ποτε θα ήταν καλο να της κάνω εξετάσεις για καλαζαρ κτλ.....

aggeliki
26-06-2007, 08:51
καλημερα,εξεταση για καλαζααρ μπορεις να της κανεις κατα τον οκτωβρη και καλο ειναι να κανει 2 φορες τον χρονο.δεν ειναι παντως απαραιτητο οτι θα παθει καλαζααρ επειδη την τσιμπησε κουνουπι. :-)

το χαπακι για τα σκουληκια της καρδιας(διροφιλαριωση) το περνει?

elafina
26-06-2007, 08:54
ναι το πέρνει καθε μήνα απο την ανοιξή μεχρη το φθηνόπορο.....

για να την προστατέψω απο το καλαζέρ η γενηκές τετοιες αρωστίες πως μπορώ να την προφηλάξω την μικρή μου.....?

aggeliki
26-06-2007, 08:58
δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο :( καλο ειναι παντως να φοραει παντα το scalibor γιατι παντου υπαρχουν κουνουπια.εκτος απο το scalibor μπορεις να τις βαζεις την αμπουλα advantix καθε μηνα που κανει και για τις σκνιπες και οχι το frontline.το σπρευ σιτρονελα καθε μερα το απογευμα.αυτα.

elafina
26-06-2007, 09:05
οοοοοοοοοοοοκ......

να σε ρωτήσω και κατι ακώμα....

λες να περιμένω να κάνω εξετάσεις των οκτώμβριο ?

τώρα δεν γίνωνται?

τα μεγαλώσωμα σκυλια αποκτώνουν ποιο συχνα καλαζαρ απο τα μικροσωμα του σπιτιου?

aggeliki
26-06-2007, 09:14
μπορεις να κανεις και τωρα αλλα το καλαζααρ κανει καποιους μηνες να φανει στις εξετασεις αιματος,αν φοβασαι μονο για το συγκεκριμενο κουνουπι που την τσιμπησε.οσο πιο πολυ μενει ενας σκυλος εκτος σπιτιου σιγουρα κινδυνευει περισσοτερο να παθει καλαζααρ.

VvDog
26-06-2007, 09:17
Εγω βαζω αμπουλα stronghold. Ειναι ιδια με την advantix???

aristea
26-06-2007, 09:23
Καλημέρα,
Η advantix είναι καλύτερη και scalibor με αλλαγή στο τρίμηνο για σιγουριά όχι στο τετράμηνο.
aggeliki γιατί πρέπει να παίρνει το χαπάκι για το σκουλίκι?

aggeliki
26-06-2007, 09:35
γιατι στην βορεια ελλαδα τα μολυσμενα κουνουπια μεταδιδουν με το τσιμπημα ενα παρασιτο που παει στην καρδια και γινονται σκουληκια που φτανουν τα 30 cm και ο σκυλος πεθαινει γιατι φραζουν τις αρτηριες.αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ δεν πρεπει να παρει το χαπακι interceptor,αν δεν γινουν πρωτα εξετασεις αιματος στο σκυλο ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν εχει διροφυλαριωση γιατι αν εχεις τα σκουληκια θα πεθανουν ολα μαζι και θα φραξει αποτομα η καρδια και θα πεθανει ο σκυλος.στην αττικη ελαχιστα ειναι τα φαινομενα με διροφυλαριωση και μονο σε σκυλους κυνηγων που πανε στα βορεια για κυνηγει.

το χαπακι το περνουν μια φορα το μηνα προληπτικα,για να μην κολλησει κατι,αν εχει ηδη το παρασιτο θα πρεπει να ακολουθησει αλλη αγωγη.

αν ο σκυλος βηχει,λαχανιαζει και κουραζεται ευκολα,μπορει να εχει μολυνθει.

aggeliki
26-06-2007, 09:36
νομιζω vvdog,οτι και η stronghold κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρη.δεν την συσκευασια θα γραφει αν κανει και για σκνιπες.

aristea
26-06-2007, 10:45
Για τη βόρεια Ελλάδα το ξέρω, δεν ισχύει όμως για την Αθήνα, έτσι δεν είναι?

aggeliki
26-06-2007, 11:00
στην αθηνα τα κρουσματα ειναι ελαχιστα και αυτα σε σκυλια κυνηγων που τα πανε για κυνηγει στην βορεια ελλαδα και δεν τους δινουν το χαπακι :?

VvDog
26-06-2007, 11:07
Διαβασα τα χαρακτηριστικα της stronghold. Δεν αναφερει τιποτα για σκνιπες. Λεει όμως:

Πρόληψη της διροφιλαρίωσης (γάτες και σκύλοι)
Για την πρόληψη της διροφιλαρίωσης το προιόν θα πρέπει να χορηγείται καθ’όλη τη διάρκεια του
χρόνου, ή τουλάχιστον μέσα σε ένα μήνα μετά από την πρώτη έκθεση του ζώου σε κουνούπια και στη
συνέχεια κάθε μήνα μέχρι το τέλος της εποχής των κουνουπιών. Η τελευταία δόση πρέπει να δίνεται
μέσα σε ένα μήνα μετά την τελευταία έκθεση του ζώου σε κουνούπια. Αν παραλειφθεί η χορήγηση
μιας δόσης, και το διάστημα ανάμεσα σε δύο διαδοχικές χορηγήσεις είναι μεγαλύτερο του ενός μήνα,
τότε η άμεση χορήγηση του προιόντος και η επανέναρξη του μηνιαίου προγράμματος χορήγησης
μειώνει στο ελάχιστο την πιθανότητα ανάπτυξης ενήλικων μορφών του παρασίτου. Όταν το ζώο
βρίσκεται ήδη σε κάποιο πρόγραμμα πρόληψης της διροφιλαρίωσης με άλλο προϊόν, και το οποίο
πρόκειται να αντικατασταθεί από το STRONGHOLD τότε η πρώτη δόση του προιόντος πρέπει να
χορηγηθεί ένα μήνα μετά την τελευταία χορήγηση του προηγούμενου φαρμάκου.

Πως ειναι δυνατον να προλαμβανει την διροφιλαρίωση αφου δεν απωθει τις σκνιπες? ή αυτο εννοει? ψιλομπερδευτικα.... :doubt: :doubt:

aggeliki
26-06-2007, 11:14
το κουνουπι μπορει να τσιμπησει τον σκυλο αλλα δεν αφηνει το φαρμακο να δημιουργηθουν τα σκουληκια.

η σκνιπα μεταδιδει το καλαζααρ και το κουνουπι την διλοφυλαριωση,αλλο το ενα αλλο το αλλο.το advantix απωθει σκνιπες,το αλλο που λες προστατευει ωστε αμα το τσιμπησουνκουνουπια μολυσμενα να μην δημιουργηθουν σκουληκια.αλλο το ενα φραμακο αλλο το αλλο.

phantomas
26-06-2007, 11:24
Η Κλάρα σαφώς και φοράει scalibor αλλά τις τελευταίες μέρες της το έχω βγάλει γιατί της παρουσίασε μια δερματοπάθεια.

Συγκεκριμένα εκεί που είναι ο "κόμπος" του Scalibor στο κάτω μέρος του λαιμού της έχει μαδήσει τελείως μια επιφάνεια μερικών εκατοστών. Μιλάμε οτι δεν έχει μείνει ίχνος τρίχας. Την πήγα στο γιατρό και μου είπε μάλλον είναι ερεθισμός απο το scalibor και αν μην το φοράει για κάποιες μέρες και επιπλέον μου έδωσε και κάποια χαπάκια.

Απ' οτι συζητάγανε μεταξύ τους οι γιατροί τελευταίως ακούγονται μερικά πράγματα για το scalibor αλλά δεν ζήτησα περαιτέρω λεπτομέρειες....

VvDog
26-06-2007, 11:26
Μια χαρα.... Τοσο καιρο δεν εχει προστασια ο Φοιβος απο καλαζααρ.

Λοιπον πρακτικα:
Μεχρι τωρα βαζω frontline srpay και αμπουλα stronghold.

Αν παρω και advantix ειμαι οκ με ολα τα παρασιτα?

aggeliki
26-06-2007, 11:36
λοιπον,μιλησα με τον κτηνιατρο για να ειμαι σιγουρη για αυτα που θα σου πω.το stronghold δεν ειναι τοσο καλο για τα σκυλια,δεν απωθει τα τσιμπουρια,κανει μομο για διλοφυλαριωση και για καποια παρασιτα αλλα αφου στην αττικη δεν υπαρχουν κρουσματα δεν χρειαζεται να του το βαζεις.το stronghold
ειναι καλο για γατες που δεν πιανουν τσιμπουρια.

στο σκυλο να βαζεις μονο advantix μια φορα το μηνα που τα απωθει ολα και για πιο σιγουρα και scalibor.στις γατες οχι advantix ειναι δηλητηριο γι αυτες αν το γλειψουν!

VvDog
26-06-2007, 11:45
Δεν μενω Αθηνα ειμαι απο Θρακη. Επισης ο γιατρος μου εδωσε Frontline και οχι scalibor γιατι λεει οτι αφηνει υπολληματα εντομοκτονου μεσα στο σπιτι. Ειναι (λεει) πολυ καλο για σκυλια που ζουν σε αυλες.

Το advantix ειναι sray ή αμπλουλα? Θα βρω σε pet shop?

pretts
26-06-2007, 11:50
Σου είπε δηλαδή ότι είναι καλύτερο να βάζεις αμπούλα κάθε μήνα και για extra προστασία το σπρέυ το Frontline;

aggeliki
26-06-2007, 11:53
To frontline δεν κανει για τις σκνιπες ομως. :? πρεπει να παρεις απο το pet shop advantix,ειναι αμπουλα και παει αναλογα με τα κιλα του σκυλου,αν δεν βρεις πρεπει να βαλεις scalibor.

το advantix κανει την ιδια δουλεια με το frontlike και προστατευει και απο τις σκνιπες.θα βαζεις αυτο και το stronghold .

VvDog
26-06-2007, 12:42
το frontline γραφει οτι ειναι και για την καταπολεμιση των παρασιτων οχι μονο για την προληψη. Ισχυει το ιδιο και για το advantix?

VvDog
26-06-2007, 12:45
Σου είπε δηλαδή ότι είναι καλύτερο να βάζεις αμπούλα κάθε μήνα και για extra προστασία το σπρέυ το Frontline;

Μου ειπε οτι για τα παρασιτα Frontline+stronghold. Δεν το εθεσε σαν extra προστασια. Αφησε να εννοηθει οτι για να εισαι πληρως προστατευμενος, παρε αυτα τα δυο!

aggeliki
26-06-2007, 13:15
ναι,το advantix επισης θεραπευει και προλαμβανει και την ωτοδεικτικη ψωρα.ειναι πολυ καλυτερο γι αυτο ειναι και πιο ακριβο,αλλα τα καλυπτει ολα.

λογικα σου ειπε και για το frontline γιατι το stronghold δεν καλυπτει απο τα τσιμπουρια .

αν το stronghold απωθει τις σκνιπες που μεταδιδουν το καλαζααρ τοτε καλα σου ειπε για stronghold και frontline,αν οχι πρεπει να παρεις σιγουρα advantix και stronghold ή interceptor.

VvDog
26-06-2007, 13:53
Λοιπον παω να παρω σημερα advantix. Για "καλη" μου τυχη ομως εβαλα σημερα το πρωι στο Φοιβο frontline. Υπαρχει προβλημα λετε αν αυριο του βαλω advantix?

aggeliki
26-06-2007, 14:05
:? :? δεν το ξερω αυτο.εβαλες αμπουλα frontline?αν ναι ισως να μην πρεπει να βαλεις και το advantix τωρα.δεν ξερω ομως σιγουρα. :?

VvDog
26-06-2007, 14:09
Spray frontline. Δεν πειραζει thks για ολα. Θα παρω σημερα και θα ρωτησω.

aristea
26-06-2007, 14:12
Vvdog ή αμπούλα θα βάλεις ή σπρέυ. Δεν προσφέρει τίποτα και τα δύο μαζί έχουν την ίδια χρήση. Μη φορτώνεις το ζώο ίσως δεν του κάνει καλό. Η αμπούλα θεωρείται αποτελεσματικότερη γιατί απορροφάται εντός 24 ωρών από το λίπος του δέρματος. Το σπρέυ χρησιμοποιείται πριν τους ζεστούς μήνες. Δεν είσαι ποτέ σίγουρος όμως ότι κάλυψες όλο το σώμα του ζώου.

aggeliki
26-06-2007, 14:16
τιποτα! :-)

matilda
26-06-2007, 14:20
Παιδιά είστε σίγουρες για αυτό? Εγώ βάζω frontline σπρευ για τσιμπούρια, ψύλλους και αμ΄πούλα advantix και τα 2 κάθε μήνα. Το Frontline κάθε 20 μέρες για να είμαι ακριβής.

Δηλαδή μπορώ να βάλω μόνο το 1 ή το άλλο και να είναι οκ?

aggeliki
26-06-2007, 14:29
για το αν κανει να βαζεις και τα 2 μαζι δεν ξερω,αλλα ξερω οτι αν βαλεις advantix καλυπτεσε απο ολα ενω μονο με frontline οχι,οποτε γιατι να βαζεις τοσα φαρμακα πανω στο σκυλο και μαλιστα τοσο συντομα,20 μερες ειναι πολυ συντομα.το frontline θελει καθε 1,5 μηνα και το advantix καθε μηνα.

platon
26-06-2007, 14:31
Γιατί βάζετε 21543531 σκευάσματα πάνω στο σκυλί ??

Frontline : Ψύλλοι - Κρότωνες - Ψείρες (προληπτικό και εντομοκτόνο)
Advantix : Ψύλλοι - μύγες - κρότωνες (προληπτικό) & μύγες - σκνίπες (απωθητικό)

Scalibor : Σκνίπες - κρότωνες -ψύλλοι - κουνούπια (απωθητικό)

Πιο το νόημα να βάλει κάποιος advantix & scalibor μαζί ?? Βάζει μόνο advantix

matilda
26-06-2007, 14:38
Δηλαδή για να καταλάβω

advantix+frontline= ok

ή

scalibor+frontline=ok

Το frontline το βάζω κάθε 20 μέρες γιατί λόγω ζέστης υπάρχουν περισσότερα παράσιτα και επίσης γιατί βρέχω το σκύλο πολύ συχνότερα οπότε θεωρώ ότι περνάει η δράση του και γρηγορότερα. Λέτε να το παρακάνω?

aggeliki
26-06-2007, 14:39
scalibor+frontline=ok
ή advantix μονο =οκ

matilda
26-06-2007, 14:42
Thank you Aggeliki :D

Marianthy
26-06-2007, 15:20
Εγώ να ρωτήσω κάτι? Θα ρωτήξω και τον γιατρό δηλαδή αλλά τώρα σας βρήκα εύκαιρους! Στη γάτα μου βάζω κάθε μήνα το frontline combo. Η συγκεκριμένη γάτα όμως τώρα το καλοκαίρι με τη ζέστη έρχεται στο λάστιχο και μπανιαρίζεται. Ήξερα πως επειδή αυτό μένει στο λίπος του σώματος και το λίπος τους δεν φεύγει με το νερό δεν υπάρχει πρόβλημα. Επειδή όμως αυτή το παρακάνει μήπως πρέπει να επαναλαμβάνω πιο συχνά από το μήνα την αμπούλα? :-D

platon
26-06-2007, 17:33
Δεν έχει πρόβλημα η αμπούλα, ούτε το spray, αρκεί το ζωάκι να είναι λίγο βρώμικο (να έχει λιπαρό δέρμα δηλαδή) όταν του το βάζουμε και για 2-3 μέρες μετά να μην βραχεί.

Εγώ βάζω μόνο frontline spot on και το καλοκαίρι scalibor και θεωρώ τον εαυτό μου υπερβολικό γιατί ο σκύλος ζει μέσα στο σπίτι οπότε η πιθανότητα για σκνίπα είναι ελάχιστη. Βόλτα βγαίνει πάλι μέσα στην πόλη οπότε ούτε σκνίπες ούτε τσιμπούρια & ψύλλοι.
Μόνο για τις περιπτώσεις που πηγαίνουμε βόλτα σε χορτάρια, δάση κτλ που είναι αρκετές, για να μην πεταχτεί κανα τσιμπουράκι πάνω μας ;)

Marianthy
26-06-2007, 18:37
Δεν έχει πρόβλημα η αμπούλα, ούτε το spray, αρκεί το ζωάκι να είναι λίγο βρώμικο (να έχει λιπαρό δέρμα δηλαδή) όταν του το βάζουμε και για 2-3 μέρες μετά να μην βραχεί.

Ναι είμαστε μάλλον ok γιατί είμαστε μονίμως έξω βρωμικούλες. :-D Και την διώχνω από τα νερά τις πρώτες μέρες. Απλά μου κάνει εντύπωση αν αντέχει τόσο παρά το βρέξιμο μετά.. Και μόλις θυμήθηκα και άλλη ερώτηση να κάνω αλλά θα ανοίξω άλλο topic :P

pity
28-06-2007, 08:45
ΤΟ SCALIBOR τι είναι κολάρο ή αμπουλα?εμεις βαζουμε μονο καθε μήνα αμπούλα frontline αλλά βρήκα κάτι ψύλλους χτες και τρελάθηκα...βέβαια μου είπε ο γιατρος ότι υπάρχει μια μορφή επιδημίας στην περιοχή και έχει γεμίσει ο τόπος ψύλλους αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι λογικό να έχει πάνω του αφού υποτίθεται ότι με την αμπούλα είμασταν καλυμμένοι.να του βάλω και αυτό το scalibor παράλληλα?

aggeliki
28-06-2007, 08:51
το frontline οπως εχω γραψει ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΚΝΙΠΕΣ,αυτο σημαινει οτι πρεπει να βαζεις το scalibor το οποιο ειναι κολαρο και ειναι ασπρο και απομακρυνει εκτος των αλλων και τις σκνιπες που προκαλουν το καλαζααρ.

πρεπει να βαζεις ή scalibor που κανει για ολα
ή αμπουλα advantix που κανει για ολα

Sofia
28-06-2007, 09:45
ΤΟ SCALIBOR τι είναι κολάρο ή αμπουλα?εμεις βαζουμε μονο καθε μήνα αμπούλα frontline αλλά βρήκα κάτι ψύλλους χτες και τρελάθηκα...βέβαια μου είπε ο γιατρος ότι υπάρχει μια μορφή επιδημίας στην περιοχή και έχει γεμίσει ο τόπος ψύλλους αλλά και πάλι δεν νομίζω να είναι λογικό να έχει πάνω του αφού υποτίθεται ότι με την αμπούλα είμασταν καλυμμένοι.να του βάλω και αυτό το scalibor παράλληλα?

Oταν ηταν κουταβι το δικο μου,χρησιμοποιουσα και το scalibor και το frontline,και ειχε πιασει ψυλλους,στην ερωτηση σου,που εκανα στον κτηνιατρο μου εξηγησε οτι με ολα αυτα δεν σημαινει οτι το ζωακι μας δεν θα πιασει τσιμπουρια η ψυλλους αλλα εκει που θα ειχε 100,με αυτα θα εχει 10.

Απο το scalibor παρα πολλα σκυλια παθαινουν δερματικα,της δικης μου ειχε φυγει το τριχωμα περιμετρικα στον λαιμο της οπου ειχε εισχωρισει το φαρμακο απο το κολαρο.

aggeliki
28-06-2007, 09:48
αν παρουσιασει προβλημα στο scalibor,βαζε τοτε αμπουλα advantix μια φορα το μηνα που κανει και για τσιμπουρια ,ψυλλους,σκνιπες,ωτοδεικτι η ψωρα και αλλα.

Sofia
28-06-2007, 09:52
αν παρουσιασει προβλημα στο scalibor,βαζε τοτε αμπουλα advantix μια φορα το μηνα που κανει και για τσιμπουρια ,ψυλλους,σκνιπες,ωτοδεικτι η ψωρα και αλλα.

Αγγελικη σε εμενα απαντας? :? Αν ναι,δεν βαζω τιποτα χημικο πανω του,εδω και πολλα χρονια.

aggeliki
28-06-2007, 09:53
και στις δυο. :-) βαζεις κατι βιολογικο?και αν ναι ποιο?

Sofia
28-06-2007, 10:09
και στις δυο. :-) βαζεις κατι βιολογικο?και αν ναι ποιο?

Φτιαχνω ενα μειγμα με αιθερια ελαια και ενα "χυμο"απο φλουδες λεμονιου που βαζω πανω τους αν δω οτι αρχιζουν να ξυνοντε.
Και τα δυο σκυλια μας τα εχουμε μεσα στο σπιτι και αποφευγουμε τις βολτες μετα το σουρουπο.

Το ενα απο τα δυο,ειναι ημιαιμο 9 χρονων και οταν ηταν 1,5 χρονων,ενα βραδυ δεν ειχε ορεξη για φαι(αδυνατον για αυτο το σκυλι :lol: ) και παρατηρησαμε και τα ματια της λιγο θολα,τηλεφωνησα στον κτηνιατρο να ερθει σπιτι να δει αν εχει κατι και βρηκε απανω της ενα τσιμπουρι ενω της ειχαμε βαλει και flontline και scalibor,ειχε πυρετο υψηλο και μου ειπε οτι το τσιμπουρι ηταν μολυσμενο και εκανε ενεση στο σκυλι για να μην μολυνθει το αιμα του και παθει ερλινχιωση.
Μου ειπε τα εξης... αυτο συμβαινει μεσα σε 24 ωρες και αν το προλαβεις δεν εχει κανενα προβλημα για την υπολοιπη ζωη του.Το ιδιο ακριβως και με το καλαζαρ,ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι η αρνηση του για φαι οφειλεται στην ζεστη η οτιδηποτε αλλο,αλλα αμεσως να καλουμε τον κτηνιατρο.

και οι δυο αυτες αρρωστιες μπορουν να προληφθουν αν το καταλαβουμε το πρωτο 24ωρο.

aggeliki
28-06-2007, 10:17
δεν καταλαβα τι εννοεις οτι προλαβαινουμε το καλαζααρ και την ελιχριωση το πρωτο 24ωρο.πως θα καταλαβεις οτι το τσιμπησε κουνουπι και ποτε ειναι μπολυσμενο? :?

Sofia
28-06-2007, 10:28
δεν καταλαβα τι εννοεις οτι προλαβαινουμε το καλαζααρ και την ελιχριωση το πρωτο 24ωρο.πως θα καταλαβεις οτι το τσιμπησε κουνουπι και ποτε ειναι μπολυσμενο? :?

Οπως καταλαβαινεις ενα παιδι η ενα μωρο οταν ειναι αδιαθετο ακριβως το ιδιο καταλαβαινεις και ενα σκυλι.Η δικη μου που εκανε πυρετο απο το τσιμπουρι ηταν ενα με τον καναπε!τα ματια θολα και δεν ειχε ορεξη για παιχνιδια και φαι,και αυτα δεν ειναι φυσιολογικα για ενα σκυλι 1,5 χρονων

Για το καλαζαρ,ο γιατρος μου ειχε πει οτι τις πρωτες 3 μερες που ειναι και το κρισιμο διαστημα για να προλαβεις την μολυνση στο αιμα,οι περισσοτεροι αγνοουν τα σημαδια που δειχνει το σκυλι,και μετα απο τις 3 μερες η αρρωστια παυει να δειχνει σημαδια και προχωρα μεχρι που ειναι αργα και θελει εντατικη θεραπεια.

phantomas
28-06-2007, 10:28
Όντως είναι πολύ δύσκολο να αποφύγεις όλα τα ζωϋφια οτι και να χρησιμοποιείς.

Εγώ αραιά και που βγάζω κανένα ψύλλο απο την Κλάρα ή αλλιώς σακί απο ψύλλους.... :-D (όποιος διάβαζε παλιά "Περιπέτεια" Κάπτεν Μάρκ, θα θυμάται τον Θλιμμένο Μπούφο και τον Φλόκ... :-D ), ειδικά όταν μπαίνει μέσα σε χορτάρια....

Μια φορά είχε πιάσει και ένα τσιμπούρι το οποίο είχε χωθεί κάτω απο το "μαξιλαράκι" στην πατούσα της με αποτέλεσμα το σκυλί να κλαίει και να μην καταλαβαίνουμε γιατί. Και η πλάκα είναι οτι μας ξύπνησε κλαίγωντας στις 3 την νύχτα και να μην πατάει το μπροστινό της πόδι. Το κοιτάξαμε και δεν βρήκαμε τίποτα. Σκεφθήκαμε οτι το πλάκωσε στον ύπνο της και είχε μουδιάσει αλλά πέρναγε η ώρα και να συνεχίζει να κλαίει και να δαγκώνει την πατούσα της. Αρχίσαμε να την ψάχνουμε και το βρήκαμε χωμένο σε εκείνο το απίθανο σημείο. Το ψεκάσαμε και...τέλος....

aggeliki
28-06-2007, 10:35
ναι,αυτο το ξερω αλλα αν το τσιμπησει σκνιπα μολυσμενη δεν εμφανιζονται αμεσως τα συμπτωματα του καλαζααρ,κανουν και 6 μηνες,οποτε πως να το προλαβεις αμεσως?το ζωο θα εχει ηδη μολυνθει.

Sofia
28-06-2007, 10:38
ναι,αυτο το ξερω αλλα αν το τσιμπησει σκνιπα μολυσμενη δεν εμφανιζονται αμεσως τα συμπτωματα του καλαζααρ,κανουν και 6 μηνες,οποτε πως να το προλαβεις αμεσως?το ζωο θα εχει ηδη μολυνθει.

Δεν σε προλαβα και εκανα edit στο post μου...

Για το καλαζαρ,ο γιατρος μου ειχε πει οτι τις πρωτες 3 μερες που ειναι και το κρισιμο διαστημα για να προλαβεις την μολυνση στο αιμα,οι περισσοτεροι αγνοουν τα σημαδια που δειχνει το σκυλι,και μετα απο τις 3 μερες η αρρωστια παυει να δειχνει σημαδια και προχωρα μεχρι που ειναι αργα και θελει εντατικη θεραπεια.

aggeliki
28-06-2007, 10:54
αυτο,δεν το ηξερα. :-)για την ελιχριωση του εκανε ενεση με imizol? και για το καλαζααρ τι ενεση κανει?πως ξερει αν ειναι ετσι επειδη το τσιμπησε κουνουπι και οχι απο κατι αλλο ? :?αφου με εξεταση αιματος δεν φαινεται τοσο γρηγορα?

platon
28-06-2007, 11:05
Τι σημάδια έχει το τσίμπημα από την σκνίπα για να το καταλάβεις μέσα σε 3 ημέρες. Άλλο το τσίμπημα από κουνούπι, άλλο από σφήκα, άλλο από τσιμπούρι, άλλο από σκνίπα.

Αυτός πως το κατάλαβε χωρίς να κάνει εξετάσεις ?

Η leishmania ανιχνεύετε μόνο με εξετάσεις που και την επόμενη μέρα από το τσίμπημα να γίνουν, θα βγάλουν αμφίβολο αποτέλεσμα με συνέπεια να πρέπει να επαναληφθεί η εξέταση.

Συγκεκριμένα :

Όσοι μολυσμένοι σκύλοι δεν αναπτύξουν προστατευτική ανοσία απέναντι στο πρωτόζωο εμφανίζουν τη νόσο, ύστερα από περίοδο επώασης που μπορεί να διαρκέσει από λίγους μήνες μέχρι 7 χρόνια.

Οι διάφορες ορολογικές μέθοδοι που συνήθως χρησιμοποιούνται για την ανίχνευση των μολυσμένων σκύλων δε μπορούν σε καμία περίπτωση να θεωρηθούν ευαίσθητες, αφού το αποτέλεσμα είναι συνήθως ψευδώς αρνητικό στα περισσότερα ασυμπτωματικά ζώα.
Η μόνη εξέταση που έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να εντοπίσει το σύνολο σχεδόν των μολυσμένων ζώων είναι η αλυσιδωτή αντίδραση της πολυμεράσης (PCR) που πρέπει απαραίτητα να γίνεται σε δείγμα από το μυελό των οστών.
M.N. Σαριδομιχελάκης, Α.Φ. Κουτίνας

Sofia
28-06-2007, 11:07
αυτο,δεν το ηξερα. :-)για την ελιχριωση του εκανε ενεση με imizol? και για το καλαζααρ τι ενεση κανει?πως ξερει αν ειναι ετσι επειδη το τσιμπησε κουνουπι και οχι απο κατι αλλο ? :?αφου με εξεταση αιματος δεν φαινεται τοσο γρηγορα?

Δεν θυμαμαι τι ενεση ηταν γιατι περασαν πολλα χρονια απο τοτε,αλλα μολις του ειπα τα συμπτωματα,ξαφνικη αδιαθεσια και εβαλε θερμομετρο και ειχε υψηλο πυρετο,εψαξε αμεσως για τσιμπουρι!

Για το καλαζαρ,ευτυχως δεν εχω εμπειρια αλλα αυτα μου ειπε ο γιατρος,η ξαφνικη αδιαθεσια,πυρετος,αρνηση για φαγητο για 3 συνεχομενες μερες ειναι σημαδια για να καλεσεις τον γιατρο και αυτος θα κρινει

platon
28-06-2007, 11:13
αλλα αυτα μου ειπε ο γιατρος,η ξαφνικη αδιαθεσια,πυρετος,αρνηση για φαγητο για 3 συνεχομενες μερες ειναι σημαδια για να καλεσεις τον γιατρο και αυτος θα κρινει

Αυτό εννοείται, όχι όμως πως έχει τσιμπηθεί από σκνίπα και το προλαβαίνει.

Λογικά για την ερλιχίωση έκανε imizol.

Sofia
28-06-2007, 11:15
αλλα αυτα μου ειπε ο γιατρος,η ξαφνικη αδιαθεσια,πυρετος,αρνηση για φαγητο για 3 συνεχομενες μερες ειναι σημαδια για να καλεσεις τον γιατρο και αυτος θα κρινει

Αυτό εννοείται, όχι όμως πως έχει τσιμπηθεί από σκνίπα και το προλαβαίνει.

Λογικά για την ερλιχίωση έκανε imizol.

Αυτο μου ειπε ο κτηνιατρος,και τον εμπιστευομαι.Γιατι να μου το πει αν δεν ισχυει αυτο? :?

platon
28-06-2007, 11:20
Πιθανόν να σου είπε κάτι άλλο και να το μπερδεύεις με αυτό.. ?

Ρώτησε τον πάλι και αν όντως ισχύει, να μας πει και εμάς τι κάνει να ξέρουμε να προστατευθούμε.

Δεν υπάρχει όμως καμία τέτοια αναφορά στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.

Sofia
28-06-2007, 11:27
Πιθανόν να σου είπε κάτι άλλο και να το μπερδεύεις με αυτό.. ?

Ρώτησε τον πάλι και αν όντως ισχύει, να μας πει και εμάς τι κάνει να ξέρουμε να προστατευθούμε.

Δεν υπάρχει όμως καμία τέτοια αναφορά στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.

Ο γιατρος αυτο που ειπε οταν τον ρωτησα για το καλαζαρ,ειναι οτι αν δουμε 3 συνεχομενες μερες το σκυλι να εχει αδιαθεσια,να μην τρωει και να μην εχει ορεξη για αυτα που εκανε συνηθως,αμεσως να καλουμε τον γιατρο και αν ειναι καλαζαρ μπορουμε να το θεραπευσουμε,δεν μου ειπε οτι κανει εξετασεις αιματος,μου ειπε οτι μπορει ο γιατρος να το καταλαβει.
Ειναι τα ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ του καλαζαρ,μετα ξαναδινει συμπτωματα αφου περασουν πολλοι μηνες,και βεβαια χρειαζονται εξετασεις αιματολογικες καθε Οκτωμβριο-Νοεμβριο και Μαρτιο.

Θα τον ρωτησω οταν ξαναπαω,αλλα ρωτηστε και εσεις τον δικο σας γιατρο.

platon
28-06-2007, 11:44
Εγώ πάντως αν και δεν είμαι γιατρός, αν μου έφερναν έναν σκυλί που 3 ημέρες ήταν αδιάθετο, δεν έτρωγε και δεν είχε όρεξη, θα του έβαζα ένα θερμόμετρο να δω αν έχει πυρετό και αν είχε θα πήγαινε το μυαλό μου προς κάποιο κρύωμα ή αν είχε και διάρροια προς κάποιο στομαχικό πρόβλημα.
Εννοείται πως ένα σκυλί γεμάτο τσιμπούρια να του ρουφάνε το αίμα, έχει τέτοια συμπτώματα.
Anyway, ρώτησε εσύ, να ρωτήσω και εγώ και βλέπουμε :)

HitMan
30-06-2007, 00:07
Παιδιά μια βοήθεια,

Ο μικρός zidanakos κατάφερε [δεν θέλησε πολύ :p ] να κόψει το scalibor [το κολάρο αν το λέω σωστά δλδ] και αν και τον ψέκασα με απωθητικό για σήμερα θέλω να του πάρω καινούργιο.

Σε pet-shop θα βρω;! Αλλιώς να κοιτάξω για κτηνίατρους εδώ γύρω...

dora
30-06-2007, 01:53
Ναι αμέ. Εγώ τα δικά μου σκάλιμπορ σε pet shop τα έχω αγοράσει. Ακόμα και σε super market βρίσκεις αλλά πρέπει να είναι λίγο "μάπα" αν κρίνεις από την τιμή..

HitMan
30-06-2007, 02:02
thnx :-D :-D

elafina
10-09-2007, 11:45
Κάλημέρα σε όλους......

Θα θελα να ρωτήσω....

λόγο το ότι το καλοκαίρι έχει περάσει και δεν παραθερίζουμε όπως το καλοκαίρι την μικρή μου την φορούσαμε σκάλιμπέρ λόγου κουνουποιών και σκνίπες για να αποφύγουμε το καλαζααρ κτλ....

την παρασκευή καναμε και αιματολογικές εξετάσεις και όλα ήταν φυσιολογικά... για καλαζααρ μου είπε η κτηνιατρος δεν χρειάζεται να κάνουμε εξετάσεις λ΄γο το ότι πέρνουμε και το χαπάκι καθε μήνα για το σκουλίκι της καρδιάς και ειναι και για προληξει για καλαζααρ....

2 ερωτήσεις....

1η το σκάλιμπερ το φωραμε εδω και περιπου 4 μηνες ετσι ελεγε στο κουτακι οτι δρα....

να το βγαλουμε τωρα?

2η η απλες αιματολογικες εξετάσεις αρκουν για την προληξει καλαζααρ?

σας ευχαριστω πολυ...

gikkat
10-09-2007, 11:54
μεταφέρθηκε σε ήδη ανοιγμένο - σχετικό topic... καλό είναι να υπάρχει μία συνέχεια σε ήδη υπάρχοντα θέματα ώστε να μην μπερδευόμαστε και να ανατρέχουμε ευκολότερα σε παλαιότερες συζητήσεις... Κατερίνα