PDA

View Full Version : Ακαταλληλες τροφες για σκυλους κ γατες!!

zooly
11-07-2007, 13:28
στην περιοχη που μενω υπαρχουν μολις δυο κτηνιατροι.ο ενας υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρωει οτι κ ο ανθρωπος,δηλαδη οτι περισσευει απο το τραπεζι εκτος απο κοκκαλα κοτοπουλου,κ μετα ρυζι μακαρονια ψωμι κ ολα τα αλλα.Η αλλη κτηνιατρος υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη κα καθολου κονσερβα η μαγειρευτο φαγητο.εχω μπερδευτει παρα πολυ γιατι οπως καταλαβαινετε οι δυο αποψεις ειναι εντελως διαφορετικες.το σκυλακι μου ειναι 6 μηνων πολυ μεγαλοσωμο γυρω στα 65cm υψος κ υπολογιζω θα ειναι 40 κιλα.τρελενεται για κονσερβα αλλα δε του δινω σχεδον ποτε γιατι κ οι δυο λενε οτι ειναι αχρηστη.απο μαγειρευτα του δινω να μασαει κοκκαλακια που περισευουν ,κοτοπουλο κ αλλα κρεατα,μακαρονια ρυζι κ λαδερα αλλα παντα σε συνδιασμο με τις κροκκετες του ανακατεμενα.σκετες κροκετες τις τρωει με δυσκολια κ στραβωνει τη μουρη του οταν τις βλεπει γιαυτο μερικες φορες ριχνω μερικες σταγονες λαδακι απο πανω αλλα οχι παντα για να μη κακομαθει.τα γραφω ολα αυτα γιατι καπου εδω μεσα διαβασα οτι απαγορευεται το κρεμμυδι στα σκυλια.κ τι γινεται οταν το φαγητο ειναι μαγειρεμενο με κρεμμυδι??κ κατι αλλο μηπως με το μαγειρευτο φαγητο ο σκυλος γινεται παχυσαρκος??μαγειρευτο σε συνδιασμο με κροκετες του δινω περιπου καθε δευτερη μερα αλλα οχι κ στα δυο του γευματα.ακομα το ταιζω δυο φορες την ημερα.ποτε τα γευματα θα πρεπει να τα μειωσω σε ενα την ημερα???κ τελος για τη γατουλα μου εχω διαβασει οτι τα μανιταρια μπορουν μεχρι κ να δηλητηριασουν τη γατα κ να πεθανει .αυτο το διαβασα βεβαια αφου μου ειχε τσιμπησει κατι μανιταρια απο τη πιτσα κ εδειχνε κ να τα καταευχαριστιεται κιολας.ξερει κανεις τροφες τις οποιες δε πρεπει να τρωνε σκυλοι κ γατες??γιατι η δικια μου μολις τρωω κλαψουριζει να της δωσω κ αυτης,πολυ κακομαθημενη...κ κατι τελευταιο η γατα του αδερφου μου τρωει μονο κροκετες ελαχιστη κονσερβα κ οταν λεμε καθολου νερο,μονο μερικες γλυψιες.οτι νερο παιρνει το παιρνει απο τη κονσερβα.τι να κανουμε με αυτη??συγνωμη για το μεγαλο μνμ.!!! :wink:

gikkat
11-07-2007, 13:34
δες αυτά για αρχή:

http://www.petalia.com.au/templates/sto ... ory_no=257 (http://www.petalia.com.au/templates/storytemplate_process.cfm?story_no=257)
http://www.treshanley.com/cic/dangerousfoods.html
http://dogs.about.com/cs/disableddogs/a/poison_food.htm
http://www.post-gazette.com/pg/07101/776975-338.stm

(δεν θυμάμαι αν τα έχω παραθέσει ξανά :?)

Leon
11-07-2007, 13:42
την περιοχη που μενω υπαρχουν μολις δυο κτηνιατροι.ο ενας υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρωει οτι κ ο ανθρωπος,δηλαδη οτι περισσευει απο το τραπεζι εκτος απο κοκκαλα κοτοπουλου,κ μετα ρυζι μακαρονια ψωμι κ ολα τα αλλα.Η αλλη κτηνιατρος υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη κα καθολου κονσερβα η μαγειρευτο φαγητο.

Και το μυστήριο της βιολογίας των ζώων συνεχίζεται...

Και προστίθεται στα άλλα ερωτήματα, της γονιμοποίησης, της στείρωσης και πολλών άλλων.

Μα είναι δυνατόν, επιστήμονες και να λέει ο καθένας εκ διαμέτρου αντίθετες συμβουλές;! Τι σκ*τ* μαθαίνουν στη σχολή;

sofiaklv
11-07-2007, 14:03
δες αυτά για αρχή:

http://www.petalia.com.au/templates/sto ... ory_no=257 (http://www.petalia.com.au/templates/storytemplate_process.cfm?story_no=257)
http://www.treshanley.com/cic/dangerousfoods.html
http://dogs.about.com/cs/disableddogs/a/poison_food.htm
http://www.post-gazette.com/pg/07101/776975-338.stm

(δεν θυμάμαι αν τα έχω παραθέσει ξανά :?)

Στο πρώτο Link μεταξύ άλλων τοξικών για τα σκυλιά τροφών αναφέρει και το σκόρδο (λέει βέβαια ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο το κρεμμύδι, αλλά και πάλι....)..... Δεν υποτίθεται όμως ότι το σκόρδο απομακρύνει τη σκνίπα και άρα είναι καλό προληπτικό μέσο για το καλαζάρ? Μπερδεύτηκα, ομολογω..... :smt017

zooly
11-07-2007, 14:27
ευχαριστω gikkat!!!αγχωθηκα αρκετα μπορω να πω!!!υπηρχαν μερες που τις εδινα τη σαλατα που περισσευε στην οποια υπηρχε κ αφθονο κρεμμυδακι κ απο οτι διαβασα συγκαταλέγεται αναμεσα στα πιο επικυνδυνα για το σκυλο.πρεπει να τα εκτυπωσω κ να τα τριψω στη μουρη του κτηνιατρου!!!κ επισης εχω παρει κατι μεζεδακια για σκυλους τα οποια ειναι για επιβραβευση κ τα οποια ειναι με γευση σοκολατας!εφοσων ειναι για σκυλους λετε να συντρεχει κανενα προβλημα να συνεχισω να της τα δινω η να παρουν το δρομο για τα σκουπιδια κ αυτα??

gikkat
11-07-2007, 15:26
το κρεμμύδι πάντως σε μαγειρεμένη μορφή δεν πειράζει όλα τα σκυλιά... η δική μου για παράδειγμα τρώει με την ξηρά τροφή σάλτσα από κοκκινιστό που έχει μαγειρευτεί με κρεμμύδι... σε άλλα σκυλιά προκαλεί δυσπεψία κλπ.

dafni
11-07-2007, 16:05
Και ο καφές που είδα ότι πειράζει, τη gita δεν την πείραζε καθόλου και της άρεσε και πάρα πολύ (πιτσιρίκα μου έπινε τον καφέ μέχρι να συνηθίσω ότι δεν πρέπει να τον αφήνω απροστάτευτο στο τραπεζάκι..)

Sofia
11-07-2007, 18:00
Ο καφες,το κρεμμυδι.το σκορδο,η σοκολατα εκαι πολλα αλλα ειναι τοξικα για τον οργανισμο του σκυλου ακομα και αν εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε οταν ειναι μικρες οι ποσοτητες.
Οι μεγαλες ποσοτητες που εξαρταται απο το μεγεθος του σκυλου και την ποσοτητα που θα φαει μπορει να επιφερει ακομα και θανατο

Σκορδο εγω της δινω οταν της κανω μειγμα λαχανικων αλλα προσεχω πολυ την ποσοτητα,και κρεμμυδι σιγουρα τρωει λιγο οταν της δινω φαγητο μαγειρευτο πχ φασολακια η μπαμιες αλλα προσπαθω να μην ειναι πανω απο μια φορα την βδομαδα.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εχω διαβασει για σκυλι που πεθανε επειδη ετρωγε πολυ συχνα κρεμμυδακια τουρσι που τα λατρευε,και τοτε διαβασα οτι η τοξικοτητα του κρεμμυδιου ειναι συσσωρευτηκη για τον οργανισμο που δεν εχει την δυνατοτητα να αποβαλει αυτες τις τοξινες.
Αυτο το γραφω με επιφυλαξη γιατι το εχω διαβασει σε φορουμ και δεν ξερω αν ισχυει,αλλα με ανησυχει και ετσι αποφευγω οσο γινεται να δινω κρεμμυδι.

vOOz
11-07-2007, 18:06
Εγω παντως πρεπει να ειχα πεσει σε τελειως τουβλο κτηνιατρο.. μου ειχε πει να της δινω σουβλακι (ολοκληρο ναι..) με τζατζικι κιολας για αλλαγη.. αι καλα..

Υγ.: κι εγω αποφευγω να της δινω κρεμμυδι.. οχι επειδη φαινεται ακαταλληλη τροφη, αλλα με τοση ζεστη ξεφυσαει συνεχεια, με αποτελεσμα να μεταφερει κρεμμυδιλα παντου! :lol:

zooly
11-07-2007, 19:41
βασικα δε της ξαναδινω καθολου κρεμμυδι,ας ειναι κ μαγειρεμενο γιατι φοβηθηκα με αυτα που διαβασα...δεν αξιζει να μου παθει τπτ ειτε ισχυουν ειτε οχι.κ οσο για τη γατα μου η γκρινια της δεν υποφερεται οταν δεν της δινω απο το πιατο μου.την αλλη φορα ειχα φτιαξει φετες με μαρμελαδα κ μεχρι να γυρισω στη κουζινα μου τις ειχε γλυψει ολες...νομιζα οτι ειναι σαρκοφαγα ζωα οι γατες οχι παμφαγα..!!!..κομμενα κ σε αυτη τα μεζεδακια γιατι διαβασα οτι κ τα μανιταρια δε κανουν καλο,αν κ ελεγε περισσοτερο γιαυτα που ειναι ελευθερα κ οχι για τα καλλιεργημενα...κ επισης ελεγε κ για τη ντοματα...

platon
11-07-2007, 20:45
To σημαντικό είναι να πετάξεις τις κονσέρβες και να μην της ξαναδώσεις.

Στη συνέχεια, ο σκύλος κάνει να τρώει από το "σπιτικό" φαγητό ότι τρώμε και εμείς.Εξαιρούνται τα κρεμμύδια και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν. Μάλλον, ότι κάνει να τρώμε εμείς.
Εμείς δεν τρώμε ούτε αποφάγια, ούτε κόκαλα, ούτε κάνει να τρώμε σάλτσες, λιπαρά κτλ.

Και οι ποιοτικές κροκέτες είναι καλές και βολεύουν. Απλά για ποικιλία μπορείς να δίνεις ένα γεύμα μαγειρευτό, ένα κροκέτες. Να μάθει δηλαδή να τρώει και από τα δύο έτσι ώστε αν κάποια μέρα βαριέσαι να μαγειρέψεις, να μην μείνει νηστικός.

Sofia
11-07-2007, 20:53
...κ επισης ελεγε κ για τη ντοματα...

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τα υγιη σκυλια αν τρωνε ντοματες,μονο αν εχουν καποιο προβλημα υγειας,αλλα αυτο ισχυει για ολες τις τροφες.
Απο την ντοματα καλο θα ειναι να αφαιρουνται τα σπορια και τα πρασινα μερη της.
Αν ψαξεις και εδω ..
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... t=&radius= (http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showcat.php?mcats=&si=tomato&what=allfields&name=&when=0&whenterm=&dist=&radius=)
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... 72&cat=all (http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1272&cat=all)
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... 72&cat=all (http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/showproduct.php?product=1272&cat=all)

θα δεις οτι ολες αυτες οι ξηρες τροφες για σκυλια περιεχουν στα συστατικα τους πολτο ντοματας (tomato pomace)

kango
11-07-2007, 21:24
den prepei na tou dineis kokala kyrios kotopoulou alla kai ta alla apagoreuonte!mporei na skisoun to stomaxi tou ,to lemo tou,exoun pethanei polla skylia etsi!to skordo den epitrepete , yparxoun idika skeuasmata skordou gia to kalazar oxi omws etsi! ta skylakia den trone oti emeis den epitrepete na tou dinoume mpaxarika saltses ,piperia,alatia fagita ftiaxmena
pou einai gia mas!exoun alles anages, alles euestisies!na protimas ksira trofi(egw dinw ths hils)pou exei ola ta systatika pou xriazete ena skyli kai ths vitamines!einai dyskolo na kalypsis thn kathe hmerisia periektikothta anagewn systatikwn pou xriazetai ena skyli kathimerina monh sou!na apofeugeis tis konserves tou super market pou exoun megalh periektikothtas se tefra!epishs an theleis na tou magirepseis ftiakse kotopoulo vrasto me ligo rizaki,h tono h kreataki analata sketa!pistepse me kai pali tha tous aresoun poly!na ksereis oti to alati mporei na dimiourgisei euesthisia sthn kardia kai
h zaxarh sta matia!h sokolata kafe thn diegirei h leukh einai kalyterh se periptosh kardiopathias!ta psomia kai ta makaronia pahenoun kai genikotera einai kalytera na einai se mia fit katastash gia to melon !oxi paxia oxi kai adinata!h patata den xoneuetai eukola!(enohte oti gia thn vrasth syzitame)auta elpizw na se kalypsa ligo

:)

dafni
11-07-2007, 21:51
Άσχετα από το αν κάνει καλό ή όχι εγώ δεν δίνω στη μικρή τίποτα άλλο εκτός από ξηρά τροφή (με ελάχιστες εξαιρέσεις) , γιατί έτσι έμαθε να μην τρώει βλακείες από κάτω στη βόλτα. Ότι και να βρει γυρνάει με κοιτάει και αν της πω όχι δεν το τρώει, ενώ γενικα δεν ασχολήθηκα και πολύ να την εκπαιδεύσω για το συγκεκριμένο. Μόνο ξηρά τροφή και μόνο από το πιάτο της και έχει φάει κάτι από κάτω μόνο μια φορά πιτσιρίκα.

zooly
11-07-2007, 22:56
βιταμινες τις δινω κ εγω μια ταμπλετα την ημερα αλλα εχω την εντυπωση οτι λογω αυτων εχει γινει λιγο γομαρακι.!!για τη ρατσα της λεει τα αρσενικα γινονται το ανωτατο σε υψος 60 εκατοστα κ η δικια μου που ειναι θυληκο εχει γινει κοντα τα 65.!!!βλακειες στη βολτα μασουλαει πολυ συχνα αν κ της φωναζω οποτε το κανει κ το αφηνει,ισως επειδη ειναι κουταβι ακομα.που θα παει θα το μαθει κ αυτο σιγα σιγα...kango σε ευχαριστω πολυ με καλυψες...τα μετεφερα ειδα κ στη φιλη μου που εχει σκυλακι κ πολλα δε τα ηξερε..παντως εχω μια απορια,τοσο δυσκολο ειναι για τους κτηνιατρους να ξερουν τα βασικα κ οταν τους ρωτας τετοιου ειδους πραγματα να μπορουν να απαντουν με υπευθυνοτητα??κ οχι απαντησεις του τυπου "δωστου οτι τρως κ εσυ,δεν εχει αναγκη".αυτο σιγουρα δεν αποτελει υπευθυνη απαντηση απο επιστημονα ανθρωπο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσοι κινδυνοι στις ανθρωπινες τροφες. :?

vOOz
12-07-2007, 08:38
Προτιμω να της δινω σπιτικο φαγητο απο τις κονσερβες, αλλα ρε γμτ δεν μπορεις να μαγειρευεις τα παντα αναλατα :Χ
Οταν δεν δουλευα καθομουν κ της μαγειρευα ξεχωριστο φαγητο κ ηταν πολυ πιο ζωηρη και χαρουμενη :Ρ
Εχετε ακουσει τιποτα για τα μανταρινια? Θελει να τρωει συνεχεια!!

zooly
12-07-2007, 09:31
οχι για μανταρινια δεν ελεγε τπτ..ελεγε ομως για για ροδακινα,βερυκκοκα,σπορους απο μηλα κ αχλαδια,σταφυλια κ σταφιδες κ κουκουτσι απο δαμασκηνο.πολλες φορες στη δικια μου το σκετο σπιτικο φαγητο της δημιουργει διαρροια γι'αυτο οταν ειναι να της δωσω της το ανακατευω με ξηρη τροφη.

vOOz
12-07-2007, 10:17
οχι για μανταρινια δεν ελεγε τπτ..ελεγε ομως για για ροδακινα,βερυκκοκα,σπορους απο μηλα κ αχλαδια,σταφυλια κ σταφιδες κ κουκουτσι απο δαμασκηνο.πολλες φορες στη δικια μου το σκετο σπιτικο φαγητο της δημιουργει διαρροια γι'αυτο οταν ειναι να της δωσω της το ανακατευω με ξηρη τροφη.

Καλα δεν κανει ουτε αυτα? ελεος και τι θα τρωει το σκυλι? απο φρουτα δηλαδη μονο μανταρινια/πορτοκαλια? και της αρεσαν τα δροσερα φρουτακια :(

Παντως οι κτηνιατροι πρεπει να ειναι ηλιθιοι. Ειναι τοσο δυσκολο την πρωτη φορα που πας σε ενα γιατρο, και ξερει οτι ειναι το 1ο σου σκυλακια κτλπ, να σου δινει ενα χαρτι με τι δεν κανει? εγω πρωτη φορα απο δω τα βλεπω, δεν ειχα σκεφτει καν οτι υπαρχουν απαγορευμενες τροφες.. παλι καλα λογω της ουρολιθιασης δεν της εδινα σπιτικο δηλαδη..

Sofia
12-07-2007, 10:26
Tα φρουτα ειναι μια χαρα για τα σκυλια,τα μηλα ειναι εξαιρετικη τροφη ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΑ,τα αχλαδια το ιδιο,το καρπουζι,η μπανανα,τα ροδακινα και πολλα ακομα φρουτα.
Αυτο που απαγορευεται ειναι ΤΑ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΑ και ολα τα ειδη των σταφυλιων οπως και η ξηρη σταφυδα.

VvDog
12-07-2007, 10:28
Μηλα, μπανανες,αχλαδια, φραουλες, πεπονι, νεκταρινια....

Απλα να ειναι όλα χωρις κουκουτσια.

VvDog
12-07-2007, 10:32
Με προλαβες Σοφία!! :-D

Δινεις και καρπουζι?? Τελεια θα του δωσω και εγω!

Sofia
12-07-2007, 10:35
Βιβη,η δικη μου τρελαινετε για το καρπουζι και περισσοτερο για το πεπονι! :-D

gikkat
12-07-2007, 10:56
Βιβη,η δικη μου τρελαινετε για το καρπουζι και περισσοτερο για το πεπονι! :-D

μάλλον είναι θέμα φυλής!!! :-D
απλά η Ramone το αντίθετο... τρελαίνεται για πεπόνι αλλά λατρεύει το καρπούζι!!! προχθές άδιασε μια σακούλα με σκουπίδια από το μπαλκόνι γιατί είχαμε πετάξει 2 κομμάτια καρπούζι και της μύρισε!!! :-D

vOOz
12-07-2007, 11:18
Εγω δεν εχω παραπονο.. η χοντρουλα μου τρώει απ'ολα :Ρ
Ακυρη ερωτηση: τα φασολια κανει? λυσσαει καθε φορα που μυριζει φασολαδα, αλλα δεν μου φαινεται πολυ νορμαλ τροφη για να της δωσω.. ειμαι χαζομαμα, δεν μπορω να την βλεπω να λιγουρευεται :Ρ

AUKEAN
12-07-2007, 11:24
Γεία σας κ απο εμένα.
Ομολογώ πως πολλά απο τα παρακάτω που ειπώθηκαν δεν τα γνώριζα και μάλιστα ο alfie τα έτρωγε με μεγάλη ευχαρίστηση.
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οχι οι κονσέρβες?
Εγω του δίνω κυρίως κροκέτες της pedigree με ζωμό πλούσια σε βιταμίνες και απο κονσέρβες μόνο πατέ σε βοδινό με λαχανικά, γαλοπούλα, κοτόπουλο,αρνί και αυτά μόνο 2 φορές την εβδομάδα αλλα απο μαγειρευτά σχεδόν πάντα 2-3 κουταλιές της σούπας απ΄'οτι και να τρώω του δίνω γιατι γκρινιάζει τα περισσότερα τα τρώει αλλα πατάτες,μανιτάρια,ψωμιά,κρ μμύδια δεν τ'αγγίζει.
Μετά πάντοτε του δίνω ένα dentastix με ασβέστιο για τα δόντια-αναπνοή και κατα την διάρκεια του ημερήσιου παιχνιδιού τουλάχιστον 2-3 λιχουδιές σοκολάτας για σκύλους.
Πάντως τις ποσότητες αυτές απο τα μεγειρευτά τα φαγητά τις τρώει 3-4 φορές την εβδομάδα όχι καθημερινά και πιο πολύ σε φάση μπουκιάς έτσι για να του φύγει η περιέργεια.
Λέτε με την ποσότητα που σας ανέφερα να έχει πρόβλημα στο μέλλον.

gikkat
12-07-2007, 11:40

Πώς είναι το fast food για εμάς??? Ε! Κάπως έτσι σκέψου ότι είναι και οι κονσέρβες... :wink:

BlueWolf
12-07-2007, 16:16

Πώς είναι το fast food για εμάς??? Ε! Κάπως έτσι σκέψου ότι είναι και οι κονσέρβες... :wink:

Είναι πολύ χειρότερες από αυτά που τρώμε εμείς στα fast food.
Τα απομεινάρια των ζώων, (κοιλίες, έντερα, αυτιά, μύτες, ουρές, νύχια), τα χαλασμένα κρέατα, συν παρα πολλές χρωστικές και αρωματικές ουσίες και παρα παρα πολλά συντηρητικά.
Αυτο το ζελέ που βλέπετε πάνω πάνω στην κονσέρβα είναι ότι χειρότερο μπορει να φάει ένας οργανισμός.

Το ίδιο κακές είναι οι ξηρές τροφές από τα super markets. Όπου βλέπετε χρωματιστές μεγάλες κροκέτες και δυνατή μυρωδιά..........μακρυά.

ΥΓ. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου όλα αυτά. Μου τα έχουν πει εκτροφείς , κτηνίατροι και γενικά άνθρωποι που σέβονται τα σκυλιά τους και το έχουν ψάξει το θέμα.

Ψήνω έναν κτηνίατρο να γράψει μερικά άρθρα για όλα αυτά τα θέματα και να τα ανεβάσουμε εδώ.

zooly
12-07-2007, 19:08
κ τι μπορω να δινω στη γατα???μονο κονσερβες τρωει κ κροκετες απο σουπερ μαρκετ.απο μαγειρεμενο φαγητο τπτ.αλλα τπτ κ απο ωμο.καμια φορα ψαρευει ο πατερας μου κανα ψαρακι κ για να το φαει πρεπει να της το κοψω φιλετακι κ παλι δε τρωει ουτε το μισο.γατα που δε τρωει ψαρια!!!να της παιρνω γατοτροφη απο κτηνιατρο κ petshop??δεν ηξερα οτι υπαρχει διαφορα στις ξηρες τροφες...μη σου πω οτι της επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ κ για καλυτερα επειδη γνωριζα τις μαρκες,...

dora
12-07-2007, 20:36
Εγώ πιστεύω ότι τρώνε ότι τα συνηθίσουμε να τρώνε.Άλλο τι προτιμάνε, βέβαια...Αυτός ο γάτος που φιλοξενώ τώρα, στην αρχή έτρωγε μόνο κονσέρβα και καθόλου κροκέτες. Σταδιακά άρχισα την ανάμειξη και τώρα του δίνω μόνο κροκέτες και μία στο τόσο λίγη κονσέρβα για να χαρεί ο χαζούλης... :-D Άμα τον αφήσεις νηστικό μόνο με τις κροκέτες, κάποια στιγμή θα αλλάξει γνώμη και θα τις φάει...Eγώ παίρνω κροκέτες από pet-shop και όχι από super market. Μου έχουν πει ότι η χρόνια κατανάλωση φθηνής ξηράς τροφής προκαλεί πολλά και μεγάλα προβλήματα υγείας στο ζώο...

matilda
12-07-2007, 21:04
Όσον αφορά τα μαγειρευτά η άποψη μου είναι να αποφεύγονται (εννοώ τα μαγειρευτά που προορίζονται για εμάς) καθώς τα μπαχαρικά που περιέχουν είναι ιδιαίτερα δύσπεπτα για τους σκύλους.

Αν θέλουμε να δίνουμε μαγειρευτό θα πρέπει να συνηθίσουμε στην ιδέα να βάζουμε 2η κατσαρόλα με κρεας λαχανικά και υδατάνθρακες νερόβραστα για τα σκυλιά μας.

BlueWolf
12-07-2007, 21:27
κ τι μπορω να δινω στη γατα???μονο κονσερβες τρωει κ κροκετες απο σουπερ μαρκετ.απο μαγειρεμενο φαγητο τπτ.αλλα τπτ κ απο ωμο.καμια φορα ψαρευει ο πατερας μου κανα ψαρακι κ για να το φαει πρεπει να της το κοψω φιλετακι κ παλι δε τρωει ουτε το μισο.γατα που δε τρωει ψαρια!!!να της παιρνω γατοτροφη απο κτηνιατρο κ petshop??δεν ηξερα οτι υπαρχει διαφορα στις ξηρες τροφες...μη σου πω οτι της επαιρνα απο το σουπερ μαρκετ κ για καλυτερα επειδη γνωριζα τις μαρκες,...

Να πας σε ένα pet shop και να πάρεις μια καλή τροφή για γάτες, επίσης γνωστών εταιρειών, αλλά περισσότερο εξειδικευμένων.
Είναι τυχαίο που τις κροκέτες που πουλάνε τα super markets δεν τις βρίσκεις στα pet shops?

Η γάτα σου θα δυσκολευτεί λίγο αλλά θα τη συνηθίσει και θα τη φάει προκειμένου να μείνει νηστική.

zooly
12-07-2007, 22:07
εννοειται πως θα τη φαει κ θα πει κ ενα τραγουδι!!σχετικα με τα προβληματα υγειας που προκαλουν οι αχρηστες ξηρες τροφες για γατες,μηπως μεσα σε αυτα ειναι κ η νεφρικη ανεπαρκεια?

dora
13-07-2007, 07:36
εννοειται πως θα τη φαει κ θα πει κ ενα τραγουδι!!σχετικα με τα προβληματα υγειας που προκαλουν οι αχρηστες ξηρες τροφες για γατες,μηπως μεσα σε αυτα ειναι κ η νεφρικη ανεπαρκεια?
Αυτό για τη νεφρική ανεπάρκεια μου το λέει συνέχεια ο τύπος στο pet shop (μια πολύ μικρή επιφύλαξη την έχω, μπορεί να πρόκειται και για συκώτι..)Μου λέει ότι αυτό προκαλείται από τα βελτιωτικά γεύσης, τα χρωστικά, τα συντηρητικά κλπ κλπ που βάζουν στις φθηνές κροκέτες...{ελπίζω να τα λέω σωστά...)
Πάντως, η διαφορά στα χρήματα δεν είναι πολύ μεγάλη στις γατοκροκέτες, αφού δεν τρώνε και πολύ...Αυτή που παίρνω εγώ είναι 1 κιλό και κάνει περίπου 7,5 ευρώ και κρατάει αρκετά..Υπάρχουν βέβαια, και πιο φθηνές αλλά και πιο ακριβές...χοχοχο :-D :-D

zooly
13-07-2007, 09:23
ο γατος μου ετρωγε παντα τεραστιες ποσοτητες απο κροκετες σουπερ μαρκετ κ επαθε νεφρικη ανεπαρκεια,κ παντα το ειχα τυψεις οτι εφταιγα εγω κ απλα αλλαξα τη μαρκα στη ζουλι γιατι πιστεψα οτι εφταιγε η συγκεκριμενη εταιρεια.δε το περιμενα οτι ολες θα ειναι τα ιδια χαλια.η χυμα τροφη ειναι καλη???γιατι ο κτηνιατρος που ειναι κοντα στο σπιτι μου μονο τετοια εχει...

aristea
13-07-2007, 09:28
Από όσο ξέρω η χύμα είναι χειρότερη.
Να πας σε ένα pet shop και να πάρεις μια καλή τροφή για γάτες, επίσης γνωστών εταιρειών, αλλά περισσότερο εξειδικευμένων.
Είναι τυχαίο που τις κροκέτες που πουλάνε τα super markets δεν τις βρίσκεις στα pet shops?
Δίκιο έχει,όσο να'ναι η επώνυμες τροφές είναι καλύτερες. Εσύ ψωνίζεις τρόφιμα no name?

Φιλικά :-)

dora
13-07-2007, 09:42
zooly, τι εννοείς "χύμα"?"Γιατί εμένα ας πούμε στο pet shop που ψωνίζω έχει χύμα hill's για παράδειγμα. Ανοίγει ένα 15κιλο και δίνει χύμα. Κάποια έχουνε χύμα-καλύτερα-να-φάει-ποντίκι... :?

gikkat
13-07-2007, 09:57
Γιατί εμένα ας πούμε στο pet shop που ψωνίζω έχει χύμα hill's για παράδειγμα. Ανοίγει ένα 15κιλο και δίνει χύμα.

καλά αυτό μην το πολυεμπιστεύεσαι...
θα σου φέρω παράδειγμα ένα petshop που γνωρίζω που πουλάει Royal Canin χύμα ξηρά τροφή ακριβώς με τον τρόπο που περιγράφεις...
Λόγω του ότι μου είχε φανεί περίεργο (εκείνη την εποχή αγόραζα Royal) καθώς Royal δεν είχα ξαναδεί χύμα το είχα ψάξει το θέμα μέσω petshopάδων που συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη εταιρία... Η Royal Canin λοιπόν δεν πουλάει χύμα τροφή παρά αποκλειστικά και μόνο συσκευασμένη... Τώρα στην περίπτωση της Royal-χύμα 2 πραγματα μπορεί να ισχύουν. Ή πουλούσε όντως Royal αλλά ληγμένη (ώστε ο αγοραστής να μην έχει τη δυνατότητα να δει ημ. λήξης κλπ.) ή έβαζε στο σακί της Royal παρόμοιες κροκκέτες με ευτές της εταιρίας και τις πουλούσε για Royal...
Όποιο από τα παραπάνω και να συνέβαινε, μπήκε σε black list το συγκεκριμένο petshop... :wink:

Marianthy
13-07-2007, 10:01
ήπως άνοιγε σακί της Royal κανονικό και το πούλαγε λίγο λίγο για όσους δεν μπορούσαν να δώσουν πολλά λεφτά μαζεμένα για ολόκληρο? Λέω εγώ τώρα... Χλωμό βέβαια... Αλλά μήπως?

dora
13-07-2007, 10:09
ήπως άνοιγε σακί της Royal κανονικό και το πούλαγε λίγο λίγο για όσους δεν μπορούσαν να δώσουν πολλά λεφτά μαζεμένα για ολόκληρο? Λέω εγώ τώρα... Χλωμό βέβαια... Αλλά μήπως?
Koίτα, για το συγκεκριμένο παιδί είμαι σίγουρη γιατί είχε τύχει να ανοίξει 15κιλο και να πουλήσει και μπροστά μου, οπότε δεν έχω αμφιβολία.Τώρα για τα υπόλοιπα, τι να σας πω?

gikkat
13-07-2007, 10:11

whatever...
αλλά σε black list μπήκε :wink:
πάντως ο τύπος έβγαζε την τιμή του κιλού διαιρώντας με την τελική τιμή του 15κιλου βάση του τιμοκαταλόγου της Royal... Δεν πιστέυω να συνέφερε κανέναν αυτό καθώς και λίγο-λίγο να αγόραζε κάποιος, απλά ερχόταν πιο συχνά... μία η άλλη έρχεται αν το σκεφτείς!!!

veroniki
13-07-2007, 10:31
Να κάνω μια επανάληψη και μη με παρεξηγήσετε.Ο δικός μου τρώει με μανία τις κονσέρβες και όχι την ξηρά τροφή,αλλά όπως λέτε οι κονσέρβες δεν είναι καλές.Δηλαδή να μην του δίνω κονσέρβες όποια μάρκα και αν είναι;Ξηρά τροφή να προσπαθήσω να του δώσω μόνο επώνυμη μάρκα και σε καμία περίπτωση από το σουπερ μάρκετ;
Κοτόπουλο ανάλατο που του μαγειρεύω στο σπίτι δεν υπάρχει πρόβλημα έτσι δεν είναι;Μόνο που δε θέλει το ρύζι για σκυλιά και του βάζω ρύζι από αυτό που τρώμε κι εμείς.Υπάρχει πρόβλημα;Μακαρόνια,πατάτες και άλλα ζυμαρικά μου έχει πει ο κτηνίατρος να μην τρώει.Άλλο κρέας κάνει να φάει,όπως χοιρινό,μοσχάρι,αρνί κλπ;Καμια φορά του δίνω λίγο ζαμπόν ή παριζάκι αλλά λίγο γιατί είναι αλμυρά.Τα φρούτα δεν του αρέσουν και από το αβγό θέλει μόνο τον κρόκο.Λαχανικά τρώει μόνο τα καρότα και την πιπεριά.Ντομάτα και κρεμμύδι είπαμε απαγορεύεται.
Οι λιχουδιές που παίρνουμε από τα pet shop επιτρέπονται,όπως σαλάμι για σκυλιά,μπισκοτάκια,κάτι κοκαλάκια μέ κρέας; απάνω,κάτι άλλα που τα λένε "αυτάκια" κλπ;
Διαβάζω για αρρώστιες και νεφρική ανεπάρκεια κλπ και αισθάνομαι πολύ άσχημα γιατί έχω και τη φιλοξενούμενη την Ιφιγένεια και εκείνη έτρωγε ξηρά τροφή και τώρα θέλει κονσέρβα.Προχθές πήρα κάτι καινούριες κονσέρβες από το pet shop μεγάλο κουτί αλλά είχαν τόσο πολύ ζελέ από πάνω-πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο-οι μικρές που έπαιρνα δεν είχαν, που κανένα τους δεν τις έφαγε και έτσι τις πέταξα,τους έφτιαξα κοτόπουλο και ανακάτεψα ξηρά τροφή αλλά και αυτή ,αυτή τη φορά δεν ήταν γνωστής μάρκας αν και μου την είπαν για καλή,οπότε τι να κάνω;Τις κονσέρβες τις πέταξα,την ξηρή τροφή να τη δώσω ή να την πετάξω.Είναι 4 κιλά,όχι χύμα,κάποια από την Ισπανία λέει.Αν σας ζάλισα συγνώμη αλλά με έπιασε άγχος.Και για να καταλάβετε και το γελοίο του πράγματος για να τον συνηθίσω το δικό μας να τρώει γενικά ξηρή τροφή τον ταϊζω στο στόμα μια μια τις κροκέτες σαν παιχνίδι (μπορείτε να γελάσετε με την ησυχία σας).

Υ.Γ έτσι έχω πάθει και με το σκάλιμπορ άλλος λέει βάλε άλλος μη βάζεις σε μικρόσωμα,ο κτηνίατρος λέει όχι(έβαλα μόνο στην Ιφιγένεια)και πάλι γελάστε έχω εφιάλτες μην κάνω κάτι στραβό και εξαιτίας μου πάθουν κάτι.

VvDog
13-07-2007, 11:16
veroniki, μη ξαναδωσεις κονσερβα. Βρες μια καλη τροφη απο pet shop ή απο κτηνιατρο.

Πατατες , ψωμι μακαρονια και ολα τα αμυλουχα απαγορευονται. Μονο ρυζι (εχει διαφορετικο τυπο αμυλου)και κοτοπουλο.

Απο κρεας εγω δινω απο ολα εκτος απο χοιρινο (κοτοπουλο, μοσχαρι, αρνι, γαλοπουλα, ψαρια)

Οσο για τις λιχουδιες, εγω του δινω βραστη γαλοπουλα, παριζακι κοτοπουλο και διαφορα αλλα υγειηνα, τα τεμαχιζω και τα χρησιμοποιω για επιβραβευση.

προσπαθησε να μην πανικοβαλεσαι και να τους κανεις λιγο αποτοξινωση απο τα junk (κονσερβες) που τρωνε τοσο καιρο. Στην αρχη δεν θα θελουν να φανε την ξηρα τροφη, αλλα η πεινα θα τα αναγκασει.

zooly
13-07-2007, 12:11
κ veroniki!!!!καποιοι φιλοι παραπανω αν τα ξαναδιαβασεις ειπαν οτι με τη ντοματα δεν υπαρχει προβλημα,αρκει να μη του δωσεις το κοτσανι η τα φυλλα της ντοματας!αν δεν εχεις δικο σου κηπο με ντοματιες δε προκειται να τα βρεις πουθενα αυτα!!! :-) κ επισης σε μερες που η δικια μου το παιζει δυσκολη με τις κροκκετες κ εγω απο το χερι τη ταιζω,δεν ειναι περιεργο αυτο!αφου δεν της παιζω κ το αεροπλανακι για να φαει παλι καλα!!!! :-D στο σκυλι παντα απο κτηνιατρο αγοραζω κροκκετες.Οσων αφορα τη γατα τωρα θα υιοθετησω την ιδια τακτικη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,ουτε χυμα ουτε απο σουπερ μαρκετ,ενω τα μεζεδακια τα χω κοψει ηδη!![/quote]

Marianthy
13-07-2007, 15:48
Η δικιά μου πάλι γάτα, που κυκλοφορεί έξω τρέφεται με ότι της έρθει... Ναι φοβάμαι πολύ τις φόλες αλλά είναι μεγάλη πια για να μάθει να είναι μέσα ακόμα και να με αφήνανε να την έχω μέσα. Κολάει στην πόρτα και θέλει έξω.. :-D

Κυρίως της δίνω τροφή από τις γνωστές των super market και όποτε μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου, αρχίζω να την εναλάσω με κάποια από τις καλύτερες... Έτσι κι αλλιώς δεν μπορώ να ελένξω τι τρώει η αλήτισσα!

aggeliki
16-07-2007, 11:30
βρε παιδια,το δικο μου,παει και τρωει οτι βαζω για τις χελωνες,ουτε κατσικα να ειναι!τι καρπουζοφλουδο ,ψωμι βρεγμενο,βραστα λαχανικα,κ.τ.λ ακου βρεγμενο ψωμι...δεν τρωει την ακριβη τροφη και τρωει το βρεγμενο ψωμι!!

Sofia
16-07-2007, 11:39
βρε παιδια,το δικο μου,παει και τρωει οτι βαζω για τις χελωνες,ουτε κατσικα να ειναι!τι καρπουζοφλουδο ,ψωμι βρεγμενο,βραστα λαχανικα,κ.τ.λ ακου βρεγμενο ψωμι...δεν τρωει την ακριβη τροφη και τρωει το βρεγμενο ψωμι!!

Eμενα παντως δεν μου φαινεται καθολου περιεργο αυτο.Τα σκυλια που ειναι μαθημενα να τρωνε ξηρα τροφη,πολυ ευκολα μπορουν να συνηθισουν με ευχαριστηση να τρωνε φρεσκια τροφη,ενω τα σκυλια που ειναι μαθημενα με φρεσκια τροφη δυσκολα συνηθιζουν στην ξηρα και πιστευω οτι αυτα καταλαβαινουν καλυτερα. :wink:
Οχι βεβαια οτι δεν θα φανε οτι βλακεια βρουν ακομα και αν τα πειραζει,αλλα επι καθημερινης βασεως και αν ειναι επιλογη τους,ολα τα σκυλια θα διαλεξουν την φρεσκια τροφη ακομα και αν ειναι βρεγμενο ψωμι και βραστα λαχανικα

vOOz
16-07-2007, 13:06
Ρε Αγγελικη εδω η δικια μου εχει προτιμηση στην φασολαδα και στα ρεβυθια.. ειναι παιδι του λαου βλεπεις! :lol:

veroniki
22-07-2007, 11:36
Καλημέρα.Θα ήθελα τη συμβουλή σας.Ο fox μας είναι μικρόσωμος περίπου 10 κιλά και 5 ετών.Μέχρι τώρα έτρωγε κυρίως κονσέρβα και 2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο με ρύζι,την ξηρή τροφή δεν την ήθελε καθόλου.Όταν διάβασα όσα γράφετε εδώ για τις κονσέρβες (ακόμα και καλές μάρκες) αποφάσισα,πριν να είναι αργά και πάθει κάτι, να του μαγειρεύω και συγχρόνως να προσπαθήσω να τον κάνω να φάει ξηρή τροφή.Επειδή έχουμε φιλοξενούμενη και την Ιφιγένεια που όμως είναι τριπλάσια σε μέγεθος και μάλλον γύρω στα 15 ή και παραπάνω κιλά μαγειρέυω πότε κοτόπουλο με ρύζι και καρότα πότε γαλοπούλα και πότε μοσχάρι και ανακατεύω και ξηρή τροφή.
Ο fox μόλις σερβίρω το φαγητό τους,φυσικά σε χωριστά πιάτα,αλλά στον ίδιο χώρο και την ίδια ώρα για να μην έχουμε καβγάδες,πηγαίνει,ελέγχει ότι το φαγητό της μικρής είναι ίδιο με το δικό του-το κάνει κάθε φορά-και μετά τρώει (τρώνε 2 φορές την ημέρα μεσημέρι και βράδι και φυσικά η ποσότητα που βάζω στην Ιφιγένεια είναι πολλή περισσότερη από του Φοξ).Μόλις τελειώσει το φαγητό του πηγαίνει στης Ιφιγένειας και αν έχει αφήσει οτιδήποτε το καταβροχθίζει,γενικά έχει γίνει πολύ λαίμαργος ενώ παλαιότερα όταν έκανε πολλή ζέστη ή όταν είχε φάει πολύ το μεσημέρι δεν έτρωγε το βράδι .Το αποτέλεσμα είναι ότι έχει παχύνει,έχει κάνει κοιλιά τόσο που τον ψάξαμε μήπως είχε κάτι.
Τα ερωτήματά μου είναι 2 και ζητώ τη συμβουλή σας.Πώς να υπολογίζω τις μερίδες που πρέπει να τρώνε;Και η Ιφιγένεια νομίζω ότι έχει παχύνει αρκετά αλλά το χρειαζόταν.Όταν έβαζα κονσέρβα ήξερα την ποσότητα,έβλεπα αυτή που αναγράφεται πίσω,τώρα που μαγειρεύω μπερδεύομαι,ειδικά στο πόσο κρέας πρέπει να τρώει ο καθένας τους και ρύζι.Νομίζω ότι ίσως ειδικά στο Φοξ (που είναι μικρόσωμος) βάζω περισσότερο από όσο πρέπει.
Και η δεύτερη ερώτηση:ένας γνωστός ξέροντας ότι έχω τα σκυλιά μού έφερε 2 φορές και θα μου ξαναφέρει φτερούγες από κοτόπουλα και λαιμούς που τα έβρασα και τα ξεκοκάλισα να μην υπάρχει καθόλου κόκαλο και τους τα έδωσα με ρύζι.Μου φάνηκε όμως σαν φαγητό πολύ λιπαρό αφού αυτό που συνήθως τους δίνω είναι χωρίς πέτσα,μόνο ψαχνό.Ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας αν υπάρχει πρόβλημα αν τρώνε 1 ή 2 φορές από αυτές το φαγητό.
Ο λόγος που ρωτάω όλα αυτά είναι (αν και μπορέι να φαίνομαι υπερβολική) ο φόβος μου μη συμβει κάτι στο μέλλον αρρώστια κλπ και φταίμε εμείς.

Sofia
22-07-2007, 13:19
Δεν παιζει κανενα ρολο η ποσοτητα που δινεις,αλλα οι θερμιδες που εχει καθε μεριδα,μπορεις να καταλαβεις αν εχουν το σωστο βαρος,αν οταν βαζεις το χερι στα πλευρα τους μπορεις και τα ψηλαφεις,και στα κοντοτριχα σκυλια να βλεπεις τα δυο τελευταια,αλλιως....διαιτα :-D

Στο μαγειρευτο φαγητο,το κρεας πρεπει να ειναι το περισσοτερο και τα λαχανικα και το ρυζι σε λιγοτερη ποσοτητα.
Φτερουγες κοτοπουλου και λαιμους,δινω στην δικη μου πολυ συχνα ωμα, αλλα σε ενα σκυλακι που ειναι ηδη παχουλο και πρεπει να χασει βαρος καλο ειναι να μην τρωει πετσες απο κοτοπουλο,γιατι εχει πολυ λιπος,διαφορετικα ειναι πολυ καλη πηγη λιπαρων.

veroniki
22-07-2007, 14:59
Δεν τους έχω δώσει ποτέ ωμό φαγητό και δε νομίζω ότιείναι καλή ιδέα γιατί νομίζω ότι μπορούν να πάθουν διάφορες αρρώστιες.Ευχαριστώ για την απάντηση,θα φροντίσω να τρώνε περισσότερο κρέας και λιγότερο ρύζι,στο φοξ σίγουρα δε βλέπεις πλευρά αλλά χοντρή κοιλίτσα και αυτό με προβλημάτισε και νομίζω ότι και η Ίφι έχει παχύνει αρκετά.

Sofia
22-07-2007, 17:10
Δεν τους έχω δώσει ποτέ ωμό φαγητό και δε νομίζω ότιείναι καλή ιδέα γιατί νομίζω ότι μπορούν να πάθουν διάφορες αρρώστιες.Ευχαριστώ για την απάντηση,θα φροντίσω να τρώνε περισσότερο κρέας και λιγότερο ρύζι,στο φοξ σίγουρα δε βλέπεις πλευρά αλλά χοντρή κοιλίτσα και αυτό με προβλημάτισε και νομίζω ότι και η Ίφι έχει παχύνει αρκετά.
Ποτε δεν προτεινω σε καποιον να ταιζει ωμα στον σκυλο του,αυτο ειναι δικη μου επιλογη που το εχω ψαξει πολυ πριν το κανω,αλλα ξερω οτι πολλοι κτηνιατροι δεν το δεχονται,στο εγραψα για να σου πω οτι αν το σκυλι δεν ειναι υπερβαρο μπορεις να δινεις τις πετσες :wink: