pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Είσαι κτηνίατρος?? Την πάτησες... έχουμε απορίες! > Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 08-03-2007, 11:09
Ναταλία Αθανασιάδου Ναταλία Αθανασιάδου is offline
Senior Member

Default ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ

Καλημέρα Agnes,

Εάν έχεις διαβάσει κάποια post μου, έχω μια σκυλίτσα 3 ετών με νεφρική ανεπάρκεια σε προχωρημένο στάδιο (η οποία προέκυψε από καλαζάαρ).

Από προσωπική μελέτη και ατελείωτες συζητήσεις με τον κτηνίατρο στο νησί μας, πιστεύω ότι έχω πλέον, για κάποιον που δεν έχει γνώσεις ιατρικής/κτηνιατρικής, αρκετή γνώση για τη ασθένεια, καθώς και των τρόπων αντιμετώπισης και περίθαλψης.

Πάραυτα, συνεχίζω να έχω πολλές απορίες και ίσως θα μπορούσες να με διαφωτίσεις.

Η Χαρά μου λαμβάνει:
Phosphate Binder: Pepsamar
Αντιεμετικό: Losec
Supplements: Salmon oil, VitE και CoQ10.
Επιμένω στη ειδική τροφή (Hills k/d και renal της Royal Canin), αλλά, δυστυχώς αυτό δεν είναι πάντα εφικτό λόγω της, κατά διαστήματα, ανορεξίας της, οπότε της φτιάχνω και φαί (κοτόπουλο, αυγό, ψωμί, κλπ), που όπως αντιλαμβάνεσαι είναι εύγεστα σε σχέση με τις ειδικές τροφές.
2 φορές το μήνα κάνει IV fluids (lactate ringers).

Είμαι μέλος σε δύο group/discussions group (yahoo) που συμμετέχουν μέλη από όλο τον κόσμο και διαβάζω πολύ για διατροφή και θεραπείες.

Αλλά, όπως είπα έχω απορίες και στις θέτω:
1. Πρόσφατα, από αιματολογικές εξετάσεις, διαγνώσθηκε αναιμία (λόγω της ανεπάρκειας). Ο κτηνίατρος μου μίλησε για κάποιες ενέσεις, οι οποίες όμως είναι πανάκριβες (γύρω στα 800€). Τι θεραπείες υπάρχουν για την αναιμία (είναι στο 20);
2. Έχω μπερδευτεί με τα phosphate binder. Βρήκα Renagel, το οποίο είναι καλό για τους ανθρώπους, αλλά δεν υπάρχουν αποτελέσματα για τα ζώα και φοβάμαι να το δοκιμάσω. Οπότε μέχρι τώρα (χωρίς πολλά αποτελέσματα για μείωση του φωσφόρου) χρησιμοποιώ pepsamar (το οποίο περιέχει 238mg aluminium hydroxide ανά χάπι). Νομίζω ότι πρέπει να της δίνω 4,25 χάπια την ημέρα (1000 mg τη μέρα περίπου). Τα λέω σωστά; Φοβάμαι ότι μέχρι τώρα της δίνω λίγο 2 - 2.5 χάπια την ημέρα.
3. Ποιά είναι η γνώμη σου για subQ fluids (στο σπίτι);
4. Ποιά είναι η γνώμη σου για τα supplements/vitamins που της δίνω (vitE και Coq10 θα ξεκινήσει το Σάββατο);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη από τα άλλα μέλη του forum για τα "τεχνικό" και μεγάλο μήνυμα.
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 12:42
boxer2 boxer2 is offline
Senior Member

αγαπητη Ναταλια δεν ξερεις ποσο λυπαμαι...
ειναι μια απο τις πιο φριχτες ασθενειες και δυστυχως απο τις συχνοτερες...

σε βρισκω αρκετα ενημερωμενη, ωστοσο διαφωνω με τη βιταμινη E.
καλο θα ηταν να δινεις μεγαλες ποσοτητες βιταμινων C και Β. το σολωμελαιο ειναι τελειο. επισης, θα μπορουσες να δινεις σκετο omega 3 λιπαρα οξεα αντι για σολωμελαιο. phosphorus binders και αντιεμετικα ειναι απαραιτητα!
οσο για την αναιμια, σιδηρος και τροφες με σιδηρο! μπορεις αν θελεις να δινεις επισης μια μιξη απο σπανακια και φρουτα αλεσμενα.
με κονσερβες και κροκετες ειδικες, διαφωνω. εγω θα εφτιαχνα ειδικη διαιτα.

προσεξε πολυ παντως, βιασου να παρεις τα συμπληρωματα διατροφης, και σου ευχομαι να μη φτασετε στην στοματιτιδα...
να ελεγχεις καθημερινα μεσα το στομα της, να παρακολουθεις τις εξελιξεις.
θελει πολυ διαβασμα η υποθεση και εισαι τυχερη που εχεις ενα εργαλειο.. το ιντερνετ!
δε θα θελα ουτε να σκεφτω να ειχα σκυλο με νεφρικη ανεπαρκεια και να ζουσα σε νησι. καταλαβαινεις τι εννοω, απο κτηνιατρικης αποψης...

σου ευχομαι η αγαπημενη σου να παρει μια καλη παραταση ζωης!
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 12:47
aggeliki aggeliki is offline
Senior Member

Default Re: ΝΕΦΡΙΚΗ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ

καλημερα Ναταλια,μου εχει μιλησε και εμενα ο κτηνιατρος μου για αυτες τις ενεσεις για την αναιμια.ειναι πολυ ακριβες οντως αλλα μου ειπε οτι εχει 100% αποτελεσμα.για τα αλλα δεν ξερω να σου πω.
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 13:04
Senior Member

Ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις.
Το κόστος δεν με ενδιαφέρει καθόλου, εφόσον αφορά την υγεία της Χαράς μου. Το θέμα είναι ότι οι δαπάνες της φριχτής αυτής ασθένειας, όπως πολύ σωστά τη χαρακτήρισε ο boxer2, είναι ιδιαίτερα υψηλό, άρα και δυσκολότερα αντιμετωπίσιμο. Οπότε εξετάζω όλες τις πιθανότητες/εναλλακτικές.

Ναι boxer2 είναι εξαιρετικά δύσκολο να ζεις σε νησί και να έχεις σκυλί με νεφρική ανεπάρκεια. Δεν φαντάζεσαι πόσο. Έχουμε ένα κτηνίατρο μόνο, ο οποίος κάνει ότι μπορεί, αλλά δεν είναι συχνό το φαινόμενο να επιθυμεί κάποιος να το αντιμετωπίσει. Τις περισσότερες φορές γίνεται ευθανασία, ακόμα και στα αρχικά στάδια....

Έχουμε ήδη ανέβει Αθήνα και φεύγουμε και αύριο για εξετάσεις που δεν μπορούν να γίνουν εδώ (όπως blood pressure και αέρια αίματος).

Τα συμπληρώματα τα έχω ήδη πάρει, αλλά το κορίτσι μου κάνει θεραπεία με IV fluids τις τελευταίες 5 ημέρες και θα αρχίσουμε αύριο τα επιπλέον.

Τα δοκιμάσω το σίδηρο. Όσο για ειδική δίαιτα που να φτιάχνω εγώ, το κάνω, αν και ο κτηνίατρος μας επιμένει να προτιμώ τις εμπορικές, και αν δεν τις τρώει να της δίνω δική μου.

Το στόμα μας δεν έχει και την καλύτερη μυρωδιά, αλλά δεν είναι προχωρημένη η κατάσταση ακόμα (σχετικά με τη στοματίτιδα).

Δεν ξέρω πως γνωρίζεις τόσα, και εύχομαι να μην έχεις περάσει τέτοιο γολγοθά.

Είναι τρέλλα. Είναι στιγμές που από την απογοήτευση, κλαίω και οδύρομαι που δεν μπορώ να τη βοηθήσω. Όμως η Χαρά είναι πιο δυνατή από εμένα. Και αντέχει το μανάρι μου, κλινικά είναι καλά ακόμα (παρά τις πολύ άσχημες εξετάσεις). Μία ομοιοπαθούσα από Αμερική μου έγραψε πριν λίγες ημέρες: Treat the dog, not the numbers.

Δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ την απόγνωση που μπορεί να νοιώσω βλέποντας τη ψυχούλα μου να μην τρώει και να με κοιτάει προσπαθώντας να καταλάβει τι θέλω από αυτή.
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 13:10
boxer2 boxer2 is offline
Senior Member

βρε ναταλια μου δε μπορεις να φανταστεις πώς ενιωσα οταν διαβασα εδω το "θεμα" για τη νεφρικη...
χτες μια καλη μου φιλη εχασε τη σκυλιτσα της την Αθηνα...
το σκυλι εφτασε στο απροχωρητο γιατι ολες οι κινησεις γιινοντουσαν με ρυθμο χελωνας.. και ποιος εφταιγε? οι κτηνιατροι!
μολις εμαθα για την κατασταση, αρχισα να ψαχνω μανιωδως την καθε λεπτομερεια...
τις εστελνα ολες τις πληροφοριες με μαιηλ(ειναι πατρα η κοπελα) και εκεινη πηγαινε ιντερνετ καφε, τα διαβαζε, τα τυπωνε, τα εδινε στον κτηνιατρο, αυτος τα διαβαζε, εδινε το οκ και αφου το εψαχνε, επρεπε να ψαξει εκεινη και να βρει τα συμπληρωματα και δεν τα εβρισκε καν στην πατρα! μιλαμε για ρυθμους χελωνας σε μια ασθενεια που εξελισσεται ταχυτατα!!!!!!!!
τελικα πανω που τα αγορασα εγω απο αθηνα, και τα εστειλα, η μικρη Αθηνα εφυγε...
την τελευταια μερα η στοματιτιδα και η αναιμια ειχαν φτασει στο απροχωρητο...
το δεμα εφτασε λιγες ωρες αφου η μικρη ειχε πεθανει..
δεν περιγραφεται το πώς ενιωσα...

αν ειναι δυνατον?! να κανουμε σεμιναρια και να σπρωχνουμε τους κτηνιατρους..?!
αν ειναι δυνατον......?!
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 13:14
gikkat gikkat is offline
Senior Member

natalia,

ti na po... efxomai to kalytero...
pragmatika den gnoriza tis toso megales diskolies tis arrostias aftis...

YPOMONI+EPIMONI!!! :o

Ramone εν δράσει!

Είναι μια καμήλα! Είναι μια καμήλα! Μια καμήλα όμορφη, που μασάει φύλλα!
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 13:20
Senior Member

Ακριβώς το ίδιο κάνω και εγώ.
Εάν δεν έψαχνα στο internet, θα την είχα χάσει.
Τα περισσότερα φάρμακα τα έχω προτείνει εγώ. Και κάποιες φορές πρέπει να χρησιμοποιώ την πειθώ μου για να μου τα γράψει.
Είμαι σίγουρη ότι θα τσακωθούμε πολύ όταν θα του ζητήσω το επόμενο: Υποδώριους ορούς από εμένα (στο σπίτι). Διότι δεν μπορώ να τη βασανίζω με καθημερινές επισκέψεις στον κτηνίατρο. Το πιο σημαντικό για μένα είναι να έχει ποιότητα ζωής. Για όσο της απομένει (τρέλα να το σκέφτομαι).
Οι ρυθμοί είναι απίστευτα αργοί.
Όσο για τα φάρμακα...... Μέχρι και από Αμερική έχω παραγγείλει.
Και αν είναι δύσκολο στην Πάτρα, φαντάσου Σύρο.
Δεν είναι ότι ο κτηνίατρος δεν το παλεύει, το παλεύει, αλλά ίσως δεν γνωρίζει τόσα για την ασθένεια.
Ξέρεις τι μου είπε πριν μερικές μέρες....; ότι ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που το παλεύουν γιατί έτσι μαθαίνουν και οι κτηνίατροι, μιας και όπως είπα τις περισσότερες φορές τα σκυλάκια οδηγούνται σε ευθανασία στη αρχή της ασθένειας.

Εύχομαι καλή δύναμη στη φίλη σου
Reply With Quote
Old 08-03-2007, 13:27
boxer2 boxer2 is offline
Senior Member

ασε καταλαβαινω! απο κερκυρα ειμαι και εχω ζησει την κατασταση...
αντε εκει υπαρχουν 4 κτηνιατροι, και να φανταστεις ο πιο σχετικος απο αυτους, στην πραγματικοτητα ειναι επικινδυνα ασχετος!!!

παλεψε το οσο μπορεις! για την ποιοτητα ζωης της! η παραταση μπορει να φτασει μεχρι και τα 4 χρονια, αναλογα το σταδιο που βρισκεται, και φυσικα την αγωγη, διατροφη και συμπληρωματα.

τουλαχιστον ωμεγα 3, βιταμινες C και Β μπορεις να δωσεις αφοβα, μονο καλο μπορουν να κανουν, κακο σιγουρα οχι! αλλα τωρα προεχει ο σιδηρος!
Reply With Quote
Old 09-03-2007, 11:39
Senior Member

Καλημέρα boxer2,

Μιας και εσύ έχεις διαβάσει, πες μου τη γνώμη σου.....
Σήμερα φεύγουμε για Αθήνα με τη Χαρά μου, όπου έχουμε ραντεβού σε κτηνιατρική κλινική για εξετάσεις αίματος (κάποιες που δεν μπορεί να κάνει ο κτηνίατρος μας).
Επιπλέον, χθες το βράδυ τελείωσε ο κύκλος των ορών (4 μέρες).
Είχαμε λοιπόν προγραμματίσει εξετάσεις αίματος σήμερα για να δούμε τα αποτελέσματα της θεραπείας με τους ορούς.
Αλλά φοβάμαι ότι με την αναιμία που έχει, δεν πρέπει να κάνει 2 εξετάσεις αίματος σε 2 μέρες. Από την άλλη, δεν θα ξέρω εάν μικροβιολογικά έχει βοηθήσει η θεραπεία και αυτό χρειάζεται για την αντιμετώπιση της ασθένειας.
Έχεις κάποια γνώμη γι' αυτό;
Είμαι αρκετά μπερδεμένη
Reply With Quote
Old 09-03-2007, 11:52
boxer2 boxer2 is offline
Senior Member

νομιζω οτι δεν πρεπει τιποτα να επιδεινωσει την αναιμια, ειναι πολυ σημαντικο αυτο. τον γιατρο εδω τον εχεις ρωτησει? στο πικερμι θα πατε?
αλλα το διλημμα σου ειναι πολυ ευλογο, χωρις αιματολογικη εξεταση, πώς θα ξερεις πώς παει? δε γινεται να την αποφυγεις.
εκανες κατι με τα συμπληρωματα?
εχεις δοκιμασει να δωσεις τροφες πλουσιες σε σιδηρο και βιταμινη c?
τωρα πώς τη βλεπεις απο συμπτωματα?
εξασθενημενη? περπαταει? τρωει? τρωει με το ζορι? εχεις ελεγξει ξανα μεσα το στομα της? ουλα,δοντια,γλωσσα και κατω απο τη γλωσσα?
εχει ασταθεια στο περπατημα? μηπως εχει ασπρισει καθολου η γλωσσα της?

Quote:
Ο κτηνίατρος μου μίλησε για κάποιες ενέσεις, οι οποίες όμως είναι πανάκριβες (γύρω στα 800€).
αυτες τις κανει παραγγελια? ο γιατρος της Αθηνας στις προτεινε? ρωτα τον το ονομα τους ωστε να μπορεις να ψαξεις αναλυτικα πληροφοριες για αυτες. επισης, αν τις κανει παραγγελια, ποσο καιρο κανουν να φτασουν?
Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules