pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Κυνομαχίες > Συζητήσεις-Προτάσεις

Συζητήσεις-Προτάσεις Ιδέες για λύσεις από όποιον έχει να πει κάτι σοβαρό.

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 17-03-2007, 20:52
Marin Marin is offline
Administrator

Default Πιτμπουλ: σκύλος, φίλος ή δολοφόνος?

Με αφορμή ένα θέμα που είχαμε ανοίξει, σχετικά με τους σκυλοκαβγάδες, είχα γράψει σαν απάντηση στην Ειρήνη, πως οι περισσότεροι ιδιοκτήτες πιτμπουλ, είναι γελοίοι και πιστεύουν πως έχουν οι ίδιοι τη μαγκιά του σκύλου τους.

Φυσικά δεν αναφέρθηκα σε όλους, γιατί ξέρω και μερικούς που φέρονται υπεύθυνα (τώρα μάλλον ξέρω περισσότερους απο πριν), όμως είναι αρκετοί αυτοί που φέρονται ανεύθυνα και αδιαφορούν αν έχουν ένα δυνατό σκύλο που αν τσαντιστεί μπορεί για πλάκα να σκοτώσει κάποιο άλλο ζώο και πιστεύω όλοι συμφωνούμε σε αυτό.

Κάποιοι αγαπητοί πιτμπουλάδες λοιπον τα πήραν με το δίκιο τους, γιατί θεωρούν πως είναι η πλειοψηφία των ιδιοκτητών πιτμπουλ στην Ελλάδα, πως δεν φέρονται όπως περιγράφει η Ειρήνη στην ιστορία της παρακάτω και πως θα έπρεπε να δώσω μια ευκαιρία να πουν την άποψη τους σχετικά με το θέμα βόλτα, δαγκώματα κτλ., γιατί αυτές οι περιπτώσεις ανεύθυνης συμπεριφοράς είναι λίγες και γιατί τα πιτμπουλ δεν είναι δολοφόνοι από κούνια.

Παρακάτω θα δείτε το αρχικό μήνυμα της Ειρήνης και από κάτω το δικό μου. Να σημειώσω πως η φράση γράφτηκε χωρίς ιδιαίτερη σκέψη σχετικά με το "οι περισσότεροι", δεν τους έχω μετρήσει, απλά είναι πάρα πολλές οι περιπτώσεις ανευθυνότητας ιδιοκτητών της φυλής, κάτι που με οδήγησε να το γράψω έτσι και κολλήσαμε στο "περισσότεροι".

Παίρνω πίσω λοιπόν το "περισσότεροι" και περιμένουμε απόψεις.

Μαρίνα

ΕΙΡΗΝΗ έγραψε:
Καλημέρα και καλό μήνα,
Δυστυχώς είχα κ'εγώ το καλοκαίρι παρόμοια εμπειρία, είχα βγάλει το Γκέκα βόλτα στη γειτονιά, εννοείται δεμένος, εκεί που περπατούσαμε βγήκε ένα pitt bull από το σπίτι του και τον άρπαξε κάτω από το λαιμό, ευτυχώς ο δικός μου αντέδρασε και γλιτώσαμε τα χειρότερα. Ο ιδιοκτήτης του άλλου ήρθε με το πάσο του και μου έκανε και παρατήρηση του τύπου αν δε μπορώ να κουμαντάρω το σκύλο μου να μη τον βγάζω βόλτα, μπορείτε να φανταστείτε τι έγινε, ο Γκέκας εκτός του ότι είναι εκπαιδευμένος για βασική υπακοή ασχολούμαι τόσο πολύ μαζί του που έχει αρκετά καλούς τρόπους συμπεριφοράς και λέω αρκετά γιατί νομίζω οποιοσδήποτε -ζώο ή άνθρωπος- όταν βρεθεί ν'απειλείται θ'αντιδράσει δαγκώνοντας. Αφού τσακώθηκα μαζί του πήγα σπίτι, μάλλον με πήγε ο Γκέκας γιατί έτρεμα ολόκληρη από τα νεύρα μου, είδα ότι έσταζε λίγο αίμα από το λαιμό του, πήγαμε με τον άντρα μου σπίτι του και του είπαμε ότι αν δεν έρθει μαζί μας στο κτηνίατρο θα του κάναμε μήνυση, με τα πολλά ήρθε, όταν είδε ότι ο σκύλος μου φοράει φίμοτρο αδιαμαρτύρητα, ανεβαίνει μόνος του στο κρεββάτι του κτηνίατρου άρχισε να χαλαρώνει. Το pitt bull του δεν πρέπει να έχει βάλει ποτέ του φίμοτρο, φυσικά είχε να του κάνει εμβόλια πάρα πολύ καιρό. Στο τέλος πλήρωσε το γιατρό και την αγωγή του Γκέκα, φαντάζομαι καταλαβαίνετε ότι δεν ήταν οικονομικό το θέμα, απλά κάποια στιγμή πρέπει ν'αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους όλοι αυτοί που πέρνουν ένα ζώο και το έχουν στη ταράτσα ή στο μπαλκόνι του σπιτιού τους χωρίς να δείχνουν κανένα ενδιαφέρον γι'αυτό. Πραγματικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με καμία φυλή σκύλων πιστεύω πως εμείς "οι άνθρωποί" τους τα κάνουμε όπως είναι, το μόνο σίγουρο είναι ότι είμαστε εκατοντάδες χρόνια πίσω σε θέματα ζωοφιλίας.
Συγνώμη αν βγαίνει ο θυμός μου αλλά πραγματικά έχω αγανακτήσει με όσα έχω δει και ακούσει.

Καλά του έκανες... οι περισσότεροι πιτμπουλάδες είναι λίγο γελοίοι, σαν να χουν οι ίδιοι τη μαγκιά του σκύλου τους...

Ο Γκέκας είναι και γκέκας στη φυλή? Τα ζώα αυτά είναι καταπληκτικά... έχουν απίστευτο χαρακτήρα.

Μαρίνα
Old 17-03-2007, 21:50
RIKA-REDPITBULL RIKA-REDPITBULL is offline
Junior Member

ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ,,,ΣΤΗΝ ΜΑΡΙΝΑ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ. ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ. ΜΑΡΙΝΑΚΙ ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΙΑΣΤΗΚΕΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΙΤΜΠΟΥΛΑΔΕΣ.ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ :P
Old 17-03-2007, 23:02
Morgan_A Morgan_A is offline
Senior Member

Default Aσφαλώς και δεν είναι όλοι ίδιοι...

.
Κανείς δεν είπε ποτέ, ότι όλοι οι ιδιοκτήτες "pit bull", είναι έτσι...
Ασφαλώς και δεν είναι μόνο, κάποιοι που έχουν "pit bull", ανεύθυνοι ιδιοκτήτες... :cry:
Ασφαλώς τους ανεύθυνους ιδιοκτήτες..., τους καταδικάζω... όλους, με το ίδιο πάθος... :(

Βεβαίως, δεν φταίνε τα "pit bull".
Το κάθε σκυλί διαμορφώνει τον χαρακτήρα του..., με μοναδικό πρότυπο... τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη του...,
προσπαθώντας πάντα, να κάνει, μόνο ότι, θα τον ευχαριστήσει...
Επειδή τον λατρεύει..., επειδή τον αγαπά, με μια αγάπη, που δεν επιδέχεται περιθώριο, καμμιάς κριτηκής... :cry:

.

www.ourdogs.gr
Reply With Quote
Old 18-03-2007, 10:41
RIKA-REDPITBULL RIKA-REDPITBULL is offline
Junior Member

Το κάθε σκυλί διαμορφώνει τον χαρακτήρα του..., με μοναδικό πρότυπο... τον χαρακτήρα του ιδιοκτήτη του...,
Επειδή τον λατρεύει..., επειδή τον αγαπά, με μια αγάπη, που δεν επιδέχεται περιθώριο, καμμιάς κριτηκής... :cry:

:P ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ :P
Old 18-03-2007, 18:18
Marin Marin is offline
Administrator

Quote:
Originally Posted by RIKA-REDPITBULL

:P ΑΥΤΟ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ :P

Άρα συμφωνούμε, πως αν ο ιδιοκτήτης είναι ηλίθιος, ο σκύλος βγαίνει περίεργος... δεν είπα κάτι διαφορετικό εξ'αρχής, για τους ιδιοκτήτες μίλησα.

Μαρίνα
Old 18-03-2007, 21:52
Nikosg7 Nikosg7 is offline
Senior Member

Ετσι είναι!!!

Όπως επίσεις ενα παιδί που μεγαλώνει σε κακή οικογένεια θα γίνει κολόπαιδο!
Είναι θέμα ανατροφής.
Old 19-03-2007, 14:16
Guest

Ε ενταξει...το οτι εχουν καποια "ταση" προς επιθετικη συμπεριφορα ειναι ας πουμε γεγονος,αλλα το οτι ο συντροφος που το περιποιειται παιζει το μεγαλυτερο ρολο ως προς την επιθετικοτητα του ειναι και αυτο γεγονος...εγω πιστευω η αληθεια ειναι καπου αναμεσα...
Reply With Quote
Old 19-03-2007, 15:44
ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΡΗΝΗ is offline
Junior Member

Άρα συμφωνούμε, πως αν ο ιδιοκτήτης είναι ηλίθιος, ο σκύλος βγαίνει περίεργος... δεν είπα κάτι διαφορετικό εξ'αρχής, για τους ιδιοκτήτες μίλησα.

Μαρίνα[/quote]

Συμφωνώ και εγώ πως φταίνε οι ιδιοκτήτες για τη συμπεριφορά του σκύλου τους όμως μη ξεχνάμε πως και τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο στο χαρακτήρα οποιουδήποτε ζωντανού οργανισμού.
Reply With Quote
Old 19-03-2007, 15:48
Marin Marin is offline
Administrator

Quote:
Originally Posted by ΕΙΡΗΝΗ

Μαρίνα

Συμφωνώ και εγώ πως φταίνε οι ιδιοκτήτες για τη συμπεριφορά του σκύλου τους όμως μη ξεχνάμε πως και τα γονίδια παίζουν σημαντικό ρόλο στο χαρακτήρα οποιουδήποτε ζωντανού οργανισμού.

Δηλαδή?
Old 19-03-2007, 17:35
HitMan HitMan is offline
Member

Παιδιά αυτό είναι ενά ΜΕΓΑΛΟ θέμα.

Τα pit bull είναι παρεξηγημένα λόγω της ιστορίας τους και λόγω του ταμπεραμέντου τους που είναι αρκετά έντονο και σε χέρια ανοήτων ή ανθρώπων που δεν θα ασχοληθούν με την σωστή διάπλαση του χαρακτήρα τους θα γίνουν επιθετικά.

Το ίδιο συμβαίνει και με τους "αγαπημένους" Γερμανικούς ποιμενικούς που εφόσον δεν μεγαλώσουν με σωστές βάσεις είναι -βάσει ερευνών- η ποιο επικίνδυνη ράτσα για επίθεση σε ανθρώπους. Όπως τα pit bull είναι -υπό τις ίδιες συνθήκες- τα πιο επικίνδυνα για άλλα σκυλιά.

Το μεγάλο πρόβλημα είναι η κοινωνικοποίηση. Όντας κάτοχος ενός κούταβου pit bull mix που ναι, είναι αρκετά ζωηρό πανάθεμα το :P το έψαξα αρκετά και μπορώ να πω ότι τον έχω κοινωνικοποιήσει όσο καλύτερα μπορούσα. Από τριών μηνών έπαιζε με boxers, με ροτβάιλερς, με σκυλιά μικρότερα ή μεγαλύτερα, σε ηλικιά και σε μέγεθος. Και ποτέ ακόμα κι αν του "σήκωσαν τρίχα" δεν αντέδρασε. Μόνο με κοίταγε και περίμενε εντολή μου για να απομακρυνθεί και έτσι έκανε.

Αναφέρθηκε παραπάνω για τους "ηλίθιους" ιδιοκτήτες και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Είναι αρκετοί που αποκτούν ένα pit bull για να δείξουν ..τον ανδρισμό τους. Η ράτσα αυτή όπως και να το κάνουμε έχει όμορφα χαρακτηριστικά που υποδηλώνουν δύναμη και κάποιοι προσπαθούν να την εκμεταλευτούν.
Και για να την εκμεταλευτούν όχι μόνο δεν τα κοινωνικοποιούν με άλλα ζώα αλλά έχουν δει τα μάτια μου να τα ΜΑΛΩΝΟΥΝ επειδή έκαναν χαρές σε άλλο ζώο ή άνθρωπο... Δεν νομίζω ότι χρειάζονται παραπάνω λόγια.. η εξέλιξη αυτών των ζώων ΟΠΟΙΑΣ ράτσας κι αν ειναι είναι αυτονόητη.

Παλιά της μόδας ως "δυνατά" ζώα ήταν τα ροτβάιλερ.. ίσως και τα Ντόπερμαν.. και είχαν παρεξηγηθεί παμπολλές φορές... τώρα δυστυχώς την πληρώνουν τα pit bull.

Σας παραθέτω και 2 ενδιαφέροντα άρθρα για διάβασμα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_attack
http://www.la-spca.org/dedication/talk/t_judge.htm

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules