pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Σκύλοι, Γάτες, Πτηνά, Χάμστερ, Κουνέλια > Τρωκτικά > Σκιουράκια

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 12-01-2009, 00:27
fef fef is offline
Junior Member

Default Κόστος σκίουρου

Quote:
Originally Posted by Tomas
ΕΜΕΝΑ ΛΕΣ???
tha borouse na m pei kapios s ti timi koimainontai...??thelw na kanw ena skiouraki dwro....
Reply With Quote
Old 12-01-2009, 00:37
Niva2gr's Avatar
Niva2gr Niva2gr is offline
Moderator

Default Re: TO SKIOURAKI MOU XREIAZETAI GIATRO!EPEIGON....

Συγνώμη fef, αλλά άσχετη με το θέμα η ερώτησή σου. Εγώ πάντως θα πρότεινα πριν κάνεις σκιουράκι δώρο σε κάποιον πρώτα να μάθεις εσύ όσα μπορείς για τους σκίουρους και μετά να κάνεις μάθημα σε αυτόν που θέλεις να κάνεις το δώρο. Έτσι θα είσαι και εσύ σίγουρος οτι ο άλλος πράγματι θέλει σκίουρο, αλλά και ο άλλος θα είναι σίγουρος αν μπορεί να φροντίσει ένα τέτοιο ζωάκι ή όχι. Εγώ δεν ξέρω πόσο κάνει ένας σκίουρος, αλλά είναι σίγουρο οτι ένας σκίουρος με ένα σωστό κλουβί, σπιτάκι, παιχνίδια και τροφή (ολα αυτά είναι τα απολύτως απαραίτητα) θα σου στοιχίσει σίγουρα πάνω απο 50 ευρώ.
Old 12-01-2009, 09:27
sakura sakura is offline
Senior Member

Default Re: Κόστος σκίουρου

Πολυ κακη ιδεα να κανεις δωρο καποιο ζωακι. Τα σκιουρακια δεν ειναι λουτρινα αρκουδακια. Αυριο μεθαυριο μπορει να το παρατησει. Και ελεος πια με τετοιου ειδους ζωα. Τα "συνηθισμενα" σας φαινονται βαρετα; Αν το σκιουρακι ειναι ειδος που δεν υπαρχει στην Ελλαδα και αρχισουν να τους φευγουν ή να τα παρατανε εχετε σκεφτει οτι μπορει να δημιουργησουν προβλημα στα ειδη που υπαρχουν στην Ελλαδα και να επηρεασουν την βιοποικιλοτητα; Μπορουν παρα πολυ ευκολα να εκτοπισουν τα ειδη που υπαρχουν στην Ελλαδα. Αφηστε επιτελους τα εξωτικα ζωακια να ζησουν στη φυση τους.
Reply With Quote
Old 12-01-2009, 15:03
servetas servetas is offline
Senior Member

υπαρχει καποιος λογος να κανεις σκιουρο δωρο δεν νομιζω μπορεια υτος που θα του το δωσεις να μην εχει την καταλληλη οικονομικη δυνατοτητα να φροντισει ενα τετοιο ζωο ωπος ειπε και η sakura τα σκιουρακια δεν ειναι λουτρινα ζωακια θελους τροφη καθαρισμα κλουβι διαφορα παιχνιδια αλλα και κτηνιατρους με ποια προοπτικη κανεις δωρο ενα ζωντανο πλασμα??????? :? :? :evil:
Old 12-01-2009, 15:46
Jelipop Jelipop is offline
Member

Πρίν δύο με τρία χρόνια ο αδερφός μου έιχε αγοράσει σκιουράκι απο τοπικό Pet Shop κ το έιχε πάρει μαζί με το κλουβάκι του κ τα σχετικά για φαγητό κ νερό κ μια ρόδα γύρω στα 60€ !!!

Αξιαγάπητο ζωάκι πραγματικά αλλά θέλει κ αυτο φροντίδα !!!! Αν πιστέυεις οτι ο άνθρωπος που θα του το χαρίσεις μπορέι να το φροντίζει τότε αγόρασε το !!!
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 00:26
fef fef is offline
Junior Member

dn einai katholou kaki idea.....t atomo g t opoio proorizetai agapa ta zwa k asxoleitai tromera...kserei ta skiourakia ta latrevei k thelei san trelos ena k t exei skeftei ola.....iparxei kaliteri ekpliksi???
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 09:01
Member

Quote:
Originally Posted by fef
dn einai katholou kaki idea.....t atomo g t opoio proorizetai agapa ta zwa k asxoleitai tromera...kserei ta skiourakia ta latrevei k thelei san trelos ena k t exei skeftei ola.....iparxei kaliteri ekpliksi???

Κοίτα έγω δν ειμαι τόσο εναντίον στο να κάνεις το δώρο σου (γιατι κ μένα το κουνελάκι μου ΄δωρο μου το έκαναν ) !! Απλά το μόνο που αρκεί να σκεφτεις πρώτα ειναι ΑΝ ΘΑ ασχοληθεί !!! Κρίμα ειναι να το πετάξει π.χ !!! Απλά να ξέρεις ότι τα σκιουράκια θέλουν κ παιχνίδια εε !! Αυτα που ειναι κ ανεβαίνουν πάνω κ τρέχουν κτλπ !!! Δν ειναι δλδ ενα κλουβί νερο φαί κ τέλος !! :-)
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 09:49
sakura sakura is offline
Senior Member

Αν θελει τοσο πολυ σκιουρακι (ναι ωραια ειναι, και αν νομιζει οτι θελουν μονο φαι, καθαρισμα και νερο ειναι γελασμενος) γιατι δεν του παιρνεις πρωτα ενα βιβλιο σχετικα με σκιουρακια; Επισης αν εννοεις αυτα τα καφετι σκιουρακια με τις ασπρες και μαυρες ριγες και την κοντη και ελαχιστα φουντωτη ουρα...δεν ειναι σκιουρακια αλλα chipmunks. Προσωπικα τα "σκιουρακια" δεν τα βλεπω ως κατοικιδια αλλα ως αιχμαλωτα ζωα. Γιατι δεν του παιρνεις ενα αδεσποτο σκυλακι ή γατακι που εχει τοσο μεγαλη αναγκη για ενα ζεστο σπιτι, ενα πιατο φαι και λιγη στοργη;

Στην περιπτωση του ειναι καλυτερα να του παρεις ενα λουτρινο σκιουρακι γιατι αν οντως λατρευε τα σκιουρακια, θα προτιμουσε να τα εβλεπε ελευθερα στη φυση τους παρα να ειχε ενα αιχμαλωτο στο σπιτι του.
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 10:02
Member

Quote:
Originally Posted by sakura
Αν θελει τοσο πολυ σκιουρακι (ναι ωραια ειναι, και αν νομιζει οτι θελουν μονο φαι, καθαρισμα και νερο ειναι γελασμενος) γιατι δεν του παιρνεις πρωτα ενα βιβλιο σχετικα με σκιουρακια; Επισης αν εννοεις αυτα τα καφετι σκιουρακια με τις ασπρες και μαυρες ριγες και την κοντη και ελαχιστα φουντωτη ουρα...δεν ειναι σκιουρακια αλλα chipmunks. Προσωπικα τα "σκιουρακια" δεν τα βλεπω ως κατοικιδια αλλα ως αιχμαλωτα ζωα. Γιατι δεν του παιρνεις ενα αδεσποτο σκυλακι ή γατακι που εχει τοσο μεγαλη αναγκη για ενα ζεστο σπιτι, ενα πιατο φαι και λιγη στοργη;

Στην περιπτωση του ειναι καλυτερα να του παρεις ενα λουτρινο σκιουρακι γιατι αν οντως λατρευε τα σκιουρακια, θα προτιμουσε να τα εβλεπε ελευθερα στη φυση τους παρα να ειχε ενα αιχμαλωτο στο σπιτι του.

Κοίτα ας μην είμαστε τόσο αυστηροί !!! Σκιουράκι ζήτησε που δν έχει κ την τόοοοση φροντίδα όσο ο σκύλος !!! (Γνώμη μου πάντα..)

Απλά επειδή δν μας λέει κ σε ποιόν θέλει να το κάνει δώρο καλό θα ήταν να μας πεί !! Αν π.χ. το θέλει για ένα παιδάκι ή για ένα παππού ..!! Λέω εγώ τώρα ..!! Ανάλογα !! Ίσως να έχει ελεύθερο χρόνο πολύ ο παραλήπτης του δώρου !! Ποίος ξέρει !!!
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 10:23
sakura sakura is offline
Senior Member

Δεν ειμαι αυστηρη. Τα σκιουρακια πρεπει να ζουν ελευθερα στη φυση. Οσο για την φροντιδα τους, επειδη ειναι μικρα και σε κλουβι δε σημαινει οτι εχουν λιγοτερες αναγκες απο ενα σκυλο. Αν αρρωστησει το σκιουρακι θα μπορεσει να βρει κτηνιατρο που ξερει απο σκιουρακια ή θα το αφησει να πεθανει και θα το αντικαταστησει με ενα αλλο; Θα ξερει ποιες τροφες ειναι επικινδυνες για το σκιουρακι; Θα εχει αρκετο χωρο ή θα ειναι σε κλουβακι για χαμστερ; Θα το βγαζει να ξεμουδιαζει ή θα το αφηνει συνεχεια κλεισμενο για να μην κανει ζημιες στο σπιτι;
Reply With Quote
Reply
Thread Tools
Display Modes

Posting Rules