pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Σκύλοι, Γάτες, Πτηνά, Χάμστερ, Κουνέλια > Εγώ είμαι ράτσας αλλά και φάτσας

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 13-01-2009, 08:53
Jelipop Jelipop is offline
Member

Default Μαλτεζ !! Εσείς τι με συμβουλεύετε ??!!

Αγαπητοί μου φίλοι !!

Σκέφτομαι εδώ κ καιρό να αγοράσω ένα μαλτεζάκι , κοινώς ενα σκυλάκι του καναπέ , επείδη όμως τόσα χρόνια έχω επαφή μόνο με κυνηγόσκυλα θα ήθελα αν ειναι εύκολο να μου δώσετε κάποιες συμβουλές για το πώς να χειριστώ ενα σκύλο μέσα στο σπίτι τόσο μικρόσωμο σχετικά !!!

Αναρωτίεμαι πώς θα το μάθω να μην κάνει την ανάγκη όπου κ όπου !!! :?

Καθώς επίσης πού θα τον βάζω όταν ειμαι για δουλειά ... !!! :cry:

Διάβασα κάποιες πληροφορίες στο νετ κ λέει θέλει καθάρισμα καθημερινά αυτιά κ μάτια ... !! Πώς τα καθαρίζουμε ?!! :?

Φαντάζομαι πως όσοι έχετε σκυλάκια μέσα στο σπίτι θα ξέρετε βρε παιδί μου κ 5 πράγματα περισότερο !!!

ΥΓ. Ανυπομονώ σε απαντήσεις γιατι ο καιρός που θα το έχω στα χέρια μου πλησιάζει !!!
Ευχαριστώ προκαταβολικά !!!
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 13:17
kyveli kyveli is offline
Senior Member

Default Re: Μαλτεζ !! Εσείς τι με συμβουλεύετε ??!!

Ελπίζω και μακάρι να είναι από εκτροφέα... Εκείνος θα σου δώσει και τις κατάλληλες συμβουλές.
Το ότι είναι μικρόσωμο δεν έχει καμία διαφορά στο πώς να το αντιμετωπίζεις με οποιουδήποτε άλλου μεγέθους σκύλο. Εϊτε μικρόσωμος, είτε μεγαλόσωμος το ίδιο σκύλος είναι. Διάβασε στο διαδίκτυο για τη ράτσα και για περιποίηση θα βρεις πολλά.
Για την τουαλέτα θα σε συμβούλευα να διαβάσεις πώς γίνεται η εκπαίδευση σε crate. http://www.happypuppy.gr/housebreaking.html και εδώ... http://www.happypuppy.gr/crate-training.html θα βρεις τα απλά και βασικά.
Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

Να θυμάσαι ότ ένα σκυλάκι του "καναπέ" όπως λέγονται έχει επίσης ανάγκη για άσκηση, βόλτες, εκπαίδευση και παιχνίδι όπς ακριβώς όλα τα υπόλοιπα ζώα...

Και αλήθεια... τα κυνηγόσκυλα που έχεις πού τα έχεις?
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 13:48
Member

Quote:
Originally Posted by kyveli
Ελπίζω και μακάρι να είναι από εκτροφέα... Εκείνος θα σου δώσει και τις κατάλληλες συμβουλές.
Το ότι είναι μικρόσωμο δεν έχει καμία διαφορά στο πώς να το αντιμετωπίζεις με οποιουδήποτε άλλου μεγέθους σκύλο. Εϊτε μικρόσωμος, είτε μεγαλόσωμος το ίδιο σκύλος είναι. Διάβασε στο διαδίκτυο για τη ράτσα και για περιποίηση θα βρεις πολλά.
Για την τουαλέτα θα σε συμβούλευα να διαβάσεις πώς γίνεται η εκπαίδευση σε crate. http://www.happypuppy.gr/housebreaking.html και εδώ... http://www.happypuppy.gr/crate-training.html θα βρεις τα απλά και βασικά.
Καλή επιτυχία και καλή αρχή.

Να θυμάσαι ότ ένα σκυλάκι του "καναπέ" όπως λέγονται έχει επίσης ανάγκη για άσκηση, βόλτες, εκπαίδευση και παιχνίδι όπς ακριβώς όλα τα υπόλοιπα ζώα...

Και αλήθεια... τα κυνηγόσκυλα που έχεις πού τα έχεις?

Να σου πώ την αλήθεια απο Pet shop το οποίο έχει ζώα με παραγγελία !! Το μικρόσωμο το είπα απο άποψη οτι κ να περάσει πχ δίπλα απο το τραπεζάκι δν θα το πάρει παραμάζωμα !!!
Όσο για την ανάγκη για άσκηση - βόλτες παιχνίδι - εκπαίδευση έχει απόλυτο δίκαιο κ έχω όλο μου το απόγευμα μετά την δουλειά ελεύθερο!!! :-D

ΥΓ. Λόγο του οτι ο μπαμπάς μου ειναι κυνηγός (βασικά πλέον δν πηγαίνει) κ ό παππούς μου ήταν έχω μεγαλώσει αν θες μέσα σε σκυλιά !!! Είχα μια καταπληκτηκή θεά την Ντόλυ αλλα όταν ο πατέρας μου σταμάτησε να πηγαίνει για κυνήγι την χάρισα σε ένα κύριο ο οποίος ήταν κυνηγός κ έμενε στα Γιαννενα !!! Όταν όμως την είχαμε ζούσε στην ταράτσα !! Ηταν αρχηγός εκεί !! Αλλα τα κυνηγόσκυλα πρέπει να βγαίνουν κ στη φύση !! Οπότε παρόλη την αγάπη που της ειχα (την είχα απο 40 ημερών) την χάρισα για το καλό της !!! :cry:

Εdit : Ευχαριστώ κιολας !!! ;-) Άρχισα να εκτυπώνω αυτα που μου είπες !!! :-D
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 14:17
aristea aristea is offline
Moderator

@jelipop
Μόνο οι εκτροφείς ειναι υπευθυνοι για την αναπαραγωγή και την εμπορία ζώων.
Αγοράζοντας απο πετ σοπ δεν εχεις καμία εγγύηση για τη σωματική κατάσταση του ζώου αλλα και για την κοινωνική του συμπεριφορά.
Επιπλέον συμβάλεις εστω και αθελά σου στο μαυρο χρήμα απο την τεράστια ταλαιπωρία των ζώων.

Σου παραθέτω 2 λινκς να διαβασεις για τα πετ σοπ και ελπιζω να αλλαξεις γνώμη και να μην το παρεις απο εκει.

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=450

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=443

Ρίξε μια ματιά και σε αυτη την ενότητα:
viewforum.php?f=45
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 14:38
Member

Quote:
Originally Posted by aristea
@jelipop
Μόνο οι εκτροφείς ειναι υπευθυνοι για την αναπαραγωγή και την εμπορία ζώων.
Αγοράζοντας απο πετ σοπ δεν εχεις καμία εγγύηση για τη σωματική κατάσταση του ζώου αλλα και για την κοινωνική του συμπεριφορά.
Επιπλέον συμβάλεις εστω και αθελά σου στο μαυρο χρήμα απο την τεράστια ταλαιπωρία των ζώων.

Σου παραθέτω 2 λινκς να διαβασεις για τα πετ σοπ και ελπιζω να αλλαξεις γνώμη και να μην το παρεις απο εκει.

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=450

http://www.pets.gr/index.php?option=com ... Itemid=443

Ρίξε μια ματιά και σε αυτη την ενότητα:
viewforum.php?f=45

Πφ , πραγματικά μπερδέυτικα τόσο πολύ !!! Δηλαδή τα pet shop φέρνουν άρρωστα ζωάκια κ γενικά τόσο ταλαιπωρημένα ??!! Ειμαι άσχετη με την αγορά το παραδέχομαι αλλα δν περίμενα τόσο τραγικά πράγματα ..!! Δηλαδή σε μεγαλοκαταστήματα που η τιμή του Μαλτέζ εχει κ 600ε δν εγγυάτε τπτ ?

Πφ πραγματικά όμως αν συμβαίνουν αυτα τα πράγματα νίωθω μεγάλη ντροπή !!! Πραγματικά .
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 17:04
Niva2gr's Avatar
Niva2gr Niva2gr is offline
Moderator

Δεν υπάρχει σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ πετ σοπ που να πουλάει σκυλιά απο σωστό εκτροφέα, πολύ απλά γιατί κανένας καλός εκτροφέας δεν θα έδινε σκυλιά του σε πετ σοπ χωρίς να μπορεί να ελέγξει δηλαδή πού θα καταλήξουν τα ζώα τους. Μόνο όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα το κάνουν αυτό. Ο καλός εκτροφέας δεν αποσκοπεί στο κέρδος αλλά στη βελτίωση της ράτσας, και γι αυτό ξοδεύει πολλά λεφτά και κόπο στα σκυλιά του. Επομένως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καλός εκτροφέας να δώσει προς πώληση ποτέ σκυλί του σε πετ σοπ. Σχεδόν όλα τα κουτάβια που πωλούνται μέσω πετ-σοπ, ακόμα και αν πρέπει να τα παραγγείλεις για να στα φέρουν, έρχονται απο ανθρώπους που ψοφάνε τις σκύλες τους στις γέννες και δεν πολυενδιαφέρονται στην ουσία για τα σκυλιά. Άρα όσο πιο ψηλή η τιμή κουταβιού απο μαγαζί τόσο μεγαλύτερη και η εκμετάλλευση και το δούλεμα που σου ρίχνουνε.
Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις οπωσδήποτε και μόνο μαλτέζ (αλήθεια, έχεις ψάξει για πληροφορίες σχετικά με τη ράτσα, ή απλώς θέλεις κάτι μικρόσωμο και μαλλιαρό και τίποτα άλλο, αφού διατίθεσαι να ξοδέψεις 600 ευρώ, βάλε και άλλα π.χ. 200-300 και αγόρασε ένα κουταβάκι απο πραγματικά σωστό εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας δέχεται επισκέψεις στο σπίτι του, δεν φοβάται να σου δείξει τους χώρους του και τα σκυλιά του, σε ξεψαχνίζει εξονυχιστικά και απαιτεί απο εσένα να δέχεσαι επισκέψεις απο αυτόν για να τσεκάρει το σκυλί.
Απο την άλλη μεριά αν απλώς σε ενδιαφέρει να βρεις ένα μικρόσωμο σκυλάκι υπάρχουν άπειρα (όχι και τόσο μικρόσωμα) σε φιλοζωικές οργανώσεις. Σίγουρα θα βρεις ένα που θα ταιριάζει στη ζωή σου.
Old 13-01-2009, 20:49
Member

Quote:
Originally Posted by Niva2gr
Δεν υπάρχει σχεδόν ΚΑΝΕΝΑ πετ σοπ που να πουλάει σκυλιά απο σωστό εκτροφέα, πολύ απλά γιατί κανένας καλός εκτροφέας δεν θα έδινε σκυλιά του σε πετ σοπ χωρίς να μπορεί να ελέγξει δηλαδή πού θα καταλήξουν τα ζώα τους. Μόνο όσοι ενδιαφέρονται μόνο για το χρήμα το κάνουν αυτό. Ο καλός εκτροφέας δεν αποσκοπεί στο κέρδος αλλά στη βελτίωση της ράτσας, και γι αυτό ξοδεύει πολλά λεφτά και κόπο στα σκυλιά του. Επομένως ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ καλός εκτροφέας να δώσει προς πώληση ποτέ σκυλί του σε πετ σοπ. Σχεδόν όλα τα κουτάβια που πωλούνται μέσω πετ-σοπ, ακόμα και αν πρέπει να τα παραγγείλεις για να στα φέρουν, έρχονται απο ανθρώπους που ψοφάνε τις σκύλες τους στις γέννες και δεν πολυενδιαφέρονται στην ουσία για τα σκυλιά. Άρα όσο πιο ψηλή η τιμή κουταβιού απο μαγαζί τόσο μεγαλύτερη και η εκμετάλλευση και το δούλεμα που σου ρίχνουνε.
Κατά τη γνώμη μου αν θέλεις οπωσδήποτε και μόνο μαλτέζ (αλήθεια, έχεις ψάξει για πληροφορίες σχετικά με τη ράτσα, ή απλώς θέλεις κάτι μικρόσωμο και μαλλιαρό και τίποτα άλλο, αφού διατίθεσαι να ξοδέψεις 600 ευρώ, βάλε και άλλα π.χ. 200-300 και αγόρασε ένα κουταβάκι απο πραγματικά σωστό εκτροφέα. Ο καλός εκτροφέας δέχεται επισκέψεις στο σπίτι του, δεν φοβάται να σου δείξει τους χώρους του και τα σκυλιά του, σε ξεψαχνίζει εξονυχιστικά και απαιτεί απο εσένα να δέχεσαι επισκέψεις απο αυτόν για να τσεκάρει το σκυλί.
Απο την άλλη μεριά αν απλώς σε ενδιαφέρει να βρεις ένα μικρόσωμο σκυλάκι υπάρχουν άπειρα (όχι και τόσο μικρόσωμα) σε φιλοζωικές οργανώσεις. Σίγουρα θα βρεις ένα που θα ταιριάζει στη ζωή σου.

Ναι μαλτεζάκι ενδιαφέρομαι για τον πεθερό μου (μπερδεμένη ιστορία) ! Έχω βρέι μαλταζάκια απο 360ε - 660ε κ τελικά σήμερα ο καλός μου έδωσε προκαταβολή σε ένα μαγαζί στη Βούλα !!! Μόλις το έμαθα ...!! Θα μας πάρει τηλ λέει να πάμε να τα δούμε κ να τα ελένξει κτηνίατρος μπροστά μας !!! Λές να ειναι τόσο μούφα η ιστορία ??!!

Εσύ ξέρεις κάποιους εκτροφείς στην Αθήνα (έμπιστους) ??! Αν ναι μήπως μπορείς να μου στείλεις ενα πμ με μερικούς ??!
Οι εκτροφείς ειναι κ αυτοι που λέμε ιδιώτες ? (αν κάνω λάθος σορυ παιδιά μην γελάτε πολύ εεε !!! :P )

Ευχαριστώ πολύ πραγματικά !! Τελικά όσο ζείς μαθαίνεις ..!!! :-D
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 20:55
Niva2gr's Avatar
Moderator

Είναι ΣΙΓΟΥΡΑ μούφα η ιστορία. Και άρρωστο να είναι το σκυλί δεν θα σας πει τίποτα. Και αν φαίνεται να έχει κάτι θα σας πουν οτι είναι σίγουρα περαστικό.Πάρα πολύ βιάστηκε ο φίλος σου. Εγώ λέω να πάτε στο μαγαζί και να ξοδέψετε την προκαταβολή σε αξεσουάρ και τροφές. Εγώ δεν ξέρω εκτροφείς αλλά με ένα τηλέφωνο στον ΚΟΕ (Κυνολογικός Ομιλος Ελλάδος) θα σας στείλουν τα τηλέφωνα των εκτροφέων μαλτέζ στην Ελλάδα. Ο ΚΟΕ είναι στην Ελλάδα ο μοναδικός επίσημος φορέας των εκτροφέων. Μόνο όσοι εκτροφείς είναι δηλωμένοι στον ΚΟΕ είναι νόμιμοι.
Ο σωστός εκτροφέας έχει βαθιά γνώση της ράτσας με την οποία ασχολείται, αντιθέτως με τους ιδιώτες, που οι περισσότεροι στην καλύτερη περίπτωση θέλουν να ζευγαρώσουν τη σκυλίτσα τους με "ίδιο" και στη χειρότερη πουλάνε και τα κουτάβια για να βγάζουν κέρδος.
Old 13-01-2009, 21:04
Member

Χμ να ρωτήσω κ κάτι αλλο ??!!! :-D

Στους εκτροφείς οι τιμές ειναι πιο υψηλές ή πιο "λογικές" ???!!! Για να ξέρω τι σοκ θα πάθω όταν πάρω τηλ !!! :-D
Reply With Quote
Old 13-01-2009, 21:17
Niva2gr's Avatar
Moderator

Λόγω οτι ο εκτροφέας ξοδεύει πάρα πολλά στα σκυλιά του θα χρεώσει και αναλόγως. Όμως αυτοί που είναι σωστοί δεν κάνουν και υπερβολές. Δεν ξέρω καθόλου για να σου πω τιμές αλλά αν εκτροφέας σου πει οτι δίνει τα σκυλιά του 200 ευρώ δεν αξίζει τον κόπο ούτε να πας να δεις.

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules