pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Σκύλοι, Γάτες, Πτηνά, Χάμστερ, Κουνέλια > Άλλα είδη!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 01-04-2009, 18:19
esa esa is offline
Junior Member

Default Re: sxetika me tin nifitsa

Ha ha geia sas Kapas kai Natalie kai alloi ! Kapas, i Mitsi mou kala einai xtes pou itan na vgo ekso mbike stin tsanta mou pou itan stin porta, perimenontas, mallon ithele na erthei mazi mou gia volta mallon ithele se sena! tin exo eleftera kanonika oli tin mera alla tin nixta tin valo se klouvi giati den me afinei na koimithei (glyfei, glyfei...paizei pano mou)

Natalia: kanonika kostizoun peripou 100 - 200 €
To klouvi kostise peripou 120€, sin kounies, krevatia, trofi, hestra, ammo, kouti gia metafora ...
Emvolia an den kano lathos 40€ x 2fores
Steirosi(thiliko) 100€ an thimamai kala, se arsenika einai pio ftina

Eixe kai alla eksoda alla den mou erxete tora ... alla opos leei o Kapas einai ola ta lefta se sostous anthropous!

edit: twra exw ena deutero ferret, agori 2 minon (i Mitsi 2 xronon), kai apo mia duskoli arxi (3 protes meres i Mitsi den xoneve to moro me tipota) ola einai super kala kai oloi xaroumenoi! Ta "paidia" paizoun mazi trela, i Mitsi mathenei sto moro na symperiferei kala (tou emathe na min me dagkonei!) kai paixnidia, o mikros paei kai stin xestra sxetika kala, eimai para polu euxaristimenos me tin katastasi kai me ta zoakia !!! Se ligo prepei na pao se giatro gia ta emvolia, mallon tha valo kai microchip sto moro (i Mitsi exei idi) ... matheno to moro pragmata, na kserei to spiti (kala auto kanei i Mitsi), otan megalonei ligaki prepei na sinithisei se taksidia, se allous anthropous, se mikra paidia, se gates kai skilia, pros ton paron mia xara paei genika. Siga siga :roll: :finga:
Reply With Quote
Old 18-04-2009, 17:03
psychofski psychofski is offline
Junior Member

καλησπερα σε οσους αγαπανε αυτα τα αξιολατρευτα ζωακια.Και σε ολο το φορουμ εννοειται μιας και ειμαι καινουριος και μιας και δεν βρισκω αλλο ελληνικο φορουμ σχετικα με τα ferrets
Λεω να σας πω και εγω την ιστορια μου ..
Αγορασα ενα ferret απο το μαγαζι ενος φιλου τον ονομασα findel και ναι ειναι επαναστατης απο την πρωτη μερα που τον πηρα ..
Αυτη την στιγμη ειναι 2 μηνων και κατι και σε κανα μηνα λεω να τον παω για τα εμβολια (μορβα-λυσσα) ειδα ενα link εδω απο ενα φιλο και λεω να τον παω εκει..
Προς το παρον τον εχω μαθει να πηγαινει στο litter και να τα κανει,να καθεται στο λουρακι του .και του εχω βαλει και ενα κουδουνακι για να τον βρισκω μεσα στο σπιτι ..ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ...
Αυτο που δεν μπορω να τον μαθω ειναι να μην δαγκωνει δυνατα ..κ εκει δυσκολευομαι λιγακι,τι λιγακι μαλλον πολυ θα ελεγα.
Στο κλουβι του εχω μια αιωρα ,ροκανιδι παιχνιδακια (τρελομπαλα.και αλλα 5 τα οποια τα εχει παρει ολα στο σεντονι εχει φτιαξει φωλια και τα κραταει εκει εξω απο το κλουβι αυτα).και το litter box σε συνδυασμο με ροκανιδι και μια αμμο για τρωκτικα ..
Αυτη τη στιγμη εχω ερθει σε ενα φιλο στη καλαματα και τον εχω μαζι μου ...
Τα προβληματα μου ειναι τα εξης..
1.θελω να τον μαθω να μην δαγωνει αλλα δεν ξερω τι να του δινω για επιβραβευση.ψαχνω στα pet shop να βρω κατι για ferrets αλλα ειναι μυθος εδω περα.
2.τον εχω βγαλει εξω σε και επαιζε σε φυλλωσιες και κηπους και ηρθε επαφη με σκυλους υπαρχει περιπτωση για καμια λυσσα η μορβα απο την στιγμη που δεν του εχω κανει εμβολια?
3.κατι καλο σε φαγητο ποθ να ποθλανε εδω ξερει κανεις?
...πσ..σε 6 μηνο παω και για την στειρωση γτ μθριζει ο κατεργαρης παρολο ποθ 2 φορες την βδομαδα του κανω στεγνο καθαρισμα και η μια απο αυτεσ ειναι με νερο πρωτα ..ειναι οκ αυτο??αυτα...
Ελπιζω να μην σας κουρασα :axe:
Reply With Quote
Old 28-04-2009, 19:04
Irenegr Irenegr is offline
Junior Member

Παιδια χαιρετε!Ειμαι καινουρια στο site και θα ηθελα παρα πολυ να μαθω απο που μπορω να αγορασω φερετ.Εχω ψαξει αρκετα σχετικα με την περιποιηση που χρειαζονται τον χρονο που πρεπει να αφιερωνω κτλ.Ειμαι(και ημουν) ειδη ιδιοκτητρια αρκετων ζωων και ξερω πως ενα κατοικιδιο θελει πολυ φροντιδα για να ειναι ευτιχισμενο.Λοιπον μενω Βολο εχο φαι κυριολεκτικα τον τοπο και δεν πουλανε πουθενα.Ξερετε απο που μπορω να αγορασω ενα ας ειναι απο Αθηνα δεν εχω προβλημα καθως την επισκεπτομαι συχνα.Σας παρακαλω θα ειμουν πολυ υποχρεομενη αν μπορουσατε να μου δωσετε ονομα και διευθυνση.
Ευχαριστω πολυ :mrgreen:
Reply With Quote
Old 01-05-2009, 01:23
esa esa is offline
Junior Member

Geia sas !

Egw apantaw giati den vlepw kanenan allo ... (kai pali signomi ta gringlish kai ta ellinika mou, eimai finlandos)!

Psychofski, mi fovasai gia tin lissa, kai den thelei emvolia gia tin lissa, mono ama pas eksoterika kai theleis "pet passport". I morva BOREI na kollisei kai apo ta papoutsia (pou tin exoune patisei ..) den kserw an exei morva ekei pou eisai. Mia fora rotisa apo enan ktiniatro "exei morva stin athina" - > oxi vevaia itan i apantisi. O allos mou eipe oti exei , kai polu, kai sta adespota kai stis alepoudes. Gia na eisai 100% sigouros, kane tin emvolia ama exei epafi me ta skilia, koutavia( - steile mou personal message tha sou pw to "farmako" kai kserw enan ktiniatro ama den kserei o dikos sou gia ta ferret).

Gia na min se dagkonei ..KAPAAASSSSS pes gia tin dikia sou

Egw exw twra ena arseniko moro peripou 3 minon (sxedon 1 kg nomizw), tou emathe na min dagkonei dinata kai egw kai to allo kounavi mou. To allo kounavi mou (pou einai 100% min dagkonei kanenan ..elpizw!) to dagkonei pisw to moro kai kanei hhhhh-sssss kai meta to moro dagkonei pio prosextika. Opote tou kanw to idio, ama me dagkonei oti ponaw, tou kano proeidopitika HSSSSSSSSS -- kai ama ksanadagkonei pio dunataa - fonazw AU!!! (gia na katalavei oti ponaw)!!!! kai kanonika meta me dagkonei pio malaka, prosextika ... alla pali otan paizoumai me ta xeria, borei kai me dagkonei pali dynata - kai ama den me akouei, ton pianw apo ton verko, ton krataw apo ton verko ston aera (den ponaei) kai apo ton kolo - i ton krataw sta xeria mou, mexri na iremisesi kai kanei "yawn". Otan iremei, tou deinw kati kalo.

To allo einai, otan exei enthousiastei polu mesa sta paixnidia, kai me dagkonei, stamataw. Kai sunexizw otan einai pio iremos. Thelei upomoni, oria, agapi, alla kai mora paizoun agria !!!!! O dikos mou omos einai poli kalos, alla exw kai tin voitho ntanta Genika to moro mou me agapaei polu kai me glufei sta aftia, kai otan me dagkonei, einai paixnidi. Oxi apo ton fovo.Alla den kserei panta oti ponaw !!! .. pleon. alla prepei na to mathei, kai to diko sou, prin megalonei kai dunamonei ... (na sou pw, to diko mou einai polu kalos, den ton fovamai pia na einai as poume stin mouri mou, apla me glifei, ton empistevomai 95%, einai moro akoma)

Mallon voithise twra pou gia tin pasxa ta eixa mazi mou se enan filo, xwris klouvi, kai koimomouna sto idio domadi mazi tous - me tin megali kai ton mikro - kai ... kapos to moro me sinithise pio poli (ton eixan parei 2 weeks prin) (forousa esorouxa logo tou morou ... hahahah)

To diko sou, thiliko einai ? na min tin steiroseis pio noris. Ta ferret exoune mia arrostia, ama tous steiroseis pio mikra, den kserw pws einai sta ellinika alla lene "adrenal disease", kai ta ferret pou steironountai poli mikra opos sto USA to exoun polu tin arrostia. Diladi meta apo 6 minwn! kai kalitera pio meta alla ama einai thiliko, kai to "season" einai risky gia ta thilika.

Gia banio .. min kaneis banio me sapuan sixna .. poli spania ..alla me sketo nero boreis kai voithaei me to aroma. Kai pio poli voithaei i geniki kathariotita dld na allazeis kai na kathariseis (pleneis sto plintirio rouxon) ta sendonia/petsetes/fleece/kounies tou 2 X tin evdomada as poume. Stegnokatharisma gia kounavia (vourtsisma?me skoni?) den kanw pote den exw akousei oti to kanoun? ase ...aa kai elpizw na min exeis auta ta tsipakia apo ksilo gia ta troktrika mesa se klouvi (sta pet shop ta exoune)

Egw sto litter box xrizimopiw twra kanoniko ammo gia gates. Exw 2 "boxes" sto spiti mou (exw duari) kai ena sto klouvi. Spania leronoun allou!

Gia ta fagita ... den kserw alla twra pou einai mikro dose tou ligo omo kima, kotopoulo, kouneli, gia na sinithisei! kai vrasto ok! Tou kanei polu kalo! Otan megalonei den tha ta trwei ama den exei synithisei apo mikro! kai kroko augon 1/ week.

san trofi deinw mono ORIJEN (thelei psaksimo) pou exei 45% proteines, 20% lipara, katholou sitari/kalamboki pou einai kako gia ta ferret (kindino diavitis! giati exoune "zaxari" (carbohydrates)... ). Den exw vrei kalitero trofi edw stin ellada kai stis istoselides tou Kanada, USA, Finlandia, Ollandia lene oti einai para polu kalo trwfi gia ta ferret!Episis to lene kapioi anthropi pou kserw pou ekterfoun ta ferret(oxi edw stin ellada).

Oi perissoteres trofes pou poulane gia ta ferret edw sta pet shop DEN einai kales, gia des ta sustatika! as poume: exoune polu liges proteinies (mallon mono 30%? borei na einai kai oxi mono zoiko lipos alla kai soia - kako!) kai exoun kalamboki, kai lipara mono 15% mallon ... kai rizi, sitari ... xeirinos kreas ..exw dei merikes markes, den mou arsesoune katholou! Thimasai oti as poume ta skilia + gates epivionoune kai me kako trwfi, alla ta ferret borei na pethainoune!!!!!theloun poli lipara (zoiko) kai proteines (kotopoulo, galopoula). Kai den theloun laxanika.

Ladi / voutiro san lixoudia , ligo giaurti(poli ligo), oxi gala.

ps. einai super zwa!!!!!xairomai toso polu pou pires ena!!Trelainomai kai ta agapaw para polu kai den thelw alla (an kai latrevw OLA TA ZWA)! kai xairomai toso polu pou vlepw politismenous anthropous edw mesa (kala poios eimai kai egw pou to lew !!!!)pou exoun eftini kai psaxnoun apantiseis kai ta ektimoun auta ta zwakia! den to perimena!

pss.irenegr psakse sta pet shop genika, den mborw na pw akrivos ... ta megala pet shop ktl - kanonika apo twra ta exoune. Kai prepei na pw oti apo tin alli einai kai kako giati polla pet shop ta poulane POLLA xwris na kseroune kala, kai ta exoune se mikra klouvakia gemata skata, lathos trofi (ygro gatotrofi/ftino gatotrofi/frouta- exw dei!!!!) ...alla akousa oti twra se kapia pet shop stin europi poulane kai mikra pou einai idi streiromena (aman!!!!!), opos stin USA !Den gunete auto, einai polu kako ... elpizw oti edw den ta poulane auta elpizw (xaxaxa otan pira to proto mou, mou eipan oti einai idi steiroemni kai arseniko, alla oute kai ta duo)

na eiste kala paidia, kalo 1 maiou!
Reply With Quote
Old 01-05-2009, 22:36
Junior Member

Ευχαριστω πολυ.Βρικα τελικα ενα pet shop στην Αθηνα που πουλαει.Βασικα ειναι αλισιδα οποτε το θεωρο εμπιστο.Αυτο που ειπες για την στηρωση.Πρεπει οπωσδηποτε να στηρονωνται.Εψαξα στο internet και εμαθα πως αν δεν ζευγαρωσεις το θυληκο στην περιοδο την καταλληλη συσσωρευουν μια ουσια και τελικα πεθαινουνε απο μια μορφη ανεμιας.Διαβασα πολλα τετοια περιστατικα απο ιδιωκτητες στο yahoo answers.Αυτο που με απασχολει ειναι αν θα βρω καποιον ιδικευμενο κτηνιατρο
Reply With Quote
Old 01-05-2009, 23:24
Niva2gr's Avatar
Niva2gr Niva2gr is offline
Moderator

Μιά συμβουλή:
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι σε τίποτα τα πετ σοπ που πουλάνε ζώα. Οσο πιο μεγάλα είναι τόσο περισσότερο κοιτάνε να σου φάνε τα λεφτά, χωρίς να δίνουν δεκάρα για τα ζώα. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για τη συγκεκριμένη μεγάλη αλυίδα που φαντάζομαι μιλάμε για ιστορίες φρίκης. Πάντως έχω υπόψιν μου κάποιους κτηνιάτρους που ίσως να ξέρουν και απο ferrets. Εκτός απο τους κλασικούς τρόπους διάγνωσης της γενικής υγείας του ζώου (να έχει καθαρά μάτια, στόμα και αφτιά, ωραία, γυαλιστερή γούνα, να μην έχει όγκους ή παραμορφώσεις, και να μην πονάει πουθενά) δεν υπάρχει άλλος τρόπος να διασφαλίσεις οτι το ζώο έιναι υγιές. Και εννοείται οτι δεν πρέπει να πιστέψεις τον "κτηνίατρο" που μπορεί να σου παρουσιάσουν εκεί.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας το ζωάκι για ένα γενικό τσεκ-απ αφού το αγοράσεις.
Για τη στείρωση δεν ξέρω τίποτα προσωπικά.
Old 02-05-2009, 01:34
esa esa is offline
Junior Member

irene .. sou esteila ta contact tou ktiniatrou pou eixa valei link kai prin, ton Axillea sto peristeri, to pires?! ( den ton diafimizw!!!!!apla, einai polu simantiko na kserei kaneis enan!!!!!life and dead!!!!!!den milame skilia kai gates twra ... einai polu special!!!!!!!!!!!!!)

oposdipote ta thilika theloun stirosei!!!!!!!!!!!!!!!!(ta arsenika theloun otan arxizoun na mirizoun para polu kai markaroun kai... ) alla meta apo 6 minwn, oso arga toso kalutera!!!!! ... persi milisa me mia gyneka se ena pet shop pou eixe ena thiliko palia, alla meta pethane otan itan 1 xronon, giati den iksere oti ta thilika theloun tin stirosei ... omos kserw kai ena kounavi pou pethane stin epemvasi, tis steirosis .. giati eixe vrovlima kardias ... :(
Reply With Quote
Old 02-05-2009, 11:55
Junior Member

Παιδια σας ευχαριστω και τους δυο για τις πληροφοριες που μου δωσατε.Θα τηλεφωνισω οσο το δυνατον γρηγοροτερα.

PS.Niva2gr Βασικα πρεπει οντος να καταλαβες πιο πετ σοπ λεω και ευχαριστω για την προιδοποιηση γιατι θα πηγαινα εκει χωρις δευτερη σκεψη.Θα πρεπει οταν κατεβω Αθηνα να το ψαξω το πραγμα, καλο ειναι να μην φερθω επιπολαια.Ασε που το σιγκεκριμενο μου φανηκε ακριβο(και επειδη μαλλον θα παρω 2)αλλα σκεφτικα οτι ενταξη αλυσιδα ειναι λογικα θα ναι εμπιστο γι αυτο θα τα πουλανε λιγο ακριβοτερα.Εχω ξεμυαλιστει :-D σε δυο βδομαδες δινω παννελαδικες και εγω συνεχεια πριζω την μανα μου για τα φερετ!!χαχα.Ευτηχως που τα λατρευει τα ζωα και δεν εχω προβλημα.
Reply With Quote
Old 02-05-2009, 18:19
Niva2gr's Avatar
Niva2gr Niva2gr is offline
Moderator

Irene, έχεις συμπεριλάβει μέσα στα έξοδα καί το κλουβί τους; Το κλουβί για δύο μάλιστα ferret πρέπει να είναι τουλάχιστον τεράστιο. Προσωπικά, χωρίς τα ζωάκια, κλουβί, αξεσουάρ, παιχνίδια και εμβόλια μάλλον θα σου στοιχίσουν γύρω στα 200 ευρώ. Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς μπορείς απο τα παρακάτω λινκ (ευχαριστούμε esa!):
http://en.wikipedia.org/wiki/Ferret
http://www.cypresskeep.com/ferretarticles.htm
http://www.biseinen.com/shango/fbi.html
Old 02-05-2009, 18:39
Junior Member

ναι βεβαια εχω σκεφτει τα εξοδα μου βγαινουνε γυρω στα 500 ευρω αλλα τσιμα τσιμα γιατι απο εκει που βρηκα τα ζωα μου ειπανε 150 το καθενα οποτε 300 και εβαλα το κλουβι γυρω στα 100-120 .πρεπει να παρω και κλουβι ομως μεταφορας γιατι θα τα παρω μαζι μου εκει που τηα περασω(με το καλο) :-D .Τωρα παιχνιδια (που απο οτι ξερω θελουνε παραααα πολλα).φαγητο,μπολ,λιχουδιε ς και τελοσπαωτον ολα αυτα θα πανε αρκετα.Τωρα που το σκεφτομαι ισως να ξεφευγω και απο τα 500.Το θεμα ειναι οτι εχο ακουσει οτι καλυτερα ειναι να παρω 2 για να μην νιωθουνε μοναξια οποτε ετσι το σκεφτηκα.Βασικα ξερω οτι ειναι πολλα τα λεφτα αλλα η θα τα παρω οπως πρεπει η να μην τα παρω καθολου,ετσι πιστευω τουλαχιστον!(και ετσι αποταμιευω εχοντας ζητησει απο ολους στην φαμιλια ερανος βασικα)
Ευχαριστω πολυ για τα λινκς.Εμμ βασικα Niva θελουνε εμβολια οπως τα σκυλακια για παραδειγμα ενοω καθε μηνα?(στην αρχη τουλαχιστον)Ποσο περιπου κοστιζουνε?γιατι δεν τα σιμπεριελαβα..

Και παλι ευχαριστω
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules