pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Άρθρα & Απορίες > Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 29-11-2007, 18:43
Sofia Sofia is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by e1drua
Quote:
Mπορεις να δινεις διαφορα ειδη κρεατος και εντοσθια που κανουν πολυ καλο και να ριχνεις μεσα λιγο ρυζακι και λαχανικα διαφορα αλλα περισσοτερο πρασινα φυλλωδη.
Η αναλογια πρεπει να ειναι περιπου 1 κουπα κρεας-1/2 κουπα ρυζι-1/2 κουπα λαχανικα

Τα εντοσθια περιπου το 10% της διατροφης,μπορεις να τα ψηνεις στο φουρνο σε αντικολλητικο χαρτι και να τα ψιλοκοβεις για λιχουδιες

Η σαρδελλα κανει επισης πολυ καλο και το αυγο αλλα και το κοτατζ.
Για πηγη ασβεστιου ειναι πολυ καλα τα ωμα κοκκαλα αλλα αν δεν δινεις και θες μια φυσικη πηγη ασβεστιου μπορεις να δωσεις τσοφλια αυγου.

Τα πλενεις τα στεγνωνεις σε χαρτι και μετα στο μπλεντερ τα κανεις σκονη και σε ενα κιλο περιπου κρεας ριχνεις ενα κουταλακι κοφτο απο την σκονη
Ευχαριστω πολυ Σοφια! Οταν λες εντοσθια, να ζητησω απο το κρεοπωλειο εντοσθια αλλα απο τι?? (μπλιαχ!), επισης οταν λες λαχανικα, για πες μου παραδειγματα... Εχω δει πως αντι για ρυζι, υπαρχουν και μακαρονια κομμενα... ειναι καλα αυτα? τις σαρδελες πως να τις δινω? Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων.. :razz:
εγω παιρνω πακετα απο εντοσθια κοτοπουλου απο το σουπερμαρκετ,εχει μεσα καρδιες,πνευμονια κλπ και μετα τα ψιλοκοβω και τρελλενεται ειναι η καλυτερες λιχουδιες της!

τα μακαρονια δεν κανουν καλο και πρεπει να τα αποφευγεις μονο στην αναγκη να δινεις,ρυζι και αυτο λιγο.

Λαχανικα οτιδηποτε εχει πρασινο φυλλο,τα ψιλοκοψεις και τα βαζεις να βρασουν μαζι με το κρεας.

Κρεμμυδια απαγορευονται,και σκορδο λιγο κανει καλο το πολυ οχι γιατι προκαλει αναιμια.

τις σαρδελλες μπορεις να δινεις μια φορα την βδομαδα μια κονσερβα που ειναι σε σπορελαιο η να ψησεις στο φουρνο μεσα σε λιγο λαδακι και τις δεινεις ολοκληρες

Αν εχει προβλημα με αρθρωσεις μην δινεις ντοματα.
Reply With Quote
Old 29-11-2007, 18:53
e1drua e1drua is offline
Senior Member

Quote:
τις σαρδελλες μπορεις να δινεις μια φορα την βδομαδα μια κονσερβα που ειναι σε σπορελαιο η να ψησεις στο φουρνο μεσα σε λιγο λαδακι και τις δεινεις ολοκληρες
Μηπως ειναι επικινδυνο αυτο για τα ψιλα κοκκαλακια?

Ωραια, οποτε μπορω να ψιλοκοβω και ντοματα στο φαγητο ενω βραζει? Καπου διαβασα πως πρεπει να δινουμε και γιαουρτι, μια κουταλια στο φαγητο... Μηπως ειναι λιγο αηδια αυτο και δε το τρωει? :-D Φρουτακια μπορω να της δινω? Της αρεσει πολυ το μηλο, οταν τρωω περιμενει πως και πως να τελειωσω και να της δωσω κανα κομματακι.. να το σταματησω? την βλαπτει αραγε? Ξερω αυτα πρεπει να τα ρωτησω καλυτερα στο γιατρο, αλλα εχω προγραμματισει να παω σε κανα δυο εβδομαδες και θα ηθελα να εχω μια εικονα ως τοτε.. και παλι ευχαριστω Σοφια... :-D
Old 29-11-2007, 19:01
Sofia Sofia is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by e1drua
Quote:
Μηπως ειναι επικινδυνο αυτο για τα ψιλα κοκκαλακια?

Ωραια, οποτε μπορω να ψιλοκοβω και ντοματα στο φαγητο ενω βραζει? Καπου διαβασα πως πρεπει να δινουμε και γιαουρτι, μια κουταλια στο φαγητο... Μηπως ειναι λιγο αηδια αυτο και δε το τρωει? :-D Φρουτακια μπορω να της δινω? Της αρεσει πολυ το μηλο, οταν τρωω περιμενει πως και πως να τελειωσω και να της δωσω κανα κομματακι.. να το σταματησω? την βλαπτει αραγε? Ξερω αυτα πρεπει να τα ρωτησω καλυτερα στο γιατρο, αλλα εχω προγραμματισει να παω σε κανα δυο εβδομαδες και θα ηθελα να εχω μια εικονα ως τοτε.. και παλι ευχαριστω Σοφια... :-D
Η ντοματα αν δεν εχει προβλημα με τις αρθρωσεις μπορεις να βαζεις στο φαι αλλα οχι σπορια ουτε τα πρασινα κομματια της.

Γιαουρτι κανει καλο μια κουταλια αλλα να ειναι γιαουρτι οχι αυτα τα επιδορπια που ειναι σκονες με ζελε μεσα,αυτα μονο καλο δεν κανουν.

Φρουτα ειναι πολυ καλα,αλλα να μην δινεις τα κουκουτσια τους,το μηλο ειναι πολυ καλο!

Δεν ξερω ποσο μικρο ειναι το σκυλακι,γιατι να ειναι τα κοκκαλα της σαρδελλας επικυνδινα,και εμεις ολοκληρα τα τρωμε.Ολα τα μικρα ψαρια,σαρδελλα γαυρος,αθερινα ειναι πολυ καλες πηγες ασβεστιου
Reply With Quote
Old 29-11-2007, 20:13
Marin Marin is offline
Administrator

Η ντομάτα πειράζει το στομάχι του σκύλου, πρέπει να αποφεύγεις να δίνεις ντομάτα γιατί μπορεί να το πειράζει και απαγορεύεται να δίνεις κρεμμύδι.

Μαρίνα
Old 29-11-2007, 22:08
RINIO RINIO is offline
Senior Member

Σχετικα με τα φρουτα που λετε, τα φρουτα δεν εχουν ζαχαρι? Εχω διαβασει πως η ζαχαρι ειναι απαγορευτικη για τα σκυλια. Αρα τα φρουτα?? Η ποσοτητα της ζαχαρης των φρουτων δεν τα επηρεαζει?
Reply With Quote
Old 29-11-2007, 22:33
Sofia Sofia is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by RINIO
Σχετικα με τα φρουτα που λετε, τα φρουτα δεν εχουν ζαχαρι? Εχω διαβασει πως η ζαχαρι ειναι απαγορευτικη για τα σκυλια. Αρα τα φρουτα?? Η ποσοτητα της ζαχαρης των φρουτων δεν τα επηρεαζει?
Τα φρουτα δεν εχουν τοση ζαχαρη που θα μπορει να πειραξει το σκυλι,αλλα και ποσα φρουτα μπορει να φαει?
Ο κτηνιατρος μου ειχε εξηγησει οτι τα γλυκα προκαλουν ζαχαρο και μετα ερχεται τυφλωση και ολα τα υπολοιπα προβληματα που εχει ενα διαβητικο σκυλι,τα φρουτα δεν μπορουν να προκαλεσουν κατι τετοιο
Reply With Quote
Old 29-11-2007, 23:53
e1drua e1drua is offline
Senior Member

Ωραια λοιπον, θα συνεχισει να τρωει λιγα μηλαρακια που και που... :-) Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την βοηθεια σας :-) :-) Για περισσοτερες διευκρινησεις θα ρωτησω και τον γιατρο της.. :-D
Old 30-11-2007, 07:31
aggeliki aggeliki is offline
Senior Member

να ρωτησω και εγω κατι?πως γινεται να προτιμαει την τροφη για τα αδεσποτα που εχει 1 ευρω το κιλο,και οχι την hills?? :? μηπως θελει να μου κανει οικονομια??
Reply With Quote
Old 30-11-2007, 07:45
Sofia Sofia is offline
Senior Member

Quote:
Originally Posted by aggeliki
να ρωτησω και εγω κατι?πως γινεται να προτιμαει την τροφη για τα αδεσποτα που εχει 1 ευρω το κιλο,και οχι την hills?? :? μηπως θελει να μου κανει οικονομια??
Mηπως γιατι αυτη για τα αδεσποτα την τρωει περιστασιακα?Η δικη μου οταν ηταν κουταβι και ετρωγε ξηρα,της ειχα αλλαξει ολες τις premium και στην αρχη την καινουργια τροφη την ετρωγε και μετα απο λιγες μερες παλι σταματουσε να τρωει.

Αυτη την στιγμη η καλυτερη τροφη που κυκλοφορει στην χωρα μας ειναι η Orijen http://www.championpetfoods.com/orijen/about/

H hills εκτος του οτι δεν ειναι καθολου καλη τροφη,ειναι αυτη η εταιρια που μαζι με την
Iams/Eukanuba http://www.uncaged.co.uk/petfood.htm χρησιμοποιουν πειραματοζωα για τις μελετες τους
Reply With Quote
Old 30-11-2007, 11:04
Mitsi Mitsi is offline
Senior Member

Το ιδιο και εγώ έπαθα με την Hills. Την πρώτη φορά τρελλάθηκε της άρεσε πάρα πολύ την δεύτερη φορά δεν την ετρωγε με τίποτα. Τι της την ανακάτευα έτρωγε τα δευτερεύοντα και άφηνε την ξηρά. Εχω δοκιμάσει τις πιο ακριβές μάρκες τρελαίνεται για της φθηνές τροφές.
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules