pets.gr forum

Go Back   : - : - : Pets.gr : - : - : Το πιο φιλόζωο website στο διαδίκτυο : - : - : - Forum > Άρθρα & Απορίες > Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 11-07-2007, 13:28
zooly zooly is offline
Junior Member

Default Ακαταλληλες τροφες για σκυλους κ γατες!!

στην περιοχη που μενω υπαρχουν μολις δυο κτηνιατροι.ο ενας υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρωει οτι κ ο ανθρωπος,δηλαδη οτι περισσευει απο το τραπεζι εκτος απο κοκκαλα κοτοπουλου,κ μετα ρυζι μακαρονια ψωμι κ ολα τα αλλα.Η αλλη κτηνιατρος υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη κα καθολου κονσερβα η μαγειρευτο φαγητο.εχω μπερδευτει παρα πολυ γιατι οπως καταλαβαινετε οι δυο αποψεις ειναι εντελως διαφορετικες.το σκυλακι μου ειναι 6 μηνων πολυ μεγαλοσωμο γυρω στα 65cm υψος κ υπολογιζω θα ειναι 40 κιλα.τρελενεται για κονσερβα αλλα δε του δινω σχεδον ποτε γιατι κ οι δυο λενε οτι ειναι αχρηστη.απο μαγειρευτα του δινω να μασαει κοκκαλακια που περισευουν ,κοτοπουλο κ αλλα κρεατα,μακαρονια ρυζι κ λαδερα αλλα παντα σε συνδιασμο με τις κροκκετες του ανακατεμενα.σκετες κροκετες τις τρωει με δυσκολια κ στραβωνει τη μουρη του οταν τις βλεπει γιαυτο μερικες φορες ριχνω μερικες σταγονες λαδακι απο πανω αλλα οχι παντα για να μη κακομαθει.τα γραφω ολα αυτα γιατι καπου εδω μεσα διαβασα οτι απαγορευεται το κρεμμυδι στα σκυλια.κ τι γινεται οταν το φαγητο ειναι μαγειρεμενο με κρεμμυδι??κ κατι αλλο μηπως με το μαγειρευτο φαγητο ο σκυλος γινεται παχυσαρκος??μαγειρευτο σε συνδιασμο με κροκετες του δινω περιπου καθε δευτερη μερα αλλα οχι κ στα δυο του γευματα.ακομα το ταιζω δυο φορες την ημερα.ποτε τα γευματα θα πρεπει να τα μειωσω σε ενα την ημερα???κ τελος για τη γατουλα μου εχω διαβασει οτι τα μανιταρια μπορουν μεχρι κ να δηλητηριασουν τη γατα κ να πεθανει .αυτο το διαβασα βεβαια αφου μου ειχε τσιμπησει κατι μανιταρια απο τη πιτσα κ εδειχνε κ να τα καταευχαριστιεται κιολας.ξερει κανεις τροφες τις οποιες δε πρεπει να τρωνε σκυλοι κ γατες??γιατι η δικια μου μολις τρωω κλαψουριζει να της δωσω κ αυτης,πολυ κακομαθημενη...κ κατι τελευταιο η γατα του αδερφου μου τρωει μονο κροκετες ελαχιστη κονσερβα κ οταν λεμε καθολου νερο,μονο μερικες γλυψιες.οτι νερο παιρνει το παιρνει απο τη κονσερβα.τι να κανουμε με αυτη??συγνωμη για το μεγαλο μνμ.!!! :wink:
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 13:34
gikkat gikkat is offline
Senior Member

δες αυτά για αρχή:

http://www.petalia.com.au/templates/sto ... ory_no=257
http://www.treshanley.com/cic/dangerousfoods.html
http://dogs.about.com/cs/disableddogs/a/poison_food.htm
http://www.post-gazette.com/pg/07101/776975-338.stm

(δεν θυμάμαι αν τα έχω παραθέσει ξανά :?)

Ramone εν δράσει!

Είναι μια καμήλα! Είναι μια καμήλα! Μια καμήλα όμορφη, που μασάει φύλλα!
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 13:42
Leon Leon is offline
Senior Member

Quote:
την περιοχη που μενω υπαρχουν μολις δυο κτηνιατροι.ο ενας υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρωει οτι κ ο ανθρωπος,δηλαδη οτι περισσευει απο το τραπεζι εκτος απο κοκκαλα κοτοπουλου,κ μετα ρυζι μακαρονια ψωμι κ ολα τα αλλα.Η αλλη κτηνιατρος υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη κα καθολου κονσερβα η μαγειρευτο φαγητο.
Και το μυστήριο της βιολογίας των ζώων συνεχίζεται...

Και προστίθεται στα άλλα ερωτήματα, της γονιμοποίησης, της στείρωσης και πολλών άλλων.

Μα είναι δυνατόν, επιστήμονες και να λέει ο καθένας εκ διαμέτρου αντίθετες συμβουλές;! Τι σκ*τ* μαθαίνουν στη σχολή;
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 14:03
sofiaklv sofiaklv is offline
Member

Quote:
Originally Posted by gikkat
Στο πρώτο Link μεταξύ άλλων τοξικών για τα σκυλιά τροφών αναφέρει και το σκόρδο (λέει βέβαια ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο το κρεμμύδι, αλλά και πάλι....)..... Δεν υποτίθεται όμως ότι το σκόρδο απομακρύνει τη σκνίπα και άρα είναι καλό προληπτικό μέσο για το καλαζάρ? Μπερδεύτηκα, ομολογω..... :smt017
Old 11-07-2007, 14:27
zooly zooly is offline
Junior Member

ευχαριστω gikkat!!!αγχωθηκα αρκετα μπορω να πω!!!υπηρχαν μερες που τις εδινα τη σαλατα που περισσευε στην οποια υπηρχε κ αφθονο κρεμμυδακι κ απο οτι διαβασα συγκαταλέγεται αναμεσα στα πιο επικυνδυνα για το σκυλο.πρεπει να τα εκτυπωσω κ να τα τριψω στη μουρη του κτηνιατρου!!!κ επισης εχω παρει κατι μεζεδακια για σκυλους τα οποια ειναι για επιβραβευση κ τα οποια ειναι με γευση σοκολατας!εφοσων ειναι για σκυλους λετε να συντρεχει κανενα προβλημα να συνεχισω να της τα δινω η να παρουν το δρομο για τα σκουπιδια κ αυτα??
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 15:26
gikkat gikkat is offline
Senior Member

το κρεμμύδι πάντως σε μαγειρεμένη μορφή δεν πειράζει όλα τα σκυλιά... η δική μου για παράδειγμα τρώει με την ξηρά τροφή σάλτσα από κοκκινιστό που έχει μαγειρευτεί με κρεμμύδι... σε άλλα σκυλιά προκαλεί δυσπεψία κλπ.

Ramone εν δράσει!

Είναι μια καμήλα! Είναι μια καμήλα! Μια καμήλα όμορφη, που μασάει φύλλα!
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 16:05
dafni dafni is offline
Senior Member

Και ο καφές που είδα ότι πειράζει, τη gita δεν την πείραζε καθόλου και της άρεσε και πάρα πολύ (πιτσιρίκα μου έπινε τον καφέ μέχρι να συνηθίσω ότι δεν πρέπει να τον αφήνω απροστάτευτο στο τραπεζάκι..)

http://i167.photobucket.com/albums/u.../banneraki.jpg
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 18:00
Sofia Sofia is offline
Senior Member

Ο καφες,το κρεμμυδι.το σκορδο,η σοκολατα εκαι πολλα αλλα ειναι τοξικα για τον οργανισμο του σκυλου ακομα και αν εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε οταν ειναι μικρες οι ποσοτητες.
Οι μεγαλες ποσοτητες που εξαρταται απο το μεγεθος του σκυλου και την ποσοτητα που θα φαει μπορει να επιφερει ακομα και θανατο

Σκορδο εγω της δινω οταν της κανω μειγμα λαχανικων αλλα προσεχω πολυ την ποσοτητα,και κρεμμυδι σιγουρα τρωει λιγο οταν της δινω φαγητο μαγειρευτο πχ φασολακια η μπαμιες αλλα προσπαθω να μην ειναι πανω απο μια φορα την βδομαδα.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εχω διαβασει για σκυλι που πεθανε επειδη ετρωγε πολυ συχνα κρεμμυδακια τουρσι που τα λατρευε,και τοτε διαβασα οτι η τοξικοτητα του κρεμμυδιου ειναι συσσωρευτηκη για τον οργανισμο που δεν εχει την δυνατοτητα να αποβαλει αυτες τις τοξινες.
Αυτο το γραφω με επιφυλαξη γιατι το εχω διαβασει σε φορουμ και δεν ξερω αν ισχυει,αλλα με ανησυχει και ετσι αποφευγω οσο γινεται να δινω κρεμμυδι.
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 18:06
vOOz vOOz is offline
Senior Member

Εγω παντως πρεπει να ειχα πεσει σε τελειως τουβλο κτηνιατρο.. μου ειχε πει να της δινω σουβλακι (ολοκληρο ναι..) με τζατζικι κιολας για αλλαγη.. αι καλα..

Υγ.: κι εγω αποφευγω να της δινω κρεμμυδι.. οχι επειδη φαινεται ακαταλληλη τροφη, αλλα με τοση ζεστη ξεφυσαει συνεχεια, με αποτελεσμα να μεταφερει κρεμμυδιλα παντου!
Reply With Quote
Old 11-07-2007, 19:41
zooly zooly is offline
Junior Member

βασικα δε της ξαναδινω καθολου κρεμμυδι,ας ειναι κ μαγειρεμενο γιατι φοβηθηκα με αυτα που διαβασα...δεν αξιζει να μου παθει τπτ ειτε ισχυουν ειτε οχι.κ οσο για τη γατα μου η γκρινια της δεν υποφερεται οταν δεν της δινω απο το πιατο μου.την αλλη φορα ειχα φτιαξει φετες με μαρμελαδα κ μεχρι να γυρισω στη κουζινα μου τις ειχε γλυψει ολες...νομιζα οτι ειναι σαρκοφαγα ζωα οι γατες οχι παμφαγα..!!!..κομμενα κ σε αυτη τα μεζεδακια γιατι διαβασα οτι κ τα μανιταρια δε κανουν καλο,αν κ ελεγε περισσοτερο γιαυτα που ειναι ελευθερα κ οχι για τα καλλιεργημενα...κ επισης ελεγε κ για τη ντοματα...
Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules