ΑΓΟΡΑ ΧΑΜΣΤΕΡ & ΠΑΙΔΙΑ

Discussion in 'Χάμστερ' started by demiemi, May 5, 2009.

1. demiemi

demiemi New Member

Γεια σας, ειμαι καινουργιο μελος και θα ηθελα λιγο απο τα φώτα σας. Θα αγορασουμε με τον άντρα μου χαμστερ, ίσως και σήμερα. Είναι κατι που ο αντρας μου το ονειρευοτανε πολύ καιρο κ τώρα που το ζητάει κ η κορη μου, με πεισανε..το θεμα ειναι οτι αν κ σημερα εχω πεσει στην μελέτη, για να ξερω πως θα του φερθουμε , επειδή εχω μικρα παιδια στο σπίτι, θα μπορουσατε να με ενημερωσετε τι θα πρεπει να πω στα παιδιά μου περαιτέρω ώστε να το προσεχουν κ γενικώς μερικες συμβουλες σε γενικές γραμμες για να μην σας κουραζω κιολας..
    Απλως μερικες επιγραμματικές συμβουλες, γιατι δεν εχω πολύ χρόνο να αναζητώ ολα τα πόστ, οσα μπορεσα ανοιξα κ΄πήρα μια ιδέα..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Γειά σου demiemi!

Τα παιδιά σου πόσων ετών είναι; Γενικώς πρέπει να τους περάσετε το μήνυμα οτι δεν πρέπει να πιάνουν τα χάμστερ απο ψηλά. Μόνο να βάζουν τα χεράκια τους κάτω για να ανεβαίνει το χάμστερ αν θέλει. Επίσης δεν θα πρέπει να παίζουν με το ζωάκι όταν εσείς δεν θα είστε μπροστά για να τα προσέχετε.

Τώρα, όσο αφορά το χάμστερ. Επειδή έχετε μικρά παιδιά καλύτερα να αγοράσετε ένα syrian χαμστερ. Μόνο του, γιατί τα syrian είναι μοναχικά, και γιατί αν πάρετε ζευγάρι θα σας γεννάνε κάθε 2 μήνες. Να διαλέξετε το μεγαλύτερο σε μέγεθος κλουβί που μπορείτε να αγοράσετε. Το κλουβί πρέπει να έχει μέσα εναν τροχό χωρίς κενά, ένα σπιτάκι, ποτίστρα και ταΐστρα. Για υπόστρωμα να πάρετε ροκανίδι χωρίς άρωμα (ενοχλεί φοβερά τα χάμστερ). Την τροφή καλό είναι να την αλλάζετε κάθε 2 μέρες. Γενικώς διάβασε το άρθρο viewtopic.php?f=36&t=2569 και θα κατατοπιστείς επαρκώς.
  3. topaidi2002

topaidi2002 New Member

Θα εκπλαγεις για το πόσο έξυπνα και πόσο αγαπησιάρικα είναι. Εγω έχασα τα μυαλλα μου.
  4. Hamsterokoritso

Hamsterokoritso New Member

Ναι,κι εγώ το ίδιο! :D
    Πρέπει όμως να προσέξεις αυτά που σου ειπε η Niva...
    Τα χάμστερ δεν κάνουν για μικρά παιδιά...
    Θέλουν προσοχή και δεν τους αρέσει να τα αγγίζουν απερίσκεπτα.
    Στο λέω για να μην έχουμε δράματα όπως ''το χαμστερ δάγκωσε το παιδί μας'' ή ''το χάμστερ μας πέθανε'' κτλ..

Ανυπομονούμε να μάθουμε νέα σου!! :D
  5. GUFY

GUFY New Member

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΗΡΑ & ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΧΑΜΣΤΕΡΑΚΙ WHITE WINTER ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΤΡΕΛΑΘΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΖΟΥΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ & ΦΟΒΑΜΕ ΟΤΙ ΑΝΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΦΙΛΙΚΑ & ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ !!! :finga: :finga:

Share This Page