Ακαταλληλες τροφες για σκυλους κ γατες!!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by zooly, Jul 11, 2007.

1. zooly

zooly New Member

στην περιοχη που μενω υπαρχουν μολις δυο κτηνιατροι.ο ενας υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρωει οτι κ ο ανθρωπος,δηλαδη οτι περισσευει απο το τραπεζι εκτος απο κοκκαλα κοτοπουλου,κ μετα ρυζι μακαρονια ψωμι κ ολα τα αλλα.Η αλλη κτηνιατρος υποστηριζει οτι ο σκυλος πρεπει να τρεφεται αποκλειστικα με ξηρα τροφη κα καθολου κονσερβα η μαγειρευτο φαγητο.εχω μπερδευτει παρα πολυ γιατι οπως καταλαβαινετε οι δυο αποψεις ειναι εντελως διαφορετικες.το σκυλακι μου ειναι 6 μηνων πολυ μεγαλοσωμο γυρω στα 65cm υψος κ υπολογιζω θα ειναι 40 κιλα.τρελενεται για κονσερβα αλλα δε του δινω σχεδον ποτε γιατι κ οι δυο λενε οτι ειναι αχρηστη.απο μαγειρευτα του δινω να μασαει κοκκαλακια που περισευουν ,κοτοπουλο κ αλλα κρεατα,μακαρονια ρυζι κ λαδερα αλλα παντα σε συνδιασμο με τις κροκκετες του ανακατεμενα.σκετες κροκετες τις τρωει με δυσκολια κ στραβωνει τη μουρη του οταν τις βλεπει γιαυτο μερικες φορες ριχνω μερικες σταγονες λαδακι απο πανω αλλα οχι παντα για να μη κακομαθει.τα γραφω ολα αυτα γιατι καπου εδω μεσα διαβασα οτι απαγορευεται το κρεμμυδι στα σκυλια.κ τι γινεται οταν το φαγητο ειναι μαγειρεμενο με κρεμμυδι??κ κατι αλλο μηπως με το μαγειρευτο φαγητο ο σκυλος γινεται παχυσαρκος??μαγειρευτο σε συνδιασμο με κροκετες του δινω περιπου καθε δευτερη μερα αλλα οχι κ στα δυο του γευματα.ακομα το ταιζω δυο φορες την ημερα.ποτε τα γευματα θα πρεπει να τα μειωσω σε ενα την ημερα???κ τελος για τη γατουλα μου εχω διαβασει οτι τα μανιταρια μπορουν μεχρι κ να δηλητηριασουν τη γατα κ να πεθανει .αυτο το διαβασα βεβαια αφου μου ειχε τσιμπησει κατι μανιταρια απο τη πιτσα κ εδειχνε κ να τα καταευχαριστιεται κιολας.ξερει κανεις τροφες τις οποιες δε πρεπει να τρωνε σκυλοι κ γατες??γιατι η δικια μου μολις τρωω κλαψουριζει να της δωσω κ αυτης,πολυ κακομαθημενη...κ κατι τελευταιο η γατα του αδερφου μου τρωει μονο κροκετες ελαχιστη κονσερβα κ οταν λεμε καθολου νερο,μονο μερικες γλυψιες.οτι νερο παιρνει το παιρνει απο τη κονσερβα.τι να κανουμε με αυτη??συγνωμη για το μεγαλο μνμ.!!! :wink:
  2. gikkat

gikkat New Member

3. Leon

Leon New Member

Και το μυστήριο της βιολογίας των ζώων συνεχίζεται...

Και προστίθεται στα άλλα ερωτήματα, της γονιμοποίησης, της στείρωσης και πολλών άλλων.

Μα είναι δυνατόν, επιστήμονες και να λέει ο καθένας εκ διαμέτρου αντίθετες συμβουλές;! Τι σκ*τ* μαθαίνουν στη σχολή;
  4. sofiaklv

sofiaklv New Member

Στο πρώτο Link μεταξύ άλλων τοξικών για τα σκυλιά τροφών αναφέρει και το σκόρδο (λέει βέβαια ότι δεν είναι τόσο επικίνδυνο όσο το κρεμμύδι, αλλά και πάλι....)..... Δεν υποτίθεται όμως ότι το σκόρδο απομακρύνει τη σκνίπα και άρα είναι καλό προληπτικό μέσο για το καλαζάρ? Μπερδεύτηκα, ομολογω..... :smt017
  5. zooly

zooly New Member

ευχαριστω gikkat!!!αγχωθηκα αρκετα μπορω να πω!!!υπηρχαν μερες που τις εδινα τη σαλατα που περισσευε στην οποια υπηρχε κ αφθονο κρεμμυδακι κ απο οτι διαβασα συγκαταλέγεται αναμεσα στα πιο επικυνδυνα για το σκυλο.πρεπει να τα εκτυπωσω κ να τα τριψω στη μουρη του κτηνιατρου!!!κ επισης εχω παρει κατι μεζεδακια για σκυλους τα οποια ειναι για επιβραβευση κ τα οποια ειναι με γευση σοκολατας!εφοσων ειναι για σκυλους λετε να συντρεχει κανενα προβλημα να συνεχισω να της τα δινω η να παρουν το δρομο για τα σκουπιδια κ αυτα??
  6. gikkat

gikkat New Member

το κρεμμύδι πάντως σε μαγειρεμένη μορφή δεν πειράζει όλα τα σκυλιά... η δική μου για παράδειγμα τρώει με την ξηρά τροφή σάλτσα από κοκκινιστό που έχει μαγειρευτεί με κρεμμύδι... σε άλλα σκυλιά προκαλεί δυσπεψία κλπ.
  7. dafni

dafni New Member

Και ο καφές που είδα ότι πειράζει, τη gita δεν την πείραζε καθόλου και της άρεσε και πάρα πολύ (πιτσιρίκα μου έπινε τον καφέ μέχρι να συνηθίσω ότι δεν πρέπει να τον αφήνω απροστάτευτο στο τραπεζάκι..)
  8. Sofia

Sofia New Member

Ο καφες,το κρεμμυδι.το σκορδο,η σοκολατα εκαι πολλα αλλα ειναι τοξικα για τον οργανισμο του σκυλου ακομα και αν εμεις δεν μπορουμε να το καταλαβουμε οταν ειναι μικρες οι ποσοτητες.
    Οι μεγαλες ποσοτητες που εξαρταται απο το μεγεθος του σκυλου και την ποσοτητα που θα φαει μπορει να επιφερει ακομα και θανατο

Σκορδο εγω της δινω οταν της κανω μειγμα λαχανικων αλλα προσεχω πολυ την ποσοτητα,και κρεμμυδι σιγουρα τρωει λιγο οταν της δινω φαγητο μαγειρευτο πχ φασολακια η μπαμιες αλλα προσπαθω να μην ειναι πανω απο μια φορα την βδομαδα.

Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι εχω διαβασει για σκυλι που πεθανε επειδη ετρωγε πολυ συχνα κρεμμυδακια τουρσι που τα λατρευε,και τοτε διαβασα οτι η τοξικοτητα του κρεμμυδιου ειναι συσσωρευτηκη για τον οργανισμο που δεν εχει την δυνατοτητα να αποβαλει αυτες τις τοξινες.
    Αυτο το γραφω με επιφυλαξη γιατι το εχω διαβασει σε φορουμ και δεν ξερω αν ισχυει,αλλα με ανησυχει και ετσι αποφευγω οσο γινεται να δινω κρεμμυδι.
  9. vOOz

vOOz New Member

Εγω παντως πρεπει να ειχα πεσει σε τελειως τουβλο κτηνιατρο.. μου ειχε πει να της δινω σουβλακι (ολοκληρο ναι..) με τζατζικι κιολας για αλλαγη.. αι καλα..

Υγ.: κι εγω αποφευγω να της δινω κρεμμυδι.. οχι επειδη φαινεται ακαταλληλη τροφη, αλλα με τοση ζεστη ξεφυσαει συνεχεια, με αποτελεσμα να μεταφερει κρεμμυδιλα παντου! :lol:
  10. zooly

zooly New Member

βασικα δε της ξαναδινω καθολου κρεμμυδι,ας ειναι κ μαγειρεμενο γιατι φοβηθηκα με αυτα που διαβασα...δεν αξιζει να μου παθει τπτ ειτε ισχυουν ειτε οχι.κ οσο για τη γατα μου η γκρινια της δεν υποφερεται οταν δεν της δινω απο το πιατο μου.την αλλη φορα ειχα φτιαξει φετες με μαρμελαδα κ μεχρι να γυρισω στη κουζινα μου τις ειχε γλυψει ολες...νομιζα οτι ειναι σαρκοφαγα ζωα οι γατες οχι παμφαγα..!!!..κομμενα κ σε αυτη τα μεζεδακια γιατι διαβασα οτι κ τα μανιταρια δε κανουν καλο,αν κ ελεγε περισσοτερο γιαυτα που ειναι ελευθερα κ οχι για τα καλλιεργημενα...κ επισης ελεγε κ για τη ντοματα...
  11. platon

platon Σκύλος

To σημαντικό είναι να πετάξεις τις κονσέρβες και να μην της ξαναδώσεις.

Στη συνέχεια, ο σκύλος κάνει να τρώει από το "σπιτικό" φαγητό ότι τρώμε και εμείς.Εξαιρούνται τα κρεμμύδια και τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν. Μάλλον, ότι κάνει να τρώμε εμείς.
    Εμείς δεν τρώμε ούτε αποφάγια, ούτε κόκαλα, ούτε κάνει να τρώμε σάλτσες, λιπαρά κτλ.

Και οι ποιοτικές κροκέτες είναι καλές και βολεύουν. Απλά για ποικιλία μπορείς να δίνεις ένα γεύμα μαγειρευτό, ένα κροκέτες. Να μάθει δηλαδή να τρώει και από τα δύο έτσι ώστε αν κάποια μέρα βαριέσαι να μαγειρέψεις, να μην μείνει νηστικός.
  12. Sofia

Sofia New Member

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα για τα υγιη σκυλια αν τρωνε ντοματες,μονο αν εχουν καποιο προβλημα υγειας,αλλα αυτο ισχυει για ολες τις τροφες.
    Απο την ντοματα καλο θα ειναι να αφαιρουνται τα σπορια και τα πρασινα μερη της.
    Αν ψαξεις και εδω ..
    http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... t=&radius=
    http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... 72&cat=all
    http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... 72&cat=all

θα δεις οτι ολες αυτες οι ξηρες τροφες για σκυλια περιεχουν στα συστατικα τους πολτο ντοματας (tomato pomace)
  13. kango

kango New Member

den prepei na tou dineis kokala kyrios kotopoulou alla kai ta alla apagoreuonte!mporei na skisoun to stomaxi tou ,to lemo tou,exoun pethanei polla skylia etsi!to skordo den epitrepete , yparxoun idika skeuasmata skordou gia to kalazar oxi omws etsi! ta skylakia den trone oti emeis den epitrepete na tou dinoume mpaxarika saltses ,piperia,alatia fagita ftiaxmena
    pou einai gia mas!exoun alles anages, alles euestisies!na protimas ksira trofi(egw dinw ths hils)pou exei ola ta systatika pou xriazete ena skyli kai ths vitamines!einai dyskolo na kalypsis thn kathe hmerisia periektikothta anagewn systatikwn pou xriazetai ena skyli kathimerina monh sou!na apofeugeis tis konserves tou super market pou exoun megalh periektikothtas se tefra!epishs an theleis na tou magirepseis ftiakse kotopoulo vrasto me ligo rizaki,h tono h kreataki analata sketa!pistepse me kai pali tha tous aresoun poly!na ksereis oti to alati mporei na dimiourgisei euesthisia sthn kardia kai
    h zaxarh sta matia!h sokolata kafe thn diegirei h leukh einai kalyterh se periptosh kardiopathias!ta psomia kai ta makaronia pahenoun kai genikotera einai kalytera na einai se mia fit katastash gia to melon !oxi paxia oxi kai adinata!h patata den xoneuetai eukola!(enohte oti gia thn vrasth syzitame)auta elpizw na se kalypsa ligo

:)
  14. dafni

dafni New Member

Άσχετα από το αν κάνει καλό ή όχι εγώ δεν δίνω στη μικρή τίποτα άλλο εκτός από ξηρά τροφή (με ελάχιστες εξαιρέσεις) , γιατί έτσι έμαθε να μην τρώει βλακείες από κάτω στη βόλτα. Ότι και να βρει γυρνάει με κοιτάει και αν της πω όχι δεν το τρώει, ενώ γενικα δεν ασχολήθηκα και πολύ να την εκπαιδεύσω για το συγκεκριμένο. Μόνο ξηρά τροφή και μόνο από το πιάτο της και έχει φάει κάτι από κάτω μόνο μια φορά πιτσιρίκα.
  15. zooly

zooly New Member

βιταμινες τις δινω κ εγω μια ταμπλετα την ημερα αλλα εχω την εντυπωση οτι λογω αυτων εχει γινει λιγο γομαρακι.!!για τη ρατσα της λεει τα αρσενικα γινονται το ανωτατο σε υψος 60 εκατοστα κ η δικια μου που ειναι θυληκο εχει γινει κοντα τα 65.!!!βλακειες στη βολτα μασουλαει πολυ συχνα αν κ της φωναζω οποτε το κανει κ το αφηνει,ισως επειδη ειναι κουταβι ακομα.που θα παει θα το μαθει κ αυτο σιγα σιγα...kango σε ευχαριστω πολυ με καλυψες...τα μετεφερα ειδα κ στη φιλη μου που εχει σκυλακι κ πολλα δε τα ηξερε..παντως εχω μια απορια,τοσο δυσκολο ειναι για τους κτηνιατρους να ξερουν τα βασικα κ οταν τους ρωτας τετοιου ειδους πραγματα να μπορουν να απαντουν με υπευθυνοτητα??κ οχι απαντησεις του τυπου "δωστου οτι τρως κ εσυ,δεν εχει αναγκη".αυτο σιγουρα δεν αποτελει υπευθυνη απαντηση απο επιστημονα ανθρωπο απο τη στιγμη που υπαρχουν τοσοι κινδυνοι στις ανθρωπινες τροφες. :?
  16. vOOz

vOOz New Member

Προτιμω να της δινω σπιτικο φαγητο απο τις κονσερβες, αλλα ρε γμτ δεν μπορεις να μαγειρευεις τα παντα αναλατα :Χ
    Οταν δεν δουλευα καθομουν κ της μαγειρευα ξεχωριστο φαγητο κ ηταν πολυ πιο ζωηρη και χαρουμενη :Ρ
    Εχετε ακουσει τιποτα για τα μανταρινια? Θελει να τρωει συνεχεια!!
  17. zooly

zooly New Member

οχι για μανταρινια δεν ελεγε τπτ..ελεγε ομως για για ροδακινα,βερυκκοκα,σπορους απο μηλα κ αχλαδια,σταφυλια κ σταφιδες κ κουκουτσι απο δαμασκηνο.πολλες φορες στη δικια μου το σκετο σπιτικο φαγητο της δημιουργει διαρροια γι'αυτο οταν ειναι να της δωσω της το ανακατευω με ξηρη τροφη.
  18. vOOz

vOOz New Member

Καλα δεν κανει ουτε αυτα? ελεος και τι θα τρωει το σκυλι? απο φρουτα δηλαδη μονο μανταρινια/πορτοκαλια? και της αρεσαν τα δροσερα φρουτακια :(

Παντως οι κτηνιατροι πρεπει να ειναι ηλιθιοι. Ειναι τοσο δυσκολο την πρωτη φορα που πας σε ενα γιατρο, και ξερει οτι ειναι το 1ο σου σκυλακια κτλπ, να σου δινει ενα χαρτι με τι δεν κανει? εγω πρωτη φορα απο δω τα βλεπω, δεν ειχα σκεφτει καν οτι υπαρχουν απαγορευμενες τροφες.. παλι καλα λογω της ουρολιθιασης δεν της εδινα σπιτικο δηλαδη..
  19. Sofia

Sofia New Member

Tα φρουτα ειναι μια χαρα για τα σκυλια,τα μηλα ειναι εξαιρετικη τροφη ΧΩΡΙΣ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΑ,τα αχλαδια το ιδιο,το καρπουζι,η μπανανα,τα ροδακινα και πολλα ακομα φρουτα.
    Αυτο που απαγορευεται ειναι ΤΑ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΑ και ολα τα ειδη των σταφυλιων οπως και η ξηρη σταφυδα.
  20. VvDog

VvDog New Member

Μηλα, μπανανες,αχλαδια, φραουλες, πεπονι, νεκταρινια....

Απλα να ειναι όλα χωρις κουκουτσια.

Share This Page