από που να πάρω και τι να προσέξω!

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by atrias, Feb 5, 2009.

1. atrias

atrias New Member

καλησπέρα σας

Αρχίζω με τα βασικά! Θέλω να πάρω ένα κουνελάκι! Έχω διαβάσει τα σχετικά με τις ανάγκες τους και θεωρώ ότι θα μπορώ να τα βγάλω πέρα μαζί του και να περνάμε καλά κι εγώ κι αυτό!

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από που να το πάρω? (Θεσσαλονίκη είμαι αν αυτό βοηθάει)
    Τι ηλικία θα πρέπει να έχει ένα κουνελάκι όταν το αγοράζει κάποιος και πως βρίσκω την ηλικία του?
    Πως θα ξέρω ότι είναι καλά και δεν έχει κάποια αρρώστια που θα δημιουργήσει προβλήματα σύντομα (και σε αυτό και σε εμένα!)
    Αρσενικό ή θυληκό?
    Σε ένα μεγάλο Pet shop στο φοίνικα που ρώτησα έχει "νάνους" και "κανονικά". Ποιο να προτιμήσω και γιατί ?
    τι πρέπει να αγοράσω άμεσα (πρώτες ανάγκες) μαζί με την αγορά του κουνελιού? (κλουβί, τροφή, κάτι άλλο?)
    τι τροφή προτείνεται και από που να την αγοράσω?
    κανένα καλό κτηνίατρο στην περιοχή (θεσ/νίκη) που να έχει ξαναδεί κουνέλι ξέρουμε?

ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί να μου απαντήσει ή να μου υποδείξει που να ψάξω για απαντήσεις!
  2. servetas

servetas New Member

θα σου στειλω pm με κτηνιατρο στην Θεσσαλονικη καλο.
    θα πρεπει να του παρεις ενα ευρυχωρο κλουβι ταιστρα ποτηστρα διαφορα παιχνιδακια και αλλα.
    επισης καλο θα ηταν να παρεις απο εκτροφιο κουνελακι αλλα δυσκολα βρισκεις δευτερη επιλογη ειναιμ να παρεις απο pet shop
    θα προτιμουσα να επσιρνα αρσενικο για το πως θα το ξεχωρισεις κοιτα και αλλα posts γιατι αν παρεις θυληκο και απο pet shop να εισαι σιγουρος οτι κατα 99,99999999999% θα ειναι εγκυος.
    για το αν ειναι αρρωστο καλο θα ηταν μολις το παρεις να πας να κενεις και ενα τσεκ απ στην κτηνιατρο που θα σου στειλω.
    παρακολουθα και αλλα posts για να παρεις και περετερο πληροφοριες
    επεισης εγω θα προτιμουσα νανακι δεν ξερω ομως και για τα κανονικα οποτε την ψηφο μην την μετρας.
    καλυ τυχη με το μωρο σου και θελω και φοτο!!!!!!!
  3. atrias

atrias New Member

ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το pm!
    εκτροφείο που μπορώ να βρω εδώ?
    με προβλημάτισες τώρα με αυτό που είπες για την πιθανότητα εγκυμοσύνης του θυληκού!
    είδα κάποια θέματα σχετικά με το πως να βρεις το φύλο αλλά μου φάνηκε πολύ δύσκολο για κάποιον που δεν έχει εμπειρία ειδικά σε μικρές ηλικίες..
  4. servetas

servetas New Member

το ξερω ειναι πολυ δυσκολο.Εκτροφειο θα σου πουν τα παιδια πυ ειναι απο Θεσσαλονικη.
  5. sofoula

sofoula New Member

καλα servetas ειπαμε μην εισαι τοσο υπερβολικος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!δεν ειναι και τοσες οι πιθανοτητες!!!
  6. atrias

atrias New Member

σε μαγαζί πάντως που ρώτησα επί του θέματος εγκυμοσύνης που λες μου είπαν ότι τα κουνελάκια είναι 2 μηνών και είναι μικρά για να είναι σε εγγυμοσύνη!
  7. yumipop

yumipop New Member

Ναι μικρα ειναι... ε και συνηθως τα πουλανε ετσι μικρα οποτε μη φοβασαι οτι θα ειναι εγκυος.
  8. sofoula

sofoula New Member

ε ναι και οταν ειναι και τοσο μικρα δεν ξερουν καν αν ειναι θηλυκο η αρσενικο!μην αγχωνεσαι!!!
  9. atrias

atrias New Member

τελικά εμβόλια χρειάζονται ρε παιδιά?
    γιατί εγώ κάπου διάβασα ότι χρειάζονται αλλά στα καταστήματα όλοι λένε ότι δεν χρειάζεται τίποτα..
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Λοιπόοοοον...!
    atrias, πρωτ' απ' όλα καλησπέρα!
    Το πρώτο πράγμα που θα χρειαστείς είναι ένα μεγάλο κλουβί. Όσο μεγαλύτερο τόσο το καλύτερο. Το ελάχιστον αποδεκτό μέγεθος χωράει το κουνέλι ξαπλωμένο με τα πόδια απλωμένα πίσω 4 φορές στο μήκος και στο πλάτος, και επίσης το χωράει στο ύψος χωρίς να λυγίζει τα αφτιά του όταν στέκεται στα πόδια. Μέσα στο κλουβί επίσης θα πρέπει να βάλεις πιατάκι, ποτίστρα, γωνία για τουαλέτα και γωνία για άχυρο (αυτό το τελευταίο απαραίτητα).
    Επειδή τα νανάκια είναι νευρικά για τα γούστα μου εγώ ψηφίζω μεγαλόσωμο κουνέλι και μαλιστα κρεατοπαραγωγής. Για κρέας χρησιμοποιούν ράτσες με ήρεο χαρακτήρα για να μπορούν να τα χειρίζονται πιο εύκολα. Ένας γενικός κανόνας λέει οτι όσο πιο μεγαλόσωμη ράτσα τόσο πιο ήρεμος ο χαρακτήρας. Σκέψου οτι το φετίχ μου και το απόλυτο όνειρό μου σε κουνέλι είναι να πάρω κάποτε κουνέλι Βουργουνδίας (Flemish Giant Rabbit) που φυσιολογικά φτάνει άνετα τα 11 κιλά!!!
    Αν τελικά επιλέξεις "όχι νάνο'" μπορείς να πας σε κάποιο κρεοπωλείο και να ρωτήσεις ποιός ή ποιοί εκτροφείς συνεργάζονται. Ένα πολύ θετικό στοιχείο τω μικρών κουνελιών απο τέτοιες φάρμες εκτροφής είναι οτι εκτροφέας δεν τα πουλάει πριν γίνουν 3 μηνών για να έχουν προλάβει να απογαλακτιστούν ομαλά. Τα περισσότερα κουνέλια απο πετ σοπ απογαλακτίζοντα βίαια σε ηλικία 1 μηνός το πολύ πράγμα που σημαίνει συνήθως εύθραυστη υγεία και προβληματική συμπεριφορά. Επίσης αυτά τα κουνέλια ο παραγωγός τα πουλάει πάρα πολύ φτηνά πράγμα που σημαίνει οτι με τα λεφτά που θα αγόραζες κουνέλι απο πετ σοπ μπορείς να πάρεις ένα πολύ καλύτερο κλουβί.

Όσο για θηλυκό ή αρσενικό, δεν έχει σημασία. Όταν φτάσει στην εφηβεία (4-6 μηνών ανάλογα τη ράτσα) τα νεύρα του θα είναι τσατάλια. Κατά τη γνώμη μου το σημαντικό πλεονέκτημα των αρσενικών είναι οτιη στείρωσή τους στοιχίζει πολύ λιγότερο απο ότι των θηλυκών. Ένα αρσενικο που μένει αστείρωτο δεν παθαίνει τίποτα αλλά δεν εκπαιδεύεται τόσο εύκολα και οι ορμόνες το τρελαίνουν και το κάνουν να σημαδεύει με κακά και με τσίσα όπου βρει, και επίσης το κάνουν και πιο επιθετικό. Για τα θηλυκά ισχύει το ίδιο, μόνο που όταν μένουν αστείρωτα διατρέχουν έναν άλλο, πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο. Το 85% των αστείρωτων θηλυκών κουνελιών πεθαίνουν πριν γίνουν 3 ετών απο καρκίνο των γεννητικών οργάνων.

Όσον αφορά το θέμα της διατροφής. Αρχικά τα απαραίτητα είναι μιά καλή βασική ξηρά τροφή και άχυρο. Το άχυρο είναι πιο σημαντικό απο την τροφή. Δυστυχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε μεγάλη ποικιλλία σε καλές τροφές για κουνέλια, επομένως προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω μάρκα γιατί δεν ξέρω τί θα μπορείς να βρεις. Σε κάθε μάρκα θα κοιτάς τη διατροφική ανάλυση. Όσο υψηλότερη είναι η τιμή επι τοις εκατό των φυτικών ινών τόσο το καλύτερο. Το ακριβώς αντίστροφο ισχύει για τις πρωτείνες. Επίσης μιά καλή τιμή για το ασβέστιο δεν ξεπερνάει το 4%.

Αυτά προς το παρόν. Τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ άλλα για να σου πω. Όμως καλό είναι να διαβάσεις τα άρθρα που έχω ανεβάσει εδώ:
    viewforum.php?f=63
    ΟΛΑ θα σου είναι χρήσιμα και επίσης θα πάρεις και απαντησεις στις ερωτήσεις σου.
  11. atrias

atrias New Member

πωπω!! εγκυκλοπαίδεια κουνελιών είσαι!!
    ευχαριστώ πάρα πολύ!
    και τα άρθρα όλα πολύ χρήσιμα!
  12. funtukaki

funtukaki New Member

Epeidi rotises gia klouvaki,kai praxno ki ego afti tin periodo na agoraso ena megalitero,ta pio ftina pou vika ine se ena petshop stin Ag. Theodoras (ena mikro dromaki katheto stin Agias sofias,sto deksi sou xeri).Pithanon omos na exi pio oikonomika se ena petshop megastore pou vrisketai konta sto IKEA (den exo paei akoma,ala akousa oti exi kales times genika) :)
  13. servetas

servetas New Member

φιλε μου εσυ με τοσες ερωτησεις τι ηθελες???
  14. atrias

atrias New Member

πληροφορίες ήθελα!
    γι'αυτό είπα ευχαριστώ! :-D :-D
  15. servetas

servetas New Member

μην το παιρνεις στραβα πλακα εκανα αλλα εκανες πολλες ερωτησεις γιαυτο καταλαβες???sorry αν το πηρες στραβα!
  16. atrias

atrias New Member

δε το πήρα στραβά!! όλα καλά! :cool:
  17. Christofer

Christofer New Member

Αν μιλάς για θεσσαλονίκη μετά το ΙΚΕΑ, είναι πολύ μεγάλο, αλλά για τιμές.. Πώς να το πω, τσιμπάνε λίγο :p
    Για κλουβί γνώμη μου είναι, οτι με λιγότερα λεφτά μπορείς να αγοράσεις NIC Cubes (με γραβάτες) και να κάνεις ένα τεράστιο όπως ακριβώς το θές. Σε ένα ανάλογο post μου μιλούσα για ιδέες απο το εξωτερικό, έδωσα και link για nic cubes!
  18. atrias

atrias New Member

19. servetas

servetas New Member

astria να σου ζησει ειναι υπεροχος
    εχω να σου προτεινω και ονομα ο Φατσας!!!!!!!!!!
  20. atrias

atrias New Member

τελικά αγόρι είναι..
    το διαπιστώσαμε παρατηρώντας τι έκανε όταν βρέθηκε με ένα άλλο κουνέλι που είναι θηλυκό :-D :-D

κάπου διάβασα ότι δεν είναι και τόσο καλό να κάνουν παρέα τα κουνελάκια μεταξύ τους αν δεν έχουν στειρωθεί.
    ισχύει αυτό ή λάθος θυμάμαι?

Share This Page