Απαγορεύονται τα σκυλιά στα πάρκα

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Aspasia Velonaki, Jun 14, 2007.

1. Aspasia Velonaki

Aspasia Velonaki New Member

Όλο και περισσότερα πάρκα -λες κι είναι πολλά- γεμίζουν πινακίδες που αναγράφουν: «Απαγορεύονται τα σκυλιά εντός του πάρκου». Νομίζω πως προβλέπονται και νομικές κυρώσεις αν σε πιάσουν να βγάζεις τον σκύλο σου βόλτα. Δεν έχω ακούσει να έχει υπάρξει μέχρι στιγμής αντίδραση από φιλόζωους. Δεν νομίζετε πως κάτι πρέπει να κάνουμε;;;;

Ποιος, που, πότε, τι, γιατί πήρε αυτή την απόφαση;;; Υποτίθεται ότι η Ελλάδα αντιγράφει τις προηγμένες ευρωπαϊκές χώρες σε όλους τους τομείς. Στο θέμα της παιδείας ως προς την αντιμετώπισή μας στο ζώα τι κάνουμε;;;

ΜΟΝΟ ΒΗΜΑΤΑ ΠΙΣΩ ΚΑΝΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ

Μόνο οπισθοδρομική μπορώ να χαρακτηρίσω αυτή την κίνηση. Δηλαδή αντί το Κράτος να πάρει μέτρα ώστε να αναπτύξει τη ζωοφιλία και να δημιουργήσει προϋποθέσεις για τους φιλόζωους, τους κλείνει όλες τις πόρτες;

Ο σκύλος χρειάζεται -όπως όλοι γνωρίζετε- να γυμνάζεται σε καθημερινή βάση. Ποια Αθηναία και ποιος Αθηναίος έχει τον χρόνο σε καθημερινή βάση να βάζει το ζώο του στο αυτοκίνητο και να το πήγαίνει στο βουνό για να τρέξει;;;

Αν δεν κάνουμε τίποτα γι' αυτή την απόφαση, φοβάμαι πολύ πως όλο και λιγότεροι Αθηναίοι θα μπαίνουν στη διαδικασία να υιθετούν αδέσποτα σκυλιά. Όχι μόνο δεν θα λυθεί ποτέ το πρόβλημα των αδεσπότων στην Αθήνα, αλλά ακόμη περισσότεροι θα καταφύγουν στη λύση να εγκαταλείψουν το ζώο τους λόγω των δυσχερειών.

Να θυμίσω πως στην Αγγλία, το Hyde Park, ή στη Νέα Υόρκη το Central Park είναι γεμάτο από πολίτες που κάνουν jogging με τους σκύλους τους;

Να θυμίσω πως στον Underground στο Λονδίνο και στα αντίστοιχα αγγλικά ΚΤΕΛ, ο ιδιοκτήτης πληρώνει εισιτήριο για τον σκύλο του και ο σκύλος επιτρέπεται να κάθεται στο κάθισμα με μια εφημερίδα ή ένα πανάκι;;;

ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΥΡΩΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΔΕΝ ΜΑΖΕΥΕΙ ΤΙΣ ΑΚΑΘΑΡΣΙΕΣ ΤΟΥ ΖΩΟΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΡΚΑ. ΑΥΤΟ ΝΑΙ. ΌΧΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΣΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΑΡΚΑ.

Θεωρώ πως αυτός ο νέος νόμος -αν είναι νόμος- είναι η αρχή μόνο μιας κοινωνίας χωρίς οίκτο για οτιδήποτε δεν είναι ανθρώπινο. Αν δεν αντιδράσουμε νωρίς, σε λίγα χρόνια ακόμη κι εμείς που αποκαλούμε τους εαυτούς μας φιλόζωους θα υποχρεωθούμε να μην παίρνουμε ζώα γιατί ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΒΟΛΤΑ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΛΥΣΗ, ΕΣΤΩ. ΩΡΑΙΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΡΚΑ. ΠΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΡΕΞΟΥΝΕ; ΔΩΣΤΕ ΜΑΣ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Ενημερωτικά, στη γειτονιά μου στη Βούλα, πριν μία εβδομάδα, ο Δήμος κάλεσε τους Δημότες να συγκεντρωθούν μια Κυριακή και να καθαρίσουν από τις ακαθαρσίες των σκύλων την "Πλατεία Ελευυθερίας". Έκτοτε, μπήκαν πινακίδες και απαγορεύονται τα σκυλιά. Ο Δήμος κάνει δηλαδή αγώνα!!! Συσπειρώνει τον κόσμο!!! Εμείς τι κάνουμε;;; Μένουμε απλοί θεατές;;;
  2. gikkat

gikkat New Member

Re: ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΤΑ ΠΑΡΚΑ

ωραία... :?
    κι εγώ που ήθελα να πιστεύω πως οι από 'κει είμαστε τυχεροί με τα ζώα...
    σε λίγο θα μας απαγορέψουν να πηγαίνουμε και στο βουνό!!!
    (μένω Άνω Γλυφάδα, σύνορα με Βούλα)
  3. gikkat

gikkat New Member

αν και θεωρώ ότι οι πινακίδες του Δήμου δεν έχουν σχέση με τους νόμους του κράτους, πολλές από αυτές είναι "παράνομες"...
  4. Aspasia Velonaki

Υπάρχει κανείς που να μπορεί να ψάξει το θέμα;;;

Υπάρχει κανείς άραγε που να μπορεί να ψάξει το θέμα. Αν δηλαδή είναι παράνομες οι πινακίδες. Με τι απόφαση μπήκαν και κατά πόσο έχουν ισχύ;;;
  5. matilda

matilda New Member

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι παράνομές οι πινακίδες στα πάρκα.

Με πληροφόρησαν όμως άνθρωποι της περιοχής ότι στο δικό μας το πάρκο με τέτοιες πινακίδες αν σε πιάσει δημοτικός υπάλληλος πληρώνεις πρόστιμο. Κάτι σαν σκύλο-κλήση :roll:
  6. *Alondra*

*Alondra* New Member

Edw sto Hrakleio den exoume tetoio problhma me tis pinakides! Ektos apo ena parko pou apagoreyontai edw kai polla xronia ta skylia. (genikotera exoume mono 4 parka :-D :-D )
  7. Leon

Leon New Member

Όλες αυτές οι πινακίδες είναι παράνομες. Δεν αναφέρεται πουθενά στους ελληνικούς νόμους κάτι για πάρκα και σκύλους.

Και να μην ακούω βλακείες ότι ο δημοτικός υπάλληλος θα σου κόψει κλήση. Πως; Θα δει την πινακίδα κυκλοφορίας του σκύλου; Η' τη δικιά μας; Η' θα μας ζητήσει ταυτότητα κι αν δεν έχουμε θα μας πάει για εξακρίβωση;

Στην Ελλάδα οι μισές πινακίδες εκτός δρόμων είναι παράνομες... βλέπε το "απαγορεύεται το παρκάρισμα" σε αυθαίρετα μέρη χωρίς κρατική έγκριση.

Μην ψαρώνετε
  8. Σάκης

Σάκης New Member

Δήμοι δήμιοι
    Πας στο δημαρχείο που έβαλε τέτοιες πινακίδες, και ρίχνεις στον καφέ του δημάρχου κάτι που προκαλεί διάρροια, κλειδώνεις όλες τις τουαλέτες, και βάζεις μια πινακίδα που λέει ΄΄Έξοδος προς πάρκο΄΄, να δεις πως θα τρέχει ο δήμαρχος στο πάρκο με τα βρακιά στα χέρια.
  9. matilda

matilda New Member

Και στο πάρκο πινακίδα που να λέει "απαγορεύονται οι Δήμαρχοι" :-D
  10. aristea

aristea Moderator

Θα ήθελα πάρα πολύ να με σταματήσει κάποιος για να μου δώσει κλήση ή να μου κάνει παρατήρηση. Ελπίζω να έχει το νόμο μαζί του...........γιατί θα κάνουμε γέλιαααααααααααα :p :p :p :twisted: :twisted: :twisted:

Χα, Χα, Χα
  11. noela

noela New Member

Xαχαχα, κορυφαίο! :lol:
  12. Σάκης

Σάκης New Member

Μήπως κάποια πράγματα έχει δικαίωμα να τα ρυθμίζει ο δήμαρχος γιατί είναι αυτοδιοίκηση;
  13. Leon

Leon New Member

Έχω την εντύπωση ότι οι αρμοδιότητες στο δήμο, δίνονται και προσδιορίζονται από το νόμο και ο δήμος λειτουργεί βάσει του νόμου. Δε βγάζει δικούς του.
  14. aristea

aristea Moderator

Σάκη ξέρεις εσύ να υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να βγάλεις τα σκυλιά σου βόλτα? Αυτές τις πινακίδες τις βάζουν γιατί το ζήτησε ο γνωστός του γνωστού που μένει μπροστά στην πλατεία και δεν θέλει τις ακαθαρσίες που δυστυχώς μερικοί αφήνουν. Από τη στιγμή που εμείς τηρούμαι το νόμο λουρί εμβόλια, φίμωτρο εαν χρειάζεται κλπ δεν απάγορεύεται.Το ίδιο ισχύει και για το απαγορεύεται η μπάλα στις πλατείες. Δε θέλει η τάδε θείτσα να ακούει τα παιδιά βάζει ένα γνωστό και κοτσάρει μια πινακίδα. Δηλάδή τα αδέσποτα που πάνε στις πλατείες τι θα τα κάνουν θα τα πυροβολήσουν? Κατανοώ την πινακίδα στις παιδικές χαρές, είναι και θέμα ασφάλειας από ασυνείδητους ιδιοκτήτες. Βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι υπάρχει νόμος αλλά θα μάθω. Το βισμα στο Δημαρχείο θα μου πει.......
  15. Dralion

Dralion New Member

Μιας και ειναι σχετικο: μηπως ξερει κανεις τι ισχυει για τις παραλιες;
    Δεν μιλαω για τις οργανωμενες πλαζ αλλα για μια οποιαδηποτε "ελευθερη" παραλια. Κανονικα ο Δημος ειναι υπευθυνος οπως και για τα παρκα. Ειναι σωστο αυτο;

Υπαρχει καποιος νομος; Υπαρχει διαφορά αν ο Δημος εχει τοποθετησει ταμπελα "απαγορευονται σκυλοι στην παραλια" η οχι;
  16. matilda

matilda New Member

Λοιπόν από τα λίγα που ξέρω:

οι σκύλοι επιτρέπονται στις άκρες των παραλιών όπου δεν υπάρχουν πινακίδες. Προυπόθεση να έχετε μαζί σας το βιβλιάριο υγείας του σε περίπτωση που κάποιος θέλει να το τραβήξει.

Όταν υπάρχουν πινακίδες που απαγορεύουν τους σκύλους τότε δεν μπορούμε να πάρουμε τον σκύλο μας μαζί αλλά ο δήμος της περιοχής θα πρέπει να έχει ορίσει και παραλία που να επιτρέπονται οι σκύλοι. Δηλαδή δεν μπορεί σε ένα νησί π.χ. να απαγορεύονται τα σκυλιά σε όλες τις παραλίες
  17. Aspasia Velonaki

Ισχύει για 300 ευρώ πρόστιμο;

Κάποιος που ξέρει μου είπε πως προβλέπεται πρόστιμο 300 ευρώ αν σε πιάσει στα πράσα δημοτικός υπάλληλος να βγάζεις τον σκύλο βόλτα σε πάρκο με πινακίδα "Απαγορεύονται οι σκύλοι".

Πάντως έχω αποφασίσει να το ψάξω και θα το... ψάξω. Μόλις έχω περισσότερα νέα θα σας ενημερώσω. Γιατί δυστυχώς, συνήθως την άγνοια και την ανοχή μας την εκμεταλλεύονται και φοβάμαι μήπως ξυπνήσουμε μια μέρα και είναι... πολύ αργά. Καλύτερα να γνωρίζουμε παρά να υποθέτουμε.
  18. Sofia

Sofia New Member

Mου εχουν πει,οτι ο καθε δημος ειναι υποχρεωμενος απο την ευρωπαικη ενωση να εχει ενα παρκο αποκλειστικα για σκυλια,οπως γινεται και στις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες.Αν δεν εχει φτιαξει τετοιο παρκο,δεν εχει κανενα δικαιωμα να βαλει απαγορευτικες πινακιδες στα υπολοιπα παρκα του δημου.
    Δεν ειμαι σιγουρη αν ισχυει αυτο,ξερει καποιος που θα μπορουσαμε να ρωτησουμε?
  19. Strayshelp

Strayshelp New Member

απ

ααααααααααχαχαχαχαχαχαχ :-D :D

ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΟ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ???

Καλή μου,εδώ δεν έχουν όλοι οι δήμοι πρόγραμμα για τ αδέσποτα,θα κάνοουν και πάρκο για τα οικόσιτα?

LoooooooooL

(Συμφωνώ΄βέβαια απόλυτα με την ιδέα και έτσι θα πρεπε να ήταν,αλλά...)

20. Sofia

Sofia New Member

Re: απ

Το ξερω σαν ανεκδοτο ακουγεται :-D αλλα ΑΝ ισχυει σαν νομος απο την Ευρωπαικη ενωση,δεν μπορουν να απαγορευσουν σε κανενα μας να πηγαινει τον σκυλο του βολτα σε οποιοδηποτε παρκο,οσες απαγορευτικες πινακιδες και αν βαλουν :wink:

Share This Page