Απόλυτη χορτοφαγική διατροφή

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by sakura, Jan 10, 2009.

1. sakura

sakura New Member

Tα σχόλια διασπάστηκαν απο το τοπικ: Εκτρεφόμενα ζώα-Περιβάλλον:1-0?

οταν εισαι αποκλειστικα vegan (οχι απλα vegetarian) εχεις πολλα προβληματα υγειας. Εκτος φυσικα αν ζεις με διαφορα supplements.

μια απο τις πηγες μου ειναι αυτη: Heilig, Gerhard K., The Greenhouse Gas Methane (CH4): Sources and Sinks, the Impact of
    Population Growth, Possible Interventions , Population and Environment, 16:2 (1994:Nov.) p.109
    η αλλη ειναι απο ενα αρθρο απο ενα journal που μας εδειξε ο καθηγητης οικολογιας στην σχολη, που δυστυχως δεν το εχω, αλλα εχω το table στο powerpoint
    επισης εδω εχει πληροφοριες: http://www.grida.no/publications/other/ ... g1/134.htm (εκτρεφομενα=ruminants)

το να μη τρως καθολου κρεας, κατα την αποψη μου, δεν γινεται. Το να μειωσεις ομως την καταναλωση γινεται!
    Για την προπαγανδα δεν αναφερομαι στο φορουμ!!! Αναφερομαι σε διαφορες οργανωσεις, πχ PETA, διασημους κτλ που διαστρεβλωνουν την πραγματικοτητα. Εδω που τα λεμε, για την παραγωγη μεθανιου ευθυνεται μονο ο ανθρωπος. Σε ενα quick search που εκανα στο web of science, απο την ανθρωπογενη παραγωγη μεθανιου μονο το 20-25% αντιστοιχει στα εκτρεφομενα ζωα, το υπολοιπο ειναι αποκλειστικα απο δικες μας δραστηριοτητες.
  2. Dralion

Dralion New Member

Re: Eκτρεφόμενα ζώα-Περιβάλλον:1-0?

sakura, με μπερδεψες.

Λαθος. Που το βρηκες;
    Οι χορτοφαγοι - ου μην αλλα κοι οι vegan - ζουν κατα μεσο ορο περισσοτερα χρονια, αρρωσταινουν απο λιγοτερες ασθενειες και κανουν (μεχρι τα βαθια γεραματα) καλυτερο σεξ. Αυτο λενε οι στατιστικες. Το προβλημα με τις στατιστικες ειναι οτι δειχνουν μερικα νουμερα αλλα δεν δειχνουν την σχεση αιτο-αιτιατο. Ολα αυτα χωρανε λοιπον πολυ νερο.
    Για παραδειγμα, οι χορτοφαγοι εχουν μεγαλυτερη ευφυια απο τον μεσο ανθρωπο. Αλλα η ευφυια ειναι αιτιο για να γινει κανεις χορτοφαγος (οποιος σκεφτεται, εχει πολλες πιθανοτητες να γινει χορτοφαγος). Δεν ειναι ομως το αιτιατο. Δηλαδη, η χορτοφαγια δεν θα σε κανει εξυπνοτερο απ' οτι εισαι.

Περα απο τις στατιστικες, γνωριζω δεκαδες vegan - ου μην αλλα και χορτοφαγους - που ειναι υγιεστατοι εδω και κατι δεκαετιες. Η προταση σου καταρριπτεται, αν οχι απο τις υπαρχουσες στατιστικες, τουλαχιστον απο την προσωπικη μου εμπειρια. Που δεν ειναι μικρη.

Μιας και δεν μπορουμε να ελεγξουμε αυτες τις πηγες, πες μας σε παρακαλω, τι υποστηριζουν αυτοι οι κυριοι.

Το διαβασα, αλλα μαλλον ενισχυει τα επιχειρηματα υπερ της χορτοφαγιας. Και σε μερικα νουμερα αφηνει τεραστιες αποριες.
    Υποστηριζει οτι τα wetlands (ελληνιστι: βαλτωδη εδαφη) παραγουν 115 μοναδες μεθανιου, εναντι των 80 που παραγει η κτηνοτροφια. Αυτο αγαπητε/η ειναι ενα τεραστιο επιχειρημα υπερ της χορτοφαγιας. Φαντασου, ολοι οι βαλτοι αυτου του ερμου του πλανητη ισα-ισα που καταφερνουν να παραγουν λιγο παραπανω μεθανιο απο τα βοδια και τα κατσικια μας.
    Και δεν εχει νοημα να μιλαμε για τους βαλτους, μιας και δεν μπορουμε να τους καταργησουμε. Οπως δεν μπορουμε να καταργησουμε τα συννεφα. Τα κοπαδια μας ομως μπορουμε να τα καταργησουμε ευκολοτατα.

Απο εκει και μετα απορω παρα πολυ με μερικα αλλα νουμερα. Για παραδειγμα, πως ειναι δυνατον η ρυζοκαλλιεργεια να παραγει 100 μοναδες μεθανιου; Τι ιδιαιτερο εχει το ρυζι; Γιατι η πατατοκαλλιεργιεα και τα σιτηρα δεν παραγουν αξιολογες μοναδες μεθανιου; Εκτος αν συμψηφιζει το γεγονος οτι η ρυζοκαλλιεργεια γινεται σε βαλτωδη εδαφη. Τα 100 του ρυζιου και τα 115 των wetlands ειναι δηλαδη το ιδιο πραγμα; Πολυ παραξενο αυτο.

Σεβαστη η αποψη σου, αλλα γινεται και παραγινεται. Εκτος αν πιστευεις οτι τα τελευταια 25 χρονια τρωω κρεας στον υπνο μου, χωρις να το καταλαβαινω.

Παλι με μπερδεψες. Και τα εκτρεφομενα ζωα δικες μας δραστηριοτητες δεν ειναι; Τι ακριβως εννοεις οταν διαχωριζεις αναμεσα σε "εκτρεφομενα ζωα" και "υπολοιπο απο δικες μας δραστηριοτητες";

Μιας και εκανες τον κοπο να ψαξεις στο web of science, ενημερωσε μας κι εμας σε παρακαλω (λινκ υπαρχει; ).
    Για να καταληξουμε σε ενα λογικο συμπερασμα θα πρεπει τα νουμερα και τα στοιχεια μας:
    1) να παραβλεψουν ολους τους φυσικους παραγοντες που δεν μπορουμε να αλλαξουμε (βαλτοι, συννεφα κ.α. )
    2) απο ολους τους ανθρωπινους παραγοντες να λενε, ποιος παραγει το περισσοτερο μεθανιο και το περισσοτερο διοξειδιο.
    3) αυτον τον παραγοντα πρεπει να τον καταργησουμε ειτε να τον μειωσουμε δραστικα.

Μεχρι τωρα, πιστευω οτι αυτος ο παραγοντας ειναι η κτηνοτροφια. Αν εχεις διαφορετικα νουμερα, παρουσιασε τα παρακαλω.

Συμπερασματικα, υποστηριζεις 2 πραγματα. Πρωτον οτι "η χορτοφαγια δεν γινεται" και δευτερον οτι "οι βαλτοι παραγουν πολυ μεθανιο".
    Στο πρωτο δεν φερνεις στοιχεια, απλα το υποστηριζεις. Δεκαδες προσωπικα παραδειγματα και στατιστικες δειχνουν το αντιθετο.
    Στο δευτερο φερνεις στοιχεια, αλλα τα στοιχεια σου επιβεβαιωνουν (μαλλον) οτι η κτηνοτροφια ειναι επιβλαβης για το περιβαλλον.

Με καλοπροαιρετους χαιρετισμους
  3. sakura

sakura New Member

@Dralion

Δεν υποστηριξα οτι η χορτοφαγια δεν ειναι εφικτη. Αυτο που υποστηριζω ειναι οτι η απολυτη χορτοφαγια χωρις supplements δημιουργει πολλα προβληματα. Οταν λεω απολυτη, εννοω οτι δεν τρωμε τιποτα που εχει ζωικη προελευση, ειτε αυτο ειναι κρεας, ειτε αβγα, ειτε γαλα, κτλ. Δεν εχω βρει σε κανενα επιστημονικο αρθρο αυτο που υποστηριζεις για μεγαλυτερο δεικτη νοημοσυνης και για μακροζωια. Το οτι η καταναλωση φυτων ριχνει την LDL και μειωνει τα καρδιαγγειακα προβληματα, αυτο ειναι γνωστο. Αυτη τη στιγμη, η διαιτα που θεωρειται η καλυτερη ειναι η μεσογειακη η οποια περιλαμβανει πολλα λαχανικα και μικρες ποσοτητες κρεατος/ψαριου κτλ.
    Μπορεις να μας δειξεις τις στατιστικες και τις πηγες στις οποιες αναφερεσαι; Συγγνωμη, αλλα οι προσωπικες σου εμπειριες και οι εμπειριες των φιλων σου δεν θεωρουνται εγκυρες πηγες. Ενα ατομο στα 6,000,000,000 δεν ειναι εγκυρο δειγμα για επιστημονικη μελετη.

Για να στηριξω τις θεσεις μου κανω επικολληση μερικων περιληψεων απο εγκυρα επιστημονικα αρθρα.

και στο θεμα μας με τις εκπομπες μεθανιου:

[/quote]

Επισης ο ρολος του μεθανιου στο φαινομενο του θερμοκηπιου δεν ειναι καθαρος. Πολλοι πιστευουν οτι δεν ευθυνεται.

Οπως και να 'χει, εμεις και μονο εμεις ειμαστε αποκλειστικα υπευθυνοι για το φαινομενο του θερμοκηπιου. Απο τα αρχαια ακομα χρονια ο ανθρωπος εκτρεφε ζωα αλλα δεν υπηρχε το προβλημα που υπαρχει τωρα. Μηπως τελικα η αιτια ειναι ο υπερπληθυσμος;

και ενα τελευταιο αστειακι :razz: Εμεις που τρωμε κρεας το τρωμε αφου πρωτα εχει πεθανει, ενω οι χορτοφαγοι τρωνε τα λαχανικα τους ζωντανα :razz:

@sakura, αφαίρεσα την παράθεση γιατί είναι λίγο περιττο να κάνουμε copy ολοκληρα τα κείμενα των συν-σχολιαστών.
    Thanks
    aristea
  4. Dralion

Dralion New Member

Αγαπητε/η sakura,

Λυπαμαι, αλλα αυτο ακριβως υποστηριξες. Ξαναδιαβασε αν θελεις τα δικα σου λογια στο προηγουμενο σου σχολιο.

Ευχαριστω. Αλλα οπως καταλαβαινεις, δεν χρειαζεται να μου εξηγησεις, τι ειναι η απολυτη χορτοφαγια :)
    Το οτι δημιουργει προβληματα (και μαλιστα πολλα οπως λες) δεν το εχει δειξει κανεις. Θα ερθω και στα επιστημονικα συγγραμματα, αλλα πριν ξεκινησουμε με συγγραμματα, ας χρησιμοποιησουμε την απλη λογικη. Οταν λες γενικα "η απολυτη χορτοφαγια δημιουργει πολλα προβληματα" τοτε δεν χρειαζομαι ουτε συγγραμματα ουτε καν επιχειρηματα για να σε διαψευσω. Αρκει να σου φερω *εναν* απολυτο χορτοφαγο χωρις προβληματα και η προταση σου εχει καταρριφθει - με καθαρη λογικη.
    Ποσο μαλλον που δεν σου φερνω εναν, αλλα χιλιαδες απολυτους χορτοφαγους, χωρις διαιτητικα συμπληρωματα (ελληνιστι: supplements) και χωρις κανενα προβλημα υγειας.

Αν δεν ησουν τοσο απολυτος και γενικος, αν ελεγες για παραδειγμα "η vegan διατροφη ισως δημιουργησει προβληματα σε ενα ποσοστο των ανθρωπων που την ακολουθουν", τοτε θα συμφωνουσαμε και δεν θα συζητουσαμε καν. Εκεινο που εγω διαψευδω ειναι οι γενικες σου προτασεις (τις επαναλαμβανεις πιο πανω 2-3 φορες) οτι "χορτοφαγικη διατροφη δεν γινεται".

Περναμε τωρα στα επιστημονικα συγγραμματα. Εκεινα γραφουν αυτην στην σχετικοποιημενη προταση πιο πανω. Οτι δηλαδη η χορτοφαγικη διατροφη ισως δημιουργησει καποια προβληματα.
    Το 2ο αποσπασμα που αντεγραψες λεει ακριβως αυτο. Μετρησε σε παρακαλω τα ερωτηματικα στο κειμενο. Αυτο το κειμενο ΔΕΝ υποστηριζει οτι η χορτοφαγικη διατροφη προξενει προβληματα. Αναρωτιεται απλα μηπως (δες και τα 10 ερωτηματικα στο συνολο των 15 φρασεων), χωρις να δινει απαντησεις. Το να βαζει ενας επιστημονας 10 ερωτηματικα στις φρασεις του, δεν αποτελει αποδειξη για μενα. Στο κειμενο αυτο ο επιστημονας μας λεει, οτι καλο θα ηταν να ερευνησουμε, μηπως οι χορτοφαγοι εχουν ελλειψεις. Ε, ωραια, ας ερευνησει. Δεν εχω αντιρρηση. Τα αποτελεσματα της ερευνας που ειναι;

Το 1ο κειμενο ασχολειται με την πολυθρυλητη Β12. Εγω ο ιδιος εχω γραψει κατεβατα ολοκληρα γι' αυτο το θεμα, εδω στο φορουμ. Ισως καποια μοντερατορισσα μας κανει την χαρη να παραθεσει λινκ, για να μην ξαναγραφω τα ιδια. Εκτος απο τα δικα μου κειμενα υπαρχουν εκατονταδες επιστημονικα συγγραμματα, που αποδεικνυουν οτι οι χορτοφαγοι (και οι vegan) δεν εχουν προβληματα εξ αιτιας της Β12.
    Μια πληροφορια που αγνοουν οι περισσοτεροι: η Β12 ΔΕΝ ειναι ζωικο προιον - παραγεται στο χωμα απο βακτηρηδια. Απο αυτο και μονο μπορεις να καταλαβεις, οτι οι χορτοφαγοι δεν ειναι δυνατον να πασχουν απο ελλειψη Β12.

Το 3ο συγγραμμα που παραθετεις ειναι ενδιαφερον. Τα νουμερα μοιαζουν σωστα. Ακομα δεν εχω καταλαβει, γιατι η ρυζοκαλλιεργεια παραγει μεθανιο, ενω η καλλιεργεια σιτηρων οχι. Φυτο το ενα, φυτο και το αλλο, λιπασματα στο ενα, λιπασματα και στο αλλο. Η μονη διαφορα ειναι οτι το ρυζι θελει βαλτωδη εδαφη.
    Παντως και αυτο το συγγραμμα επιβεβαιωνει οσα λεμε εδω περι μεθανιου. Με εξαιρεση το ρυζι (για το οποιο η απορια μου παραμενει) σχεδον ολο το ανθρωπογενες μεθανιο παραγεται απο την κτηνοτροφια. Το συγγραμμα που παραθετεις επιβεβαιωνει τους χορτοφαγους.

Και να κλεισω κι εγω με ενα αστειακι: αγαπαω τα ζωα, αλλα ΜΙΣΩ τα φυτα. Γι' αυτο προστατευω τα μεν και καταστρεφω τα δε (τρωγωντας τα). Που βλεπεις το προβλημα;
  5. aristea

aristea Moderator

viewtopic.php?f=69&t=3992
  6. Blackie

Blackie New Member

Συμφωνω.
    Κατα αρχην ο ανθρωπος χρειαζεται πρωτεινη.
    Η χορτοφαγια δεν ειναι σωστη διατροφη ουτε παρεχει στον ανθρωπινο οργανισμο οσα χρειαζεται.
    Περιττο δηλαδη να αναφερω πως παχαινει. Μιας και οι τροφες που τρωνε οι χορτοφαγοι ειναι κατα 90% υδατανθρακες.(και εδω δεν περιεχονται εννοειτε τα supplements).
    Εκτος αν μπορεις να περνεις ειδικα supplements αλλα και παλι δεν κανουν την ιδια δουλεια.
    Πρωτεινη πρεπει να περνει ο οργανισμος σου καθημερινα, υδατανθρακες 2 με 3 φορες την εβδομαδα και σαλατες καθημερινα επισης.

Προσωπικα απο επιλογη και επειδη εχω την μπεμπα μου που ειναι κουνελακι δεν τρωω στιφαδο. Αλλα μοσχαρι, χοιρινο και κοτοπουλο οπως και ψαρια φυσικα τρωω. Τα ζωα τα λατρευω αλλα αποκει και περα αυτες ειναι βασικες τροφες που πρεπει να τρωνε οι ανθρωποι.
    Για να ειναι υγιης και ναχει μια σταθεροποιημενη διατροφη.
    Δεν ειναι το κρεας αυτο που προκαλει χοληστερινη. Τα λιπη, οι σαλτσες, τα λαδια, ολα αυτα σε μεγαλη ποσοτητα προκαλουνε εμφραγματα, καρδιακα επεισοδια, υψηλη χοληστερινη κλπ. Οποτε δεν φταιει το κρεας για την ασχημη φυσικη κατασταση ή υγεια των ανθρωπων. Οσο ο ανθρωπος γνωριζει τι πρεπει να τρωει και τι δεν πρεπει να τρωει, οπως και αν ασκειται καθημερινα, χωρις τσιγαρα, ποτα και τετοιες καταχρησεις, τοτε θαναι απολυτα υγειης.

Στην τελικη συγνωμη που θα σας το πω αλλα δεν ειμαστε κατσικες.
    Οσο για τα ζωα μπορουμε να τα φροντιζουμε, να μοχθουμε γιαυτα, να τα προστατευουμε και να ταγαπαμε, ενω τρωμε κρεας.
    Φυσικα λαοι οπως οι κινεζοι, ιαπωνεζοι κλπ ειναι μισητοι για μενα, γιατι τρωνε φυδια, εντομα, γατες, σκυλια οτι βρουνε και κακοποιουνε απιστευτα τα ζωα, γουνες για τα παιχνιδια τους κλπ. Δεν μιλαω για τετοιου ειδους "διατροφες".

Ισως να μην δινω αμεσα παραδειγματα για βιταμινες κλπ. Παρολαυτα, μονο οσο υγιεις και αν ειναι οι χορτοφαγοι (ή τουλαχιστν οι περισσοτεροι), ειναι γεγονος πως η βασικη υγιεινη διατροφη για εναν ανθρωπο πρεπει να περιεχει βασικες ομαδες τροφων και οχι μονο "χορτα".

Αυτα.
  7. schattentanz

schattentanz New Member

Δεν ξέρω τι διατροφή κάνεις, αλλά εφόσον δεν έχεις δοκιμάσει το χορτοφαγική διατροφή πως μπορείς και είσαι τόσο σίγουρη ότι δεν σου προσφέρει αυτά που χρειάζεσαι? Καταρχήν, η χορτοφαγική διατροφή δεν στηρίζεται στους υδατάνθρακες, αλλά παρέχει ο,τι χρειάζεται ο ανθρώπινος οργανισμός (βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, πρωτεΐνη, σίδηρο, ασβέστιο κλπ). Για περισσότερα δες εδώ viewtopic.php?f=69&t=3992&st=0&sk=t&sd=a&start=15

Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένη να αλλάξεις διατροφικές συνήθειες, αυτό είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, άλλα αυτό δε σημαίνει ότι οποίος είναι χορτοφάγος υποσιτίζεται η δεν τρέφεται σωστά. Η κρεατοφαγία δεν έχει να κάνει με το τι είδους κρέας τρως, δηλαδή από ποιο ζώο προέρχεται, γιατί σε κάποια μέρη το κρέας του σκύλου είναι τρομερή λιχουδιά, το αλόγου, της γάτας κλπ. Και προσωπικά δε θα μπορούσα με τίποτα να κάνω διαχωρισμούς τύπου ποιο ζώο τρώγεται και ποιο όχι, γιατί και το γουρούνι και η αγελάδα και η κατσίκα και το ψάρι νιώθουν και πονάνε.
    Δε στο παίζω έξυπνη η σωστή σε καμία περίπτωση, προσωπικά ποτέ δεν έτρωγα πολύ κρέας και τώρα τρώω σπάνια, δεν είμαι εντελώς χορτοφάγος, αλλά προσπαθώ. Πιστεύω πως ακόμα κι αν κάποιος δεν είναι χορτοφάγος η αν δεν τα καταφέρει πότε να γίνει, ελαττώνοντας το κάνει κάλο και στον εαυτό του και στο περιβάλλον. Άλλο να τρως κρέας κάθε μέρα, άλλο να τρως μια φορά την εβδομάδα π.χ.

Δεν σου κάνω επίθεση σε καμία περίπτωση και φυσικά δεν προσπαθώ να σου αλλάξω γνώμη, όπως είπα και πριν οι διατροφικές συνήθειες είναι προσωπική υπόθεση καθενός, αλλά ήθελα να επισημάνω ότι η χορτοφαγική διατροφή δεν υστερεί σε κάτι, έχει ο,τι χρειάζεται ο άνθρωπος και πως αν κόψεις το κρέας ή το ελαττώσεις δεν αντιμετωπίζεις σε καμιά περίπτωση προβλήματα υγείας.
  8. aristea

aristea Moderator

Aκριβώς :)

Χορτοφάγος δεν γίνεται κάποιος γιατι δεν θέλει, όχι γιατι φοβάται μη βλάψει την υγεία του.
    Με την ενημέρωση που εχουμε δεν μπορούμε να λέμε οτι τρώω κρέας γιατι είναι ισσοροπημένη διατροφή.
    Μπορεί να διαφωνώ αλλα σεβομαι την άποψη οτι τρώω κρεας γιατι μάρεσει ειναι επιλογή μου. Δεν συμφωνώ όμως να προσπαθούμε να παρουσιάσουμε το θέμα της υγιεινης διατροφής σαν αλλοθι για να μην γινουμαι χορτοφάγοι.

Εγινα χορτοφάγος για ηθικους λόγους και αυτο το θεωρώ το σημαντικότερο. Δεν θελω η διατροφή μου να ειναι προιόν βασανισμού και πόνου αλλων πλασμάτων. Απο κει και πέρα βρήκα τον τρόπο να διατρέφομαι σωστά.

Θεωρώ την αναφορά στους κινέζους άκυρη. Οπως εμεις σκοτώνουμε και τρώμε τα βοοειδη κλπ το ίδιο κανουν εκεινοι με τους σκύλους και τις γάτες. Ζώα τα μεν ζώα τα δε. Ο πόνος είναι ίδιος. Σε τι διαφέρει ενα σκοτωμένο κατσίκι κρεμασμενο ανάποδα στο τσιγκέλι απο το να ήταν ο σκύλος μου ή ένα κουνέλι?
  9. Dralion

Dralion New Member

Blackie, ταχεις μπερδεψει λιγακι. Δεν υπαρχει "πρωτεινη".
    Υπαρχουν γυρω στις 130.000 χημικες ενωσεις που ανηκουν στην οικογενεια των πρωτεινων. Για την καλη λειτουργια του οργανισμου χρειαζομαστε διαφορες ποσοτητες (σε μιλιγκραμ) απο διαφορες πρωτεινες. Τις περισσοτερες πρωτεινες τις συνθετει ο οργανισμος μας ετσι κι αλλιως. Για να τις συνθεσει παιρνει δομικα στοιχεια απο την τροφη μας.

Αν μου φερεις ενα οποιοδηποτε βρωσιμο φυτο που περιεχει 90% υδατανθρακες θα σε προτεινω για το Νομπελ Χημειας και Βιολογιας μαζι. Αυτο που λες ειναι τελειως, μα τελειως, μα τελειως ΛΑΘΟΣ (για να μην δωσω βαρυτερο χαρακτηρισμο).
    ΑΑΑΑΑΑΑ, θα σε προτεινω και για το Νομπελ Ειρηνης. Αν ειχαμε τοσους υδατανθρακες διαθεσιμους θα μπορουσαμε να θρεψουμε τον 3ο κοσμο.

Η πατατα για παραδειγμα που εχει πολλους υδατανθρακες, περιεχει 15% υδατανθρακες και 2% πρωτεινες.
    Το σπανακι περιεχει 1.5% υδατανθρακες και 2.5% πρωτεινες.
    Μπροκολο: 2.5% υδατανθρακες, 3.5% πρωτεινες.
    Ντοματα: 3% υδατανθρακες, 1.5% πρωτεινες.
    Φασολια: 45% υδατανθρακες, 14.5% πρωτεινες
    Ψωμι ασπρο: 48% υδατανθρακες, 8% πρωτεινες
    Ψωμι ολικης αλεσεως: 38% υδατανθρακες, 9% πρωτεινες

Ηθελα ναξερα απο που το βρηκες στο κεφαλι σου, οτι αυτα που τρωνε οι χορτοφαγοι περιεχουν κατα 90% υδατανθρακες.

Ελπιζω να μην βασιζεις την διατροφη σου (και των παιδιων σου αν εχεις) στις ΤΕΛΕΙΩΣ λαθεμενες γνωμες που παρουσιαζεις εδω. Μια οποιοαδηποτε εγκυκλοπαιδεια - και το ιντερνετ - θα σου δωσουν ευκολοτατα το ποσοστο σε υδατανθρακες και πρωτεινες απο την καθε τροφη. Στις μερες μας, το να υποστηριζουμε τετοιες γνωμες χωρις να εχουμε στοιχειωδως ψαξει παραπερα τα νουμερα (χιλιαδες ταμπελες κυκλοφορουν) δειχνει μεγαλη ευκολοπιστια. Ποιος σε πληροφορησε για το 90% ;

Συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια. Αλλο πραγμα οι υδατανθρακες, αλλο πραγμα οι πρωτεινες, αλλο πραγμα οι σαλατες (εποχης; ). Τα 2 πρωτα ειναι χημικες ενωσεις, το τριτο ειναι ενα νοστιμο φαγητο.

Ο οργανισμος μας χρειαζεται εναν τεραστιο αριθμο απο χημικες ουσιες καθημερινα. Πρωτεινες, υδατανθρακες, μεταλλα, ιχνοστοιχεια και αλλα πολλα που δεν στα λεω για να μη σε μπερδεψω.
    Μερικες απο αυτες τις ουσιες τις παιρνουμε με την τροφη μας, αλλες τις συνθετει ο οργανισμος μας.

Οι χορτοφαγοι παιρνουν τις χημικες ουσιες που χρειαζεται ο οργανισμος απο τα φυτα, οι κρεατοφαγοι παιρνουν τις ιδιες χημικες ουσιες απο το κρεας.
    Και οι μεν και οι δε παιρνουν αυτο που χρειαζονται.
    Απλα οι χορτοφαγοι για λογους ηθικης δεν θελουν να σκοτωνουν ζωα. Τιποτε αλλο.

Υ.Γ. Για την ακριβεια, οι κρεατοφαγοι παιρνουν μαζι με τις χημικες ουσιες που χρειαζονται και μερικες ακομα που ειναι πολυ βλαβερες, αλλα λεω να μη στα πω ολα σημερα και σε στεναχωρησω.

Υ.Υ.Γ. Φαινεσαι να νιαζεσαι πολυ για την σιλουετα σου, μιας και ανεφερες οτι τα χορταρικα παχαινουν.
    Δεν ξερω τι λενε τα γυνακεια περιοδικα, αλλα το να παχυνεις / αδυνατισεις ειναι απλα θεμα θερμιδων.
    Καθε τροφη - ειτε χορτοφαγικη, ειτε κρεας - περιεχει ενα ποσον θερμιδων. Αν παρεις με το φαγητο σου 3000 θερμιδες και καταναλωσεις 6000, θα αδυνατισεις. Αν παρεις 5000 θερμιδες και καταναλωσεις 2500, θα παχυνεις. Παρα πολυ απλα.
    Το αν οι θερμιδες προερχονται απο το κρεας ειτε απο την πατατα που εφαγες, ο οργανισμος δεν το ξερει, ουτε το εξεταζει, ουτε τον ενδιαφερει.

Σε απλα ελληνικα: η χορτοφαγικη διατροφη απο μονη της ουτε σε αδυνατιζει, ουτε σε παχαινει. Το ιδιο ισχυει και για την κρεοφαγια. Ο αριθμος των θερμιδων ειναι το μονο που παιζει ρολο για την σιλουετα σου, οχι το ποια τροφη σου εδωσε τις θερμιδες.
  10. Blackie

Blackie New Member

Το ανθρωπινο σωμα ειναι φτιαγμενο απο αζωτουχες ενωσεις που λεγονται αμινοξεα. Υπαρχουν λοιπον, 21 εως 23, απο αυτα και αναλογα με το τι ειδος σωματος θες να φτιαξεις. Χρειαζεσαι συγκεκριμενα απο αυτα τα αμινοξεα, oi body builders και οι αθλητες και οποιοσδηποτε θελει ενα μυωδες και καλοδιατηρημενο κορμι, κοιτουν προσεκτικα ποια αμινοξεα υπαρχουν και σε τι αναλογια στην διατροφη τους, ετσι οσοι τρωνε κανονικα, παιρνουν αφοβα τι σωστη αναλογια των αμινοξεων χωρις κοπο.

Οι χορτοφαγοι ομως επειδη δε χρησιμοποιουν τροφες ζωικης προελευσεως, οι οποιες περιεχουν τα ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ αμινοξεα για ενα σωστο μυικο συστημα και στις σωστες δοσεις, καταφευγουν στη χρηση χημικων πρωτεινων (συμπληρωματα διατροφης, πρωτεινη σε σκονη κλπ) τα οποια εχουν τη σωστη αναλογια και παλι και προερχονται απο φιλτραρισμα του γαλακτος ή του αυγου(ή του ρυζιου).
    Τωρα εξαρταται απτις προτιμισεις του καθενος και τους στοχους του για να κανει τις αντιστοιχες επιλογες.

Σωστα περιπου αυτα που λες γιατι αυτες οι τροφες ειναι αμυλουχες και το αμυλο ειναι που παχαινει, οχι τοσο οι υδατανθρακες.
    Αλλα αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν τηρειται η αναλογια της πρωτεινικης διαιτας(η διαιτα του κυνηγου) που ειναι μια διαιτα κατα την οποια τρως τροφες που εχουν μονο ενα σταδιο επεξεργασιας.
    πχ. κρεας --> ψησιμο
    χορτα --> ωμα 'η βρασμενα
    και οχι επεξεργασενες τροφες, οπως δημητριακα, μακαρονια, ρυζια κλπ αλλα και παλι ομως κοιτας η αναλογια να ειναι περιπου 50% πρωτεινη, 30% λιπος, 20% υδατανθρακες.

Διαφορετικες ορμονες παραγει ο οργανισμος οταν τρωει λιπος και πρωτεινη και διαφορετικες καυσεις κανει απο οταν παιρνεις τροφες με πλεονασμα υδατανθρακων, γιατι στη 2η περιπτωση, το σωμα ειναι φτιαγμενο να μετατρεπει τους υδατανθρακες σε ενεργεια, παιρνει οσους υδατανθρακες χρειαζεται και τους κανει ενεργεια, τους υπολοιπους τους αποθηκευει, ως λιπος με εξαιρεση υδατανθρακες που παιρνει απο μη αμυλουχες τροφες οπως σαλατες, (που ετσι και αλλιως δεν εχουν πολλους) οποτε αν σταματησεις να δινεις υδατανθρακες στον οργανισμο επειδη δεν εχει τροπο να φτιαξει ενεργεια, θα στραφει στους μυεις για να τους καταλησει φτιαχνωντας ενεργεια, αν ομως δωσεις στο σωμα αρκετη ποσοτητα λιπους για να καταλαβει οτι εχει πλεονασμα λιπους στο σωμα και αρκετη πρωτεινη για να σταματησει το Protein / muscle breakdown τοτε το σωμα θα στραφει στις πηγες λιπους και θα καταληξει σε ΑΥΤΕΣ για ενεργεια.

Νομιζεις οτι οι χορτοφαγοι δεν τρωνε φαγητο με γαρνιτουρα τον καρκινο? ή νομιζεις οτι παιρνεις ΟΛΑ τα θρεπτικα συστατικα και τις "χημικες ενωσεις" που χρειαζεται απο τα φυτα στον ιδιο βαθμο απο οτι απτις "σαρκες" ? γιατι αν τα νομιζεις αυτα τοτε σε εχουν πειραξει σιγουρα τα φυτοφαρμακα απο την χορτοφαγια στο κεφαλι.
    Ξερεις την αποροφησιμοτητα που εχει ο ιδιος ο σιδηρος προερχομενοσ απο τις φακες σε σχεση με αυτον προερχομενο απτο κρεας?
    και επισης ποιο φυτο περιερχει κρεατινη?
    Αν ξερεις τοτε θα σε προτεινω εγω για Nobel διατροφολογιας.

Υ.Γ Επισης να σενημερωσω πως δεν διαβαζω γυναικεια περιοδικα αλλα παιρνω τις πληροφοριες μου απο αντρικο site που λεγεται bodybuilding.com και θα σου το συνιστουσα αφου εισαι τοσο καλος γνωστης των γυναικειων περιοδικων.
    Αλλωστε αυτο το site εχει αρκετους μυωδεις αντρες που θα σε κανουν να νιωσεις ακομα καλυτερα που ασχολεισαι με αυτα τα γυναικεια περιοδικα.
  11. Blackie

Blackie New Member

υπαρχει λογος που η αγελαδα, το γουρουνακι, η κοτουλα κλπ αποκαλουνται "ζωα της φαρμας". Γιατι αυτα παραγουν κατα ενα μεγαλο μερος τα προιοντα που τρωμε, οπως και τα ιδια τρωγονται. Για να το πω πολυ απλα, η γατα δεν θα λεγοταν κατοικιδιο αν τρωγονταν. Θα λεγοταν ζωο της φαρμας. Μερικες φορες αυτες οι κατηγοριοποιησεις βοηθανε στα να ξεκαθαριζουμε τα πραγματα.
    Φυσικα και τα ψαρια περιλαμβανονται σαυτα που ειναι απτις βασικες τροφες του ανθρωπου επισης.

Αυτοι οι ανθρωποι τρωνε τα παντα. Αν μπορω να τους αποκαλεσω ανθρωπους. Υπαρχει ενα οριο μεταξυ του τρωω κρεας, δηλαδη αυτα που "υποτιιθεται" πως πρεπει να τρωει ενας σαρκοφαγος ανθρωπος, και του τρωω ολα τα ζωα. Ειτε νιωθουν ειτε οχι αυτα τα ζωα αποτελουνε μερος της βασικης τροφης των ανθρωπων ασχετα με vegans, vegetarians ή κρεατοφαγοι.
    Δεν θυμαμαι να μου μαθαν ποτε πως ο ανθρωπος τρωει γατες, σκυλους, ποντικια, φιδια κ δεν ξερω και γω τι αλλο.

Αν θεωρεις εξισου φυσιολογικο το να τρωει καποιος γατα με το να τρωει αγελαδα τοτε ενταξει.
    Τι να πω.

Δεν πιανω εδω περα, επιστημονικους ορους, βιολογια και βλακειες. Μιλαω καθαρα απο την δικη μου αποψη.
    Εννοειτε πως δεν μαρεσει το πως σφαζουν τα ζωα της φαρμας αλλα ξερω πως καλως ή κακως αυτη ειναι η τροφη μου.
    Δεν μαρεσει αλλα δεν μπορω και να σταματησω να τα τρωω. Παρολαυτα αν γνωριζεις τον τροπο που τα σκοτωνουν ειναι βαναυσο.(μιλαω για πρωτο σταδιο, στραγγαλισμα, χτυπημα στο κεφαλι, κοψιμο λαιμου κλπ). Αποκει και περα ομως τρωω μονο τα βασικα κρεατα. Χοιρινο, μοσχαρι, κοτοπουλο ως εκει. Κατσικακι σπανια και ψαρια ναι. Δεν θαρχισω να τρωω ολο το ζωικο βασιλειο ομως, γιατι ειμαι ανθρωπος και ειμαι παμφαγο ον.
    Να πω πως εχουνε προβλημα και δεν υπαρχουν αλλες τροφες και αρχισαν να τρωνε τα σκυλακια τους να πω νταξει.
    Αλλα αυτο το πραγμα παραπαει, συγνωμη.
  12. zusje

zusje New Member

Αυτή η συζήτηση και κάποια από τα σχόλια και των δύο μεριών είναι τελείως άστοχα και ως σκοπό έχουν να πουν ότι η μία διατροφή είναι καλύτερη από την άλλη(στην περίπτωση των κρεατοφάγων) ενώ οι χορτοφάγοι παίζουν το χαρτί "είμαστε καλύτεροι άνθρωποι και πιο έξυπνοι".Και τα δύο επιχειρήματα είναι λάθος.Προσωπικά εγώ είμαι κρεατοφάγος.Όχι γιατί θεωρώ ότι δε γίνεται να είναι κάποιος χορτοφάγος ή vegan αλλά γιατί πολύ απλά μου αρέσει το κρέας και όλα τα προϊόντα που προέρχονται από τα ζώα.Δε θεωρώ ότι αυτό με κάνει λιγότερο φιλόζωη,ούτε λιγότερο έξυπνο άνθρωπο(όπως κάποιος έγραψε ότι οι άνθρωποι με ψηλό iq διαλέγουν μια χορτοφαγική δίαιτα).
    Πρώτα απ' όλα να πω ότι ναι σίγουρα οι συνθήκες με τις οποίες ζουν και σφάζονται τα ζώα σε ορισμένα εκτροφεία/σφαγεία είναι απάνθρωπες.Όμως δεν είναι όλα έτσι.Δε ξέρω πόσοι από εσάς έχουν επισκεφτεί εκτοφές ή σφαγεία να δουν τις συνθήκες ζωής και σφαγής των ζώων,εγώ προσωπικά και λόγω σχολής έχω πάει σε αρκετά.Έχω δει καλές και πολύ άσχημες συνθήκες.Λαμπρό παράδειγμα για μένα η Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή εδώ στη Θεσσαλονίκη και γι' αυτό προτιμώ τα προϊόντα της(ιδιαίτερα τα αυγά) όποτε μπορώ.Blackie τα χτυπήματα στο κεφάλι και το κόψιμο των λαιμών που αναφέρεις είναι τελείως άστοχα.Το χτύπημα στο κεφάλι γίνεται για την αναισθητοποίηση του ζώου(ειδικά στις αγελάδες/αιγοπρόβατα καταστρέφεται τμήμα του εγκεφάλου με αποτέλσμα να είναι πλέον κλινικά νεκρές) και ο λόγος που γίνεται είναι γιατί είναι απαραίτητη η αφαίμαξη του ζώου(το κόψιμο του λαιμού) ώστε το κρέας να θεωρείται κατάλληλο για την ανθρώπινη διατροφή και γι' αυτό είναι απαραίτητο η καρδιά του ζώου να χτυπάει ακόμα(για να γίνει σωστά) και γι' αυτό το λόγο ήταν απαραίτητη η εύρεση ενός τρόπου αναισθητοποίησης της αγελάδας,διότι είναι απάνθρωπο να γίνεται η αφαίμαξη σε ζώο που έχει τις αισθήσεις του.Αυτός είναι ο λόγος που χτυπάνε τις αγελάδες στο κεφάλι(όπως αναφέρεις) και πίστεψε με οποιοσδήποτε άλλος τρόπος θα ήταν τρεις φορές χειρότερος και πιο απάνθρωπος.Δυστυχώς ή ευτυχώς τα ζώα θα πεθάνουν,όπως και να το δικαιολογήσεις...δεν υπάρχει ωραίος θάνατος χωρίς αγωνία,πόνο(έστω και στιγμιαίο) και αίμα!Τα ελαχιστοποιούμε και για το ζώο(για λόγους ανθρωπιάς) αλλά και (κακά τα ψέματα) γιατί ζώα που σφάζονται σε ιδανικές συνθήκες δίνουν κρέας καλύτερης ποιότητας.Οπότε ένα σφαγείο νόμιμο και σωστό δε το συμφέρει να κάνει τα κακώς κείμενα που γίνονται στα λίγα που φυσικά βγαίνουν και ανακυκλώνονται σε κάποια βιντεάκια που κυκλοφορούν.
    Δεύτερον.Προσωπικά θεωρώ τελείως υποκριτές τους ανθρώπους που κόβουν μόνο το κρέας αλλά συνεχίζουν και τρώνε όλα τα υπόλοιπα προϊόντα ζωικής προέλευσης και δε το κάνουν για λόγους υγείας αλλά για να καθησυχάσουν τις τύψεις τους και να βαυκαλίζονται ότι αυτοί δε σκοτώνουν ζώα για τη διατροφή τους.Είναι πολύ χειρότερη η ζωή και οι συνθήκες στις οποίες ζουν πχ οι γαλακτοπαραγωγές αγελάδες(στις μεγάλες εκτροφές) ή οι ωοπαραγωγές όρνιθες παρά αυτά που εκτρέφοντια για το κρέας τους.
    Τρίτον όταν αγοράζεις έχεις επιλογές.Μπορείς να επιλέξεις το φτηνό προϊόν ή μπορείς εις γνώση σου να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να αγοράσεις από εκτροφές και φάρμες που έχουν βιολογικό τρόπο διαχείρησης των ζώων και της εκτροφής τους.Δεν είναι σωστό να βάζουμε τους πάντες και τα πάντα στο ίδιο τσουβάλι,δεν είναι όλες οι εκτροφές κολαστήρια για τα ζώα ούτε όλα τα σφαγεία θάλαμος βασανηστηρίων.Σταματήστε να γενικεύετε,δείχνει πως δεν έχετε επισκεφτεί ποτέ στη ζωή σας κάποια εκτροφή ή σφαγείο.
    Τα σχόλια για εκπομπές μεθανίου από εκτροφές κλπ θα τα προσπεράσω.Σταματήστε να χρησιμοποιείτε το αυτοκίνητο σας πρώτα και κλείστε όλα τα εργοστάσια που εκπέμπουν καθημερινά εκατομμύρια ρύπους στην ατμόσφαιρα και μετά ελάτε να μου πείτε για τα ζώα και πόσο μεθάνιο εκπέμπουν...και εμείς κάνουμε ότι και τα ζώα μήπως να σκοτώσουμε και μερικά εκατομμύρια από εμάς να μην εκπέμπουμε τόσο μεθάνιο;
    Blackie τα σχόλια σου για τους Κινέζους(και γενικά για τον ασιατικό πληθυσμό) είναι τελείως άστοχα.Επειδή εδώ δε τρώμε αυτά τα είδη και επειδή εσένα δε σου μάθανε ποτέ ότι αυτά τα είδη είναι βρώσιμα δε σημαίνει ότι στο παιδάκι εκεί δε μαθαίνουν ότι ο σκύλος είναι φαγητό και σ' αυτόν δε φαίνεται παράξενο που εσύ δε το ταίζεις για να μεγαλώσει και να έχεις περισσότερο κέρδος αλλά γιατί το χρησιμοποιείς ως συντροφιά.Είναι διαφορετικές νοοτροπίες.Στην τελική θα σου δώσω ένα πιο κοντινό παράδειγμα.Εδώ το άλογο είναι καθαρά ζώο συντροφιάς και θεωρείται απίστευτο και μόνο ως ιδέα να φαγωθεί.Στην Βόρεια Ευρώπη(Ολλανδία,Γερμανία κλπ) θεωρείται από τους εκλεκτικότερους μεζέδες.Και αυτούς τους θεωρείς απολίτιστους;Ή τα τελευταία χρόνια έχει γίνει μόδα και σε όλα τα εστιατόρια έχει μεζέδες τύπου ελάφι,αγριογούρουνο,κροκόδειλο,καγκουρώ κλπ κλπ.Αυτά τα ζώα γιατί τα θεωρείς ηθικά σωστό να τα φας αλλά τα σκυλόγατα όχι;Κρέας το ένα,κρέας το άλλο.
    Για το ποιά διατροφή είναι καλύτερη ή το ποιός είναι καλύτερος/εξυπνότερος/πιο φιλόζωος άνθρωπος από τους δύο,δε θα μπω καν σ' αυτήν την λογική.Είναι θέμα επιλογής και μόνο και δε θα έπρεπε να τίθεται καν θέμα σε ένα φόρουμ ζωοφιλίας.Προφανώς και ο κρεατοφάγος που θα μπεί εδώ και θα δεί να διατυπώνονται τέτοιες απόψεις εις βάρος του θα προσβληθεί και θα περάσει στην αντεπίθεση.Στην τελική,για μένα δε σε κάνει καλύτερο άνθρωπο το τι έχεις στο πιάτο σου,αλλά το πως συμπεριφέρεσαι στους γύρω σου και πως χρησιμοποιείς το μυαλό σου για να κάνεις τα πράγματα καλύτερα για τους γύρω σου και όχι μόνο για τον εαυτό σου.
  13. Dralion

Dralion New Member

Η χορτοφαγια υπαρχει εδω και 60-70 χρονια. Απο την αρχη οι ανθρωποι αναρωτηθηκαν, αν η χορτοφαγικη διατροφη μπορει να παρεχει στον οργανισμο ολα οσα χρειαζεται. Σε ολες αυτες τις 10ετιες η επιστημη αναπτυχθηκε, βρηκε καινουργια στοιχεια. Οι επιστημονικες γνωμες αλλαξαν με τον χρονο. Σημερα κυριαρχει η επιστημονικη αποψη οτι η χορτοφαγικη διατροφη προσφερει στον οργανισμο ολα οσα χρειαζεται - ΧΩΡΙΣ να υπαρχει αναγκη για διατροφικα συμπληρωματα.

Δυστυχως μερικοι μυρηκαζουν ακομα παρωχημενες γνωσεις. Για παραδειγμα, η αποψη οτι μερικες πρωτεινες μπορουμε να τις παρουμε μονο απο το κρεας εχει καταρριφθει εδω και 26 χρονια. Βαριεμαι αφορητα να συζητησω με ανθρωπους που αρνουνται πεισματικα να ενημερωθουν για τα στοιχειωδη, πανω στο τι ισχυει σημερα.
    Και οχι, δεν ειμαι εγω εκεινος που θα ξεδιαλυνει την θολουρα που κουβαλαει ο καθενας στο κεφαλι του γυρω απο τις καυσεις, τις πρωτεινες και το λιπος στον ανθρωπινο οργανισμο. Το ιντερνετ υπαρχει, οποιος θελει ας ψαξει να βρει τα στοιχεια.

Αν νομιζει καποιος οτι εχω ελλειψεις στην διατροφη μου, ας το νομιζει. Δεν υποχρεωνω κανεναν να γινει χορτοφαγος.
    Αν νομιζει καποιος οτι ειναι φυσιολογικο να σκοτωνουμε το οποιοδηποτε ζωο για να το φαμε, ας το νομιζει ομοιως.
    Απο καποιον που μπερδευει ακομα το αμυλο με τους υδατανθρακες και τα αμονιξεα με τις πρωτεινες, δεν εχω να μαθω τιποτα.

Ciao, δεν θα συνεχισω αυτην την κουβεντα.

Dralion,
    body builder επι 15 χρονια
    πρωην μελος ελληνικης εθνικης ομαδας σε θαλασσινο, ολυμπιακο αθλημα
    χορτοφαγος εδω και 27 χρονια - χωρις ουτε ενα διατροφικο συμπληρωμα
    και υγειεστατος, οπως δειχνουν ολες οι εργαστηριακες εξετασεις των τελευταιων ετων.
  14. Blackie

Blackie New Member

Οπως προανεφερα, δεν μενδιαφερει η νοοτροπια κανενος λαου. Το βρισκω απλα αηδιαστικο να τα τρωνε αυτα, ανηθικο και οπως αλλιως θες να το πεις. Για να καταληξει ενας λαος να τρωει κατσαριδες, σκυλους, γατες, και δεν ξερω και εγω τι, ΠΡΕΠΕΙ να τα χρειαζεται για να επιβιωσει. Απο την στιγμη που αυτοι οι ανθρωποι δεν εχουν ΚΑΜΙΑ τετοια αναγκη, το βρισκω απλα ηλιθιο να εχουν αυτες τις νοοτροπιες οπως τις αποκαλεις. Εδω δεν εχει να κανει με ελληνες, ευρωπαιους, κινεζους ή οτιδηποτε.
    Οπως ειπα στο προηγουμενο μου post, στα βιβλια της βιολογιας οπως μαθαμε ολοι, στις βασικες ομαδες τροφων δεν αναφερει πουθενα ΣΚΥΛΟ, ΓΑΤΑ, ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ, ΑΛΟΓΑ, ΚΡΟΚΟΔΕΙΛΟΥΣ, και δεν ξερω και εγω τι.
    Για τους ανθρωπους αναφερει χαρακτηριστικα ΧΟΙΡΙΝΟ, ΜΟΣΧΑΡΙ, ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΨΑΡΙ. Aποκει και περα, απτην ιστορια ξερουμε πως και εμεις σε καταστασεις λημοκτονιας στο παρελθον(Μεσσολογγι, Κατοχη κλπ) τρωγαμε γατες και ποντικια. Ειδες κανεναν σημερα στην Ελλαδα να συνεχιζει να τα τρωει? ή οποιονδηποτε ανθρωπο που δεν ειναι σε κατασταση λημοκτονιας, που να εχει τις βασικες τροφες που χρειαζεται, και παρολαυτα να τρωει ζωα σαν αυτα?
    Μονο στο manual επιβιωσης των ειδικων δυναμεων θα βρεις να λεει οδηγιες για το πως να τρως σκουληκια γιατι ειναι αμεση αναγκη.
    Συγνωμη και παλι αλλα καμια νοοτροπια κανενος λαου δεν μου δικαιολογει τιποτα απο αυτα.
    Οταν φτασει ενας ανθρωπος για μενα στο σημειο να τρωει ζωα που "δεν πρεπει να τρωγονται" τοτε ειναι απλα τερας. Προσωπικα χιλιες φορες θατρωγα ανθρωπο παρα να φαω σκυλο, γατα ή οποιοδηποτε ζωο εκτος απο αυτα που οπως προανεφερα υπαρχουν στην πυραμιδα βασικων τροφων. Για να στο κανω πιο απλο το πραγμα.

Δικη μου αποψη τελειως. Και εδω φαινεται ποσο τερατα ειναι οι ανθρωποι δεν τους φτανουν τα ζωα που σκοτωνουν ηδη για να φανε, θελουν να χορτασουν και με ολο το υπολοιπα ζωικο βασιλειο.
    Σεβομαι την δικη σου, γιαυτο θα σε παρακαλουσα να σεβαστεις και την δικη μου γιατι να την αλλαξω δεν προκειται.
  15. Blackie

Blackie New Member

Αφου θελεις να εισαι χορτοφαγος ειναι δικαιωμα σου, απλα αφου δεν χρησιμοποιεις τους κυνοδοντες ας τους βγαλεις να μου τους στειλεις.
    Κριμα ειναι χορτοφαγος πραγμα να εχεις κυνοδοντες.

Οταν θακουσω οτι χορτοφαγος εβγαλε τους κυνοδοντες του, τοτε ναι θα πω οτι ειναι πραγματικος χορτοφαγος.
  16. aristea

aristea Moderator

Εξακολουθώ να θεωρώ άκυρη την αναφορά στους κινέζους και πιστεύω απλά δεν θέλουμε να δεχτούμε οτι απο τη στιγμή που καταναλώνουμε κρέας δεν εχει καμία διαφορά το ειδος.
    Είναι θέμα κοινωνικών και θρησκευτικών πεποιθήσεων και τίποτα αλλο.
    Αντίστοιχα αηδιαστικοί είμαστε για τους μουσουλμάνους και για τους Ινδούς.
    Θεωρούμε τα ζώα φάρμας οπως αναφέρθηκαν κατώτερα και μόνο για κατανάλωση. Αν τα αντιμετωπίζαμε οπως τα κατοικίδια μας, τουλάχιστον, δεν θα τα καταναλώναμε κάτι που πραφανώς για μερικους είναι αδύνατον εστω και σαν σκέψη.
    Αποστρέφουμε το βλέμμα στην ιδέα οτι το κατοικίδιο μας μπορει να πεθάνει οπως ένα μοσχαράκι.
    Αυτό ομως συμβάινει είτε μας αρέσει είτε οχι.

Αποτυχημένο επιχείρημα. Που το λεει οτι οι κυνόδοντες εξυπηρετούν το να τρώμε κρεας?
    Για τον τεμαχισμό τροφής είναι καλή μου.
    Οι τομεις την δαγκώνουν, οι κυνόδοντες την τεμαχίζουν, οι προγομφιοι την συνθλίβουν και οι γομφίοι την αλεθουν.
    Στα ζώα οπως τα σκυλιά οι κυνόδοντες ειναι πιο μεγάλοι για να σχίζουν την τροφή.
    Ο ανθρωπος δεν μυρικάζει και το μαρουλάκι μασημα θέλει.

Α ρε Dralion τι σου εμελε να παθεις? :axe: Να σου εξασφαλισω δωρέαν εξαγωγή? :ANAL:

Σε αυτά τα σημεία δεν συμφωνώ απλά, αλλα τα υπερτονίζω.

Στο φόρουμ ανταλλάσουμε απόψεις και δεν προσπαθούμε να πείσουμε και να κρίνουμε ή να κατακρίνουμε.
    Επίσης δεν είμαστε σχολείο.
    Η πληροφόρηση και η γνώση παρέχεται σήμερα ευκολότατα ειδικά μέσω internet.
    Υπαρχουν ερευνες, στατιστικές που επιβεβαιώνουν όσα εχουμε αναφέρει περι χορτοφαγικής διατροφής, αρκει να θέλει κανείς να το ψάξει χωρίς προτακάληψη.

Για κάποιους απο εμάς δεν είναι φυσιολογικό, να σκοτώνουμε ζώα για να τα τρώμε. Τώρα αν κάποια εκτροφεια είναι καλυτερα απο κάποια άλλα , με αφήνει παντελώς αδιάφορη. Προσωπικά για μένα ο πόνος είναι ενας.

"Φαίνεται πως η μοίρα πολλών ζώων είναι είτε να μην τα θέλει ο ανθρωπος,ή να τα θέλει υπερβολικά. Εισβάλλουμε σαν άρχοντες της γης φέροντας παράξενες δυνάμεις τρόμου και οίκτου. Αλλά τα ανθρώπινα όντα θα επρεπε να αγαπάνε τα ζώα, οπως ο έξυπνος αγαπάει τον αθώο και ο δυνατος τον ευάλωτο. Οταν κάνουμε μορφασμούς στη θέα βασανισμού ζώων, το συναίσθημα αυτο μιλάει για εμας ακόμα και οταν το αγνοούμε."
    http://veg-tv.info/Earthlings
  17. Δάφνη

Δάφνη New Member

Αλήθεια; Τους μισείς δηλαδή, κανονικά; Όχι τίποτα άλλο, απλώς σκέφτομαι... αν όντως τους μισείς, τι θα κάνεις αν τυχαία γνωρίσεις έναν τέτοιο (δηλαδή κινέζο ή γιαπωνέζο); :smt112

Μπορεί εσύ να μην το αναγνωρίζεις, αλλά υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί λαοί, πολιτισμοί και κουλτούρες. Στην Ταϊλάνδη τρώνε κατσαρίδες και διαφόρων ειδών έντομα για σνακ (έχω ακούσει ότι πολλά από αυτά είναι πολύ θρεπτικά). Οι μουσουλμάνοι από την άλλη απαγορεύεται να φάνε χοιρινό. Οι Εσκιμώοι τρώνε φάλαινες, παρότι το κυνήγι της φάλαινας έχει απαγορευτεί.
    Τι πρέπει να γίνει δηλαδή; Να πας κάνεις μαθήματα ηθικής στους Εσκιμώους επειδή σκοτώνουν φάλαινες (πράγμα που κάνουν από τότε που εμφανίστηκαν στον πλανήτη ως φυλετική / εθνοτική ομάδα); Ή μήπως θα πας να πεις στους εναπομείναντες Ινδιάνους του Αμαζονίου να μην κόβουν δέντρα για να φτιάξουν τα σπίτια τους επειδή είναι αντιβαίνει στη νέα μόδα του αιτήματος για μια οικουμενική οικολογική συνείδηση;
    Τώρα θα μου πεις, τι σχέση έχει το κόψιμο δέντρων με το κυνήγι της φάλαινας και το φάγωμα εντόμων; Είναι απλά τα στοιχεία της κουλτούρας διαφορετικών μεταξύ τους λαών. Υπάρχουν πολλά πράγματα που μας χωρίζουν από αυτούς και τα βρίσκουμε αηδιαστικά, αλλά... αυτό είναι δικό μας θέμα. Κι αυτοί με τη σειρά τους βρίσκυον αηδιαστικές πολλές από τις δικές μας συνήθειες. Τι θα πει "δεν πρέπει να τρώγονται"; Το "πρέπει" σε ποιόν αναφέρεται; Το "πρέπει" δεν είναι ένα. Υπάρχουν πολλά και διαφορετικά "πρέπει" για κάθε κουλτούρα, περιοχή, ομάδα, κοινότητα κτλ κτλ κτλ.
    Για παράδειγμα, ας πούμε ότι "πρέπει" να στειρώνουμε τα ζώα συντροφιάς. Μέσα στις συγκεκριμένες συνθήκες, στην περιοχή που ζούμε, στη χρονική συγκυρία κτλ, θεωρώ ότι η στείρωση αδεσπότων και δεσποζομένων είναι όχι απλώς απαραίτητη αλλά και επιβεβλημένη. Αν αλλάξω όμως μια παράμετρο, ας πούμε την περιοχή, τότε αλλάζει όλο το πράμα. Δεν θα μπορούσα, λόγου χάρη, να πάω στη Λωρίδα της Γάζας σε προσφυγικό καταυλισμό και να κάνω παρατήρηση στους εξαθλιωμένους ντόπιους γιατί δεν κάνουν στείρωση στα ζώα τους.
    Πολλά είπα. Αν δεν με κατάλαβες πάει χαμένος ο χώρος...
  18. sakura

sakura New Member

θα συμφωνησω στο 'ισως' με τον Dralion αλλα θελω να προσθεσω και στο 'ισως' για τα προβληματα που προκαλει η καταναλωση κρεατος. Γενικα ολες οι ερευνες βασιζονται στο ισως. Μπορει να εισαι 30 χρονια χορτοφαγος, αλλα πρεπει να προσεχεις τι τρως. Αν τρως τροφες που ειναι πολυ χαμηλες σε ασβεστιο, σαφως και θα εχεις προβλημα στο μελλον. Το οτι εισαι 30 χρονια χορτοφαγος και εισαι υγειης δεν σημαινει οτι μακροπροθεσμα δεν θα παρουσιασεις προβληματα (οστεοπορωση ισως; να αναφερω μηπως για τους κινεζους ηλικιωμενους που τα οστα τους εχουν 'μαλακωσει' και λυγισει λογω του οτι δεν πινουν γαλα;), εννοειται πως δεν ευχομαι να παθεις κατι τετοιο. Σεβομαι το δικαιωμα του καθενος να τρεφεται με οτι θελει. Ουτε υποστηριζω οτι το να τρως μονο κρεας ειναι καλο. Αποψη μου ειναι οτι μια ισορροπημενη διατροφη (λχ η μεσογειακη) ειναι καλυτερη και απο την απολυτη χορτοφαγια και απο το να τρως ολη μερα κρεας.
    Αναφερθηκε κατι για υδατανθρακες. Θα συμφωνησω με την blackie παρολο που δεν το εχω ψαξει. Η πατατα πχ εχει 16% υδατανθρακες στα 100 γραμμαρια. Στα 100 γραμμαρια ομως ποσα γραμμαρια ειναι νερο; Αν μετρησεις τους υδατανθρακες σε σχεση με την dry mass της πατατας, παιζει να αγγιζουν το 90% πολυ ανετα.
    Ας περασω στο ηθικο τωρα. Τα φυτα ειναι λιγοτερο ζωντανα απο τα ζωα; Επειδη δεν εχουν νευρικο συστημα ειναι νεκροι οργανισμοι; (εξαιρουνται τα περισσοτερα φρουτα). Τα κυτταρα τους ειναι το ιδιο ζωντανα με τα δικα μας. Αλλωστε ειναι (πολυ) μακρινοι συγγενεις μας :!: Οτι και να φαμε αφαιρουμε ζωες, ετσι μας εκανε η φυση, δεν μπορουμε να το αλλαξουμε. Αν τρωγαμε μονο γρασιδι οπως οι αγελαδες θα πεθαιναμε γιατι δεν εχουμε την ιδια ανατομια με την αγελαδα και δεν μπορουμε σε καμμια περιπτωση να διασπασουμε cellulose για να παρουμε την απαραιτητη ενεργεια. Μου φαινεται καπως περιεργο να λυπασαι που σκοτωνουν ζωα για καταναλωση ενω παραλληλα τρως τηγανητες πατατες βουτηγμενες στα ζωικα λιπη, φορας δερματινα παπουτσια, χρησιμοποιεις φυσικα σφουγγαρια (ναι, τα σφουγγαρια ειναι ζωα) κτλ κτλ.
    Προσωπικα, αν το κρεας που αγοραζω επρεπε να το σκοτωσω μονη μου, δεν θα ετρωγα κρεας. Το μαρουλι ειναι πιο ευκολο να το σκοτωσεις γιατι δεν εχει ουτε αιμα, ουτε κουνιεται, ουτε φωναζει.
    Αληθεια για τους εντομοφαγους τι ισχυει; :razz: :razz: :razz:

Ασχετο, γιατι οι απολυτοι χορτοφαγοι δεν τρωνε ουτε αβγα; Δεν σκοτωνεις τιποτα αν φας ενα αβγο :!:

και επειδη αναφερθηκε κατι για τον καρκινο και το κρεας, fyi, τα φυστικια και το φυστικοβουτυρο ειναι καρκινογονα (google aflatoxin). Τα φρουτα (η φρουκτοζη δηλαδη) ειναι υποπτα για διαβητη, αυξημενη LDL ακομα και για καρκινο (παγκρεας, προστατη και ισως και του μαστου). Αν θα παθεις καρκινο ή οχι ειναι περισσοτερο θεμα τυχης (ατυχιας δηλαδη :razz: ). Αν ενδιαφερεστε για την φρουκτοζη μπορω να ψαξω σε επιστημονικα αρθρα (οταν βρω λιγο ελευθερο χρονο γιατι πνιγομαι στις εργασιες αυτον τον καιρο).

Ελπιζω να μη σας κουρασα. Διαλογο κανουμε και δεν εχω σε καμμια περιπτωση σκοπο να προκαλεσω καυγαδες. Αν νομιζετε οτι σας εχω προσβαλλει με τον Α ή Β τροπο, ζητω συγγνωμη γιατι εγινε εν αγνοια μου. :-D
  19. Dralion

Dralion New Member

Αχ βρε sakura, θα με ψοφησεις πριν την ωρα μου. Κανω μια τελευταια-τελευταια προσπαθεια.
    Οχι για να σε πεισω. Δεν θελω να πεισω κανεναν. Οποιος θελει κανει οτι θελει.
    Αν θελεις να φας κρεας, δεν θα σε εμποδισω. Αν θελεις να πιστευεις οτι εγω εχω λαθος διατροφη, γουστο σου.
    Δεν μιλαω λοιπον προκειμενου να πεισω κανεναν.
    Μιλαω γιατι διαβαζω τοση συσσωρευμενη ημιμαθεια και προκαταληψη, που ποναει το κεφαλι μου.

Λαθος. Απλα λαθος.
    Απλο παραδειγμα: η Blackie βγηκε πριν μερικες μερες και εγραψε οτι ο ανθρωπινος οργανισμος χρειαζεται πρωτεινες (ειπε μαλιστα "πρωτεινη" ) που μπορει να τις παρει αποκλειστικα τρωγοντας κρεας.
    Εφερε στοιχεια; ΟΧΙ
    Εφερε εστω και μια επιστημονικη ερευνα της τελευταιας 3ετιας που να στηριζει αυτην την φραση; ΟΧΙ
    Εκανε καποιον λογικο συλλογισμο που να οδηγει σ' αυτο το συμπερασμα; ΟΧΙ
    Τιποτα, απολυτως τιποτα. Ετσι στο ντουκου, οτι εχει ο καθενας στο κεφαλι του το ξεφουρνιζει. Και οχι μονο το ξεφουρνιζει αλλα δηλωνει οτι "εγω δεν προκειται να αλλαξω γνωμη, οτι και να μου πεις". Και μολις της δινω δεκαδες πληροφοριες και στοιχεια που δειχνουν οτι εχει λαθος, πηδαει σε αλλο θεμα (τους κυνοδοντες) και ξανα- ξεφουρνιζει εκει οτι θελει.

Και μετα ερχεσαι εσυ να μου πεις οτι ολες οι ερευνες βασιζονται στο ισως; Οχι δεν βασιζονται στο ισως.
    Οι ερευνες ειτε φτανουν σε ενα αποτελεσμα ειτε δηλωνουν οτι δεν μπορουν να απαντησουν στα ερωτηματα.
    Η επιστημη γι' αυτο λεγεται επιστημη, γιατι δεν επιδεχεται το "ισως", αλλα ψαχνει να βρει στοιχεια.
    Για την επιστημη υπαρχει το "σωστο" (αυτο που εχει ερευνησει και το ξερει), υπαρχει το "λαθος" και υπαρχει και το "δεν ξερουμε ακομα".

Πισω στο θεμα μας: ο ανθρωπος μπορει να παρει ΟΛΕΣ τις ουσιες που χρειαζεται ο οργανισμος αποκλειστικα απο φυτικες τροφες. Τελεια και παυλα και επιστημονικα σωστο. Χωρις κανενα απολυτως ισως.
    Απο εκει και μετα, αν εσενα σου αρεσει να τρως κρεας, δικαιωμα σου. Δεν σου ειπε κανεις τιποτα.

Ευχαριστω για την συμβουλη. Ισχυει μονο για μενα η μηπως για ολους μας; Εσυ δηλαδη τρως οτι ναναι, χωρις να προσεχεις;

Σωστο. Πολυ σωστο. Η μεσογειακη διατροφη ειναι το ιδανικο.
    Η χορτοφαγικη διατροφη ειναι πολυ κοντα στην μεσογειακη, δηλαδη πολυ κοντα στο ιδανικο.
    Η κρεατοφαγικη διατροφη στην σημερινη Ελλαδα ειναι ΠΟΛΥ μακρυα απο την μεσογειακη.

Το λαθος που κανεις εδω, ειναι οτι δεν θελεις να ξερεις τους χορτοφαγους.
    Ο χορτοφαγος ειναι χορτοφαγος πρωτιστα για λογους ηθικης. Θελει να προξενει οσο λιγοτερη οδυνη γινεται.
    Ο χορτοφαγος δεν ειναι ωφελιμιστης. Δεν ειναι χορτοφαγος για λογους υγειας.
    Το πλεονεκτημα της χορτοφαγικης διατροφης στα θεματα υγειας ειναι ενα _παραπλευρο_ πλεονεκτημα για τον χορτοφαγο. Δευτερευον.

Το να ερχεται λοιπον καποιος και να μου μιλαει περι υγειας, ειναι λαθος θεμα.
    Πρωτον ζω πολυ πιο υγειεινα απο εναν κρεατοφαγο, γιατι εγω ειμαι ΠΟΛΥ πιο κοντα στην ιδανικη μεσογειακη διατροφη. Δευτερον, δεν ειμαι χορτοφαγος λογω υγειας αλλα λογω ηθικης.

Σωστα. Αλλα τι σχεση εχει αυτο με την κουβεντα μας; Ξερεις κανεναν που να τρωει την dry mass της πατατας αντι για την πατατα; Μιλαμε για αυτα που τρωμε και συγκρινουμε αυτα που τρωμε. Το οτι η πατατα εχει dry mass με 90% υδατανθρακες τι ρολο παιζει;
    Αν αρχισουμε να συγκρινουμε dry mass με dry mass, παλι η χορτοφαγικη διατροφη βγαινει πιο υγειεινη. Π.χ. η λιαστη ντοματα (δηλαδη σχεδον η dry mass) εχει περισσοτερες πρωτεινες απο το κρεας.
    Και η δικη μου dry mass περιεχει 99% βαρεα μεταλλα. Ειμαι δηλαδη δηλητηριωδης ;-)

Ω, της ημιμαθειας το αναγνωσμα. Ο χορτοφαγος θελει (για ηθικους λογους ειπαμε, οχι για λογους υγειας) να προξενει οσο δυνατον λιγοτερη οδυνη γινεται. Ποιος μιλησε για ζωντανα κυτταρα και για "ψοφια"; Ποιος εκανε διακρισεις; Κανενας χορτοφαγος δεν ειπε οτι δεν θελει να τρωει ζωντανους οργανισμους. Αυτο θα ηταν μια τεραστια μαλακια. Ο μονος μη-ζωντανος οργανισμος ειναι οι πετρες.

Αυτο το χιλιοφορεμενο κλισε "και τα φυτα ζωντανα ειναι, αρα γιατι τα τρωτε" ειναι - με το συμπαθειο - μια τεραστια βλακεια. Ολα ειναι ζωντανα κυτταρα. Ακομα και το γρασιδι, ακομα και τα φρουτα. Γιατι τα υποβαθμιζεις τα καημενα και τα ονομαζεις "νεκρους οργανισμους" ; Ζωντανα ειναι ολα.

Δεν μιλαμε λοιπον για το τι ειναι ζωνατο και τι οχι. Μιλαμε για το ποση ΟΔΥΝΗ προξενουμε με την τροφη μας. Για τους χορτοφαγους, οσο λιγοτερη οδυνη, τοσο καλυτερα.
    Αν μου αποδειξεις τωρα, οτι το γουρουνι στο σφαγειο υποφερει λιγοτερο απο το μαρουλι στην σαλατα, εγω θα γινω κρεατοφαγος.

Εισαι σιγουρος/η οτι δεν μπορεις να αλλαξεις την φυση; Γιατι φορας ρουχα τοτε; Γιατι ζεις σε σπιτι και χρησιμοποιεις υπολογιστη; Γιατι κανεις διαιτα προκειμενου να αδυνατισεις; (αν δεν κανεις εσυ, υπαρχουν δισεκατομμυρια που κανουν διαιτα). γιατι σεβεσαι τον συνανθρωπο σου; Γιατι οταν βλεπεις εναν ωραιο αντρα/γυναικα στον δρομο δεν πεφτεις πανω του να κανεις σεξ (αυτο θα ηταν το φυσικο);

Ολα αυτα δειχνουν οτι ΜΠΟΡΕΙΣ να αλλαξεις την φυση αν θελεις. Εεεεε, αφου μπορεις σε 10000δες αλλα πραγματα, μπορεις και στην διατροφη σου. Το αν θελεις η οχι ειναι αλλο θεμα.
    Πες οτι "εγω γουσταρω να τρωω κρεας", κανενας δεν θα σου φερει αντιρρηση.
    Αλλα το "ειναι η φυση μου και δεν μπορω να το αλλαξω" ειναι - με το συμπαθιο - βλακεια.

Λαθος. Μπορουμε να φαμε γρασιδι και μπορουμε να το διασπασουμε. Και μπορουμε να παρουμε ενεργεια απο το γρασιδι.

--- Πρωτον ειναι τελειως παρανοικο να συσχετιζεις τους χορτοφαγους με το γρασιδι. Δηλαδη απο ενα συνολο εκατονταδων φυτικων τροφων, εσυ ξεχωριζεις μονο το γρασιδι; Και επειδη το γρασιδι οντως δεν ειναι επαρκες για τον ανθρωπο, νομιζεις οτι κατερριψες την χορτοφαγια; Δηλαδη ειτε θα φαω το ανεπαρκες γρασιδι ειτε κρεας; Αλλες επιλογες σε χορταρικα δεν εχω;

--- Δευτερον, απο μονο του το γρασιδι δεν επαρκει. Σωστα μεχρι εδω. Ομοιως αν τρεφομαι αποκλειστικα με κοκα-κολα, ουτε αυτο επαρκει. Αν τρεφομαι αποκλειστικα με κρεας, ουτε αυτο επαρκει. Ειπες και μονος/η σου πιο πανω για την μεσογειακη διατροφη. Ε, αφου τα λες μονος/η σου το τι ειναι σωστο, τι μας λες τωρα για το γρασιδι; Υποστηριξε ποτε κανενας χορτοφαγος οτι πρεπει να τρωμε αποκλειστικα γρασιδι; Ελεος, να μας κατηγορειτε βρε παιδια, αλλα οχι με μαλακιες.

--- Τριτον, αλλο το γρασιδι, αλλο η cellulose. Προτεινω να μαθεις πρωτα τις διαφορες, πριν αναπτυξεις επιχειρηματα επι του θεματος.

--- Τεταρτον, ναι, δεν μπορουμε να διασπασουμε την cellulose, αλλα και τι ειδους επιχειρημα ειναι αυτο; Εκτος των μυρηκαστικων κανενα ζωο δεν μπορει να την διασπασει. Κανονικα ουτε τα μυρηκαστικα μπορουν. Εχουν καποια βακτηρηδια στο εντερο τους. Τα βακτηρηδια στο εντερο της αγελαδας διασπουν την cellulose, οχι το ζωο. Και λοιπον; Που ειναι το προβλημα; Ωραια, δεν μπορουμε να διασπασουμε την cellulose; Και ποιος μας το ζητησε; Που το χρειαστηκαμε; Τοσες εκατονταδες χιλιαδες ειδη ζωων (μαζι και ο ανθρωπος) δεν μπορουν να διασπασουν την cellulose. Μονο τα μυρηκαστικα μπορουν. Γιατι συγκρινεις τους χορτοφαγους με τα μυρηκαστικα και οχι με τους χιμπατζηδες; Δηλαδη ΟΛΟΙ οι πιθηκοι που ειναι χορτοφαγοι και ΠΟΛΥ πιο κοντα στο ανθρωπινο ειδος περνανε για σενα απαρατηρητοι; Εσυ κολλησες στις αγελαδες; Δηλαδη ειτε θα μιμηθω την αγελαδα, ειτε πρεπει να φαω κρεας; Το θεωρεις λογικο αυτο που λες;

Παρενθεσουλα: οι πιθηκοι ΕΧΟΥΝ κυνοδοντες, αν και χορτοφαγοι. Αυτα για οσους θεωρουν τον εαυτο τους αυθεντια στην Γενετικη.

Μπορεις να σταματησεις με τις περιεργειες. Μην κουραζεσαι. Δεν τρωω πατατες βουτηγμενες σε ζωικα λιπη, δεν φοραω δερματινα παπουτσια, δεν χρησιμοποιω τιποτα δερματινο, δεν χρησιμοποιω φυσικα σφουγγαρια.
    Επισης δεν χρησιμοποιω (ειτε τροφη ειτε αντικειμενο γενικης χρησης) τιποτα που να κατασκευαζεται με οδυνη. Για παραδειγμα δεν χρησιμοποιω ουτε προιοντα που προερχονται απο παιδικη δουλεία (κινεζικα παιχνιδια, περσικα χαλιά π.χ. )

Απαντησε μου πρωτα αν η κοτα εκανε το αυγο η το αυγο την κοτα και θα σου απαντησω και σε αυτο που ρωτας.

Ναι, με κουρασες. Η προκαταληψη και η ημιμαθεια μου προξενουν πονοκεφαλους, αυπνιες και καρκινο.
    Αλλα ειναι η μοιρα μου να με κουραζουν νεαρες γυναικες. Παω να ξαπλωσω τωρα.

Υ.Γ. Συγνωμη, μολις στο τωρα στο τελος ειδα οτι εισαι γυναικα. Διορθωσε σε παρακαλω μερικες φρασεις μου πιο πανω, οπου βαζω και τα 2 γενη.
  20. zusje

zusje New Member

Για την ακρίβεια οι χιμπατζήδες είναι παμφάγα ζώα και όχι χορτοφάγα(όχι ότι έχει καμμία διαφορά απλά γιατί λες πως θες να λέμε σωστά πράγματα)...
    Εγώ ξαναλέω,τα περί σωστής διατροφής δεν έχουν κανένα ρόλο,και οι δύο διατροφές μπορούν να σου προσφέρουν ότι χρειάζεσαι και επίσης ότι δε χρειάζεσαι(από άποψη χημικών/καρκινογόνων κλπ ουσιών).Δυστυχώς"παρθένες" τροφές όπως τις πρωτοανακάλυψε ο άνθρωπος δεν υπάρχουν στο εμπόριο,εκτός και αν καλλιεργείς/εκτρέφεις μόνος σου(και πάλι με όλες τις ουσίες που βρίσκονται σε νερό/αέρα/έδαφος αδύνατον είναι).Είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής το ποιά διατροφή θα διαλέξεις...αυτό που δε μου αρέσει είναι όταν γίνονται γενικεύσεις/κατηγοριοποιήσεις ανθρώπων ανάλογα με το τι τρώνε...έλεος,κάναμε χρόνια να ξεπεράσουμε το "είσαι άλλου χρώματος δέρματος απ' ότι το λευκό άρα είσαι κατώτερος" μη ξεκινάμε τώρα και με θέμα τι διατροφή κάνουμε...τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.Δεν είναι όλοι οι χορτοφάγοι καλοί/άγιοι/φιλόζωοι ούτε όλοι οι κρεατοφάγοι κακοί/βασανιστές ζώων/εγωιστές (ούτε το αντίθετο βέβαια).
    Όλα τα υπόλοιπα που έχουν ειπωθεί εδώ μέσα με αφήνουν παγερά αδιάφορη διότι δε με ενδιαφέρει να αλλάξω τη διατροφή μου.Όπως προείπα,τρώω κρέας γιατί μου αρέσει(όπως και τα υπόλοιπα ζωοκομικά προϊόντα,αυγά,γάλα,τυρί,σοκολάτες :-D ).Απλά έγραψα γιατί δε μ' αρέσουν οι γενικεύσεις απ' όποια μεριά και να έρχονται και σε όποια μεριά και να απευθύνονται(όπως φάνηκε και στο πρώτο ποστ μου εδώ που απάντησα και προς τις δύο μεριές)...Τώρα το αν κάποιος δε θέλει να σκοτώσει για να φάει είναι καθαρά δικαίωμα του και επιλογή του και απόλυτα σεβαστή...

Share This Page