Ασχετοσύνη ή αλητεία-εμπόριο?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by bergman, Nov 14, 2006.

1. bergman

bergman New Member

Τον Μαρκο(5 μηνων,γατουλης,με σπιτι) τον χτυπησε αυτοκινητο στις 20 Αυγουστου.Βρεθηκε περιπου 2 ωρες μετα το ατυχημα 20 μετρα απ το σπιτι που κατοικουσε.Στο τηλ κεντρο που επικοινωνησα μου ειπαν ενα μονο κεντρο επειγοντων περιστατικων(ηταν κυριακη κ κατακαλοκαιρο μου ειπαν).Σπευσαμε εκει μιας και ηταν κοντα.Εκει ο 'γιατρος' υπηρεσιας εκανε μια προχειρη διαγνωση και αφου εκανε τηλ στον 'υπευθυνο της 'κλινικης' μας ειπε οτι θα τον αναλαμβανε αφου του σκαγαμε 300 ευρω.Αφου λοιπον του εκανε μια υποδορια ενεση αδιευκρινιστης χρησιμοτητας, τον εβαλε σε κλουβακι μεχρι να ερθει ο 'χειρουργος' να κανει την επεμβαση.Μετα απο 3 ωρες λοιπον διεγνωσθη οτι ο Μαρκος ειχε σπασει τη λεκανη κι ενα ποδι.Του εβαλε λοιπον ΓΥΨΟ στη μεση(σφιχτα) και στο ποδι,μας ειπε οτι ειχε και καποιες εσωτερικες ζημιες(κηλη) και οτι η παραμονη στην 'κλινικη' θα στοιχιζε 50 ευρω/ημερα τα οποια θα επρεπε να προπληρωθουν.Εχοντας εμπιστοσυνη στα λεγομενα τους τον αφησαμε εκει.
    Στις τακτικες επισκεψεις μας ο Μαρκος παρουσιαζοταν ολο και χειροτερα.Παραλληλα βλεποντας την επιδεινωση της καταστασης του επικοινωνησαμε και με πολλους αλλους κτηνιατρους,οι οποιοι μας ειπαν οτι ο γυψος ειναι εγκληματικος για γατες,παρωχημενος θεραπευτικα και να κοιταξουμε κατι αλλο.Την τεταρτη λοιπον τον πηραμε απο κει μισοπεθαμενο με τρεμουλο(ο μαρκος με υποθερμια κα το a/c στο full).Πηγαινοντας τον αλλου ειδαμε πραγματικα οτι επρεπε να ειχαμε κινηθει νωριτερα και να μην πιστευαμε τα ψεμματα των 'ειδικων' της 'κλινικης'.Στο 2ο κεντρο επειγοντων εδωσαν στο Μαρκο πραγματικη βοηθεια και ξεκαθαρη φιλοζωικη συνδρομη.Δυστυχως τα προβληματα που ειχε ηταν ανυπερβλητα οποτε αναγκαστηκαμε να τον κοιμησουμε...
    Τωρα παρτε βαθια ανασα και διαβαστε:
    1. Μας επιβεβαιωσαν και αυτοι οτι ο γυψος στη γατα ειναι απο ανωφελος εως επιβαρυντικος.
    2. Δεν εξεταστηκε(με υπερηχο) η εσωτερικη ζημια που ειχε παθει.Μιλαμε για συγκεκριμενες κακωσεις οι οποιες αν αντιμετωπιζοντουσαν αμεσα,ο Μαρκος θα ζουσε.
    3. Δεν εγινε ενδοφλεβια παροχη αντιφλεγμονωδων κλπ παρα μονο υποδορια(κι αυτο υπο αμφισβητηση επισης).
    3. Ενω επρεπε να εχει τοποθετηθει καπου ζεστα λογω χαμηλης πιεσης(εσωτερικη αιμορραγια),ηταν απεναντι απο το a/c.
    4. Ο γυψος στη λεκανη ειχε μπει τοσο σφιχτα που το ζωο δε μπορουσε να ουρησει.
    5. Ακομη και να μην ηταν τοσο σφιχτα, παλι δεν θα μπορουσε,γιατι ο 'γιατρος' στην προσπαθεια του να το καθετηριασει??,του κατεστρεψε την ουρηθρα...
    6. Ο Μαρκος δεν μπορουσε να σταθει καθολου γιατι ο γυψος ειχε μπει στο ποδι που ΔΕΝ ηταν σπαμενο...
    Ο Μαρκος ηταν ενα δυνατο γατι που αντεξε για 4 μερες,περα απο τα τραυματα του και την ατζαμοσυνη των 'ειδικων' της 'κλινικη' που τον πηγαμε πρωτα...

Υ.Γ.Μπορω να αναφερω τα στοιχεια της 'κλινικης'?Δεν ειναι συκοφαντικο-ειναι προστατευτικο για τους φιλοζωους.Αλλωστε ουτε καν τη 'φωτογραφησα'.
    Υ.Γ1.Μπορω να αναφερω τον τηλ αριθμο του κεντρου που καλεσα για πληροφοριες και μου ειπε οτι υπαρχει μονο ενα!!! εφημερευον κεντρο περιθαλψης σε μια πολη 5 εκατ κατοικων ,ωστε να γνωρισουν καποιοι την ανεπαρκεια του?
    Υ.Γ2. Χαιρετιζω ολους τους φιλοζωους-ειναι η πρωτη μου δημοσιευση εδω.
    Υ.Γ 3 ΠΡΟΣΟΧΗ σε καποιους ασυνειδητους!!!
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Απίστευτη αδιαφορία... Ούτε καν αδιαφορία! Απάτη καλοστημένη!!!

Ελπίζω να σου επιτρέψουν να δημοσιεύσεις τα στοιχεία της "κλινικής". Να ξέρουμε να φυλαγόμαστε από κάποιους τέτοιους, καλά επαιδευμένους, "γιατρούς" που δεν ξέρουν να ξεχωρίσουν ένα σπασμένο πόδι...!!!
  3. Marin

Marin Administrator

Re: Ασχετοσυνη ή αλητεια-εμποριο?

Γεια σου,

Προσωπικά θα ήθελα να ξέρω ποια κλινική είναι αν και είμαι 99% σίγουρη πως τη γνωρίζω. Αυτοί που λέω πριν μερικά χρόνια με είχαν πάρει τηλέφωνο να αναλάβω ένα γατί ετοιμοθάνατο που το πήγε εκεί ένας περαστικός. Για το γατί (30 ημερών) έπρεπε να δώσω κάπου 150 ευρώ για ακτινογραφίες γιατί είχε σπασμένα πόδια και εσωτερική αιμορραγία και κάτι άλλες αρλούμπες. Επειδή την ημέρα εκείνη θα ήμουν όλη μέρα σε μια κλινική, είπα σε αυτόν που το βρήκε να μου το φέρει όπως και έκανε. Το γατί ζει έναν όροφο πάνω από εμένα, στην αδερφή μου, δεν είχε ποτέ τίποτα, όχι χτύπημα, ούτε καν ίωση και... τα συμπεράσματα δικά σας.

Πρόσφατα μου έδωσαν μια γάτα εγχειρισμένη από την ίδια κλινική, στο σαγόνι. Η γάτα είχε όντως σπασμένο σαγόνι, την έχουμε ακόμα και από ότι είπε ο Κώστας που την έχει υπό την επίβλεψη του, η κτηνίατρος μας είπε πως δεν έχει εγχειριστεί το ζώο.

Αυτά στα λέω, για να στείλεις γράμμα στον Κτηνιατρικό Σύλλογο και τον Σύλλογο Κτηνιάτρων Μικρών Ζώων Αττικής, γιατί θεωρώ ότι εκτός από το να προστατεύουν τους κτηνιάτρους τους οι σύλλογοι, θα πρέπει να προστατεύουν και τον ασθενή.

Μαρίνα
  4. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Telika einai poly piso ta pragmata stin Ellada se auton ton tomea! Den ein ai dinaton na ekmetalleuontai toso tin anagki sou! Kai ase emas, ta kaimena ta arrosta zoakia den ta skeftontai? Kanonika tetoioi ktiniatroi den tha eprepe na tous epitrepetai na askoun to epaggelma!
  5. Mariel

Mariel New Member

απιστευτο!!!μα πως μπορουμε τελικα να προστατευομαστε απο κτηνιατρους σαν κι αυτους που περιγραφεις :? ??
  6. Marin

Marin Administrator

Με υπομονή!! :!: :( :smt107

Σιχαθήκαμε αυτή τη λέξη πια...

Μαρίνα
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Μπορούν να γράφονται ακριβώς αυτές οι κλινικές/κτηνιατρεία ποιες είναι? Να μπορούμε από την αρχή να τις αποφεύγουμε. Ή αποτελεί δυσφήμιση και θα βρούμε τον μπελά μας?
  8. Marin

Marin Administrator

Εγώ δε γράφω τίποτα... αρκετοί περιμένουν αφορμές από αυτά που γράφω για να με κολλήσουν στον τοίχο για τα ζωα που στέλνουμε έξω, δε μπορώ να χω και άλλα άγχη, ούτε μηνύσεις και ιστορίες.

Όσοι θελετε με ρωτάτε τους τσεκαρισμένους γιατρούς. Οχι αυτούς που δε θα κάνουν λάθη αλλά αυτούς που είναι ΖΩΟΦΙΛΟΙ. Λάθη μπορεί να κάνουν όλοι...

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι ζωόφιλοι, αλλά εμείς μπορούμε να προτείνουμε αυτούς που συνεργαζόμαστε ανεπιφύλακτα.

Μαρίνα
  9. Mariel

Mariel New Member

εγω μεχρι στιγμης χω δοκιμασει 2 κτηνιατρους και ψαχνω τωρα για τον τριτο...
    ο πρωτος ηταν τελειως μα τελειως ασχετος και πανακριβος.ο δευτερος φαινοταν οτι ηξερε πραγματα,αλλα ηταν ασυνεπης π.χ. εκλεινε το ιατρειο πιο νωρις απ'ο,τι ελεγε,κι οταν πηγαινες μετα απο εκεινη την ωρα ερχοταν μονο με χρεωση επειγοντος περιστατικου,η οταν καναμε το τεστ λευχαιμιας ειχε πει οτι θα επαιρνε τηλ σε 2-3 μερες για τ'αποτελεσματα κι εξαφανιστηκε!!ειχα τρομερο αγχος κι επι 1 βδομαδα τον εψαχνα εγω στο τηλ!τελικα μιλησα μ'ενα βοηθο του και μου'πε οτι ειχε βγει αρνητικο.για τιμες δεν ξερω αν ηταν πολυ ακριβες,για το τριπλο εμβολιο για παραδειγμα μου ειχε παρει 30κατι ευρω.

τωρα για καλους κτηνιατρους κοντα μου εχουν πει για καποιους στο Φαληρο,τον κυριο Λεκκα και το κτηνιατρειο "αιλουρος".τους γνωριζετε?οπου να'ναι θαχρειαστω κτηνιατρο για στειρωση,κιεχω ηδη αγχωθει για το πως θα βρω εναν τη προκοπης...
  10. Stella

Stella New Member

Για τον "Αίλουρο" μπορώ να σου δώσω εγώ πληροφορίες αν θέλεις. Εαν μένεις κοντά και δεν ταλαιπωρείσαι να φτάσεις Φάληρο, στο συστήνω ανεπιφύλακτα σαν ιατρείο αποκλειστικά για γάτες.
  11. Mariel

Mariel New Member

Στελλα,μενω Πειραια. υπολογιζω οτι θελω κανα 10λεπτο για να παω.υπαρχουν και στην Καλλιπολη που μενω πολλα κτηνιατρεια αλλα για καποια δεν εχω ακουσει πολυ καλα λογια...γι'αυτο θα προτιμουσα να παω λιγο πιο μακρυα αρκει να βρω καλο γιατρο.
  12. joan

joan New Member

Στον Λέκκα πηγαίνω εγώ τα δικά μου και είναι ο καλύτερος που έχω πάει μέχρι τώρα. Τον γνώρισα όταν είχε πέσει η σκυλίτσα μου από τον τρίτο όταν ήταν 3 μηνών και όλοι μου πρότειναν ευθανασία. Δεν μου πρότεινε καν ευθανασία και έκανε τα αδύνατα δυνατά να γίνει καλά. Τώρα ζει και βασιλεύει και έχει γίνει μια κουκλάρα. Στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.
  13. Stella

Stella New Member

Mariel, μπορείς να πας σε όποιο τελικά σου "κάνει" εσένα, αλλά μάλλον για να αποφασίσεις θα πρέπει να τα επισκευτείς και τα δυο ιατρεία. Τώρα, επειδή εγώ έχω μόνο γάτες και ο "Αίλουρος" είναι εξειδικευμένος, δεν τον αλλάζω με τίποτε, κι ας κάνουμε δρομολόγιο από Γλυφάδα. Εαν αποφασίσεις να πας, Εσπέρου 2 στο Φλοίσβο είναι και το τηλ. 210 9854262
  14. bergman

bergman New Member

Γεια σας και παλι.
    Απ τα λεγομενα σας καταλαβα οτι δεν μπορω να δημοσιοποιησω τα στοιχεια της κλινικης-σφαγειου,πραγμα που με λυπει.Αυτοι οι ανθρωποι θελουν δυσφημηση,δεν ειναι γιατροι,δεν βοηθουν κανενα,νοιαζονται μονο για την τσεπη τους.Σεβομαι παντως την πολιτικη του forum και δεν θα αποκαλυψω παραπανω στοιχεια.
    Παντως μπορω να πληροφορησω οποιονδηποτε για οτιδηποτε μεσω pm.Αναμενω λοιπον,γιατι καποιοι εμπορακοι πρεπει να τιμωρουνται επιτελους.
  15. Mariel

Mariel New Member

κι εγω ελεγα να επισκεφτω και τα δυο,π.χ. να παω να ρωτησω για στειρωση κτλ για να μην τραβολογαω και την Τσικι μαζι και ταλαιπωρειται.βεβαια πριν 2-3 μερες ακουσα για μια γατουλα που ο κτηνιατρος στον αιλουρο τη στειρωσε στους 3 μηνες,και μου φανηκε καπως...δεν ξερω,θεωρησα οτι ηταν πολυ μωρο ακομα για να στειρωθει.
  16. Ellanor

Ellanor New Member

Pou na psofisei edw kai twra opou kai na'nai o "giatros" :smt068 :rock: :smt010 :smt010 :smt010 :smt010 :smt010 :smt010 :smt010

Share This Page