Bobtail - Αγγλικός Ποιμενικός

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Φώτης, Oct 1, 2007.

1. Φώτης

Φώτης New Member

Για σας ειμαι νεος στο site και ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με μια ρατσα επειδη δεν κσερω ακριβος πως να βαλω τη φωτογραφια στο κειμενο θα ηθελα αν μπορουσατε να πατε στο google εικονες και να γραψεται der bobtail eina η πρωτη εικονα.Δεν κσερο καπιοι φιλοι μοθ λενε αλλοι ρατσα καπιοι αλλοι αλλη ρατσα. Εσεις εδω πειτε μου τι ρατσα ειναι τι του αρεσει να κανει και διαφορες πληροφοριες.Οταν γινει το θαυμα και με αφισει η μανα μου να παρω να κσερο σχετικα πραγματα για αυτην τη ρατσα.Ευχαριστω

Φίλε Φώτη, έκανα merge 3 θέματα που έχεις ανοίξει και αφορούν στο Bobtail! Παρακαλώ να συνεχίζουμε στα ήδη υπάρχοντα θέματα, είναι κουραστικό για όλους... Κατερίνα
  2. gikkat

gikkat New Member

3. Φώτης

Φώτης New Member

Γιατι κοβουν την ουρα στους Ανγγλικους ποιμενικους???

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι κοβουν την ουρα στους ανγγλικους ποιμενικους.Στο Ελληνικο site για Αγγλικους ποιμενικους λεει παραδοσιακα. Γιναιτε καπιος ο οπιος θελει παρα πολη ενα σκυλι απο αφτη τη ρατσα να προλαβει πριν του κοπσουν την ουρα????
  4. Νότα

Νότα New Member

Μπορεις να το προλαβεις!! γιατι τωρα κοβουν την ουρα στους αγγλικους ποιμενικους δεν γνωρίζω!!! σε αλλα σκυλια εχω ακουσει αλλα για αγγλικους ποιμενικους δεν ξέρω πολλα πράγματα!! Πιστευω οτι μπορεις να το κανονισεις να μην του κοψουν την ουρα!!

Υ.Γ. γιατι δεν ρωτας ενα κτηνιατρο για περισσοτερες πληροφοριες; :wink: :)
  5. platon

platon Σκύλος

Για την συγκεκριμένη ράτσα δεν γνωρίζω, αλλά σε σκύλους - κυνηγούς, την ουρά την κόβουν για 2 λόγους. Ο πρώτος είναι για να μην μπλέκεται στα χορτάρια και τραυματίζεται και ο δεύτερος για να μην την κουνάει και κάνει θόρυβο.
    Σε άλλες ράτσες έχει επικρατήσει να την κόβουν από τότε που ξεκίνησαν οι κυνομαχίες, γιατί η ουρά είναι εύκολη "λεία" για τον άλλο σκύλο.
  6. Φώτης

Φώτης New Member

Διαφορες ανγγλικους ποιμενικους(bobtail)και bearded collie

BobTail παλαιος Αγγλικός Ποιμενικός με bearded collie
    Τι διαφορες εχουν αφτες οι 2 ρατσες μοιαζουν αρκετα στην αρχη τα χα μπερδευσει.
  7. Φώτης

Φώτης New Member

μπα αυτη η ρατσα λεει οτι ειναι καλη στο να φυλαει προβατα δεν παλευει η κυνηγαει.Απλα απο οτι διαβασα απλα γραφει κοβαιτε παραδοσιακα τπτ αλλο
  8. aggeliki

aggeliki New Member

τα σκυλια αυτα αφου φυλανε προβατα,μπορει να τους επιτεθουν λυκοι και αλλα αρπακτικα,οποτε οπως λεει και ο platon,ειναι ευκολη λεια η ουρα για τα αλλα αρπακτικα.
  9. noela

noela New Member

Εγώ ξέρω ότι στην Αγγλία απαγορεύεται το κόψιμο αυτιών και ουράς και δικάζεσαι κιόλας.

Υποθέτω ότι μιλάς για το παλιό αγγλικό τσοπανόσκυλο, το λεγόμενο Bobtail. Bobtail σημαίνει κοντή ουρά και πολλά bobtails γεννιούνται έτσι.
    Το ίδιο συμβαίνει και σε μερικούς Ελληνικούς Ποιμενικούς και είναι αποδεκτό στη ράτσα.
  10. noela

noela New Member

Βρηκά αυτό
    Sometimes called "Bobtail," the Old English Sheepdog's tail was customarily docked in the 18th century as a way of identifying tax-exempt herding dogs.

Αλλά υποθέτω ότι εξακολουθούν να το κάνουν σήμερα ε? :?
  11. Φώτης

Φώτης New Member

ναι γιατι στο ελλινικο site διαβασα οτι τους κοβουν την ουρα παραδοσιακα.ναι παλαιος αγγλικος ποιμενικος λεγαιτε
  12. noela

noela New Member

Νέος νόμος που απαγορεύει το κόψιμο ξεκίνησε στις 6/4 στην Αγγλία, 28/3 στην Ουαλία και 30/4 στην Σκωτία.

Ο παλιός νόμος The Animal Welfare Act 2006 received Royal Assent on 8th November 2006

6 Docking of dogs' tails

(1) A person commits an offence if-

(a) he removes the whole or any part of a dog's tail, otherwise than for the purpose of its medical treatment;

(b) he causes the whole or any part of a dog's tail to be removed by another person, otherwise than for the purpose of its medical treatment.

(2) A person commits an offence if-

(a) he is responsible for a dog,

(b) another person removes the whole or any part of the dog's tail, otherwise than for the purpose of its medical treatment, and

(c) he permitted that to happen or failed to take such steps (whether by way of supervising the other person or otherwise) as were reasonable in all the circumstances to prevent that happening.

(3) Subsections (1) and (2) do not apply if the dog is a certified working dog that is not more than 5 days old.

(4) For the purposes of subsection (3), a dog is a certified working dog if a veterinary surgeon has certified, in accordance with regulations made by the appropriate national authority, that the first and second conditions mentioned below are met.

(5) The first condition referred to in subsection (4) is that there has been produced to the veterinary surgeon such evidence as the appropriate national authority may by regulations require for the purpose of showing that the dog is likely to be used for work in connection with-

(a) law enforcement,

(b) activities of Her Majesty's armed forces,

(c) emergency rescue,

(d) lawful pest control, or

(e) the lawful shooting of animals.

(6) The second condition referred to in subsection (4) is that the dog is of a type specified for the purposes of this subsection by regulations made by the appropriate national authority.

(7) It is a defence for a person accused of an offence under subsection (1) or (2) to show that he reasonably believed that the dog was one in relation to which subsection (3) applies.

(8) A person commits an offence if-

(a) he owns a subsection (3) dog, and

(b) fails to take reasonable steps to secure that, before the dog is 3 months old, it is identified as a subsection (3) dog in accordance with regulations made by the appropriate national authority.

(9) A person commits an offence if-

(a) he shows a dog at an event to which members of the public are admitted on payment of a fee,

(b) the dog's tail has been wholly or partly removed (in England and Wales or elsewhere), and

(c) removal took place on or after the commencement day.

(10) Where a dog is shown only for the purpose of demonstrating its working ability, subsection (9) does not apply if the dog is a subsection (3) dog.

(11) It is a defence for a person accused of an offence under subsection (9) to show that he reasonably believed-

(a) that the event was not one to which members of the public were admitted on payment of an entrance fee,

(b) that the removal took place before the commencement day, or

(c) that the dog was one in relation to which subsection (10) applies.

(12) A person commits an offence if he knowingly gives false information to a veterinary surgeon in connection with the giving of a certificate for the purposes of this section.

(13) The appropriate national authority may by regulations make provision about the functions of inspectors in relation to-

(a) certificates for the purposes of this section, and

(b) the identification of dogs as subsection (3) dogs.

(14) Power to make regulations under this section includes power-

(a) to make different provision for different cases, and

(b) to make incidental, supplementary, consequential or transitional provision or savings.

(15) Before making regulations under this section, the appropriate national authority shall consult such persons appearing to the authority to represent any interests concerned as the authority considers appropriate.

(16) In this section-

"commencement day" means the day on which this section comes into force;

"subsection (3) dog" means a dog whose tail has, on or after the commencement day, been wholly or partly removed without contravening subsection (1), because of the application of subsection (3).
  13. matilda

matilda New Member

Δεν ξέρω να σε κατατοπίσω ακριβώς αλλά αν ψάξεις στο dogbreed θα βρεισ τα πρότυπα τους οπότε θα καταλάβεις και τις διαφορές. Η προφανής διαφορά είναι το τρίχωμα και οι χρωματισμοί. Σίγουρα όμως θα υπάρχουν και άλλες π.χ αποδεκτό μέγεθος, κατατομή κλπ
  14. matilda

matilda New Member

Υπάρχει τρόπος να το προλάβεις. Βρές τον εκτροφέα από όπου θα αγοράσεις τον σκύλο σου και ζήτα του να σου κρατήσει κουτάβι από την επόμενη γέννα που δεν θα του κόψει την ουρά. Είναι επιλογή σου να θές τον σκύλο σου έτσι και υποχρέωση του να το κάνει.
  15. gikkat

gikkat New Member

Re: Διαφορες ανγγλικους ποιμενικους(bobtail)και bearded coll

Το μπέρδεμα γίνεται στην ελληνική μετάφραση... Κατά τ' άλλα δεν μοιάζουν καθόλου!
    Μεταφράζονται και τα 2 Αγγλικοί Ποιμενικοί αλλά ο ένας είναι γνωστός ως BobTail...

Η μία φυλή λέγεται English Shepherd και είναι αυτή και τα χρώματα ποικίλουν:

info: http://www.dogbreedinfo.com/englishshepherd.htm

Η άλλη λέγεται English Sheepdog (BobTail) και είναι αυτή, και τα χρώματα είναι standard (γκρι-λευκό):

info: http://www.dogbreedinfo.com/oldenglishsheepdog.htm
  16. vOOz

vOOz New Member

Re: Διαφορες ανγγλικους ποιμενικους(bobtail)και bearded coll

Δεν το πιστευω!!! Ανοιξα την σελιδα, και συνειδητοποιησα οτι ειναι ιδια η μπιανκα μου!!! Ειναι ολοιδια, εκτος απο τα αυτακια που μοιαζουν πιο πολυ με english setter! Και εκει που τα επαιξα πιο πολυ, ειναι στις κληρονομικες ασθενειες! corneal dystrophy! αυτο ακριβως που εχει στο ματακι της! Και ο χαρακτηρας μοιαζει πολυ! Α ρε Κατερινα με εσωσες! Εχθες ξεκινησα την ερευνα για να δω προς ποια ρατσα φερνει, ωστε να διαβασω τπτ, και με εσωσες!
  17. Marin

Marin Administrator

Το σκυλί στη φωτογραφία που έχεις, είναι Bearded Collie νομίζω... δε νομίζω πως είναι Bobtail.
  18. gikkat

gikkat New Member

αν εννοείς το avatar, εγώ bobtail το βλέπω :?
  19. matilda

matilda New Member

Όχι είναι bearded collie και σε σχέση με αυτό και το bobtail έγραψα και εγώ να ψάξει τις φυλές και να βρει διαφορές. Δεν είδα καν ότι δεν ήξερε το όνομα της φυλής. :oops:
  20. gikkat

gikkat New Member

:? μπέρδεway...

Share This Page