Διαδικασια υιοθεσιας

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Nikoloudakou Olga, Dec 29, 2007.

1. Nikoloudakou Olga

Nikoloudakou Olga New Member

Καλησπερα και χρονια πολλα!
    Ηθελα να ρωτησω σχετικα με τις υιοθεσιες κουταβιων καποια πραγματα:

Κατ'αρχην αν ειναι τωρα η καταλληλη στιγμη να βαλουμε μια αγγελια για 5 κανις που γεννηθηκαν πριν 2 περιπου εβδομαδες. η μηπως χρειαζεται πρωτα να απογαλακτιστουν??
    δευτερο και βασικοτερο ειναι το θεμα των υποψηφιων γονεων. Πως μπορουμε να διασφαλισουμε πως τα ζωα αυτα δεν θα βρεθουν στον δρομο? (η ακομη χειροτερα μηπως γινουν μεζες σε τιποτα pitbull κυνομαχιων - τοσα διαβαζουμε καθε μερα)
    Πιστευετε πως θα ηταν καλυτερο να τους βαζαμε microchip πριν την υιοθεσια?
    Βασικα τα κουταβια δεν ειναι δικα μου αλλα αφου ανακατευτηκα σε αυτο θα ηθελα το καλυτερο δυνατο για αυτα τα μωρακια..
    η ιδιοκτητρια τους ειχε αλλες προθεσεις για το "μελλον" τους και αφου την γλυτωσαν μια φορα θα ηθελα να μην ρισκαρουμε ξανα την τυχη τους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
    ολγα.
  2. Strayshelp

Strayshelp New Member

Για να τα δώσεις πρέπει να έχουν απογαλακτιστεί,δηλαδή να κλείσουν τους 2 μήνες..Αρα βάλε αγγελίες την επόμενη εβδομάδα και όποιος σε παίρνει θα του λες ότι μπορεί να το παρει σε 1 μήνα και είναι καλό για να δεις αν ενδιαφερεται αληθινά.Οποιος ενδιαφερεται θα το περιμενει και θα σε ξαναπαιρνει.\

Φυσικά και είναι υποχρεωτικό και ότι καλύτερο να βαλετε σ όλα τσιπ.Κρατήστε ένα αντιγραφο του νουμερου για καθε ενα εσείς και ενα δωστε σε οποιον παρει το καθε κουταβι.

Απο κει και περα,δυστυχως είναι δυσκολο αν δεν έχεις πειρα στις υιοθεσίες.Θα πρεπει να ρωτησεις πραγματα,οπως τι θα το κανουν το καλοκαιρι,είναι διατεθιμενοι να το παρουν μαζι σε διακοπες,εχουν μηπωςαλλο σκυλο μεγαλομπου μπορει να το δαγκωσει,εχουν παδιδια-εχουν χρονο να ασχολουνται μαζι του,δουλευουν πολυ και λειπουν μηπως και θα ναι μονο του ολη μερα σπιτι?

Υπαρχει και συμβολαιο υιοθεσίας που μπορεις να βαλεις τους υποψηφιουςνα υπογραψουν και 1 υπευθυνη δηλωση για να χεις πληρη στοιχεια τους...

3. Marin

Marin Administrator

Αν θέλεις διάβασε αυτό:

http://www.pets.gr/images/stories/PDF/p ... -guide.pdf

Θα σε βοηθήσει αρκετά και δίνε το στους υποψήφιους για να ενημερώνονται. Αν θες βοήθεια σε τσεκάρισμα ή αν έχεις απορίες για κάποιον ενδιαφερόμενο πες μου. Είναι κρίμα να απορρίψεις κάποιον καλό ή να δώσεις σε κάποιον ακατάλληλο.

Οι δύο βασικές συμβουλές που σου δίνω, που θα πρέπει να έχεις σαν κανόνα, είναι:

1. Δε θα δώσεις σκύλο από το σπίτι σου. 'Οταν διαλέξουν θα το πας εσύ το ζώο στο σπίτι τους και

2. Θα αφήνεις να περάσει ένα μικρό διάστημα από το ενδιαφέρον μέχρι την υιοθεσία, βρίσκοντας ευγενικά κάποιες αφορμές, πχ δεν έχουν κάνει εμβόλια, ώστε να μην δίνεις ζώο σε κάποιον που παρορμητικά αποφάσισε να πάρει και δε το έχει σκεφτεί καλά.

Και γενικότερα να ξέρεις ότι όσες περισσότερες φορές μιλήσεις με κάποιον πριν την υιοθεσία, τόσο καλύτερα τον γνωρίζεις και καταλαβαίνεις διάφορα γιαυτόν χωρίς απαραίτητα να του κάνεις ανάκριση, κάτι που τον αποτρέπει από το να υιοθετήσει το ζώο σου. Από κάθε συζήτηση καταφέρνεις να βγάλεις κάποια συμπεράσματα, τα οποία μετά έχεις το χρόνο να σκεφτείς, μέχρι να δώσεις τελικά το ζώο.

Μαρίνα
  4. Nikoloudakou Olga

Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση!

Ετσι οπως το καταλαβαινω δηλαδη, μαλλον θα πρεπει να βαλω τα δικα μου στοιχεια σαν στοιχεια επικοινωνιας και οχι της ιδιοκτητριας. Δεν νομιζω πως θα μπει σε τετοιες διαδικασιες περιπλοκες.

Εγω δεν εχω προβλημα να εμπλακω στην αρχικη επικοινωνια και την παραδοση του κουταβιου αλλα δεν ξερω για την ιδιοκτητρια.. Θα μιλησω μαζι της αυριο, να δω και πως το βλεπει το θεμα σχετικα με εμβολιασμους και microchip.
    Τωρα οσο για το face control... Σωστες οι συμβουλες σου μαρινα αλλα αν δεν υπαρχουν πολλοι υποψηφιοι σιγα μην την νοιαξει αν θα μενει πολλες ωρες μονο του το μωρο... για αυτο σκεφτηκα το chip. ειναι μια λυση για την περιπτωση που εκεινη τα δωσει που να ναι. Ομως το κοστος για 5 chip δεν ξερω αν μπορει να το σηκωσει .... (για αυτο λεμε οτι η στειρωση στην ελλαδα ειναι απαραιτητη :wink: ).

Α! και κατι ακομη,
    ειδα σε καποιες αγγελιες οτι δεν δινεται ζωα σε επαρχια αλλα μονο αττικη. Για ποιους λογους, αν επιτρεπεται? Εχει κανεις δικαιωμα να επιβαλει την επισκεψη/ ελεγχο των συνθηκων διαβιωσης του ζωου?
  5. Marin

Marin Administrator

Όταν είσαι σωματείο, μπορείς να το επιβάλεις αλλά να ξέρεις ότι ποτέ δε πρέπει να το επιβάλεις. Εμένα συνήθως μου ζητάνε να πάω να τα δω ή να μου τα φέρουν γιατί έχουμε αποκτήσει σχέση εμπιστοσύνης και χαιρόμαστε να μιλάμε και να βλεπόμαστε.

Σχετικά με τα μικροτσίπ, τα βάζουμε εμείς αλλά τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης, οπότε δεν είναι κόστος για την κυρία αυτή που λες.

Αν δεν ασχοληθεί με το να δώσει τα κουτάβια σε καλά σπίτια είναι εντελώς ανεύθυνη.

Μαρίνα
  6. Nikoloudakou Olga

η προθεση της ηταν να τα πνιξει μολις γεννηθουν"γιατι κανεις δεν θελει σκυλια" ........ :shock: αρα ο χαρακτηρισμος "ανευθυνη" ειναι μαλλον κολακευτικος.
  7. Nikoloudakou Olga

Ε, ρε π*@%@η μου,θα τρελαθω!!!! πηγα στην γειτονισσα να κανονισουμε να παμε στην *%$%^^& να φωτογραφησω τα κουταβια και τι μου λεει??
    Της ειπε πως μολις δωσει τα κουταβια θα παρει τα σκυλια και θα τα αμολησει στο βουνο :shock: :shock: :shock: !!! Δεν αντεχει λεει να τα νταντευει!!
    Θα μας τρελανει η κοπελια!
    Και να σκεφτεις πως το ενα το εχει αγορασει και το δευτερο το βρηκε στο δρομο και το μαζεψε!

Σε καμια ωρα θα παω απο εκει να βγαλω τις φωτογραφιες και να δω τι θα μου πει ......

Ποσο γελοιος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος τελικα???
  8. RINIO

RINIO New Member

Δεν καταλαβα, ποια σκυλια θα αμολησει στο βουνο τα δικα της??
    Καλα παει καθολου καλα?
    Αν ειναι ετσι βγαλε και κεινα φωτος να τα βαλεις αγγελιες μπας και βρουν κανενα σωστο σπιτακι!!
  9. Nikoloudakou Olga

Ναι τα δικα της....

Ασε πρεπει να ειναι περιπτωση το ατομο!!!
    Κατσε να παω να δω τι θα μου πει και θα επανελθω....

Νομιζω παντως πως τα microchip στα κουταβια ανηκουν στην σφαιρα της φαντασιας μου...
  10. drosia

drosia New Member

εγκαταλειψη ζωου τιμωρειται νομικα αν δεν απατωμαι, η κυρια το ξερει ή πρεπει να την ενημερωσεις ?
    (και βαλε να ηχογραφει και το κινητο σου καμια τετοια δηλωση για να εχεις πειστηριο) :twisted:
  11. Nikoloudakou Olga

οκ! το κινητο μου δεν εχει ηχογραφηση και απο μνημη δεν εχει και μεγαλη χωρητικοτητα για να τραβουσα βιντεο δηλαδη.... (205κ ολο και ολο).

Ομως το θεμα δεν νομιζω πως ειναι να την πιεσω να τα κρατησει .οταν λεει με τοση ανεση πως θα τα μολησει στο βουνο σιγουρα δεν νοιωθει τιποτα για αυτα, καμια αγαπη κανενα ενδιαφερον , τιποτα....
    Αφου μου ειπε η γειτονισσα πως ειναι ΚΑΙ οικονομικοι οι λογοι που την κανουν να μην τα θελει ... Εγω της ειπα πως αν ειναι η διατροφη τους το ζητημα να της δινω εγω την τροφη που χρειαζονται για να τα κρατησει και μου ειπε πως δεν τα θελει ουτως ή αλλως....
    παλιοκατασταση :( :( :(
    Σε λιγο θα παω απο εκει να δω τι θα πει και σε εμενα.
  12. fwteinh

fwteinh New Member

καλα εμπλεξες με τρελη!κρινοντας απο μια παλια γνωστη που ειχε μικροσωμο ασπρουλι τα σκυλια αν βαλεις αγγελια θα φυγουν σε χρονο dt.

κανε τα τσεκαρισματα που χρειαζεται επεξεργαζοντας τα στοιχεια που θα δωσει ο υποψηφιος σταδιακα μεσα απο καποιες συναντησεις και βαλε να υπογραψουν.μια παρατηρηση απο μενα να μη δινονται κουταβια σε ανθρωπους ανω των 60-65 ..γιατι πιθανοτερο να φυγει ο ανθρωπος πρωτος και το σκυλακι να βρεθει στους δρομους.

το θεμα ειναι τι θα γινει με τους γονεις των κουταβιων αφου τα δωσεις.μαλλον θα πρεπει καπου να μεινουν κ να βρεθει και για αυτα σπιτι.
  13. Marin

Marin Administrator

Μπορείς να μας περιγράψεις τα ζώα? Ηλικία, φύλο, φυλή για τα ενήλικα αν έχει και πόσα μωρά.

Μαρίνα
  14. Nikoloudakou Olga

λοιπον, μολις γυρισα.

Ειναι 5 κουταβια ολα μαυρα . 4 αγορια και ενα κοριτσι μολις 20 ημερων.
    Η μαμα ημιαιμο κανις - κατι αλλο,μικρου μεγεθουςεως 2,5 ετων, ο μπαμπας γκριφον - κανις μεσαιου μεγεθους2,5 ετων επισης. Εβγαλα φωτο , μολις βρω και το καλωδιο θα τις ανεβασω να τους δειτε ολους.
    Τα μωρα ειναι υπεροχα!!!!!!! [smilie=hot over you.gif] δεν εχω λογια να περιγραψω την ομορφια τους ...

Πραγματι θελει να τα δωσει ολα γονεις και παιδια. Δεν θελει να τα εμβολιασει (μαλλον θα το κανω εγω) και δεν την νοιαζει τι θα απογινουν .Αρκει να φυγουν απο το σπιτι της. Αφου μου ελεγε παρε εσυ ενα - δεν πηραζει που εχεις και αλλο!! (τον περικλη τον εχω κρυφα στο σπιτι).
    Πηγαν λεει 3 κοριτσακια και πηραν 2 μωρα προχθες και την επομενη την περιμεναν κατω απο το σπιτι με την μαμα τους και της το εδωσαν πισω λεγοντας της πως ειναι πολυ μικρα ακομη και να κλεισουν πρωτα ενα μηνα και μετα θα τα παρουν παλι.

Εχω ομως και το καλυτερο :
    Πηγε σε ενα pet shop , που ειχε πολλα κουταβια στοιβαγμενα σε γυαλες και ενα ενηλικο σκυλακι , μονο του σε ενα κλουβι που δεν χωρουσε να κουνηθει ουτε να κατσει , με μια μικρη παραμορφωση στα χερια :cry: :cry: :cry: :cry: (να του κανουμε μια επισκεψη αυτουνου???? :shock: :shock: ).
    Πηγε λοιπον σε αυτο το κολαστηριων και του ειπε να του τα χαρισει και να τα κανει οτι θελει αυτος (ας τα πουλησει , ας τα σκοτωσει , ας τα κανει κιμα βρε παιδι μου , αρκει να φυγουν απο πανω της ).

Αφου δεν την σκοτωσα! Της εξηγησα τι συμβαινει στα pet shop και την παρακαλεσα να περιμενει να βρουμε σωστα σπιτια και να μην τα δωσει αρον αρον ......
    Τωρα .Θα βαλω αποψε (ελπιζω ) την αγγελια και επλιζω να μπορεσω να τα δωσω πριν αποφασισει να τα βαλει στο πλυντηριο (ή δεν ξερω τι αλλο θα σκεφτει να κανει τελος παντων το ατομο).
  15. Marin

Marin Administrator

Στείλε μου το τηλέφωνο της με pm, να την κανονίσω. Θα τα κρατήσει θέλει δε θέλει.

Μαρίνα
  16. Nikoloudakou Olga

και αν τα σκοτωσει?
  17. Marin

Marin Administrator

Δεν υπάρχει περίπτωση να τα σκοτώσει. Σε ποια περιοχή είναι? Θες να κάνουμε επισκεψούλα?
  18. Nikoloudakou Olga

αν θελω λεει?
    με τρελα!Στην νικαια ειναι .
    Απλα νομιζω πως αν την τρομοκρατησουμε μπορει να κανει κακο στα κουταβακια.
    Ελεγα δηλαδη να δωσω πρωτα τα μωρα και να προσπαθησω νατην πεισω να κρατησει τα μεγαλα ή εστω το ενα απο τα 2.
    Θελω δε να σου πω πως επειδη εχει πολυ μικρο διαμερισμα πραγματικα δεν θα επρεπε να εχει 2 σκυλακια εκει μεσα. (ασε που τα δερνει και λιγακι απο οτι καταλαβα)
  19. Marin

Marin Administrator

Δε θέλουμε να κρατήσει κανένα σκύλο. Θέλουμε να τα πάρουμε όλα και να μη ξαναπάρει ποτέ. Οπότε μη σκας τσάμπα. Απλά να βρούμε που θα τα πάμε και πάμε να της τη πέσουμε γιατί τσαντίστηκα.

Μαρίνα
  20. Nikoloudakou Olga

[smilie=i love you2.gif]

οκ παω να βρω το καλωδιο (ατιμη μετακομιση) ανεβαζω τις φωτο των μωρων και βαζω την αγγελια.

Share This Page