1. Nikoloudakou Olga

Nikoloudakou Olga New Member

Καλησπερα σε ολους

Ειμαι λοιπον και εγω μια απο αυτους που αποφασισαν να υιοθετησουν ενα αδεσποτο σκυλακι. Τον Joe τον βρηκα χτυπημενο απο αυτοκινητο (πιστευω για 2η φορα...) και απλα δεν γινοταν να τον αγνοησω και να φυγω.

Προκειται για ενα ημιαιμο κανις μολις 5,5 κιλα το οποιο ειχε συντριπτικο καταγμα στο μηριαιο(μαλλον απο το 1 τροχαιο - γιατι το ποδαρακι του ηταν σχεδον ατροφικο) και αιματουρια απο το 2ο ατυχημα του. Να μην μακρηγορησω ομως εχουμε κανει την εγχειρηση και βρισκομαστε πλεον στην φαση της αναρρωσης(!!!).

Ο Joe ειναι 1,5-2 χρονων και πολυ πολυ ησυχος. Ασφαλως λερωνει ακομη μεσα στο σπιτι αλλα βλεπω μεγαλες προοδους με τις βολτες μας και ετσι ειμαι αισιοδοξη πως θα μπορεσουμε τελικα να το μαθουμε αυτο το εξω..(αν εχετε βεβαια κανενα κολπακι που θα δουλευε καλυτερα ... ειμαι ολη αυτια)

Τα ζητηματα που θα ηθελα να θεσω ειναι τα εξης:

Ποια ειναι τελικα η καταλληλοτερη τροφη για τα σκυλακια? Η ξηρη τροφη ή το μαγειρεμενο?

Χρειαζεται να παρει βαρος και ο κτηνιατρος μου εδωσε ενισχυτες γευσης/ορεξης αλλα δεν ξερω αν θα πρεπει να του δωσω μαγειρεμενο μεχρι να παχυνει και αργοτερα ξηρη τροφη, ουτε βεβαια αν αυτο θα ειναι εφικτο αν εχει μαθει στο βραστο κοτοπουλο...

Θελω οπως μαλλον καταλαβατε να του δωσω την φροντιδα που ποτε δεν ειχε αλλα οχι οπως οπως , θελω να ειναι υγιης και γερος (τα δοντια του , το γαστρεντερικο του κλπ) και για αυτο το λογο του δινω σχεδον αποκλειστικα ξηρη τροφη αλλα μου ειπαν πως αυτο μπορει να του προκαλεσει πετρα στα νεφρα και με προβληματισε.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Υ.Γ
    οποιοδηποτε αλλο tip για να ειναι ευτυχισμενος ο φισφιρης ειναι καλοδεχουμενη!!!!
  2. Sofia

Sofia New Member

Ενα σωστα μαγειρεμενο γευμα ειναι πολυ καλυτερο απο οποιαδηποτε ξηρα τροφη,ακομα και την καλυτερη μαρκα.

Αν θες να του μαγειρευεις πρεπει το μεγαλυτερο μερος του γευματος να ειναι κρεας,ολα τα ειδη εναλαξ,και μια φορα την εβδομαδα εντοσθια.Το κρεας να το ανακατευεις με διαφορα ειδη λαχανικων και περισσοτερο πρασινα και λιγο ελαιολαδο.Μια φορα την βδομαδα να του δινεις σαρδελλες η ενα αλλο ψαρι,παλι ανακατεμενα με λαχανικα και λιγο ρυζι,λιγο γιουρτι,αυτο που εχει την πετσα,και αυγα.
    Πρεπει οπωσδηποτε να παιρνει και ασβεστιο,γιαυτο η θα πρεπει να αλεθεις τσοφλια αυγου που θα τα περνας στο μπλεντερ η απο κοκκαλα ωμα η να του δινεις χαπακια ασβεστιου.

Τυχερος ο Joe,ευτυχως που υπαρχουν ανθρωποι οπως εσυ που τον περιμαζεψες και τον γιατρεψες!
  3. Nikoloudakou Olga

Δεν εχεις αδικο σε αυτο που λες απλως εχω την αισθηση πως μπορω να ειμαι πιο σιγουρη για τα θρεπτικα συστατικα που θα λαμβανει με την ξηρη τροφη.
    Επισης νομιζω πως τον πιανει διαρροια με τα γαλακτοκομικα βεβαια αυτο με τα τσοφλια των αυγων δεν το ηξερα(!) θα το δοκιμασω ομως και θα επανελθω ... ευχαριστω
  4. Sofia

Sofia New Member

Oταν εγραψα γιαουρτι εννοουσα 1 κουταλακι μεσα στο γευμα και οχι καθε μερα.Τα τσοφλια αυγων ειναι πολυ καλη πηγη ασβεστιου,μπορεις οταν βραζεις αυγα να κρατας τα στοφλια και να τα κανεις σκονη στο μπλεντερ και να του δεινεις 1/2 κοφτο κουταλακι 2-3 φορες την βδομαδα (βλεπεις τα κακα του ποσο ασπρα ειναι :wink: )

Οσο για τα θρεπτικα συστατικα θα εισαι πιο σιγουρη με την ξηρα τροφη αν δεν ψαξεις καλα πως πρεπει να του μαγειρευεις(δεν ειναι δυσκολο παντως)αλλα σιγουρα μαζι θα δινεις και συντηρητικα και χημικα
  5. pity

pity New Member

Όλγα καταρχήν μπράβο που μάζεψες το σκυλάκι και ενδιαφέρεσαι τόσο γι'αυτό.Και εγώ στην αρχή έτσι προβληματισμένη ήμουν σε σχέση με τη διατροφή του lucky.προσωπικά πιστεύω (απο όσα μου έχουν πει και απο όσα έχω διαβάσει) ότι με την ξηρά τροφή είναι οκ γιατί παίρνει όλα τα συστατικά που χρειάζεται για να είναι υγιής...τώρα αυτό που λες για την πέτρα που του δημιουργεί η ξηρά τροφή δεν το έχω ξανακούσει (ποιος στο είπε αλήθεια?)...εγώ επειδή είμαστε και λίγο απαιτητικοί του βράζω και κοτόπουλο και το ανακατεύω με την ξηρά τροφή...ελπίζω να σε βοήθησα εστω και λίγο.....
  6. Nikoloudakou Olga

Καταρχην αυτο με την πετρα μου το ειπε καποιος του οποιου τις αποψεις περι κατοικιδιων αμφισβητω σε γενικες γραμμες και για αυτο ειπα να ρωτησω και εδω...

Σημερα βεβαια ουτως ή αλλως εχουμε προγραματισμενη επισκεψη στο γιατρο για το τελευταιο εμβολιακι οποτε θα τον ρωτησω να δω την αποψη του.
  7. Nikoloudakou Olga

ο γιατρος απεφανθει: μαγειρεμενο φαγητο!
  8. e1drua

e1drua New Member

Μιας και υπαρχει ήδη το θεμα εδω ας το συνεχισω.. :)
    Μηπως γνωριζει κανεις "συνταγες" για να μαγειρευω για το σκυλακι μου?? Μεχρι στιγμης του μαγειρευω μονο ή κρεας με ρυζι και καροτα ή κοτοπουλο ή γαλοπουλα... και βαζω και ελαιολαδο... ειχα αρχισει με κροκετες ειχα δοκιμασει πολλες αλλα απλα δεν ετρωγε.. ετρωγε πολυυυυ λιγο.. απλα σκεφτομαι πως πρεπει να βαζω περισσοτερα λαχανικα και δε ξερω τι να κανω για το ασβεστιο.. οποιος μπορει ας με βοηθησει.... :) Ευχαριστω!
  9. Sofia

Sofia New Member

Mπορεις να δινεις διαφορα ειδη κρεατος και εντοσθια που κανουν πολυ καλο και να ριχνεις μεσα λιγο ρυζακι και λαχανικα διαφορα αλλα περισσοτερο πρασινα φυλλωδη.
    Η αναλογια πρεπει να ειναι περιπου 1 κουπα κρεας-1/2 κουπα ρυζι-1/2 κουπα λαχανικα

Τα εντοσθια περιπου το 10% της διατροφης,μπορεις να τα ψηνεις στο φουρνο σε αντικολλητικο χαρτι και να τα ψιλοκοβεις για λιχουδιες

Η σαρδελλα κανει επισης πολυ καλο και το αυγο αλλα και το κοτατζ.
    Για πηγη ασβεστιου ειναι πολυ καλα τα ωμα κοκκαλα αλλα αν δεν δινεις και θες μια φυσικη πηγη ασβεστιου μπορεις να δωσεις τσοφλια αυγου.

Τα πλενεις τα στεγνωνεις σε χαρτι και μετα στο μπλεντερ τα κανεις σκονη και σε ενα κιλο περιπου κρεας ριχνεις ενα κουταλακι κοφτο απο την σκονη
  10. e1drua

e1drua New Member

Ευχαριστω πολυ Σοφια! Οταν λες εντοσθια, να ζητησω απο το κρεοπωλειο εντοσθια αλλα απο τι?? (μπλιαχ!), επισης οταν λες λαχανικα, για πες μου παραδειγματα... Εχω δει πως αντι για ρυζι, υπαρχουν και μακαρονια κομμενα... ειναι καλα αυτα? τις σαρδελες πως να τις δινω? Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων.. :razz:
  11. Sofia

Sofia New Member

εγω παιρνω πακετα απο εντοσθια κοτοπουλου απο το σουπερμαρκετ,εχει μεσα καρδιες,πνευμονια κλπ και μετα τα ψιλοκοβω και τρελλενεται ειναι η καλυτερες λιχουδιες της!

τα μακαρονια δεν κανουν καλο και πρεπει να τα αποφευγεις μονο στην αναγκη να δινεις,ρυζι και αυτο λιγο.

Λαχανικα οτιδηποτε εχει πρασινο φυλλο,τα ψιλοκοψεις και τα βαζεις να βρασουν μαζι με το κρεας.

Κρεμμυδια απαγορευονται,και σκορδο λιγο κανει καλο το πολυ οχι γιατι προκαλει αναιμια.

τις σαρδελλες μπορεις να δινεις μια φορα την βδομαδα μια κονσερβα που ειναι σε σπορελαιο η να ψησεις στο φουρνο μεσα σε λιγο λαδακι και τις δεινεις ολοκληρες

Αν εχει προβλημα με αρθρωσεις μην δινεις ντοματα.
  12. e1drua

e1drua New Member

Μηπως ειναι επικινδυνο αυτο για τα ψιλα κοκκαλακια?

Ωραια, οποτε μπορω να ψιλοκοβω και ντοματα στο φαγητο ενω βραζει? Καπου διαβασα πως πρεπει να δινουμε και γιαουρτι, μια κουταλια στο φαγητο... Μηπως ειναι λιγο αηδια αυτο και δε το τρωει? :-D Φρουτακια μπορω να της δινω? Της αρεσει πολυ το μηλο, οταν τρωω περιμενει πως και πως να τελειωσω και να της δωσω κανα κομματακι.. να το σταματησω? την βλαπτει αραγε? Ξερω αυτα πρεπει να τα ρωτησω καλυτερα στο γιατρο, αλλα εχω προγραμματισει να παω σε κανα δυο εβδομαδες και θα ηθελα να εχω μια εικονα ως τοτε.. και παλι ευχαριστω Σοφια... :-D
  13. Sofia

Sofia New Member

Η ντοματα αν δεν εχει προβλημα με τις αρθρωσεις μπορεις να βαζεις στο φαι αλλα οχι σπορια ουτε τα πρασινα κομματια της.

Γιαουρτι κανει καλο μια κουταλια αλλα να ειναι γιαουρτι οχι αυτα τα επιδορπια που ειναι σκονες με ζελε μεσα,αυτα μονο καλο δεν κανουν.

Φρουτα ειναι πολυ καλα,αλλα να μην δινεις τα κουκουτσια τους,το μηλο ειναι πολυ καλο!

Δεν ξερω ποσο μικρο ειναι το σκυλακι,γιατι να ειναι τα κοκκαλα της σαρδελλας επικυνδινα,και εμεις ολοκληρα τα τρωμε.Ολα τα μικρα ψαρια,σαρδελλα γαυρος,αθερινα ειναι πολυ καλες πηγες ασβεστιου
  14. Marin

Marin Administrator

Η ντομάτα πειράζει το στομάχι του σκύλου, πρέπει να αποφεύγεις να δίνεις ντομάτα γιατί μπορεί να το πειράζει και απαγορεύεται να δίνεις κρεμμύδι.

Μαρίνα
  15. RINIO

RINIO New Member

Σχετικα με τα φρουτα που λετε, τα φρουτα δεν εχουν ζαχαρι? Εχω διαβασει πως η ζαχαρι ειναι απαγορευτικη για τα σκυλια. Αρα τα φρουτα?? Η ποσοτητα της ζαχαρης των φρουτων δεν τα επηρεαζει?
  16. Sofia

Sofia New Member

Τα φρουτα δεν εχουν τοση ζαχαρη που θα μπορει να πειραξει το σκυλι,αλλα και ποσα φρουτα μπορει να φαει?
    Ο κτηνιατρος μου ειχε εξηγησει οτι τα γλυκα προκαλουν ζαχαρο και μετα ερχεται τυφλωση και ολα τα υπολοιπα προβληματα που εχει ενα διαβητικο σκυλι,τα φρουτα δεν μπορουν να προκαλεσουν κατι τετοιο
  17. e1drua

e1drua New Member

Ωραια λοιπον, θα συνεχισει να τρωει λιγα μηλαρακια που και που... :) Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους σας για την βοηθεια σας :) :) Για περισσοτερες διευκρινησεις θα ρωτησω και τον γιατρο της.. :-D
  18. aggeliki

aggeliki New Member

να ρωτησω και εγω κατι?πως γινεται να προτιμαει την τροφη για τα αδεσποτα που εχει 1 ευρω το κιλο,και οχι την hills?? :? μηπως θελει να μου κανει οικονομια??
  19. Sofia

Sofia New Member

Mηπως γιατι αυτη για τα αδεσποτα την τρωει περιστασιακα?Η δικη μου οταν ηταν κουταβι και ετρωγε ξηρα,της ειχα αλλαξει ολες τις premium και στην αρχη την καινουργια τροφη την ετρωγε και μετα απο λιγες μερες παλι σταματουσε να τρωει.

Αυτη την στιγμη η καλυτερη τροφη που κυκλοφορει στην χωρα μας ειναι η Orijen http://www.championpetfoods.com/orijen/about/

H hills εκτος του οτι δεν ειναι καθολου καλη τροφη,ειναι αυτη η εταιρια που μαζι με την
    Iams/Eukanuba http://www.uncaged.co.uk/petfood.htm χρησιμοποιουν πειραματοζωα για τις μελετες τους
  20. Mitsi

Mitsi New Member

Το ιδιο και εγώ έπαθα με την Hills. Την πρώτη φορά τρελλάθηκε της άρεσε πάρα πολύ την δεύτερη φορά δεν την ετρωγε με τίποτα. Τι της την ανακάτευα έτρωγε τα δευτερεύοντα και άφηνε την ξηρά. Εχω δοκιμάσει τις πιο ακριβές μάρκες τρελαίνεται για της φθηνές τροφές.

Share This Page