1. xrisida

xrisida Moderator

έχει κάποιος γνώσεις πάνω στο θέμα της επιληψίας σε σκυλιά?
    πρόκειται για αδέσποτη την οποία έχω σε κεννελ και άρα η καθημερινή φροντίδα - παρακολούθηση είναι μέχρι τώρα αδύνατη.

οτιδήποτε σε σχέση με την πρόληψη - διάγνωση- θεραπεία....
  2. noela

noela New Member

Για αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, το μόνο που ξέρω είναι ότι δένουν το σκυλί σε ένα συρματόσκοινο σε ύψος, το οποίο χρησιμεύει ως ράγα για να κινείται το σκυλί πάνω-κάτω χωρίς να κινδυνεύει να χτυπήσει σε περίπτωση επιληψίας.
  3. drosia

drosia New Member

δυσκολη περιπτωση
    φιλη ειχε λυκοσκυλο 2 χρονων με συνεχεις κρισεις, σε μια απο αυτες επεσε απο το μπαλκονι με ατυχη καταληξη :cry:
    μονο φαρμακα και καποιος απο πανω οταν το πιανει σκεψου οτι ο μπαμπας της ηταν γιατρος και τοπαρακολουθουσε γενικως αλλα....
  4. xrisida

xrisida Moderator

ευχαριστώ πολύ..

Drosia ευτυχώς -ακόμα- δεν είναι τόσο προχωρημένη η κατάσταση
  5. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Χρυσιιδα το σκυλί μου εχει επιληψια κ το αντιμετωπιζω 6 χρονια τωρα... Το εμφανισε ξαφνικα ενα "ασχημο" πρωι που λενε οταν ηταν 4 χρονων.. Τωρα ειναι 10. Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολη ασθενεια στη προληψη της γιατι αυτο που πρεπει να κανεις ειναι χιλιαδες τεστ για το καθε τι που περιβαλλει το σκυλι μπας κ μπορεσεις να εντοπισεις ποιο κ τι ειναι αυτο που βοηθαει τη συχνοτητα των κρισεων της. Κ αυτο μπορει να ειναι το οτιδηποτε.. Για να καταλαβεις εγω ανακαλυψα μετα απο 4-5 κρισεις οτι το κοινο σημειο σ'αυτες ηταν το Frontline Spray.. λογω εντονης μυρωδιας ποιος ξερει παντως καθε φορα που της εβαζα μετα απο λιγο παθαινε κριση το ζωο. Ετσι το αλλαξα με αμπουλες κ απο τοτε λυθηκε αυτο το προβλημα.

Ειναι πολλα αυτα που θα μπορουσα να σου πω! Κατι που θα ηταν χρησιμο να αναφερθει ειναι οτι καταρχην οσον αφορα τα φαρμακα αυτο που δινεται ειναι stedon οταν ξεκιναει τη κριση (εχεις 1-2 λεπτα διορια μεχρι να ξεκινησει η "μεγαλη" κριση κ για να διασφαλισεις οτι δε θα επακολουθησει κ αλλη). Μπορει επισης αν παθει πολλες απανοτα σε ενα συντομο χρονικο διαστημα να σου πει ο γιατρος να της δωσεις σα θεραπεια κανονικη χορηγηση stedon για ενα διαστημα (1-2 εβδομαδες καπου εκει, δε θυμαμαι ακριβως) αλλα εγω λογω του οτι εχω κ αναισθησιολογο στην οικογενεια προτιμησα να ακουσω τη γνωμη του κ να μη το κανω αλλα να παλεψω να της "φτιαξω" οσο μπορω ενα ισορροπημενο περιβαλλον ωστε να μειωθουν οι κρισεις. Εννοειτε πως η συμβουλη του γιατρου ηταν "ή θα δωσεις stedon για ενα διαστημα ή θα παλεψεις κ αν το πετυχεις να βρεις τι ή ποια ειναι αυτα που το ενοχλουν στη παρον κατασταση στο σπιτι ωστε να τα απομονωσεις κ να ηρεμησει παλι. Κ αν δε ηρεμησει τη φερνεις για τη χορηγηση που λεγαμε." Οχι δηλαδη οτι μου ειπε "η μονη λυση ειναι συστηματικα stedon αλλιως ειναι σιγουρο πως θα συνεχισει" κ εμεις τον παρακουσαμε !! Με τιποτα δε παρακουμε το κτηνιατρο μας, δε θελω να βγει κατι τετοιο απ'αυτα που γραφω κ παρεξηγηθω! Απλα ειχαμε αυτες τις 2 λυσεις κ ακολουθησα τη 2η γι'αρχη που ηταν κ η προτιμηση της μητέρας μου (ο αναισθησιολογος που σας ελεγα). Διοτι τα φαρμακα οπως ειναι κατανοητο καλο ειναι ΟΤΑΝ μπορουμε να τα αποφευγουμε (ειδικα το stedon κ ολες τις βεζοδιαζεπίνες). Φυσικα αν δεν εφτιαχνε ή αν ποτε τα χρειαστουμε ξανα θα της δωσω ασυζητητι!

Ετσι εχουμε φτασει τωρα να εχουμε μια κριση το χρονο ΜΟΝΟ !!! Το μεγιστο 2, οποτε μπορω να πω με σιγουρια απο την εμπειρια μου οτι το επιληπτικο σκυλι μπορει να ζησει κανονικα σαν ενα οποιοδηποτε υγιες σκυλι! Δε χρειαζεται δηλαδη να φρικαρουν αυτοι που θα θελησουν να το παρουν κ να κανουν τραγικα τα πραγματα, αλλα ουτε κ να ειναι περα βρεχει διοτι θελει περισσοτερη προσοχη κ θεληση ωστε να μαθεις να διευκολυνεις το σκυλακι κ τον εαυτο σου.

Κατι πολυ σημαντικο ειναι τη στιγμη που ξεκιναει η κριση ακομη κ αν δεν εχεις stedon (δεν ειναι αναγκαστικο σε καθε κριση να του δινεις, μπορει να τη περασει κ ετσι σε περιπτωση που δεν εχεις αλλα αν εχεις σιγουρα ειναι αρκετα βοηθητικο) να ανοιγεις τα παραθυρα να μπαινει γενικα καθαρος αερας ! Το βοηθαει πααρα πολυ! Αυτο δε μου το ειπαν εξ αρχης κτηνιατροι αλλα γιατροι κ οταν το δοκιμασα πραγματικα ειδα μεγααλη διαφορα, οι κρισεις μικρυναν σε διαρκεια οταν το σκυλι ειχε μπολικο καθαρο αερα γυρω του. Κ ρωτησα επειτα κ το κτηνιατρο κ συμφωνησε οτι βοηθαει πολυ. Γιατι σκεψου οτι μπορει η κριση να εχει προκληθει κ απο καποια μυρωδια, οποτε ετσι διασφαλιζεις οτι θα φυγει κ δε θα συνεχιζει να το ενοχλει προκαλωντας του κριση! Επισης μια κουταλια ζαχαρη κανει καλο, οπως κ ενα μπολακι με νερο ακριβως διπλα του (οχι να το βουτηξεις εσυ μεσα ομως κ πνιγει σε εκεινη τη φαση) ωστε να πιει αν θελησει οταν αρχισει να συνερχεται γιατι για καποια λεπτα μετα σιγουρα δε θα μπορει ακομα να σηκωθει.

Αυτα προς το παρον :) . Για οτιδηποτε θελησεις κ μπορω να βοηθησω I'm here :wink: .
  6. Sofia

Sofia New Member

@Sofia Iv. ποια ηταν τα συμπτωματα που ειχε το σκυλι?Για να μπορει να τρωει ζαχαρη και να πινει νερο φανταζομαι οτι δεν θα ειχε τα κλασσικα συμπτωματα επιληψιας γιατι εκει δεν εχει επαφη ετσι δεν ειναι?

Η δικη μου εχει αντιδραση σε ολες τις ξηρες τροφες εκτος αυτες που δεν περιεχουν χημικα και συντηρητικα.Ο γιατρος ειχε διαγνωσει επιληψια και μου ειχε δωσει φαρμακα γιαυτο σε ρωταω,μηπως ειναι κατι παρομοιο.

Ζαχαρη η μελι βοηθαει οταν η επιληπτικη κριση προερχεται απο υπογλυκαιμια,στην δικη μου δεν ειχε κανει τιποτα
  7. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Ναι Sofia εχεις απολυτο δικιο για το πως μπορει κατα τη διαρκεια της κρισης να καταπιει το οτιδηποτε.. Κ εμενα τα κλασσικα συμπτωματα εχει κ οταν ειναι ετσι ειναι πααρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο να της δωσω να καταπιει κατι. Απλα κανω το εξης, ή της δινω λιγη οσο μπορεσω (με το ζορι σχεδον) οταν ξεκιναει ακομα η κριση, που κ τοτε εννοειτε πως δεν ειναι ευκολο γιατι το σκυλι εχει τρομαξει, εχει καταλαβει τι θα επακολουθησει κ δε το αφορα ουτε η ζαχαρη ουτε τιποτα αλλο. Αλλιως της βαζω εγω στη γλωσσιτσα της ζαχαρη οχι κατα τη διαρκεια των πιο εντονων λεπτων στη μεση της κρισης αλλα προς το τελος. Το οτι της την βαζω δε σημαινει οτι την καταπινει στην κατασταση που ειναι αλλα τουλαχιστον απορροφαται μια ταδε ποσοστητα εστω κ ετσι...
  8. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Οσον αφορα τα συμπτωματα που εχει εμενα κανει τα εξης - Οταν ειναι να ερθει κριση επειδη το νιωθει προφανως αρχιζει κ τρεχει προς τα εμας κλαψουριζοντας. Επειτα ξεκιναει να κολλαει απο τοιχο σε τοιχο κ τα ακρα κ οι μυς της αρχιζουν να σκληραινουν μεχρι που κοκκαλωνουν (μεχρι κ τους μυς στη πλατη πχ να πιασεις ειναι πετρα...). Τοτε πεφτει αριστερα δεξια, δεν εχει καμια ισορροπια, τεντωνει κ κοκκαλωνει τα ποδια της, της τρεχουν σαλια, καποιες φορες (οχι παντα) της φευγουν κ τσισακια... Κ φυσικα κατα τη διαρκεια των πιο εντονων συμπτωματων ειναι αλλου... Αυτα κρατανε αναλογα απο 5' λεπτα μεχρι κ ενα τεταρτο η χειροτερη κριση που εχουμε ζησει. Οταν τελειωσει ολο αυτο κ ηρεμησει το σκυλι, ας εχει επαφη με το περιβαλλον, παρολα αυτα για τα επομενα 10 λεπτα μετα τη κριση δε μπορει να σηκωθει κ να περπατησει κ απλα μενει εκει καθιστη μεχρι να βρει δυναμεις.

Φαρμακα ε? Αληθεια τι σου εδωσε επειδη ξερεις την εχω παει μονο σ'αυτο τον 1 που ξερω χρονια κ τον εμπιστευομαι τυφλα, αλλα το συζητηγα τις προαλλες θελω να τη παω κ αλλου ετσι να ακουσω κ αλλη γνωμη τωρα που εχει περασει καιρος ετσι κ αλλιως κ θελω να της κανω νεο τσεκ απ.
    (Βεβαια επειδη στο κτηνιατρο που παω καθε 2 Παρασκευες παει για τα σοβαρα περιστατικα κ ενας καθηγητης κτηνιατρικης κ εννοειτε πως την πηγα κ σ'αυτον να την εξετασει, μου ειπε τα ιδια με το δικο μου.. Δηλαδη εχω παρει κ 2 γνωμη ουσιαστικα απλα ηταν πριν 2 χρονια κ απο τοτε μονο στον δικο μου. Ε, θελω τωρα να την δει παλι κ καποιος αλλος.. Αν εχεις κανα καλο να προτεινεις στειλε μου με πμ, θα με ενδιεφερε.)
  9. Sofia

Sofia New Member

Δεν θυμαμαι καθολου τι φαρμακα ηταν γιατι εχουν περασει απο τοτε περιπου 7 χρονια,αυτο ομως που θυμαμαι χαρακτηριστικα ειναι οτι μου ειχε πει οτι επιτρεπεται να συνταγογραφει μεχρι καποιο αριθμο απο αυτα τα φαρμακα γιαυτο να προσεξω να μην τα χασω η οτιδηποτε αλλο που θα αναγκαστω να ζητησω να μου γραψει παλι συνταγη σε συντομο χρονικο διαστημα :?

Η δικη μου δεν ειχε αυτα τα συμπτωματα,και ειχε κανονικα τις αισθησεις της,αυτο που εκανα πριν ξεκινησω τα φαρμακα,ηταν να σταματησω τα ΠΑΝΤΑ που θα μπορουσε να την πειραζει,οτιδηποτε χημικο εβαζα πανω της για κουνουπια-ψυλλους-τσιμπουρια,σταματησα την ξηρα τροφη και ξεκινησα μαγειρευτο και μετα BARF μεσα σε 10 μερες σταματησαν τα συμπτωματα και ετσι δεν της εδωσα ποτε φαρμακο.

Αρχισα να κραταω ημερολογιο,παραλληλα παρατηρησαν και αλλα μελη ξενου φορουμ που ειμαι μελος( σε φορουμ με 49.000 μελη,οχι οτι ειναι συχνο φαινομενο αυτο που παθαινει η Αυρα)το ιδια συμπτωματα στο σκυλι τους,ετσι καταλαβαμε οτι ειναι απο τα χημικα που εχουν μεσα οι ξηρες τροφες γιατι καναμε τεστ σε καποιες holistic και δεν τα πειραζει καθολου
    Απο τοτε ξερω αν φαει κατα λαθος στο παρκο ξηρα τροφη η γατοτροφη θα παρουσιασει παλι επιληψια και το περιμενω
  10. Debby

Debby New Member

και ο δικος μου σκυλος ειναι επιληπτικος..την πρωτη κριση την επαθε οταν ηταν 1 χρονου και τωρα ειναι 5...ειναι πολυ νευρικος και κυριαρχικος και οποτε βλεπει αλλο,ξενο σκυλι,μπορει να παθει κριση :(
  11. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Sofia προφανως θα σου εγραψε ή stedon ή γενικοτερα βεζοδιαζεπίνες οι οποίες χρειαζονται διπλη κοκκινη γραμμη στη συνταγη κ μπορει μονο ψυχιατρος να τις γραψει (κ σπανια κτηνιατρος). Ειναι απο τα καταλαβαινεις επικινδυνα φαρμακα για πολλους λογους που επισης πολλοι τα χρησιμοποιουν κ ως ναρκωτικα (διοτι παθαινεις μεγαλο εθισμο απ'αυτα) οποτε οπως ειναι λογικο τα δινουν με μεγαλη προσοχη.

Οσον αφορα τωρα το οτιδηποτε χημικο, ποσο δικιο εχεις! Το ιδιο δε σου ειπα κ εγω για το Φροντλαιν πχ..?!! Καθως κ για το ημερολογιο κ εγω ακριβως αυτο εκανα (στην αρχη, τωρα ποια εχουμε βρει τα κουμπια μας κ τα γνωριζουμε). Τωρα οσον αφορα τη ξηρα ευτυχως εμεις δε το εχουμε αυτο, δε τη πειραζει. Βεβαια πρωτον ετσι κ αλλιως προσπαθω να της δινω μονο καλης ποιοτητας ξηρα κ δευτερον τα 2 απο τα 3 γευματα της ειναι κ εμενα μαγειρευτο.

Παντως το καλυτερο δε το συζητω ειναι αυτο που καναμε, να καταφερουμε να ΜΗΝ χρειαζεται να παιρνουν φαρμακα. Με μια κριση το χρονο τωρα ποια (το μεγιστο 2) θα ηταν πιστευω εγκληματικο να την "ποτιζω" φαρμακα (κ ειδικα τετοιας βαριας κατηγοριας).
  12. Sofia

Sofia New Member

Μαλλον και στα δυο,αντιδρα ο οργανισμος τους στα τοξικα.Στο βιντεακι ειναι ενα αλλο μποξερ που κανει ΑΚΡΙΒΩΣ την ιδια κινηση που κανει και η Αυρα οταν το παθαινει.
    Εκεινη την ωρα μπορει να παιξει με το μπαλλακι της,η να της δωσω λιχουδια κλπ εχει τις αισθησεις της κανονικα μονο το κεφαλι κουναει
    http://www.youtube.com/watch?v=EzpxG_5A ... p?t=128779
    και εγω ειχα βγαλει σε βιντεακι την Αυρα για να την δειξω στο γιατρο της,αλλα με ενα φορματ το εχασα
  13. gikkat

gikkat New Member

Σίγουρα είναι επιληπτική κρίση αυτή? Γιατί συνήθως στην επιληψία δεν υπάρχει σύσπαση κατά τη διάρκεια της κρίσης...
  14. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Ναι ακριβως οπως το λεει η Κατερινα εμενα ειναι εντελως διαφορετικο (σας το εχω περιγραψει πιο πανω). Κοκκαλωνει κατω καθιστη (ολοι οι μυς ειναι πολυ σκληροι κ συνεπως αδυνατο να κανει συσπαση) κ ειναι σα να χανει την ισορροπια της ετσι κοκαλωμενη κ πεφτει σα κερινη κουκλα απο τη μια μερια στην αλλη... Κ δεν εχει ετσι οπως το δικο σου τις αισθησεις της (ποσο μαλλον να παιζει με μπαλακια κτλπ που περιγραφεις), ειναι σαν να σ'ακουει αλλα να μη μπορει να αντδρασει (μεχρι να χαλαρωσουν οι μυς).
  15. Sofia

Sofia New Member

Aυτο που παθαινει η δικη μου λεγεται "benigh head tremors of Dobermans"και απο μελετες που εχουν γινει στο εξωτερικο,δεν εχει επιπτωσεις στο σκυλι.
    Το παθαινουν πολλα σκυλια απο υπογλυκαιμια,απο τοξικα,χημικα κλπ,ομως σε δυο γιατρους που εδειξα τοτε το βιντεακι μου ειπαν οτι ειναι επιληπτικη κριση ασχετα αν δεν εχει τα συμπτωματα που εχει μια επιληψια.
    Πιθανον οι κτηνιατροι εδω να μην ειχαν ξαναδει κατι τετοιο και να υπεθεσαν επιληψια,δεν ξερω
  16. Alexandros

Alexandros New Member

Sofia καλησπερα εχω ποιμενικο καυκκασου παθαινει και εμενα κρισειs χανει την ισορροπια πεφτει κατω κανει
    οτι ανεφερεs πιο πανω για λιγο απο 10-30 δευτε/πτα και μετα ολα φισιολογικα του δινω καποιεs βιταμινεs εχει καπωs ελλατωθει σημερα ομωs το επαθε ξανα και εντονα. χθεs του βαλαμε αμπουλα για κουνουπια τσιμπουρια και κτλ και τον ταιζουμε ξυρη τροφη οτιδηποτε σχετικο με κατι για θεραπεια? μπορουμε να αποφυγουμε τα φαρμακα?
  17. Alexandros

Alexandros New Member

γνωριζει καποιοs κατι?

Share This Page