Επιθετικός σκύλος

Discussion in 'Απορίες' started by Strayshelp, Sep 29, 2007.

1. Strayshelp

Strayshelp New Member

Μιας και γίνεται προσπάθεια έχω μεταφέρει το θέμα στις "Απορίες" μέχρι νεωτέρας. Ο τίτλος άλλαξε σε "Επιθετικός σκύλος" και αφαιρέθηκαν τα αρχικά posts που αφορούσαν στην αγγελία. Πλιζ συνεχίστε εκεί...Κατερίνα
  2. Strayshelp

Strayshelp New Member

Εϊδατε οι λέξεις ευθανασία και το δίνουμε γιατί είναι αγριο,μας οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα.Ολα όσα είπαμε είναι σωστα,αλλα τυχαίνει η κυρία να ναι ζωόφιλη.Μου απαντησε αναλυτικότατα και το πρόβλημα είναι πραγματικά σοβαρό.Εχει ασχοληθεί πολύ με το σκυλί και παρόλαυτα έχει δαγκώσει πολλά άτομα.Σας γράφω την απάντηση της και περιμένετε να εγγραφεί στο φόρουμ-γιατί της το πρότεινα-να μιλησουμε και να τη συμβουλεύσουμε.Εγώ πιστευω ότι το καλύτερο θα ταν να παει σε κανένα εργοστάσιο ή κτήμα για φύλακας.Είναι ακριβως αυτό που του χρειάζεται.Θα χει ένα πιάτο φαϊ και ελάχιστη ανθρώπινη επαφή,κάτι που γενικά δε θελουμε για κανένα ζώο,αλλά το συγκεκριμένο δε πιστεύω ότι έχει πιθανότητα να βρει σπίτι αλλού.Θα δαγκώσει σίγουρα τον άγνωστο που θα το παρει..Εγώ της απάντησα βέβαια και προσωπικά και χαίρομαι που είχαμε μια πολιτισμένη επικοινωνία..ΓΙατί και σε άλλους με ''ευθανασίες'' ε΄χω στείλει και έχω ακούσει χριστοπαναγίες.. :)
    agapiti kleianna,

signomi pou sou grafo me latinika grammata, alla exo provlima me to pliktrologio mou.

s efxaristo gia to mail sou, makari ta pragmata na itan toso apla oso deixnoun na einai.

to skilo mou ton vrikame sto dromo, se ilikia peripou 3 minon, paratimeno, mono kai xtipimeno. ton mazepsame, dethikame mazi tou, ton kaname kala kai ton agapisame poli. menoume se diamerisma, den kserame poso megalos tha ginei, akoma kai o giatros tote mas eipe oti mallon mesaiou megethous tha ginei.

kaneis den kserei ti egine me to skili aftous tous 3 protous mines tis zois tou. ton proto kairo (meta to deftero emvolio tou) ton vgazame kathe mera 3 fores volta, omos edeixne perierga epithetiki simperifora pros tous pezous. telos panton, o protos pou dagkose itan mia fili mou (sti gampa), molis afti mpike sto spiti, xoris na tou dosei simasia.

meta amesos pige se ekpaidefti, ekane vasiki ipakoi, ston ekpaidefti itan apsogos, sto spiti arxise na ginetai akoma pio epithetikos. de dexotan miga sto spathi tou, edeixne oula me to paramikro. mexri pou dagkose ti mitera mou sto xeri, otan afti evgaze kati mpiskota na tou dosei kai epeidi logo proxorimenis ilikias oi kiniseis tis itan arges.

pali ekpaideftis, allos afti ti fora, erxotan spiti. o skilos xeirotereve, sa na etroge flasies. mazi mou apsogos oso pigaina me ta nera tou, molis omos ton pieza perissotero apo oso anexotan, pali dontia. dagkose tin kori mou pou pige na tou parei mia pantofla tis. apofasisa na ton doso, i kori mou den ithele oute na to akousei, ton latreve...

tritos ekpaideftis loipon, o opoios mas eipe oti mono me 3-4 ores entatiki douleia tin imera tha mporousame isos na petixoume kati. to arxisame kai afto simfona me tis odigies tou, omos dagkose sto dromo kata ti diarkeia mias voltas tou 2 anthropous (me louri kai fimotro pou evgale monos tou!!!!) kai apo fovo arxisa na meiono tis voltes tou kai na ton vgazo meta ta mesanixta san ton klefti kai me monimo paniko oti pali kati tha ginei. ola afta se sinexi epafi kai me ekpaidefti kai me giatro, oi opoioi den itan idiaitera aisiodoksoi.

na mi sta polilogo, epitethike kai se files tis koris mou kai se dikes mou, sinolika dagkose peripou 10 atoma, pote omos den itan sovaro. mexri tin perasmeni vdomada pou dagkose mia fili mou sto podi etsi, oste arxise na aimoragei. tin piga amesos sto nosokomeio, opou tis ekanan 5 ramata (eno mas eixan pei oti sinithos ta dagkomata ton skilon den ravontai).

ksana se apognosi ego, ksana milisa me ton ekpaidefti o opoios mou eipe na valo tin aggelia. mou eipe oti iparxoun atoma pou kseroun apo skilia, theloun na asxolithoun mazi tous kai isos na theorousan proklisi na analavoun afto to skili. ego pleon den mporo allo na analavo afti tin efthini. dipla mas menei mikro paidaki, tremo stin idea oti tha mporouse na to petixei sto kefaloskalo. meta to teleftaio dagkoma exo pathei sok... episis i kori mou pou ton latrevei, exei arxisei kai ton fovatai...

kleianna, den ksero ti simperasma vgazeis spo ola afta, ego ksero mono pos ton exo 4 xronia san paidi mou kai ton latrevo. akoma koimatai sta podia mou sto krevvati, akoma paizo mazi tou kai ton xaidevo sinexeia, akoma ton pigaino voltes ti nixta san ton klefti, akoma prospatho na min mathei tipota o antras mou, o opoios (eftixos) leipei sinexeia taxidia epaggelmatika.

den ksereis poso exo asxolithei mazi tou, poso exo doulepsei mazi tou, posa vivlia exo diavasei mipos vro kapoia lisi (to teleftaio itan to The Practical Dog Listener tis Jan Fennel, sto opoio eixa apothesei polles elpides, oi opoies distixos itan mataies...)
    den einai o protos mou skilos, omos den exo ksanazisei pote kati tetoio. otan leo oti einai igeiestatos, enoo somatika, psixika den einai...

an exeis kapoia idea, tote eimai olo aftia, pistepse me, mi viazesai omos na krineis kai na katakrineis xoris na ksereis.

giati sta eipa ola afta? sigoura oxi gia na apologitho, apla giati eida poses aggelies exeis sto site kai katalava oti afieroneis poli xrono kai agapi se afta ta iperoxa zontana.

ioanna
  3. fwteinh

fwteinh New Member

την προηγουμενη εβδομαδα συζητουσα με μια κοπελα που αναγκαστηκε να κανει ευθανασια στο σκυλο της για τον ιδιο λογο.ενα bull terrier ειχε και το μεγαλωσαν ως τα 2 του χρονια με πολλη αγαπη!αρχισε ομως να γινεται πολυ επιθετικος και στα αφεντικα του, ειχε αρχισε αν δαγκωνει ανεξελεγκτα ωσπου την πεθερα της τη σωσανε τελευταια στιγμη απο τα δοντια του !την πηγανε στο νοσοκομειο και οι γιατροι μεχρι που ειδανε τις δαγκωνιες στο στηθος δεν το πιστευαν οτι ειναι απο σκυλο!η κοπελα ειχε στεναχωρηθει πολυ πριν απο το τελευταιο περιστατικο ειχε επισκεφτει πολλους κτηνιατρους και της ελεγαν πως το σκυλι εχει προβλημα συμπεριφορας και η μονη λυση ηταν η ευθανασια.εκεινη δεν ηθελε να το κανει ωσπου συνεβη αυτο.κακα τα ψεματα παιδια πιστευετε οτι με ενα σκυλο που ανα πασα στιγμη μπορει να σας αρπαξει μπορειτε να συμβιωσετε η να συμβιωσει με οποιονδηποτε αλλον?
  4. dora

dora New Member

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συμβαίνει αυτό...Το mail της γυναίκας το διάβασα όλο και μου φαίνεται περίεργο να έχει κάνει όλα αυτά και να μην ανταποκρίνεται ο σκύλος... Και πόσο δραματικές εμπειρίες μπορεί να είχε περάσει τους 3 πρώτους μήνες της ζωής του και να μην μπορεί να τι ξεχάσει?
    Τα σκυλιά "ξεχνάνε" και σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία...
    Δεν έχω να προτείνω κάποια λύση αλλά η απομόνωση του σκύλου θα είναι λύση? Ρωτάω, δεν ξέρω..Απλά νομίζω ότι αν απομονωθεί κι άλλο από τους ανθρώπους-πηγαίνοντας να μείνει σε κάποιο εργοστάσιο κλπ κλπ- μετά θα γίνει τελείως ανεξέλεγκτος, χωρίς να μπορεί να τον κοντρολάρει κανένας και θα βρεθεί σε κανένα χαντάκι, όπως τόσοι άλλοι....
    Τι μπορεί να γίνει-σε θεωρητική βάση πάντα-για το σκυλί αυτό?
  5. noela

noela New Member

Tελικά βιαζόμαστε να κρίνουμε. Κι εγώ όταν το πρωτοείδα σκέφτηκα, μα καλά πήρανε ελληνικό ποιμενικό σε διαμέρισμα; Τελικά φάνηκε ότι πρώτον δεν ξέρανε τι σκυλί είχανε μαζέψει και δεύτερον ότι πραγματικά έχουν προσπαθήσει πολύ.

Νομίζω ότι αν είχε 2η ευκαιρία αυτό το σκυλί θα ήταν μόνο κάπου όπου θα έκανε αυτό για το οποίο είναι προορισμένο, να φυλάει πρόβατα.

Βλέπω κι από τον Λέων πόσο αντιδραστικά σκυλιά είναι και πόσο κρίνουν αποφασίζουν από πάρτη τους.

Όσο για το αν θυμάται τι πέρασε πριν τους 3 μήνες, σημειώνω ότι από την 4η μέχρι την 11η-12η βδομάδα είναι η πιο σημαντική περίοδος για την ψυχοσύνθεση του σκύλου και ότι το τρόμαξε τότε θα το τρομάζει πάντα και βέβαια θα το κάνει και επιθετικό.
  6. dora

dora New Member

Ξεκαθαρίσω ότι έθεσα απορία(έτσι, για να είμαστε αγαπημένοι :) )
    Απλά μου κινεί την περιέργεια γιατί π.χ. κάποια εγκατελελλειμένα, κακοποιημένα σκυλιά που έχουν υιοθετηθεί προσαρμόζονται-εύκολα ή δύσκολα- μέσα στην οικογένεια παρ'όλα τα άσχημα βιώματα που είχαν και παρά την μεγαλύτερη ηλικία τους. Δεν αντιμετωπίζουν τόσο έντονα προβλήματα συμπεριφοράς, ούτε είναι επιθετικά(τουλάχιστον σε τόσο μεγάλο βαθμό).
    Επίσης, απορώ πως τόσοι εκπαιδευτές και τόση προσπάθεια από την πλευρά των ιδιοκτητών του σκύλου δεν μπόρεσαν να καλυτερεύσουν έστω,αυτό το πρόβλημα... :?
  7. fwteinh

fwteinh New Member

μηπως ισχυει κατα καποιο τροπο ο,τι και με τους ανθρωπους?πως καποιοι ανθρωποι οση αγαπη και να λαβουν και οση βοηθεια απο ειδικους παντα εχουν φοβιες και ψυχολογικα προβληματα που ποτε δεν αντιμετωπιζονται και πολλες φορες χειροτερευουν?!λεμε τωρα
  8. Strayshelp

Strayshelp New Member

Και γω απορώ τι μπορεί να πέρασε στοιυς 3 πρώτους μήνες,αλλά τι άλλο να πω?Η κοπέλα έχει ξοδέψει άπειρα λεφτά σ εκπαιδευτές.
    Το περίεργο είναι ότι μαζί της ο σκύλος είναι αρκετά ήρεμος και καλός.Στεναχωριέται όταν λείπει απ το σπίτι,κοιμάται μαζί της στο κρεβάτι της..
    Μήπως λοιπόν είναι πολύ προστατευτικός??
  9. dafni

dafni New Member

Μπορεί να είναι προστατευτικός όντως και να τα κάνει αυτά.. Για ελληνικό ποιμενικό δεν ξέρω αλλά για καυκάσια που ξέρω από φίλους έχουν κι αυτοί πολλά προβλήματα. Το ένα ορμούσε σε όποιον πλησίαζε τις γυναίκες τις οικογένειας (μόνο τις γυναίκες όμως) και το άλλο που είναι και κουτάβι ακόμα αλλά τεράστιο όσο έχει φως είναι ήρεμο, με το που νυχτώνει γίνεται άλλο σκυλί. Είναι και λίγο στη φύση τους η προστασία στα ποιμενικά. Αα και το κουτάβι παρόλο που δαγκώνει το κάνει ουσιαστικά για να σε ακινητοποιήσει όχι για να κάνει ζημιά.
  10. dora

dora New Member

Ναι, αλλά γιατί είναι τόσο επιθετικός προς την κόρη της, ας πούμε?
    Στις καταστάσεις που περιγράφει η κοπέλα στο mail της, εγώ καταλαβαίνω ότι ο σκύλος επιτίθεται χωρίς προφανή λόγο, δεν μπορώ να πω ότι το κάνει για να προστάτεψει.Απλά στραβώνει γιατί δεν γίνεται το δικό του?
    Κι εγώ από καυκάσια που ξέρω, είναι πολύ δύσκολα σκυλιά...
  11. aristea

aristea Moderator

Διευκρινίζει κάπου πως εκπαιδεύτηκε το σκυλί αρχικά?
    Μήπως η εκπαίδευση του καλλιέργησε την επιθετικότητα και την κυριαρχικότητα?
  12. Strayshelp

Strayshelp New Member

δεν ξέρω.μοθ πε οτι γράφτηκε στο φόρουμ και περιμένει εγκριση,θα μπει και θα τα συζηττησουμε..
    8)

13. gikkat

gikkat New Member

με πρόλαβες αγαπητή... μήπως το σκυλί κατά την εκπαίδευση (εκτός της βασικής υπακοής) έχει κάνει και καθήκοντα φύλαξης???
  14. Sofia

Sofia New Member

Eνα σκυλι που ειναι ηδη φοβικο αν εκπαιδευτει με διορθωση.....πχ βλεπει εναν ανθρωπο και γρυλιζει και εκεινη την στιγμη ο εκπαιδευτης τραβα αποτομα το λουρι διορθωνοντας,πολλες φορες μπορει να κανει το σκυλι ακομα χειροτερα απ'οτι ηταν,και καποια στιγμη αργοτερα στην ζωη του να δαγκωσει.
  15. mariannchen

mariannchen New Member

geia sas, kai xairomai pou sas gnorizo. eimai i kirioula tou en logo skilou kai diavasa ola sas ta sxolia. me ta prota sxolia de sas krivo oti sokaristika omos afou i kleianna evale mesa to gramma mou, xarika kai sas efxaristo gia to endiaferon sas. pantos oso afora tis ekpaidefseis, den ekane kathikonta filaksis, mono vasiki ipakoi. omos afto pou egrapse i sofia, etsi ginotan sinexeia. diladi, to apotomo travigma tou louriou, to antimetopize o skilos sinexos kata ti diarkeia tis ekpaidefsis.
  16. Sofia

Sofia New Member

Δυστυχως αυτη ειναι η μεθοδος που χρησιμοπουν οι κλασσικοι εκπαιδευτες για τα προβληματα συμπεριφορας συνηθως.
    "Jerk and release"που λενε και οι Αμερικανοι...και δεν φτανει που τις περισσοτερες φορες βγαζουν χειροτερα προβληματα στα σκυλια αλλα αν το σκυλι αντι να δειξει φοβο και υποταγη,δειξει φοβο και επιθετικοτητα και δαγκωσει θα ριξουν το φταιξιμο στην "δυσκολη ρατσα"η στον απειρο ιδιοκτητη :roll:
  17. mariannchen

mariannchen New Member

etsi akrivos egine. kai malista o defteros ekpaideftis mou eipe - otan o skios dagkose - oti den einai diatethimenos na sinexisei tin ekpaidefsi, para mono an kano steirosi sto skilo. tou ta kopsa k ego loipon tou kakomoiri kai to mono pou DEN ekane, einai na iremisei. a, kai ektos aftou, o idios ekpaideftis tou evale kai ilektriko kolaro gia arnisi trofis, eipe. tin proti fora pou eida to skilo na tinazetai ston aera frikara, alla mou eipe aftos oti einai normal. ti defteri fora o skilos arxise na klaiei kiolas kai ego stamatisa amesos ton en logo ekpaidefti. mou eipe oti einai diki mou efthini pou to stamatao kai i ekpaidefsi den mporei na ginei otan ego lipamai to skili mou....
  18. Sofia

Sofia New Member

etsi akrivos egine. kai malista o defteros ekpaideftis mou eipe - otan o skios dagkose - oti den einai diatethimenos na sinexisei tin ekpaidefsi, para mono an kano steirosi sto skilo. tou ta kopsa k ego loipon tou kakomoiri kai to mono pou DEN ekane, einai na iremisei. a, kai ektos aftou, o idios ekpaideftis tou evale kai ilektriko kolaro gia arnisi trofis, eipe. tin proti fora pou eida to skilo na tinazetai ston aera frikara, alla mou eipe aftos oti einai normal. ti defteri fora o skilos arxise na klaiei kiolas kai ego stamatisa amesos ton en logo ekpaidefti. mou eipe oti einai diki mou efthini pou to stamatao kai i ekpaidefsi den mporei na ginei otan ego lipamai to skili mou....[/quote:2qvjun5l]

Μην εχεις καμμια απορια γιατι εφτασε σε αυτο το σημειο το σκυλι με τετοιους εκπαιδευτες.Οσο για αυτο με το ηλεκτρικο κολαρο,ναι ετσι ακριβως γινεται το σκυλι τιναζεται στον αερα εχω δει να το κανουν και μαλιστα στο σκυλι που το ειδα,δαγκωσε μιση ωρα μετα μπροστα μου εναν κυριο.
    Μπορει να λενε οτι εξαρταται απο τον εκπαιδευτη αν ειναι καλος η οχι και πως θα κανει χρηση των εργαλειων,αλλα αυτο δεν ειναι αληθεια,απλα υπαρχουν σκυλια που θα φοβουνται για παντα τους ανθρωπους αλλα ποτε δεν θα δαγκωσουν και θα ειναι πολυ υπακουα(αρα κατ'αυτους το εργαλειο δουλεψε),ενω αλλα οπως στην περιπτωση του δικου σου θα γινουν επιθετικα.
    Απορω γιατι δεν τα απαγορευουν αυτα τα "εργαλεια"
  19. noela

noela New Member

Δηλαδή και οι 3 εκπαιδευτές χρησιμοποίησαν πνίχτη για να "εκπαιδεύσουν" τον σκύλο? Και ένας και ηλεκτρικό κολάρο? Σε ήδη προβληματικό σκυλί? Ήμαρτον!
  20. mariannchen

mariannchen New Member

o protos de xrisimopoiise pnixti, alla sinexes apotomo travigma louriou. o defteros me to ilektriko kolaro, xrisimopoiouse mono pnixti. o tritos mas eipe oxi pnixti, alla i zimia telika fanike na einai anepanorthoti...

Share This Page