Επίθεση αρσενικού σε θηλυκό

Discussion in 'Απορίες' started by nikos_x, Jan 30, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!
    εχω μια απορια και λεω ποιον να ρωτησω...ποιον να ρωτησω...???α!!!εσας!!
    :-D
    λοιπον,τα αρσενικα σκυλια επιτιθενται σε θυληκα???αυτο π με νοιαζει εμενα ειναι οταν η Χιονα ξεκινησει τις βολτες εαν εχω τον φοβο της επιθεσης απο αρσενικα σκυλια(υπαρχει βελγικο στη γειτονια μ και ειχα προβλημα με το αρσενικο μ σκυλι)???τα θυληκα προκαλουν καβγαδες η οχι???
    Ευχαριστω!!! :-D :D :)
  2. Irene

Irene New Member

προσωπικα δεν μου εχει τυχη να επιτεθει αρσενικο σε θυλικο ... :?

για παραδειγμα - εχω την δικια μου - στειρωμενη - και ειναι μες'τν τρελλη χαρα με ΟΛΑ τα σκυλια τις γειτονιας , ακομα και με σκυλια που δεν πλησιαζονται ( αρσενικο , εννοειτε !!!) δεν καταλαβαινει τιποτα ... :wink:
  3. Alex2

Alex2 New Member

Νικόλα, εγώ πιστεύω ότι ανεξάρτητα τι σκυλί έχεις μπορεί να υπάρξουν προβλήματα. Γενικά τα θηλυκά δεν προκαλούν τόσες φασαρίες.

Ο δικός μου αρσενικός όμως δε καταλαβαίνει αν το άλλο είναι θηλυκό, αρσενικό ή ουδέτερο :wink: . Γενικά μουντάρει στα πάντα.

Οπότε ο κάθε κανόνας (τα αρσενικά δεν επιτίθενται στα θηλυκά) σίγουρα έχει εξαιρέσεις, με πρώτο και καλύτερο το δικό μου.

Πρόσεχε πολύ με τι διαθέσεις πλησιάζουν το σκυλί σου τα υπόλοιπα σκυλιά. Και γενικά, προσωπική μου άποψη, τα αδέσποτα σχεδόν ποτέ δεν προκαλούν πρόβλημα αν είναι μόνα τους, μόνο όταν έχουν σχηματίσει αγέλες. Μερικούς που αφήνουν ελεύθερα σκυλιά επιθετικά να φοβάσαι.
  4. nikos_x

nikos_x New Member

irene,
    :-D
    Alex
    κοιτα αυτο π φοβαμαι πιο πολυ ειναι στη γειτονια μ ενα βελγικο λυκοσκυλο μαζι με ενα θυληκο χασκυ τα οποια ζουν εξω απο ενα σπιτι που τα ταιζουν.με αυτα εγω ειχα προβλημα γτ με κυνηγουσαν και ειδικα το αρσενικο.δεν ειναι με ολους επιθετικα αλλα με αλλα σκυλια ναι.πχ. το αρσενικο επιτιθεται σε οποιοδηποτε αρσενικο παει ν περασει απτο δρομο τους.ειπα μηπως με τη Χιονα δεν γινει αυτο...θα ειμαι προσεκτικος ομως.
  5. Irene

Irene New Member

θα συμφωνησω με τον alex ,

ποτε δεν ξερεις πως θα αντιδρασουν ...
    ( γι'αυτο εγραψα αρχικα πως αναφερομαι στην δικη μου σκυλα και εμπειρια ...)

πως και να εχει , χρειαζεται παντα επαγρυπνηση οταν βγαζεις βολτα το δικο σου σκυλο , διοτι δεν ξερεις ποτε τι κανουν οι αλλοι ιδιοκτητες , και αν υπαρχουν αλλα σκυλια το δρομο κλπ... :wink:
  6. nikos_x

nikos_x New Member

εχετε δικιο.θελει προσοχη.μολις θυμηθηκα μια ιστορια για ενα κυνηγοσκυλο θυληκο π ''εκοβε'' οποιοδηποτε θυληκο πετυχαινε στο βουνο.αρα προσοχη και με θυληκα...
    απλα ειχα περισσοτερες ελπιδες για πιο ησυχες βολτες... :?
  7. Alex2

Alex2 New Member

Νικόλα εγώ μίλησα για επίθεση αρσενικού σε θηλυκό.

Τα θηλυκά μεταξύ τους μπορεί να σφαχτούν όπως και τα αρσενικά, δεν υπάρχει διαφορά. Απλά ίσως τα αρσενικά είναι λίγο πιο κυριαρχικά. Σε κάθε περίπτωση πρόσεχε.

Αν και το γεγονός ότι η Χιόνα είναι μικρή ίσως σε βοηθήσει τώρα στην αρχή. Πάλι ο γενικός κανόνας λέει ότι τα ενήλικα σκυλιά δεν την πέφτουν στα κουτάβια :oops: :oops:
  8. Irene

Irene New Member

ΧΑΧΑ ... :lol:

ησυχες βολτες ... με τοοοοοσα αδεσποτα και πολλους ανευθυνους
    σκυλο-ιδιοκτητες ...?

πολυ αισιοδοξος ησουν ... :roll:
  9. nikos_x

nikos_x New Member

ναι οντως...πολυ αισιοδοξος! :roll: ε ρε τι εχουμε παθει!!!να φοβασαι να πας τη σκυλοβολτα σου!!! :oops:
  10. Marin

Marin Administrator

Πολύ αγχωτικό σε βρίσκω... πω πω απορώ η γυναίκα που θα σε πάρει τι υπομονή πρέπει να έχει... :)

Μην αγχώνεσαι για καβγάδες στο δρόμο. Δεν είναι κάτι που γίνεται κάθε μέρα και να μάθεις το σκυλί σου να είναι κοινωνικό με όλα τα ζώα ώστε να μάθει το τρόπο να μη τσακώνεται ακόμα και με τα επιθετικά.

:)

Μαρίνα
  11. nikos_x

nikos_x New Member

χαχαχα οκ Μαρινα!!!

(Η μανα μ απο τωρα λεει ''τη λυπαμαι αυτη π θα σε παρει!θα τησ κανεις τα νευρα κροσια!) :-D
  12. Marin

Marin Administrator

Είδες? δεν έχω και άδικο! χαχαχα
  13. nikos_x

nikos_x New Member

:-D :D :) :smt082
  14. fwteinh

fwteinh New Member

και μια εξαιρεση ειναι τα σκυλια μου στην περιπτωση αυτη
  15. Alex2

Alex2 New Member

Να πάρει :p

Μου φαίνεται τελικά ότι οι εξαιρέσεις των κανόνων πρέπει να επιβεβαιώνονται σε μας.

Γιατί στη καμππούρα μου, θεέ μου, γιατί? :wink:
  16. Mitsi

Mitsi New Member

Να σου πω οτι και εγω ετσι είμουν όταν ξεκινήσαμε τις βόλτες με την Μήτσι στην αρχη.(Επειδή ήταν φοβιτσιάρα είμουν και εγω υπερπροστατευτική) Ομως αυτο δεν είναι σωστό και πολλές φορές που έβλεπα αδέσποτα κρυβόμασταν σε πολυκατοικίες ή την έπαιρνα αγκαλιά. Αλλα είδα ότι έκανα κακο και στο σκυλί μου. Οπότε με θάρρος πάμε και στα αδέσποτα και στα σκυλιά με τους ιδιοκτήτες τους. Αλλα πάντα την προσέχω παρά πολυ εκείνη την ώρα. Κάποτε της όρμηξε ένα αρσενικό γιατί πήγε να του πάρει το κουκουνάρι του. Και αδέσποτα της ορμήξανε άλλα τα φοβέρισα και σταματήσανε. Ετσι όλα είναι πιθάνα. Οπότε πλέον σιγά - σιγα την βλέπω ότι και αυτή πλέον παίρνει τα πάνω της και δεν είναι τοσο φοβιτσιάρα όπως ήταν.
  17. Strayshelp

Strayshelp New Member

Οσα χρόνια έχω σκυλιά ποτέ αρσενικό δεν έχει επιτεθεί σε θηλυκό,και σε αδέσποτα επίσης,δεν βλεπω να συμβαίνει ποτέ.

Εκτός αν είναι πολύ μάγκας ή μαγκισα και προκαλεί καυγά ένας απ τους 2.

Αλλα γενικά ''γυναίκες δεν δέρνουμε''..
    :D
  18. dafni

dafni New Member

Σε εμάς την έχουν πέσει και αρσενικά και θηλυκά αλλά ποτέ δεν έφτασε στο σημείο να γίνει καβγάς. Γενικά παντώς δίκιο έχουν τα κορίτσια συνήθως δεν είναι τα αδέσποτα που την πέφτουν. Και για να τα χωρίσεις (όσες φορές έχει χρειαστεί να το κάνω έπιασε) πέτα τους νερό. Σταματάνε αμέσως.
  19. Strayshelp

Strayshelp New Member

Καλό θα ήταν αν βλέπεις ψιλομαγκάκια αδεσποτα να μην πλησιάζεις.Με το παραμικρό αρπάζονται.
    ΓΕνικά να αποφευγεις τις φωνές,να μην κρατάς κανενα κονταρι και να ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.

Σήμερα σκηνικό,να γελασετε:
    Ανοίγει ο παππούς την πόρτα...βουρ όλα τα σκυλιά μας εξω.Μετά απο κανα 10 λεπτο γυρίσανε και ειχαν αραξει στον ήλιο,εξω απ την πορτα.Περναει ένας...αντρακλας με ενα μαλτεζάκι με λουρί,το οποίο αρχίζει και κανει σαν υστερικό,γαυγίζει και αγριεύει στα δικά μου.

Σηκώνεται ο Ρόκυ και του ρίχνει ένα ΓΑΒ.
    Και βαζει κατι φωνές το αφεντικό του μαλτεζ...

''μη,μακρια,α ,βοηθεια,ξουτ''

Τα σκυλιά κοιταζόντουσαν μεταξυ τους κ μονο που δε γελουσανε.ΣΟυ λεει να ορμήσουμε τωρα ή τζαμπα να το παιξουμε μαγκες στον τρελλό?Δε βαριέσαι..

Ξαναξαπλωσανε...
    χιχιχιχι...

:)
  20. nikos_x

nikos_x New Member

κλειανα
    χαχαχαχαχα καλο!

τσαμπυκαδες δεν εχουμε,τουλαχιστον με θυληκα.δλδ το ''κυριαρχο'' αδεσποτο αρσενικο εχει επιτεθει σε αρσενικα μονο.και αποτι εχω καταλαβει αυτο δεν θεωρει αδεσποτο τον εαυτο του γτ δεν φευγει απτο σπιτι π το ταιζουν(αααλλο προβλημα κ αυτο...).
    Ξυλο ν εχω μαζι οχι ε?χμμμ..... :?
    εχω ακουσει επισης οτι αν αρπαχτουν να πεταξεις λεει το μπουφαν σ πανω τους!!!κ αν ειναι καλοκαιρι???....(χαχαχαχ).θα περνω νερο μαζι!

Share This Page