Επίθεση σκύλου σε άνθρωπο

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by adoreme, Mar 6, 2008.

1. adoreme

adoreme New Member

Το θέμα μετακινήθηκε στη σωστή ενότητα και έγινε αλλαγή και στον τίτλο... Κατερίνα

Ηθελα να κάνω μια ερώτηση και παρακαλώ οποίος μπορεί να βοηθήσει. Πρίν 3 χρόνια ο άντρας μου επισκέφτηκε το σπίτι ένος γνωστού του ο οποίος έχει σκυλι πιτ μπουλ.Οταν μπήκε στο σπίτι το σκυλί δεν ήταν δεμένο κάπου με αποτέλεσμα να του επιτεθεί και στην κυριολεξία να τον κατασπαράξει δαγκωνοντάς τον στα πόδια στα χέρια και άν δεν πήγεναν γείτονες που ακουσαν τις φωνές να τον είχε πιάσει απο τον λαιμό. Ο υποτιθέμενος φίλος του δεν ασχολήθηκε καν με τον άντρα μου και ασχολιόταν με το σκυλί (αν είναι καλά και τέτοια)
    Αποέλεσμα ? 7 μήνες σε νοσοκομείο ο άντρας μου με προβλήματα στο πόδι του φλεγμονές και όλα τα συναφή, ουλές από τα δόντια του σκ΄΄υλου παντού. και ακόμα πρόβλημα με αποτέσμα όποτε καθετε όρθιος πολλές ώρες να πονάει φρικτα και να πρήζεται. Ο τύπος δεν τον επισκέφτηκε ουτε μία φορά στο νοσοκομέιο και ούτε ενδιαφέθηκε για οτι είχε προκαλέσει το σκυλί του. τα νοσήλια ήταν πάρα πολλά και δεν πήρε καμία θέση .
    Ο άντρας μου έχει κάνει μύνηση σε αυτον και όλο αναβάλει τις δίκες προσποιούμενος διάφορες καταστάσεις. και το πιο ώραιό είναι ότι αντι να βεθεί στο δικαστήριο . του έκανε και αυτός μύνηση για ψυχολογικά προβλήματα του σκυλιού του.
    Ο λόγος που γραφω αυτό το ποστ είναι οτι και εγώ και ο άντρας μου και ο δικηγόρος ψάχνουμε να βρούμε στο ιντερνετ σχετικά με επιθέσεις πιτ μπουλ σε ανθρώπους και δεν εχουμε βρεί τιποτα εδω και 3 χρόνια.
    Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεη.

Ευχαριστώ πολύ
    Ελενα
  2. aristea

aristea Moderator

Αν επιτρέπετε σε τι θα βοηθούσε στη περίπτωση σας η συγκέντρωση στοιχείων απο επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους?
  3. fwteinh

fwteinh New Member

εννοεις επιθεσεις ζωων σε ανθρωπους γενικως ετσι?γιατι δε δαγκωνουν μονο τα πιτ μπουλ

ρε παιδια, προσεχετε τι φιλους κανετε!αυτο μου ηρθε εμενα στο μυαλο εκτος απο τα παραπανω!

καλη αναρρωση στον αντρα σου
  4. adoreme

adoreme New Member

θα βοηθούσε στο δικαστήριο. Το γνωρίζουμε πολύ καλά και είμαστε και κάτοχοι σκυλιου οτι όλα τα σκυλιά δεν είναι ίδια και είναι όπως μάθουν από τα αφεντικά τους. Το θέμα έιναι οτι γενικά τα πιτ -μπουλ επειδη είναι ράτσα που την χρησιμοποιόυν για κυνομαχίες (δεν ξέρω τον λόγο) θεωρούντε άγρια σκυλιά . θέλω γενικά πληροφορίες.
  5. adoreme

adoreme New Member

ακριβώς!!! απλά θα ήθελα να εστιάσω στην συγκεκριμένη ράτσα.
  6. gikkat

gikkat New Member

Ναι, επιμένω εγώ ότι μάλλον για επιθέσεις από σκύλους γενικά ψάχνεις...
  7. Alex2

Alex2 New Member

Δε νομίζω ότι με το να εστιάσεις στη συγκεκριμένη ράτσα θα κερδίσεις κάτι. Ίσα ίσα αυτό είναι κάτι που πραγματικά προσπαθούμε να αποφύγουμε, το να κατηγορούμε δηλαδή ράτσες για τη μ@@@@α των αφεντικών τους.

Γιατί δεν εστιάζεται στον κάφρο τον ιδιοκτήτη? Δεν μπορείτε με κάποιο τρόπο να αποδείξετε την ανευθυνότητά του?
  8. adoreme

adoreme New Member

και ιδιαίτερα από πιτ-μπουλ. Για επιθέσεις σκύλων έχω βρεί κάποια πράγματα αλλα για τα συγκεκριμένα σκυλια δεν έχω βρεί κάτι. Γενικά πληροφορίες συμπεριφοράς. κλπ κλπ
  9. gikkat

gikkat New Member

Γιατί? Αν τον είχε δαγκώσει κανίς, θα εστίαζες στα κανίς??? Επίσης, τι σχέση έχει το δάγκωμα που δέχτηκε ο σύζηγός σου με τις κυνομαχίες??? :roll:
  10. Marin

Marin Administrator

Το να εστιάσεις στη φυλή δε θα σε βοηθήσει στο δικαστήριο. Αυτό που θα σε βοηθήσει είναι να εστιάσεις στην εκπαίδευση του σκύλου. Προτίμησε να ζητήσεις εσύ ή ο δικηγόρος γνώμες από εκπαιδευτές σκύλων όχι ξαναλέω σχετικά με τη φυλή αλλά σχετικά με την επίθεση σκύλου σε άνθρωπο, γιατί ο σκύλος αυτός είναι εκπαιδευμένος για να κάνει επιθέσεις.

Τα πιτμπουλ σα φυλή δεν έχουν σαν χαρακτηριστικό την επίθεση προς τον άνθρωπο, γι'αυτό δε θα βρεις πληροφορίες πάνω σε αυτό. Είναι ιδιαίτερα φιλικά με τους ανθρώπους και αυτό έγινε συγκεκριμένα λόγω του ότι τα χρησιμοποιούσαν σε κυνομαχίες.

Μαρίνα
  11. adoreme

adoreme New Member

Αυτός είναι ενα γελοίο υποκείμενο που θα ήθελα πολύ να τον δείρω. τωρα τι να σας πώ ότι μας λέει ο δικήγόρος ψάχνουμε.
  12. gikkat

gikkat New Member

Δηλαδή για να καταλάβω... Εσύ και ο σύζηγός σου, στο δικαστήριο θα ταχθείτε ενάντια στο σκύλο ή στον ιδιοκτήτη??? Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω το "ιδιαίτερα από τα pitbull"...
  13. aristea

aristea Moderator

Συγνώμη αλλα εγω δεν συμφωνώ, σαφώς και το καθε μελος του φορουμ ειναι ελευθερο να κανει οτι θελει αλλα επειδή υπάρχουν ανευθυνοι ιδιοκτήτες δεν θα το ξανα-χρεωθεί η συγκεκριμενη φυλη το θεμα αυτό.
    Δηλαδή να σου δώσουμε εμεις στοιχεία για να αποδείξετε τι????????????
    Ο ανθρωπος φταίει αγαπητή adoreme εκει πρεπει να εστιάσετε οχι στο ζωο.
  14. adoreme

adoreme New Member

ενατια στον ιδιοκτητη φυσικά απλά ο δικήγόρος μας ζήτησε αν μπορούμε ναβρούμε στοιχεία απο επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους
  15. gikkat

gikkat New Member

Ίσως να μην έχετε καλό δικήγόρο. For your info, τα περί κυνιμαχιών είναι παντελώς άσχετα με το θέμα σου μιας και οι κυνομαχίες (όπως άλλωστε το λέει και η λέξη) αναφέρονται σε μάχες μεταξύ σκύλων και όχι σε επιθέσεις προς ανθρώπους.

Τέλος να εστιάσεις σε αυτό που σου λέει η Μαρίνα όσον αφορά στο σκύλο και στον ιδιοκτήτη όσον αφορά στη μήνυση...
  16. gikkat

gikkat New Member

Και συνεχίζω να πιστεύω ότι ο δικηγόρος σας δεν έχει σχέση με το θέμα. Τα στοιχεία εσείς θα τα βρείτε? Για ποιο λόγο τον πληρώνετε?
  17. Marin

Marin Administrator

Επειδή έχω διαβάσει πως δημιουργήθηκε η φυλή και τους λόγους, είναι δύσκολο και ανούσιο να αποδείξετε πως τα πιτμπουλ κάνουν επιθέσεις σε ανθρώπους, γιατί στην πραγματικότητα δε κάνουν από τη φύση τους, μόνο αν εκπαιδευτούν γιαυτό.

Μαρίνα
  18. adoreme

adoreme New Member

κανένα σκυλί δεν εχει την πρόθεση να κάνει επίθεση ούτε σε ανθρώπους ούτε σε άλλα σκυλιά. κάποις τους το βγάζει αυτο το ένστικτο. και αυτο συνήθως είναι τα αφεντικά που τις περισσότες φορές είναι τελείως ασχετα με την φροντίδα και την διαπεδαγώγηση ενός σκυλιού οποιαδοίποτε ράτσας.
    τελος σχετικά με τον δικηγόρο εμείς θέλουμε να βοηθήσουμε στην εύρεση στοιχείων κι ετσι μας είπε αν μπορόυμε να βρούμε σχετικα με επιθέσεις πιτ σε ανθρώπους.
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Και εμένα ο δικηγόρος κάπως κάφρος μου ακούγεται! Δεν έχει ουδεμία σχέση η ράτσα με το περιστατικό! Ο σκύλος θα ήταν αγριεμένος και επιθετικός ότι ράτσα και να ήταν, εφόσον ο τρόπος του οφείλεται στον τρόπο που μεγάλωσε! Τώρα, αν ο δικηγόρος πάει να εκμεταλλευτεί λανθασμένες αντιλήψεις του κόσμου για να επηρεάσει το δικαστήριο ίσως θα πρέπει να αναρωτηθεί για την ρητορική του δεινότητα! Πρότεινέ του εναλλακτικά αυτό που λέει η Μαρίνα κατά την γνώμη μου!
  20. adoreme

adoreme New Member

ευχαριστώ παρα πολυ παιδια.

Share This Page