Ερωτησεις για τη στειρωση.

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by mahalolilo, Apr 17, 2010.

1. mahalolilo

mahalolilo New Member

Λοιπον η δικια μου ειναι γυρω στους 6-7 μηνες και σκεφτομαι να τη στειρωσω τον Ιουνιο ασχετα με το τί παιζει σχετικα με τα ουρα, τα κακα και το σημαδεμα κυριως για να μην εχουμε τιποτα τρεξιματα στα μεσα του καλοκαιριου καθως ουτως η αλλως θα τη στειρωσω. Στα μεσα Ιουνιου θα παω παλι στο σπιτι μου στο χωριο για ολο το καλοκαιρι και θα την εχω εκει. Μην ανησυχειτε για τη ζεστη καθως το πιθανοτερο να την εχω στο υπογειο που ειναι δροσερο οποτε δε θα υποφερει εκτος απο την επεμβαση και απο τη ζεστη επιπλεον. Θα τη στειρωσω εδω στη Θεσσαλονικη και οταν ειναι να παμε σπιτι θα την παω στων γονιων μου. Δηλαδη δε θα ερθουμε σπιτι εδω και μετα στο χωριο, αλλα κατευθειαν στο χωριο. Μηπως θα υπαρχει κανενα προβλημα με τη μεταφορα αφου εγχειριστηκε? Η αποσταση ειναι λιγοτερο απο 1 ωρα δρομος με το αυτοκινητο.

Ποσο θα χρειαστει να μεινει στο ιατρειο, περισσοτερο απο 1 βραδυ??

Οσον αφορα το τι πρεπει να κανω πριν και μετα την επεμβαση θα ρωτησω εκεινες τις μερες, τωρα ειναι νωρις. Αλλα θελω να μου πειτε τις εμπειριες σας οσοι εχετε στειρωσει θηλυκα κουνελακια σας γιατι οσο να 'ναι ανησυχω και με αγχωνει. Ευχαριστω αν απαντησετε σε ενα ακομη ποστ μου απο τα 1.000.000 που εχω ανοιξει. :wink5:
  2. biochiao

biochiao New Member

Xωρις να είμαι ειδικη, ούε να έχω πείρα, κάπου διαβασα ότι κάποια/ος στειρωσε το κουνελάκι του και το πήρε μετά από 3 ώρες από το γιατρο, και ήταν ναι μεν ξύπνιο, απλά ζαλισμένο...

Τώρα τα υπολοιπα ας τα απαντήσουν όσοι είναι γνώστες!
  3. mariaz

mariaz Member

Εγώ έγραψα ότι την πήρα μέσα σε τρεις ώρες. Πήγαμε στη Ν. Μάκρη το πρωί στις 9, ημέρα Σάββατο και πήγα στις 12 και την πήρα. Το τσιντσιλα μου, αντίθετα έμεινε στην κλινική (στον ίδιο γιατρό της Ν. Μάκρης) ένα βράδυ, γιατί είναι μικροσκοπικό ζωάκι και ήθελε να δει πώς θα αντιμετωπίσει την νάρκωση. Ήταν ξυπνητή, αλλά ζαλισμένη σε τέτοιο βαθμό, που καθώς οδηγούσα στις στροφές την έβλεπα να τουμπάρει μέσα στο μεταφορέα. Λάθος μου. Έπρεπε να έχω κι άλλο άτομο μαζί να την συγκρατεί. Μια ώρα δρόμος είναι όσο Παγκράτι - Νέα Μάκρη (περίπου). Να την προσέχεις όμως στη μεταφορά.

Για τη δροσιά, είναι ok το υπόγειο. Προσοχή όμως. Μη την βάλεις να τρέξει αν δεν περάσουν καμια 10 μέρες. Εγώ την πάτησα κι έσπασε 2 εξωτερικά ράμματα. Θα τα πούμε αναλυτικά όταν κλείσεις το ραντεβού. Πάντως αποφάσισέ το. Τα θηλυκά κινδυνεύουν από καρκίνο. Έτσι έχασα το χαμστεράκι μου (καρκίνο στις ωοθήκες).
  4. biochiao

biochiao New Member

Ωραία, καλά το θυμάμαι.
    Από καρκίνο στις ωοθήκες κινδενευουν εάν δεν τα στειρώσεις? Να ρωτήσω και ποσο κοστιζει μια στειρωση?? (γιατι οταν μου παρουσιάσει κι εμενα τέτοια συμπεριφορα σκέφτομαι να τη στειρώσω) Και επίσης για τη σκια: μετά την εγχειρηση πρέπει να είναι σε δροσερό μέρος?
  5. mariaz

mariaz Member

Καρκίνο στις ωοθήκες και στη μήτρα. Ναι είναι πολύ επικίνδυνο στα θηλυκά τρωκτικά (80% πιθανότητα να πάθουν).

Θα σου στείλω pm με την τιμή, ξέρεις σε ποιόν πηγαίνω. Είναι top ο άνθρωπος. Είναι ο μόνος που ανέλαβε και το τσιντσιλάκι μου να φανταστείς.

Για τη σκιά: πρέπει να φροντίσουμε να έχουν το καλύτερο δυνατό περιβάλλον, πολύ περισσότερο μετά από εγχείρηση, που τα κακόμοιρα είναι σα χαμένα. Γενικά, πρέπει να φροντίσουμε να έχουν όλα όσα αγαπούν να έχουν (π.χ. το σπιτάκι τους, διάφορα αγαπημένα τους αντικείμενα κλπ) και βέβαια ησυχία, παρακολούθηση την πρώτη τουλάχιστον μέρα, σκιά, δροσιά.
  6. kate9

kate9 Member

Το τουμπάρισμα είναι σημαντικό. Επειδη δεν έχει συνέλθει καλά από τη νάρκωση δε μπορεί να ελέγξει σχεδόν καθόλου το σώμα του και το δικό μου γυρνούσε συνεχώς ανάποδα σαν σκαθάρι και δε μπορούσε να επανέλθει! Θα χρειαστεί κάτι να το συγκρατεί σταθερό δεξιά κιαριστερά ή ένα χέρι να το προσέχει δίπλα.
  7. mahalolilo

mahalolilo New Member

Εχω τα στοιχεια της γιατρου στη Θεσσαλονικη(Κομνηνου). Γνωριζει καποιος ποσα χρηματα θα χρειαστουν για τη στειρωση της μικρης? Εχει παει κανεις σας το κουνελακι του στη συγκεκριμενη γιατρο?
  8. mahalolilo

mahalolilo New Member

Λοιπον τηλεφωνησα σε εναν κτηνιατρο στο χωριο μου για να τον ρωτησω αν κανει στειρωσεις σε κουνελια. Μου ειπε οτι δεν εχει κανει ποτε γιατι δε του το εχει ξαναζητησει καποιος. Ωστοσο δεν αρνηθηκε ουτε ειπε οτι δε χρειαζεται η στειρωση οποτε αυτο ηταν καλο σημαδι. Μετα μου ειπε οτι η στειρωση του κουνελιου μοιαζει ως διαδικασια με της γατας και το αντιστροφο. Επισης το ιδιο ισχυει και μικροτερα ζωα οπως τσιντσιλα ή ινδικα χοιριδια. Αυτα ειναι που μαθανε στη σχολη και οτι δεν θα του ειναι κατι πολυ διαφορετικο απο το να κανει στειρωση γατας(που εχει κανει αρκετες). Τον ρωτησα επειτα για την ενεσιμη αναισθησια ή με μασκα. Και ειπε οτι πιο επικινδυνο ειναι με μασκα παρα με ενεση. Γιατρος βεβαια δεν ειναι κανεις μας εδω αλλα θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε ακουσει κατι σχετικο απο αλλον κτηνιατρο και τι πιστευτε.
  9. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Μετα απ'οσα εχω διαβασει στο φορουμ - κ οχι μονο - στη θεση σ δεν θα εμπιστευομουν εναν τετοιο γιατρο. κανε υπομονη μηπως βρεις καποιον εστω κ σε αλλη περιοχη.
  10. kate9

kate9 Member

Θα πειραματιστεί ο γιατρός πάνω στου κουνέλι σου? Νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι η ανατομία του κουνελιού δε μοιάζει με της γάτας γιαυτό η στείρωση απαιτεί εμπειρία. Γιατρός δεν είμαι αλλά... :eek:11:
  11. mahalolilo

mahalolilo New Member

Eλα ντε πρωτη φορα το ακουσα αυτο, αλλα δεν εχασα κατι να ρωτησω.
    Το πιθανοτερο να την παω στην Κομνηνου στη Θεσσαλονικη απλα ειπα μηπως βρεθει κανεις στο χωριο μου.
    Βεβαια εχουμε ενα θεματακι με τα λεφτα...εφριξαν οι γονεις μου μολις ακουσαν για 150 ευρω! γρρρ κωλοπιασιμο...
    Με την κτηνιατρικη Θεσσαλονικης ξερει κανεις τι παιζει?
  12. mic11

mic11 New Member

Και εγώ θα σε συμβούλευα να μην το ρισκάρεις.. Του κουνελιού η στείρωση είναι πιο δύσκολη από της γάτας απ'ότι μου είχε πει ο δικός μου κτηνίατρος. Το διαφορετικό και το δύσκολο δεν είναι τόσο η επέμβαση όσο η νάρκωση.
    Επίσης, απ' ότι έχω ακούσει έδω αλλά αυτό που μου πρότειναν και οι 2 κουνελογιατροί είναι η μάσκα και όχι η ένεση! Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν διάφορα posts που μας προτείνουν μάσκα ως πιο ασφαλή!
    Τώρα το οικονομικό είναι ένα θέμα. Οι έμπειροι γιατροί στα κουνέλια είναι λίγοι και το εκμεταλλεύονται αυτό! Δεν υπάρχει όμως άλλη επιλογή.. Προσπάθησε κάθε βδομάδα να βάζεις κάτι στην άκρη για να ελαφρύνεις λίγο τους γονείς σου!! Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και δεν μου φάνηκαν τόσα στο τέλος!
  13. je666

je666 New Member

παιδια το δικο μου αποτι φαινετε θηλυκο ειναι, τι μου προτινετε να το στηρωσω?βεβαια ακομα ειναι μικρο αλλα μελλοντικα, σκεφτομουν να του παρω ακομα ενα αλλα δεν θελω κουνελακια δεν θα μπορω να τα φροντιζω γιατι δεν γεννανε 2 γεννανε 7-8 απλα σχετικα με την στηρωση αρσενικου και θηλυκου τι παιζει? ειμαι κατα της στηρωσεις απο την αποψη οτι τους κοβεις τις ορμες, αλλα εχω και την εντυπωση οτι αλλαζει και ο χαρακτηρας, δηλαδη το να κανεις στηρωσει δεν σημαινει οτι δεν θα τρελενεται θα καθεται ηρεμο και χαλαρο, αυτο εννοω δεν ξερω γιαυτο ρωταω εσας, ευχαριστω
  14. mahalolilo

mahalolilo New Member

Για τα θηλυκα υπαρχει 85% πιθανοτητα να παθουν καρκινο της μητρας γυρω στα 3-4 χρονια εαν δε ζευγαρωνουν(εχει να κανει με τις ορμονες που δεν ικανοποιουνται). Τα αρσενικα δεν διατρεχουν τοσο μεγαλο κινδυνο αλλα εχω διαβασει οτι επισης μπορει να αναπτυξουν καρκινο στα γεννητικα οργανα. Επισης με τη στειρωση αποφευγονται διαφορες λοιμωξεις του ουροποιητικου συστηματος.
    Συνηθως τα κουνελια με τη στειρωση σταματανε να μαρκαρουν το χωρο με κακα και ουρα (προβλημα που αφορα κυριως τα αρσενικα, αλλα και τα θηλυκα μαρκαρουν) επισης γινοται πιο ευκολα στο χειρισμο και γενικα γινονται πιο φιλικα. Ουσιαστικα φαινεται ο χαρακτηρας του κουνελιου χωρις να διακατεχεται απο τις ορμονες που το κανουν να εχει πιθανως επιθετικη συμπεριφορα και να μαρκαρει οπου βρεθει.
    Για αρσενικα η στειρωση μπορει να γινει απο 4 μηνων ενω για θηλυκα απο 6 και ανω.
    Αυτα γνωριζω!
  15. mariaz

mariaz Member

Παιδιά, ο γιατρός μου (Ν. Μάκρη) μου είπε ότι η ανατομία της γάτας ΔΕΝ μοιάζει με αυτή του κουνελιού. Μου έδειξε μάλιστα και σε βιβλίο κτηνιατρικό. Πάντως εκείνο που παίζει ρόλο είναι πράγματι η νάρκωση και όχι η εγχείρηση αυτή καθαυτή. Και τέλος, ούτε συζήτηση: μάσκα αερίου είναι η καλύτερη για τα κουνέλια
  16. je666

je666 New Member

εμενα ο κτηνιατρος μου που μιλησα ειναι αρνητικος στην στειρωση κουνελιων ,διοτι παρολο που σε γατες και σκυλια σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι αναγκαιο θεωρει πως τα κουνελια δεν πρεπει να στηρωνονται
  17. mahalolilo

mahalolilo New Member

Για τα αρσενικα δεν ειναι τοσο αναγκαιο(για λογους υγειας μιλαω, οχι για το ψεκασμα, κακα κλπ) αλλα τα θυληκα απο ηλικια 3 χρονων περιπου κατα 85% παθαινουν καρκινο στη μητρα λογω του οτι δε ζευγαρωνουν και οι ορμονες συσσωρευονται (δεν καταλαβα ακριβως τους ιατρικους ορους για να σου εξηγησω καλυτερα). Τωρα αν σκοπευεις να ζευγαρωνεις την κουνελα σου 3 φορες το χρονο τοτε ενταξει, αλλα μπορεις? Τα θηλυκα κουνελια στη φυση ζευγαρωνουν πανω απο 3 φορες το χρονο ετσι δεν αναπτυσσουν καρκινο και επιπλεον δε ζουν τοσα χρονια οσο τα κατοικιδια κουνελια. Αυτα τα εχω διαβασει σε απειρα site ξενα και ελληνικα και ολοι μας συμβουλευουν να στειρωνουμε το κουνελι μας αν θελουμε να ζησει και να μας κραταει συντροφια καιρο.
  18. omiroli

omiroli New Member

mahalolilo ρωτα την κομνηνου για την κτηνιατρικη κ αν σε βολεψει να σου κλεισει ραντεβου.γτ εκτοσ του οτι ειν καθηγητρια εκει,ειναι κ στο τμημα τρωκτικων υπευθυνη.επισης κ ο γιατρος της mariaz (νεα μακρη) γνωριζει την κομνηνου κ την προτεινει για οποιον βρισκεται θεσσαλονικη.
    κ το δικο μου το εχει σωσει απειρες φορες κ στην πιο σοβαρη ασθενεια,ακομη, που περασαμε(μηνιγγοεγκεφαλιτιδα).
    για στειρωση δεν το εχω παει,ειν μια χαρα δοξα τω θεο(μαρκαρισματα κτλ) κ ειν αρσενικο..στα θηλυκα δυστυχως ειν πιο δυσκολη η διαδικασια:(
    για τα χρηματα σε κτλβαινω απολυτα ομωσ!!
    γτ ειχα τρελαθει στις οικονομιες για να μπορω να ανταπεξελθω στα εξοδα των θεραπειων.ευτυχως της μιλησα κιολασ κ της εξηγησα κ το οικονομικο λογω του οτι ειμ φοιτητρια κ οτι ουτε λογω στη μαμα γιαυτα τα εξοδα..κ ευτυχως δε μου χρεωσε καθολου τις ενεσεις που καναμε για 10μερες καθε μερα..
    κ ξες κατι μην το βιαζεσαι,μαζεψε χρηματα κ μολις τα εχεις πηγαινε!δλδ 7-8 μηνων να μν ειν ακριβως,μη στενοχωριεσαι κ γενικα μν αγχωνεσαι τοσο.. χαλαρα κ ολα θα τα μαθεις!
    κ εγ ετσι ημουν στην αρχη..κ μπορεις να πασ να στο κοιταξει προληπτικα η κομνηνου κ επι τη ευκαιριας να συζητησετε κ για τη στειρωση.δεν θα σε χρεωσει για την επισκεψη.κ αν δισταζεις παμε κ παρεα..γτ κ εγ θεσσ ειμ.
    με ολο τ θαρρος κιολας,μη παρεξηγηθω:)..γτ σε βλεπω γνκ πολυ πελαγωμενη με το κουνελακι σ:)
    αυτα απομενα!
  19. mahalolilo

mahalolilo New Member

Σ'ευχαριστω πολυ για οσα μου λες. Τα χρηματα σιγα σιγα τα μαζευω αν και δε θα μου μεινει φραγκο μετα. Γενικα βιαζομαι να την παω για στειρωση γιατι δε θελω να τη βλεπω κλεισμενη εκει που ειναι τωρα. Ειναι μαζι με το κλουβι της σε ενα χωρο λιγοτερο απο 2τμ και ουτε να τρεξει σαν κουνελι δε μπορει!! Δε μπορεις να φανταστεις τι πατεντα εχω κανει μεσα στο σαλονι(με ενα στρωμα ραντσου και κατι χαρτονια!) για να μπορω να την ελεγχω...αλλιως δε γινεται θα μου κατουρησει ολο το σπιτι.
    Εντωμεταξυ το βασικο μου προβλημα ειναι η μεταφορα. Ουτ βαλιτσακι μεταφορας δεν εχω παρει ακομη γιατι θα εχει κι αυτο κανενα 15 ευρω.Ψαχνω μηπως βρω κατι που να βολεψει απο το σπιτι αλλα δε μου κατεβαινει καμια ιδεα(το μονο που σκεφτηκα ειναι να χρησιμοποιησω ενα παλιο κλουβι πουλιων που ειναι μικρο). Και οταν ερθει η ωρα της στειρωσης θα πρεπει να την παω με ολο της κλουβι και οι γονεις μου ειναι αυτοι που θα πρεπει να ερθουν γιατι εγω δεν οδηγαω. Ασε οταν ακουσαν για τα λεφτα δε ξερεις τι μου ειπαν(η μαμα μου: καιρος να το δωσεις το κουνελι, να παρεις καμια γατα, πολλα εξοδα και τετοιο καιρο μονο για εξοδα δεν ειμαστε)...Και που τους ζηταω να ερθουν για τη μετακινηση του κλουβιου νιωθω ασχημα γιατι δε θελουν, τους αναγκαζω.
  20. kate9

kate9 Member

Ελα τώρα μη νίώθεις ενοχές ότι τους αναγκάζεις. Αν δεν ήθελαν καθόλου το κουνελάκι σου δεν θα το επέτρεπαν με τίποτα. Αλλωστε όλοι οι γονείς αναγκασμένοι είναι να υποστηρίξουν όσο μπορούν τα παιδια τους όσο δύσκολο κι αν τους φαίνεται αυτό(αφού είναι!) :)
    Και με τα κουνελάκια μας αναγκασμένοι ειμαστε μερικές φορές να τα φροντίσουμε κιας ψιλοβαριόμαστε. :)

Share This Page