Φλεγμονή σε παλιό κάταγμα (?)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Irene, Apr 9, 2007.

1. Irene

Irene New Member

θυμωσαστε το αδεσποτακι που μαζεψα , και το οποιο ηταν
    ετοιμο να μας αφησει ???

θυμωσαστε που ειχα αναφερει το καταγμα στο ποδαρακι του ???

:? :?

ΣΟΣ - τωρα δεν το παταει σχεδον καθολου ...
    το ψιλαφησα - μηπως και πατησε κατι , αλλα τιποτα... :(

τι γινετε τωρα ?? υπαρχει περιπτωση να εχει κανει φλεγμονη
    αυτο το καταγμα ??
    ο δικος μου κτηνιατρος που εκανε την επεμβαση στον Lucky λειπει , και θα
    γυρισει την αλλη 'βδομαδα ...

Γ...ο , με κοιταζει με κατι ματακια ... :cry: :oops:
  2. Marin

Marin Administrator

Re: Flegmoni se palio katagma ???

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι έχει, αλλά μήπως να το έβλεπε ο Βλαχόπουλος?

Μαρίνα
  3. Irene

Irene New Member

αυτο ακριβως σκεφτηκα και εγω , να τον παω στον Στεργιο.

μηπως γνωριζεις αν αυριο θα ειναι εκει ???

προς το παρων του εβαλα εναν ναρθηκα ,
    ΟΧΙ σφιχτο , αλλα απλα να μην το κουναει και το ερεθισει πιο πολυ...

το κραταει το ποδαρακι του ψιλα ,
    και δεν το παταει ΚΑΘΟΛΟΥ ... κινειται μονο στα τρια ...

τον λυπαται η ψυχουλα μου ...

:cry:
  4. Marin

Marin Administrator

Έχω καιρό να τους μιλήσω, δε ξέρω. Συνήθως είναι μετά τις 15:00 εκεί πάντως... Ξαφνικά το εμφάνισε αυτό?
  5. Irene

Irene New Member

Ναι , τελειος ξαφνικα...

Οταν τον ειχα βρει , και αφου ειχε αναρωσει απο την μυαση και την αδυναμια , ειχα δει το ποδαρακι του να ειναι στραβο - καποιο παλιο καταγμα μαλλον ...
    αυτο ηταν πριν απο την πρωτοχρονια .
    εκ τοτε οχι απλα δεν ειχε προβλημα - ετρεχε σαν τον διαολο ...
    δεν καταλαβαινες καν οτι πρεπει να ειχε προβλημα καποτε ...
    και σημερα το πρωι τον ειδα να μην το παταει καθολου - ενω χθες ηταν μια χαρα ...
    ο αντρας μου μου ειπε πως χθες - αργα την νυχτα , τον προσεξε να κουτσαινει ( εγω ηδη κοιμομουν ) και απο σημερα το πρωι , δεν το παταει καθολου ... :cry:
    αλλα δεν τα βαζει κατω - αν του γυαλισει κατι - τρεχει - στα τρια
    Γι'αυτο του εβαλα τον ναρθηκα ...

ειλικρινα εχω στεναχωρεθει πολυ - ειδικα αφου και πριν μια βδομαδα
    ειχα την επεμβασει στον Lucky ( ο οποιος ειναι μια χαρα τωρα !! :wink: )

Ελπιζω να μην ειναι κατι ... δυσκολο τωρα :? :?

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον ,
    αυριο θα τον παρω μαζι μου , μηπως και στην επιστροφη απο το γραφειο πετυχω τον Βλαχοπουλο .

Καλο βραδυ , τα λεμε παλι το πρωι :)
  6. Eleonora

Eleonora New Member

Πέρασε καιρός από τότε που έγινε αυτό το θέμα αλλά επειδή με ενδιέφερε και πιστεύω θα ενδιαφέρει και άλλους γράφω τα παρακάτω. Η λύση για τέτοιου είδους προβλήματα και σε περίπτωση που ο γιατρός εξετάσει και δεν μπορεί να κάνει κάτι και πρέπει από μόνο του να γίνει καλά με τον καιρό (και συνήθως χρειάζεται πολύς καιρός) είναι το Traumeel. Είναι ένα χαπάκι που παραγγέλνεις στο φαρμακείο (σε κεντρικό που θα μπει στον κόπο να το παραγγείλει), ο αντιπρόσωπος είναι στη Θεσσαλονίκη. Κοστίζει γύρω στα 8-10 ευρώ και είναι εάν δεν κάνω λάθος φυτικό και βοηθάει πάααρα πολύ σε περιπτώσεις διαστρέματος, ενδυνάμωσεις αρθρώσεων κτλ.! Το έχω δοκιμάσει σε δύσκολη περίπτωση κι εγώ αλλά και φίλη, γνώστης ιατρικών θεμάτων, και πραγματικά βοήθησε πάρα πολύ τα σκυλιά μας.
  7. Marianthy

Marianthy New Member

Εγώ το έχω δοκιμάσει στον εαυτό μου :-D Και όχι μόνο. Δεν είχα σκεφτεί οτι δουλεύει και στα τετράποδα :D Για καλύτερα αποτελέσματα πρέπει να δίνεται αμέσως μετά από το χτύπημα (τουλάχιστον στα δίποδα :-D ) χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν κάνει δουλειά και αργότερα.
  8. Eleonora

Eleonora New Member

Ναι ναι! Βέβαια κάνει και στα ζώα. Σε μορφή χαπιού! Είναι πολύ καλό. Δεν ξέρω για γάτες, αλλά για σκύλους είναι πολύ καλό όντως! Υπάρχουν βέβαια και κάτι συμπληρώματα πανάκριβα αε σχεση με το Traumeel που μπροστά του δεν αξίζουν πολλά. Τύπου Sinequin, Cosequin. Όχι ότι δεν είναι καλά , τα χρησιμοποιώ, αλίμονο. Αλλά τα Traumeel είναι φοβερά και με άμεσα αποτελέσματα.
  9. Sofia

Sofia New Member

Το Traumeel το εχω παρει εγω οταν ειχα φλεγμονη στον αγκωνα,πραγματικα ειναι πολυ καλο και τωρα εχω ξεκινησει θεραπεια στην Αυρα,ελπιζω να εχει αποτελεσμα.
  10. Eleonora

Eleonora New Member

Καλά κάνεις Σοφία. Εάν ο γιατρός δεν μπορεί να κάνει κάτι τότε είναι η καλύτερη λύση. Παίζει ρόλο και η δοσολογία βέβαια.
  11. Sofia

Sofia New Member

Ειναι ενα παλιο χτυπημα και συνεχεια το ξαναχτυπαει στο ιδιο σημειο και ολο πρηζεται και ξεπρηζεται μονο του,ομως αυτη την φορα μαζεψε υγρο και δεν ξεπρηζεται εδω και 15 μερες.
    Δεν θελω να της δωσω φαρμακα,θα δω τι θα γινει με το traumeel πρωτα γιατι ο γιατρος εκτος απο αντιφλεγμονωδη δεν νομιζω οτι μπορει να κανει κατι αλλο.
  12. Eleonora

Eleonora New Member

Θα έλεγα πάντως να το δει και ο γιατρός αφού μάζεψε υγρό και μετά αποφασίζεις!
  13. Eleonora

Eleonora New Member

Σχετικά με το θέμα μας, υπάρχει εξειδικευμένος κτηνίατρος για κατάγματα. Συγκεκριμένα είναι χειρούργος ορθοπεδικός, βλέπει και αντιμετωπίζει κάθε μέρα διάφορα τέτοια περιστατικά. Δοκιμασμένος όσο δεν φαντάζεστε.
    Είμαι της άποψης ότι όπως ο άνθρωπος έτσι και ο σκύλος δεν πρέπει να παρακολουθείται από έναν γιατρό αποκλειστικά ανάλογα με το πρόβλημα που αντιμετωπίζει βέβαια. Εμβόλια και γενικές εξετάσεις μπορούν να κάνουν σαφώς οι περισσότεροι. Αλλά εγχειρίσεις ή διαγνώσεις ορθοπεδικών προβλημάτων όχι! Είτε γιατί δεν έχουν τον ανάλογο εξοπλισμό είτε γιατί δεν έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις. Όπως για προβλήματα στα μάτια θα πάω σε κάποιον που ξέρω ότι ειδικεύεται σε μαλακά μόρια δεν θα πάω στον κτηνίατρο της γειτονιάς μου που κάνω εμβόλια. Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που ένας κτηνίατρος καλύπτει αν όχι όλες, πολλές ιατρικές ανάγκες που μπορεί να προκύψουν.
  14. aggeliki

aggeliki New Member

αυτο το χαπακι βοηθαει και στα αθριτικα,ξερεις? ή ξερεις καποιο αλλο φαρμακο που να βοηθαει?
  15. Eleonora

Eleonora New Member

Έχει ήδη αρθρίτιδα ή θέλεις να δώσεις κάτι προληπτικά;
  16. aggeliki

aggeliki New Member

εχει ηδη. :?
  17. Eleonora

Eleonora New Member

Το Traumeel είναι κυρίως για στραμπουλίγματα, διαστρέμματα και τέτοια. Το δίνεις σε φάσεις ατυχήματος ή και μετά από εγχείρηση ορθοπεδική για λίγες εβδομάδες. Υπάρχει και το Zeel που το δίνεις για πολύ καιρό χωρίς πρόβλημα, σαν ‘κούρα’. Δοκίμασε το, είναι από την ίδια εταιρία που φέρνει το Traumeel (που είναι ανθρώπινο φυτικό). Εγώ θα του δώσω Zeel μέχρι την Άνοιξη. Γενικά τα ανθρώπινα χάπια είναι πολύ πιο καθαρά και ελεγμένα.
  18. gikkat

gikkat New Member

Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά ας μη δίνουμε φάρμακα χωρίς παρακολούθηση από το γιατρό... Μπορεί τα ανθρώπινα φάρμακα να είναι περισσότερο ελεγμένα (δεν το ξέρω αλλά για να το λες) αλλά πολλές φορές περιέχουν συστατικά που είναι δηλητηριώδη για σκυλιά ή γάτες...
  19. Sofia

Sofia New Member

Κατερινα το traumeel υπαρχει και για σκυλια ειναι της ιδιας εταιριας που βγαζει για τους ανθρωπους και εχουν τα ιδια συστατικα το τσεκαρα :wink:
  20. Eleonora

Eleonora New Member

Γράφω μόνο για τα Zeel και τα Traumeel και μόνο για σκύλους. Είναι περισσότερο αποτελεσματικά κι από τα πιο ακριβά συμπληρώματα διατροφής για τέτοιες περιπτώσεις. Οι ψαγμένοι σε τέτοια θέματα χειρούργοι (και όχι μόνο) θα τα ξέρουν, όπως και άλλα φυτικά συμπληρώματα ή και ανρθώπινα φάρμακα. Υπάρχουν κι άλλα αλλά όχι στην Ελλάδα.

Share This Page