Φώλες - Τι να κάνω ?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by zanzanno, Nov 3, 2006.

1. zanzanno

zanzanno New Member

Gia sas,

1on: Signomi gia to Greeklish kai tous latinikous xaraktires. Exo megalosei sto exoteriko kai den xero na garfo kala ellinika. Parakalo gia tin katanoisi sas.

2on: Na parousiasto:
    Eimai ellinas to exoterikou (megalosa stin Elvetia) kai vriskomai stin Ellada ta teleftaia 6 xronia opou gnorisa tin gyneka mou, ekana to 1o mou paidi kai oloi mazi xekinisame mia epixirisi (vlepe ypografi). Kai ego & i gyneka mou eimaste akros filozooi, kai exoume mazepsei 2 adespota skylia (2 & 6 xronon) kai 3 adespota gatia (4on, 3on kai 2 eton). Gia ton logo oti exoume tosa zoa anagazomaste na nikiazoume monokatikia gia na exoun ta zoa xoro me kypo & kai na min poli-enoxlountai oi gitones. Ta proigoumena 3 xronia, mename stin Kantza / Pallini opou olla itan mia xara. Distixos omos anagastikame na fygoume ton Iounio tou 2006 kai vrikame allo spiti ston Geraka. Edo xekinaei to provlima mou...

TIN VOITHIA SAS PARAKALO!!!

Tin Pempti 26/10/06 mou foliasan to ena mou gati! To vrika pe8ameno ston kypo to proi (perito na sas po tin stenaxoria mas). Gnorizontas lipon oti kati simvenei stin perioxi, prospa8o na perioriso kai ta alla 2 gatia mou (ta skylia einai pio efkolo ka8oti einai mesa sto spiti, eno ta gatia boroun na beno-vgenoun). Simioste oti to ena gati mas exei min paralito ston popo tou kai sto pipi tou apo xtipima autokinitou (perpataei kanonika alla exei akratia me apotelesma na ta "kanei" pantou xoris na to katalavenei!).
    Ta gati distixos einai diskolo na ta periorisis opote: Tin Kiriaki 29/10/06 vrisko to proi ston kypo pali to allo gati (oxi to anapiro) me spasmous - etoimo8anato!!! Eytixos to prolavame (na einai kala i koubara mas kai ktiniatros mas sta Vrilissia).
    Proxtes to vradi, kai perimeno delivery pizza, anigo tin porta gia ton pizadoro kai mou fevgei to skyli!! Paei katef8ian ston kypo tou diplanou spitiou! Tin fonaza kai den erxotan (einai kai afti mia allitisa!!) opote tin perimena mesa sto spiti opou kai girise meta apo 10 lepta. Meta apo ligo arxise kai afti tous spasmous!!! Pali trexame vradiatika stin ktiniatro - eytixos tin sosame kai tin skyla mas!!! Mesa stin tsantila mou, piga stin astinomia na kano minisi ston gitona gia to oti vazei foles mesa ston xoro tou, alla mou eipan na to afyso kalitera giati 8a blexo. Oi logoi:
    1. Einai paranomo na exo pano apo 2 zoa.
    2. Einai paranomo na afyno to skyli elftero
    3. Borei o gytonas na me trexei gia psevdi minisi ka8os den exo apodixeis.

Pistevo pos o gitonas mou to kanei afto 8elontas na exafanisei to gati mas to anapiro pou tou leronei tin avli tou! Kai anti na erthei na mou pei oti exei provlima kai na to lisoume mazi, protima na dra me afton ton tropo! Episis na sas po oti aftos o gitonas exei kai aftos ena skilaki (apo afta tou "kanape" pou den to vgazei pote exo apo to spiti!!!).

Ti na kano den xero!!! Zoume s'ena monimo anxos gia ta zoa mas!!! 8elo na kapso to spiti tou gitona mou!!! Pote epitelous 8a boresei kapios na vrei to dikio tou s'aftin xora?? Exo apevdisei! Ma den yparxei ka8olou paidia s'aftin tin xora???

PARAKALO SYMVOULEPSTE ME.

PS: Pira to gramma pou emfanizete stin katigoria "foles". Ti na kano? Na to koliso stin porta tou?
  2. zanzanno

zanzanno New Member

Na pros8eso oti kapios mou eipe oti se paromio peristatiko, o "pa8on" eixe vgalei to 8ema sta kanalia kai xeftilise afton pou erixne tis foles eno efage kai trelo prostimo!
    Gnorizei kaneis sas tin periptosi? Pos 8a borousa na to kano?
  3. christinaa

christinaa New Member

kai egw to idio provlima exw kolisa to keimeno afto pantou sti geitonia kai eftixos stamatise olo afto to kako pros to parwn toulaxistwn. emas ekanan minisi arkeitoi alla den kanan tipota oi atinomia. twra gia otidipote allo tha se eneimerosoun oi armodiei. kali tuxi.
  4. Καλημέρα Zanzanno,

Περίπου το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ που ζώ στη Σύρο τα τελευταία 3 χρόνια, αλλά δεν είμαι από το νησί.
    Μετακόμισα σε μία μονοκατοικία, σε "προάστειο" της Ερμούπολης, για να μπορούν τα ζώα μου να ζουν άνετα, χωρίς τους περιορισμούς ενός διαμερίσματος, και τελικά είναι πιο επικίνδυνα από ότι μπορούσα να διανοηθώ.
    Πριν 2 εβδομάδες μου δηλητηρίασαν τα δύο γατιά μου (δυστυχώς δεν τα κατάφεραν - η δόση πρέπει να ήταν για άνθρωπο!), και πραγματικά δεν είναι πολλά αυτά που μπορείς να κάνεις.
    * Πρέπει να ενημερώσεις όλη τη γειτονιά για το γεγονός
    * Πρέπει να καταστήσεις σαφές ότι θα προβείς σε κινήσεις για εύρεση του προσώπου που το κάνει και να αφήσεις να εννοηθεί ότι θα αποτανθείς στην αστυνομία (όσο και αν το έκανες και δεν έβγαλες άκρη)
    * Να τοιχοκολλήσεις το κείμενο του Stray παντού στη γειτονιά
    * Να προσπαθήσεις να πιέσεις το γείτονα να αντιδράσει, ίσως να παραδεχτεί εμμέσως την εμπλοκή του (εάν υπονοήσει έστω ότι εμπλέκεται μπορείς να του κάνεις μια ωραιότατη μήνυση) - ίσως να τον πιάσεις με το καλό αναφέροντας το πρόβλημα σας σαν το έλεγες σε φίλο
    * Να προσπαθήσεις να περιφρουρήσεις την αυλή σας (εάν είναι δυνατόν..........)

Ο διπλανός έχει φυτά ή λαχανικά που καλλιεργεί;;;; Η φόλα είναι φυτοφάρμακο σε πολλές περιπτώσεις. Μήπως έχει ραντίσει;;; Αυτό σίγουρα μπορείς να τον ρωτήσεις. Γιατί εάν το έχει κάνει, πρέπει να έχει βάλει ένδειξη.

Εγώ σκέφτομαι μέχρι και να μετακομίσω. Ξέρω ότι δεν είναι λύση να υποκύπτουμε στους εκβιασμούς αυτών των τεράτων, αλλά, από την άλλη προέχει η υγεία και η ζωή των συντρόφων μας. Τη σκυλίτσα μου την έχω συνέχεια στο σπίτι διότι φοβάμαι να την έχω στην αυλή ακόμα και όταν είμαι σπίτι. Αλλά είναι αμαρτία για το ζωάκι.

Όσο για τον εάν υπάρχει φιλοζωϊκή παιδεία στην Ελλάδα.... αυτό είναι μία μεγάλη συζήτηση. Σίγουρα όμως, με πολλές προσπάθειες, έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το θετικό τα τελευταία χρόνια.
  5. a_vou

a_vou New Member

paidia ti psaxnete na breite, ntrepomai pou zo se ayti tin xora, i opoia kapote upotihtetai itan to likno tou politismou. Sto eksoxiko mou sto Dilesi taizame polla skulia, milame gia adespota pou stin kurioleksia eixan ginei fulakes tou spitiou. Mas deixnane tin agapi tous me fobero tropo. Mexri pou irthe o xeimonas, kai apo ta polla skulia emeine pono ena! Ta skulakia mas brethikan se oikopedo nekra apo fola, opos kai arketes gates. Ego tin gata mou tin exo panta spiti, tin exo mathei na min epizitei na bgei ekso, dioti mono etsi mboro na eimai sigouri. To thema einai oti oli i geitonia agapouse ta skulia auta, kseroume poios to ekane alla klasika den exoume apodeikseis. Kai apodeikseis na eixame, epeidi opos eipa stin Elladara zoume, na eiste sigouroi oti oi astunomikoi tha ebazan ta gelia molis tha tous milousame. ntrepomai gia to sustima auto giati douleuo ki ego sta somata asfaleias, den uparxei nomothetiko plaisio kai i moni lusi einai na kratate ta zoa sas mesa sto spiti.
    Argyro :(
  6. nely13126

nely13126 New Member

ΠΑΝΤΩΣ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΤΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ. Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΜΟΣΧΑΤΟ ΤΑΙΖΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑΚΙΑ ΓΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΥΡΩ ΦΟΛΕΣ ΨΟΦΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΔΙΚΑ ΤΗΣ :( . ΠΗΓΑΜΕ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΤΑ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΗΡΘΑΝ ΣΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΤΥΠΟΥΣΑΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΑΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. ΟΙ ΦΟΛΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ. :oops:
  7. Strayshelp

Strayshelp New Member

Re: Kalos sas vrika. Parakalo gia tin voithia sas!!!

einai fanero oti thelei na ksepastrepsei ta zwa sou..
    an itan apla fytofarmako apo ta fyta pou isws eixe tyxaia glypsei i gatoula sou ok..alla kai o skylos?den einai symptwsi!!

kolla to arxeio me tis foles sti porta tou,sti kolwna deh,sto skoupidodeneke padou...kai ase na deis an to ksananakanei

8. Morgan_A

Morgan_A New Member

Έξω ποτέ...

Όσο περισσότερο έρχομαι σε επαφή, με άλλους φιλόζωους, τόσο περισσότερες απογοητευτικές καταστάσεις..., ακούω ότι συμβαίνουν... :cry:

Είναι τελικά, λύση η μονοκατοικία...???

Εμένα ήταν μέχρι πρότινος, το όνειρό μου...

Και όσο περισσότερο το συζητώ, τόσο απαγοητεύομαι...
    Δεν υπάρχει δηλαδή, σωστή λύση, πάνω στο πρόβλημά μας..., σ΄ αυτή τη χώρα, δυστυχώς ούτε και σε προάστιο της επαρχίας...
    Τι να ελπίζεις μετά από αυτό, για την μεγαλούπολη που ζούμε οι περισσότεροι...

Τώρα αρχίζω να το παίρνω απόφαση, πως δεν μπορούμε να αφήσουμε τα ζώα μας, ούτε στον κήπο μας..., ούτε στην αυλή μας..., ούτε στο μπαλκόνι μας...

Η μόνη δηλαδή λύση, για να είμαστε κάπως ήσυχοι..., είναι μία :

Έξω ποτέ..., μόνα τους τουλάχιστον... :cry:

.
  9. elafina

elafina New Member

Re: Kalos sas vrika. Parakalo gia tin voithia sas!!!

Γεια σας παιδιά ……

Έπαθα ένα ψιλό ΣΟΚ αυτή την στιγμή….
    Εγώ έχω δύο σκυλιά ένα Dobermann στο εξοχικό των γονιών μου των οποίο έχω εκπαίδευση μόνη μου στην άρνηση τροφής είτε από το πάτωμα είτε από γνωστούς – άγνωστους!!!
    Και στο σπίτι μου έχω μια μικρή Tibet spaniel θυβετιανό πεκινουά έχουμε μια μικρή αυλή με ένα αρκετά ψιλό τοίχος , αλλά άμα είναι κάποιος ΣΤΡΑΒΟΣ ΚΑΚΟΣ ΑΠΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΤΗΝΟΣ θα σου κάνει την ζημιά!!!!
    Εγώ το έχω πει άμα δω κάποιον να κάνει κακό σε κάποιο από τα ζώο μου ή και αδέσποτο θα μετανιώσει την στιγμή και το λεπτό που έστω και σκέφτηκε να κάνει κάτι κάποιο κακό σε ένα ανεπερασπιστό ζωντανό !!!!!
    Συγνώμη που μιλάω γράφω έτσι αλλά συνεχός βλέπω ζώα χτυπημένα σκοτωμένα ταλαιπωρημένα !!!! Φτάνει ΠΙΑ δεν μπορώ άλλο πονάει η ψυχή μου !!!!

Λόγο το ότι είμαι στην επαρχεία πριν ακόμα πριν λίγο καιρό τα ζώα τα είχαν του κλότσου και του μπάτσου, αλλά ευτυχώς τα πράγματα βελτιώνονται στο πολύ καλύτερο και εγώ θα κάνω πολλές αλλαγές εδώ το έχω βάλει σκοπό!!!!

Τώρα θα ήθελα να δώσω και εγώ την δικιά μου ιδέα και συμβουλή για τα προβλήματα για τις φόλες !!!

1ον Μπορείς να πας με τα σκυλιά σου σε κάποιων ιδικό – εκπαιδευτή στον οποίο θα είσαι και εσύ κοντά στον σκύλο σου στην εκπαίδευση να μαθαίνεται μαζί γιατί τότε ο σκύλος σου θα νιώθει κοντά σου ασφάλεια και σιγουριά στην εκπαίδευση…
    Ο σκοπός μιας εκπαιδεύσεις δεν είναι να μάθη ΜΟΝΑΧΑ ο σκύλος αλλά και ο ιδιοκτήτης του να έρθουν ακόμα ποιο κοντά ο ένας από στον άλλον!!!!
    2ον Μπορείς να των εκπαιδεύσεις και με βοήθεια βιβλίων και κάποιων φίλων μόνος σου να μην παίρνει φαγητό από κάτω ή από ξένους μια βοήθεια είναι και το φίμωτρο σε κάποια βόλτα για να μην μπαίνει σε πειρασμό να τρώει ότι βρίσκει….
    Το φίμωτρο επιτρέπει να πίνει νερό το σκυλί και να αναπνέει κανονικά άμα βέβαια είναι το σωστό σχήμα για το συγκεκριμένο σκύλο άλλο θα φορέσει ένα Λυκόσκυλο και άλλο ένα Μπόξερ !!!

Για τις γατούλες σου θα σου φανεί λίγο περίεργο αυτό που θα σου προτείνω αλλά θα το βρεις αστείο και εγώ το είδα σε ένα Ντοκιμαντέρ του National Geografeti στο ΣΚΑΙ πριν λίγες μέρες .

Το θέμα ήταν γενικά για τις Γάτες την ζωή τους τα θηράματα τους και πως ζουν…
    Στην Αμερική υπήρχε ένα αρκετά μεγάλο πρόβλημα για τις αδέσποτες γάτες λόγο το ότι επιτίθονταν σε λαγούς σκιουράκια ποντίκια ψαράκια και άλλα διάφορα ζωάκια….
    Η γάτα είναι και θα είναι πάντα κυνηγός λένε η ιδιοκτήτες τους….
    Και έτσι σκεφτικέ μια Βιολόγος πτηνών να κάνει στην γάτα τις ένα ιδικό χώρο στον οποίο τις ποίο πολλές ώρες βρισκόταν μέσα από μόνη τις αλλά όταν ήθελε να βγει έβγαινε στον κήπο!!!
    Πώς αυτό?
    Είχε κάνει μια πορτούλα όπως έχουν στο εξωτερικό για τις γάτες και για σκύλους και μετά έκανε ένα παγκάκι μέσα στην αυλή με περίφραξη σαν μεγάλο κλουβί , δεν ήταν όμως ένα άσχημα τετράγωνο κλουβί άλλα ένα παρκάκι εκτονώσεις τις γάτας .
    Έμπαινε σε λαβύρινθους , σκαλάκια , σε τούνελ , πάνω από κλαδιά κρεμαστά πανιά για να λιάζεται και να χάζευε και έξω στην φύση …. Ήταν σαν να μην υπήρχε η περίφραξη γύρο τις …..

Ελπίζω να μπόρεσα να βοηθήσω έστω λιγάκι
  10. Marin

Marin Administrator

Προτείνω για αρχή να τοιχοκολλήσεις παντού (και έξω από το σπίτι του) το χαρτί για τις φόλες.

Για λίγες ημέρες να μην βγαίνει κανείς έξω, δια ροπάλου.

Περιορίστε το γατί λίγο, σκέφτομαι διάφορους τρόπους αλλά δε ξέρω πως είναι διαμορφωμένος ο χώρος οπότε δε ξέρω τι να προτείνω...

Μαρίνα
  11. zanzanno

zanzanno New Member

Euxaristo olous pou asxoli8ikate na apantisete. Na sas po ta exis:

Marin: telika apofasisa na min valo to harti gia tis foles giati fovamai pos aftoi oi VLAXOI (giati stin perioxi mou - GERAKAS - peri VLAXON prokite) 8a exagrio8oun akoma parapano. Gia na katalaveis poso vlaxoi einai, imoun me ton gioka mou stin paidiki xara (dipla sto spiti mou) kai emfanistike kai ena koritsaki apo tin gitonia kai pezame oloi mazi... ligo argotera vgikan exaloi oi gonis tou exo na to mazepsoune dioti milouse me ena xeno! ELEOS, me to paidi eimouna!!!
    Ta skilia exoun perioristi. Afou vevea i mia mou skila efage kai tin triti FOLA (stin 4arti 8a tis minei kousouri)!!!! (to ena apo ta dio gatia exei faei 2 fores kai afto einai pleon mesa sto spiti monima)...
    To alo to gati, opos sas eipa exei ton popo tou anapiro: tou fevgoun pantou. To exoume apla kai to frontizoume opos 8a eixame ena opodipote adespoto. Pos na to perioriso? na to valo se klouvi?

Oi lisis einai 2:
    1on: TOUFEKIZO :shock: opion plisiasei sto spiti...
    2on: METAKOMIZO!!!!

PS: Zitite monokatikia pros enikiasi gia 3melis oikogenia me 2 skilia & 2 gatia se perioxi filozoon (protimounte perioxes ektos Elladas)!
  12. Irene

Irene New Member

file zanzanno ,

se katalaveno ap'oles tis apopsis :
    genithika kai megalosa stin germania , kai ekei oi sinthikes sxetika me tin
    andimetopisi ton zoon kamia sxesi me to pos vlepoun ta zoa - kai idikotera ta adespota edo ... :( :(

apo ekei pou ixa ena diko mou skili , vrethika me 4 + dio gatia ...
    to ena skili malista exi mia arketa thliveri istoria , i opia egine gnosti kai edo sto forum...
    alla me agapi kai zestasia , tora o spike ine mia - mallon deka - xares :wink:

kai akrivos epidi exo ta zoa mou , anagastika meno kai nikiazo monokatikia me kipo ( kai fisika to niki analogika me to spiti - kamia sxesi , alla... to apodexese ...)
    eftixos i idioktites ta dextikan - vlepis o kipos den ine kai o kaliteros , opote den me provlimatizei to an tha kanoun tin zimia tous i oxi. :wink:

o megalos mou fovos omos ine , ti tha gini , an xriasti na figo ...
    ande na vris kati analogo ...

pliroforiaka , meno lagonisi , den xero an i perioxi ine filozoi , dioti exo masepsi POLAAAAAAAAA "petamena" kai egatalelimena skilia -
    apo kinigoskilo , apo dobermann mexri fatsa-ratsa ...
    pandos na xeris , to thema tis folas den exi na kani me tin perioxo , alla me ton anthropo - an boris na ton apokalis etsi !?!?

ine na min sou tixi ...
  13. elafina

elafina New Member

UUUUPS…… :oops: :oops:

Για να μην παρεξηγηθώ…..:wink:
    Αυτό με την περίφραξη δεν εννοούσα κλουβί αλλά πώς να το πω……
    Ξέρω μια γάτα θέλει την ελευθερία τις και να τριγυρνάει από εδώ και εκεί , αλλά αυτό που είδα ήταν πολύ καλό γιατί ήταν περιορισμένη η γάτα και έτσι το αφεντικό τις μπορούσε να την ελέγχει το που βρίσκεται και τι τρώει ή κυνηγάει…. :) :D :drinkers:

Πώς να σου το περιγράψω: :roll: :roll:

Αυτή η κυρία είχε κάνει μια τρύπα σε ένα παράθυρο του σπιτιού τις από εκεί είχε κάνει ένα τούνελ από λεπτό και μαλακό συρμάτινο δίχτυ που βάζουν για να κάνει κάποιος κοτέτσι…. Μετά υπήρχαν κάποια σκαλοπατάκια που περνούσαν ξυλά από τον κήπο τις γύρο γύρο υπήρχε πάλι δίχτυ για να μην μπορεί να φύγει , μετά υπήρχε ένα μεγάλος χώρος τετράγωνος με παιχνιδάκια για γάτες να κρέμονται γύρο γύρο για να παίζει υπήρχε και ένας υφασμάτινος τούνελ στον οποίο έτρεχε και κρυβόταν για να παίξει !!!
    Ο χώρος αυτός εξαπλωνόταν σε όλο των κήπο της κυρίας αυτής…..
    Εγώ απλά το είδα και το βρήκα μια καλή λύση για ιδιοκτήτες που θέλουν να αφήνουν τα ζώα τους και λίγο έξω στην φύση , αλλά κάτω από έλεγχο….. :) :)

Ακούγεται λίγο παράξενο αλλά άμα το έβλεπες θα σου φαινόταν μια μικρή ιδέα το τι θα μπορούσες να κάνεις για τις γατούλες σου….
    Και άμα πιάσεις το γείτονα εκεί κοντά , των πάς στα δικαστήρια λόγο καταπάτησης ιδιωτικό χώρο άμα το λέω σωστά….. :p

Και των κάνεις να τρέχει τόσο πολύ που δεν θα ξέρει που να κρυφτή!!!!!
    Άχρηστη τις κοινωνίας είναι αυτή που τα βάζουν με ψυχούλες αβοήθητες και αδύναμες ….
    Έχουν κόμπλεξ κατωτερότητας !!!!!

Ναι στην Γερμανία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα!!!!
    :wink: Λόγο το ότι μεγάλωσα και εγώ και έζησα αρκετά χρόνια εκεί θυμάμαι είχα δει σε ένα σπίτι ένα πολύ μεγάλο κοτέτσι για κάποιες γάτες μιας κυρίας το οποίο το είχε διαμορφώσει έτσι για τις γατούλες τις για να μπορούν να παίζουν την ημέρα με καλό καιρό έξω το είχε κάνει αυτό γιατί θυμάμαι την είχαμε ρωτήσει γιατί το βρίσκαμε τυραννία για τα ζώα και μας εξήγησε ότι είδη είχε χάσει 3 γάτες τις από αμάξι τις είχαν πατήσει και είχε στεναχωρεθεί πολύ για αυτό το συμβάν !!

Δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ σας παρακαλώ…. :)

Ό καθένας ξέρει ποιο είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει για τους αγαπημένους μας φίλους
  14. Morgan_A

Morgan_A New Member

Όχι βέβαια...

Mην ανησυχείς καλή μου, νομίζω, όλοι καταλάβαμε τι μας περιέγραψες... :)

Θα μπορούσαμε δηλαδή, με δυο λόγια, να πούμε ότι η κοπέλα εκείνη, είχε καταφέρει, να ασφαλίσει απολύτως, ένα πολύ μεγάλο μέρος του κήπου της, έτσι ώστε να μπορεί να παίζει το ζώο της με ασφάλεια..., αλλά και να χαίρεται τη φύση, όπως δεν θα μπορούσε, αν δεν είχε λάβει αυτά τα ιδιαίτερα μέτρα...

Νομίζω επίσης, ότι θα ήταν άδικο, απέναντι στην προσπάθειά σου, να μας εξηγήσεις... και να μας βοηθήσεις να βρούμε κάποιες λύσεις..., να σε παρεξηγήσουμε... :)

.
  15. zanzanno

zanzanno New Member

Xtes pe8ane kai to deutero gati mou...
    Lipame pou den sas akousa kai na eftiaxna ena klisto meros stin avli.
  16. Marin

Marin Administrator

Αν θέλεις βοήθεια για κατασκευή πες μου, αν και φαντάζομαι ότι θα έχεις δει στην Ελβετία αντίστοιχες κατασκευές.

Λυπάμαι για το γάτο... αλλά υπομονή, από τα λάθη μας μάθαμε όλοι.

Μαρίνα
  17. zanzanno

zanzanno New Member

Na sou po tin alitheia, oxi den exo dei teties kataskeves pou8ena. Kai to vrisko frikto na eglovizeis ena zoo opos tin gata pou to mono pou zitaei einai na exerevna tin perioxi tis.
    MA ME TI VLAXOUS EXO BLEXEI!!! FOLA SE GATIA??? TI TOUS PIRAZOUN???
  18. Marin

Marin Administrator

Δυστυχώς όπως το πες... βλάχοι, δε θα βγάλεις ποτέ άκρη με τη νοοτροπία αυτών που φολιάζουν ζώα.
  19. christinaa

christinaa New Member

geia sas epestrepsa apo kriti. emena distixos mou ksepastrepsane oles tis gatres kai aftes pou eixa mesa sto spiti,mia mou emeine kai mou ekane kai ena moro.
  20. gikkat

gikkat New Member

christina, eides afto to topic??? http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=532
    mipos boreis na ta voithiseis??? :)

Share This Page