1. konstantina

konstantina New Member

Πριν από 20μέρες διαπιστώθηκε ότι το σκύλι μου έχει καλαζά-αρ στο μεγιστο (1/1600).
    Τα νεφρά και το συκωτί της δεν εχουν πειραχτεί και είναι σε αριστη κατάσταση. Είχα αποφασίσει ότι αν ήταν πειραγμένα θα την κοίμιζα γιατί
    η θεραπεία είναι από μόνη της τοξική.
    Όταν ρωτησα τον κτηνίατρο ποια είναι η γνώμη του μου απάντησε τα εξής:''θα σου αναφέρω 2 περιστατικά..και τα 2 σκυλια ακολούθησαν την θεραπεία..το ένα έζησε για 12 χρόνια ακόμα και πεθανε απο τροχαίο και το αλλο εζησε για 1,5 μήνα ακόμα.''

Αν όντως υπάρχουν περιστατικά σκυλιών που έζησαν ενώ είχαν τόσο μεγάλο ποσοστό, τότε θα της κανω την θεραπεία..Δεν θέλω να την αφήσω ούτε να ''φύγει'' χωρίς να παλέψει αλλα ούτε και να υποφέρει..

Αυτό που θα ήθελα να μου πείτε είναι αν οι άνθρωποι κολλανε καλαζα-αρ?
    Ο κτηνίατρος μου είπε ότι κολλανε οι άνθρωποι που έχουν χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα αλλα οι περιπτωση αυτή ειναι σπανια,αληθεύει?
  2. gikkat

gikkat New Member

Σε τριτοκοσμικές χώρες ίσως (κι εδώ βέβαια από άποψη παιδείας, πιο χαμηλά κι απ' τους χαμηλούς είμαστε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)... Αλλά και να είχες τόσο χαμηλό ανοσοποιητικό σύστημα δεν θα σου το μετέφερε ο ίδιος ο σκύλος, αλλά θα έπρεπε να σε τσιμπήσει έντομο που νωρίτερα θα είχε τσιμπήσει μολυσμένο οργανισμό... :wink:

Περαστικά σας και καλά κουράγια. Να το παλέψετε μέχρι το σημείο που δεν θα ταλαιπωρείται το ζώο...
  3. Alex2

Alex2 New Member

Κωνσταντίνα θα σου πω τη δική μου εμπειρία με τη νόσο.

Η σκυλίτσα μου παρουσίασε ρινοραγίες και την πήγα στον κτηνίατρο, όπου της έκανε τίτλο και βρήκε 1/800. Δεν είχαν πειραχτεί τα όργανα και μετά από τέσσερις κύκλους θεραπείας (τρεις συνεχόμενοι με ελάχιστα αποτελέσματα και άλλος ένα μετά από 3 μήνες), έχουμε φτάσει μετά από τρία χρόνια στα 1/100.

Για το αν κολλάει το καλαζάρ στους ανθρώπους η απάντηση είναι σε σπάνιες περιπτώσεις. Έχει παρατηρηθεί σε ανθρώπους που δουλεύουν στην αποκομιδή αποριμμάτων, καθώς και σε ανθρώπους με πολύ ασθενές ανοσοποιητικό σύστημα, πολύ μικρά παιδιά, ηλικιωμένους, ασθενείς με AIDS. Πιστεύω ότι δεν έχεις λόγο να φοβάσαι.

Επίσης, ο χρόνος επώασης της ασθένειας στη σκνίπα, ακόμα και να τσιμπήσει το ζωάκι σου, είναι περίπου 2 βδομάδες, αν θυμάμαι καλά.

Είναι απίθανο η σκνίπα να παραμείνει στον ίδιο χώρο για 2 βδομάδες και, ώστε να τσιμπήσει και κάποιον άλλο που να νοσήσει. Με την ίδια λογική μπορεί να σε τσιμπήσει σκνίπα από άλλο μολυσμένο ζώο, το οποίο να μην είναι καν μέσα στο σπίτι σου.

Εμένα δεν κόλλησε καν ο άλλος σκυλάκος μου.
  4. Irene

Irene New Member

Περαστικα σας Κωνσταντινα ,

ευχομαι οτι ειναι καλυτερο για το ζουζουνι σου ...
  5. noela

noela New Member

Να της κάνεις την θεραπεία. Μην εγκαταλείψεις χωρίς να προσπαθήσεις! Η δικιά μου ενός έτους είχε 1/1600. Μετά από ενάμιση χρόνο θεραπείες ήταν περδίκι. Κάναμε για άλλα 5-6 χρόνια συντήρηση με ζυλαπουρ. Μέχρι πέρυσι τον Μάρτη που εξαφανίστηκε σε ηλικία 8 ετών, δεν είχε κανένα πρόβλημα υγείας.
    Απ' όσο γνωρίζω το ανθρώπινο καλαζααρ είναι διαφορετικό και δεν μπορεί να κολλήσει άνθρωπος από σκύλο γιατί είναι άλλο το είδος σκνίπας που τσιμπάει σκύλους, αλεπούδες , τσακάλια κλπ. Το πιθανότερο είναι ότι μια σκνίπα που θα τσιμπήσει και θα πιει αίμα θα είναι χορτασμένη και θα βρίσκεται αλλού όταν θα ξανατσιμπήσει, οπότε είναι μη ελεγχόμενο και ο κίνδυνος δεν είναι από τον γείτονα.

Κάνε κι ένα search στο forum.
  6. nikos_x

nikos_x New Member

παλεψε το.μην το αφησεις.εγω αν ειχα περιθωρια να το παλεψω με τον Ρεξ θα το ειχα κανει.να σ αναφερω κατι μονο.το κυνηγοσκυλο του θειου ειχε καλαζαρ.εκανε θεραπεια.ηταν πολυ χαλια.εγινε καλα και σε 3 χρονια ξεπεσε πολυ,δηλ σε ηλικια 5-6 ετων ,και μετα τη κοιμησαν γτ ανοιγε το δερμα και υπεφερε η κακομοιρα.κανε οτι μπορεις αλλα μην τ αφησεις να υποφερει.
    σου ευχομαι οτι καλυτερο να γινει και να ειναι καλα και δυνατο το σκυλακι σου.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

και φυσικα θα το παλεψεις αφου δεν εχουν πειραχτει τα οργανα,απλα να ξερεις οτι θα πρεπει να τρωει ειδικη τροφη για να μην πειραχτουν τα οργανα κατα την θεραπεια.περαστικα σας!
  8. schattentanz

schattentanz New Member

περαστικά του κωνσταντίνα...

όσο για το αν παθαίνουν καλαζάρ οι άνθωποι, ναι παθαίνουν, και δεν είναι ανάγκη να είναι σε τριτοκοσμική χωρα. Η σκνίπα που θα τσιμπήσει το σκύλο k θα του μεταφέρει το καλαζάρ, μπορεί να τσιμπήσει k τον άνθρωπο. Αλλα για ακόμα μια φορα η ζωή είναι άδικη απέναντι στα τετράποδα. Ο άνθρωπος απλά παρουσιάζει υψηλό πυρετό και παίρνει φάρμακα αντίστοιχα μιας απλής ίωσης, αν είναι σε τριτοκοσμική χωρα τότε ίσως να πεθάνει. Από καλαζάρ είχε νοσήσει πριν 2 χρονια μια θεία μου γίαυτό και το γνωρίζω. Δεν ανηκε σε ομάδα υψηλού κινδύνου, δηλαδή δεν είχε χαμηλό ανοσοποιητικό η αλλα προβλήματα υγείας, απλά της έτυχε.Δεν έπαθε τίποτα απλά παρουσίασε υψηλό πυρετό.
  9. Giannis

Giannis New Member

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ. Η ΝΟΣΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΛΑ- ΑΖΑΡ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ. ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΟΛΗΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΛΕΓΟΜΕΝΟ ΕΝΤΟΜΟ ΞΕΝΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΣΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΣΠΑΝΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.
    ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ Η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ (ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΑΠΑΡΧΑΙΟΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΙΣΧΥΟΥΣΑ) ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΖΩΑ ΜΕ ΛΕΪΣΜΑΝΙΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΑΝΑΤΩΝΟΝΤΑΙ. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΗΘΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗ. Ο ΤΙΤΛΟΣ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ( ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ. ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΕΡΓΗ ΛΟΙΜΩΞΗ Ή ΥΠΗΡΞΕ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. ΤΟ ΖΩΟ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ. ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ Ή ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΝΕΣΤΙΝΑ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ. ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ. ΕΚΤΟΣ (ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM) ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΖΩΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΑΔΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΙΘΑΛΨΟΥΜΕ.
    ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ. ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ
  10. gikkat

gikkat New Member

Γιάννη,

Έχω την εντύπωση ότι πρόσφατα ο νόμος που έλεγε ότι τα ζώα που έχουν καλαζάρ πρέπει να θανατώνονται άλλαξε από τη στιγμή που μπορεί να καταπολεμηθεί με φάρμακα. Θα κοιτάξω να δω που το διάβασα...
  11. Giannis

Giannis New Member

ΜΠΟΡΕΙ, ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΥΣ.
  12. drosia

drosia New Member

Κατερινα δεν ισχυει κατι τετοιο, ο Πανος που ετοιμαζει τη κτηνιατρικη νομοθεσια δεν ειδε κατι τετοιο, συντομα που θα ειναι ετοιμη και η ιστοσελιδα θα μπαινεται να βλεπετε τα παντα για τη κτηνιατρικη νομοθεσια, συνδρομιτικα, www.ktino.gr
  13. scoa

scoa New Member

χτες πηρα τα αποτελεσματα και βρεθηκε θετικο 1/100..ο γιατρος μου ειπε πως μπορει να μην ειναι τιποτα και να το επαναλαβουμε σε 1 1/2 μηνα..απο την μια του εχς τρελη εμπιστοσυνη αλλα κατι με τρωει..τι γινεται σε αυτεσ τις περιπτωσεις με τοσο χαμηλο τιτλο?
  14. nikos_x

nikos_x New Member

Απλα περιμενεις κ επαναλαμβανεις την εξεταση.
    Περαστικα ευχομαι!

Share This Page