Κολάρο για τσιμπούρια!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by aggeliki, Mar 30, 2008.

1. aggeliki

aggeliki New Member

ειχα βαλει εδω και μια εβδομαδα στα αδεσποτα κολαρο για τσιμπουρια(οχι το scalibor) και μετα απο μια εβδομαδα ειδα στο κεφαλι,μαλιστα,του ενος 2 τσιμπουρια!! :evil:ειναι δυνατον??? τι κανω??παω και το τριβω στην μουρη της εταιριας?? :evil:
    το ξερω οτι δεν ηταν απο τα ακριβα,αλλα με τοσα ζωα δεν μπορω να περνω και στα αδεσποτα τα ακριβα... :?
  2. Debby

Debby New Member

ειχα παρει και εγω...τα φτηνα δεν κανουν τιποτα,τι το φοραει ο σκυλος τι οχι το ιδιο ειναι...
  3. Alex2

Alex2 New Member

Και εγώ με τα κολάρα για τσιμπούρια δεν είχα δει προκοπή. Τους βάζω αμπούλες.

Καλύτερα είναι αν μπορείς να τους βάζεις αμπούλες, ας είναι σε λιγότερα ζωάκια, αλλιώς μη πετάς τα λεφτά σου για κολάρα.
  4. aggeliki

aggeliki New Member

καταλαβα..... :?
  5. drosia

drosia New Member

το scalibor ειναι κυριως για τη σκνιπα. Στα τσιμπουρια καλυτερα οπως ειπε και η Αλεξ ενεργει η αμπουλα
  6. nikos_x

nikos_x New Member

εγω 4μιση χρονια ειχα στον Ρεξ το scalibor και πολυ αραια εβαζα κ καμια αμπουλα.δεν ειχε πιασει ποτε τσιμπουρια,ψηλους και τετοια(ζουσε στην αυλη και πατουσε κ χωματα )...αλλα τα φθηνα λουρακια οντως δεν κανουν δουλεια.
    παιδια και κατι ακομα...το scalibor ειναι καλο να αλλαζεται καθε 3 ή 4 μηνες?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

το scalibor ,ειναι πολυ καλο,η οδηγιες λενε καθε 4 μηνες αλλαγη.
  8. mitsakos

mitsakos New Member

παιδια επειδη δεν εχω ιδεα μπορειτε να μου πειτε που βρησκω αμπουλες(καλα ηλιθια ερωτηση.πως τις ζηταω βασικα)ποσο εχουν πανω κατω και πως τις δινω στο σκυλο?
  9. aggeliki

aggeliki New Member

κατ αρχην τις αμπουλες δεν τις δινεις στο σκυλο,την βαζεις στο σβερκο,στο δερμα,παραμεριζοντας τις τριχες,παει αναλογα με τα κιλα του σκυλου,π.χ ζητας αμπουλα frontline για 20 κιλα σκυλο,επισης την βαζεις μια φορα το μηνα και κανει περιπου 6 ευρω.αλλα προσοχη γιατι η αμπουλα δεν προστατευει απο τις σκιπες,για αυτο κανει το scalibor,το κολλαρο,το οποιο κανει και για ψυλλους τσιμπουρια κ.τ.λ
  10. mitsakos

mitsakos New Member

α οκ.ευχαριστω
  11. nikos_x

nikos_x New Member

mitsako,
    δεν ξερω αν ειναι οντως σημαντικο η αν ισχυει αλλα ο κτηνιατρος μ ,ειπε οτι οι αμπουλες οι ex-spot εχουν μια μικρη ενδειξη οτι απομακρυνουν και τη σκνικα και ειναι πιο οικονομικες(3ευρω η μια).αλλα μην παραληψεις ποτε το scalibor!ειναι οτι εχουμε κατα του καλαζααρ +τη σιτρονελλα.

(εγω παντως το σκαλιμπορ καθε τριμηνο σκευτομαι να το αλλαζω,δεν πιστευω ν κανει κακο στο σκυλο??? :? )
  12. mitsakos

mitsakos New Member

οκ ευχαριστω.να πω την αληθεια στην θεωρεια πανω κατω τα ξερω αλλα οσο πλισιαζουν οι μερες που θα παρω τον σκυλο εχω αγχωθει λιγο και εχω ξεχασει τα παντα :D
  13. aggeliki

aggeliki New Member

εχω φριξει,ειχα βαλει στα σκυλια scalibor,τα δικα μου και χθες βρηκα στο ενα 15 τσιμπουρια, :? :? :? δεν μπορω να καταλαβω τί εγινε... :? :? :? τωρα ποτε θα πρεπει να τον παω για εξετασεις?ποτε θα φανει στο αιμα?επισης τα γκρι τα φουσκωτα τα τσιμπουρια ειναι τα ενηλικα τα καφε τα μικρα??
  14. Alex2

Alex2 New Member

Αγγελική το scallibor δεν κάνει τίποτα για τα τσιμπούρια, είναι μόνο για τη σκνίπα. Δε θυμάμαι αν λέει καν ότι τα προλαμβάνει.

Όλα τα τσιμπούρια είναι καφέ μικρά, και όσο πίνουν αίμα και μεγαλώνουν παίρνουν ένα γκριπράσινο χρώμα.

Νομίζω όμως ότι μικρά ανέβηκαν και αν βρήκες μεγάλα είναι επειδή είχαν προσκολληθεί στα σκυλιά.
  15. Marin

Marin Administrator

Υπάρχουν οικονομικές λύσεις για το καλαζάρ. Καταρχήν υπάρχει το bioband plus και υπάρχει επίσης και αμπούλα που προστατεύει από το καλαζάρ.

Μ'αρέσει που η Αγγελική είπε ότι ΔΕΝ εβαλε το scalibor και όλοι αρχίσατε να λέτε ότι όντως το scalibor δε προστατεύει... που να είχε βάλει αυτό δηλαδή... :p :lol:

Μαρίνα
  16. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω!το scalibor,λεει οτι ειναι για ολα στις οδηγιες ομως.βρηκα και μεγαλα και μικρα τσιμπουρια. :? :?
  17. Alex2

Alex2 New Member

Δε κατάλαβα, δεν είπε η Αγγελική στο τελευταίο ποστ ότι έβαλε scallibor? Στο πρώτο είχε πει ότι δεν έβαλε. Μπερδεύτηκα. :roll:

Μαρίνα αυτά που λες τα έχεις δοκιμάσει? Είσαι ευχαριστημένη?

Και βασικά, τα βρίσκεις σε όλα τα πετ σοπ ή είναι πιο εξειδικευμένα?
  18. Marin

Marin Administrator

Βασικά πειράζω τη Δροσιά!!! :)

Το bioband plus βάζω εγώ στα σκυλιά μου και μία advantix. Και μόνο αυτό το συνδυασμό εμπιστεύομαι πλέον γιατί με άλλον παλιότερα μου κόλλησαν ερλιχίωση τα 2 από τα 3 σκυλιά μου.

Μαρίνα
  19. aggeliki

aggeliki New Member

μιλουσα παλια,για τα αδεσποτα,τωρα εχω βαλει και σε αυτα scalibor.
    τα τσιμπουρια τα ειδα σε ενα δικο μου,χθες με scalibor και αυτο. :?
  20. aggeliki

aggeliki New Member

το bioband plus ,τι ειναι,κολλαρο??απο τί προστατευει?ξερεις ποτε θα φανει στο αιμα αμα εχει ερλιχριωση?

Share This Page