κουνελακια νανοι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by potoulis, Nov 29, 2006.

1. potoulis

potoulis New Member

Μπορει σας παρακαλώ καποιος να μου δώσει πληροφορίες για την φροντιδα που θέλει ένα κουνελάκι.Μας δώσανε προσφατα ενα νανο κουνελακι .Ηθελα καποιες πληροφορίες ως προς τις αρρωστιες που μπορεί να πάθει , αν χρειαζεται εμβολια κλπ.Είχαμε πριν λίγο καιρο ένα κουνελι οχι μινι ,το οποιο οπως μας είπε μια κτηνιατρος είχε κάποιο παρασιτο στο εντερο και για αυτο δεν αντεξε και πέθανε .η κοιλια του είχε γίνει σαν μπαλονι. Ο γιος μου και οχι μόνο στεναχωρηθηκε αφανταστα και δεν θελω να συμβει πάλι το ιδιο και με αυτο.Ευχαριστω πολυ
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ότι χρειάζεσαι θα το βρείς στο www.rabbit.org! Και να έχεις υπ'όψιν σου, όπως πρέπει όλοι οι σωστοί ιδιοκτήτες κουνελιών οτι τα κουνέλια ΔΕΝ είναι ζώα που πρέπει να μένουν όλη τη μέρα σε κλουβιά και οτι ΠΡΑΓΜΑΤΙ μαθαίνουν να μη λερώνουν εκεί που δεν πρέπει! Επίσης οτι μετά τους 4 μήνες χρειάζονται τα λαχανικά τους ημερησίως και οτι πρέπει να το στειρώσεις ούτως ή άλλως! Τα αστείρωτα αρσενικά γίνονται επιθετικά και κάνουν ζημιές καί στο σπίτι καί στον εαυτό τους και απο τα θηλυκά το 85% που δεν έχει στειρωθεί παθαίνει καρκίνο των γεννητικών οργάνων μέχρι την ηλικία των 3 ετών!
  3. christinaa

christinaa New Member

emena pige o aderfos mou kai kouvalise ena mini kouneli kai den to thelw katholou giati mou to kotsare dipla sta kanariniamou kai fovame gia asthenies. episeis apo ti mera pou efige oute to ksanaeide den kserei oute ti xrwma exei ginei oute nero oute trofi tipota apo litos oi upolipoi to frontizoume. alla exei vgei polu kakia einai polu epithetiki eftixos den dagnwnei akoma alla gratzounaei kai mougrizei an pame na tin xaidepsoume kanei olo zimies kai koitaei na xwthei sto spiti na faei oti vrei. tin exoume eleftheri sto mpalkoni me to klouvi tis prostatevmeno.apo to kruo. giati einai toso kako???
  4. Marin

Marin Administrator

Προτείνω να δώσετε το κουνέλι κάπου... Το λυπήθηκα από την περιγραφή.
    :(
    Μαρίνα
  5. christinaa

christinaa New Member

malon den to eksigisa pote den tha afina zww opws to katalaves. to kouneli einai elefthero sto mpalkoni na koinite kai exei parea ta kanarinia mou kai emas pou vgenoume eksw to klouvi tis einai prostatevmeno apo to kruo enoousa oti einai panta anoixtw na mpenei kai na vgenei kai oti to exoume kalipei me kouverta gia na min kruonei otan kathete mesa. kathe mera exeifreska xorta laxanika kai frouta kai tin trofi tis tin ksiri. apla o aderfo mou den tou dinei simasia epidi eaftos einai oti einai den simenei oti eimaste kai oi upolipoi. tou to edwsan gia nano kouneli alla exei ginei threftari oli mera trwei. elpizw na katelaves pws zei. an kanw kati pou den kanei peite to na to diorthwsw. apla rwsisa giati einai toso epithetiki enw den tin exoume peiraksei.
  6. Marin

Marin Administrator

Κατά τη γνώμη μου μια χαρά ζει. Δε ξέρω βέβαια πως αλλιώς θα μπορούσε να ζει, πχ ξέρω ότι οι Γερμανοί έχουν τα κατοικίδια κουνέλια μέσα στο σπίτι ελεύθερα αλλά δε ξέρω κατά πόσο αυτό είναι λογικό. Ίσως το ιδανικό είναι να βρίσκεται παντού, σα σκύλος. :-D :D

Αν θέλετε να σας μάθει, αρκεί να την πλησιάσετε πιστεύω με λιχουδιές για να μάθει την κίνηση, να συνηθίσει τη μυρωδιά σας και να εξοικειωθεί με εσάς.

Μαρίνα
  7. christinaa

christinaa New Member

kai egw eixa palia ena kouneli mesa sto spiti to opoio to megalosame me mpimpero giati psofise i mana meta ti genna kai emeine mono ena zontano. enas kounelos thavma epeze mpala pote den lerone mesa sto spiti kai panta akouge sa skulos. polu iremo kai kalo kouneli. itan apsogos. fantasou ena koune,i na sprwxnei ti mpala me to kefali tou kai na tou tin klwtsas kai na tin kinigaei kai na tin sprwxnei piso koulo kai apistefto alla to eixa mesa sto spiti. lerone mono sto mpalkoni se mia glastra ti glastra tou kai den ekane pote zimies ton fonazes kai efmanizotan. meta apo afton pou ezisei pollaxronia mou edwsan enan allo toso kako pou me dagkone ton ktaveasame stin avli giati pidagekai ourouse kai lerone ton topo kai opois katevene stin avli ton koinigouse kai ton dagkwne gia diamona milame oxi kouneli.lkai tora afto.tou dinoume kati lixoudies pou einai sa sokolatakia alla molis ta paskonta tis se gdernei me ta podia ti. kakiasmeni einai.
  8. Marin

Marin Administrator

Χα χα ελα μωρε την καημένη... εδώ πιασαμε Κοατι με μια κοπελα σε ενα πετ σοπ και προσπαθουσαμε να το βγάλουμε βόλτα... το κουνελάκι δεν είναι δύσκολο. Είναι αθώο ζωντανούλι και καθαρό.

Το Κοάτι έχει κάτι δοντάρες τεράστιες σα σκύλου και όμως χαιδευοταν σα γατι.

Μαρίνα
  9. christinaa

christinaa New Member

den to exw ksana akousei afto to zww. me exei dagkwsi to kouneli afto kai ponaei para poli ta dontia tou einai sa lepidia komati mou evgale apo to podi.alla afti i kounela den mporw na katalavw to giati ferete etsi exei ta panta den tin exoume xtipitsei piraksei kai omws koitaei na mas gdarei. elpizw na tis perasei kapia stigmi. a piseis o agapimenos tis mezes otan mpei sto spiti ta kalodia tou tiltefonoun ta latrevei ta kanei psilokomeno makaronaki.episeis skeftikame mipos thelei na zevgarosei giafto einai etsi apotomikai epithetiki????
  10. Marin

Marin Administrator

Ωχ θα γίνω κακιά πάλι. Στείρωση γιατί διαφορετικά ετοιμάσου να κάνεις τα μωρά στιφάδο. Εγώ ψάχνω για οικογένειες για κουνέλια περίπου 5 μήνες και βρήκα μόνο μία, τη Μαρία που γράφει και εδώ... η οποία είναι τέλεια... αλλά που να βρεις δεύτερο τέτοιο λουκούμι για κουνέλακι... οι περισσότεροι τα θέλουν για τα φίδια τους.

Μαρίνα
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Επειδή είπες πως σας το δώσανε για νάνο και έγινε θρεφτάρι, έχω ακούσει πως τα περισσότερα δεν μένουν σε αυτό το μικρό μέγεθος, είναι πολύ σπάνιο. Επείσης έχω ακούσει (και λυπάμαι γιαυτό που θα γράψω) πως αυτά που μένουν όντως νάνοι, τα περισσότερα πεθαίνουν μέσα σε λίγα χρόνια. Ο λόγος είναι πως ενώ πετυχαίνουν να κρατήσουν μικρό το μέγεθος, δεν γίνεται πάντα το ίδιο με τα εσωτερικά τους όργανα...

Είναι και αυτά θύμα των δικών μας απαιτήσεων για... κουνέλια μινιατούρες. Αλήθεια αυτά τα κουνέλια νάνοι πως προέκυψαν ξέρει κανείς???

Τώρα για το δάγκωμα. Είχε μια φίλη μου (της πέθανε στα πρώτα 2 χρόνια, γι'αυτό το ψάξαμε για τους νάνους) και ήταν πολύ καλό. Με όσους είχα μιλήσει μέχρι τώρα μου λένε οτι τα κουνελάκια είναι μάλλον δειλά και δεν δαγκώνουν. Δεν το ήξερα πως γίνονται και αντάρτες! :lol:
  12. Marin

Marin Administrator

Έχω γνωρίσει και εγώ κουνέλι αντάρτη χαχαχα μ'αρεσε αυτή η λέξη!! Το έχουν σε ένα pet shop που ειχε ζώα και που πουλήθηκε σε φιλόζωους τώρα και τα φροντίζουν πάρα πολύ. Αυτοί θα το στειρώσουν.

Εντωμεταξύ δε του φαίνεται ότι είναι κακούργικο, φαίνεται αθωούλι και πήγα να την πατήσω. :) :) :D

Μαρίνα
  13. RINIO

RINIO New Member

Οσον αφορα τα κουνελια νανους εχω προσωπικη εμπειρια.
    Η αδεφη μου η οποια σπουδαζε στο εξωτερικο πηρε ενα κουνελα την Ευτυδικα η οποια εζησε 7 χρονια , ηταν πολυταξιδεμενη αφου ειχε παει Ιταλια με την αδερφη μου , Κρητη οταν ειχαμε παει διακοπες και μετα Βολο.
    Λοιπον λεγονται νανοι επειδη και καλα μενουν μικρα. Καθε αλλο βεβαια εκτος απο μικρα μενουν.Η ευρυδικη ειχε γινει πιο μεγαλη και απο γατα. Ειχε τριχωμα το οποιο μαδουσε φυσικα οπως σε ολα τα ζωα. Την πηγαιναμε στην κτηνιατρο οπου της καναμε κατι εμβολια για τα κουνουπια. Στη ιταλια μας το ειπαν αυτο επειδη λεει τα κουνουπια ειναι επικυνδυνα για τα κουνελια. Οταν τελικα γυρισε στην Ελλαδα και την πηγαμε στον κτηνιατρο μας ειπε πως δεν ξερει κατι για τετοιου ειδους εμβολιο.
    Ηταν πραγματι κακουλα και λερωνε παντου στο σπιτι. Την βγαζαμε καθε μερα εξω οπου τριγυρνουσε στο σπιτι, οντως ετρωγε καλωδια αλλα μονο οταν ηταν μικρη. Οταν μεγαλωσε το πολυ πολυ να ετρωγε κανενα ξυλακι απο τα επιπλα.Βασικα τα δοντια τηε ροκανιζε.
    Δεν την ειχαμε στηρωσει επειδη ο γιατρος δεν μας ειπε κατι τετοιο παρολο που η αδερφη μου του ειχε πει πως δεν θελει να την ζευγαρωσει γιατι ειχαμε διαβασει πως μετα την γεννα πολλα τετοια ζωα πεθαινουν. Ζουσε πραγματι ζωη Χαρισαμενη, την περιποιουμασταν παρα πολυ και εζησε 7 χρονια που μας ειπαν πως ηταν πολυ καλα για κουνελι. Ηταν επιθετικη δηλαδη πολλες φορες που πηγαιναμε να βαλουμε το χερι στο κλουβι να της ριξουμε φαγητο μας δαγκωνε, η αμα την ειχαμε αγκαλια και ηθελα να κατεβει σου εριχνε και μια για να εχεις να θυμασαι. Οντως ποναει το δαγκωμα τους , τα σκασμενα εχουν πολυ γερα δοντια.
    Ηταν ομως και τρυφερη, εκει που καθοσουν στον καναπε, ερχοτα σιγα σιγα κια σου εγλυφε το ποδι, η ανεβαινε πανω στον καναπε και σου εγλυφε το χερι ή χωνοταν στην αγκαλια σου να την χαιδεψεις. Ηταν ολα τα λεφτα!!!!
    Βασικα πμως να σου πω πως δεν ξερω αν τωρα το χειμωνα κανει που εχεις το ζωο στο μπαλκονι και ας εχεις κουβερτα στο κλουβι του. Μας ειχαν πει και οι δυο κτηνιατροι ( ελληνας και ιταλιδα ) πως το κουνελι δεν αντεχει στο κρυο και ειδικα στο ρευμα. Επισης η συγκεκριμενη ρατσα δεν κανει να φαει πατατες, μακαρονια και οτιδηποτε εχει αμυλο.
    Αυτα στο γενικο. Ειναι περιπτωση αυτα τα ζωακια, εχουν τρελλη πλακα :p :p :p
  14. christinaa

christinaa New Member

kalispera,emena afto pou dagkwne itan lagokounelo kai itan daimonas oxi kouneli. ta miniatousres ta kounelia menoun miniatoures an den ta taizoun swsta kai kala opws kai ta psaria enudreiou an ta taiseis opwws sou lene apo to pet shop tha minei mia stalia emeis pou ta taizoume kanonikaexoun ginei miso kilo to ena. etsi kai me ta kounelia miniatoures an tous dineis mia stalia fagito kai tipota allo tha minoun mini.emena trwei ta panta psomi trwei para polu mipos tin peiraksei???? peripou duo fetes tin imera mia to prwi kai mia to vradi. ti allo na min tis dinw????
  15. RINIO

RINIO New Member

Sou lew emena mou eixan pei na min tis dinw amulo.
    Makaronia, patates kai genika tetoiou idous trofes.
    Twra gia to pswmi den kserw.
  16. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ευχαριστώ Μαρινούλι! Σμουτσ!!!! Αύριο θα έχω και φωτογραφίες του κουνελιού απο το κινητό μου!

Λοιπόν...
    Έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα των κατοικίδιων κουνελιών και πρίν πάρω τον Αφτιά μου το έψαξα πάρα πολύ!
    1. Τα κουνέλια έχουν μεγάλο πρόβλημα με την υγρασία. Έτσι πρόσεξε πάρα πολύ στο μπαλκόνι σου το κλουβί να είναι καλά προφυλαγμένο απο τον αέρα. Επίσης τα κουνέλια είναι ζώα που για να νιώσουν ασφαλή θέλουν ένα μέρος για να πηγαίνουν να κρύβονται! Βάλε λοιπόν μέσα στο κλουβί ένα χαρτόκουτο κλεισμένο, με μία τρύπα που να το χωράει ώστε να αίνει μέσα. Επίσης να βάζεις στο κλουβί πολλές λωρίδες απο εφημερίδες για να μπορεί να τις χρησιμοποιεί σαν στρώμα ή κουβέρτα! Στις πολύ κρύες μέρες θα πρότεινα να το βάζεις μέσα! Όμως αν αυτό είναι αδύνατο μπορείς να βάζεις κοντά στις γωνίες που κάθεται θερμοφόρες και μπουκάλια με πολύ ζεστο νερό, μαζί με κάποια παλιά κουβερτούλα ή μαλακές πετσέτες μπάνιου (αρκεί να μην τις μασουλάει).

2. Τα κουνέλια δεν μπορούν να μεταδόσουν ασθένειες στα καναρίνια, όμως μπορεί να κολλήσουν αρρώστειες απο τα πουλιά!

3. Το μέγεθός τους δεν έχει να κάνει με τη διατροφή τους! Γι 'αυτό μην διανοηθείς να της μειώσεις το φαγητό (το λέω με καλό τρόπο!)! Όσο και να μην το ταίσεις αυτό θα πάρει το μέγεθος που είναι να πάρει! Μόνο πρόσεχε μην το παχύνεις! Επίσης, πέρα απο τα λαχανικά και την ξηρά τροφή χρειάζονται να έχουν όλη τη μέρα άχυρο, ειδικό για μικρά ζώα. Είναι απαραίτητο για την πέψη τους, καθώς βοηθάει να χωνέψουνε όλες αυτές τις δύσπεπτες φυτικές ίνες! Είναι φτηνό και το βρίσκεις σχετικά εύκολα στα πετ-σοπ!
    Τα άμυλο δεν είναι απαγορευτικό, αφού ούτως ή άλλως το καταναλώνουν και στη φύση απο τους καρπούς που τρώνε! Όμως δεν μπορούν να το χωνέψουν εύκολα και γι' άυτό πρέπει να τους δίνουμε αμυλούχες τροφές το πολύ 2 φορές την εβδομάδα και σε μικρές ποσότητες. Δυστυχώς τους αρέσουν πολύ τα ψωμιά΄και ότι έχει αλεύρι, όμως, επειδή όταν βρούνε τρώνε μέχρι σκασμού, είναι κακό για την υγεία τους! Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι πρέπει να της στερήσεις το ψωμί, τουλάχιστον για 5 μέρες!

4. Κατά 99% η κουνέλα χρειάζεται επειγόντως στείρωση! Τα κουνέλια είναι ζώα που έχουν ορμές όλο τον χρόνο και όταν δεν ζευγαρώνουν, συσσωρεύονται όλες αυτές οι ορμόνες και τα τρελαίνουν! Γίνονται επιθετικά, κάνουν ζημιές, δεν εκπαιδεύονται και ξεχνούν ό,τι τα έχεις διδάξει, και πολλές φορές στρέφονται στον εαυτό τους παρουσιάζοντας εμμονοληπτικές συμπεριφορές με το να ξύνονται μέχρι να κάνουν πληγές, να δαγώνονται, και άλλα ανατριχιαστικά! Γιάυτό πρέπει οπωσδήποτε να στειρώνουμε τα κατοικίδια κουνέλια! Άν σκέφτεσαι να το ζευγαρώσεις, να έχεις υπ'όψιν σου οτι εφ'όσον ζευγαρώσουν είναι δύσκολο να στειρωθούν, οτι γεννάνε 3 φορές το χρόνο απο τουλάχιστον 10 μωρά! Και άντε να βρίσκεις συνεχώς κόσμο για να τα δίνεις! Επίσης σημείωσε οτι έρευνες έχουν δείξει οτι το 85% των αστείρωτων κατοικίδιων κουνελιών που δεν ζευγαρώνουν παθαίνουν καρκίνο των γεννητικών οργάνων μέχρι την ηλικία των 3 ετών!!! Πάντως πάω και στοίχημα οτι όταν την στειρώσεις θα ηρεμίσει τελείως! Και μετά μπορείτε να την εκπαιδεύσετε να ζεί μέσα στο σπίτι χωρίσ να λερώνει και να κάνει ζημιές, καθώς οι ορμόνες της δεν θα την εμποδίζουν να έχει το μυαλό της σε αυτά που της δείχνετε!

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, όμως μπορείς να βρίσκεις στο msn messenger ή να μου στέλνεις ένα email! Φιλάκια προς το παρόν!!!!
  17. christinaa

christinaa New Member

kalispera efxarstw gia ola osa egrapses.axyro tis exoume alla den to trwei. gia psomi lysaei..mesa sto spiti den mporei na mpei giati exoume eidi 2 skulia kai exoun alergia kai asthma ta aderfia mou kai den ginete.episeis gia zevgaroma den to sizitaw ti tha to kanoume kounelotrofeio?episeis edw 3 meres exeei diaria kai mallon einai apo ta poka xorta kai tis ta exoume stamatisei alla sinexizei i ktiniatros den exei idea apo kounelia.tis dinoume karoto. kamia idea?
  18. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Poio einai i ilikia tis? an einai pano apo 6 minon apokleietai na einai ta xorta! Omos gia 2-3 meres na tis taizete mono xira trofi! An sinexisei i diarroia einai sovari i katastasi! Mipos iparxei kati ekei giro pou mporei na tin tromazei? Ta skilia tin vlepoune? To agxos sta kounelia mporei na prokalesei diafores pathologikes katastaseis!Episis na tis dinete poly nero giati mporei na pathei afidatosi, kai me to zori an den pinei! Ego edo exo enan ktiniatro o opoios epeidi asxoleitai me zoa farmas kati xerei gia kounelia kai isos mporei na voithisei! An i diarroia sinexizetai steile mou minima na rotiso ton ktiniatro! Ego eimai sti Livadeia, gi'auto kai den exei noima na sou po poios einai o ktiniatros!
  19. christinaa

christinaa New Member

den exw idea poso xronwn einai oite kan poso kairo tin exoume alla prepei na einai panw apo 2.isos einai i ksera trofi giati meta apo ena sakouli diaforetiko pou tis valame arxise afti i istoria.den kanei sinexeia apla einai araia polu otan kanei.exei afthono kai katharo nero ta skulia den exoun prosvasi sto mpalkoni alla den tin peirazoun kai oute ekeini tous dinei simasia.tha rwtisw kai egw enan allo ktiniatro na dw ti tha mou pei.
  20. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Tote ftaiei sigoura pou tis allaxate marka! Sigoura se auti tin ilikia den ftaine ta xortarika! Kalo einai an ginetai na tis valete apo tin palia tis trofi kai na ginetai siga siga i metavasi stin kainouria marka! Pantos kalou-kakou gia rixe mia matia stin imerominia lixis tis kainourias markas! Mporei na einai ligmeni!

Share This Page