1. elafina

elafina New Member

Καλημέρα σε όλους.....

θα θελα να κάνω μια ερώτηση.....

χθες χαηδεύωντας την μικρή μου έποιασα κατι μικρα πριξηματάκια σαν τα τσιμπήματα απο κουνούποια....

και ανυσηχο για την μικρή μου....

οταν πάμε βόλτα και στο παραθαλάσσιο των γωνιών μου φοράει συνέχει σκαλιμπέρ και την ξεκάγω με σιτρονέλα..... της βάζω και καθε 1.5 μήνα αμπούλα φροντλειν....

υπάρχει και πάλι ο κύνδυνός να πάθει κάτι και να την ψυμπανε τα κουνόυποια?

φοάβαμαι μην πάθει καλαζάρ η οτι δίποτε αλλο μπορεί να πάθει....

ποτε θα ήταν καλο να της κάνω εξετάσεις για καλαζαρ κτλ.....
  2. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Την γνώμη σας για τσίμπημα κουνουποιών

καλημερα,εξεταση για καλαζααρ μπορεις να της κανεις κατα τον οκτωβρη και καλο ειναι να κανει 2 φορες τον χρονο.δεν ειναι παντως απαραιτητο οτι θα παθει καλαζααρ επειδη την τσιμπησε κουνουπι. :)

το χαπακι για τα σκουληκια της καρδιας(διροφιλαριωση) το περνει?
  3. elafina

elafina New Member

ναι το πέρνει καθε μήνα απο την ανοιξή μεχρη το φθηνόπορο.....

για να την προστατέψω απο το καλαζέρ η γενηκές τετοιες αρωστίες πως μπορώ να την προφηλάξω την μικρή μου.....?
  4. aggeliki

aggeliki New Member

δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο :( καλο ειναι παντως να φοραει παντα το scalibor γιατι παντου υπαρχουν κουνουπια.εκτος απο το scalibor μπορεις να τις βαζεις την αμπουλα advantix καθε μηνα που κανει και για τις σκνιπες και οχι το frontline.το σπρευ σιτρονελα καθε μερα το απογευμα.αυτα.
  5. elafina

elafina New Member

οοοοοοοοοοοοκ......

να σε ρωτήσω και κατι ακώμα....

λες να περιμένω να κάνω εξετάσεις των οκτώμβριο ?

τώρα δεν γίνωνται?

τα μεγαλώσωμα σκυλια αποκτώνουν ποιο συχνα καλαζαρ απο τα μικροσωμα του σπιτιου?
  6. aggeliki

aggeliki New Member

μπορεις να κανεις και τωρα αλλα το καλαζααρ κανει καποιους μηνες να φανει στις εξετασεις αιματος,αν φοβασαι μονο για το συγκεκριμενο κουνουπι που την τσιμπησε.οσο πιο πολυ μενει ενας σκυλος εκτος σπιτιου σιγουρα κινδυνευει περισσοτερο να παθει καλαζααρ.
  7. VvDog

VvDog New Member

Εγω βαζω αμπουλα stronghold. Ειναι ιδια με την advantix???
  8. aristea

aristea Moderator

Καλημέρα,
    Η advantix είναι καλύτερη και scalibor με αλλαγή στο τρίμηνο για σιγουριά όχι στο τετράμηνο.
    aggeliki γιατί πρέπει να παίρνει το χαπάκι για το σκουλίκι?
  9. aggeliki

aggeliki New Member

γιατι στην βορεια ελλαδα τα μολυσμενα κουνουπια μεταδιδουν με το τσιμπημα ενα παρασιτο που παει στην καρδια και γινονται σκουληκια που φτανουν τα 30 cm και ο σκυλος πεθαινει γιατι φραζουν τις αρτηριες.αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ δεν πρεπει να παρει το χαπακι interceptor,αν δεν γινουν πρωτα εξετασεις αιματος στο σκυλο ωστε να βεβαιωθεις οτι δεν εχει διροφυλαριωση γιατι αν εχεις τα σκουληκια θα πεθανουν ολα μαζι και θα φραξει αποτομα η καρδια και θα πεθανει ο σκυλος.στην αττικη ελαχιστα ειναι τα φαινομενα με διροφυλαριωση και μονο σε σκυλους κυνηγων που πανε στα βορεια για κυνηγει.

το χαπακι το περνουν μια φορα το μηνα προληπτικα,για να μην κολλησει κατι,αν εχει ηδη το παρασιτο θα πρεπει να ακολουθησει αλλη αγωγη.

αν ο σκυλος βηχει,λαχανιαζει και κουραζεται ευκολα,μπορει να εχει μολυνθει.
  10. aggeliki

aggeliki New Member

νομιζω vvdog,οτι και η stronghold κανει αλλα δεν ειμαι σιγουρη.δεν την συσκευασια θα γραφει αν κανει και για σκνιπες.
  11. aristea

aristea Moderator

Για τη βόρεια Ελλάδα το ξέρω, δεν ισχύει όμως για την Αθήνα, έτσι δεν είναι?
  12. aggeliki

aggeliki New Member

στην αθηνα τα κρουσματα ειναι ελαχιστα και αυτα σε σκυλια κυνηγων που τα πανε για κυνηγει στην βορεια ελλαδα και δεν τους δινουν το χαπακι :?
  13. VvDog

VvDog New Member

Διαβασα τα χαρακτηριστικα της stronghold. Δεν αναφερει τιποτα για σκνιπες. Λεει όμως:

Πρόληψη της διροφιλαρίωσης (γάτες και σκύλοι)
    Για την πρόληψη της διροφιλαρίωσης το προιόν θα πρέπει να χορηγείται καθ’όλη τη διάρκεια του
    χρόνου, ή τουλάχιστον μέσα σε ένα μήνα μετά από την πρώτη έκθεση του ζώου σε κουνούπια και στη
    συνέχεια κάθε μήνα μέχρι το τέλος της εποχής των κουνουπιών. Η τελευταία δόση πρέπει να δίνεται
    μέσα σε ένα μήνα μετά την τελευταία έκθεση του ζώου σε κουνούπια. Αν παραλειφθεί η χορήγηση
    μιας δόσης, και το διάστημα ανάμεσα σε δύο διαδοχικές χορηγήσεις είναι μεγαλύτερο του ενός μήνα,
    τότε η άμεση χορήγηση του προιόντος και η επανέναρξη του μηνιαίου προγράμματος χορήγησης
    μειώνει στο ελάχιστο την πιθανότητα ανάπτυξης ενήλικων μορφών του παρασίτου. Όταν το ζώο
    βρίσκεται ήδη σε κάποιο πρόγραμμα πρόληψης της διροφιλαρίωσης με άλλο προϊόν, και το οποίο
    πρόκειται να αντικατασταθεί από το STRONGHOLD τότε η πρώτη δόση του προιόντος πρέπει να
    χορηγηθεί ένα μήνα μετά την τελευταία χορήγηση του προηγούμενου φαρμάκου.

Πως ειναι δυνατον να προλαμβανει την διροφιλαρίωση αφου δεν απωθει τις σκνιπες? ή αυτο εννοει? ψιλομπερδευτικα.... :doubt: :doubt:
  14. aggeliki

aggeliki New Member

το κουνουπι μπορει να τσιμπησει τον σκυλο αλλα δεν αφηνει το φαρμακο να δημιουργηθουν τα σκουληκια.

η σκνιπα μεταδιδει το καλαζααρ και το κουνουπι την διλοφυλαριωση,αλλο το ενα αλλο το αλλο.το advantix απωθει σκνιπες,το αλλο που λες προστατευει ωστε αμα το τσιμπησουνκουνουπια μολυσμενα να μην δημιουργηθουν σκουληκια.αλλο το ενα φραμακο αλλο το αλλο.
  15. phantomas

phantomas New Member

Η Κλάρα σαφώς και φοράει scalibor αλλά τις τελευταίες μέρες της το έχω βγάλει γιατί της παρουσίασε μια δερματοπάθεια.

Συγκεκριμένα εκεί που είναι ο "κόμπος" του Scalibor στο κάτω μέρος του λαιμού της έχει μαδήσει τελείως μια επιφάνεια μερικών εκατοστών. Μιλάμε οτι δεν έχει μείνει ίχνος τρίχας. Την πήγα στο γιατρό και μου είπε μάλλον είναι ερεθισμός απο το scalibor και αν μην το φοράει για κάποιες μέρες και επιπλέον μου έδωσε και κάποια χαπάκια.

Απ' οτι συζητάγανε μεταξύ τους οι γιατροί τελευταίως ακούγονται μερικά πράγματα για το scalibor αλλά δεν ζήτησα περαιτέρω λεπτομέρειες....
  16. VvDog

VvDog New Member

Μια χαρα.... Τοσο καιρο δεν εχει προστασια ο Φοιβος απο καλαζααρ.

Λοιπον πρακτικα:
    Μεχρι τωρα βαζω frontline srpay και αμπουλα stronghold.

Αν παρω και advantix ειμαι οκ με ολα τα παρασιτα?
  17. aggeliki

aggeliki New Member

λοιπον,μιλησα με τον κτηνιατρο για να ειμαι σιγουρη για αυτα που θα σου πω.το stronghold δεν ειναι τοσο καλο για τα σκυλια,δεν απωθει τα τσιμπουρια,κανει μομο για διλοφυλαριωση και για καποια παρασιτα αλλα αφου στην αττικη δεν υπαρχουν κρουσματα δεν χρειαζεται να του το βαζεις.το stronghold
    ειναι καλο για γατες που δεν πιανουν τσιμπουρια.

στο σκυλο να βαζεις μονο advantix μια φορα το μηνα που τα απωθει ολα και για πιο σιγουρα και scalibor.στις γατες οχι advantix ειναι δηλητηριο γι αυτες αν το γλειψουν!
  18. VvDog

VvDog New Member

Δεν μενω Αθηνα ειμαι απο Θρακη. Επισης ο γιατρος μου εδωσε Frontline και οχι scalibor γιατι λεει οτι αφηνει υπολληματα εντομοκτονου μεσα στο σπιτι. Ειναι (λεει) πολυ καλο για σκυλια που ζουν σε αυλες.

Το advantix ειναι sray ή αμπλουλα? Θα βρω σε pet shop?
  19. pretts

pretts New Member

Σου είπε δηλαδή ότι είναι καλύτερο να βάζεις αμπούλα κάθε μήνα και για extra προστασία το σπρέυ το Frontline;
  20. aggeliki

aggeliki New Member

To frontline δεν κανει για τις σκνιπες ομως. :? πρεπει να παρεις απο το pet shop advantix,ειναι αμπουλα και παει αναλογα με τα κιλα του σκυλου,αν δεν βρεις πρεπει να βαλεις scalibor.

το advantix κανει την ιδια δουλεια με το frontlike και προστατευει και απο τις σκνιπες.θα βαζεις αυτο και το stronghold .

Share This Page