Με γλυφει και μετα με δαγκωνει. Γιατι???

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by biochiao, Mar 21, 2010.

1. biochiao

biochiao New Member

Γεια σας! Πήρα ένα κουνελάκι την Τρίτη. Είναι θυληκο, 2,5 - 3 μηνών από όσο μου είπαν στο pet shop (μετα το Πάσχα θα το πάω και σε κτηνίατρο να το δει να μου πει στα σίγουρα τί είναι και να το δει εάν είναι καλα).

Όταν είναι λοιπον μεσα στο κλουβί του, παώ κοντα, τη φωνάζω και βάζω το δάχτυλό μου ανάμεσα στα κάγκελα και της χτυπάω το κλουβί ωστε να ερθει εκει. Πάντα έρχεται μες στην περιέργει και στις αρχες απλα με μυριζε. Προχτες με έγλυψε και από προχτες όπτε τις το κάνω με γλυφει και με δαγκωνει μετα. Στην αρχη δαγκωνε απαλα(ίσως γιατί δε τη βολευε να δαγκωσει καλα), χτες ομως μου έριξε μια γερη και πονεσα!

Γιατί το κανει αυτο?
  2. mariaz

mariaz Member

Να σου ζήσει το μωρό σου!!! Για το δάγκωμα, να ξέρεις ότι έχουν κι αυτά τα νευράκια τους. Δεν του αρέσει να είναι στο κλουβί και εκφράζει τη δυσαρέσκειά του μ' αυτόν τον τρόπο. Είναι θέμα χαρακτήρα. Πολλά κουνελάκια δεν δαγκώνουν, αλλά έχουν άλλους τρόπους έκφρασης. Όπως για παράδειγμα να δαγκώνουν με μανία τα σίδερα του κλουβιού, να γυρίζουν την πλάτη τους προς το άτομο που τα ενόχλησε...

Η κουνελίτσα μου δεν δαγκώνει. Έχω όμως κι ένα τσιντσιλά, που δαγκώνει. Στην αρχή δυνατά. Μετά άρχισε να με γνωρίζει και το έκανε πιο μαλακά. Τώρα, όταν είναι πολύ ενοχλημένη πιάνει με τα δοντάκια της το χέρι μου και δεν το σφίγγει καθόλου. Μόνο με την κίνησή της δείχνει αυτό που θέλει....
  3. biochiao

biochiao New Member

Σ'ευχαριστώ!

Προχτες δε μου το έκανε, μου το έκανε ελαφρα χτες. Αρα έχεις δικιο!Μάλλον λόγω διάθεσης θα είναι αυτό!
  4. ctela

ctela New Member

Καλα το δικο μου οποτε βλεπει την μανα μου της ορμαει αμεσως και ας μην κανει καμια κινηση.Δεν την παει καθολου ολο της αγριευει...αυτο ομως επειδη το πειραζε που ηταν μικρο και ετσι την εχει συνδιασει σαν απειλη.Ευτυχως εμενα δεν με δαγκωνει οτι διαθεση και να εχει....
  5. mahalolilo

mahalolilo New Member

Εμενα με δαγκωνει απαλα πολυ σπανια οταν την εκνευριζω αλλα το πιθανοτερο ειναι απλα να σηκωθει να φυγει. Επισης δε με γλυφει ποτε...η αναισθητη :p ουτε ενα φιλακι δε με δινει! Φυσικα δεν ερχεται ποτε να ζητησει χαιδεμα...απλα καθεται εκει και περιμενει απο μενα να παω η κοντεσσα. Μας βγηκε λιγο ψωναρα η μικρη χαχα!
  6. biochiao

biochiao New Member

Xαχα!! Εγωιστρια είναι νομίζω! Αλλά πως να τους χαλασεις χατίρι? Είναι τόσο γλυκες φάτσες που δε γίνεται!!

Εμένα έρχεται στα κάγκελα όταν μας βλέπει, ακουμπαει τα χεράκια του πανω και βγαζει έξω τη μυτίτσα ττης και βάζω το δάχτυλό μου και τη χαιδεύω!

Μας βγήκε κοινωνικο! σε αντίθεση με το παλιο που είχα και ηταν αρσενικο και ηταν αγριο.Προσπαθουσα να το πιασω και με γρατζουνούσε! Ακοινωνητο εντελώς!
    Ίσως βέβαια φταιει το οτι ημουν και πιο μικρη και ίσως δεν ασχολουμουν πολύ μαζί του..
  7. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

Καλησπερα και απο μενα!!!

Εμενα το κουνελι μου με δαγκωνει μονο οταν τον σηκωνω και δε στεκεται καλα ή οταν του δινω το δαχτυλο μου με το νυχι στραμμενο προς το στομα του, επειδη ειναι σκληρο και θεωρει πως θα κανει καλο στα δοντια του.
  8. biochiao

biochiao New Member

Ενταξει, τώρα πια δε με δαγκωνει!
    Μόνο γλυφει!

Εκτός εάν, όπως είπες κι εσυ, βρει νυχι (κ πάλι, μερικές μονο φορές) ή όταν της κλεινω το δρομο)!!

Όσο για αυτο που είπες mariaz για το δαγκωμα με μανία στα σίδερα του κλουβιου, αυτό το κάνει κάθε μερά ξεκινώντας γύρω στις 8.30 - 9 το βραδυ.. από όσο έχω καταλάβει το κάνει για να βγει έξω!!

Share This Page