Νέος ιδιοκτήτης - Συμβουλές

Discussion in 'Απορίες' started by bekoula, Jul 13, 2007.

1. bekoula

bekoula New Member

Εχω το εξής πρόβλημα...
    Βρήκα ενα αδέσποτο σκυλάκι...Δεν ξέρω τι να κανω για να μην μου κατουραει τα παντα,να μη μου δαγκώνει τα παππουτσια και γενικά να με ακούει...
    Ειμαι φοιτητρια και εινα η πρωτη φορα που εχω σκύλο..
    please..... HELP! :oops:
  2. vOOz

vOOz New Member

χμμ, εγω οταν εφερα την δικια μου, δεν ακολουθησα καμια συμβουλη απο εκπαιδευτη. Αυτο που εκανα ειναι να την βγαζω 4 φορες την ημερα βολτα - ιδιες ωρες παντα, ειναι πολυ σημαντικο- και οταν τα εκανε μεσα στις αρχες, της μιλαγα με αυστηρο τονο - αλλα δεν φωναζα - και γενικα της εδινα να καταλαβει οτι ειναι κακο. Οταν ξεκινησε να κλαιει καθε φορα που ηθελε πιπι και πηγαινε στην πορτα, της εδινα σοκολατακι για σκυλακια. Ε και μετα εμαθε :D
    Και να την ξεχασω ολη μερα σπιτι -τροπος του λεγειν παντα- δεν τα κανει, απλα με περιμενει..

Τωρα δεν ξερω αν θελεις να την μαθεις να τα κανει στο μπαλκονι ή τπτ τετοιο, παντως η μεθοδος "της βαζω την μουρη στα κατουρα και την χτυπαω στον ποπο" ειναι ηλιθια, μην την δοκιμασεις.. Βαλε μια εφημεριδα στο μπαλκονι, και οποτε τα κανει προσπαθησε να την τραβας προς τα κει.. Ωστε να συνδεσει πιπι=εφημεριδα. ε μετα απλα βγαζεις την εφημεριδα :lol:

Τωρα για να σε ακουει.. Δεν θυμαμαι να εκανα τιποτα ιδιαιτερο, ειναι και αν σου τυχει ηρεμο σκυλακι.. Εμενα πχ ειναι ηρεμη και χαδιαρα, με ακουει μονο και μονο για να της κανω γλυκες :lol:
    Παντως ο τονος της φωνης σου ειναι πολυ σημαντικος.. Προσπαθησε να την μαλωνεις με τον ιδιο τονο καθε φορα.
    Για να δαγκωματα ειναι απλο! Κρυβε οτι παπουτσι μπορεις να σωσεις και παρ'του παιχνιδακια μασητικα :lol:

Παντως ολο και καποια απο δω θα σου προτινει καμια καλυτερη μεθοδο. Εγω δυστηχως δεν εχς γνωσεις εκπαιδευσης σκυλων :?
  3. bekoula

bekoula New Member

thanks! Θα προσπαθήσω κι αν πετυχει σώθηκα..(ΤΕΡΜΑ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΣΚΑΤΟΜΥΡΟΔΙΕΣ) :supz:
  4. Sofia

Sofia New Member

Προσπαθησε να εισαι πολυ συνεπης στις ωρες του φαγητου και τις ωρες που θα το βγαζεις να λερωνει με την ρουτινα θα μαθει πολυ καλυτερα.

Εμενα με βοηθησε πολυ οταν ηταν κουταβι,οτι ειχα ενα σημειο στο μπαλκονι και μολις την εβλεπα να θελει να κατουρισει την επαιρνα αγκαλια και γρηγορα γρηγορα στο σημειο που ειχα διαλεξει στο μπαλκονι και εκει την επιβραβευα.

Η δικη μου γνωμη ειναι να μην το μαλωνεις ποτε ακομα και αν λερωσει,δειξε αδιαφορια,ομως οταν λερωνει εκει που θελεις εσυ επιβραβευσε το με μπραβο,χαδια και λιχουδιες.
    θα δεις οτι σε λιγο θα πηγαινει μονο του στο σημειο που οταν τα κανει το επιβραβευεις.

οσο για το μασουλιμα,μαζεψε ολα τα πραγματα που μπορει να μασουλισει οταν απουσιαζεις απο το σπιτι και αγορασετου ειδικα παιχνιδια για να μασουλα και να εκτονωνεται ετσι.

Γενικα αδιαφορησε για τα κουταβισια καμωματα που δεν θελεις να επαναλαβει και επιβραβευσε ΠΟΛΥ οτι θελεις να επαναλαβει.

Ποσο μηνων ειναι το σκυλακι?
  5. matilda

matilda New Member

Συμφωνώ με την Σοφία αλλά να έχεις υπόψη σου ότι τίποτα δεν θα γίνει μαγικά και ότι ατυχήματα θα συνεχίσουν να συμβαίνουν (για πόσο εξαρτάται από τον σκύλο αλλά και την ηλικία του). Κάνε υπομονή και να είσαι συνεπής μετά από αυτή την άχαρη περίοδο σε περιμάνουν τα καλά που είναι πολλά. :D
  6. bekoula

bekoula New Member

:heart: Είναι 2μηνών.... το μικρούλι μου.. πολυ ενεργητικό.Δε στρώνει κόλο κατω για κανένα λόγο.. :heart:
  7. vOOz

vOOz New Member

εχω φαει κατουρημα ετσι... χαχαχα
    την επερνα αγκαλια για να τα κανει στο μπαλκονι κ τις εφευγαν στο σηκωμα!!
    η παλιοχεστρουλα! αντε καλη επιτυχια κοπελια!
  8. aristea

aristea Moderator

Το πάρκο είναι μία καλή λύση για να είναι ασφαλής και να μην κάνει ζημιές.
    Μπορείς να το φιάξεις εαν το βρίσκεις ακριβό. Εμείς έτσι κάναμε. Βάλαμε και μία πάνα μέσα και έμαθε να λερώνει εκεί.Πήγαινε στις σκυλοσελίδες στην αρχή. Τα άρθρα που έχει θα σε βοηθήσουν. Θέλει υπομονή επιμονή και συνέπεια, μέχρι 6 μηνών δεν μπορούν να κρατηθούν. Ολοι εδώ μέσα έχουμε φάει τσ... και σκ... με την κουτάλα και μάλλον αστείο μας φαίνεται τώρα μία φάση είνα και περνάει. Είναι στο χέρι σου να το μάθεις το σωστό.
    Φιλικά
  9. vOOz

vOOz New Member

Εμενα η σκυλα μου εχει ουρολιθιαση και ακρατεια! σκ..το δεν τρωω, τσισακια ομως μου τα αμολαει αβερτα ΠΑΝΤΟΥ! στο μαξιλαρι μου, στο κρεβατι της :ρ
    αλλα η καημενη ειναι τοσο γλυκια οταν κατεβαζει το κεφαλακι.. πως να την μαλωσεις? κι ας εχω πεταξει 4 μαξιλαρια :ρ
  10. BlueWolf

BlueWolf New Member

Η λύση είναι το κλουβάκι κατα τη γνώμη μου.
    Όχι μόνο για να μάθει να κάνει εύκολα και άμεσα την ανάγκη του έξω, αλλά διότι γενικότερα το να έχει μάθει ένας σκύλος να μπορεί να περνάει κάποιες , λίγες, ώρες σε ένα κλουβάκι, βοηθάει πάρα πολύ και κάνει τη δική μας , και συνεπώς και του σκύλου, τη ζωή πιο εύκολη.
  11. dora

dora New Member

Τι εννοείς? Να το βάζει μέσα στο κλουβάκι κάποιες ώρες της ημέρας?
  12. BlueWolf

BlueWolf New Member

Θα σας κάνω αύριο την ανάλυση γιατί τώρα πρέπει να φύγω και δεν είναι τόσο απλό αν θέλουμε να το κάνουμε σωστά.
  13. Dralion

Dralion New Member

Μπραβο στην bekoula πρωτ' απ' ολα.

Συμφωνω με την Σοφια πιο πανω στις συμβουλες. Δεν ξερω τι ακριβως εννοει ο BlueWolf. Δεν νομιζω να επιδρα η παραμονη σε κλουβι στο κατα ποσο θα κανει την αναγκη του εξω.
    Ειδικα για το κουταβι το κλουβι μαλλον δεν θα κανει καμμια διαφορα. Και εμεις οσο ημασταν μωρα δεν ειχαμε ελεγχο των σωματικων μας λειτουργιων και χρειαζομασταν πανες. Ασχετα απο το που μας εβαζαν να ξαπλωσουμε.

Γενικα ομως το κλουβι διευκολυνει και την ζωη του σκυλου μας και την δικη μας. Θεωρω σωστο να συνηθισει το ζωο στο κλουβι και να συνδυασει την παραμονη σε κλουβι με κατι ευχαριστο.
  14. gikkat

gikkat New Member

15. Dralion

Dralion New Member

Ευχαριστω gikkat. Το σαιτ που δινεις ειναι απολαυστικο. Εσκασα στα γελια μ' αυτο το "αναλογα με το ποια χωρα ...". Πολυ σωστο.

ΟΚ, ο BlueWolf μαλλον ξερει για τι πραγμα μιλαει - δεν θελω να φερω αντιρρηση. Απλα οι δικες μου εμπειριες απο (αρκετα) σκυλια ειναι ιδιες μ' αυτες που περιγραφει η Σοφια στις 2 πρωτες φρασεις του μυνηματος της (τακτικες ωρες φαγητου + να το μεταφερουμε σε συγκεκριμενο μερος).
    Ισως η μεθοδος που περιγραφει ο BlueWolf να αφορα τις "σκληρες" περιπτωσεις. Θα μας διαφωτισει ο ιδιος αυριο.
  16. bekoula

bekoula New Member

Παιδία ... τιποτα....
    εκανα οπωσ μου ειπατε...
    μολισ εφαγε την εβγαλα βολτα...
    δεν εγινε τιποτα γηρησαμε το βραδυ σπιτι...μολισ μπηκε κατουρησε....
    :smt088 ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
  17. eleni

eleni New Member

Καλημέρα σε όλους σας,

Δοκίμασε όταν μπείτε σπίτι να ξαναβγείτε αμέσως, κάντε το αρκετές φορές. Μη ξεχάσεις να έχεις λιχουδιές μαζί σου έτσι ώστε να ανταμείψεις το κουτάβι σου όταν κάνει την ανάγκη του εκεί που θέλεις.

Φιλικά.
    Ελένη
  18. gikkat

gikkat New Member

δες και αυτό το topic... http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=747
  19. aristea

aristea Moderator

bekoyla μη βιάζεσαι. Ξέρεις πόσες φορές καθόμουν ώρες έξω και μόλις μπαίναμε στο σπίτι τσαπ... τότε τα έκανε όλα :p Υπομονή, θα περάσουν αρκετές μέρες μέχρι να δεις κάποιο αποτέλεσμα αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι δεν θα τα κάνει όπου βρει μέχρι να μάθει.
    Φιλικά
  20. joan

joan New Member

Το κλουβί βοηθάει γιατί το σκυλί δεν θα κάνει την ανάγκη του στο χώρο που κοιμάται. Και σαφώς δεν θα το αφήσουμε με τις ώρες το σκυλί μέσα. Επίσης το σκυλί πρέπει να είναι χωράει άνετα στο κλουβί.

Τέλος, δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμε ως τιμωρία. Πρέπει να γίνει ο αγαπημένος του χώρος.

Share This Page